Vurdering
12345...12»   Varer pr. side   337 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein. Super-Ellipse spisebord
Piet Hein. Super-Ellipse spisebord med plade af hvid laminat, med kantliste af børstet stål monteret på spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2003. H. 70,5 L. 180 D. 120 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5492347
DKK 8.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-07-2020
12:25
Charles Eames & Eero Saarinen. Fire armstole model Organic blue (4)
Charles Eames & Eero Saarinen. Fire armstole model 'Organic' med skal af formbøjdet krydsfiner, betrukket med blåligt uld, ben i sortlaseret asketræ. Formgivet 1940. Fremstillet hos Vitra. H.93 B. 74 Sh. ca. 48 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5635450
DKK 26.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-07-2020
12:45
DKK 13.500
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Et par Partner Lounge-chair / kontorstol, model EJ-70, stor model. (2)
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Et par Partner Lounge-chair / kontorstole, model EJ-70, stor model, med sæde, ryg og armlæn betrukket med sort læder, stel af matforkromet stål på firpas fod med returdrej. Fremstillet hos Erik Jørgensen. H. 94/42. B. 70. D. ca. 75 cm. Fremstår med lette ...

Varenr: 5631740
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
14:21
DKK 450
Charles Eames. Stol, model EA 108
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af sort forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med sort læder. Formgivet 1958. SH. 46 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5371645
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-07-2020
17:27
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af cremfarvet laminat kantliste af sort gummi Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 70 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5651970
DKK 7.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-07-2020
17:28
Erik Wörtz, tilskrevet. Sofabord, teaktræ
Erik Wörtz, tilskrevet. Sofabord af fineret og massivt teaktræ, rektangulær plade med kehlet kant, stel med runde tilspidsede ben med skråstiver. 1960'erne. H. 56 L. 139 D. 55 cm. Fremstår med letteret brugsspor.

Varenr: 5562464
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-07-2020
18:12
Ludwig Mies van der Rohe, Skammel til 'Barcelona stol'
Ludwig Mies van der Rohe, Skammel til 'Barcelona stol' med stel af forkromet stål, løse hynde betrukket med brunt knapsyet læder, stel udspændt med kernelæderremme. Fremstillet hos Knoll international, ikke stemplet. H. 37. B. 57. D. 59 cm. Formgivet til Verdensudstillingen i Barcelona 1929. ...

Varenr: 5628176
DKK 7.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-07-2020
18:55
Charles Eames. Konferencestol, model EA-109. Full leather

Varenr: 5422102
DKK 13.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-07-2020
19:15
Arne Jacobsen. Svane. Lænestol, sort anilin
Arne Jacobsen. Svane. Lænestol monteret med drejelig firpasfod af aluminium, betrukket med sort anilin læder, model 3320. Fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Litt. C. Thau & K. Vindum: Arne Jacobsen. Omtalt og gengivet S 469....

Varenr: 5538226
DKK 24.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-07-2020
19:25
DKK 4.800
Kurt Østervig. Par lampeborde af massiv eg (2)
Kurt Østervig. Sofaborde af massiv egetræ, kvadratisk plade. Fremstillet hos KP møbler. H. 50 L. 75 B. 75 cm. Fremstår med lettere slitage. (2)

Varenr: 5713341
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-07-2020
20:04
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa, model AP-18S i savak
Hans J. Wegner (1914-2007). Tre-pers. sofa, betrukket med lyst savak uld, runde tilspidsede ben af eg, løse, vendbare siddehynder. Fremstillet hos AP Stolen, model AP-18S. L. 193 cm. Brugsspor, let nuanceforskel på hynder, enkelte småpletter samt uld med fnuller.

Varenr: 5671991
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 13-07-2020
20:08
Charles Eames. Soft Pad vintage armstol, model EA-208
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad vintage armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, firpasfod med drej og armlæn af forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. H. 83/51 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ...

Varenr: 5704708
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:10
Jasper Morrison for Cappellini, Italien. Højrygget armstol, 'Lotus High Office Chair'
Jasper Morrison for Cappellini. Højrygget armstol, 'Lotus High Office Chair', betrukket med lyseblå 'Divina' uld, drejeligt stel i forkromet stål, med vippefunktion. Formgivet 1996. Fremstillet hos Cappellini. H. 124/42 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Varenr: 5647983
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:10

Varenr: 5647986
20:10
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. Kupésofa, model 2193
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. Kupésofa betrukket med originalt læder, originale løse hynder med dunfyld. Fremstår med patinering. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2193, udgået af produktion. L. 216 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser, ...

Varenr: 5423811
DKK 28.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-07-2020
20:12
DKK 14.000
Arne Jacobsen. Oxford høj armstol / kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford høj armstol / kontorstol betrukket med cognacfarvet anilin læder, stel på fempas drejelig stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007. Fremstår nybetrukket ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognacfarvet anilin læder.

