Vurdering
123»   Varer pr. side   61 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lifa System. Sofa / sovesofa, egetræ
Lifa System. Sofa / sovesofa betrukket med stribet møbelstof, rum til indlægning af dyne, armlæn samt ben af af massiv egetræ. L. 206 cm. 1960'erne. Fremstår med kraftige brugsspor, enkelt mindre hul i stof, mærker samt pletter.

Varenr: 5914834
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
20:13
Olielampe/lampe, glas, Persien/Iran, 1880
Olielampe/lampe, glas, Persien, Iran, 1880. Olielampe af glas med svunget korpus, krystalglaspynt og en rund fod, med bemaling i guld og blå farve, som forestiller en rangsperson, udstyret med to lyskilder, H. 67 cm, Ø 16,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, let ...

Varenr: 5871766
DKK 6.332 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:18
DKK 2.794
Design By Us Size Zero B**** stol
Design By Us

 DKK 13.290,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Lebeuf, Milliet et Cie, Creil-Montereau, smykkeskrin, porcelæn, metal, 1800-tallet, Frankrig
Lebeuf, Milliet et Cie, smykkeskrin, porcelæn, metal, 1800-tallet, Frankrig. Smykkeskrin af håndbemalet porcelæn, fødder og ramme i metal, med polykrom bemaling med rocailler, ranker og fabelvæsener, indvendig med hvid farve, med producentprægning på undersiden, H. 11,5 cm, B. 20 cm, D. 18 cm. ...

Varenr: 5852565
DKK 5.215 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:18
DKK 559
Alfred Mohrbutter, portræt af en kvinde
Alfred Mohrbutter (1867-1916), portræt af en kvinde, farvelitografi, 1896, signeret og dateret, betegnet nederst til højre: '3', ca. 27 x 21 cm, indrammet bag glas med passepartout, med ramme ca. 49 x 41 cm.

Varenr: 5905157
DKK 6.705 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-01-2021
20:23
DKK 335
Figure / merry-go-round figure, ostrich, wood and plaster
Figure / merry-go-round figure, ostrich, wood and plaster. Merry-go-round figure in the shape of a walking ostrich made of wood and plaster, assembled from several parts, mounted on a wooden plinth, with a saddle on the back, as well as a crown on the head, varnished in colour in red, yellow, ...

Varenr: 5819254
DKK 14.900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:23
DKK 1.192
Hans & Wassili Luckhardt, liggestol, model Siesta Medizinal, fremstillet hos Thonet
Hans & Wassili Luckhardt, liggestol, model Siesta Medizinal, fremstillet hos Thonet/Frankenberg AG. Oprindelig formgivet i 1936, her er der formentlig tale om en relativt tidlig version. Konstruktion af massivt bøgetræ med mørkbejdsede sprosser, kan justeres trinløst til liggende stilling. ...

Varenr: 5913578
DKK 5.215 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
20:25
DKK 298
Reinhard Stubenrauch, skulpturel garderobe/stumtjener fra 1990'erne
Skulpturel garderobe/stumtjener fra 1990'erne. Design af Reinhard Stubenrauch, Berlin. Håndlavet konstruktion, som kan justeres i flere trin, torso med bevægeligt hoved, sokkelplade og stativ, udført i rustfrit stål og rustfri stålplade, knopper i messing, udstyret med hylde og buksebøjle. Mål ...

Varenr: 5875239
DKK 6.332 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
20:28
DKK 372
Stehleuchte / tripod floor lamp der 1950er Jahre
Stehleuchte der 1950er Jahre. Filigrane Konstruktion aus farbig lackiertem Stahl, trichterförmiger Lampenschirm aus heller, pastellgelber Seide, ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27 mit Zugschalter.Maße ca. H. 146 cm, Schirm: Ø 51 cm Leichte, altersbedingte Gebrauchsspuren, die Lackierung ...

Varenr: 5851499
DKK 4.098 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
20:29
DKK 372
Norman Foster serveringsbakke - stål/grå
Stelton

 DKK 999,95
NYHED LAURITZshop

Guido, maleri, dansende par
Guido, maleri, dansende par, akryl på lærred. Abstrakt fremstilling af et dansende par foran grøn baggrund, signeret nederst til venstre, 164 x 103 cm (168 x 108,5 cm).

