Vurdering
12345...8»   Varer pr. side   239 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein. Par barstole, cognacfarvet anilin læder, model 9511 (2)
Piet Hein 1905 - 1996. Et par barstole med stel af forkromet stålrør, monteret på rund fod af aluminium. Formgivet af Piet Hein i 1961, fremstillet hos Fritz Hansen 1982 med label herfra, model 9511. H. 80 cm. Fremstår med brugsspor på fodstykke. Professionel nybetrukket med cognacfarvet anilin ...

Varenr: 5897544
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
09:53
DKK 3.800
Børge Mogensen. To-personers 'Kupé' sofa model 2192
Børge Mogensen 1914-1972. To-personers 'Kupè' sofa betrukket med sort læder, ben af kirsebær træ. Hynder med dunfyld. samt tilhørende pude. Model 2192. H. 107 cm. B. 153 cm. D. 90 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 5715754
DKK 44.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
12:12
DKK 22.000
Preben Hornung - stregætsning, sukker akvatinte, koldnålsradering, syrelavering
BORCH Editions

 DKK 5.000,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Charles Eames. Et sæt på seks skalstole, model DSX. Cremefarvet glasfiber (6)
Charles Eames 1907-1978. Et sæt på seks skalstole, model DSX med original vintage skaller af cremefarvede glasfiber. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Professionel eftermonteret på originale H- base stel af sortlakeret stål fremstillet hos Vitra. H. 80/44 cm. Skaller ...

Varenr: 5840175
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
14:22
DKK 5.200
Erwan & Ronan Bouroullec. Et sæt på fire Soft Shell Chair. (4)
Erwan & Ronan Bouroullec. Et sæt på fire Soft Shell Chair. Drejbare stole betrukket med læder, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Vitra med label, stempel og fane herfra. H. 82/48 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ridser på stel. (4)

Varenr: 5842558
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
14:31
Hiromichi Konno for Fritz Hansen. Et par stole model Rin. med drejelig firpasfod af sortlakeret aluminium. (2)
Hiromichi Konno for Fritz Hansen. Et par stole model Rin. med drejelig firpasfod af sortlakeret aluminium, skal af støbt sort plast med gråsort sædepolstring. Fremstillet hos Fritz Hansen 2010 med mærkat herfra, 'Brown Label'. H. 75/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker. (2)

Varenr: 5851943
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
14:35
DKK 4.200
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rundt spisebord, Ø. 145 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord med plade af grå laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1997 med label herfra. H. 70 cm. Ø 145 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, plade og kant med mærker

Varenr: 5778451
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
14:50
DKK 5.400
Ole Lynggaard. Hjertelås, 18 kt hvidguld m/ to design halskæder. Org. Lynggaard gaveæske (3)
Ole Lynggaard. Hjertelås udført i 18 kt. blankt hvidguld Mål 1,2 x 1,1 cm. Vægt 4,3 g. Art. nr. A1177-501. Hertil to designcolliers, en med 'loops' med turmalinperler og rosakvarts monteret med dupsko til Ole Lyngggaard låsesystem, L. 80 cm. Art. nr. D8935-001 og design halskæde med facetsleben ...

Varenr: 5716636
DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2021
15:26
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafeebord, hvid, Ø 75 cm
Piet Hein (1905-1996) & Arne Jacobsen (1902-1971). Rundt cafébord, hvidlamineret bordflade med kant af aluminium, på firpasfod af aluminium, stamme af forkrometstål. H. 72, Ø. 75 cm.Fremstillet ved Fritz Hansen, med mærkat herfra. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 5881832
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2021
19:15
Zarah Voigt Nuages Baroque Earrings Petit - Black Pearl
Zarah Voigt

 DKK 1.700,00
NYHED LAURITZshop

Finn Juhl. Fire stole, model BO63 (4)
Finn Juhl. Fire stole af eg samt kopstykker af fineret teak, sæder betrukket med patineret vegetabilsk læder. Fremstillede hos Bovirke, model BO63. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor i form af minder finérafslag på kopstykke samt lettere ledløse. (4)

Varenr: 5419700
DKK 27.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
19:48
DKK 13.500
Jacob Kjær. 'Pariserstol', stol af Cuba mahogni
Jacob Kjær. 'Pariserstol', stol af Cuba mahogni med tremmeryg, svajede og profilerede ben med sprosser, sæde betrukket med nigerskind læder. H. 86 cm. B. 50 cm. Sædehøjde 45 cm. Læder med naturlig patina. Jacob Kjær tegnede stolen til Verdensudstillingen i Paris 1937. Litteratur: Poul ...

