Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 113  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sunbeam strykbräda
STRYKBRÄDA, "Ironmaster", Sunbeam, 1900-talets mitt, skiva i trä, underrede i lackerat stål, höjd ca 80 cm, längd ca 137 cm
Varenr: 5338864
DKK 1.169 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2019
21:12:00
Se mere
Rolex 'Datejust'. Dameur i 18 kt. guld og stål med champagnefarvet skive m/ diamanter.
Damearmbåndsur fra Rolex model Datejust, ref.nr.: 69173, Urkasse af 18 kt. guld og stål, original urskive originalt factory monteret med 10 stk hvide diamanter af kvalitet VVS1, champagnefarvet skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, riflet optrækskrone med logo, safirglas, ...
Varenr: 5335858
DKK 33.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2019
21:12:00
DKK 29.000
Seated Buddha. China.
Seated Buddha. China. Seat figure of Buddha on a lotus flower, swivels, with loose headdress. Approx. dimensions: 8 x 6 x 3 cm. Wear.
Varenr: 5328506
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2019
21:12:00
DKK 1.676
Paar Kerzenhalter. Japan. Porzellan.(2)
Paar Kerzenhalter. Japan. Sizende Figuren aus Porzellan gefertigt, glasiert. Maße jeweils ca. B. 13 cm H. 23 cm T. 7 cm. Gebrauchsspuren.(2)
Varenr: 5333205
21:12:13
DKK 4.470
Norman Foster for Walter Knoll. Et par lænestole med tilhørende sofabord, model Congress (3)
Norman Foster. Et par lænestole betrukket med sort læder, ben af stål. Sofabord med stel af stål og bordplade af glas. Sofabord H. 37 L. 65 D. 40 cm. Lænestol H. 68 B. 72 D. 74 cm. Fremstillet hos Walter Knoll, model 502 'Congress'. Fremstår med minimale brugsspor. (3)
Varenr: 5340649
DKK 20.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2019
21:13:00
DKK 10.500
Paar Cloisonné Teller / Schalen. Japan. Meiji Periode. (2)
Paar Cloisonné Teller / Schalen. Japan. Meiji Periode. Dm. ca. 12 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 5336315
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2019
21:13:00
DKK 335
Paar Tassen in Porzellan. China. 19 Jh. (2)
Paar Tassen in Porzellan. China. 19 Jh. Dm. ca. 8 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 5336040
21:13:00
DKK 335
Øreringe med brillantslebne diamanter 1.04ct
Øreringe i 18k Rose guld med brillantslebne diamanter 1.04ct Farve: (J) Crystal Clarity: VVS Slib: Excellent ledsaget af IGI certifikater Detailpris: 12500 €
Varenr: 5328713

DKK 37.250 BE, Antwerpen 25-05-2019
21:13:00
DKK 18.252
Schöpfkelle / große Löffel, 18. Jh. / 19. Jh. (3)
Schöpfkelle / große Löffel, 18. Jh. / 19. Jh. Horngriff / Holzgriff. Gesamtgewicht ca. 460 g. Alters- und Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 5336366
DKK 2.980 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2019
21:13:00
DKK 708
Gefäße / Vasen. 20 Jh. (3)
Gefäße / Vasen in Steinzeug, glasiert. 20 Jh. Maße: ca. H. max 13 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 5336001
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2019
21:13:00
DKK 522
Bord rokokostil
SALONGSBORD, rokokostil, 1900-tal, gråmålat, höjd ca 74, 106x77 cm
Varenr: 5338865
DKK 1.559 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2019
21:14:00
Se mere
Danish Design Supply. Lænestol, model DDS-115
Lænestol oprindeligt designet og udviklet til Illums Bolighus 75 års jubilæum. Løse dunfylds hynder betrukket med Misha grå uld. Ben af sortlakeret metal. Model DDS-115. Fremstillet i Danmark hos Danish Design Supply.
Varenr: 5340145

