Vurdering
12345»   Varer pr. side   125 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Hyndesæt til Wegners lænestol GE290, cognac (2)
Hyndesæt til Wegners lænestol GE290 af cognac læder. H.10 cm. Fremstår med en plet. (2)

Varenr: 6038045

DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:30
DKK 1.800
Hans J. Wegner. Armstol model JH 513
Hans J. Wegner 1914-2007. Armstol med stel af lakeret eg, betrukket med sort læder. H. 90 cm. B. 64 cm. SH. 42 cm. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Johannes Hansen, model JH-513. Fremstår med brugsspor, mærker på armlæn.

Varenr: 6032484
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:57
DKK 8.000
Hynde til Wegners skammel til gyngestol, model J16, sort læder.
Hynde til Wegners skammel til gyngestol, model J16, af sort læder.

Varenr: 6160698

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:20
DKK 500
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, cognacfarvet læder.
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af cognacfarvet skind. Vendbare med stropper i kernelæder. Med dansk produceret skum: 4 cm 50kg/m3 i sæde og 3 cm 30kg/ m3 i ryg. Modelfoto, stol medfølger ikke.

Varenr: 6143503

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:10
Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788 (2)
Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788. Sort knapsyet læder. (2)

Varenr: 6039691

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:34
Hans J. Wegner gyngestol model J16
Hans J. Wegner (1914-2007). Gyngestol med stel af sortlakeret træ, sæde af flettet papirgarn. Formgivet i 1944. Fremstillet for FDB, model J16. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, afskallet lakering.

Varenr: 6239077
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:42
DKK 6.000
Hans J Wegner for Getama klapstol model GE 281
Hans J. Wegner (1914-2007) for Getama. Aldrig tidligere udbudt. Klapstol model GE 281. Med stel af forkromet stål sæde og ryg beklædt med ufarvet lærred. Fremstillet af Getama 1966 presenteret på Snedkerlaugsudstillingen for Johannes Hansen. Proveniens: Getamas direktør Aage Pedersens ...

Varenr: 6275766
DKK 56.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-10-2022
19:17
DKK 44.000
Hans J. Wegner for Getama. Seng / briks af teaktræ, 1960'erne
Hans J. Wegner. Seng / briks af finéret og massivt teak, aftagelige gavle, runde tilspidsede ben. H. 75, L. 196, B. 86 cm. Fremstillet hos Getama. Fremstår med aldersrelateret brugspræg.

Varenr: 6275331
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:05
Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788, cognac (2)
Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788. Cognac knapsyet læder. (2)

Varenr: 6194747

20:06
Hans J. Wegner 1914 - 2007. Sofabord, model CH-106
Hans J. Wegner. Sofabord, model CH-106 med stel i børstet stål, plade i hærdet glas. Formgivet omkring 1970. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn år 2008 i anledning af Carl Hansens 100 års jubilæum. H. 42 cm. L. 95 cm. B. 95 cm. Udstillingsmodel uden brugsspor.

Varenr: 6264601
DKK 15.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:52
DKK 12.000
Hans J. Wegner. Sæt på fire armstole model JH 713 (4)
Hans J. Wegner 1914-2007. Sæt på fire armstole med stel af egetræ, betrukket med flere farvet nistret stof. H. 90 cm. B. 67 cm. SH. ca. 44 cm. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Johannes Hansen, model JH-713. Mærket under sæade. Fremstår med brugsspor. (4)

Varenr: 6157399
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
20:59
DKK 12.000
Hynde til Wegners skammel til gyngestol, model J16, cognacfarvet læder.
Hynde til Wegners skammel til gyngestol, model J16, af cognacfarvet læder.

Varenr: 6160308

21:18
DKK 500

Varenr: 6160697

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
08:04
DKK 500
Hans J. Wegner. Butterfly Chair - lænestol
Hans J. Wegner (1914-2007). 'Butterfly Chair' lænestol model GE-460 med stel af blålakeret træ, sæde og ryg betrukket med uldstof. H. 69, Sh. 36, B. 63 cm. Formgivet 1976. Fremstillet hos Getama. Fremstår med brugsspor skrammer og pletter på sæde.

