Vurdering
12345...81»   Varer pr. side   2426 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Chat Board Classic. Opslagstavler/Glas / board (2)
Chat Board Classic. Opslagstavler/Glas / board. Tavlerne er produceret i metal som derefter er beklædt med orange glas. H. 89 x B. 120 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5662263
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-05-2020
08:59
Morter m/ pistil samt engelsk koks-/kulspand. Messing (2)
Morter m/ pistil samt engelsk koks-/kulspand. Messing. Alder ubekendt. Koksspand med metalindsats. Morter antageligt nyere støbning efter ældre model. Låg knækket af hængslerne. Stedvise brugs- og alderspræg. H. 33 x 31 x 30 cm. Morter: H. 17-18 cm. Ø 19 cm. (2)

Varenr: 5671491
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-05-2020
09:20
Robert McLean . 'junglemotiv med elefanter'.cd
Robert McLean. født 1952 cd. 'junglemotiv med elefanter'. Olie på lærred. Sign R. McLean 98. 107 x 120 cm. ( 111 x 125 cm. )

Varenr: 5675604
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2020
09:53
DKK 900
Jean-Frédéric Hennig/Ludewig Schmidt, Bodianus Boenack
Jean-Frédéric Hennig (1778-?) /Ludewig Schmidt, Bodianus Boenack, Der Boenack, altkolorierter Kupferstich, im Druckträger bezeichnet, Tafel CCXXVL, wohl aus Marcus Elias Bloch, Allgemeine Naturkunde der Fische. Berlin 1782-1795, ca. 19 x 35 cm, hinter Glas gerahmt, mit Rahmen ca. 35 x 52 cm.

Varenr: 5642581
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2020
10:12
DKK 298
Globus/ barskab på stand af bejdset træ
Globus/ barskab på stand af bejdset træ, oplukkeligt låg, hvorunder rum samt holdere til flasker. H. 102 cm Ø 70 cm. Fremstår med alm. brugsmærker.

Varenr: 5674411
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2020
10:12
Par ovale rødlakerede borde (2)
Par ovale rødlakerede borde. men stel med tilspidsede ben. Løse bakker som plader. H. 65 cm. B. 76 cm. D. 60 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5675718
10:30
Et par pendler af metal med lakering i imiteret træ, model Lucy. Ø 30 cm. (2)
Et par pendler af metal med lakering i imiteret træ, model Lucy. Ø. 30 cm. Fremstår nye og i ubrudt emballage. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. (2)

Varenr: 5677151

DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 30-05-2020
10:55
E. Tuchel, KV Time 3
E. Tuchel (geb. 1960er Jahre), KV Time 3, Öl auf Leinwand, 2019, rückseitig signiert und datiert, 70 x 80 cm. Die Künstlerin arbeitet unter einem Pseudonym. Sie lebt und arbeitet in Hamburg. Öl auf Leinwand

Varenr: 5661375
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2020
11:08
DKK 298
Sæt på to sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole (2)
Sæt på to sæde-hynder i sort læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. 2. sortering. (2)

Varenr: 5669164
11:28
Kjeld Nyegaard. Figurkompositioner (cd 3)
Kjeld Nyegaard. Figurkompositioner, akryl på lærred, sign. monogram. 40 x 40 cm. U.R. (3)

Varenr: 5671951
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-05-2020
11:40
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, to Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (2)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, to væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. En efod anelse skæv. (2)

Varenr: 5674318
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 30-05-2020
11:50
Anne Vilsbøll. Komposition. cd
Anne Vilsbøll. F.1951. Komposition. Serigrafi nr. 48/90. Sign. AV. 44 x 64 cm. ( 66 x 84 cm)

Varenr: 5674110
12:02
Et sæt på tre pendler med fatning i antik kobber-finish, model Ohio. (3)
Et sæt på tre pendler med fatning i antik kobber-finish, sort ledning, medfølgende pære, model Ohio, Ø. 12,5 cm. Fremstår ubrugte i original emballage. Vedr. forsendelse garanteres ikke for pærens stand. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. (3)

Varenr: 5674360

DKK 1.300 DK, Kolding, Trianglen 30-05-2020
12:05
Ole Kielberg. Gustaf III Paviljong paa Haga (cd)
Ole Kielberg (1911-1985). Gustaf III Paviljong paa Haga, akvarel, sign. OK. 24 x 33 (35 x 45) cm.

Varenr: 5661164
12:07
Wachsperlenkette
Wachsperlenkette mit einem Verschluss und einem Mittelteil gefertigt aus 925 Silber. Das Mittelteil ist besetzt mit 3 facettierten Glassteinen und einer Wachsperle. Der Verschluss ist zusätzlich mit einer Sicherheitskette versehen. Länge ca.: 43 cm. Breite ca.: 6,6 mm. Die Kette befindet ...

