Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
123»   Varer pr. side   64 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 2/1 ravfarvet bordlampe
Poul Henningsen. PH 2/1 bordlampe, skærmsæt af mundblæst ravfarvet trelagsglas blankt på ydersiden, sandblæst på indersiden, topplade, fod og stander af børstet ubehandlet messing, monteret med brun tekstilledning, Limited Edition, fremstillet i begrænset udgave. H. 35,5. Ø. 20 cm. Usamlet i ...

Varenr: 6143111
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
20:46
DKK 7.800
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 56, Ø 45 cm. Fremstår med få brugsspor, skævheder samt ridser.

Varenr: 6144083

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
15:01
DKK 700
Poul Henningsen PH Lounge bord - sort eg
PH Furniture

 DKK 16.900,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Poul Henningsen. Et par PH4/3 pendler (2)
Poul Henningsen 1894-1967. Et par PH4/3 pendler af hvidlakeret metal med orange kontrast, Ø. 40 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, let skævhed på overskærme. (2)

Varenr: 6137560
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-01-2022
16:44
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel, stor model
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal, Ø. 65 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Almindelige brugsspor 1 lille bule i toppen af overskærm.

Varenr: 6148927
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2022
19:52
DKK 3.600
Poul Henningsen for Louis Poulsen. To PH5 pendler, hvide
Poul Henningsen (1894-1967). To PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6149369
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
19:57
DKK 1.900
Poul Henningsen . Fatningshus og baldakin i bruneret messing , 1930'erne
Poul Henningsen 1894-1967 . Fatningshus og baldakin i bruneret messing. Trådbensstel. 1930'erne.

Varenr: 6151022
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2022
12:59
Poul Henningsen, PH 4½ bordlampe.
1 stk. Poul Henningsen, PH 4½ bordlampe af forkromet metal, skærmsæt af hvid opalglas, overskærm defekt , mellem skær mindre kant slag (indvendigt) H. 55, Ø. 45 cm. Almindelige brugsspor og patina. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra ...

Varenr: 6150050
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2022
14:28
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH 3/2 pendel med skærme af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal, monteret med stofledning, Ø. 28,5 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. I original emballage. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6144249
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2022
16:30
Poul Henningsen PH Loungebord - lys eg
PH Furniture

 DKK 16.900,00
NYHED LAURITZshop

Poul Henningsen. PH 4½ / 4 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4½/4 pendel med skærme af hvidt opal glas og fatningshus af forkromet metal. Udført hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor med revnet mellemskærm samt afslag på overskærmen.

Varenr: 6145102
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2022
18:11
DKK 3.600
Poul Henningsen. Tre 'PH-Hat' væglamper Ø22 cm (3)
Poul Henningsen. Tre 'PH-Hat' væglamper af hvidlakeret metal, indvendig rosa bemalet. Ø 22 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alm. brugsspor (3)

Varenr: 6150495
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2022
19:43
Pendel, Louis Poulsen, PH 5 af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH5 pendel af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. mrk. på kant m.m

Varenr: 6149910
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2022
19:44
Poul Henningesen. Bordlampe
Poul Henningsen. Bordlampe monteret med overskærm af grønlakeret metal. Stamme af patineret metal, top og afbryderhus af bakelit; fod af brunlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 47 cm. Ø 38 cm. Fremstår med manglende glasskærme, defekt bakelit top, monteret med nyere ledning, ...

Varenr: 6150069
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2022
19:53
DKK 7.000
Poul henningsen. To Fatningshuse PH-2, 1930'erne samt tre baldakiner
Poul henningsen 1894-1967. To Fatningshuse PH-2, 1930'ernesamt tre baldakiner . Fatningshuse i bakelit og bruneret messing , omløber præget med PH lamps , patented. Trådbensstel. Begge stel stemplet PH-2 og Patented.(5)

Varenr: 6149262
DKK 3.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2022
19:59
DKK 3.400
Poul Henningsen. Bordlampe PH 3/2, rødlakeret, jubilæumsmodel
Poul Henningsen. Bordlampe PH 3/2, jubilæumsmodel. Stamme og fodstykke af messing monteret med rødlakerede metalskærme. H. 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alm. brugspræg og mærker

Varenr: 6149823
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2022
20:36
DKK 12.000
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, Ø. 60 cm. Nummerbevis
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Medfølgende nummerbevis. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. ...

Varenr: 6142786
DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2022
20:42
DKK 34.000
Poul Henningsen. 4/3 Bordlampe, 1930-erne.
Poul Henningsen 1894-1967. 4/3 Bordlampe med stamme, fod, topplade og topskrue af bruneret messing, gennemgående afbryder af bakelit, skærmsæt af senere malet rosafarvet matglas. Stemplet P.H.- 4 Patented Udført hos Louis Poulsen 1930-erne. H.56 . Ø. 40 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor,...

