Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 75  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skab af palisander
Skab af fineret palisander. Front med to låger bag hvilke hylder. Senere monteret ben af børstet stål. H. 71,5 cm. B. 100 cm. D. 34 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5335331
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2019
09:04:00
Kay Bojesen. Træfigur i form af abe
Kay Bojesen (1886-1958) Træfigur i form af abe udført af teak. H. 19,5 cm. Stemplet i bunden. Fremstår med almindelige brugsspor.
Varenr: 5324084
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2019
09:19:00
DKK 950
Religiøs figur af udskåret og bemalet træ
Religiøs figur af udskåret og bemalet træ. H. 55 cm. Brugsspor, herunder afskalninger, mindre revner og afslag.
Varenr: 5324087
09:22:00
To vintage ringe af 18 kt. guld med diamanter og rubiner, i alt ca. 0.47 ct. (2)
To ringe af 18 kt. guld bestående af smal rubin- og diamantringprydet med 4 baguetteslebne rubiner, i alt ca. 0.20 ct, flankeret af 2 baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.15 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS-SI. Samt engelsk diamantring prydet med 5 diamanter med ældre slibninger, i alt ...
Varenr: 5305836
DKK 3.800 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2019
09:26:15
DKK 1.900
Turmalin- og diamantring af 18 kt. hvidguld
Turmalin- og diamantring af 18 kt. hvidguld, front prydet med større facetsleben pink turmalin flankeret af 24 baguetteslebne diamanter, i alt ca. 1.00 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 8,1 g. Front B. 0,82 cm. Ringstr. 57/18,2.
Varenr: 5301897
DKK 8.400 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2019
09:40:00
DKK 5.600
Brillantrosetring af 18 kt. rhodineret guld og platin, i alt ca. 0.30 ct. 1959
Brillantrosetring af 18 kt. rhodineret guld og platin prydet med cognacfarvet brillant på ca. 0.23 ct. Klarhed: P1. Omkranset af 8 små hvide enkeltslebne diamanter, i alt 0.07 ct.. indvendigt med navneinitialer og dateret 1959. Vægt ca. 1,8 g. Front Ø 0,86 cm. Ringstr. 52,5/16,75. Fremstår med ...
Varenr: 5294429
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2019
09:44:02
Klassisk brillant- solitairevedhæng af 18 kt. hvidguld
Klassisk brillant- solitairevedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.33 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Stemplet med Sheffield import gold Hallmarks. Vægt i alt 1,8 g. Ø inkl. fatning. 0,46 cm. Integreret justérbar kæde L. 46 cm.
Varenr: 5294721
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2019
09:50:00
DKK 3.400
Pendler, model Silent, sort (6)
Pendler, model Silent, sort, keramik, Ø 15 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (6) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varenr: 5282152

DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2019
09:55:55
Två böcker på ryska
TVÅ BÖCKER, Europeiska order i Ryssland, slutet av XVII-början av XX-talet, Gavrilova LM, Levin S. S. 234 sidor.. Och. Kavaleri Historia Biografier Minnen, på ryska. 32,5 x 25 cm och 30 x 22,5 cm, 396 sidor
Varenr: 5333695
DKK 2.980 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2019
10:00:00
Se mere
Tre böcker Gold and silversmiths in Russia
TRE BÖCKER, Professor Alexander Ivanov "Gold and silversmiths in Russia (1600-1926), Moscow, Russian National Museum, 2002. 2 volumer, 448 och 464 sidor.. Och "Assaying and hallmarking in Russia (1700-1946)", Russian National Museum, Moscow 2002, 752 sidor, 30 x 22,5 cm,böckerna är på ryska och engelska
Varenr: 5333696
DKK 4.470 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2019
10:02:00
Se mere
Böcker
BÖCKER, varia ( 26) P D A Atterbom, spridda volymer av hans samlade arbeten, 1800-tal, Bengt Lidner Skämtsamma poesier, 1793, C G von Brinkman, Vitterhets-försök, 1842, J L Runeberg, Kan ej, 1862, E G Geijer, Vår tids inre samhällsförhållande,1845, Catalogue de la bibliotheque Hammer, Stockholm 1886, C A Bagge Stockholm, 1841 samt ytterligare titlar, bundna och i form av häften och kunggörelser
Varenr: 5333697
DKK 1.559 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-05-2019
10:04:00
Se mere
Karta Homann
KARTA, NORGE, BOHUSLÄN, HOMANN, Tractus Norvegiæ Suecicus præfecturam Bahusiæ... Nürnberg 1729, graverad delvis kolorerad karta, ca 48x55 cm.. Med infällda småkartormittveck, mindre slitage.
