Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling Bjørn Wiinblad, Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl mm.(10)
Samling Bjørn Wiinblad, Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl mm. bestående afNymølle 3024-699 Wiinblad Blomsterskjuler Ø. 14,5 cm H. 13 cm2 Royal Copenhagen, Piet Hein fajance Gruk Platter nr. 101/3713 med magnet samt 9-3713, fremstår med opbevaringssmuds1 Royal Copenhagen Asiet nr 4458 ...
Varenr: 5466343
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-10-2019
18:23:00
Bjørn Wiinblad, Tusind og en Nat plakat
Bjørn Wiinblad (1918 - 2006) Tusind og en Nat, plakat, serigrafi, sign. i trykket Bjørn Wiinblad, trykt hos TT serigrafi. 94 x 52,5 cm. (101 x 71 cm)
Varenr: 5464962
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-10-2019
19:27:00
DKK 700
Bjørn Wiinblad rektangulært bord med kakler, cd.
Bjørn Wiinblad (1918-2006) Rektangulært bord med stel af sort lakeret jern, bordplade med fliser. Sign. Bjørn Wiinblad. H. 42 cm. B. 175 cm, D. 60 cm. Fremstår med brugsspor, hjørne med skade, ellers mindre afslag.
Varenr: 5462145
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-10-2019
21:00:00
Bjørn Wiinblad. 'Othello' 8 tallerkner (8)
Bjørn Wiinblad. 'Othello' 8 tallerkner af fajance dekorerede med brun og gul glasur L/B 26 cm. sign monogram og Othello Denmark. Stellet var udført i begrænset eksemplar i illums bolighus bjørn Wiinblaad udstilling i 1961. (8)
Varenr: 5465821
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-10-2019
18:50:00
Bjørn Wiinblad. Mixed Media (cd)
Bjørn Wiinblad, mixed media på pergament og plade. Komposition med svævende menneskefigurer mm. Guache, blyant, tusch og farvekridt, sign. og dat. Bjørn Wiinblad -67, 44 x 67 cm (62 x 82cm). Fremstår med fugtspor / små revner samt små reparationer(tape) og midterfold. (cd)
Varenr: 5467314
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-10-2019
19:00:00
Bjørn Wiinblad cd. To plakater, 'Den lille havfrue' (2)
Bjørn Wiinblad 1918-2006. Offsettryk, Den Lille Havfrue 50 x 39 cm. ( 79 x 59 cm.) Tryksign. Bjørn Wiinblad. Indrammet bag passepartout og glas. (2)
Varenr: 5436314
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 16-10-2019
20:23:00
Bjørn Wiinblad, signeret offsettryk
Bjørn Wiinblad 1918-2006. Motiv med figurer, offsettryk, signeret i trykket. samt sign. og dateret Sorgenfri 1998 Ø 48 cm (65 x 60 cm)
Varenr: 5465908
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-10-2019
21:07:00
Bjørn Wiinblad. Plakat for Det Ny Teater, 'Det lille thehus', 1954 (cd)
Bjørn Wiinblad (1918 - 2006). Original teaterplakat for Det Ny Teater, 'Det lille thehus', sign. i trykket Bjørn Wiinblad -54, serigrafisk trykt hos TT Serigrafi, 1954. 124 x 86 cm. Uden ramme. Fremstår med få brugsmærker.
Varenr: 5454863
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2019
20:05:00
B. Wiinblad kaffeservisdelar
BJØRN WIINBLAD, (24 dlr) kaffeservisdelar av serie "Petruschka", för Rosenthal, producerat mellan åren 1979-1980, bestående av 1 kaffekanna, 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 1 ljusstake, 10 koppar m. fat, 10 assietter
Varenr: 5469005
DKK 1.396 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-10-2019
12:20:00
Se mere
Bjørn Wiinblad, opsats af karamik model V40
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Vase af keramik dekoreret i farver. Signeret BW 75, model V40. H. 20 cm.
Varenr: 5450752
DKK 2.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2019
19:35:00
Rosenthal. Bjørn Wiinblad (1918-2006). Samling platter (14)
Rosenthal. Bjørn Wiinblad (1918-2006). Samling platter bestående af Aladin,serien. Orientalische Nachtmusik, Ø 15 cm. En stor platte 1001 nat Ø33 cm, (14)
Varenr: 5467507
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-10-2019
13:28:00
Bjørn Wiinblad. Vægstager / flisebillede (2)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Vægstager/flisebillede, dekoreret med kvindefigurer i blå farver. Med dedikation "Jul 1972" - "Til Fru. Jørgensen" - "Fra Bjørn Wiinblad". H. 37,5 B. 28 cm. Fremstår med et par minimale afslag i glasuren, samt knækket lysholder (2)
Varenr: 5441572
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-10-2019
15:36:00