Vurdering

deLuxe er din indgang til Lauritz.coms eksklusive auktionsvarer. Her præsenteres
deLuxe-effekter af særlig kvalitet og international interesse på en let og overskuelig måde.

12345...28»   Varer pr. side   816 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Illum Wikkelsø. Tre-pers. sofa, model 10

Varenr: 5442871
DKK 28.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:50
DKK 14.000
Rune Christensen. 'Tiptoe' sign. Akryl på lærred
Rune Christensen (f. 1980). 'Tiptoe' 2014. Akryl på lærred. Sign. på bagsiden Rune Christensen 2014 samt betitlet. 64 x 64 cm. Uden ramme.

Varenr: 5692910
DKK 20.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-07-2020
18:57
DKK 4.600
Fortis, model: Harwood
Herrearmbåndsur fra Fortis, model Harwood. Urkasse i 925 sølv (stemplet), forgyldt. Uret indstilles vha. lynetten. Automatisk urværk, forgyldt med glasbund. Konvekst safirglas,elfenbensfarvet urskive med sorte arabertal og sortnede visere. Diameter ca. 35 mm, urrem bredde: 18 mm. Nr.: ...

Varenr: 5702567
DKK 8.940 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
19:00
DKK 894
Ludwig Mies van der Rohe. 'Barcelona' daybed
Ludwig Mies van der Rohe 1886-1969. 'Barcelona' daybed med stel af afrikansk Ramintræ udspændt med gjorde i kernelæder, ben i poleret rustfrit stålrør. Hynde betrukket med knap og kedesyet brunt læder. Tilhørende nakkepølle medfølger. Formgivet til verdensudstillingen i Barcelona år 1929. ...

Varenr: 5612488
DKK 64.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:09
DKK 32.000
Nanna og Jørgen Ditzel for Georg Jensen. Stager af sterlingsølv, des. 1112 (5)
Nanna og Jørgen Ditzel for Georg Jensen. Fem stager af sterlingsølv, dessin. nr. 1112, Stemplet NJ samt Georg Jensen. Ø 7 cm. Samlet vægt. 145,5 gram. (5)

Varenr: 5670622
DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-07-2020
19:25
Prinsesse solitairering, 14 kt hvidguld, 0.50 ct
Solitaire diamant ring udført i 14 kt hvidguld prydet med prinsessesleben diamant på ca. 0.50 ct. Farve: Top Wesselton (F). Klarhed: SI, stemplet RAD/585. Ringstr. ca. 19,25 mm/ 60,5. Vægt ca. 2,9 gram. Leveres i smykkeetui.

Varenr: 5672694
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-07-2020
19:33
DKK 3.200
Børge Mogensen. To-pers. kupè sofa,
Børge Mogensen. To-pers. kupèsofa med ben af massivt mahogni, overpolstret med originalt sort skind, hynder med dunfyld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. Etiket herfra. L. 155 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5637014
DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
19:37
DKK 5.200
Egill Jacobsen. Maskekomposition. cd
Egill Jacobsen. (1910-1998). Maskekomposition, oliekridt på papir. Sign. EJ. 28 x 21 cm. ( 45 x 36 cm.)

Varenr: 5694552
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
19:40
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol. lænestol, model AP40
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol med ben af forkromet metal, betrukket med cognacfarvet læder.. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP40. H. 77 B. 61 sædehøjde 37 cm. Fremstår nypolsteret med cognacfarvet anilin læder af professionel møbelpolstrer.

Varenr: 5581250
DKK 10.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:45
Tove & Edvard Kindt-Larsen. To-pers. sofa, model FD 117/2
Tove & Edvard Kindt-Larsen. To-pers. sofa med stel af massivt egetræ, svungne armlæn af massivt teaktræ, løse springhynder betrukket cognacfarvet patineret anilin læder. Formgivet i 1954. Fremstillet hos France & Daverkosen, model 117/2 med stempel herfra. H. 79 D. 71 L. 137 cm. Sæder Fremstår ...

Varenr: 5442811
DKK 17.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:47
DKK 3.600
Pelle Hinrichsen, deconstructivist desk
Pelle Hinrichsen, deconstructivist desk. Structure of the frame of ash tree and black surface of linoleum. One drawer element and one shelf with slight tilt. H 77cm, W 173cm, D 81cm. Minor wear commensurate with age. One area needs re-gluing.

