Vurdering

12345...31»   Varer pr. side   904 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bretz, Tyskland: Ekstravagant spisestue (5)
Bretz, Tyskland: Ekstravagant spisestue bestående af to stole model ' Lucky' i hvid/guld læder, spisebord med S-formet sokkel beklædt med guldfarvet læder , bordplade i glas. Spejl model '' Marilyn' med ramme i guldfarvet læder , dybthæftet med Swarovsky krystaller. Medfølgende ' Bretz' plakat i ...

Varenr: 5860003
DKK 25.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
18:45
DKK 12.500
House of Amber. Vedhæng af ravperle Blue Dom, 18 kt guld og diamanter, 10,5 g
House of Amber. Vedhæng af ravperle Blue Dom. Ø 24 mm. Øsken af 18 kt guld, prydet med brillantslebne diamanter i alt ca. 0,02 ct. Klarhed: SI. Wesselton (H). Vægt ca. 10,5 g. Vejl. udsalgspris 198.000DKK / 26.400 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i ...

Varenr: 5750834

DKK 30.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
18:46
DKK 10.500
Poul Henningsen PH Slangetaburet - grøn satin
PH Furniture

 DKK 4.490,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Kinesisk gravfund. Et par Tangheste (618-907) af keramik, alderscertificerede (2+)
Kinesisk gravfund. Et par Tangheste af keramik med rester af bemaling, løst monterede sadler, senere specialfremstillede sokler af træ. Tang dynastiet 618-907. H.43-44 cm x l.35-36 cm. Der er foretaget Thermoluminecence test Laboratory Ralf Kotalla No. 05G280420 i maj 2020.

Varenr: 5890470
DKK 150.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
18:47
DKK 31.000
Dahl Jensen, Fem figurer, 2. sort. (5)
Dahl Jensen, samling af 5 porcelænsfigurer bestående af: Siddende kvinde med frugter nr. 1238, Bali kvinde nr. 1125 (Fremstår med reparation på kronens top.) Siddende kvinde med slange nr. 1299. Siddende mand med instrument nr. 1153 og Siddende kvinde nr. 1136. Alle er 2. sortering, og fremstår ...

Varenr: 5914990
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
19:01
DKK 7.000
Børge Mogensen. Tremmesofa, model 1789
Børge Mogensen (1914-1972). Tremmesofa, model 1789 med stel af bøgetræ, hynder betrukket med vinrødt uldstof, samt læderstropper. Formgivet i 1945. H. 85,5, L. 160, SH. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5904200
DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
19:04
DKK 14.000
House of Amber. Halscollier med ravperler
House of Amber. Halscollier/ halskæde med runde sherryfarvede ravperler i doseret forløb, L. ca. 50 cm, største perle Ø ca. 1,4 cm, vægt ca. 43 g. Vejledende udsalgspris 38.600 DKK / 5147 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en ...

Varenr: 5745632

DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
19:07
Haglgevær John Dickson Kal. 12/65.
Haglgevær John Dickson Kal. 12/65. Serienr. 14013. Løbslængde 28" Skæftelængde 37 cm boring 1/4 og 3/4. kammerlængde 2 1/2. Bøssen er sleeved. og er stemplet med Birmingham prøveskydningsmærke. Bøssen er bygget efter 2. verdenskrig. Vægtykkelse på løb i orden. Jagttegn er påkrævet.

Varenr: 5914699
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
19:18
DKK 12.500
Large bowl by manufactory Meissen + tray (2)
Large bowl from manufactory Meissen + tray, model: yellow tiger, made of white porcelain, handpainted and glazed, 1st choice, sword mark to bottom, with one porcelain tray (without mark), Approx. dimensions: L 37 cm, H 24, D 23 cm, L 40 cm, D 26 cm, (tray), Condition commensurate with age ...

Varenr: 5886948
DKK 10.430 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
19:20
DKK 522
Marlene Juhl Jørgensen Flow necklace medium
Marlene Juhl Jørgensen

 DKK 7.300,00
NYHED LAURITZshop

Stouby sofa, model Malta. L. 250 cm
Stouby sofa udført i uld, ben i børstet stål. Udført hos Stouby møbler. Model Malta. H. 78 cm. L. 250 cm. D. 88 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med lette brugsspor. Vejl. Udsalgspris 31.079,-

Varenr: 5915686
DKK 24.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
19:21
Henry Heerup Figurkomposition, mor med barn
Figurkomposition, mor med barn af Henry Heerup (1907-1993). Olie på plade monteret på plade, bagside med opstilling. Sign. i bly sat dat. Heerup 48. 26 x 32,5. (30 x 36 ) Fremstår med krakeleringer

Varenr: 5713813
DKK 25.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-01-2021
19:23
DKK 16.500
House of Amber. Grovpolerede ravperler, ca. 188 g
House of Amber. Grovpolerede ravperler med facetslebne sider i forskellige former og størrelser. Sat på snor. Vægt ca. 188 g. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra ...