Varenr: 5695309
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2021
19:48
Arne Jacobsen. To-pers. sofa, model 3302, SAS Hotel
Arne Jacobsen. To-pers. sofa, model 3302 'Lufthavnssofa' med stel af bruneret metal, betrukket med lysebrunt anilin læder. L. 125 H. 73 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, stemplet herfra. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstillet i begrænset oplag til...

Varenr: 5635449
DKK 38.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
19:57
DKK 19.000
Arne Norell, sofa, leather, wood, Sweden, 1960s
Arne Norell, sofa, leather, wood, Sweden, 1960s. Loveseat with a frame of wood glazed in dark colour with arm rests, with two loose seat cushions and padding of brown leather, stitched and buttoned through, H 71cm, seat height 41cm, L 148cm, W 68cm, wear and scuffing commensurate with age, ...

Varenr: 5859037
DKK 7.450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
DKK 372
Peter Hvidt. lænestol, model 1748. 1940'erne.
Peter Hvidt. lænestol overpolstrede med kunst lammeskind, ben af massiv bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1940'erne model 1748. H. 75 cm. B. 63 cm. Sh 42 cm. Fremstår nypolstret med kunst lammeskind ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varenr: 5672707
DKK 8.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2021
Børge Mogensen. Lænestol, model 2421
Børge Mogensen. Lænestol betrukket med let patineret rødbrunt læder, ben af bejdset egetræ, model 2421. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår med brugsspor, huller på sædehynde.

Varenr: 5830768
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
20:04
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Varenr: 5662526
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2021
20:06
Ray & Charles Eames. Sæt på tre barstole med cremefarvede skaller af glasfiber (3)
Ray & Charles Eames. Sæt på tre barstole med originale cremefarvede vintage skaller af glasfiber med struktur. Formgivet 1948. Fremstillet hos Herman Miller og Vitra for Herman Miller. Professionel eftermonteret med originale stel i forkromet stål. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. ca. 84 cm. ...

Varenr: 5878131
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
20:07
Reflections Copenhagen Diamond spejl - lille (silver)
Reflections Copenhagen

 DKK 4.800,00
NYHED LAURITZshop

Johannes Andersen. Sofabord af teaktræ
Johannes Andersen. Sofabord med plade af fineret teaktræ, ene side med udtræksplade monteret med formica, på runde tilspidsede ben,1960'erne. H. 50 cm, L. 164 cm, B. 60 cm. Fremstår med få brugsspor, taget alder i betragtning

Varenr: 5824794
20:08
Arne Jacobsen. Sofabord, model A222 fra år 2008. Ø 75 cm
Arne Jacobsen, Sofabord, model A222, cirkulær plade af hvidlakeret laminat med kantliste i aluminium, firpasfod af børstet aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra. Model A222. H. 47 cm. Ø 75 cm. Fremstår med brugsspor og mærker

Varenr: 5814811
20:09
DKK 900
Eero Saarinen, Knoll International, kontorstol/armstol, model 'Conference Chair 71', metal, stof, 1951, USA
Eero Saarinen, kontorstol/armstol, model 'Conference Chair 71', metal, stof, fremstillet hos Knoll International, 1951, USA. Kontorstol med forkromet metalstel, med fempasfod på hjul, polstret siddeskal, som er betrukket med gråmeleret stof, polstringen og betrækket er blevet fornyet, H. 86 cm, ...

