Vurdering

12345...30»   Varer pr. side   880 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sideboard / table, on wheels, iron, glass
Sideboard / table, on wheels, iron, glass. Sideboard with subframe on wheels of iron, with a loose rectangular tabletop of glass with rounded corners, H 79.5cm, L 155cm, W 64.5cm, wear and scuffing commensurate with age, signs of oxidation, scuffing and scratches in the glass.

Varenr: 5901297
DKK 11.920 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:14
DKK 1.192
Trine Boesen. 'Temptation - Mother Me', 2006 (cd)
Trine Boesen (f. 1972). 'Temptation - Mother Me', akryl på lærred, på bagsiden sign. og dateret 2006. 190 x 190 cm. Uden ramme. Proveniens: erhvervet direkte fra kunstneren.

Varenr: 5767363
DKK 35.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:15
DKK 17.500
Lyngby Porcelæn Thermodan kande
Lyngby Porcelæn

 DKK 1.199,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Brillantring i 18 kt. hvidguld, 1.43 ct.
Ring i 18 kt. hvidguld med ophøjet spids front asymmetrisk prydet med brillantpavé med diamanter på tilsammen ca. 1.43 ct. Farve: Top Wesselton -Top Crystal (F-I), klarhed: VS, SI og enkelte P. Én sten udskiftet med ikke-diamant (ridset). Ringstr. 54/17,15. B. 1,8 cm. Vægt 12,1 g. Alm. brugsspor.

Varenr: 5893968
DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:16
Et par safir- og diamantørestikker af platin i art deco stil, i alt ca. 3.26 ct..1940erne
Et par safir- og diamantørestikker af platin i art deco stil, prydet med to større dråbeformede safirer, 4 mindre baguetteslebne safirer. i alt ca. 2.60 ct., 2 brilantslebne diamanter, i alt ca. 0.26 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI-P1. Samt talrige små rosenslebne, enkeltslebne og ...

Varenr: 5893704
DKK 17.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:16
DKK 5.000
Royal Copenhagen. 'Blå Blomst' bouquetière i porcelæn med kvindefigurer
'Blå Blomst' bouquetière i porcelæn, modelnr. 1572. Dekoreret med blå blomster og skælborter, ved enderne kvindefigurer bærende på blomsterranker. B. 23 cm, H. 17,5 cm. 2. sort. (en 'bro' i overdelen med medfødt revne). Udført hos Royal Copenhagen i perioden 1898-1923, modellen fra før 1884. ...

Varenr: 5912069
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:17
DKK 4.200
Chandelier / candalabra, Virgin Mary with Christ Child, bronze, historicism, c. 1850
Chandelier / candalabra, Virgin Mary with Christ Child, bronze, c. 1859, historicism following mediaeval model Bronze candelabra with twelve flames on two levels, crowned by a figure of the Virgin Mary holding the Christ Child and a sceptre, framed by flames, H 85cm, D 65cm, wear and scuffing ...

Varenr: 5809919
DKK 10.430 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:18
DKK 335
Sculpture / carving / relief, fishing boats, ivory, Asia, c. 1850
Sculpture / carving / relief, fishing boats, ivory, Asia, c. 1850. Partly three-dimensionally carved depiction of a multi-figure scene of fishing boats on a body of water, tree at left, reverse side features depiction of a bamboo shrub with signature, L 7cm, W 15.2cm, D 2.8cm, scuffing ...

Varenr: 5852597
DKK 14.900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:18
DKK 298
Handrest / carving / relief, war scene, ivory, Asia, c. 1850
Handrest / carving / relief, war scene, ivory, Asia, c. 1850. Hand rest of ivory depicting a battle scene with many figures: warriors, partly on horseback, in a landscape, framed by a border in the style of a scroll, L 6.7cm, W 16.4cm, D 1.1cm, scuffing commensurate with age, minor discolouration...

Varenr: 5852595
DKK 17.135 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:18
DKK 820
Norman Foster sukkerskål - porcelæn/hvid
Stelton

 DKK 199,95
NYHED LAURITZshop

N. Avila, sculpture / figure, female nude, wood, 1955
N. Avila, sculpture / figure, female nude, wood, 1955. Wooden sculpture of a female nude, carrying a child on her shoulders and with a cloth draped behind her, depiction of a wave at bottom, signature and date at bottom, H 117cm, W 37cm, D 32cm, scuffing commensurate with age, partial tears and ...

