Vurdering
12345...137»   Varer pr. side   4081 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
DeBerge - Foto auf Alu Dibond, Titel: Palms&Bikes 7/10
Der Fotograf DeBerge dokumentiert auf der ganzen Welt das Besondere im Alltäglichen. Er bezeichnet sich selbst als ‚Nomad of Photography‘, und dieses Nomadentum spiegelt sich in der Vielfalt seiner Werke wieder. DeBerge arbeitet sowohl mit modernem digitalem Equipment als auch mit analoger ...

Varenr: 5537812
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-02-2021
19:58
DKK 335
Herman Brood, Skultpur, 'De Huzaar'
Herman Brood, Skulptur, 'De Huzaar', gefertigt aus Resin, handstaffiert. limitiert: 46/100, ein Zertifikat vorhanden, Maße ca.: 34 cm x 18 cm x 24 cm.

Varenr: 5739888
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-02-2021
19:58
DKK 1.490
Rasmus Bekkel Fex F Chair
Brdr. Krüger

 DKK 4.795,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

2Up, 3-personers sofa betrukket med velour-stof, model Marc
Marc 3 personers sofa betrukket med bordeaux-farvet velour stof. Ben af massivt eg. Sofaen har fjer i sæde og ryg. Marc sofaen er designet af Danske 2UP i 2017 © Produktinformation: Betræk: Velour stof Vedligehold: Støvsuges med møbelbørste jævnligt, og ellers kemisk rens. Øvrigt: ...

Varenr: 5518873

DKK 6.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2021
19:58
DKK 650
Ole Bjørn Krüger, unika vaser af glaseret stentøj (3)
Ole Bjørn Krüger (1922-2007). Tre unika vaser af glaseret stentøj, signeret. H. 14-16 cm. Dette emne en del af boet efter billedhugger og keramiker Ole Bjørn Krüger. I løbet af februar udbydes en større samling af kunstnerens egne unikke keramiske værker Se auktionerne her

Varenr: 5946870
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-02-2021
19:58
DKK 900
Sarah Hvass. 'Lur'
Sarah Hvass (f. 1980). 'Lur'. Akryl på lærred. Sign. Sarah Hvass. 100 x 80 cm. UR

Varenr: 5942875
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2021
19:58
Erik Wörtz, tilskrevet. Sofabord, teaktræ
Erik Wörtz, tilskrevet. Sofabord af fineret og massivt teaktræ, rektangulær plade med kehlet kant, stel med runde tilspidsede ben med skråstiver. 1960'erne. H. 56 L. 139 D. 55 cm. Fremstår med letteret brugsspor.

Varenr: 5824346
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-02-2021
19:58
Henrik Pedersen. Spisebord Model Air, 205x100
Henrik Pedersen, spisebord model Air, med 19 mm bordplade af hvid laminat, ben af massiv sortlasseret træ. H. 75. L. 205 B. 100 cm. Produceret siden 2012 af Houe.com. Leveres usamlet. I original emballage. Modelfoto.

Varenr: 5942166

DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-02-2021
19:58
Lars Lerin träsnitt
LARS LERIN (Sverige, Född 1954): ur serien "Mostrarnas Tid", träsnitt, signerad, daterad 86 samt numrerad 110/120, bildstorlek ca 47,5 x 32 cm.

Ingår i tema "Lars Lerin".

Varenr: 5946460
DKK 9.914 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 27-02-2021
19:58
Se mere
Skriver Collection badeforhæng - lysegrå
Skriver Collection

 DKK 899,00
NYHED LAURITZshop

Helga Radner Blaschke, akvarelfarver på papir, 'Blumenstillleben mit blauer Vase'
Helga Radner Blaschke, akvarelfarver på papir, 'Blumenstillleben mit blauer Vase', 30.08.1966, ikke signeret, med ægthedscertifikat, mål ca.: 42,7 x 60,2 cm.

Varenr: 5934394
DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-02-2021
19:58
DKK 7.450
House of Amber. Otte dråbeformet stykker cherry rav. (8)
House of Amber. Otte dråbeformet stykker lys cherry rav. Samlet vægt ca. 52 g. Længde 32-41 mm. Boret hul. (8) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Varenr: 5855760

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2021
19:59
Sofa betrukket med velour, 1900-tallets midte
Sofa betrukket med velour, 1900-tallets midte. L 180 cm. Bagben med hjul samt afkortet.