Varenr: 6142855
DKK 60.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2022
20:43
DKK 40.000
Poul Henningsen PH Træskammel - lys eg/valnød læder
PH Furniture

 DKK 19.900,00
NYHED LAURITZshop

Bordlampe, Louis Poulsen, PH 3½ / 2 af Poul Henningsen, 1930'erne nr. 21
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH 3½ / 2 bordlampe, stel af patineret metal m.m. m/ gennemgående afbryder af bakelit, monteret m/ nyere ledning, m/ topdæksel & skrue, trådbenstel stemplet P.H.3-PATENTED & m/ limmet skrue, gul overskærm bemalet metal (ridser), gul mellemskærm af ...

Varenr: 6149292
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2022
21:18
DKK 13.000
Pendel, Louis Poulsen, Kontrast af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, Kontrastlampe, formgivet 1958-62, stel monteret med 10 skærme, hver med fire forskellige overflader, Ø 45 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. enkelte tryk på skærmlameller, underskål m/ tryk ved ene holder m.m. Lit. Tænd! PH lampens historie, gengivet og...

Varenr: 6150068
DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2022
21:22
DKK 8.000
Pendel, Louis Poulsen, Kuglelamel / Snowball af Poul Henningsen
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, pendel Kuglelamel / Snowball designet i 1958, stel med otte skærme af hvidlakeret metal, Ø 40 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6150066
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2022
21:27
DKK 4.800
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4½-4 pendel med skærme af hvidt opalglas, fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Monteret med hvid 'gummiledning'. Fremstår med brugsspor, over- og mellemskærm med revner og afslag, tre-bens stel trykket skævt. Lauritz.com ...

Varenr: 6141164
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
12:24
Poul Henningsen. Sjælden Seks-armet Ankerkrone, omkring 1930
Poul Henningsen. Seks-armet ankerkrone med stel af bruneret messing, stemplet PH-3 Patented. Fremstår uden skærme. Ø ca. 71 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen omkring 1930. Fremstår med naturlig patina. Litteratur: Jørstian: "Tænd!" PH-lampens historie, variant gengivet og omtalt s. 190 & ...

Varenr: 6090557
DKK 80.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:15
DKK 60.000

Varenr: 6143336

DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2022
20:32
DKK 7.600
Poul Henningsen: PH-50 pendel
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH 50 pendel af hvidlakeret aluminium & bundplade af glas, samlingsstykker i messing. Indvendig lyserød lakeret. Ø 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6151276
DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-01-2022
13:35
DKK 850
Poul Henningsen. PH5 pendel, lilla
Poul Henningsen. PH5 pendel, skærme af lilla metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varenr: 6148972
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2022
16:09
Poul Henningsen PH Loungebord - mahogni
PH Furniture

 DKK 16.900,00
NYHED LAURITZshop

Poul Henningsen. PH 4/3 pendel
Poul Henningsen. PH 4/3 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6152070
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-01-2022
16:57
Poul Henningsen. Par PH-Hat væglamper (2)
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen,. Par PH-Hat væglamper af hvidlakeret metal & indvendigt rosa bemalet, afbryder på sokkel, Ø 22,5 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor. (2)

Varenr: 6151318
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-01-2022
18:10
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor, snavset og mindre ridser. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varenr: 6148726
19:41
Poul Henningsen 1894-1967. Sjælden PH 6/5 Pendel med skærmsæt af kobber, 1920/30'erne
Poul Henningsen 1894-1967. Sjælden PH 6/5 Pendel med skærmsæt af kobber, forniklet fatningshus, stemplet Patented P.H. 6 og D.R.P. Støbt trebens stel, Fremstillet hos Louis Poulsen 1920/30'erne. Ø. 60 cm. Lampen stammer oprindelig fra Frederiksberg papirfabrik men blev flyttet (usamlet) til ...

Varenr: 6151580
DKK 50.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-01-2022
DKK 19.500
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel 'Koglen' ø.60 cm. tidlig model
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål, fatningshus i forkromet aluminium. Tidlig model med enkelt wireophæng. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. ...

Varenr: 6151377
DKK 28.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-01-2022
20:40
DKK 21.000
Poul Henningsen Et par PH 2/1 Pendler
Poul Henningsen 1894-1967. Et par PH 2/1 Pendler, forkromet fatningshus, monteret med skærme af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. Fremstår komplette med baldakin. Alm. Brugsspor samt slitage på ene ledning. (2)

Varenr: 6150942
DKK 4.400 DK, Aalborg, Nibevej 29-01-2022
20:55
123»