Varenr: 5809864
20:18
DKK 298
Pistol SIG Model 210-7 kal. 22 LR samt 9 og 7,65 mm vekselsæt (5)
Pistol. SIG Model 210-7 kal. 22 LR samt 9 og 7,65 mm vekselsæt nr. P 42418. Desuden M-50 canvas-hylster samt hylster i læder. To magasiner i kal. 22 LR og to magasiner i 9 mm. Våbennummer 42418. Ud fra nummer produceret i 1968. Løb: 12,5 cm. Total 22 cm. Våbentilladelse til pistol og vekselsæt ...

Varenr: 5858987
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
20:18
DKK 18.000
Unknown artist, figure, eagle, bronze, silver-coated, wood, Japan, 1880
Unknown artist, figure, eagle, bronze, silver-plated, wood, Japan, 1880. Figure of silver-plated bronze in the shape of an eagle with spread wings, mounted on a wooden plinth, signature on underside, H 32cm, L 46cm, W 27cm, wear and scuffing commensurate with age, minor fractures and cracks in ...

Varenr: 5852623
DKK 20.488 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:18
DKK 9.685
Royal Copenhagen. Moderne armring af 14 kt. guld, ca. 1970-80'erne
Royal Copenhagen. Moderne armring af 14 kt. guld, let oval form, stemplet "RCP 585" samt krone over tre bølger, udført ca. 1970-80'erne. Indvendige mål: ca. 55 x 63 mm. Ø. ca. 4,7 mm. Vægt: ca. 46,8 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5896191
DKK 17.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:19
DKK 6.000
Bvlgari. 'Turbogas' herrering af 18 kt. guld med lapis lazuli
Bvlgari. Herrering af 18 kt. guld, model 'Turbogas', på front prydet med skive af lapis lazuli omkranset af logo prentet i guldet. Ringstr. 59/18,75. Front Ø 1,3 cm. Vægt 18,5 g. Fremstår med brugsspor, perifære revner i lapis-stenen.

Varenr: 5915697
DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:20
Josef Bennert, painting, 'Selbstbildnis'
Josef Bennert (b. 1817), painting, 'Selbstbildnis', oil on canvas. Depiction of a male portrait in three-quarter profile before green ground, reverse side marked, 55x42cm (72x59cm).

Varenr: 5819330
DKK 7.078 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:23
DKK 335
Unknown artist, painting, St Barbara
Unknown artist, painting, St Barbara, oil on canvas. Depiction of St Barbara with pearl necklace and pearl earrings, as well as her attributes of goblet and host, 39x32cm (51.5x44cm), minimal holes and scratches in the canvas.

Varenr: 5724125
20:23
DKK 335
Bernhard Schiffmann, painting, portrait of a woman
Bernhard Schiffmann (1884-1945), painting, portrait of a woman, oil on canvas. Depiction of a seated portrait of a woman in three-quarter profile in pink colour dress, signature at lower right, 93x72cm (105.5x83cm).

Varenr: 5724138
20:23
DKK 335
Reflections Copenhagen Venice Cabinet
Reflections Copenhagen

 DKK 1.600,00
NYHED LAURITZshop

Unknown artist, painting, Virgin Mary
Unknown artist, painting, Virgin Mary, oil on wood. Depiction of Virgin Mary reading, with nimbus, in red and blue vestments, 59x46.5cm (74x62cm), partial colour spalling.

Varenr: 5724128
20:23
DKK 298
Unknown artist, painting, Nederlandse Kooikerhondje
Unknown artist, painting, Nederlandse Kooikerhondje, oil on wood. Depiction of a Kooikerhondjes in ducked position before brown ground, 17.5x25.5cm (28x36.5cm), craquelure.

Varenr: 5819310
DKK 9.685 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:23
DKK 335
Ubekendt kunstner, maleri, stilleben med æbler
Ubekendt kunstner, maleri, stilleben med æbler, olie på lærred. Interiør med bord, flaske og æbler, pastøst farvelag, ulæselig signatur nederst til højre, 64 x 99 cm (81 x 116 cm). Fremstår med krakeleringer.