Varenr: 5559060
20:15
Arne Jacobsen. Et sæt på fire stole, 'Myren', model 3101, cognacfarvet anilin læder, Siddehøjde 46,5 cm. (4)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole 'Myren', skaller af formspændt krydsfiner, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Siddehøjde 46,5 cm. Professionel nybetrukket med cognacfarvet anilin læder. Anilinlæder er lavet på råhuder. Læderet har som ...

Varenr: 5670891
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:16
Snedkermester Frits Henningsen. Sofa betrukket med uld, 1900-tallets midte
Snedkermester Frits Henningsen. To-pers. sofa betrukket med uld. Tilspidsede forben med 'sko'. H 78, L. 135, sædehøjde ca. 40 cm. Betræk med defekter.

Varenr: 5698918
DKK 7.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-07-2020
20:16
Charles Eames. Bord 'Segmented Table' Ø 110 cm
Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Cirkulært bord med sortlakeret søjle og firpasfod af forkromet metal, plade af hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 72, 5 cm. Ø 110 cm. Fremstår med mindre brugsspor

Varenr: 5703650
20:20
DKK 5.200
Charles Eames. Kontorstol i sort læder, model EA-117
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol. Nyeste generation med krom-ring. Model EA-117 med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Sæde ...

Varenr: 5594323
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:20
DKK 900
Arne Jacobsen. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder, fempas stjernefod med drej samt armlæn af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Red Label. Medfølgende certifikat/nummerbevis. H. 130/48 cm. Fremstår med minimale ...

Varenr: 5647862
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:20
Hans J. Wegner. 'Jakkens hvile'. model PP 250 af moseeg.
Hans J. Wegner. 'Jakkens hvile'. model PP 250. Denne stol er én ud af en serie på fire eksemplarer 4 stk. hvor to af disse er udført i komplet moseeg, de to andre er med sæde af valnød, serien blev lavet i 2010. Stolen er udført af moseeg. Opklappeligt sæde med beslag af messing. Formgivet 1953....

Varenr: 5693563
DKK 125.000 DK, Helsingør, Støberivej 13-07-2020
20:20
DKK 62.000
Sidse Werner. Et par stumtjenere, model 'Coat Tree' (2)
Sidse Werner 1931-1989. Et par stumtjenere af forkromet stål. Formgivet i 1972. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 'Coat Tree'. H. 193 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varenr: 5600651
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:22
DKK 4.200
Arne Jacobsen. Et sæt på seks højryggede Oxford stole, model 3272. 'Brown Label' (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på seks højryggede Oxford spise/ kontorstole med betræk af sort læder, Brown label, model 3272, med fempas stjernefod af aluminium. Formgivet i 1965. Udført hos Fritz Hansen, Brown Label 2012 med mærkat herfra. H. 130/46. B. 50. D. ca. 60 cm. Fremstår med minimale ...

Varenr: 5396114
DKK 40.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:22
DKK 20.000
Arne Jacobsen. Et par højryggede Oxford spise/ kontorstole / Red Label (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par højryggede Oxford spise/ kontorstole med betræk af hvidt læder, Red label, model 3272, med fempas stjernefod af aluminium. Formgivet i 1965. Udført hos Fritz Hansen 2007 med mærkat herfra. H. 131/49 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Varenr: 5413569
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:22
Charles & Ray Eames. Konference bord,'Segmented table', hvid laminat.
Charles & Ray Eames. Konferencebord, Segmented table, 'boatshape' med ben i forkromet og sortlakeret aluminium, todelt oval plade af nylakeret hvid laminat med hvid gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Herman Miller med label herfra. H. 72. L. 422. D. 137 cm. Fremstår professionelt ...

Varenr: 5696683
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:22
DKK 13.000
Kaare Klint for Rud. Rasmussen. Safaristol med sort anilinlæder
Kaare Klint 1888-1954. Safaristol med stel udført i massiv bejdset asketræ, betrukket med sort anilinlæder. H. 80 B. 57 sædehøjde 36 cm. Formgivet 1933. Udført hos Rud. Rasmussen. Fremstår nybetrukket med sort anilin læder. Armlæn og remme af sort kernelæder.

Varenr: 5663443
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-07-2020
20:23
DKK 1.200
Charles Eames. Et sæt på seks armstole, model DAW, forsidepolstrede. (6)
Charles Eames (1907-1978). Sæt på seks armstole, model DAW, skal af hvid plast, forsidepolstret med lavendel blåt stof, monteret på stel af natur ahorn- og sortlakeret wirestel. Fremstillet hos Vitra, stempel herfra. H. 81/46 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (6)

Varenr: 5474344
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:23
Arne Jacobsen. Oxford armstol med høj ryg, returdrej, betrukket med Stribet uld designet af Paul Smith.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med Stribet uld designet af Paul Smith, fempas stjernefod med returdrej samt armlæn af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen Red Label 2007 med label herfra. H. 130/48 cm. Fremstår med lette brugsspor og ...

Varenr: 5684656
20:23
DKK 450
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Kontorstol, model FK-84

Varenr: 5582411
DKK 7.600 DK, Vejle, Dandyvej 13-07-2020
20:25
DKK 450
12345...12»