Varenr: 5333698
DKK 1.559 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-05-2019
10:06:00
Se mere
Antonio Citterio, Zwei Armlehn-Bürostühle, für Vitra (2)
Antonio Citterio, Satz von Armlehn-Bürostühlen, für Vitra. Fünfsternfuß auf Rollen, mit Höhenverstellung, Rückenlehne und Sitzkissen mit Stoffbezug, an der Unterseite mit Vitralabel bezeichnet. H. ca. 94 - 106 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils kleine Bestoßungen, ...
Varenr: 5262671
DKK 1.266 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2019
10:06:00
DKK 298
Bibel med pärmar av silver
BIBEL med silverpärmar, Bibeln eller Den Heliga Skrift, tryckt av Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1926, främre samt bakre pärmar klädda med silver, bakstycke märkt GAB F8 (1932), främre pärm med monogram O.B, ca 39x27x10 cm. . Bibeln har tillhört O Bergqvist, biskop från Lueå Stift. . PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne
Varenr: 5333699
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 21-05-2019
10:08:00
Se mere
Wallins Gothländska samlingar, 2 vol.
WALLINS GOTHLÄNDSKA SAMLINGAR (2). WALLIN, JÖRAN. Gothländska samlingar, allestädes med flit upsökte, wid lediga stunder utarbetade, och efter hand til trycket utgifne. I-II. Stockholm, uti Kongl. Tryckeriet uplagd, af directeuren Pet Momma, 1747/Göteborg, Lars Wahlström, 1776.. 4:o. 191 x 144 respektive 191 x 146 mm. (6), 274; (14), 202 s. Träsnittsillustrationer i texten till del I, 5 utvikbara graverade planscher (del I), 1 utvikbar tryckt tabell och 1 utvikbar graverad karta (del II). Senare halvfranskt band med guldornerad rygg och marmorerade pärmpapper (del I), nära samtida marmorerat pappband med litet nött sparsamt guldornera rygg med brandgul, lätt skadad etikett och sprängda snitt (del II). Några småfläckar, lagerfläckar, återkommande svag fuktrand i övre marginalen till del I, del II litet fläckigare, återkommande svag fuktrand i övre hörnet. J. Wilhelm Carlbergs namnteckning på försättsbladet och H. Ekmans på titelbladet i del II.. . Warmholtz 509. Setterwall 5759 för del
Varenr: 5333700
DKK 1.169 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-05-2019
10:10:00
Se mere
Kombisæt med kædesav, hækklipper, buskrydder med nylonsnor samt med klinge. PROKRAFT model PR-HT-0043. Buskrydder funktion (nylonsnor/metalklinge), topbeskæring (kædesav) samt hækkeklipper som kan indstilles i forskellige vinkler. 2-taktsmotor til blandingsbenzin i forhold 25:1. Målebæger, ...
Varenr: 5324112

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-05-2019
10:10:00
DKK 950
Costume plates Schwan ca 1790
COSTUME PLATES. (SCHWAN, C. F., Abbildung aller geistlichen und weltlichen Orden, nebst einer kurzen Geschichte der selben von ihrer Stiftung bis auf unsere Zeite, Mannheim 1790). . 4:o (255x200 mm). Extract with 44 handcoloured engraved plates with text. Some foxing and spotting. . Somewhat worn amd soiled contemporary vellum, red edges. Bookplate.. . Probably Colas 2699.. . Sold as a collection of plates, not subject to return.
Varenr: 5333701
DKK 3.117 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-05-2019
10:12:00
Se mere
Kemi lappmark 1804 med karta
KEMI LAPPMARK 1804 MED KARTA. WAHLENBERG, GÖRAN. Geografisk och ekonomisk beskrifning om Kemi lappmark i Vesterbottens höfdingedöme, med geografisk karta, på bergs-rådet friherre S. G. Hermelins anmodan, författad af Göran Wahlenberg, amanuens vid Upsala Kongl. Akademis Natural-Kabinett. Stockholm, hos Carl Deléen, 1804.. 4:o. 220 x 180 mm. 77, (1) s. 1 utvikbar delvis kolorerad graverad karta. Brunt senare halvklotband med guldornerad rygg och sprängda snitt. Bitvis lätt lagerfläckig. Titelbladets nedre hörn lagat.. . Marklund, Övre Norrland i litteraturen 2383. Del av Försök till beskrifning öfver lappmarken och Vesterbotten, uti särskilta afhandlingar utg. af S. G. Hermelin. Stockholm (1803)-10. Kemi lappmark övergick till Ryssland efter 1808-09 års krig, och tillhör nu Finland.