Varenr: 5684627
DKK 13.410 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
19:52
DKK 447
Ferrum Objekte, fritstående varmeelement/radiator-skulptur, model ’Sima’
Futuristisk virkende varmeelement fra Ferrum Objekte, model ’Sima’, udført i rustfrit stål, med to monteringslasker på foden. H. ca. 200 cm, Ø (foden) 45 cm. Varmeydelse: 541 watt (75 °-65 °-20 °). Fremstår med svage brugsspor som for eksempel minimale ridser. Ventil, gevind og ...

Varenr: 5324348
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
DKK 447
Toscansk snedker. Langbord med udtræk, kastanietræ (3)
Tuscan cabinetmaker. Long table. Solid, varnished chestnut. L. 200/320 cm. W. 100 cm. Mostly joined with dowels. Minimal patination.

Varenr: 5686639
DKK 20.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 02-07-2020
DKK 850
Dynacord PA anlæg (5)
Dynacord PA anlæg bestående af: 2 stk. Dynacord Sub. 400 A Powered Subwoofer m/1x18" EV Højttaler og Processor Amp. og delefilter. 2 stk. Dynacord PFE 200 højttaler m/ 15" EV højttaler og 4 mellemtone og diskanthorn. 1 stk Dynacord Effektforstærker PCA 2450 m/processor 2x400 W/800W i Flight Case....

Varenr: 5701872
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-07-2020
Erik Jørgensen sofa model EJ320
Erik Jørgensen sofa model EJ 320 polstret med beige møbelstof, ben af børstet stål. H. 73 cm. B. 330 cm. D. 96 cm. Sh. ca. 38 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 5691608
DKK 12.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 02-07-2020
20:02
Niels Erik Skovballe. '»Ekan« (Robåden)'
Niels Erik Skovballe (f. 1945). '»Ekan« (Robåden)', olie på lærred, sign. monogram 2017. 68 x 99 cm (85 x 116 cm). Dette værk er en del af en temaauktion over malerier, som Lauritz.com Vejle nøje har udvalgt til auktion iblandt de værker, der netop har været udstillet på Johannes Larsen Museet...

Varenr: 5698531
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:04
DKK 10.500
Børge Mogensen. Fritstående trepers. sofa, model 2213. Original betrukket.
Børge Mogensen 1914-1972. Fritstående tre-pers. sofa, betrukket med originalt sort læder, løse dun hynder i sider, sæde og ryg, ben af massiv mahogni. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2213. Formgivet 1963. H. 76/44. L. 220, D. 80 cm. Fremstår med let patina.

Varenr: 5686586
DKK 29.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-07-2020
20:05
DKK 14.500
Sophus Petersen. Opstilling med jordbær og mælkekande, 1887
Sophus Petersen (1837-1904). Opstilling med jordbær og mælkekande på bord med broderet dug, olie på plade, sign. Sophus Petersen 1887. 24 x 32,5 cm (36 x 44 cm). Fremstår med stedvise krakeleringer.

Varenr: 5701501
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:05
GamuT Zodiac. Par højttalere (2)
GamuT Zodiac. Par Hig end højttalere, sjælden i udbud. Zodiac består af 10" basenheder i kombination med en 7" mellemtone og en 1,2" SB Acoustics diskant, der er lavet til GamuT Zodiac. Enhederne sidder i hvert deres kabinet. Højtalerne er 165 cm i høje og vejer 195 kilo/stk., kabinet er ...

Varenr: 5695314
DKK 300.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-07-2020
20:06
DKK 150.000
Rolex 'Oyster Perpetual'. Vintage herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 1955
Herrearmbåndsur fra Rolex, model Oyster Perpetual, ref.nr.: 6564, cal. 1030, i urkasse og med oysterlænke af stål, sølvfarvet skive med stregindeks, glat lynette, optrækskrone med logo, monteret med senere oyster-lænke med flip-Lock, plexiglas, automatisk urværk. Ø. 34 mm. Indvendig L. ca. 19 cm....

