Vurdering
12345...58»   Varer pr. side   1736 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Et sæt på fire Lounge stole, model C1 (4)
Verner Panton 1926-1998. Et sæt på fire Lounge stole, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor, lette trådudtræk, pletter og mærker. (4)

Varenr: 5653463
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
07:40
Haslev sofabord af teak
Haslev sofabord af teak, på lige ben, medfølgende klap. Splitter mangler til montering af klap. H. 32 cm. L. 120/152 cm. B. 79 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5650218
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 02-06-2020
09:27
Lladro. Figurer af porcelæn (3)
Lladro, samling af porcelænfigurer bestående af : Pige med blomsterkurv, Dreng med hund samt Gabende dreng. Mrk. Hand made in Spain. Daisa. H. 17-22 cm. Fremstår med mindre afslag på en enkel blomst. (3)

Varenr: 5673105
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
09:31
Par kunstige træer, lykkekastanje (2)
Par kunstige lykekastanjetræer med realistisk snoet stamme med blade af polyester, potte af plastic. Højde: 170 cm. Højde på potte: 17 cm. Grene kan foldes i diverse retninger. Fremstår uåbnet i orginal emballage. Modelfotos. (2)

Varenr: 5674199
09:42
Indian Joe
Alps Tin Toys. Indian Joe, batteridrevet. Japan, 1960'erne. Fremstår med brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og defekter kan forekomme.

Varenr: 5672119
09:42
IKEA. Standerlampe (7)
IKEA. Standerlampe best. af fire med skærme af plast, samt tre af børstet metal, med skærme af lyst stof. H. 138-154 cm. Fremstå med brugsspor, mindre mærker på skærme. (7)

Varenr: 5673163
09:42
Sæt på seks sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole (6)
Sæt på seks sæde-hynder i sort læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. 2. sortering. (6)

Varenr: 5650648
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
09:56
Reklamskylt 1900-talets mitt
REKLAMSKYLT, 1900-talets mitt, rödlackerad metall samt röd plast, bokstaven I, höjd ca 120, 26x19,5 cm

Varenr: 5678744
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 02-06-2020
10:00
Se mere
Bokskåp 1800-tal
BOKSKÅP, 1800-talets slut, nyrenässans, mahognyfanér, beslag i mässing, dekor av kannelerade pilastrar, höjd 200, 100x58 cm

Varenr: 5678745
DKK 2.744 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02-06-2020
10:03
Se mere
Saxofon Pierret
PIERRET, saxofon, Frankrike, längd ca 70 cm, väska medföljer

Varenr: 5678746
DKK 1.372 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02-06-2020
10:06
Se mere
Kolosal ring med ravindsats, 14 kt. guld
Ring udført i 14 kt guld, prydet med cabochonsleben ravindsats. Ringstr. 17,25 mm. = Str. 54. Vægt ca. 11,5 gram. vejl. pris er 7.995,-.

Varenr: 5573189

DKK 4.600 DK, Odense, Kratholmvej 02-06-2020
10:08
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Landskap, otydligt signerad, olja på duk, ca 60x80 cm

Varenr: 5678747
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 02-06-2020
10:09
Se mere
Sæt på seks hynder til Charles Eames skalstole (6)
Hynder til Charles Eames skalstole, model DAR, DAW og HAY AAC22 / AAC26, af sortfarvet læder, bagside med skridsikker gummi. 2. sortering. (6)

Varenr: 5650698
10:09
Henri Matisse
HENRI MATISSE (1869-1954), efter, 3 färglitografier, varav en enkelsidig "Rosace", 35x26 cm en dubbelsidig "La Gerbe", (mittveck med skåra) 53x36 cm, och en trippelsidig "Decoration - Fruits", 78x35 cm, ur Verve nr 35-36

Varenr: 5678748
DKK 1.029 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02-06-2020
10:12
Se mere
Kurt Nielsen, halskæde med Moon vedgæng med agat, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med stort "Moon" vedhæng prydet med agat, diam. Ø 20 mm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 75 cm. men er justerbar på 55 og 65 cm. Vejl. pris er 1.690,-. Udstillingsmodel med små håndteringsspor.

