Vurdering

deLuxe er din indgang til Lauritz.coms eksklusive auktionsvarer. Her præsenteres
deLuxe-effekter af særlig kvalitet og international interesse på en let og overskuelig måde.

12345...23»   Varer pr. side   665 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fratelli Chini Egidio & Mario. Tanzanit- og brillanthalssmykke af 18 kt. guld
Fratelli Chini Egidio & Mario. Tanzanit- og brillanthalssmykke af 18 kt. guld prydet med facetsleben tansanit på ca. 0.75 ct., flankeret af 24 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.96 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Monteret med sikkerhedstryklås. Stemplet FC med italienske gold ...

Varenr: 5668289
DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
11:48
Ludwig Borovnik, Ferlach BBF kaliber 20/76-5,6x50R
Ludwig Borovnik, Ferlach BBF kaliber 20/76-5,6x50R, snr 40.5237, løbslængde 60 cm, total længde 103, skæfte længde 37 cm, monteret med Zeiss Diavari-C 1,5-4,5x18 i einhack montage, fine graveringer, skæfte i valnød grade 10, meget få brugsmærker, kræver våben tilladelse

Varenr: 5673100
DKK 60.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 03-06-2020
13:30
DKK 22.000
Baljsoffa, rokokostil, 1900-talets första hälft.
Baljsoffa, rokokostil, 1900-talets första hälft.Ny specialtillverkad klädsel, 5 prydnadskuddar ingår Höjd 93 sitthöjd 42 djup 55 längd 175 cm. Helt nyrenoverad i mycket gott skick

Varenr: 5673059
DKK 8.442 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 03-06-2020
14:04
DKK 317
Omega, Seamaster 30, herrklocka, manuell, ca. 1962.
Omega, Seamaster 30, herrklocka, manuell, ca. 1962. Referensnummer: 125.003-62. Boettmaterial: Stål. Armband Material: Läder. Originallåda. Diameter: 35 mm. Ej vattentät. Glas: plexiglas Urtavla: Champagnefärgad. Siffror: Arabiska urtavla. Fungerade vid katalogisering. Ingen ...

Varenr: 5637140
DKK 12.663 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 03-06-2020
14:25
DKK 1.688
Charles & Ray Eames. Konference bord, Segmented table. L. 535 cm.
Charles & Ray Eames. Konferencebord, Segmented table, 'boatshape' med ben og seks søjler i forkromet aluminium, femdelt plade af fineret antagelig palisander. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 72. L. 535. D. 180 cm. Fremstår med mindre aldersrelateret brugsspor, lette ...

Varenr: 5602839
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
14:42
DKK 15.000
Poul Kjærholm. PK-40 kvadratisk bord
Poul Kjærholm. PK-40 kvadratisk bord, krydsstel af matforkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1985 med label og stempel herfra. H. 62. B. 80. D. 80 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og mærker. Litt. Poul Kjærholm, Arkitektens forlag s. 132-133. Medfølgende ikke original plade af ...

Varenr: 5503582
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
14:43
DKK 19.500
Cloisonné-tallerken, Kina, 1900-tallet
Cloisonné-tallerken, Kina, 1900-tallet. Korpus i messing, emalje, fronten med hvid bort og fremstillinger af de 'otte kostbarheder', bagsiden med turkis bort, blomstermønster, anbragt på udskåret træstativ. Ø ca. 30 cm.

Varenr: 5648142
DKK 5.960 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-06-2020
16:25
DKK 372
Gulddukater mm.
13 stk. nyere Gulddukater 1972 – 1976, alle i original etui. Jubilæums 10 kr. 1972 (2 stk.) 200 kr. 1992 og 2000. Erindringsmedalje Frederik IX og Margrethe II i 999/1000 sølv: 'Med Gud for Danmark' og 'Guds hjælp folkets kærlighed Danmarks styrke'. Sverige Nobelpris 1978, 110 gr ...

