Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 63  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henry Heerup, 'Rede-Lykken' (cd)
Henry Heerup (1907-1993), 'Rede-Lykke', litografi 23/400. Sign heerup. 37 x 27 (58 x 47) cm.
Varenr: 5280304
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:12:21
Charles Eames. Et sæt på otte armstole, model EA-108, Full Leather. (8)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på otte armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Deluxe udgave med betræk både foran og bagpå i vinrødt Premium læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor. ...
Varenr: 5249120
DKK 70.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:13:00
DKK 35.000
Ur/kaminur/bordur, marmor, 1800-tallet, Frankrig
Ur/bordur/kaminur, marmor, 1800-tallet, Frankrig. Kasseformet korpus, rektangulær sokkel på fire fødder, to fødder med ornamentale forsiringer, rund urskive med to visere bag glas, to metalbeslag med hanke i siderne, metaltop, H. 34 cm, B. 22 cm, D. 17 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varenr: 5220386
DKK 1.266 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:13:00
DKK 298
Taklampa
TAKLAMPA, 1930-tal, troligen Böhlmarks Lampfabrik, glas, höjd ca 35 cm, diameter ca 55 cm
Varenr: 5280151
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:13:00
Se mere
Becher / Silberbecher, Silber, 1838, St. Petersburg
Becher / Silberbecher, Silber, 1838, St. Petersburg, Becher mit Wellendekor und Wappen, am Rand punziert, H.8cm, B.7cm, 88,2g., altersgemäße Reibespuren, Kratzer, Bestoßungen, partiell Dellen.
Varenr: 5220383
21:14:00
DKK 298
Paar Dosen / Kästchen, Achat, 18. bis 19. Jahrhundert, Deutschland (2)
Zwei Dosen / Kästchen, Achat, 18. bis 19. Jahrhundert, Deutschland. Kastenförmige Konstruktion aus Achat und Metall auf vier kugelförmigen Füßen, H. 4-5cm, B. 7-8cm, T. 4,5-5,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell minimale Kratzer. (2)
Varenr: 5220401
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:14:00
DKK 298
Samling 9 flasker fransk rødvin, Château (9)
Samling 9 flasker fransk rødvin, Château. Vinsamling bestående af: Château Pyre-Lebade (Domaines Barons de Rothschild) 1995, Châteauneuf du pape (Domaine de Pignan) 2001, 4 flasker Château Giscours (Grand Cru Classé, Appelation Margaux Controlée) 1966, Chateau Lascombes (Grand Cru Classé, ...
Varenr: 5279721
DKK 5.588 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:14:00
DKK 3.352
Bordsdukar dräll
BORDSDUKAR, 2 st, sekelskiftet 1800/1900, linnedamast/dräll, olika mönster, ca 180x200 respektive 160x220 cm
Varenr: 5280152
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:14:00
Se mere
Samling bøger om jazz (100 - 105 stk)
Samling bøger om jazz / jazzhistorie. Variable brugsspor (ca. 100-105 stk.)
Varenr: 5283111
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:14:00
Finn Pedersen cd. Komposition med ansigter
Finn Pedersen ( 1944-2014) Komposition med ansigter, akryl på plade, sign Finn Pedersen. 64 x 50 cm. ( 68,5 x 54,5 cm.)
Varenr: 5277703
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:14:13
DKK 1.200
Henry Heerup, cd. 'Kærlighedsankeret'. cd
Henry Heerup (1907-1993),. 'Kærlighedsankeret'. Litografi nr. 145/300. Sign. Heerup. 54 x 61 cm (70 x 76 cm).
Varenr: 5279617
21:14:49
DKK 950
De Sede sofa, model DS 47 De Sede. 3-personers sofa overpolstret med patineret tyre / 'Neck-læder'
De Sede sofa, model DS 47 De Sede. 3-personers sofa overpolstret med patineret tyre / 'Neck-læder'. Siddeflade med udtræk for bedre komfort. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47. H. 70/40. L. 180. D. ca. 90 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5259793
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:15:00
DKK 12.500
Box / shell box, silver-plated, depiction of heaven
Box / shell box, silver-plated, mother-of-pearl, depiction of heaven. Box with slightly concave cover of mother-of-pearl with a depiction of heaven with trinity and members of the order of St. Francis. H 7cm, W 20cm, D 18cm, wear and scuffing commensurate with age, chips, scratches, ...
Varenr: 5220428
DKK 8.195 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:15:00
DKK 4.098
Wohl Joseph Cormier, Figur / Skulptur, Terrakotta, Pietà
Wohl Joseph Cormier (1869-1950), Figur / Skulptur, Terrakotta, Pietà. Darstellung Marias als Mater Dolorosa mit dem Leichnam des vom Kreuz genommenen Jesus Christus, auf einer Plinthe, auf der Plinthe signiert, H.24cm, B.38cm, T.17cm, leichte Reibespuren.
