Vurdering

12345...28»   Varer pr. side   840 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hella Jongerius, large sofa, model Polder XL by Vitra
Large sofa, model Polder XL, designed in 2005 by Hella Jongerius for Vitra. Wooden frame structure with detachable covers in various colours and fabrics, buttons of various natural materials. The arm rests are partly filled with sand and can be arranged individually. Approx. dimensions: W 292 ...

Varenr: 5907813
DKK 13.410 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
20:29
DKK 6.332
Skovby Møbelfabrik. Skænk af palisander
Skænk af fineret palisander, front med fire skydelåger, bag hvilke hylder og skuffer. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Skovby Møbelfabrik med mærkat herfra. H. 80, B. 220, D. 47 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 5911583
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
20:29
DKK 9.800
Reflections Copenhagen South Beach Vase
Reflections Copenhagen

 DKK 3.800,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Georg Jensen. Massiv slipsenål af 18 kt. guld, dessin nr. 1084A
Georg Jensen. Massiv slipsenål af 18 kt. guld, dessin nr. 1084A, L. ca. 5,7 cm. Vægt: ca. 15,2 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5896192
DKK 6.800 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:29
Elon Arenhill. Halsring med brillantvedhæng/broche - ca. 0.56 ct.
Elon Arenhill, Malmø. Vedhæng/broche af 18 kt. guld prydet med to brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.56 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Mål: 2,5 x 4,1 cm. Vægt: 17,6 g. Samt tilhørende halsring af forgyldt metal. Vedhæng med datostempel 'R9' for 1967. Original æske medfølger.

Varenr: 5853037
DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-01-2021
20:30
DKK 450
Togarmbånd af 18 kt. guld med brillanter og ædelsten
Armbånd af 18 kt guld i form af lokomotiv med togvogne, prydet med i alt facetslebne ædelsten bestående af otte smaragder, 12 rubiner, seks safirer, samt 35 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.65 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Monteret med skjult kasselås med enkelt ...

Varenr: 5853043
DKK 25.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-01-2021
20:30
DKK 9.400
Chopard 'Classic'. Herreur i 18 kt. guld med hvid skive, 1990'erne
Herrearmbåndsur fra Chopard, ref.nr.: 1091, i urkasse af 18 kt. guld, hvid skive med stregindeks, riflet optrækskrone, plexiglas, monteret med senere rem med originalt spænde af 18 kt. guld, quartz urværk. Ø. 31,9 mm. Fremstår med brugsspor, renoveret/opmalet skive. Uret gik på ...

Varenr: 5885940
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:30
DKK 8.000
Uno-A-Erre. Italiensk retrobroche af 18 kt. guld i form af hund, ca. 1970'erne
Italiensk retrobroche af 18 kt. guld fra Uno-A-Erre udformet som hund med krøllet pels, øjne, skørt og sløjfe belagt med emalje, ca. 1970'erne. H. 4,2 cm. Vægt 14,5 g.

Varenr: 5808541
20:30
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af Rio-palisander
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af Rio-palisander, stel af aluminium, på trepas fod med profileret stamme. Model 3513. Fremstillet hos Fritz Hansen 1960-erne. H. 47 Ø 110 cm. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel...

Varenr: 5599487
DKK 22.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:32
Bjørn Wiinblad Symphony Magic Jar
Bjørn Wiinblad

 DKK 999,95
NYHED LAURITZshop

Arne Jacobsen. Cirkulært bord af teak.
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord med plade af Teak , forkromet søjle på sekspas aluminiumfod. Bordplade fremstår med enkelte mærker og skjolder. H 70 Ø 145 cm.

Varenr: 5903296
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
20:32
DKK 5.400
Natural Chrysoberyl 'katteøje' - og brillantring af platin + Gem rapport
Katteøje - og brillantring af platin prydet med større cabochonsleben Chrysoberyl katteøje på ca. 3.67 ct. Måler ca. 9,35 x 9,39 mm., omkranset af 24 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.54 ct. Farve: Wesselton (H - I). Klarhed: VS-SI. Caraten på katteøjet og brillanter er stemplet i ...