Varenr: 5744565

DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
19:23
Dansk møbelproducent, par armstole betrukket med lammeskind (2)
Dansk møbelproducent, et par armstole betrukket med lyst lammeskind, armlæn og ben af mørkbejdset bøg. H.89-90 x 61 x d.70/75 cm, sh.40 cm. 1950'erne. Fremstår nybetrukne og nyrenoverede uden brugsspor. Bemærk! Stolene er samme model men varierer en smule i mål.

Varenr: 5900413
DKK 12.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
19:31
DKK 4.200
Hermès 'Belt Watch'. Dameur af stål
Damearmbåndsur fra Hermès, model Belt Watch, ref. BE1.210, serienummer 1374944. Urkasse af stål, lys 'bølget' skive med punktindeks, safirglas, tilhørende to forskellige læderremme med spænde af stål, quartz urværk. Ø. 26 mm.Der medfølger opbevaringsboks, manual og certifikat. Uret gik på ...

Varenr: 5883112
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
19:36
DKK 5.000
J.P. Sauer & Sohn, hane-Drilling kal. 7 x 57-12/70
J.P. Sauer & Sohn, Hane-Drilling, våbennummer 209026, kal. 7 x 57-12/70. Monteret med Docter rødpunktsigte. Stram mekanik. Mulige skygger i løb. Løb: 68 Total: 110 cm. Våbentilladelse påkræves.

Varenr: 4862667
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
19:40
DKK 5.000
Overpolstret grydeformet lænestol, 1950'erne
Overpolstret grydeformet lænestol betrukket med tofarvet uld(Bukle), delvis knapsyet, ben af bøg. 1950'erne. H. 73/40 cm.Fremstår nybetrukket hos Retro Smart Møbelpolstring.

Varenr: 5896674
19:41
Tennisbracelet med briljantslebne diamanter 4,55ct.
Tennisbracelet i 14kt gult guld med 68 briljantslebne diamanter 4,55ct. Farve: (H-J) Wesselton-krystal) Klarhed: VS Længde: 18cm

Varenr: 5756484
DKK 46.190 BE, Antwerpen 26-01-2021
19:44
DKK 22.722
Daniel Debiasi & Federico Sandri Ora lysestage - lille
Stelton

 DKK 199,95
NYHED LAURITZshop

Ubekendt kunstner (1800-tallet). Eksteriør med personer ved kro
Ubekendt kunstner (1800-tallet). Eksteriør med personer ved kro, olie på lærred, usign. 62 x 77 (87 x 100) cm. Fremstår i aldersrelateret stand, nederst med tværgående revne, delvist dubleret samt nederst monteret på plade. Afslag på ramme.

Varenr: 5908388
DKK 8.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
19:47
Persisk Nain m/ Silke, 6 La, 305 x 200 cm.
Persisk Nain m/ Silke. Håndknyttet tæppe udført af uld og silke på bomuldstrend. Tæt knytning, 6 La svarende til omkring 850.000-1.000.000 knuder per kvadratmeter. Beige bundfarve, mørkeblå midte prydet med medaljon samt rigt dekoreret med florale mønstre i lyseblå, mørkeblå, brunlige og lyse ...

Varenr: 5673134
DKK 42.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
19:47
DKK 21.000
Evald Nielsen. Funkis skål med underskål og indsats med emaljearbejde, anno 1942
Evald Nielsen. Funkis skål af sølv med tilhørende underskål, prydet med kanneleringer samt indsats af sterlingsølv, prydet med grøn emaljearbejde, udført 1942. Underskål Ø. ca. 22 cm. Skål Ø. 16 cm. og H. 7 cm. Samlet vægt: ca. 830 gr. Fremstår med brugsspor, mindre trykmærker på den ene side af...

Varenr: 5914385
DKK 9.200 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
19:48
Poul Henningsen pianette
Poul Henningsen (1894-1967) for Andreas Christensen/Brd. Jørgensen. Pianette med 7 oktaver, ramme og front af bejdset elmetræ, buede rammekanter. H. 95, B. 135, D. 44 cm. Formgivet omkring 1935. Fremstår med aldersvarende brugsspor samt et enkelte mindre finerskader. Litt: Tina Jorstian og ...

