Vurdering

deLuxe er din indgang til Lauritz.coms eksklusive auktionsvarer. Her præsenteres
deLuxe-effekter af særlig kvalitet og international interesse på en let og overskuelig måde.

12345...25»   Varer pr. side   744 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Evald Nielsen. Bestik af sterling og sølv, no. 32 'Congo' (133)
Evald Nielsen (1879-1958). Sølvbestik no. 32 'Congo', bestående af: 14 knive med rustfri stålmontering á 22,5 cm, 12 af disse med en lødighed på 830 (2 stadig i indpakning). 12 knive med rustfri stålmontering á 20 cm. 12 skeer á 19,5 cm, 4 af disse med en lødighed på 830. 12 gafler á 19,5 cm, 1 ...

Varenr: 5689221
DKK 40.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2020
15:04
DKK 16.500
Aleksandr Alkhovsky, New beauty
Aleksandr Alkhovsky (b. 1947), New beauty, oil on canvas, signature, approx. 90 x 120 cm.

Varenr: 5566152
DKK 11.920 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-07-2020
18:18
DKK 447
Viktor Nikifotovich Zhuravlev, The Interns
Viktor Nikifotovich Zhuravlev, The Interns, oil on canvas, 1970s, signature, with thin frame ledger approx. 147 x 169 cm. PROVENANCE: Private collection, Italy.

Varenr: 5695318
DKK 13.410 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-07-2020
18:50
DKK 2.049
Ole Wanscher, three-seater sofa.
Three-seater sofa in teak. Ole Wanscher for P. Jeppensen. Designed in 1951. Slightly organic design structure, loose cushions with new covers. Marked with metal placard. Approx. dimensions: W 175 cm. H 73 cm. D 57 cm. SH 47 cm.

Varenr: 5702040
DKK 10.430 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-07-2020
18:53
DKK 633
Martin Godsk-Snedkeri, lænestol med sort flet, model MG32
Martin Godsk-Snedkeri, Made in Denmark. Lounge chair, lænestol "Kongestol", model MG32 udført af massiv genbrugs egetræ, sæde og ryg flettet med sort 6 mm pp line. Propper isat. Bæredygtig design, tegnet og udført af Martin Godsk (født 1979).Stempel herfra. H. 85 cm, B. 80 cm, D. 79,5 cm, ...

Varenr: 5702052
DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-07-2020
18:55
DKK 950
Ole Lynggaard. Snake / Slangering af 18 kt. guld med hvid månesten og brillanter
Ole Lynggaard. "Snake" / Slangering udført i 18 kt. guld, monteret med oval hvid månesten, øjne i form af fire brillanter, samlet ca. 0.02 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VVS. Ringstr. 54/Ø = str. 17,25 mm. Vægt 16,9 gram. Ringen fremstår ubrugt. Medfølgende original æske og yderboks.

Varenr: 5705985

DKK 30.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2020
19:01
DKK 16.500
Russisk ikon forestillende Korsets ophøjelse, 1800-tallet
Russisk ikon forestillende Korsets ophøjelse, tempera på træ. Sponkhi i rigler i top og bund af panelet. 1800-tallet. 44 x 37 cm. Aldersrelaterede spor.

Varenr: 5558042
DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-07-2020
19:07

Varenr: 5702051
19:07
DKK 1.200
Vasilij Pimjonovich Khitrikov, maleri, markedsdag
Vasilij Pimjonovich Khitrikov (1922-?), maleri, markedsdag, olie på lærred, 1958, signeret og dateret, ca. 72 x 103 cm, med ramme ca. 85 x 115 cm. Proveniens: Italiensk privatsamling.

Varenr: 5695222
DKK 9.685 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-07-2020
19:10
DKK 298
Tag Heuer 6000, Chronometer, armbåndsur, 18K guld
Tag Heuer 6000, Chronometer, armbåndsur med automatisk værk. Hvid urskive med index og dato. Ref.nr. WH514. Kasse af 18K guld, mærket 'No 8471'. Diam: ca 38 mm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og defekter kan forekomme.

