Vurdering
   Varer pr. side   9 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bjørn Wiinblad. Sovseskål m/ øse, blåglaseret (2)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Sovseskål el. saucefugl m/ øse, blåglaseret, sign. 5.3 monogram 75 DANMARK, H. 10 cm., B. 17 cm & øse L. 19 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6238837
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-08-2022
20:24
Bjørn Wiinblad. Rektangulært sofabord med stel af palisander cd.
Bjørn Wiinblad 1918-2006. Rektangulært sofabord med stel af palisander, top ilagt med polykromt dekorerede kakler. Sign. Bjørn Wiinblad 62, Danmark. H. 48 cm. B. 113 cm. D. 63 cm. Fremstår med enkelte manglende kalker samt to revnet kakler. En løs kakkel medfølger. Vær opmærksom på, at der ...

Varenr: 6241739
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
12:35
DKK 6.000
Bjørn Wiinblad. 'Eva' opsats af keramik
Bjørn Wiinblad (1918-2006). 'Eva' opsats af blådekoreret lertøj, sign. monogram og dat. 73 samt V-53 og Danmark. H. 30 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, samt flere skår på bl.a. næse, hænder og blomsterværk.

Varenr: 6254856
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
19:08
DKK 1.200
Bjørn Wiinblad par kander samt tre tallerkener fra Rosenthal(5)
Bjørn Wiinblad par kander nr. K30 med afslag ved hank kande nr. K5 med afslag ved næse og halsrand. Der medfølger ingen toppe. Bjørn Wiinblad for Rosenthal: Aladdin plade samt Weinachtsteller årgang 1975 og 1977.(5)

Varenr: 6251840
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21-08-2022
11:23
Bjørn Wiinblad. Fad af glaseret keramik, unika (cd)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Unika fad af blåglaseret keramik, dekoreret med motiv af par. Sign. og dateret Bjørn Wiinblad 55 Danmark. Ø. 33,5 cm.

Varenr: 6255200
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2022
19:32
DKK 1.700
Bjørn Wiinblad. Unika lågkrukke, løgformet, glaseret keramik (cd)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Unika løgformet lågskål (låg glasur chip ved kanten) af glaseret lertøj , dekoreret i gule & grønne farver m/ ornamentik, sign. i bunden, H. 34 cm, Ø 24 cm. Fremstår m/ enkelte brugsspor.

Varenr: 6241426
DKK 6.400 DK, Odense, Kratholmvej 22-08-2022
09:52
DKK 5.000
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Studio Line. Skål, fad og vase (3)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Studio Line. Skål, fad og vase af porcelæn, dekoreret med fugle og blomster i blåt. H. vase: 22,5 cm. Ø på fad og skål: 22-33 cm. (3)

Varenr: 6241365
DKK 1.500 DK, Kolding, Platinvej 23-08-2022
18:28
Autografbog, 2010'erne
Autografbog med ca. 70 autografer. Overvejende udenlandske politikere, kendis mm. I mappe med plastlommer, flere med fotografi, brevkorrespondencer, avisudklip og/eller biografisk information. Heriblandt: Georg W. Bush, Nicolas Sarkozy, Gerhard Schrøder, John Major, Tony Blair, Bill Clinton, ...

Varenr: 6253395
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-08-2022
19:14
Bjørn Wiinblad. Figur,, 'Efterår' fra serien 'De fire Årstider' 1. 'Efterår'
Bjørn Wiinblad (1918-2006). En figur, 'Efterår', fra serien 'De Fire Årstider'. Udført i blåglase lertøj. Signeret 'Efterår M22; samt 'Danmark 77' samt signeret monogram. Fremstillet i perioden 1973-94. H. 34 cm. Enkelte minimale afslag.

Varenr: 6257199
DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2022
19:29