Varenr: 5945027
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2021
19:59
Pendel af messing 1950'erne
Pendel af messing med rødlakeret skærme med gennembrudte mønster. ca. 1950'erne. H. 63 cm. Ø. ca. 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5922155
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2021
19:59
Persisk Keshan tæppe, 400x300 cm.
Persisk Keshan tæppe, uld på bomuld. Nyvasket. 400x300 cm.

Varenr: 5882863
DKK 7.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2021
19:59
Miniatyrägg guld och silver
HÄNGE, miniatyrägg, förgyllt silver med gul- och röd guillocherad emaljdekor, ögla och fäste 14 k guld, inköpt hos W.A. Bolin på 1990-talet, höjd inkl. ögla 2,5 cm, vikt ca 5,3 g

Varenr: 5946461
DKK 1.416 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-02-2021
19:59
Se mere
A. Michelsen m.fl. En samling saltskeer, saltkar samt salt- og peberbøsse af sølv og sterlingsølv (22)
En samling salt- og peberdele af sølv og sterlingsølv bestående af 19 saltskeer i forskellige mønstre bl.a. 'Rosenholm' og 'Herregård', et saltkar indvendigt med rød emalje fra A. Michelsen (Ø 5 cm) samt et sæt cylindriske salt- og peberbøsser tegnet af Eigil Jensen for A. Michelsen (Ø 3,5 cm). ...

Varenr: 5910695
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2021
19:59
Peter J. Lassen. Modul, grønlakeret MDF
Peter J. Lassen. Modul af 12 mm grønlakeret MDF, front med to åbne rum samt to låger bag hvilke rum. Fremstillet hos Montana. H. 70 B. 70 D. 38 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med lettere brugsspor, dog med kraftigt afslag / trykmærke på front.

Varenr: 5947385
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-02-2021
Lyngby Porcelæn Rhombe Color krus - rosa
Lyngby Porcelæn

 DKK 169,95
NYHED LAURITZshop

Lounge suite, 1960s: daybed, two chairs and a sofa table (4)
Lounge suite, 1960s: daybed, two chairs and a sofa table. Structure of solid teak wood, one daybed and two chairs with loose seat cushions, in patterned yellow and brown fabric cover. W 69 cm/200 cm. Also a sofa table, teak veneer tabletop, steel frame in black. Mechanism defective. Approx. ...

Varenr: 5932747
DKK 12.665 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-02-2021
DKK 7.078
Sofabord med balusterformede ben, 1900-tallet
Sofabord med balusterformede ben, cirkulær plade af lakeret ask. 1900-tallet. H 60, Ø 90 cm.

Varenr: 5945023
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2021
Stig Svedfelt
STIG SVEDFELT (1927-2009): Gatuliv, Paris, 1960-tal, fotografi, stämpelsignerat och numrerat 1/20, bildyta ca 29x19 cm.

TEMA: Stig Svedfelt - Paris mitten av 60-talet.

ÖVRIGT:

Fotografen Stig Svedfelt (1927-2009) har en förmåga att röra sig fritt över olika fotografiska genrer, med ett osvikligt intresse för skiftande miljöer och människor. Ett av hans intressen kretsar kring kända personligheter, kulturpersonligheter och staden Paris. Och det finns ett stort antal guldkorn i hans produktion.

