Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   177 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk produceret vendbare hynder til Hans J. Wegners 'Kinastol', model FH4283 (2)
Et par vendbare hynder til Hans J. Wegner's Kinesiske stol betrukket med knapsyet, cognacfarvet læder. Fremstår ubrugte uden brugsspor. NB! Stole medfølger ikke. (2)

Varenr: 6219188
DKK 2.400 DK, Kolding, Platinvej 09-08-2022
17:18
DKK 1.700
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Bemærk, stol medfølger ikke. (4)

Varenr: 6189485

DKK 1.500 DK, Kolding, Platinvej 09-08-2022
18:05
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med skammel af eg, med cognacfarvet læder, nybetrukket. (2)
Hans J. Wegner (1914-2007). Højrygget lænestol af egetræ, løse springhynder på skammel og sæde, skumhynde i ryg, alle nybetrukket med cognacfarvet læder. Formgivet 1953. Udført hos Getama, model GE-290A. H. 92 cm. Sh. 39 cm. Stel fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varenr: 6244650
DKK 18.000 DK, Kolding, Platinvej 09-08-2022
18:29
DKK 14.000
Hans J. Wegner. Lænestol af egetræ, model GE-290
Hans J. Wegner. Lænestol med stel af massivt egetræ, løse springhynder betrukket med sort Bøffel læder. Fremstillet hos Getama, model GE-290. Formgivet i 1953. Brændemærket. Hynder senere betrukket med sort bøffel læder hos professionel møbelpolstrer. Brugsspor, herunder ridser og mærker.

Varenr: 6250946
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-08-2022
18:42
DKK 7.600
Hans J. Wegner. Bakkebord, model AT-35, egetræ
Hans J. Wegner (1914-2007). Bakkebord af massiv egetræ med foldestel, aftagelig vendbar bakke med kehlet kant. Designet 1945. Fremstillet hos PP møbler med stempel herfra, model AT-35. H. 48 cm, Ø. 62 cm. Fremstår med brugsspor; skjolder og pletter.

Varenr: 6234776
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-08-2022
18:49
DKK 5.000
Hans J. Wegner. Armstol, model A 423.
Hans J. Wegner. Armstol med stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med sort skind. SH. 42 cm. Fremstillet hos Planmøbel, Aarhus, model A 423. 1940-1950'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og patina. Litteratur: Planmøbel katalog 1958, side 8. (2)

Varenr: 6245754
DKK 5.000 DK, Kolding, Platinvej 09-08-2022
19:03
Wegner lænestol. Lænestol af eg, model GE-375
Hans J. Wegner (1914-2007). Højrygget lænestol med stel af massivt egetræ, løse hynder nybetrukket med karrygult Hallingdal uld. Formgivet i 1969. Udført hos Getama, model 'GE-375'. H. 96 cm. Sh. ca. 42 cm. Fremstår med lette brugsspor, monteret med nye gjorde.

Varenr: 6243242
DKK 8.000 DK, Kolding, Platinvej 09-08-2022
19:06
DKK 6.200
Hans J. Wegner for PP Møbler. Skrivebord af ask
Hans J. Wegner (1914-2007) for PP Møbler. Skrivebord af ask, skuffe i sarg, runde ben. Fremstillet hos PP Møbler, mærket herfra. H. 73, B. 120, D. 68 cm. Fremstår med ridser, mærker og mindre pletter.

Varenr: 6247432
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-08-2022
19:09
DKK 4.600
Hans J. Wegner, 7 stole, model AP-58 (7)
Hans J. Wegner. 7 stole betrukket med uld, ben af forkromet stål. Formgivet 1959 og fremstillet hos AP-Stolen, model AP-58, H. 82 cm. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med brugsspor, ben med rust samt uld med slid og pletter. (7)

Varenr: 6245674
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-08-2022
19:11
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (4)

Varenr: 6237392

DKK 1.900 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-08-2022
19:13
Hynde Anilinlæder til Wegners kinastol FH 4283
Hynde til Wegners kinastol i cognac Anilinlæder til FH 4283. Stol medfølger ikke.

Varenr: 6188860

DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-08-2022
19:22
DKK 1.200
H. J. Wegner. Højrygget lænestol, model GE-290A
H. J. Wegner. Højrygget lænestol med stel af massivt egetræ, originale løse springhynder betrukket med lyst møbelstof. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. SH. 40 cm. Fremstår med brugsspor, lettere falmet stof, enkelte pletter.

Varenr: 6247250
DKK 9.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-08-2022
19:38
DKK 7.000
Hans J. Wegner. Gyngestol model CH-45
Hans J. Wegner. Gyngestol med stel af betaet træ. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-45. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6251351
DKK 4.000 DK, Kolding, Platinvej 09-08-2022
19:43

Varenr: 6219196
19:57
DKK 1.700
Hans J Wegner. Lænestol, massiv, olieret valnød, model GE290
Hans J. Wegner (1914-2007). Lænestol af massiv, olieret valnød, løse hynder betrukket med sortnistert Hallingdal uld, Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama 2021, med label herfra, model GE-290. H. 75/41. B. 76. D. ca. 80 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Se også varenr. 6231855.

