Vurdering
   Varer pr. side   13 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Poul Kjærholm for PP Møbler. Model PK70. Kvadratisk bord af ask
Poul Kjærholm for PP Møbler. Model PK70. Kvadratisk bord af ask, plade med diagonale fyldninger, afsluttet på sekskantede ben. Fremstillet hos PP Møbler, mærket herfra. H. 67, B. 80, D. 80 cm. Fremstår med ridser, mærker og mindre pletter.

Varenr: 6273809
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:58
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22.
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22. Sort læder. Kanvas medfølger. Bemærk. Stolen medfølger ikke. Strips og snore medfølger ikke.

Varenr: 6272415

DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
17:44

Varenr: 6228425

17:58
Poul Kjærholm. Lænestol, PK-22, Kold Christensen. Cognacfarvet originalt læder
Poul Kjærholm (1929-1980). Loungechair / lænestol model PK22, med stel af satinbørstet fjederstål, sæde og ryg originalt monteret med læder. H. 72 cm. Sh. 36 cm. Formgivet i 1955. Udført af Kold Christensen, stempel herfra - model 'PK-22'.Fremstår i original stand med aldersrelaterede brugsspor ...

Varenr: 6232887
DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
18:33
DKK 9.000
Poul Kjærholm for Fritz Hansen. Lænestol, model PK22, jubilæumsmodel
Poul Kjærholm for Fritz Hansen. Model PK22. Lænestol med stel af stål, monteret med betræk af mørkebrunt skind. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, prægning herfra. 60 års jubilæumsmodel. H. 72 B. 64 Sh. 35 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6268559
DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
19:52
DKK 10.000

Varenr: 6247891
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-10-2022
08:23
Poul Kjærholm for Fritz Hansen. Par loungechairs / lænestole, model 'PK-22' (2)
Poul Kjærholm (1929-1980). Par loungechairs / lænestole med stel af matforkromet fjederstål, sæde og ryg udspændt med flet af peddigrør. H. 72 cm. Sh. 36 cm. Formgivet i 1955. Udført hos Fritz Hansen, stempel herfra - model 'PK-22'. Begge med defekt peddigrørsflet. Stel med let overflade rust på ...

Varenr: 6282536
DKK 16.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-10-2022
19:28
DKK 11.000
Poul Kjærholm for E. Kold Christensen. Tre-pers. sofa model PK31/3, sort læder
Poul Kjærholm 1929-1980. Tre-personers sofa model PK31/3, betrukket med læder, stel af matforkromet fjederstål.Designet i 1958. Fremstillet hos E. Kold Christensen, præget med stempel herfra. H. 70 cm. L. 200 cm. D. 72 cm.Fremstår med patineret læder samt hul på ene sædehynde.

Varenr: 6273618
DKK 50.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-10-2022
20:43
DKK 34.000
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22, sort læder
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK-22. Sort læder. Kanvas medfølger. Bemærk. Stolen medfølger ikke. Strips/Snore medfølger ikke til montering af kanvas/betræk.

Varenr: 6245930

DKK 2.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-10-2022
18:29

Varenr: 6245929

18:34
Poul Kjærholm. To-pers. sofa, model PK 31/2, Kold Christensen
Poul Kjærholm. To-pers. sofa model PK 31/2 med stel af matforkromet fjederstål, betrukket med læder.Formgivet i 1964. Fremstillet hos E. Kold Christensen, L. 138 cm. Fremstår med slitage; hul i hynde mm.

Varenr: 6271802
DKK 32.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-10-2022
18:39
DKK 25.000
Poul Kjærholm for snedkermester E. Kold Christensen. Loungechair / lænestol, model 'PK 22' - Sjældent set model
Poul Kjærholm (1929-1980). Loungechair / lænestol med stel af satinbørstet fjederstål, sæde og ryg betrukket med banesyet patineret skind. H. 72 cm. Sh. ca. 33 cm. Formgivet i 1955. Udført og mærket af snedkermester E. Kold Christensen, model 'PK 22'. Fremstår med alders- og brugsslitage, ...

Varenr: 6275942
DKK 24.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-10-2022
19:19
DKK 18.000
Poul Kjærholm. Jubilæumssæt, PK-61 samt par PK-22. (3)
Poul Kjærholm 1929-1980. Jubilæumssæt, PK-61 samt par PK-22. Det lave PK61 sofabord i Jubilæumsudgaven med top af Petra marmor. H. 32, 80 x 80 cm. PK22 betrukket med lædertype 'Royal Nubuck'. Stel på både bord og stole er udformet af stål, som via en galvanisk proces er påført semitransparent lag...

Varenr: 6283128
DKK 60.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-10-2022
19:28
DKK 40.000