Varenr: 5915187
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
19:54
DKK 3.200
DK3 Spisebord af massivt eg. model Corduroy
DK3 Spisebord af massivt eg. model Corduroy designet af Christian Troels. Bordplade af massivt sæbebehandlet eg, stående på stel af sort pulverlakeret stål. Ø. 150 H. 72 cm. Fremstår med lette brugsspor på bordplade. Vejledende udsalgspris: 31.637 kr.

Varenr: 5915191
DKK 19.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
19:55
DKK 3.800
De Sede. Vintage daybed i sort læder, model DS-80.
De Sede. Vintage daybed med stel af grålakeret træ. Løstliggende madras i originalt betræk af patineret, sort læder, samt to originale patchwork puder. L. 202 cm. D. 95 cm. Fremstillet hos De sede, Schweitz. Model DS-80. Fremstår med mindre patina/brugsspor

Varenr: 5912783
DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
19:55
Dansk Infanterigevær M 1794/1828 Nummerens.
Dansk infanterimusket M1794 perkussioneret. Kal. 17,7 mm (16-lødig) LL 105 cm OAL 144 cm. Dansk konstrueret (Kyhl) og fremstillet på Kronborg Geværfabrik. Senere perkussioneret. Fremstår fuldt funktionelt og i fin bevaringsstand for alder. Stemplet C 803 på løb, låseblik, hane og svansskrue. ...

Varenr: 5907732
DKK 10.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
19:58
DKK 3.800
Ole Lynggaard. 'Shooting star' vedhæng til ørestik af 18 kt guld
Ole Lynggaard. 'Shooting star' vedhæng til ørestik af18 karat guld med seks brillanter, i alt ca. 0,49 ct. Farve: Top Wesselton. Klarhed VS. Fremstår som ny. Original eteu og velour eteui medfølger.

Varenr: 5911222
DKK 13.000
Kay Bojesen fanebærer (stor)
Kay Bojesen

 DKK 19.995,00
NYHED LAURITZshop

Brillant-solitaierering af 18 kt. rosafarvet guld med stor brillant på 3.03 ct
Brillant-solitaierering af 18 kt. rosafarvet guld med stor brillant på 3.03 ct. Caraten er stemplet i ringskinnen Farve: Lys Champagne. Klarhed: VS. Stemplet med engelske XM Birmingham import gold Hallmarks. Vægt ca. 5,5 g. Front Ø 9,25 mm. Ringstr. 54/17,25. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5877325
DKK 110.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
DKK 88.000
Gubi Design. Daybed, model 'Diva', sort læder.
Gubi Design. Daybed, model Diva betrukket med sort læder, monteret på fire ben af massiv børstet aluminium. Topmadras, to store ryghynder samt to mindre dråbeformede sidehynder medfølger. Formgivet 1984. H. 60 cm. L. 196 cm. B. 150 cm. Siddehøjde ca. 40 cm. Fremstår med enkelte ridser under ...

Varenr: 5912771
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
Louis Vuitton 'Tambour Chronograph'. Limiteret herreur i stål med kobberfarvet skive med dato, 2010'erne
Limiteret herrearmbåndsur fra Louis Vuitton, model Tambour Chronograph, ref.nr.: Q102A, i urkasse af stål, brun metallic skive med arabertal og stregindeks, datoangivelse ved 6" position, stopursfunktion, chronograffunktion, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original gummirem med ...

Varenr: 5909124
DKK 16.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:02
DKK 13.000
Royal Copenhagen. To 'Blå Blomst' vinkølere i porcelæn (2)
To 'Blå Blomst' vinkølere i svejfet flettet porcelæn, modelnr. 1703. Udført hos Royal Copenhagen. H. 16,5 cm. Ø 18,5 cm. 1. sort. (2)

Varenr: 5911556
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:03
DKK 2.800
Petrus Kremer, painting, Rubens in the studio of Frans Snijders, 1861
Petrus Kremer (1801-1888), painting, Rubens in the studio of Frans Snijders, oil on canvas, 1861. Depiction of a studio with a couple and several dogs, signature at lower left, also marked at bottom centre on frame, 128x109cm (149.5x131cm), slight craquelure, signs of restoration.

Varenr: 5794973
DKK 89.400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:03
DKK 46.190
House of Amber. Halscollier med ravperler, ca. 44 g
House of Amber. Halscollier/ halskæde med runde cognac og sherryfarvede ravperler i forløb, lås af 14 kt guld, L. ca. 44,5 cm, perler Ø ca. 1,3 cm, vægt ca. 44 g. Vejl. udsalgspris 32.600 DKK / 4347 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne ...

Varenr: 5746799

20:03
12345...31»