Vurdering
123»   Varer pr. side   63 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Christian Heyden, malerier, børneportrætter, 1896 (3)
Christian Heyden (1854-1939), tre malerier, børneportrætter, olie på lærred, 1896. Portrætter af en pige og to drenge, i trekvart profil, oval ramme, signeret til højre, et maleri med datering, mål pr. maleri: 55 x 44 cm. Fremstår stedvist med kraftige farveafskalninger, desuden overmalet ...

Varenr: 5634494
DKK 8.195 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
19:24
DKK 298
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316, betrukket med Raf Simons uld fra Kvadrat
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget', model 3316 med vippefunktion. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Mærket med logo og Fritz Hansen ID-nummer under stel. Fremstår ompolstret hos tidligere Fritz Hansen polstrer med Raf Simons uld fra ...

Varenr: 5541125
DKK 35.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-06-2020
20:14
DKK 21.000
Fischer Lampe / Stehlampe / Lampe, Bronze, Marmor, Glas, Art Déco
Fischer Lampe / Stehlampe / Lampe, Bronze, Marmor, Glas, Art Déco. Stehlampe mit der Darstellung eines Fischers, an einen Pfahl gelehnt und mit seinem linken Arm eine Fackel in die Luft hebend, auf einem runden, schwarzen Marmorsockel montiert, mit einer Brennstelle, H.74cm, D.18cm, altersgemäße ...

Varenr: 5609820
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
20:39
DKK 372
Severin Hansen. Sybord af fineret palisander
Severin Hansen. Sybord af fineret palisander med tilspidsede ben, skuffe med små rum, herunder udtrækskurv med flet, H. 52 L. 58 B. 44 cm. Formgivet 1957. Fremstår med lette brugsspor alder taget i betragtning.

Varenr: 5399635
DKK 6.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-06-2020
18:33
Carl Fischer, tegning, rygbillede, 1948
Carl Fischer (1887-1962), tegning, kvinderyg, akvarel på papir, 1948. Siddende kvindefigur set bagfra i interiør på brun baggrund, signeret og dateret nederst til venstre, 52 x 38 cm (77 x 61 cm).

Varenr: 5643224
DKK 4.098 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
19:37
DKK 298
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Küssendes Paar
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Küssendes Paar, Stift auf Papier. Darstellung eines küssenden Paares in einem Interieur mit Buttler, unten rechts signiert, 28x21cm (56,5x48,5cm).

Varenr: 5643221
DKK 2.794 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
19:38
DKK 298
Severin Hansen. Sybord, egetræ
Severin Hansen. Sybord af fineret egetræ med tilspidsede ben, skuffe med små rum, herunder udtrækskurv med flet, H. 50 L. 59 B. 44 cm. Formgivet 1957. Fremstår med lettere brugsspor og skjold på topplade.

Varenr: 5396593
19:40
DKK 950
Børge Mogensen. Firepers. fritstående kupésofa, model 2194, cognacfarvet læder. (2)
Børge Mogensen 1914 - 1972. Firepers. fritstående kupésofa, best. af højre og venstre vendt to-pers. Kupésofaer, originalt betrukket med cognacfarvet læder, løse hynder samt to puder med dunfyld, ben af teaktræ. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik med label herfra, model 2194. ...

Varenr: 5410442
DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-06-2020
20:52
DKK 26.000
A. Haitov, maleri, kvindeportræt, 1991
A. Haitov, maleri, kvindeportræt, olie på lærred, 1991. Abstrakt kvindeportræt i blå farve på rød baggrund, signeret nederst til venstre og dateret øverst til højre, pastøst farvelag, 45 x 35,5 cm.

