Vurdering
1234»   Varer pr. side   110 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Mogens Kold, Kerteminde. Skænk af palisander
Mogens Kold, Kerteminde. Skænk af fineret palisander. Front med 4 låger og 3 skuffer. Bagpå monteret med metalskilt. 'Svævende' stel med medeformede ben. H. 71. D. 45. L. 240 cm. Stedvise brugs- og aldersspor, herunder kantafslag ved hjørne.

Varenr: 6272037
DKK 16.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-10-2022
15:17
DKK 12.500
Shapu. Knivsæt af japansk stål 'S2' med proptrækkersæt. (6)
Shāpu: Knivsæt af japansk hammerslået stål , bestående af: 1 stk. Kokkekniv (chef), ca. 22 cm langt blad. Fuld længde 34,5 cm. 1 stk. Brødkniv (bread), ca. 22 cm langt blad. Fuld længde 34,6 cm. 1 stk. Grøntsagskniv (santoku), ca. 19 cm langt blad. Fuld længde 31,7 cm. 1 stk. ...

Varenr: 6072304

DKK 3.800 DK, Aalborg, Nibevej 07-10-2022
18:23
DKK 2.800
Skænk af genanvendt teaktræ

Varenr: 6244204

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-10-2022
18:45
Skænk af eg, 1960'erne
Skænk af fineret eg, 1960'erne. H 70, 150 x 42 cm. Naturlig patina samt mgl. klap/låge. 2 nøgler.

Varenr: 6275614
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:29
Skænk af teak med fire låger, 1960'erne
Skænk af fineret teak med fire låger, 1960'erne. H 85, 200 x 42 cm. Alm. brugsspor.

Varenr: 6279160
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:11
Falsigs Møbelfabrik. Lille skænk, palisander
Falsigs Møbelfabrik. Lille skænk af fineret palisander, front af to låger bag hvilke hylder, senere monterede uoriginale runde tilspidsede ben af massivt mørkbejdset træ. 1960'erne. H. 67 L. 90 D. 44 cm. Fremstår med brugsspor, stedvis lakslitage på topplade, enkelte små hakker.

Varenr: 6263361
DKK 2.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:26
Georg Jensen. Serveringsbakker og vinsæt (4)
Georg Jensen. To serveringsbakker af rustfrit stål. Ø 39,4 cm. Designet af Thomas Sandell. To stk. vinsæt bestående af skænkeprop og vinprop af blankt rustfrit stål og ABS-plastik. Skænkeprop: H: 13,5 cm. Ø 3 cm. Vinprop: H: 6,1 cm. B. 7,2 cm. D. 4,7 cm. Designet af Thomas Sandell. I originale ...

Varenr: 6155519

DKK 1.700 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:26
DKK 1.300
Omann Junior. Skænk, palisander
Omann Junior. Skænk af fineret palisander med front af par låger bag hvilke hylder samt udtræksbakker, monteret på senere runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 78 B. 120 D. 44 cm. Fremstår med ridser og mærker samt skjolder, enkelt afslag på topplade.

Varenr: 6263539
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:27
Dammand & Rasmussen. Reolsystem/skænk af teak. (2)
Reolsystem/skænk fineret med teaktræ, front med skydelåger og hylder. Fremstillet hos Dammand & Rasmussen, mærkat herfra. 1960'erne. H. 69/109 B. 100 D. 28/44 cm. Fremstår med få brugsspor alderen taget i betragtning. (2)

Varenr: 6132977
DKK 5.600 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:33
Dansk møbelproducent. Lav skænk af teak
Dansk møbelproducent. Lav skænk af fineret teak, skydelåger, hylder og skuffer, runde tilspidsede ben. H.81 x 190 x 48 cm. fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6280170
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
11:13
Hans J. Wegner. Model RY20. Skænk af teak (2)
Hans J. Wegner. Model RY20. Skænk af fineret teaktræ, overdel med to skydelåger bag hvilke hylder, underdel med seks skuffer. Fremstillet hos Ry-Møbler, model RY20, mærket herfra. H. 180, B. 180, D. 35/50 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mindre hvid malingrest på nedre kant af underdel, mindre...

Varenr: 6261231
DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
13:22
DKK 14.000
Ubekendt møbelproducent, høj skænk af teak og eg 1950'erne
Ubekendt møbelproducent, høj skænk fineret med teak på en sokkel af massiv eg, front med 4 skydelåger, 4 skuffer og skydelåger af glas, indvendig med hylder. 1950'erne. H.125 x 154 x d.44,5 cm. Få brugsspor, dog i de to øverste skuffer filt med pletter.

Varenr: 6280173
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
14:35
Ærthøj Jensen & Mølholm Herning. Høj skænk af palisander,
Ærthøj Jensen & Mølholm Herning. Høj skænk af fineret og massiv palisander, front øverst med fire skydelåger, bag hvilke hylder, bag midterste låger barindretning med hylder og spejl samt par udtræksbakker i fineret palisander. Front nederst tre skuffer, stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne....