DKK 8.800 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2019
21:15:00
DKK 4.400
Samling skåle, Kina, Yuan-dynastiet (4)
Samling skåle, Kina, Yuan-dynastiet. Glaseret keramik/stentøj. Ø ca. 10,5 cm - 14,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (4)
Varenr: 5336223
DKK 5.960 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2019
21:15:00
DKK 7.078
Porzellanvase. China. 19 Jh. 'blanc de chine'.
Porzellanvase. China. 19 Jh. 'blanc de chine', mit reliefiertem Dekor, glasiert. H. ca. 24 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Varenr: 5336241
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2019
21:15:00
DKK 1.416
Hänge 14 k guld
HÄNGE, 14 k guld, grönirriserande opalplatta flankerad av liten diamant, rörlig spetsögla, höjd ca 25 mm inkl ögla, vikt ca 1,6 g
Varenr: 5338866
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 25-05-2019
21:16:00
Se mere
Konvolut: Porzellan. Japan. 20 Jh. (3)
Konvolut: Porzellan, zwei Schalen und ein Teller. Japan. 20 Jh. Dm. ca. 14 cm-22 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 5336208
21:16:00
DKK 335
Safir- og diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 28,80 ct
Safir- og diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld, prydet med 9 større og mindre cabochonslebne safirer, i alt ca. 27.00 ct. Flankeret af 60 større og mindre diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 1.80 ct. Bemærk: ( én mindre diamant mangler) Farve:Top Crystal-Top Cape. (I-K). Klarhed: SI-P1. ...
Varenr: 5340238
DKK 27.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2019
21:18:00
DKK 13.500
Tekök med rechaud
TEKÖK med rechaud, silver, 1900-talets mitt, rokokostil, svenska importstämplar, höjd med hänkel 38 cm, totalvikt 1336 g
Varenr: 5338867
DKK 3.896 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2019
21:18:00
Se mere
Konvolut Poster / Plakate / Ausstellungsplakate / Museumsplakate (6)
Konvolut Poster / Plakate / Ausstellungsplakate / Museumsplakate. Konvolut bestehend aus sieben unterschiedlichen Plakaten: ein Plakat zur Ausstellung 'Heinz Kassung, Malerei 1963-2013 im Künstlerhaus Metternich 2015', 41x31,5cm. Paar Plakate zu 'Mirror Reflection von Hans Morren Photography' ...
Varenr: 5311088
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-05-2019
21:18:00
DKK 410
Fünf Teetassen in Schachtel. Japan. 20 Jh.(5)
Fünf Teetassen in Schachtel. Japan. 20 Jh. Tassenmaße jeweils ca. H. 5 cm D. 6 cm. Gebrauchspuren. (5)
Varenr: 5333063
21:19:00
DKK 410
Skåp Boullé-stil
SKÅP, Boullé-stil, 1900-tal, rikligt dekorerad med mässingsbeslag, intarsia och bemålade porslinsmedaljonger, höjd 104 cm, bredd 83 cm, djup ca 40 cm
Varenr: 5338868
DKK 3.117 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-05-2019
21:20:00
Se mere
Flakon / Riechfläschchen. China. 19 Jh.
Flakon / Riechfläschchen. China. 19 Jh. Keramik / Holz. H. ca. 9,5 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Varenr: 5336126
21:20:00
DKK 4.842
Milex Armbanduhr
Ambanduhr mit ein elastisches armband Gehäuse gefertigt aus 750er Gelbgold Handaufzug werk, Plexiglas Durchmesser Ø ca. 22mm Uhr funktioniert. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. Tragespuren.
Varenr: 5327694
21:21:00
DKK 298
Wilhelm Kåge Carrara Våga
WILHELM KÅGE, skål, "Våga", Carrara, höjd ca 13 cm, diameter 20 cm
Varenr: 5338869
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2019
21:22:00
Se mere
Hänge med kamé 18 k guld
HÄNGE, med kamé, 18 k guld, JE Bohlin, Linköping, 1918, antikiserande kvinnoporträtt i profil, rörlig spetsögla, höjd ca 45 mm inkl ögla, vikt ca 8,5 g
Varenr: 5338870
DKK 1.559 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 25-05-2019
21:24:00
Se mere
Safir- og diamantbroche af platin i form af drueklase, i alt ca. 6.10 ct. 1900-tallets første halvdel
Safir- og diamantbroche af platin i form af drueklase sat med 12 større facetslebne safirer på tilsammen ca. 5.00 ct. Vinløv og gren prydet med 30 diamanter med ældre slibning og mindre rosenslebne diamanter, i alt ca. 1.10 ct. (to diamanter mangler) Farve: Top Cape - Lys Champagne. Klarhed: P. ...
Varenr: 5326438
DKK 9.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2019
21:25:00
DKK 4.800
Loose brilliant cut diamond 0.60ct
Loose brilliant cut diamond 0.60ct Colour: (J) Crystal Clarity: VVS Accompanied by a IGI certificate
Varenr: 5244994

DKK 18.252 BE, Antwerpen 25-05-2019
21:25:00
DKK 8.940
Brillant-solitairering af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 1.62 ct
Brillant-solitairering af 14 kt. hvidguld med brillant på.1.28 ct. Caraten på brillanten er stemplet i ringskinnen. Farve: Light Brown (S-Z). Klarhed: P1. Flankeret af 6 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.34 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: P1-P2. Fremstår med ...
Varenr: 5291634
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2019
21:25:00
DKK 12.500
Necklace with diamonds & Golden South Sea pearl 0.75ct
Necklace in 18k white rhod gold decorated by 7 brilliant cut diamonds total 0.75ct & Golden South Sea pearl Colour: (H) Weselton Clarity: VS-SI Golden south sea pearl : Diameter: 2x1 cm Chainlength: 40cm
Varenr: 5342311

DKK 20.488 BE, Antwerpen 25-05-2019
21:26:00
DKK 9.685
Jan Stenvinkel
JAN STENVINKEL (1933-1989): Horisont, signerad Stenvinkel, kol och krita, ca 69x99 cm
Varenr: 5338871
DKK 1.169 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2019
21:26:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 113  >>