Varenr: 5333702
10:14:00
Se mere
Von Troils Bref rörande Island 1777
VON TROILS BREF RÖRANDE ISLAND 1777. (TROIL, UNO VON). Bref rörande en resa til Island MDCCLXXII. Uppsala, uplagde af Magnus Swederus, 1777. . 8:o. 202 x 130 mm. 20, (2), 376, (1) s. Graverat titelblad med vignett. 11 graverade planscher, varav 10 utvikbara, 2 utvikbara graverade kartor, 1 utvikbar tryckt tabell. 1 inklistrad graverad vignett. Oskuren, i samtida tryckt pappersomslag. Enstaka småfläckar, annars mycket ren inlaga. Etikett på främre omslaget: Ex Bibl. Adlerb.. . Omslaget med Magnus Swederus tryckta förlagsförteckning 1772-77.
Varenr: 5333703
10:16:00
Se mere
Konungastyrelsen 1634
KONUNGASTYRELSEN 1634. BUREUS, JOHANNES. En nyttigh book, om konunga styrilse och höfdinga, fordom för någre hundrade åhr, af en förståndigh swensk man skrifvin, och nu nyliga framkommen, och utaf framlidhne salighe hoos gudhi martyren, höglofligh hos oss och uthi hele christenhetenne i åminnelse. Den stormechtigeste högborne förste och herre h. Gustaf Adolf den andre och store, Swerikes, Göthes och Wendes konung, storförste til Finland, hertigh uthi Estland och Carelen, herre utöfuer Ingermanland, etc. fordom alles wår nådigeste konung, etc. först öfwerläsin, och efter h. k. m:tz nådige befalning, strax ord från ord trykt blifvin och sedan i medlertijdh medh torftige register förbettrad, och nu publicerat. U. o. (Uppsala, Eskil Mattsson), 1634.. 4:o. 202 x 156 mm. (12), 87, (1 blank, 40) s. Fint blått senare pappband med guldornerad rygg med tegelröd titeletikett och sprängda snitt. Genomgående svaga fuktränder i marginalerna. Sista bladet fläckat. Stiernelds namnteckning, daterad 180
Varenr: 5333704
10:18:00
Se mere
To halskæder og en armring af nefrit. (3)
To halskæder og en armring af runde polerede perler af nefrit. Halskædernes længde: 82-84 cm. En halskæde skal trækkes om. En armring. Indvendig mål ca.18,2 cm (3)
Varenr: 5335579
10:18:00
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop'-charm i 18k
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop'-charme i 18k rhod. hvidguld med en ametyst 'Sweet Drop ' akorn formet. Vedhæng flytbar Lilla farvet læderarmbånd medfølger Armbåndslængde med knude: 17cm Original Ole Lynggaard og velour taske inkluderet REF: 29 / A2633-302
Varenr: 5337081

DKK 5.960 BE, Antwerpen 21-05-2019
10:18:11
DKK 3.166
Lärobok i lantmäteri 1730
LÄROBOK I LANTMÄTERI 1730. AGNER, ERIC NILSSON. Geodaesia suecana eller Örtuga delo-bok, hwar uti följande delar hufwudsakeligen beskrifwes, I. Om jorde-mätning i gemen, desz grundskepelser, samt huru man deras innehåld och wärde finna kan. II. Om instrumenter som til mätningens afgörande fordras, deras bruk, samt en kort berättelse om Sweriges gamla myntz gällande. III. Huru jorde-ägor emellan åtskillige låttlagare lageligen samt konsteligen fördelas böra. IV. Om råå och rör, eller gräntzemärkens tilstånd och beskaffenheter : &c. Theoretico-practice sammanskrifwen af Eric Agner angermanno. Stockholm, Hartwig Gercken, 1730. . . 4:o. 183 x 142 mm. (16), 144, 135-154, (24) s. 1 utvikbar träsnittsplansch, träsnittsillustrationer i texten. . Nött senare (1800-tal) halvfranskt band med marmorerade pärmpapper. Måttligt lagerfläckig, ställvis mer. Enstaka marginalanteckningar med blyerts. Svaga fuktränder inledningsvis. Litet hål nedtill i titelbladet och i sista bladet. 4:e och 5:e preliminä
Varenr: 5333705
10:20:00
Se mere
Resor 1700-talet, 3 vol.
