Vurdering
12»   Varer pr. side   56 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames for Vitra. sofabord. Ø 90 cm
Charles Eames 1907-1978. Rundt sofabord, Lounge/cafe bord. Produceret i 2016. Stel med firpasfod i forkromet aluminium. Original bordplade i hvid laminat med sort gummikant.Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. H. 72,5 cm. Ø. 90 cm.. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5947020
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2021
17:27
DKK 450
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, original hvid læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, fempas stjernefod med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med original hvid læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007.

Varenr: 5552845
DKK 6.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-07-2021
19:04
Holmegaard Flow Glas - Rosa
Holmegaard

 DKK 199,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Niels Koefoed. Sæt på 6 stole. model 'Lis' af massiv teak (6)
Niels Koefoed. Sæt på 6 stole. model 'Lis' af massiv teak, sæder betrukket med cognac farvet anilin læder. Fremstillet hos Kofoeds Møbelfabrik. H. 95 cm. SH. 44 cm. Fremstår med mindre revne i ene kopstykke. Nybetrukket med cognac farvet anilin læder ved anden dansk professionel møbelpolster i ...

Varenr: 5408819
DKK 23.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-07-2021
19:19
Johannes Andersen. Spisestole, model Juliane (6)
Johannes Andersen. Spisestole med stel af massivt teaktræ, sæder betrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos Uldum møbler, model Juliane. 1960'erne. Fremstår nybetrukket hos anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognacfarvet anilin læder. Fremstår med en manglende ...

Varenr: 5469357
19:34
Tove & Edvard Kindt-Larsen, sofabord af teak
Tove & Edvard Kindt-Larsen. Sofabord, teak Tove & Edvard Kindt-Larsen. Med to udtræksplader med hvidt og sort formica. H. 50, L. 150/225, B. 65 cm. Fremstillet hos Seffle Möbelfabrik. Fremstår med få aldersrelateret brugsspor

Varenr: 5602286
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-07-2021
20:05
Charles Eames. Et sæt på fire skalstole, model DSX. Glasfiber (4)
Charles Eames 1907-1978. Et sæt på fire skalstole, model DSX med original vintage skaller af glasfiber, sædepolstret med sort uld. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Professionel eftermonteret på originale H- base stel af sortlakeret stål fra Vitra. H. 80/44 cm. Skaller ...

Varenr: 5952168
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2021
20:15
DKK 450
Nanna Ditzel. Spisebord model 148
Nanna Ditzel. Spisebord med rektangulær plade af fineret teaktræ, aftagelige tilspidsede firkantede ben af massivt egetræ. Formgivet ca. 1958. Fremstillet ved Kolds Sav Værke, model 148. H. 70 L. 120 B. 79 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5896026
DKK 7.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-07-2021
20:15
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, sort polypropylen. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med originale skaller af sort polypropylen med minimale brugspor, fremstillet hos Vitra, eftermonteret på stabelstel af forkromet stål fra Vitra med brugsspor. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 81/45 cm. (6)

Varenr: 5930442
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2021
20:17
Poul Henningsen PH Cirkelbord - lys egetræ
PH Furniture

 DKK 16.900,00
NYHED LAURITZshop

Charles Eames. Sæt på otte skalstole med rød hopsak, model DSW (8)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på otte skalstole med skal i polypropylen, sæder monteret med rød hopsak, på Dowelleg stel i natur ahorn og sortlakeret stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSW. H. 81/44 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (8)

Varenr: 5960030
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2021
20:18
DKK 450
Charles Eames. Vintage kontorstol. Time Life Lobby Chair
Charles Eames. Vintage kontorstol, Time Life Lobby Chair, betrukket med knapsyet sort uld, stel samt firpasfod af forkromet metal. Fremstillet hos Vitra. Fremstår mindre brugsspor. NB: tekst ændret.

Varenr: 5857052
DKK 15.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-07-2021
20:19
DKK 3.200
Preben Fabricius for Walter Knoll. Par hvilestole, sort læder (2)
Preben Fabricius for Walter Knoll. Par hvilestole med stel af poleret stål, sæde, ryg og armlæn betrukket med sort skind. Fremstillet hos Walter Knoll med label herfra. H. 92/48 cm. Fremstår med brugsspor og patina. Litt: Professor Arno Votteler: Institut für Möbeldesign s. 160.

Varenr: 5776152
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2021
20:24
Børge Mogensen. To-pers. kupè sofa, originalt sort læder
Børge Mogensen. To-pers. kupèsofa med ben af massivt egetræ, overpolstret med originalt sort skind, hynder med dunfyld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. Etiket herfra. L. 155 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5417190
DKK 48.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-07-2021
20:24
DKK 24.000
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Et par 'Tulip' lounge chairs, sort læder. (2)
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Et par 'Tulip' lounge chairs. Hvilestole betrukket med sort læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra. H. 89/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker. (2)

Varenr: 5943055
20:31
DKK 450
George Nelson. Sofabord, hvid, Ø. 72 cm
George Nelson. Side- og sofabord med firpas fod i hvidlakeret aluminium, bordpladen af hvid laminat med synlig kant i birkefinér. H. 42 cm. Ø 72 cm. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker

Varenr: 5474350
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2021
20:40

Varenr: 5474349
20:42
George Nelson. Et par sideborde, hvide. (2)
George Nelson. Et par sideborde med firpas fod i hvidlakeret aluminium, bordpladen af hvidlaminat med synlig kant i birkefinér. H. 57 cm. Ø 43 cm. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Varenr: 5634913
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2021
20:43
Skriver Collection Herringbone Mix designmåtte, 85x150 cm
Skriver Collection

 DKK 1.599,00
NYHED LAURITZshop

Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af Rio-palisander fra 1965
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af Rio-palisander, stel af aluminium, på trepas fod med profileret stamme. Model 3513. Tidlig model. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1965 med label herfra. H. 48 Ø 110 cm. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. CITES-certifikat ...