Varenr: 6275229
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 08-10-2022
10:11

Varenr: 6160699

10:19
DKK 500
Samling ryglæn til Wegner daybed (11)
Elleve ryglæn til Wegner daybed/briks af ternet uld stof. Ni i blå og to i grøn. Fem med træ for enden. B. 190, H. 35 cm. Fremstår med brugsspor og slidtage. (11)

Varenr: 6260827
10:36

Varenr: 6160668

DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
10:58
H. J. Wegner. Kontorstol, model PP502 'Swivel Chair'
Hans J. Wegner (1914 - 2007). 'Swivel Chair'. Kontorstol med kopstykke af massiv eg, stel af poleret stål med firpasfod monteret med hjul, sæde betrukket med sort læder. Model PP502. Formgivet 1955. Udført hos PP. Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet ...

Varenr: 6280466
DKK 50.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
11:09
DKK 42.000
Hans J. Wegner. Lænestol 'Wingchair', model CH 445
Hans J. Wegner. Wingchair samt, model CH-445, mood 2101, betrukket med grånistret uldbetræk, stel af rustfri stål. Formgivet 1960. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn. Udstillingsmodel uden brugsspor. Udbydes i original emballage.

Varenr: 6260029
DKK 25.000 DK, Kolding, Platinvej 08-10-2022
11:26
DKK 20.000
Hans J. Wegner for Ry Møbelfabrik. To-delt reol af eg (2+1)
Hans J. Wegner for Ry Møbelfabrik. To-delt reol af eg, underdel med seks skuffer, overdel med hylder, toplåge bag hvilke plade, skuffe/indretning og lys. Fremstillet hos Ry Møbelfabrik, mærket herfra. H. 180, B. 100, D. 34 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, ridser og hul i bagplade. ...

Varenr: 6238602
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
11:35
DKK 5.000

Varenr: 6140544

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
12:02
Hans J. Wegner. To sofaborde / sideborde af egetræ (2)
Hans J. Wegner, 1914-2007. To sofaborde af egetræ. Fremstillet hos Getama. H. 46, L. 87, B. 52 cm. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor. (2)

Varenr: 6279544
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
12:12
DKK 650
Hynde Anilinlæder til Wegners kinastol FH 4283
Hynde til Wegners kinastol i sort Anilinlæder til FH 4283. Stol medfølger ikke.

Varenr: 6159735

DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
12:31
DKK 900
Hans J. Wegner. Hyndesæt til 2-pers. sofa, model GE-290 (4)
Hans J. Wegner. Hyndesæt til 2-pers. sofa, model GE-290 sort uld. Fremstår med brugsspor, en hynde med stor plet. (4)

Varenr: 6170632
12:32
DKK 1.200
Hyndesæt til Wegners GE-290A (3)
Hyndesæt til Wegners GE-290A. Sæde, ryg samt nakkehynde med skumfyld fra, betræk af cognac læder. Modelfoto. Stol medfølger ikke. (3)

Varenr: 6197016

12:36

Varenr: 6160309

12:54
DKK 500
Hans J. Wegner. Spisebord med to plader samt fire stole model CH20 (5+2)
Hans J. Wegner. Sortlakeret spisebord med to plader, H. 73 cm. B. 138 + 2 x 48,5 cm. D. 90 cm. Fire stole model CH20, sortlakeret, sæde betrukket med lyst læder. H. 73 cm. SH. ca. 45,5 cm. Fremstår med mærker og brugsspor. (5+2)

Varenr: 6111348
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
13:20
DKK 15.000
Hans J. Wegner. Model RY20. Skænk af teak (2)
Hans J. Wegner. Model RY20. Skænk af fineret teaktræ, overdel med to skydelåger bag hvilke hylder, underdel med seks skuffer. Fremstillet hos Ry-Møbler, model RY20, mærket herfra. H. 180, B. 180, D. 35/50 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mindre hvid malingrest på nedre kant af underdel, mindre...

Varenr: 6261231
DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
13:22
DKK 14.000
Hans J. Wegner for Getama. Tre pers. sofa af eg
Hans J. Wegner (1914-2007) for Getama. Tre pers. sofa af eg, hynder betrukket med grøn velour stof. Fremstillet hos Getama, mærket herfra. H. 64, B. 178, D. 65, Sh. 34 cm. Fremstår med brugsspor, mærker nederst på ben, tørrevne og mindre reparation på armlæn. Denne vare er en del af en ...

Varenr: 6141782
13:36
DKK 8.000
Hyndesæt til Wegners GE-290A. Sæde, ryg samt nakkehynde med skumfyld fra, betræk af sort læder. Modelfoto. Stol medfølger ikke. (3)

Varenr: 6155489

13:44