Varenr: 5658863
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30-05-2020
12:15
DKK 335
Georg Jensen. Sort marguerit broche med halskæde af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. Sort marguerit broche med halskæde af sterlingsølv. Brochen kan også bruges som vedhæng. Diam. på broche ca. 4,4 cm. Hertil Georg Jensen halskæde med justerbar længde. L. 55-60 cm. Samlet vægt ca. 24 gr. (2)

Varenr: 5675913
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-05-2020
12:25
DKK 700
Samling bordlamper, glas / keramik, 1900-tallets 2. halvdel (3)
Samling bordlamper, glas / keramik, 20. Årh. 2. halvdel, H. inkl. mont. 60-73 cm. Brugsspor. (3)

Varenr: 5653701
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-05-2020
12:41
Armstol med stel af mahogni
Armstol med stel af mahogni, sæde og ryg polstret med gråt uldstof. H. 85 cm. B. 62 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 5676039
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2020
12:43
Winther damecykel, 5407
Winther damecykel med 7 defekte gear o stel str. 54. Stel nr. WAV26380V. Fremstår ulåst og med brugsspor. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne herher

Varenr: 5664166
12:57
Kay Bojesen. Abe & gravhund (2)
Kay Bojesen. Abe & gravhund, begge signeret, H. 10,5-20 cm. Brugsspor. (2) Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Fyns Politi.

Varenr: 5675968
13:01
Et par høje lysestager af guldbronzeret metal. (2)
Et par høje lysestager af guldbronzeret metal, hver med en lysholder, stamme med blomster og blade, på trepasfod med dyrepoter. 1900-tallets anden halvdel. H. 70 cm. (2)

Varenr: 5674368
13:03
Knud Kyhn for Kgl. P. Relief af stentøj
Knud Kyhn (1880-1969) for Kongeligt Porcelæn. Relief af stentøj i form af kalve, dekoreret med sungglasur, sign. monogram KK, nr. 21078. 29 x 35 cm. 1. sort

Varenr: 5674134
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-05-2020
13:03
Berg Furniture, chaiselong med læder, model Supreme
Berg Furniture: Chaiselong betrukket med læder, model Supreme. Indstillelig. Løs nakkepude med kontravægt. Brugsspor & patina, herunder enkelte små mærker og overfladiske rifter H. 92. B. 82. L. 170 cm..

Varenr: 5675978
DKK 3.600 DK, Odense, Kratholmvej 30-05-2020
13:05
Par pendler, model Lucy wood (2)
Par pendler, model Lucy, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 20 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD-15

Varenr: 5669273

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-05-2020
13:06
2 Mathilde bordlamper med skærme, silver, 20 cm. (2)
2 Mathilde bordlamper, sølvlakeret metal med afbryder og monteret med skærme. H. 20 cm. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. HD-37

Varenr: 5669263

DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 30-05-2020
13:09
Dækketøjsskab mahogni ca.1900
Dækketøjsskab, fineret med mahogni, front med fyldningslåge og skuffe, indvendig med hylder, ben med messingsko. Ca. 1900. H. 142 x 63 x d.45 cm. Fremstår med brugsspor, finér afslag samt defekt lås i lågen. Nøgle medfølger.

Varenr: 5670468
13:11
Royal Copenhagen og Bing og Grøndahl figurer.(4)
Royal Copenhagen og Bing og Grøndahl figurer bestående afDreng m/Kalve nr. 1858Dreng m/Kalv nr. 772(lille afslag på både drengs og ko´s øre)Pige m/Kalv nr. 779Malkepige nr. 2017(lille revne i bund/græs)Fremstår med alm. brugsspor og i 1. sortering.(4)

Varenr: 5674429
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-05-2020
13:14
DKK 650
Konvolut Schalen, Jugendstil, Zinn (5)
Konvolut Schalen, Jugendstil, Zinn, um 1900, Maße bis ca. 31 x 24 cm, Höhe bis ca. 5 cm. ZUSTAND: Gebrauchsspuren (5)

Varenr: 5654771
13:14
DKK 298
Syv børne-skolestole samt en voksenstol med ryg og sæde af formspændt bøg. (8)
Syv børne- samt en voksen skolestole med ryg og sæde af formbøjet fineret bøg. Højdejustering på børnestolene kører lidt trægt, men virker. Udført hos MH Stålmøbler. Fremstår med kraftige brugsspor. (8)

Varenr: 5673023
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 30-05-2020
13:18
Poul Henningsen . PH4 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4-3 pendel med skærme af orangelakeret metal, Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, afskalning og mærkersamt mangler fatning.

Varenr: 5676002
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-05-2020
13:22
12345...81»