Varenr: 6266813
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
15:06
Hundevad. Skænk af palisander
Hundevad. Skænk af fineret palisander, senere monterede runde tilspidsede ben, front med fire låger hvor bag hylder og skuffer. To nøgler medfølger. H. 77 cm., B. 216 cm., D. 44 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, afslag og reparationer.

Varenr: 6270838
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
16:14
DKK 10.000
Høj skænk af teaktræ
Høj skænk af fineret teaktræ. Front med fire skydelåger samt seks skuffer. H. 121 cm. B. 200 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6271762
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
16:24
Skænk af teaktræ, 1960'erne
Høj skænk af finéret teaktræ, opsat på massive tilspidsede ben. H. 117, 200 x 50 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg, herunder enkelte finérafslag.

Varenr: 6273258
DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
18:28
Bang & Olufsen. Skænk
Bang & Olufsen. HiFi skænk sortlakeret med låger og ben af børstet metal. H. 57,5 cm. B. 124 cm. D. 42 cm. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor.

Varenr: 6272391
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
18:35
Dansk møbeldesign. Skænk af teak / egetræ, 1950/60'erne
Skænk af finéret teaktræ, front monteret med skuffer og låger, opsat på stel af massivt egetræ. H. 124, 155 x 41 cm. Fremstår med alm. brugspræg.

Varenr: 6280744
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
19:04
To skænke af teaktræ, 1960'erne (2)
To skænke af finéret teaktræ, front med skuffer og låger med greb af metal. H. 70, L. 120, D. 41 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg. (2)

Varenr: 6274384
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
19:34
Dansk møbelproducent. Skænk af palisander
Dansk møbelproducent. Høj skænk af fineret palisander, profileret front med fire låger, bag hvilke hylder og bestikskuffer, herunder fire skuffer, stel af massivt palisander med tilspidsede ben. 1950-60'erne. H. 130 cm. L. 180 cm. D. 45 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6281180
DKK 5.000 DK, Kolding, Platinvej 08-10-2022
19:45
Rennie Macintosh skænk af sortlaseret træ.
Rennie Macintosh skænk af sortlaseret træ indlagt med blyindfattet glas og perlemorsimitation. To-delt. Underdelen med låger og skuffer. Fremstillet hos Cassina - stemplet herfra. Mål: B. 163 cm. D. 57/25½ cm. H. 452 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med afskalninger, finerafslag samt brugsslitage

Varenr: 6259859
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
Skænk af eg, 1960'erne
Skænk af fineret eg, 1960'erne. H 120, 154 x 42 cm. Brugsslitage; nogle skjolder og pletter.

Varenr: 6280754
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
20:09
House of Sander, Skænk af fineret eg, model Loom
House of Sander, Skænk af fineret eg, front med tre skydelåger med indarbejdet glas, bag hvilke hylder. H. 95, B. 210, D. 40 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6163485

DKK 3.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-10-2022
20:12
Dansk møbelproducent. Høj skænk, palisander
Dansk møbelproducent. Høj skænk af fineret palisander, front med fire skuffer samt fire skydelåger bag hvilke udtræksbakker, barindretning med spejlfelt samt hylder, runde tilspidsede ben af massiv bejdset træ. H. 117 L. 200 D. 46 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte finerafslag, ridser samt ...

Varenr: 6241766
DKK 8.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-10-2022
20:13
Skænk af hvid bemalet træ
Skænk af hvid bemalet træ. Skænk af hvid bemalet træ. Front med fem skuffer samt fire låger, hvorbag hylder. L. 210 D. 50 H. 90 cm. Udstillingsmodel, fremstår med mindre håndteringsmærker

Varenr: 6244824
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-10-2022
20:15
DKK 1.900
Skænk af teak, 1960'erne
Skænk af fineret teak, 1960'erne. Monteret med nye ben. Top delvis fineret med mahogni. Fremstillet på Farsø Møbelfabrik.

Varenr: 6273644
DKK 4.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
20:20
DKK 3.600
Dansk møbelproducent. Høj skænk af fineret palisander, front med fire skydelåger bag hvilke hylder samt udtræksbakker, tilspidsede ben. 1960'erne. Fremstår med lettere brugsspor, manglende nøgler.

Varenr: 6213913
DKK 7.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-10-2022
20:23
DKK 2.800
Skænk/vitrine af palisander.
Stouby. Skænk/vitrine af fineret palisander. Front med skydelåger af glas bag hvilke hylder. Senere monteret med tilspidsede ben. H. 80 cm. B. 195 cm. D. 33 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6270762
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
20:27
DKK 5.000
Lang lav skænk. Lakeret træ
Lang lav skænk. Lakeret, bejdset træ, front med fem skuffer og to skydeåger, bag hvilke hylder. 195 x 44, H. 81 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6254184
DKK 4.400 DK, Nivå, Stejlepladsvej 08-10-2022
20:28
DKK 3.400
Vitrineskænk af sortlakeret jern
Vitrineskænk udført i sortlakeret jern. Greb af sortlakeret jern. Fire låger hvor bag hylder. H. 102 cm. B. 160 cm. D. 40 cm. Modelfoto.

Varenr: 6176748

20:30