Varenr: 5220431
21:15:00
DKK 298
Cloisonné Wasserkanne
Asiatische Cloisonné Wasserkanne, polychrome verziert mit Fabelwesen und Schweifwerk. Maße ca.: H. 32 cm, T. 30 cm, B. 20 cm. Die Wasserkanne befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5221771
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:15:00
DKK 372
New York
NEW YORK, OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal), signerad och daterad -62, olja på duk, ca 60x64 cm
Varenr: 5280153
21:15:00
Se mere
Hans J. Wegner. Spisebord med hollandsk udtræk, model AT-312 i teak/eg
Hans J. Wegner 1914-2007. Spisebord med runde tilspidsede ben af egetræ, plade i patineret teaktræ med hollandsk udtræk. Fremstillet hos Andreas Tuck, stemplet herfra, model AT-312. H. 72, L. 140/240, B. 90 cm. Fremstår med nogle ridser og mærker.
Varenr: 5282725
DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2019
21:15:00
DKK 7.000
Møinichen. Skål af sølv fra 1916
Møinichen. Skål af sølv fra 1916, kant prydet m/ bort af vindrueklaser / ranker, H. 8,5, Ø 22 cm. Brugsspor. Vægt for del m/ sølv ca. 425 gr.
Varenr: 5280390
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:15:00
Philip Ytournel. Tre kompositioner. cd (3)
Philip Ytournel. Tre Kompositioner. Litografi. Sign. Philip. 20 x 29 (22 x 31). Signeret Philip. (3)
Varenr: 5252079
21:15:12
DKK 450
Paar Dosen / Perlmuttdosen / Behälter / Tabatieren, Silber (2)
Zwei Dosen / Perlmuttdosen / Behälter / Tabatieren. Eine Dose aus getriebenem und gegossenem Silber mit Boden und Deckel aus Perlmutt, mit der Darstellung einer jungen Frau mit Papagei und einem Mann, im Deckel punziert, Niederlande, um 1770, und eine Dose aus Perlmutt, unterseitig mit ...
Varenr: 5220399
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:16:00
DKK 372
PremiumOak. Dansk produceret plankebord model Trapeze af massivt 'dark brown' olieret egetræ 210 cm.
PremiumOak. Dansk produceret plankebord af massivt "dark brown" olieret egetræ. Trapeze stel af matsort lakeret metal. H. 72,5 cm., B. 210 cm., D. 89 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ.
Varenr: 5227012

DKK 9.200 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2019
21:16:00
DKK 4.600
Klackring 18 k guld
KLACKRING, 18 k guld, planslipad oval svart agat, Stockholm 1919, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 4,8 g
Varenr: 5280154
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:16:00
Se mere
Charles & Ray Eames, Vitra, chair / lounge chair with ottoman, mahogany and leather, designed in 1956 (2)
Charles & Ray Eames for Vitra, chair / lounge chair with ottoman, designed in 1956. Structure on black aluminium foot, seat shell of mahogany, cushion with black leather cover, reverse side with manufacturer's placard, H 89cm, W 85cm, D 84cm. Ottoman dimensions H 43cm, W 63cm, D 56cm. Exhibition ...
Varenr: 5283212
DKK 56.620 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:16:00
DKK 43.210
Samling armbåndsure bl.a. Omega Seamaster 600 m.m. + Omega Constellation æske (2)
Samling herreure bl.a. Omega Seamaster 600 af rustfrit stål m.m. + Omega Constellation æske. Omega Seamaster 600 m/ riflet urskive m/ arabertal, logo, anden krone, manuelt optræk, ur kasse Ø 35 mm inkl. krone & anden flexirem Ø ca. 18 cm. Samt Anti-Choc ur af rustfrit stål, urskive med ...
Varenr: 5283804
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:16:00
Lisbeth Eugenie Christensen. The Gleary Thing'. cd
Lisbeth Eugenie Christensen. f. 1969. 'The Gleary Thing', akryl på lærred, S/b Lisbeth Eugenie Christensen 2007. 40 x 90 cm.
Varenr: 5279126
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:16:02
Poul Stoltze. Landskab,cd
Poul Stoltze f.1922. Landskab. Olie på lærred, sign. P. Stoltze '85. 38 x 55 cm. (40 x 57).
Varenr: 5277674
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:16:20
Saline Døg. Figurkomposition. cd
Saline Døg. Figurkomposition. Akryl på lærred. S/b. Saline 2010. 90 x 120 cm.
Varenr: 5277545
21:16:55
Åke Holm väggrelief
ÅKE HOLM (1900-1980), väggrelief, figur, glaserat stengods, signerad a tergo Åke Holm, ca 21x25 cm
Varenr: 5280155
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:17:00
Se mere
Antonio Citterio, Vitra, chair / lounge chair with ottoman, model 'Grand Repos', aluminium and fabric (2)
Antonio Citterio (b.1950) for Vitra, chair / lounge chair with ottoman, model 'Grand Repos', aluminium and fabric. Structure on black aluminium foot with felt gliders, seat shell upholstered in grey fabric, additional loose seat cushion, cover with manufacturer's label. Chair dimensions H 110cm, ...
Varenr: 5283209
DKK 37.250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:17:00
DKK 18.252
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld. Hvid urskive m/ arabertal, separat sekundviser & stregindeks. Ur kasse nr 225871, Ø 5,5 cm. Samlet vægt inkl. støvkapsel(ej guld) & værk ca. 110,5 gr. Brugsspor bl.a. tryk på kasse. Uret gik på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com indestår ikke for ...
Varenr: 5284236
DKK 4.600 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:17:00
DKK 4.400
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 63  >>