Vurdering
1234»   Varer pr. side   92 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kinesisk tivolikarussel
Tivoli karusselvogn i form af kinesisk trækvogn. Udført i glasfiber og træ. Vognen er med elmotor. Hidrører fra Tivoli Karolinelund. Vognen er delvis restaureret bl.a. ny bund. H. 200 cm. x B. 210 cm. L. 230 cm. Fremstår med alderssvarende brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for ...

Varenr: 5686402
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-07-2020
18:41
DKK 1.300
Nils Kähler /Gete Petersen. Fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen
Nils Kähler /Gete Petersen. Rektangulært fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen i form af stiliserede fisk og geometriske figur. Fremstillet ved Kähler i 1950/60'erne. Sign. både HAK , Nils og Gete. 30 x 21 H. 6 cm. Fremstår med minimale kantafslag.

Varenr: 5407155
DKK 2.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:03
DKK 650
Sven Ivar Dysthe, Armlehnstuhl der 1960er Jahre für Dokka Møbler
Armlehnstuhl, norwegisches Design von Sven Ivar Dysthe für Dokka Møbler, Norway. Entwurf aus den 60er Jahren. Zerlegbare Konstruktion aus massivem, dunklem Holz mit stärkerer Maserung, Sitzschale mit Bezug aus schwarzem Leder. Maße ca.: H. 79 cm, B. 65 cm, T. 58 cm. Altersgemäße ...

Varenr: 5441208
DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
19:58
DKK 410
Bjørn Wiinblad, dining table + chairs, model 'Die vier Himmelsrichtungen', limited edition by Rosenthal (5)
Dining suite, model 'Die vier Himmelsrichtungen', Danish design by Bjørn Wiinblad, limited edition by Rosenthal Einrichtung. Designed in 1976, partly signed and numbered in an edition of 300 each, this one set no. 89. Structure of high glossy black varnished wood depicting the four points of the ...

Varenr: 5600630
DKK 11.920 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
20:06
DKK 6.332
HARTMANN'S. Stor brillant-solitairering af platin på 5.13 ct. Etui samt GIA & Hartmann's certifikater medfølger
HARTMANN'S. Brillant-solitairering af platin prydet med stor brillantsleben diamant på 5.13 ct. Måler: 10,82 x 10,85 x 6,89 mm. Farve: Crystal (J). Klarhed: I1- (P1). Stemplet HA 950. Vægt ca 11,4 g. Ringstr. 53/17. GIA certifikat, rapport nr. 2171449499, dateret 2016. Cut Grade: Very Good. ...

Varenr: 5691844
DKK 440.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:40
DKK 220.000
Børge Mogensen. Firepers. fritstående kupésofa, model 2194, cognacfarvet læder. (2)
Børge Mogensen 1914 - 1972. Firepers. fritstående kupésofa, best. af højre og venstre vendt to-pers. Kupésofaer, originalt betrukket med cognacfarvet læder, løse hynder samt to puder med dunfyld, ben af teaktræ. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik med label herfra, model 2194. ...

Varenr: 5410442
DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:42
DKK 25.000
Sliding top table/sofabord/coffee table fra 1970'erne
Lille sofabord/sliding top table/coffee table, formentlig fra Maison Charles. Konstruktion med zaponlak, mat forniklet metal med indlæg af skinnende forniklet og guldfarvet metal, to bordplader af glas, sidedele af plexiglas, overdelen kan forskubbes. Mål ca.: H. 41 cm, B. 88 cm, D. 88 ...

Varenr: 5656601
DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
20:54
DKK 1.676
Bärnsten, ca 143g.
Bärnsten, ca 143g. Längd 118 mm, bredd 65 mm, höjd 33 mm.

Varenr: 5673325
DKK 2.133 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 02-07-2020
21:13
DKK 853
Ole Wanscher. Tre-pers. sofa, model 112/3
Ole Wanscher. Tre-pers. sofa med stel af mahogni, løse hynder betrukket med grønt møbelstof. H. 75 L. 180 sædehøjde 42 cm. Formgivet 1951. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik, model 112/3. Fremstår med mindre pletter og svage skjolder.