RESOR 1700-TALET (3). BROLING, GUSTAF. Anteckningar under en resa i England åren 1797, 1798 och 1799, af Gustaf Broling på Bruks Societetens anmodan utgifne. I-II.. Stockholm, hos J. P. Lindh, 1811-12.. 8:o 200 x 120 mm. (12), 330; (2), 384. 2 graverade titelblad. Välbevarade senare (efter 1841) halvfranska band med guldornerade blindpressade ryggar med röda etiketter, marmorerade pärmpapper och dito snitt. Carl Fredrik af Wingårds exlibris. 2 volymer.. (Endast de två första delarna (av 3), en planschdel utkom även).. . HASSELQUIST, FREDRIK. Iter Palæstinum eller Resa til Heliga Landet, förrättad ifrån år 1749 til 1752, med beskrifningar, rön, anmärkningar, öfver de märkvärdigaste naturalier... Utg. C. Linnæus. Stockholm (L. Salvius) 1757.. 8:o. 192 x 118 mm. (16), 209, 230-619, (1) s. Något nött samtida halvfranskt band med guldornerad rygg med upphöjda bind och stänkdekorerade pärmpapper. Några småfläckar. Klisterspår efter etikett på främre pärmens insida, Olof Robsahms namnteckning
Varenr: 5333706
10:22:00
Se mere
Persisk Harsin Kelim tæppe 205x125 cm.
Persisk Harsin Kelim tæppe 205x125 cm. Uld på bomuld. Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look
Varenr: 5337512
10:22:00
Moderne tæppe, model Firenze, 240 x 170 cm. Lys Grøn
Moderne tæppe, model Firenze, Polyester. 240 x 170 cm. Modelfoto.
Varenr: 5329616

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2019
10:23:00
Billmarks Stockholmspanorama
BILLMARKS STOCKHOLMSPANORAMA. BILLMARK, CARL JOHAN (ill) & DROINET, FELIX (text). Panorama de Stockholm, pris de la coupole de l'église Skeppsholmen (Ile de l'Amirauté) dessiné d'après nature, lithographié et publié par C. J. BILLMARK. Suivi d'une notice historique et topographique par Felx. Droinet [=pärmtitel]. Paris, Formentin & Comp./Stockholm, J. C. Hedbom/London, Ackermann & Comp., (1845).. . 4:o. 300 x 231 mm. 16 s. Litograferad plansch över Stockholm, c:a 290 x 2150 mm. i leporellovikning. Originalklotryggsband med tryckta pärmar. Saknar knytpand. Nils Nordqvists och Hjalmar Nordqvists respektive exlibris på bakre pärmens insida. En Totties namnteckning på främre pärmen.
Varenr: 5333707
10:24:00
Se mere
Prada. Skuldertaske af blåt læder
Prada. Skuldertaske af blåt læder, med hardware, front logo og kæde i sølvfarvet metal. Magnetlukning. Indvendigt stort rum samt sidelomme med lynlås, for af lyseblåt læder. Navneskilt medfølger. H. ca. 24 cm, L. ca. 36 cm, D. ca. 12 cm. Fremstår med brugsspor; patineret læder.
Varenr: 5331267
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2019
10:26:00
18th century science, 5 vol.
18TH CENTURY SCIENCE (5). KÄSTNER, ABRAHAM GOTTHELF (transl.). Der Königl. Schwedischen Akademie der Wissenschaften Neue Abhandlungen aus der Naturlehre, Haushaltungskunst und Mechanik, für das Jahr [1781-90]. Aus dem Schwedischen übersetzt von Abraham Gotthelf Kästner & Joachim Dietrich Brandis. I-VIII, X-XI. Leipzig, bey Johann Samuel Heisius, 1784-92.. 8vo. 203 x 120 mm. 98 engraved plates, of which 84 folding, 7 folding printed tables. May lack 1 plate (plate IV in year XI). (For detailed collation, please, read below!). Slightly worn contemporary half calf with gilt spines and red edges. Light damp in top margin tha last 2 leaves in second year, otherwise a very clean copy. Library stamps and disposal stamps of the Kön. Pr. Fr. University at Halle.. 5 volumes. . . Contributions of C. von Scheele, C. P. Thunberg, S. Rinman, T. Bergman, A. Sparrman, J. Alströmer among others.. . Collation: I) XXII, 308, (12) pp. and 9 engraved plates, of which 8 folding. II) (8), 332, (10) pp. and 8
Varenr: 5333708
10:26:00
Se mere
Moderne tæppe, model Milano, 200 x 300 cm.
Moderne tæppe, model Milano, viscose. 200 x 300 cm. Modelfoto.
Varenr: 5329560

DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2019
10:26:00
DKK 1.700
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 75  >>