Varenr: 5706135
DKK 24.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-07-2020
19:22
DKK 15.500
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med plader (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat med aluminiumskant, fire spændben af forkromet stål. Samt to tillægsplader á 60 cm. H. 71 cm. L.180/320 cm. D. 119 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1979, med mærkat herfra.Fremstår med alm. brugsspor. (3)

Varenr: 5688044
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2020
19:32
DKK 6.200
Dobbeltsculler ' Frem' bygget af Henry Larsen, Køge. 1968/69
Dobbeltsculler ' Frem' bygget af Henry Larsen, Køge i 1968/69. L. 10,5 m. B.53 cm. D. 40 cm. Renovering må påregnes. Proviniens: Er oprindeligt bygget til Palle Adelhardt og Jørn Nissen i 1968/69 og sponsoreret af Frem Sodavand.

Varenr: 5612440
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-07-2020
19:41
Poul Henningsen. Kogle, stål Ø 48 cm. Ny og ubrugt.
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af stål, placeret på 12 buer af stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 48 cm....

Varenr: 5699788
DKK 44.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-07-2020
19:44
DKK 31.000
Charles Eames. Rundt bord / 'Segmented Table' Ø 110 cm
Charles Eames 1907-1978. Rundt bord / 'Segmented Table'. Stel med sortlakeret søjle og firpasfod af forkromet metal. Monteret med laminat plade med mørkegrå gummikant. Formgivet 1964. H. 73 cm. Ø 110 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 5705832
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2020
19:46
DKK 1.700
Georg Jensen. Johan Rohde. Bestik af sterlingsølv fra Kongeserien (73)
Johan Rohde for Georg Jensen. Bestikdele fra serien 'Konge/Acorn' af Sterling sølv bestående af: 8 Knive L.22,5 cm. 5 Knive L.20,5 cm. 5 Knive L.17 cm. 8 Gafler L.19 cm. 1 Gaffel L.17 cm. 7 Skeer L.17,5 cm. 14 Kagegafler L.14 cm. 10 Teskeer L.11 cm. 3 Teskeer L.13 cm. 2 Teskeer L.6 ...

Varenr: 5663369
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2020
19:47
DKK 13.000
Et par akvamarin- og brillantørestikker af 14 kt. guld
Et par akvamarin- og brillantørestikker af 14 kt. guld prydet med to større cabochonslebne sandslebne grønne akvamariner, omkranset af 40 mindre brillantslebne diamanter, i alt 0.60 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Samlet vægt ca. 8,8 g. Front 1,29 x 1,29 cm. (2)

Varenr: 5682684
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
19:50
Antonio Citterio for Maxalto / B&B Italia. Reolsystem model Alcor
Antonio Citterio for Maxalto / B&B Italia. Reolsystem model Alcor af lakeret mdf og træfiberpaneler. Greb af metal. Fem skuffer samt hylder. H. 144 cm. B. 225 cm. Udstillingsmodel, ridser og mærker. Vejl. udsalgspris. 43.146 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ...

Varenr: 5673270

DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2020
19:53
Bertolucci 'Doppia'. Midsize dameur i stål med blomsterskive, 2000'erne
Damearmbåndsur fra Bertolucci, model Doppia, ref.nr.: 413-02198, i urkasse af stål, lys skive prydet med blomster, tyk safirglas, monteret med original læderrem med dobbelt foldelukke, quartz urværk. Mål: 28 x 34,5 mm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com ...

Varenr: 5694467
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
19:58
DKK 9.000
Helge Christoffersen. Liggende kvinde med blottet bryst, figur af keramik (cd)
Helge Christoffersen (1925-1965), Liggende kvinde med blottet bryst, figur af delvist glaseret keramik, signeret under bunden HC. L. ca. 45. H. 25 cm. Fremstår med mindre reparation ved nedre kant, brændingsrevner under bunden.

Varenr: 5694045
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
Tag Heuer 'Carrera Twin-Time'. Herreur i stål med sølvgrå skive, papir 2016
Herrearmbåndsur fra Tag Heuer, model Carrera Twin-Time, ref.nr.: WAR2012.BA0723, cal. 7, i urkasse af stål, sølvgrå skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, GMT-funktion, monteret med original stållænke, safirglas, automatisk urværk. Ø. 41 mm. Indvendig L. ca. 18 cm. Medfølges af tre...

