Vurdering
12345...11»   Varer pr. side   322 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Markus Jehs og Jürgen Laub. Et par hvilestole, model Space, JL11 (2)
Markus Jehs og Jürgen Laub. Et par hvilestole, model Space JL11, drejeligt stel af hvidlakeret stål, firpasfod med transparante bendupper, støbt skal af hvid højglanslakeret fiberforstærket plast, forsidepolstret med hvidt læder. Designet i 2007. Fremstillet af Fritz Hansen A/S, ej mærket. H. ...

Varenr: 5518408
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
14:42
DKK 3.400
Charles & Ray Eames. Konference bord, Segmented table. L. 535 cm.
Charles & Ray Eames. Konferencebord, Segmented table, 'boatshape' med ben og seks søjler i forkromet aluminium, femdelt plade af fineret antagelig palisander. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 72. L. 535. D. 180 cm. Fremstår med mindre aldersrelateret brugsspor, lette ...

Varenr: 5602839
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
14:42
DKK 15.000
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendel med skærme af hvidt opalglas, fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med alm. brugsspor, topskærm med revne

Varenr: 5647473
DKK 7.000 DK, Kolding, Trianglen 03-06-2020
14:42
Arne Jacobsen. Et sæt på seks armstole 'Syveren', model 3207, sort anilin læder, Ny siddehøjde 46,5 cm.. (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks armstole 'syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Nybetrukket med sort anilin læder på skaller og armlæn. H. 79/46,5 cm. Fremstår professionel nybetrukket. Anilinlæder ...

Varenr: 5556167
14:43
DKK 15.500
Poul Kjærholm. PK-40 kvadratisk bord
Poul Kjærholm. PK-40 kvadratisk bord, krydsstel af matforkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1985 med label og stempel herfra. H. 62. B. 80. D. 80 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og mærker. Litt. Poul Kjærholm, Arkitektens forlag s. 132-133. Medfølgende ikke original plade af ...

Varenr: 5503582
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
14:43
DKK 19.500
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, multicolor, model DSW. (6)
Charles Eames. Sæt på seks skalstole med skaller af multicolor polypropylen, monteret på Dowelleg stel i natur ahorn og sortlakeret stål, Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSW. H. 81/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)

Varenr: 5637738
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
15:03
DKK 8.400
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107, full leather.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107 med fast stel og armlæn i poleret aluminium, betræk af sort 'Premium' læder både foran og på ryg. Nyeste generation med krom-ring. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/46 cm. Fremstår med lette ...

Varenr: 5537345
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
15:06
Charles Eames, Lounge Chair, Palisander og Læder
Lounge Chairs Designet af Charles Eames. Sæde og ryg med skaller af Palisander, betræk af creme/ hvid læder, monteret på drejefod af sort / poleret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra/Herman Miller. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5569578
DKK 34.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
18:17
DKK 17.000
Panton 1926 - 1998. Hvilestol / spisebordsstol, model system 123,
Verner Panton. Spisestol, overpolstret med blåt stof. Monteret på drejelig trompetfod af støbt aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model system 123. SH. 43 cm. Fremstår med brugsslitage på stof. Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært ...

Varenr: 5587257
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
18:37
DKK 950
Arne Jacobsen. Oxford, kontorstol, anilin cognac
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med cognacfarvet læder, fuldpolstret. Fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, højtejusterbar og drejefunktion, afsluttet på hjul Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i ...

Varenr: 5559044
DKK 8.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
18:58
DKK 500
Arne Jacobsen. Sofabord
Arne Jacobsen. Sofabord med kvadratisk plade med ahornlaminat med aluminiums kant, firpas stjernefod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 46 B. 60 D. 60 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5538214
DKK 2.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
19:15
Børge Mogensen. Par lænestole, model 2321, nybetrukket (2)
Børge Mogensen. Par lænestole med ben af massiv egetræ, løse hynder, betrukket med sort læder, H. 78 B. 72 sædehøjde 44 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2321. Formgivet i 1963. Fremstår nybetrukket hos professionel dansk møbelpolster i Danmark med sort bøffel læder. (2) Husk at ...

Varenr: 5593710
DKK 24.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
19:16
DKK 7.800
Pierre Paulin. Little Tulip. Lænestole/ armstole (6)
Pierre Paulin. Little Tulip. Lænestole/ armstole betrukket med lilla skind, drejelig trompetformet fod af poleret aluminium. Fremstillet hos Artifort. Fremstår med brugsspor, ridser på fødder. (6)

Varenr: 5635402
DKK 15.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
19:18
DKK 9.600
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol, model 34/1
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol, model 34/1, 'Lufthavnsstolen' med runde ben af stål, betrukket med sort læder, H. 72 B. 76 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos AP-Stolen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolster med sort læder.