Varenr: 5932803
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2021
20:59
DKK 3.400
Erik Wörtz, tilskrevet. Sofabord, teaktræ
Erik Wörtz, tilskrevet. Sofabord af fineret og massivt teaktræ, rektangulær plade med kehlet kant, stel med runde tilspidsede ben med skråstiver. 1960'erne. H. 56 L. 139 D. 55 cm. Fremstår med letteret brugsspor.

Varenr: 5824346
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-07-2021
19:56
Arne Jacobsen. To-pers. sofa, model 3302, SAS Hotel
Arne Jacobsen. To-pers. sofa, model 3302 'Lufthavnssofa' med stel af bruneret metal, betrukket med lysebrunt anilin læder. L. 125 H. 73 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, stemplet herfra. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstillet i begrænset oplag til...

Varenr: 5635449
DKK 38.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-07-2021
19:57
DKK 19.000
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, multicolor, model DSW. (6)
Charles Eames 1907 - 1978. Et sæt på seks skalstole. Originale multifarvet vintage skaller i struktureret glasfiber med aldersrelateret brugsspor og lette mærker. Formgivet 1948, model DSW. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Eftermonteret med originale Vitra Dowelleg stel i natur ahorn og ...

Varenr: 5900656
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-07-2021
20:18
DKK 8.800
Charles Eames. Et sæt på seks armstole, model DAW, flerfarvet polypropylen. (6)
Charles Eames 1907-1978. Et sæt på seks armstole, model DAW, med skal af flerfarvet polypropylen, monteret på stel af natur ahorn- og sortlakeret wirestel med filtsko. Fremstillet hos Vitra med mærke herfra. H. 82/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varenr: 5923651
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-07-2021
20:20

Varenr: 5748334
20:28
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair, sort læder.
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med sort læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra. H. 89/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker.

Varenr: 5905714
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-07-2021
20:34
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, lænestol, model FK 6720
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Lænestol model FK 6720 med stel af forkromet stål, armlæn beviklet med vegatabilsk læder, sæde og ryghynde betrukket med sort læder. Formgivet 1968. Fremstillet hos Lange Production. H. 80/45. B. 73. D. 80 cm. Fremstår ubrugt i original emballage.

Varenr: 5921607
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-07-2021
20:46
DKK 15.000
Lyngby Porcelæn Lyngbyvase - blomster (15 cm)
Lyngby Porcelæn

 DKK 499,95
NYHED LAURITZshop

Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af fineret Rio palisander
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af fineret Rio palisander, stel af aluminium, på trepas fod med profileret stamme. Model 3513. Tidlig model. Fremstillet hos Fritz Hansen januar 1964 med label herfra. H. 47,5 Ø 109 cm. Fremstår med mindre brugsspor alderen taget i betragtning, ...

Varenr: 5932881
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-07-2021
21:10
Bruunmunch & Simonsen. Sofaborde af marmor, model Link (2)
To sofaborde med hvid og grøn plade af marmor monteret på runde tilspidsede ben af massivt sortlaseret egtræ og sort lakeret stål, model LinK. Ø. 52 cm H. 45 cm. og 75 H. 45 cm. Produceret i Danmark af Bruunmunch.Udstillingsmodeller (2)

Varenr: 5783191
DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2021
11:15
Jens Juul Eilersen. Sofa, model LIFT
Jens Juul Eilersen. Tre-pers sofa, model LIFT, betrukket med sort læder, vinkel ben i børstet rustfri stål. Ryg hynder og puder med dunfyld, sæde med koldskum og duntop. Justerbart rygstykke. L. 210. D. 90 H. 82 cm. Fremstår professionelt nypolstret ved professionel møbelpolster med sort anilin ...

Varenr: 5783445
DKK 38.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2021
11:17
DKK 19.000
Charles Eames. Cafebord
Charles Eames. Cafebord firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af hvid laminat. Fremstillet hos Vitra. Etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 70 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5705844
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2021
11:27
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium og sortlakeret metal, cirkulær plade af hvid laminat kantliste af hvid plast. Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72 Ø 79 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5828429
DKK 6.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-07-2021
12:03
Arne Jacobsen. Sofabord med firepas fod.
Arne Jacobsen 1902-1971. Sofabord med firepas fod, senere monteret bordplade af fineret palisander, stamme af forkromet metal og fod af aluminium. H. 47 Ø 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med uoriginal ny fineret plade i palisander.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige ...

Varenr: 5910729
DKK 7.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2021
12:31
12»