Läs mer nedan i texten av Stig Svedfelt-kännaren Claes Mossberg:

Stig Torsten Svedfelt växer upp i Nockeby, Stockholm. Han intresserar sig tidigt för estetiska yrken inom reklam och modevärden. Han får som ung en idé; att människor ska ges möjlighet till blombud hem till dörren. Vid den här tiden fanns endast möjlighet till telegram. Stig kallar sigg påfund för att "blomografera". När han vid 25-års ålder presenterar sign idé, nappar snabbt Interflora; Blommogr

Varenr: 5946462
DKK 2.125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-02-2021
Se mere
House of Amber. Ring af rhodiumbelagt sølv prydet med cabochonsleben mælkerav. str. 55
House of Amber. Ring af rhodiumbelagt sølv prydet med cabochonsleben mælkerav. Ring str. 55. Vægt ca. 3,2 g. Vejl. udsalgspris 1.345 DKK/179 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Varenr: 5807552

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2021
Håndvask af natursten, model ' Renata Black',
Håndvask af natursten, model 'Renata Black', Udhugget og håndforarbejdet ud af et stykke sten i farven Black Marble. B. 50 cm. D. 35 cm. H. 12 cm. Modelfotos, da håndvasken er naturmateriale må små variationer forventes i farve samt åretegninger.

Varenr: 4888289

DKK 2.800 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2021
Lounge havesæt
Havemøbelsæt, loungesæt til haven, bestående af fritstående seks pers. hjørnesofa samt sofabord i gråbrun riflet polyrattan med ben i behandlet akacietræ. L. 225 cm. B. 225 cm. D. 80 cm. SH. 45 cm. Sofabord med hærdet glasplade. L. 90 cm. B. 70 cm. H. 40 cm. Hynder i grå vandafvisende, UV/UVB ...

Varenr: 5947412
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2021
DKK 1.300
Morten Kokkendoff. Side-/ sofabord i laminat samt stål
Morten Kokkendoff. Side/sofabord med plade af hvid laminat, medeformet stel af forkromet stål. Fremstillet for 8000C, model Ocho2. H. 40 L. 79 B. 39 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 5931228
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2021
DKK 450
Klim Furniture, Tourno sideboard
Klim Furniture, Tourno skænk i hvidolieret eg, trefløjet med skuffer øverst. L. 170 cm. D. 40 cm. H. 80 cm. Udstillingsmodel, fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5439848

DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2021
Erik Magnussen EM77 termokande - 0,5 l
Stelton

 DKK 569,95
NYHED LAURITZshop

emmanordic, spisebord af dansk egetræs plank
emmanordic, snedkerproduceret spisebord af dansk olieret egetræs plank med levende kanter, monteret på sortlakeret medestålben. Bordplade er forstærket med kraftige profiler i stål, fræset ned i pladen. L. 268 cm. B. 93 cm. H. 73 cm. Pladetykkelse er 45mm. Olien der er brugt er smudsafvisende ...

Varenr: 5825879

DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2021
DKK 650
Uindfattet safir, ca. 4.53 ct.
Naturlig safir, slibning: Oval Mixed Cut, vægt: ca. 4.53 ct., farve: blå, mål: ca. 10,09 x 9,34 x 4,87 mm. Certifikat medfølger.

Varenr: 5911471
DKK 8.940 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-02-2021
DKK 447
Dänischer Möbelarchitekt, Elevator -Table / Coffee Table
Verstellbarer Couchtisch / Elevator table der 1960er Jahre. Holzkonstruktion mit Teakfurnier. Tisch in der Höhe und der Breite verstllbar / erweiterbar. H. 54,5 - 66cm, B. 150 cm, T. 54 - 92 cm. Altersgemäße Gebrachsspuren, der Mechanismus ist etwas schwergängig.

Varenr: 5938743
DKK 2.980 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-02-2021
DKK 298
Persisk Songhor løber, 290x94 cm
Persisk Songhor / Hamadan løber, uld på bomuld. Nyvasket. 290x94 cm

Varenr: 5863254
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2021
Pandelamper samt lommelygter, stort parti (152)
Stort parti LED pandelamper samt LED lommelygter i udstillings/borddisplay. Består af henholdsvis 72 lommelygter og 80 pandelamper. (152)

Varenr: 5399189

DKK 3.600 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2021
de Sede, sofa/topersoners sofa, model 'DS-44', brunt læder
de Sede, 2-personers loungesofa, model 'DS 44'. Kraftig trærammekonstruktion med dybhæftede betræk af brunt, tykt tyrelæder. Siddefladen kan trækkes ud foran. Mål ca. H. 71 cm, B. 140 cm, D. 90/108 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 5916933
DKK 7.450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-02-2021
DKK 2.235
12345...137»