Varenr: 5909158
DKK 11.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:32
DKK 650
Paolo Deganello, stol, model Documenta Chair
Stol, model Documenta Chair. Formgivet i 1987 af Paolo Deganello til den 8. Documenta i Kassel. Fremstillet hos Vitra. Konstruktion af firkantstålrør, trådstål, aluminiumsforbindere, plast, læder og kurveflet. Mål ca. H. 104 cm, B. 64 cm, D. 53 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 5783770
DKK 8.940 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
20:33
DKK 447
Jon Gislason. 'Psykedelisk solnedgang'
Jon Gislason (f. 1955). 'Psykedelisk solnedgang', olie og akryl på lærred, sign. monogram J.G. samt sign. og dat. på bagsiden Jon Gislason 2020. 120 x 160 cm. Uden ramme.

Varenr: 5885712
20:36
Hans Oldau Krull. 'Dompap'
Hans Oldau Krull (f. 1952). 'Dompap', akryl på lærred, på bagsiden sign. HKrull samt monogram HOK 20. 138 x 99 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5902980
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:36
DKK 3.800
Niels Kofoed. Et sæt på 5 stole, model 'Lis' i massiv teak (5)
Niels Kofoed. Et sæt på 5 stole model 'Lis' af massiv teak, sæder betrukket med lyst uld. Fremstillet hos Kofoeds Møbelfabrik. H. 95 cm. SH. 44 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (5)

Varenr: 5852877
20:37
Kay Bojesen. Garder. Stor figur.
Kay Bojesen (1886-1958). Figur af bemalet træ i form garder. Designet i 1942. H. 102 cm. Udført af bemalet træ, fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser og skrammer, fane og sokkel mangler.

Varenr: 5914757
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
20:38
DKK 10.500
House of Amber. Vedhæng af 18 kt guld, brillanter og ravperle, ca. 2,2 g
House of Amber. Vedhæng med ravperle, (AAA Blue Dom). Ø 1,2 cm. Øsken af 18 kt guld, prydet med brillantslebne diamanter i alt ca. 0,28 ct. Klarhed: SI. Wesselton (H). Vægt ca. 2,2 g Vejl. udsalgspris 36.800 DKK / 4.906 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of ...

Varenr: 5751619

DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
20:38
Marlene Juhl Jørgensen Flow necklace large
Marlene Juhl Jørgensen

 DKK 7.800,00
NYHED LAURITZshop

Larry. Retro brillantarmbånd af 18 kt. guld, i alt ca. 1.68 ct
Larry. Retro brillantarmbånd af 18 kt. guld delvis med tidligere rhodinering af hvidguld, prydet med 21 brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.68 ct. 20 brillanter Farve: Wesselton -Top Crystal. (H - I). Klarhed VS. Samt cognacfarvet brillant ved lås: Farve: Cognac. Klarhed: P1. Stemplet Larry ...

Varenr: 5894233
20:40
DKK 500
Royal Copenhagen. Juliane Marie 'Blå Blomst' bouquetière i porcelæn
Juliane Marie 'Blå Blomst' bouquetière i gråhvidt porcelæn, kantet med reliefborter og prydet med blomsterbukettet på alle fire sider. U. nr. L. 19,7 cm, H. 10 cm. 1. sort. Udført hos Royal Copenhagen, mærket med Juliane Marie-mærke under bunden.

Varenr: 5912205
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:40
DKK 3.600
Sculptural coffee table Scorpio, probably Jacques Duval-Brasseur, France
Sculptural coffee table 'Scorpio'. Probably designed by Jacques Duval-Brasseur. Structure of cast metal in hand patina, probably brass, and loose, oval glass tabletop in facet cut. Fitted with transformer and fitted low voltage halogen lamp. Approx. dimensions: tabletop: H 47 cm, W 130 cm, D 80 ...

