Vurdering
12345...19»   Varer pr. side   562 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Børge Mogensen. To-pers. sofa, model 2208
Børge Mogensen. To-pers. sofa , ben af egetræ. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2208. L. 126 cm. H. 77 cm. SH. 47 cm. Løse hynder af skum. Fremstår nypolstret ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort bøffel læder.

Varenr: 5617464
DKK 17.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
17:47
DKK 5.200
Severin Hansen. Sybord af fineret palisander
Severin Hansen. Sybord af fineret palisander med tilspidsede ben, skuffe med små rum, herunder udtrækskurv med flet, H. 52 L. 58 B. 44 cm. Formgivet 1957. Fremstår med lette brugsspor alder taget i betragtning.

Varenr: 5399635
DKK 6.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
17:56
DKK 1.300
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn monteret på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron, formbøjet skal og armlæn betrukket med sort anilin læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217 i 1995. Fremstår med lettere brugsspor og lettere ...

Varenr: 5537774
DKK 9.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:22
DKK 3.600
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort ...

Varenr: 5600048
DKK 10.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:24
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108

Varenr: 5404393
DKK 4.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:37
DKK 500
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i forkromet stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort læder af ...

Varenr: 5420333
18:41
DKK 500
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort læder, fuldpolstret. Fempas stjernefod af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med sort læder. Fremstår lettere anløben på stamme.

Varenr: 5425350
DKK 5.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:45
Illum Wikkelsø. Tre-pers. sofa, model 10

Varenr: 5442871
DKK 28.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:50
DKK 14.000
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, nybetrukket
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med højdejusterbar fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, monteret på hjul. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med brun læder.

Varenr: 5552849
DKK 8.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:53
DKK 1.300
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, original hvid læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, fempas stjernefod med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med original hvid læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007.Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært tilbyde gratis ...

Varenr: 5552847
DKK 6.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:54
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol, anilin læder

Varenr: 5593715
DKK 7.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:57
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol, læder
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med brunt anilin læder, fuldpolstret. højdejustérbar stel på fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, drejefunktion, afsluttet på hjul Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk ...

Varenr: 5593731
DKK 7.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:02
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117 med alcantara
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, model EA-117 med stel af poleret aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul. Sæde og ryg med betræk af alcantara med vippefunktion,. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor på alcantara.

Varenr: 5630683
19:04
DKK 1.300
Hans J. Wegner for Getama. Lænestol model GE 284A.
Hans J. Wegner for Getama. Lænestol model GE 284A med stel af egetræ, hynder betrukket med Hallingdal. H. 114 cm, B. 68 cm, D. 76 cm, SH. 42 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 19.000 DKK.

Varenr: 5696496

DKK 11.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
19:08
Ludwig Mies van der Rohe. 'Barcelona' daybed
Ludwig Mies van der Rohe 1886-1969. 'Barcelona' daybed med stel af afrikansk Ramintræ udspændt med gjorde i kernelæder, ben i poleret rustfrit stålrør. Hynde betrukket med knap og kedesyet brunt læder. Tilhørende nakkepølle medfølger. Formgivet til verdensudstillingen i Barcelona år 1929. ...

Varenr: 5612488
DKK 64.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:09
DKK 32.000
H. J. Wegner. Armstol, model JH-513, Johannes Hansen
Hans J. Wegner. Armstol med stel af massivt lakeret egetræ, sæde og ryg betrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos Johannes Hansen, Model JH-513, plakette herfra under sæde. Nypolstret ved anden dansk professionel møbelpolstrer i Danmark med cognacfarvet anilin læder. Fremstår med ...

Varenr: 5538232
DKK 12.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:19
DKK 650
Johannes Andersen. Spisestole, model Juliane (6)
Johannes Andersen. Spisestole med stel af massivt teaktræ, sæder betrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos Uldum møbler, model Juliane. 1960'erne. Fremstår nybetrukket hos anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognacfarvet anilin læder. Fremstår med en manglende ...

Varenr: 5469357
DKK 23.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:22
DKK 900
Arne Jacobsen. Seks 'Syveren' stole med cognac anilin læder, model 3107, nybetrukkede (6)
Arne Jacobsen. Seks "Syveren" stole, model 3107 med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 45 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognac basic læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. (6)

Varenr: 5594614
DKK 19.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
19:28
DKK 8.600
Charles Eames & Eero Saarinen. Fire armstole model Organic blue (4)
Charles Eames & Eero Saarinen. Fire armstole model 'Organic' med skal af formbøjdet krydsfiner, betrukket med blåligt uld, ben i sortlaseret asketræ. Formgivet 1940. Fremstillet hos Vitra. H.93 B. 74 Sh. ca. 48 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5635450
DKK 26.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:28
DKK 13.000
Arne Jacobsen. Par 7'er barstole, nybetrukket (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med cognacfarvet læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. Sædehøjde ca. 78 cm. Fremstår nybetrukket hos dansk professionel møbelpolster med cognac farvet classic ...