Varenr: 5674709
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
DKK 7.800
Louise Kretzmer. Opstilling med drueranke, snerler og ferskner
Louise Kretzmer (1800-tallet). Opstilling med drueranke, snerler og ferskner, olie på lærred, sign. på blændrammen Louise Kretzmer. 47 x 63 cm. Indrammet i forgyldt Kleis-ramme (65 x 80 cm). Fremstår med fine, aldersrelaterede krakeleringer, enkelte retoucheringer. Malet under indflydelse af ...

Varenr: 5654846
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
20:02
DKK 12.500
Omega 'Seamaster Professional'. Automatisk herreur i stål med blå skive, ca. 1999
Herrearmbåndsur fra Omega, model Seamaster Professional, ref.nr.:168.1623, cal. 1120, i urkasse af stål, bølget blå skive med streg- og punktindeks, datoangivelse ved 3" position, justerbar lynette, optrækskrone med logo, monteret med original lænke af stål med foldespænde, safirglas, automatisk ...

Varenr: 5705938
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
20:02
DKK 14.000
Jean Schlumberger for Tiffany. Et par rubin- og brillantøreklips af 18 kt. guld, ca. 1960'erne (2)
Jean Schlumberger (1907–1987) for Tiffany. Et par rubin- og brillantøreklips af 18 kt. guld, prydet med 10 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS., flankeret af 10 facetslebne rubiner, i alt ca. 0.80 ct. Stemplet Tiffany Schlumberger, ca. 1960'erne. ...

Varenr: 5680713
DKK 28.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
20:03
DKK 14.000
Louis Vuitton. Chapmann brothers
Louis Vuitton. Chapman brothers Keepall 55 rejsetaske i mørkeblåt monogram canvas dekoreret med løvemotiv med aftagelig og justerbar skulderrem fra 2017 kollektionen. Med sorte læderstropper. Indvendigt stort rum med enkelt lynlåslomme. Bæltespænde til stropper, lås med to nøgler, dustbag og æske...

Varenr: 5693090
DKK 32.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2020
20:03
DKK 18.000
Omega 'De Ville Prestige'. Herreur i 18 kt. guld og stål med sølvfarvet skive, ca. 1998
Herrearmbåndsur fra Omega, model De Ville Prestige, ref.nr.: 196.1150, cal. 1532, i urkasse af stål med lynette af 18 kt. guld, sølvfarvet skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, safirglas, monteret med original lænke af 18 kt. guld og stål, quartz urværk. Ø. 34,5 mm. Indvendig L. ...

Varenr: 5705867
DKK 9.600 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
20:03
Charlet, Havre, Frankrig. Fransk kikkert, 1800-tallets første del
Fransk kikkert på drejbart stativ, begge i messing, graveret 'Charlet opticien Havre' samt dedikation 'à mon ami Andreas Erlandsen avec mon Affectueux souvenir J. Rud'.L. kikkert 78- ca. 105 cm, H. kikkert på stativ 45 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Fremstår med ...

Varenr: 5651212
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
20:05
DKK 950
Vipp spisebord.
Vipp spisebord med bordplade af rustikke egeplanker på stel af hvidlakeret stål. L.180, B.95, H.72 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5706119
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2020
20:06
Richard Mortensen. Konkret komposition, collage (cd)
Richard Mortensen (1910-1993). Konkret komposition, collage, sign. Mortensen 71. Værket er én ud af en serie på 25 unikke arbejder og har nr. 3/25. Lysmål 60 x 43 cm (73 x 55 cm).

Varenr: 5582316
20:06
DKK 5.000
Omega 'Speedmaster Racing'. Herrechronograf i stål med sort skive - boks + cert. 2018
Herrearmbåndsur fra Omega, model Speedmaster Racing ref.nr.: 326.30.40.50.01.002, cal. 3330, serienr.: 86499584, i urkasse af poleret stål, sort skive med stregindeks, udvendig tachymeterkrans med arabertal, datoangivelse ved 6" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, ...

Varenr: 5697938
DKK 22.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
20:08
DKK 14.000
Hermés 'Arceau'. Dameur i 18 kt. guld med sort skive, 2000'erne
Damearmbåndsur fra Hermès, model 'Arceau', i urkasse af 18 kt. guld, sort 'spider web' skive med arabertal, safirglas, monteret med original lænke af delvist forgyldt stål, quartz urværk. Ø. 25 mm. Indvendig L. ca. 17 cm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com ...

Varenr: 5658544
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
20:08
12345...25»