Varenr: 5865639
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:23
DKK 372
Leonore Gerber-Sporleder, figur/skulptur, 'Frauenakt', støbt jern
Leonore Gerber-Sporleder (1912-2006), figur/skulptur, 'Frauenakt', støbt jern. Figur i støbt jern, som forestiller en stående nøgen kvinde, anbragt på sokkel med kunstnersignatur, H. 34 cm, B. 9,5 cm, D. 8,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor, stedvist med ridser i jernet.

Varenr: 5819338
DKK 5.215 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:23
DKK 2.049
Ubekendt kunstner, maleri, flodløb
Ubekendt kunstner, maleri, flodløb, olie på lærred. Eksteriør med flodløb og bjergkæde i baggrunden, overskyet himmel, med ulæselig signatur nederst til højre, 77 x 96 cm (106 x 129 cm).

Varenr: 5724140
DKK 5.960 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:23
DKK 298
Figure / merry-go-round figure, ostrich, wood and plaster
Figure / merry-go-round figure, ostrich, wood and plaster. Merry-go-round figure in the shape of a walking ostrich made of wood and plaster, assembled from several parts, mounted on a wooden plinth, with a saddle on the back, as well as a crown on the head, varnished in colour in red, yellow, ...

Varenr: 5819254
20:23
DKK 1.192
Fritz Feigler, painting, still life with vegetables
Fritz Feigler (1889-1948), painting, still life with vegetables, oil on canvas. Depiction of a still life with vegetables in a clay bowl before brown background, signature at lower right, 43x52cm (53x64cm), strong craquelure.

Varenr: 5684074
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:23
DKK 3.539
Unknown artist, painting, apostle Matthew
Unknown artist, painting, apostle Matthew, oil on canvas. Depiction of the apostle Matthew with a halberd in his left had as a sign of his martyrdom and a book in his right hand, 81x57cm (87x64cm), craquelure and partial signs of restoration.

Varenr: 5819295
20:23
DKK 335
Lyngby Porcelæn Lyngbyvase - blomster (20 cm)
Lyngby Porcelæn

 DKK 699,95
NYHED LAURITZshop

Michel Thomas van Cuyck, painting, Castle ruins
Michel Thomas van Cuyck (1822-1890), painting, castle ruins, oil on metal. Depiction of an exterior with a bridge and a brook, as well as ruins of a castle on a hillock at right before cloudy sky, signature at lower right, 17x27cm (30.5x41cm).

Varenr: 5819315
DKK 8.195 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:23
DKK 298
Unknown artist, painting, portrait of a woman, '47
Unknown artist, painting, portrait of a woman, oil on wood, '47. Depiction of a portrait of a woman in three-quarter profile with red headdress, date and illegible signature at lower left, 43x37cm (50x44cm).

Varenr: 5724127
20:23
DKK 820
Caspar Schneider, maleri, 'Kuhweide', Mainz, Tyskland
Caspar Schneider (1753-1839), maleri, 'Kuhweide', olie på lærred, Mainz, Tyskland. Eksteriør med dyr på eng ved solnedgang, betegnet nederst på rammen, 58 x 76 cm (77 x 97 cm). Fremstår med krakeleringer og stedvist med ridser på billedet.

Varenr: 5724132
20:23
DKK 298
Gruber, maleri, ved vejkorset, 1851
Gruber, maleri, ved vejkorset, olie på lærred, 1851. Eksteriør med familie på hest og æsel ved et vejkors, vandløb til venstre og bjerge i baggrunden, signeret og dateret nederst til venstre, 52 x 65 cm (65 x 78 cm). Fremstår med små krakeleringer.

Varenr: 5724136
20:23
DKK 372
Georg Christoph von Bemmel, painting, forest landscape
Georg Christoph von Bemmel (1738-1794), painting, forest landscape, oil on canvas. Depiction of a forest landscape with a shepherd and several cattle, mountain chain in the background, marked at centre bottom on frame, 68x84cm (84x102cm).

Varenr: 5819302
DKK 5.588 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:23
DKK 410
Ubekendt kunstner, Barbizon-skolen, maleri, skovvej om efteråret
Ubekendt kunstner, Barbizon-skolen, maleri, skovvej om efteråret, olie på lærred. Impressionistisk maleri, efterårseksteriør med skovvej og birketræer, med ulæselig signatur nederst til højre, 43 x 29 cm (68 x 53 cm).

Varenr: 5819313
20:23
DKK 335
12345...30»