Varenr: 5606603

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-06-2020
10:14
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium, fempasfod med drejefunktion, vip og returdrej. Sæde og ryg samt bagside fuldpolstret med sort læder. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 5432506
DKK 13.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
10:15
DKK 6.200
Vägglampa
VÄGGLAMPA, 1930-tal, mässing samt bemålad plåt, längd ca 50 cm

Varenr: 5678749
DKK 1.372 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 02-06-2020
10:15
Se mere
Skyltdocka
SKYLTDOCKA Omkr 1900-talets mitt, höjd ca 180 cm

Varenr: 5678750
DKK 2.058 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 02-06-2020
10:18
Se mere
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 Syveren (6)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af sort læder. Bagside med skridsikret materiale. 2. sortering. (6)

Varenr: 5650731
10:20
DKK 500
Skrivbord NK
NORDISKA KOMPANIET, skrivbord, 1920-tal, fanérat i björk, skyltmärkt R 308 14 C15 235 samt brännmärkning CM, höjd ca 75, 130x70 cm, nycklar finns att avhämta vid Utlämningen

Varenr: 5678751
10:21
Se mere
Skålar Eric Löfman MGAB
SKÅLAR, 1 par, silver, Eric Löfman, MGAB 1984, totalvikt ca 560 g

Varenr: 5678752
DKK 2.058 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02-06-2020
10:24
Se mere
Godfried Schalken Holland 1643-1706.
GODFRIED SCHALKEN (1643-1706): Hans art, interiör, olja på pannå, ca 35x29 cm

Varenr: 5678753
DKK 1.372 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 02-06-2020
10:27
Se mere
Royal Copenhagen figurin
CHRISTIAN THOMSEN (1860-1921), figurin, porslin, Kunglig Dansk, pojke med fiskespö, 1900-talets mitt, signerad och numrerad (1659), höjd ca 30 cm

Varenr: 5678754
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02-06-2020
10:30
Se mere
Matta Kelim ca 143 x 177 cm
MATTA, Kelim, klassiskt geometriskt mönster i olika toner, turkos bård, ca 143 x 177 cm

Varenr: 5678755
DKK 2.058 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 02-06-2020
10:33
Se mere
Spegel Malmqvist Kalmar
SPEGEL, rokoko, Anders Malmqvist spegelmakare 1773-1778), monogramsignerad AM samt märkt med Kalmars Hallstämpel, bronserad, dekor av rocailler, fasettslipat glas ca 79x37 cm

Varenr: 5678756
10:36
Se mere
Ralph Lauren halterneckklänning med paisleymönster
RALPH LAUREN, halterneckklänning med pastellfärgat paisleymönster på turkos sidenbotten, US storlek 6

Varenr: 5678757
10:39
Se mere
Persisk Kelim Tæppe 250 x 105 cm.
Persisk Kelim Tæppe. Uld på bomuld. 250 x 105 cm. Nyvasket. Fejl i vævning og farver kan forekomme.

Varenr: 5502255
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2020
10:41
DKK 450
Samling äldre kameror
SAMLING ÄLDRE KAMEROR, 8 st, bla Zeiss ikon, Canon, Praktica, Klimax, Voigtländer

Varenr: 5678758
DKK 1.029 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 02-06-2020
10:42
Se mere
Brillant- og diamantring af 9 kt. guld og hvidguld
Brillant- og diamantring af 9 kt. guld og hvidguld prydet med 20 større og mindre brillant- og baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.25 ct. Farve: Crystal- Cape (J-M). Klarhed: SI-P2. Ca. 2014. Front B 1,74 cm. Vægt ca. 4,9 g. Ringstr. 54/17,25.Fremstår med lette aldersrelateret brugsspor.

Varenr: 5679204
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
10:44
DKK 1.300
Bates
BATES, (född 1971), "Bits and pieces", 2013, signerad och daterad a tergo, spray på duk, 80x120 cm

ÖVRIGT:
Bates tillhör andra generationens graffitimålare och började måla under tidigt 80-tal. Han har ett eget formspråk, stilrent, influerat av de traditionella bokstavsformerna från New York. Bates har målat i graffiti i mer än 30 år och har haft ett oräkneligt antal separat- och grupputställningar.

Varenr: 5678759
10:45
Se mere
12345...58»