Varenr: 5874762
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:39
DKK 298
Pair of girandoles, crystal glass, Eastern Europe, c. 1800/1820
Pair of girandoles, crystal glass, Eastern Europe, c. 1800/1820. Square, single step rising lamp base. Octagonal baluster shaft with edges and pierced with diamond nodes and six-leafed drip guard, on which mounted shaft with four light branches, gilded and triple edged conical column. With ...

Varenr: 5830837
DKK 8.940 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-01-2021
21:07
DKK 335
Hartmut Lohmeyer, Pforzheimer Bugholzmöbel, Sessel / Stuhl, Schichtholz, Stoff, Deutschland, 1950er Jahre
Hartmut Lohmeyer für Pforzheimer Bugholzmöbel, Sessel / Stuhl, Schichtholz, Stoff, Deutschland, 1950er Jahre. Stuhl mit Beinen aus Schichtholz, Sitz aufgepolstert und mit rotem Stoff mit Knopfheftung bezogen, H.73cm, Sitzhöhe: 38cm, B.50,5cm, T.64cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...

Varenr: 5905930
DKK 4.098 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
21:26
DKK 335
Dyrlund. Cirkulært spisebord, model 'flip-flap'
Dyrlund. Cirkulært spisebord i palisander med tillægsring model 'flip-flap'. med 8 foldbare tillægsplader med beslag i messing. H. 72 cm. Ø 130/182cm. Fremstår med minimale aldersrelaterede brugsspor, let patineret på messing beslag, enkelt finérafslag og mindre ujævnhed / åben finer på plade.

Varenr: 5635444
DKK 30.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
20:15
DKK 15.000
llum Wikkelsø. Three-seater sofa, model 10

Varenr: 5824214
DKK 26.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
20:41
DKK 13.000
Sideboard/lowboard, træ, Tyskland, 1960'erne
Sideboard/lowboard, træ, Tyskland, 1960', erne. Sideboard med korpus af træ, tre skuffer i midten, øverste skuffe udstyret med en pladespiller 'Elac Miracord 90', en skydelåge i hver side og rum med en hylde, H. 76 cm, L. 200 cm, B. 44 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ...

Varenr: 5905976
DKK 5.588 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-01-2021
20:41
DKK 2.421
Giorgetti. To-pers sofa model Aries
Leon Krier for Giorgetti. To-pers sofa model Aries betrukket med red indian læder, ramme og ben af kirsebær.Formgivet i 1993. H. 70,5 cm, siddehøjde ca. 42 cm, B. 139,5 cm, D. 94 cm.

Varenr: 5671614
DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2021
21:17
Solitaire diamond ring 0.91 ct
Ring made of 750 white gold, with a diamond at centre of approx. 0.91ct, colour: Natural Fancy Brownish Yellow, clarity: VVS2, with 16 diamonds on the sides of in total approx. 0.16ct. Ring size approx. 54. Weight approx. 3.3 gram. Certificate: GIA, Nr. 2175692738

Varenr: 5876458
DKK 74.500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-01-2021
21:24
DKK 37.250
Design By Us Punk Deluxe bordlampe
Design By Us

 DKK 4.790,00
NYHED LAURITZshop

Sideboard, teak, Danmark, 1960'erne
Sideboard, teak, Danmark, 1960'erne. Sideboard af teaktræ, fire skuffer i midten og en skydelåge i hver side, indvendig med en hylde i hver side, øverste skuffe med bestikindlæg af grøn filt, H. 74 cm, L. 200 cm, B. 49 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med ridser ...

Varenr: 5913904
DKK 5.960 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-01-2021
21:45
DKK 4.842
Dansk møbelproducent. Spisebord, palisander
Dansk møbelproducent. Spisebord af fineret palisander, plade med udtræk, lettere tilspidsede ben. To tillægsplader medfølger. 1960'erne. H. 74 L. 150-248 B. 101 cm. Fremstår med brugsspor, enkelt finerafslag på side af plade, kraftig revner/afslag i finer på ben, skjolde samt ridser i plade.

Varenr: 5857229
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-01-2021
19:26
DKK 450
Georg Kofoed. Sofa med lammeuld, 1940'erne
Georg Kofoed. Tre-pers. sofa betrukket med lammeuld, ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. L. 180. H. 80 Sh c. 43 D. 80 cm. Fremstillet hos Georg Kofoed's Møbeletablissement mærke herfra.Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varenr: 5671650
DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-01-2021
19:37
DKK 16.500
Riviéra Maison. Central Park 'loveseat'
Riviéra Maison Central Park "Love Seat" / loungestol af Pellini læder, stel af træ. H. 77cm, B. 110cm. SH. 45cm Fremstår med minimale brugsspor. Udstillingsmodel.