Varenr: 5646681
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
20:54
DKK 298
Modell, Bayerischer Rundfunk, Holz, Metall
Modell, Bayerischer Rundfunk, Holz, Metall. Konstruktion in Form eines Gebäudes vom Bayerischen Rundfunk aus Holz mit Antenne, in blauer und roter Farbgebung, innenseitig mit einer Brennstelle versehen, oberseitig mit Bezeichnung, H.62cm, B.33,5cm, T.13,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Varenr: 5625009
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
21:00
DKK 335
Harald Buchrucker, drei Kannen, Zinn, Deutschland (3)
Harald Buchrucker (1931-1985), drei Kannen, Zinn, Deutschland. Konvolut bestehend aus drei Kannen aus Zinn, jeweils mit rundem Korpus, kurzem Hals und Henkel, zwei Kannen unterseitig mit Herstellerprägung versehen, H.14-17cm, D.14-18cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Dellen im...

Varenr: 5625029
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
21:03
DKK 298
Hans Brockhage, Erwin Andrä, Siegfried Lenz, Schaukel- und Rollwagen, Holz, Gummi, Deutschland, 1950er Jahre
Hans Brockhage und Erwin Andrä für Siegfried Lenz, Schaukel- und Rollwagen, Holz, Gummi, Deutschland, 1950er Jahre. Schaukel- und Rollwagen für Kinder aus rot und beigefarben lackiertem Holz, mit gummibereiften Scheibenrädern versehen, Lackierung nachträglich ergänzt, H.37,5cm, Sitzhöhe: 20cm, ...

Varenr: 5639727
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
21:10
DKK 335
N.O. Møller. seks stole af palisander og papirgarn, model 71 (6)
Niels O. Møller. Seks spisestole med stel af massivt og fineret palisander, sæder af flettet papirgarn. H. 77 cm, Sh. 43 cm, Formgivet i 1951. Fremstillet hos J.L. Møller's Møbelfabrik, model 71. Fremstår med nyflettet (6)

Varenr: 5638680
DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-06-2020
19:50
DKK 650
Illum Wikkelsø. Sofabord i teak med sideudtræk
Illum Wikkelsø. Sofabord udført i fineret teak, afsluttet på tilspidsende ben. Ender med udtræksplader, hvoraf den ene med formica. H. 50 cm, L. 150 cm, B. 60 cm.

Varenr: 5493968
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-06-2020
20:17
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Varenr: 5662526
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-06-2020
20:20
DKK 900
Ole Wanscher. Par armstole af mahogni, model PJ 412 (2)
Ole Wanscher. To armstole med stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med stribet uld. Fremstillet hos P. Jeppesen, model PJ412. H. 86, SH. ca. 44 cm.

Varenr: 5622570
DKK 7.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-06-2020
17:56
DKK 3.800
Jens Ulrich Petersen. Kompostion , olie på lærred.
Jens Ulrich Petersen (f. 1947). Komposition med mennesker. Olie på lærred, sign. på bagsiden. 100 x 100 cm. UR. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5642185
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-06-2020
18:43
DKK 450
Verner Panton. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer
Verner Panton 1926-1988. Gyngestol, model 'Relaxer' med stel af sortlakeret træ, løs hynde betrukket med sort pure anilin læder samt nylakeret. Formgivet i 1974. fremstår nypolsteret ved professionel møbelpolster i Danmark.

Varenr: 5462953
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-06-2020
20:13
Ole Wanscher. Tre-pers. sofa, model 112/3
Ole Wanscher. Tre-pers. sofa med stel af mahogni, løse hynder betrukket med grønt møbelstof. H. 75 L. 180 sædehøjde 42 cm. Formgivet 1951. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik, model 112/3. Fremstår med mindre pletter og svage skjolder.

Varenr: 5461546
DKK 8.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-06-2020
20:25
Nils Kähler /Gete Petersen. Fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen
Nils Kähler /Gete Petersen. Rektangulært fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen i form af stiliserede fisk og geometriske figur. Fremstillet ved Kähler i 1950/60'erne. Sign. både HAK , Nils og Gete. 30 x 21 H. 6 cm. Fremstår med minimale kantafslag.