Varenr: 5461546
DKK 8.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2020
19:47
DKK 500
Borsini Professional Line, harmonika, model Vienna K9 Cassetto i kuffert
Borsini Professional Line, model Vienna K9 Cassetto, harmonika m/ tangenter & knapper m.m., i kuffert, monteret med skulderrem, kvittering medfølger købt i 2017, H. 45,5, B. 42 cm, D. 20 cm & kuffert H. 50, B 54, D. 26 cm. Fremstår som næsten ny / enkelte brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for ...

Varenr: 5698489
DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-07-2020
19:52
DKK 15.000
Severin Hansen indskudsborde palisander (3)
Severin Hansen. Tre indskudsborde af finéret palisander, heraf 1 stk. H. 50 cm. L. 110 cm. B. 35,5 cm samt 2 stk. H. 45 cm. L. 47 cm. B. 35,5 cm. Udført hos Haslev Møbelfabrik. Fremstår med brugsspor (3)

Varenr: 5622555
DKK 7.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2020
21:12
DKK 1.200
Børge Mogensen 2-pers sofa, model 2212, original betrukket
Børge Mogensen. To-personers sofa, original betrukket med blåt uldstof og løse dunhynder. Ben af mahogni. Model 2212. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik. H. 44/77 L. 158 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor i form af let solfalmning samt enkelte pletter.

Varenr: 5417214
DKK 15.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2020
18:56
Bettina Duesberg. Harlequin.
Bettina Duesberg (b. 1961 in Germany - lives in Berlin). Harlequin. 2009. Oil on canvas. Signature and date on reverse side. Approx. dimensions 200 x 150 cm.

Varenr: 5698871
DKK 55.130 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-07-2020
19:01
DKK 27.192
Erich Hartmann, maleri, pigehovede
Erich Hartmann, maleri, pigehovede, olie på lærred, 1925, signeret, med datering, titel og betegnelse på bagsiden: 'Erich Hartmann' og '8'. 57 x 43 cm, med ramme ca. 65 x 51 cm. Tilstand: Lærredet er anbragt på en ny kileramme.

Varenr: 5671906
DKK 5.215 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-07-2020
19:45
DKK 1.192
Verner Panton. System 1-2-3 stol, rød uld
Verner Panton 1926-1998. System 1-2-3 stol betrukket med rød tonus uld fra kvadrat, monteret på drejelig trompetfod af aluminium. Formgivet 1973. Fremstillet for Verpan. Fremstår med brugsspor i form af pletter på stof samt ridser på trompetfod

Varenr: 5415233
DKK 3.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-07-2020
20:29
Severin Hansen Jr. Standerlampe af formbøjet bøg
Severin Hansen Jr. Standerlampe af formbøjet, bøgetræ på trepasfod hvorunder, montering af messing. H. ca. 150 cm. Fremstillet hos Haslev Møbler. fremstår med brugsspor samt ny Le Klint skærm.

Varenr: 5538829
DKK 17.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-07-2020
20:38
DKK 1.300
Tanzanite ring with diamonds
Ring made of 750 white gold, with a cabochon cut tanzanite at centre of approx. 39.70ct and diamonds of in total approx. 2.00ct. Colour: Wesselton-Top Crystal (H-I), clarity: VS-SI. Tanzanite dimensions approx. 23 mm x 18 mm. Ring size approx. 53. Approx. weight 14.4 gram.

Varenr: 5634435
DKK 52.150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-07-2020
20:44
DKK 26.075
Susanne Wind, 'Maler im Park'
Susanne Wind (f. 1965), 'Maler im Park', æggetempera på lærred, 2010, signeret og dateret, med titel på bagsiden, ca. 30 x 45 cm.

Varenr: 5638418
DKK 4.470 DE, Hamburg, Große Elbstraße 05-07-2020
16:06
DKK 298
Susanne Wind, 'Frühlingsmorgen II'
Susanne Wind (f. 1965), 'Frühlingsmorgen II', æggetempera på lærred, 2010, signeret og dateret, med titel på bagsiden, ca. 30 x 45 cm.