Varenr: 5910560
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-01-2021
19:38
Ivan Andersen. 'Beijing -nedgang'. Mixed Media på plade (cd)
Ivan Andersen (født 1968) . 'Beijing -nedgang'. fra 2003. Mixed Media på plade. Kompostion. 90 x 135 cm (cd)

Varenr: 5741381
DKK 14.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-01-2021
20:08
DKK 5.200
Marco Evaristti født 1963, Mix media, blod på foto, Kødblomster i vase (cd)
Mix Media, Værk 'Kødblomster i vase` foto trykt på alu plade, derefter dekoreret med kunstrens eget blod. Marco Evaristti, født 1963, 165x105 cm (cd)

Varenr: 5848029
DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-01-2021
20:34
Børge Mogensen. Lænestol, model 201
Børge Mogensen for Fredericia Furniture. Lænestol model 201, løse originale springhynder betrukket med cognacfarvet vintage anilin læder sidder og ryg med hvid boucle stof. Ben af eg. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Designet i 1955. D. 86 B. 78,5 H. 83/42 cm. Fremstår nypolstret ved ...

Varenr: 5836769
DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-01-2021
20:49
Arthur Köbcke. 'Köpcke Piece No. 59', kuglepen og tryk på papir (cd)
Arthur Köbcke (1928-1977). 'Köpcke Piece No. 59', kuglepen og tryk på papir . 21 x 29 (28 x 36) cm. Fremstår skæv i ramme (cd)

Varenr: 5907353
DKK 5.200 DK, Aalborg, Nibevej 29-01-2021
18:47
Frans Jacobi - fotogravure
BORCH Editions

 DKK 2.800,00
NYHED LAURITZshop

Takumi Hirokawa. Sofabord model Lili - eg
Takumi Hirokawa. Sofabord model Lili med stel af massiv oliebehandlet eg og plade af laminat. Fremstillet af AddInterior. H. 42,5, Ø 90 cm Nyt og ubrugt. Vejl pris 9500 kr.

Varenr: 5888602
DKK 7.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-01-2021
17:18
DKK 500
Märklin. Spor 1, 1:32, '58033 Bayerische Hofzug II'
Märklin. 58033 Bayerische Hofzug II, Spor1/1:32. Fireakslet passagervogn, yderst detaljeret udførelse af såvel eksteriør som interiør. Rum i interiør er individuelt belyst, og kan, i digital drift, også styres individuelt. Mål 43,8 cm. Uhyre sjældent udbudt udgave. Fremstår ubrugt i original ...

Varenr: 5899202
DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-01-2021
17:58
DKK 5.600
James Jessop. Alrykl på lærred. Kompostion med kvinde (cd)
James Jessop (født 1974). Kompostion, byparti med kvinde. Akryl på lærred. Signeret James Jessop samt dateret 2006. Erhvervet hos Galleri Tom Christoffersen. 300 x 100 cm. UR (cd)

Varenr: 5753786
DKK 40.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-01-2021
18:44
DKK 20.000
A. Jørgensen & Co., kaffemølle 'Ajcosan-malet'
A. Jørgensen & Co., kaffemølle af lakeret metal med to kaffemøller, beholdere af glas, påtrykt Ajcosan-malet. 1900-tallets midte. H. 174. L. 96. D. 53 cm. Brugsspor, et glas defekt. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. NB: Meget tung! Køber står selv for håndtering ved ...

Varenr: 5910484
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-01-2021
19:55
Pierre de Mougins, 'Metamorphosis'
Pierre de Mougins (f. 1966), 'Metamorphosis', olie på sten. Signeret på bagsiden. I original æske. Betegnet på æsken: 'Unikat n°170'. Mål sten: ca. 15 x 16 cm. Mål æske: ca. 21 x 21 cm.

Varenr: 5722709
DKK 5.588 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-01-2021
DKK 335
NSU Prinz 4 årg. 1974
Velholdt NSU Prinz 4, 0,6 CC, Benzin, 1974, 2-dørs, køreklar. 600cc 2-cyl luftkølet motor. Km. stand på speedometer 80.400. Karosseri renoveret i 2012. Motoren renoveret i 2018 Alt virker. originale sorte nummerplader. Indregistret første gang 18.01.1974. Seneste registreringsdato 01.05.2020 ...

Varenr: 5757429
DKK 70.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-01-2021
20:17
DKK 35.000
123»