Varenr: 5836987
DKK 4.098 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:10
DKK 1.043
Tove & Edvard Kindt Larsen, sofabord af teak
Tove & Edvard Kindt-Larsen. Sofabord, teak Tove & Edvard Kindt-Larsen. Med to udtræksplader med hvidt og sort formica. H. 50, L. 150/225, B. 65 cm. Fremstillet hos Seffle Möbelfabrik. Fremstår med få aldersrelateret brugsspor

Varenr: 5602286
20:10
Johannes Foersom & Peter Hjorth-Foersom. Et par kontorstole, model Partner (2)
Johannes Foersom & Peter Hjorth-Foersom. Et par Partner kontorstole, betrukket med sort læder, fast sæde højde, monteret på stel af matforkromet stål, fempas fod med hjul. Formgivet 1992. Fremstillet hos Erik Jørgensen med label herfra. H. 95/47 cm. B. 64 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varenr: 5886172
20:11
Arne Wahl Iversen, Hans Hansen, sofa / couch, model 'Flamingo', oak, Denmark, 1950s
Arne Wahl Iversen, Hans Hansen, sofa / couch, model 'Flamingo', oak, Denmark, 1950s. Sofa with an upholstered frame with rounded back and four feet of oak wood, with beige colour, chequered fabric cover, H 85cm, seat height: 34cm, L 190cm, W 64cm, wear and scuffing commensurate with age, two ...

Varenr: 5685269
DKK 11.920 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:12
DKK 484
Verner Panton. Et par bordlamper, model Panthella Mini, orange og rød. (2)
Verner Panton. Et par bordlamper, model Panthella Mini, af orange og rødlakeret metal. Fremstillet for Louis Poulsen. Ø. 25 cm. H. 35 cm. Original emballage. Modelfotos. (2)

Varenr: 5878097

DKK 4.800 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
20:12
Jacob Kjær, 'Pariser stolen' spisebordsstol af mahogni
Jacob Kjær. 'Pariserstolen', spisebordsstol med stel af Cuba mahogni, sæder betrukket med cognacfarvet vintage anilin læder. Fra 1951. H.89 B.50 cm, sh.46 cm. Fremstår nybetrukket med cognac farvet vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.

Varenr: 5764117
20:12
Poul Henningsen PH Træskammel - mahogni/rød læder
PH Furniture

 DKK 24.900,00
NYHED LAURITZshop

Kristian Solmer Vedel. Rektangulært bord af rio palisander
Kristian Solmer Vedel (1923-2003). Rektangulært bord af massiv rio palisander, bordpladen monteret med læder. H. 66 L. 120 B. 90 cm.Udført hos Søren Willadsen, Vejen, 1960'erne.Fremstår med brugsspor og naturlig patina. Se også varenummer 5688358. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel ...

Varenr: 5688361
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2021
20:13

Varenr: 5886171
20:13
Charles Eames. Bord 'Segmented Table', sort, Ø 110 cm
Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Cirkulært bord med søjle og firpasfod af forkromet metal, plade af sort laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 72, 5 cm. Ø 110 cm. Fremstår med mindre brugsspor

Varenr: 5860285
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
20:13
Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, sort stof (3)
Michel Ducaroy. Lounge sofasæt. Best. af To-personers sofa med et par tilhørende hvilestole. Sofa H. 70/32 L. ca. 130. D. ca. 90 cm. Stole H. 70/32 B. ca. 90. D. ca. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Betrukket med sort, slidstærkt 'Sabbia-922' stof. Fremstår nybetrukket hos ...

Varenr: 5886183
20:14
DKK 14.500
Børge Mogensen. To-pers. kupè sofa, originalt sort læder
Børge Mogensen. To-pers. kupèsofa med ben af massivt egetræ, overpolstret med originalt sort skind, hynder med dunfyld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. Etiket herfra. L. 155 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5417190
DKK 48.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
20:15
DKK 24.000
Charles Eames. Et sæt på seks armstole, model DAW, sorte. (6)
Charles Eames 1907-1978. Et sæt på seks armstole, model DAW, med skal af sort plast, monteret med stel af natur ahorn- og sortlakeret wirestel. Fremstillet hos Vitra med mærke herfra. H. 82/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varenr: 5748328
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
20:18
DKK 3.800
12345...8»