Varenr: 5701810
DKK 23.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:06
DKK 13.000
Børge Mogensen. Par lænestole, model 2207, læder (2)
Børge Mogensen. Par lænestole originalt betrukket med sort patineret læder, løse dunhynder. Ben af teak. Formgivet 1972, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2207. Fremstår med krakeleringer på armlæn armlæn. (2)

Varenr: 5704719
DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-07-2020
20:06
DKK 500
Breitling 'Super Ocean'. Herrechronograf i stål med day-date, 2000'erne
Herrearmbåndsur fra Breitling, model Super Ocean, ref.nr.: A13340, i urkasse af stål, lys skive med stregindeks, ugedag- og datoangivelse ved 3" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med stållænke med foldespænde, automatisk...

Varenr: 5695595
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:07
DKK 5.400
Diamantring af 18 kt. guld, i alt ca.1.50 ct. Birmingham 1989
Klassisk diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med 3 diamanter med ældre slibninger center diamant på ca. 1.00 ct. Farve: Cape (L). Klarhed P1, flankeret af to mindre diamanter på tilsammen 0.50 ct., Farve: Cape (L). Klarhed: SI- P1. Stemplet med Birmingham gold Hallmarks 1989. Vægt ca. ...

Varenr: 5655880
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:07
DKK 12.500
Gunni Omann. Lav skænk af massiv og fineret palisander, model 21
Gunni Omann. Lav skænk af massiv og fineret palisander, front med skydelåger bag hvilke hylder og skuffer. 1960'erne. H. 80 cm. B. 210 cm. D. 47 cm. Fremstillet hos Omann Jun. Møbelfabrik, model 21. fremstår med få brugsspor bortset fra mindre nuanceforskel på topplade, samt ridser.

Varenr: 5669066
DKK 7.600 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2020
20:07
Brillantarmbånd af guld 18 kt. guld, ca. 54,9 g.
Brillantarmbånd af 18 kt. guld, model panser prydet med 78 brillanter på i alt ca. 1.56 ct., farve: Top Wesselton - Wesselton (G-H). Klarhed: VVS. B. 1,0 cm. Monteret med dobbelt sikkerhedshaspe. L. 19 cm. Vægt 54,9 g.

Varenr: 5700639
DKK 22.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
20:12
DKK 17.500
Niels Erik Skovballe. 'Danish Design'
Niels Erik Skovballe (f. 1945). 'Danish Design', olie på plade, sign. monogram 2004. 94 x 77 cm (99 x 82 cm). Dette værk er en del af en temaauktion over malerier, som Lauritz.com Vejle nøje har udvalgt til auktion iblandt de værker, der netop har været udstillet på Johannes Larsen Museet til ...

Varenr: 5672925
DKK 40.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:12
DKK 21.000
Anja Laursen Altenburg. 'Fetish'. Akryl på birkefiner
Anja Laursen Altenburg (1980-). Komposition med kvindekroppe. 'Fetish'. Sign verso og dateret 2017. Akryl på birkefiner. 100x100 cm. U.R.

Varenr: 5692906
20:12
DKK 1.200
Børge Mogensen. Fritstående To-pers. Kupésofa, model 2192
Børge Mogensen. Fritstående To-pers. Kupésofa betrukket med sort læder, løse hynder med dunfyld, ben af massivt egetræ. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2192. H. 108 Sh. 41. L. 154. D. 90 cm. Fremstår senere ombetrukket.

Varenr: 5485470
DKK 39.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
20:13
DKK 19.500
Børge Mogensen. 'Den Spanske stol' af egetræ, model 2226
Børge Mogensen (1914-1972). 'Den Spanske stol', lænestol med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med kernelæder. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2226, med klistermærker herfra. Fremstår med brugsspor og patina, læder på sæde med krakeleringer på kant af ...

Varenr: 5701900
20:15
DKK 13.000
Poul Henningsen, sjælden PH 4,5/3 bordlampe H 58 cm, slutningen af 1930
Poul Henningsen 1894-1967. Sjælden PH 4,5/3 bordlampe, slutningen af 1930, H. 58 cm. Bordlampe med fod af lakeret metal, stamme af bruneret metal. Afbryderhus, skrue og topplade ( defekt men medfølger) af bakelit. Monteret med 4,5 /3 skærmsæt. Overskærm af patineret grønmalet zink, Ø 45 cm. ...

Varenr: 5661374
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2020
20:15
DKK 6.200
12345...28»