Varenr: 5638414
16:55
DKK 298
Verner Panton. Pendel, model Onion
Verner Panton. Pendel med hvidlakerede lameller, model Onion. Formgivet 1977. Mærkat fra Frandsen Lightning. H. 69 cm Ø. 45 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 5458894
DKK 6.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-07-2020
17:03
750 ring with diamonds
Ring made of 750 white gold, with diamonds of in total approx. 1.90 ct, colour: Wesselton-Top Crystal (H-I), clarity: VVS-VS. Ring size approx. 52. Weight approx. 11.8 gram.

Varenr: 5634455
DKK 23.840 DE, Hamburg, Große Elbstraße 05-07-2020
17:48
DKK 11.920
Signeret fodboldtrøje Cristiano Ronaldo, indrammet
Fodboldtrøje i ramme. Real Madrid nr. 7, Cristiano Ronaldo. Signeret til rekvirent som en personlig gave af Cristiano Ronaldo i 2015. Fremstår indrammet i aluramme med sort baggrund.

Varenr: 5700548
DKK 8.400 DK, Aalborg, Nibevej 05-07-2020
18:54
Art deco, kaffe-/testel
Art deco, kaffe-/testel, forsølvet korpus med træhanke, betegnet 'Vist.Ian' på undersiden, servicet består af: 1 kaffekande, 1 tekande, 1 mælkekande, 1 sukkerskål, 1 bakke. Mål ca.: H. 9-20 cm, L. 34 cm (bakke). Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. (5)

Varenr: 5318817
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 05-07-2020
19:19
DKK 298
Niels Koefoed. Armstol, model 'Lis' af massiv palisander
Niels Koefoed. Armstol, model 'Lis' af massiv palisander, sæder betrukket med sort anilin læder. Fremstillet hos Kofoeds Møbelfabrik. H. 95 cm. SH. 44 cm. Fremstår nybetrukket med sort anilin læder ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark

Varenr: 5654874
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-07-2020
19:31
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Varenr: 5662526
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-07-2020
19:37
Illum Wikkelsø. Sofabord i teak med sideudtræk
Illum Wikkelsø. Sofabord udført i fineret teak, afsluttet på tilspidsende ben. Ender med udtræksplader, hvoraf den ene med formica. H. 50 cm, L. 150 cm, B. 60 cm.

Varenr: 5493968
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-07-2020
19:56
Giorgetti. To-pers sofa model Aries
Leon Krier for Giorgetti. To-pers sofa model Aries betrukket med red indian læder, ramme og ben af kirsebær.Formgivet i 1993. H. 70,5 cm, siddehøjde ca. 42 cm, B. 139,5 cm, D. 94 cm.

Varenr: 5671614
DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-07-2020
19:58
Marco Milisich, leather sofa, model Alfred for Baxter, Italy
Sturdy leather sofa, model Alfred. Designed by Marco Milisich for Baxter, Italy. Marked with imprint. Sturdy wooden frame structure with bun feet of wood in clear varnish and covers in brown neck leather, fitted with two separate pillow rolls. Approx. dimensions: H 80 cm, D 200 cm, D 105 ...

Varenr: 5442891
DKK 11.175 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 05-07-2020
19:58
DKK 4.098
Par Streamline loungestole/easy chairs i art deco-stil (2)
Par Streamline loungestole/easy chairs i art deco-stil. Trærammekonstruktion med betræk i cremefarvet læder, armlæn og sokkel i mørkt, massivt, klarlakeret træ, formentlig wenge. Mål ca. H. 65 cm, B. 72 cm, D. 98 cm. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor, træoverfladerne til dels ...

Varenr: 5522267
DKK 6.705 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 05-07-2020
20:23
DKK 894
Hans J. Wegner. 'Nøglehullet' gyngestol, model GE-673, cognacfarvet læder
Hans J. Wegner (1914 - 2007). 'Nøglehullet', gyngestol med stel af massiv eg, sæde, ryg og nakkehynde betrukket med cognacfarvet læder. Formgivet 1967. H. 104 B. 76 sædehøjde 38 cm. Fremstillet hos Getama, model GE-673. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolstrer med anilin læder.

Varenr: 5527756
DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-07-2020
20:23