Varenr: 5447968
DKK 11.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:29
DKK 5.200
Charles Eames bord - Segmented table
Charles Eames 1907 - 1978. Bord med plade i valnød, model 'Segmented table', stel af forkromet aluminium og sortlakeret stål. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 72 L. 200 B. 110 cm. ( antagelig uoriginal plade) Fremstår med brugsspor og mærker,

Varenr: 5695579
DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-07-2020
19:33
DKK 6.200
Niels Koefoed. Sæt på 6 stole. model 'Lis' af massiv teak (6)
Niels Koefoed. Sæt på 6 stole. model 'Lis' af massiv teak, sæder betrukket med cognac farvet anilin læder. Fremstillet hos Kofoeds Møbelfabrik. H. 95 cm. SH. 44 cm. Fremstår med mindre revne i ene kopstykke. Nybetrukket med cognac farvet anilin læder ved anden dansk professionel møbelpolster i ...

Varenr: 5408819
19:35
DKK 850
Børge Mogensen. To-pers. kupè sofa,
Børge Mogensen. To-pers. kupèsofa med ben af massivt mahogni, overpolstret med originalt sort skind, hynder med dunfyld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. Etiket herfra. L. 155 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5637014
DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
19:37
DKK 5.200
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med sortfarvet læder, fuldpolstret. højdejustérbar stel på fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, drejefunktion, afsluttet på hjul Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i...

Varenr: 5659041
19:41
Hans. J. Wegner. Fritstående skrivebord, model AT305
H. J. Wegner. Fritstående skrivebord med stel af massivt egetræ, sarg med en stor og to mindre skuffer, rektangulær plade fineret med teak, runde tilspidsede ben. Fremstillet hos Andreas Tuck, model AT-305. H. 72 L. 138 B. 76 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Dansk ...

Varenr: 5628423
DKK 25.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:43
DKK 12.500
Arne Jacobsen. 7'er par barstole, hvidlasseret asketræ, 2018 (2)
Arne Jacobsen. 7'er Par barstole med formspændt skaller af hvidlasseret asketræ, stel af hvidlakeret stålrør, fodstøtte af børstet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2018. Formgivet 1955. H. 99 cm sæddehøjde ca. 64 cm. Fremstår uden brugsspor. (2)

Varenr: 5501852
DKK 9.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:44
DKK 500
Bruno Mathsson. Lav armstol i formspændt bøg.
Bruno Mathsson. Lav armstol, model 'Ingrid' med stel af formspændt bøgetræ, hynder og armlæn polstret med turkis knapsyet møbelstof. Fremstillet ved Dux. H. 75, B. 73, SH. 38 cm. Fremstår med brugsspor, møbelstof med pletter.

Varenr: 5699700
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Hammervej 1 02-07-2020
19:46
Tove & Edvard Kindt-Larsen. To-pers. sofa, model FD 117/2
Tove & Edvard Kindt-Larsen. To-pers. sofa med stel af massivt egetræ, svungne armlæn af massivt teaktræ, løse springhynder betrukket cognacfarvet patineret anilin læder. Formgivet i 1954. Fremstillet hos France & Daverkosen, model 117/2 med stempel herfra. H. 79 D. 71 L. 137 cm. Sæder Fremstår ...

Varenr: 5442811
19:47
DKK 3.600
Arne Jacobsen. Sofabord
Arne Jacobsen. Sofabord med kvadratisk plade med ahornlaminat med aluminiums kant, firpas stjernefod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 46 B. 60 D. 60 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5538214
DKK 2.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:53
Michael Inchbald, Lounge Sessel der 1960er Jahre für Lurashell
Lounge Sessel der 1960er Jahre, britisches Design von Michael Inchbald für Lurashell. Entworfen für die First Class Lounge auf der Queen Elisabeth 2. Drehbare Konstruktion mit tulpenförmigem Untergestell aus weiß beschichtetem Aluminiumguss und Kunststoffsitzschale mit Bezügen aus grünlich- ...

Varenr: 5480155
DKK 3.352 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
19:56
DKK 372
12345...19»