Varenr: 6231854
DKK 27.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-08-2022
20:08
DKK 18.000
Hans J Wegner. Skammel, massiv, olieret valnød, model GE290S
Hans J. Wegner (1914-2007). Skammel af massiv, olieret valnød, løs hynde betrukket med sortnistert Hallingdal uld, Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, med label herfra, model GE-290S. H. incl. hynde 41 cm. B. 57,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Se også varenr. 6231854.

Varenr: 6231855
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-08-2022
20:18
DKK 7.000
H. J. Wegner. Højrygget lænestol med skammel, egetræ, model 265 (2)
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol samt skammel af massivt egetræ, løse originale springhynder betrukket med lyst uld. H. 100 cm. Sh. 41 cm. Fremstillet hos Getama, brændemærket, model 265. Fremstår med brugsspor, nuanceforskel på stof. (2)

Varenr: 6247251
DKK 4.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-08-2022
20:39
DKK 5.200
Hans J. Wegner. Biblioteksbord / klapbord, egetræ
Hans J. Wegner. Biblioteksbord af fineret egetræ, plade med to klapper, foldestel af massivt egetræ. H. 70 L. 73- 192 B. 90 cm. 1960/70'erne. Fremstillet og stemplet hos Getama. Fremstår med brugsslitage og ridser på topplade.

Varenr: 6246616
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-08-2022
20:42
DKK 3.200
Hyndesæt. Sort læder
Hyndesæt med afrundet hjørner der kan bruges til Wegners lænestol fra Getama model GE 290. Sæde og ryghynde med skumfyld, betræk af sort læder. Bemærk: består af ét sæt med sæde og ryg. Modelfoto. Stol medfølger ikke, pasform ikke 100%, sædehynde skal presses på plads til GE 290. Ryghynde: 50x56 ...

Varenr: 5970139

DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-08-2022
20:42
Hans. J. Wegner. Lav skænk, model Ry 26, teaktræ
Hans. J. Wegner. Lav skænk af fineret teaktræ, front med to skydelåger, bag hvilke hylder og fire udtræksbakker, runde tilspidsede ben af massivt teaktræ. 1960'erne. Fremstillet hos Ry Møbelfabrik, model RY-26, marts 1960 mrk. herfra. H. 79 B. 49 L. 200 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder og ...

Varenr: 6251318
DKK 18.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-08-2022
20:45
DKK 15.000
H. J. Wegner. Y-stol egetræ (6)
Hans J. Wegner. Y-stolen. Seks spisestole med stel af massivt egetræ, sæde monteret med flettet papirgarn, Formgivet i 1950. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn. SH. 44 cm. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte pletter på flet, et stel med skjolder. (6)

Varenr: 6247243
DKK 15.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-08-2022
20:55
DKK 16.000
Hans J. Wegner. Model CH29. Seks savbukkestole af eg (6)
Hans J. Wegner (1914-2007). Model CH29. Seks savbukkestole af eg, sæder betrukket med stof. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH29, mærket herfra. H. 81, Sh. 45 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker på stel. (6)

Varenr: 6250980
DKK 24.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-08-2022
20:55
DKK 15.000
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. (4)

Varenr: 6159344

DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2022
09:57
DKK 1.200
Hans J. Wegner for Johannes Hansen. Armstol, model JH-513,
Hans J. Wegner. Armstol med stel af massivt lakeret egetræ, sæde og ryg betrukket med sort anilin læder. Fremstillet hos Johannes Hansen, Model JH-513, plakette herfra under sæde. Nypolstret ved anden dansk professionel møbelpolstrer i Danmark med sort anilin læder. Fremstår med lettere brugsspor...

Varenr: 6099723
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2022
10:01
DKK 8.000
Hans J. Wegner. Cirkulært sofabord af eg.
Hans J. Wegner 1914-2007. Cirkulært sofabord med plade af fineret eg, runde ben af stål. Udført hos Andreas Tuck , stemplet. H. 48 cm. Ø. 110 cm. Fremstår med minimale brugsspor, på nær let lysere område.

Varenr: 6100041
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2022
10:48
DKK 5.000
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, cognacfarvet læder.
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af cognacfarvet skind. Vendbare med stropper i kernelæder. Med dansk produceret skum: 4 cm 50kg/m3 i sæde og 3 cm 30kg/ m3 i ryg. Modelfoto, stol medfølger ikke.

Varenr: 6160294

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2022
10:56
DKK 1.800
Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788 (2)
Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788. Sort knapsyet læder. (2)

Varenr: 6039691

11:11
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på to hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (2)

Varenr: 6115288

DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2022
11:28
Hynde til Wegners skammel til gyngestol, model J16, cognacfarvet læder.
Hynde til Wegners skammel til gyngestol, model J16, af cognacfarvet læder.

Varenr: 6160308

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2022
11:36
DKK 500

Varenr: 6159348

DKK 1.300 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2022
12:00
12345...6»