Varenr: 5406090
DKK 9.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
19:59
Arne Jacobsen. Lounge lænestol - 'Ægget' i naturlæder
Arne Jacobsen (1902-1972): 'Ægget' fremstillet hos Fritz hansen, med serienummer og logo præget i stel. i følge sælger senere ompolstret ved Fritz Hansen med let patineret, vegetabilsk garvet anilin læder, monteret med drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium, stol med ...

Varenr: 5537839
DKK 44.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-06-2020
20:09
DKK 24.000
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316, betrukket med Raf Simons uld fra Kvadrat
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget', model 3316 med vippefunktion. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Mærket med logo og Fritz Hansen ID-nummer under stel. Fremstår ompolstret hos tidligere Fritz Hansen polstrer med Raf Simons uld fra ...

Varenr: 5541125
DKK 35.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-06-2020
20:14
DKK 21.000
Arne Jacobsen. Et par 'Syver' barstole, sort anilin læder. (2)
Arne Jacobsen. Et par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. Nybetrukket med sort anilin læder. H. ca. 113 cm. Sædehøjde ca. 78 cm. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort anilin ...

Varenr: 5622590
20:15
DKK 1.200
Charles Eames. Kontorstol i sort læder, model EA-117
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol. Nyeste generation med krom-ring. Model EA-117 med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Sæde ...

Varenr: 5594323
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:16
DKK 650
Ludwig Mies van der Rohe, Skammel til 'Barcelona stol'
Ludwig Mies van der Rohe, Skammel til 'Barcelona stol' med stel af forkromet stål, løse hynde betrukket med brunt knapsyet læder, stel udspændt med kernelæderremme. Fremstillet hos Knoll international, ikke stemplet. H. 37. B. 57. D. 59 cm. Formgivet til Verdensudstillingen i Barcelona 1929. ...

Varenr: 5628176
DKK 7.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
20:18
DKK 500
Charles & Ray Eames, dining table / conference table, model Segmented Table for Vitra
Dining table / conference table, model 'Segmented Table', American design by Charles & Ray Eames for Vitra. Designed in 1964. Structure with panel in oak wood veneer with black edge guard. Base tubes of tubular steel varnished in black, booms of chrome-plated cast aluminium. Approx. dimensions:...

Varenr: 5602203
DKK 16.018 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 03-06-2020
20:19
DKK 410
Arne Jacobsen. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder, fempas stjernefod med drej samt armlæn af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Red Label. Medfølgende certifikat/nummerbevis. H. 130/48 cm. Fremstår med minimale ...

Varenr: 5647865
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:19
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Siddehøjde ca. 44 cm. Nybetrukket med sort semianilin læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. (6)

Varenr: 5552317
DKK 19.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-06-2020
20:20
DKK 5.400
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSX, farve 'Mauve grey'. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med original skal af plast, farve 'Mauve grey'. Monteret på originale H- base stel af grålakeret stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 80/44 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)

Varenr: 5629430
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:20
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, forsidepolstret. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med originale skaller af plast, forsidepolstret med grå uld, monteret på stabelstel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 81/46 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)

Varenr: 5511232
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:21
Charles Eames. Armstol, model ea-109, sort læder
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af poleret aluminium med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. H. 102/45 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina.

Varenr: 5634346
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:21
Markus Jehs og Jürgen Laub. Et par hvilestole, model Space, Brown label 2014 JL11. (2)
Markus Jehs og Jürgen Laub. Et par Lounge stole, model Space JL11, drejeligt stel af hvidlakeret stål, firpasfod med transparante bendupper, støbt skal af hvid højglanslakeret fiberforstærket plast, forsidepolstret med hvidt læder. Designet i 2007. Fremstillet af Fritz Hansen A/S. Brown label ...

Varenr: 5479003
20:23
Charles Eames Soft Pad højrygget kontorstol, Model EA -219
Charles Eames 1907 - 1978. Soft Pad højrygget kontorstol, Model EA-219, armlæn af forkromet aluminium, sæde og ryg med betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod i forkromet aluminium med hjul. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. 50/63...

Varenr: 5660414
20:24
DKK 500

Varenr: 5537346
20:24
DKK 5.400
Hans J. Wegner. Et sæt på seks lufthavnsstole, model AP-38, sort anilin læder. (6)
Hans J. Wegner (1914-2007). Et sæt på seks lufthavnsstole med ben af stål. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP-38. Nybetrukket med sort anilin læder. Let højdeforskel H. 2 stk. 81 cm, 4 stk. ca. 79 cm. Sæde H. ca. 45 cm. Fremstår nypolsteret ved professionel møbelpolster. Anilinlæder er lavet på...

Varenr: 5496058
DKK 21.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:26
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen, sort anilinlæder
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. nypolstret hos professionel møbelpolster med sort anilinlæder, drejelig firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra 2016. H. 80/45 cm. Fremstår nypolstret hos professionel møbelpolster. Litteratur: 'Verner ...

Varenr: 5388855
20:26
12345...11»