Varenr: 5840212
DKK 11.175 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
20:40
DKK 5.960
House of Amber. Armbånd med ravperler, ca. 42 g
House of Amber. Armbånd med runde polerede cognacfarvet ravperler i forløb, Ø ca. 6 cm, perler Ø ca.1,8 cm. Vægt ca. 33 g. Vejl. udsalgspris 42.800 DKK / 5.707 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere ...

Varenr: 5748273

DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
20:40
Unknown artist, painting with clock, church square
Unknown artist, painting with clock, church square, oil on canvas. Depiction of an exterior with church and several figures on a square, 170x119cm (212x160cm), partial signs of restoration, key for the clock missing. The depicted chair serves to show relative size and is not included in the ...

Varenr: 5819257
DKK 24.958 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:41
DKK 11.920
Eugen Frank-Colon, painting, fowl at farmhouse
Eugen Frank-Colon, painting, fowl at farmhouse, oil on canvas Depiction of an exterior with chicken and a turkey in foreground, signature at lower right, 65x92cm.

Varenr: 5684072
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:41
DKK 335
Unknown artist, painting, Young French Officer
Unknown artist, painting, Young French Officer, oil on canvas. Portrait of a male revolutionary soldier with red collar in three-quarter profile before brown ground, 55x44cm (61x51cm), craquelure.

Varenr: 5819270
DKK 10.430 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:42
DKK 298
Unknown artist, painting, portrait of a saint
Unknown artist, painting, portrait of a saint, oil on canvas. Portrait of a girl at prayer in blue dress with nimbus, looking upwards, oval picture excerpt, 74x56cm (95.5x77cm).

Varenr: 5724130
DKK 9.685 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:42
DKK 2.421
Skriver Collection bademåtte - hvid (50x80 cm)
Skriver Collection

 DKK 399,00
NYHED LAURITZshop

Unknown artist, painting, female figure, 17th century
Unknown artist, painting, female figure, oil on canvas, 17th century. Depiction of a female figure in blue vestment with trumpet and laurel before brown and green background, 39x28cm (46x35cm).

Varenr: 5724134
DKK 11.920 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:42
DKK 298
Vase / vase and cover, China, Qing Dynasty, c. 1880
Vase / vase and cover, China, Qing dynasty, c. 1880. Vase with a bulbous body with cover and a round base, glazed in white and blue with floral motifs, H 47cm, D 28cm, wear and scuffing commensurate with age.

Varenr: 5852573
20:44
DKK 335
Omega 'De Ville Prestige'. Automatisk herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 1999
Herrearmbåndsur fra Omega, model De Ville Prestige, ref.nr.: 168.1050 / 368.1050, cal. 1120, serienr.: 60253285, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, riflet optrækskrone med logo, safirglas, monteret med nyere læderrem, automatisk urværk. Ø. 34,5 mm....

Varenr: 5879021
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:44
DKK 6.600
Norman Foster for Walter Knoll. Tre-pers. sofa, model 501 'Congress'
Norman Foster. Fritstående tre-pers. sofa betrukket med sort semianilin læder, løse hynder i sæde og ryg, ben af stål. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra, Model 501 'Congress'. H. 75/42. L. 216. D. 81 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Varenr: 5907901
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:45
DKK 12.500
House of Amber. Stor ravklump, ca. 780 g
House of Amber. Stor ravklump. Mål ca. 4,5 x 15 x 14 cm. Vægt ca. 780 g. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Varenr: 5892627
DKK 74.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
20:45
DKK 37.000
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af fineret palisander
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af fineret palisander, stel af aluminium, på trepas fod med profileret stamme. Model 3513. Tidlig model. Fremstillet hos Fritz Hansen januar 1964 med label herfra. H. 47,5 Ø 109 cm. Fremstår med mindre brugsspor alderen taget i betragtning, renoveret ...

Varenr: 5721030
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:46
12345...28»