Varenr: 5407155
DKK 2.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-06-2020
21:02
Elena Tarasenko, maleri, 'Rückblick'
Elena Tarasenko, maleri, 'Rückblick', 2019. Olie på lærred. Signeret og dateret øverst til venstre. Mål ca. 50 x 40 cm.

Varenr: 5645883
DKK 7.078 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-06-2020
15:26
DKK 298
Anton Windmaier, maleri, vinterlandskab i skumringen
Anton Windmaier (1840-1896), vinterlandskab i skumringen, olie på lærred, dubleret, signeret, ca. 56 x 100 cm, med ramme ca. 75 x 118 cm. Tilstand: Fremstår stedvist med enkelte små farveafskalninger, overvejende i det nederste område, krakeleringer.

Varenr: 5647912
DKK 6.705 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-06-2020
16:07
DKK 298
Amelie Ruths, Blumenstrauß
Amelie Ruths (1871-1956), Blumenstrauß, Aquarell, mit Bleistift signiert, ca. 49 x 36 cm, hinter Passepartout und Glas gerahmt, mit Rahmen ca. 61 x 47 cm. ZUSTAND: Etwas gebräunt.

Varenr: 5659152
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-06-2020
16:45
DKK 298
William Stern, acrylic on canvas, '460'
William Stern (1985), acrylic on canvas with varnish coating seal; artist's certificate with signature on reverse side. Approx. dimensions: 110 x 140 cm, D 3 cm.

Varenr: 5670678
DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-06-2020
19:00
DKK 298
Helga Radener-Blaschke, olie på lærred, titel: 'Stoffe und Formen 1'
Helga Radener-Blaschke, olie på lærred, titel: 'Stoffe und Formen 1'. Mål ca.: 60 x 70 cm. Signeret nederst til højre. Maleriet er fra starten af 1980'erne. Helga Radener-Blaschke (1922 - 2015) var en tysk maler, illustrator og grafiker.

Varenr: 5054897
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-06-2020
19:20
DKK 298
Thomas Pedersen. 'Stingray' gyngestol, model 3500
Thomas Pedersen. 'Stingray' gyngestol model 3500, skal af sort formstøbt kunststof, stel af metal. Formgivet 2002, fremstillet hos Fredericia Furniture. H. 80 B. 120 D. 100 cm. Minimale brugsspor. Lammeskind medfølger.

Varenr: 5670578
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-06-2020
19:22
Girard Perregaux Armbanduhr 14 kt Gold
Vintage Uhr von Girard-Perregaux, in quadratischer Gehäuse von 14 kt Gold, silbernes Zifferblatt mit Strichindex, Plexiglas, Lederband mit Dornschließe, Handaufzug. Maße ca. 26 mm x 26 mm. Tragespuren, Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.

Varenr: 5671671
DKK 3.725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-06-2020
19:24
DKK 820
Helga Radener-Blaschke, olie på lærred, titel: 'Stoffe und Formen 2'
Helga Radener-Blaschke, olie på lærred, titel: 'Stoffe und Formen 2'. Mål ca.: 60 x 70 cm. Signeret nederst til højre. Maleriet er fra midten af 1980'erne. Helga Radener-Blaschke (1922 - 2015) var en tysk maler, illustrator og grafiker.

Varenr: 5324187
19:25
DKK 298
Susanne Wind, 'Maler im Park'
Susanne Wind (f. 1965), 'Maler im Park', æggetempera på lærred, 2010, signeret og dateret, med titel på bagsiden, ca. 30 x 45 cm.

Varenr: 5638418
DKK 4.842 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-06-2020
19:33
DKK 298
750 ring with diamonds
Ring made of 750 white gold, with two diamonds of in total approx. 1.20ct, each 0.60ct, colour: Cape to Yellow and Fancy Brown, clarity: P. Ring size approx. 50. Weight approx. 6.4 gram.

Varenr: 5634452
DKK 14.900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-06-2020
19:44
DKK 298
123»