Vurdering
   Varer pr. side   7 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Marcel Breuer. Long Chair / Chaiselong, model Isokon
Marcel Breuer. Long Chair / Chaiselong af formbøjdet birketræ, aftagelige hynde betrukket med rødt læder. Fremstillet hos Windmill furniture / Isokon., mrk herfra. Fremstår med lettere brugsspor, lille plet på læder.

Varenr: 5425351
DKK 26.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-07-2020
DKK 13.000
Finn Juhl. Fire stole, model BO63 (4)
Finn Juhl. Fire stole af eg samt kopstykker af fineret teak, sæder betrukket med patineret vegetabilsk læder. Fremstillede hos Bovirke, model BO63. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor i form af minder finérafslag på kopstykke samt lettere ledløse. (4)

Varenr: 5419700
DKK 27.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-07-2020
20:10
DKK 13.500
Ole Wanscher. Lænestol, Colonial Chair, model PJ 149
Ole Wanscher. Colonial Chair, model PJ 149. Hvilestol med stel af ahorn, sæde med løs ryg- og sædehynde betrukket med let patineret læder. Stolen er formgivet i 1959. Fremstillet på P. Jeppesens Møbelfabrik. Litt: Noritsugu Oda: 'Danish Chairs'. Omtalt og gengivet s. 67. SH. 42 cm. Fremstår med ...

Varenr: 5428922
DKK 11.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-07-2020
20:15
Ludwig Mies van der Rohe, cantilever chair, model 'Brno MR50', Knoll International (4)
Ludwig Mies van der Rohe, set of four cantilever chairs, model 'Brno MR50' by Knoll International, designed in 1929/30, cantilever structure of chrome-plated flat steel, covers and arm pads of wine red leather, fabric with manufacturer's print on underside, approx. dimensions: H approx. 79 cm, W ...

Varenr: 5711372
DKK 17.135 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-07-2020
19:44
DKK 335
Ib Kofod-Larsen for Carlo Gahrn. Lænestol i teak og anilin læder, 1950/60'erne
Ib Kofod-Larsen. Lænestol udført med stel i massiv teak, betrukket med anilin læder. Sjælden udbudt lænestol, formgivet 1953. Fremstillet i 1950/60'erne hos snedkermester Carlo Gahrn. Stel fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, professionel efterset og forstærket ved samlinger med en lille...

Varenr: 5537831
DKK 38.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-07-2020
20:12
DKK 19.500
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316. 'Nubuck' anilinlæder
Arne Jacobsen (1902-1971). Lænestol 'Ægget', model 3316 med vippe- og drejefunktion.Firpasfod af aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med Nubuck anilinlæder ved professionel møbelpolster i Danmark.Nubuck anilinlæder ændrer sig med tiden gennem brug og ...

Varenr: 5447969
DKK 34.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-07-2020
20:19
DKK 17.000
Ib Kofod Larsen. Lænestol i teak. Tidlig Fritz Hansen, model 4346 fra1960'erne
Ib Kofod Larsen 1921-2003. Lav hvilestol med stel i teak. Sjælden udbudt model 4346, formgivet i 1956. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen 1950/60'erne. Fremstår professionel ompolstret i sort anilin læder. Litteratur: Grethe Jalk 'Dansk Møbelkunst gennem 40 aar', variant afbildet i bind 4, ...

Varenr: 5537820
DKK 37.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-07-2020
20:33
DKK 19.000