Varenr: 5677262
DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-06-2020
17:00
DKK 14.500
Stor russisk ikon forestillende Gudsmoder Kazanskaya, 1800-tallet
Russisk ikon forestillende Gudsmoder Kazanskaya, tempera på træpanel. Sponkhi i rigler i top og bund af panelet. Rusland 1800-tallet. 44,5 x 38 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, restaureringer, afskalninger.

Varenr: 5620257
DKK 20.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-06-2020
17:15
Russisk ikon forestillende Gudsmoder Alle Lidendes Trøster, 1800-tallet
Russisk ikon forestillende Gudsmoder Alle Lidendes Trøster, tempera på træpanel, nedfældet billedflade (kovcheg), bagside med to sponkhi. 1800-tallet. 35,5 x 31 cm. Aldersrelaterede spor, afskalninger.

Varenr: 5566106
DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-06-2020
17:53
Charles Eames, Lounge Chair, Palisander og Læder
Lounge Chairs Designet af Charles Eames. Sæde og ryg med skaller af Palisander, betræk af creme/ hvid læder, monteret på drejefod af sort / poleret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra/Herman Miller. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5569578
DKK 34.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
18:17
DKK 17.000
Aleksandr Alkhovsky, My Guests
Aleksandr Alkhovsky (b. 1947), My Guests, oil on canvas, signature, approx. 120 x 80 cm.

Varenr: 5566145
DKK 11.920 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-06-2020
19:10
DKK 1.043
Christian Heyden, malerier, børneportrætter, 1896 (3)
Christian Heyden (1854-1939), tre malerier, børneportrætter, olie på lærred, 1896. Portrætter af en pige og to drenge, i trekvart profil, oval ramme, signeret til højre, et maleri med datering, mål pr. maleri: 55 x 44 cm. Fremstår stedvist med kraftige farveafskalninger, desuden overmalet ...

Varenr: 5634494
DKK 8.195 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
19:24
DKK 298
Aleksandr Alkhovsky, Fall in Space
Aleksandr Alkhovsky (b. 1947), Fall in Space, oil on canvas, signature, approx. 120 x 80 cm.

Varenr: 5566149
DKK 11.175 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-06-2020
19:24
DKK 447
Figure / drinking vessel, pheasant, silver, wood, Hanau
Figure / drinking vessel, pheasant, silver, wood, Hanau. Drinking vessel in the shape of a pheasant of chased and cast silver, on a round plinth with details worked in and a mounted on a round wooden plinth, head of the pheasant detachable and acting as a lid, head with two red glass eyes, H ...

Varenr: 5633329
DKK 20.488 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
19:29
DKK 298
De Grisogono, gentlemen's watch, FG One Hora
De Grisogono, gentlemen's watch, FG One Hora, reference number: 025265, winding mechanism: automatic, with a case of steel and a leather strap, with a round, black dial and Arabic numerals, with phases of the moon calendar, with folding clasp, diameter of dial: 2.7cm.

Varenr: 5634460
DKK 29.428 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
19:29
DKK 14.155
Brillantring - ca. 1.48 ct.
Brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med talrige større og mindre brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 1.48 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI. Ringstr. 53,5. Bredde i front: 15 mm. Vægt: Vægt: 6,0 g. Fremstår uden brugsspor. Æske medfølger.

Varenr: 5490542
DKK 12.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 03-06-2020
19:30
DKK 5.000
Figure, Ming Period Buddha, ivory, wood, 17th century
Figure, Ming Period Buddha, ivory, wood, 17th century. Depiction of a seated Ming Buddha with bent leg and folded hands, mounted on a round wooden plinth, plinth swivels, H 10.5cm, W 6.5cm, D 6cm, scuffing commensurate with age, signs of restoration.

Varenr: 5633308
DKK 19.370 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
19:31
DKK 894
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen, tilskrevet. Fritstående skrivebord, palisander, 1960'erne
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen, tilskrevet. Fritstående skrivebord af palisander, front med skuffer, bagside samt side med rum, monteret på medeformet stel, nøgle medfølger. 1960'erne. H. 71 cm. B. 150, D. 82 cm. cm. Fremstår med enkelte mærker og ridser samt nyere skruer samt en skrue der ...

Varenr: 5678161
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-06-2020
19:31
Dåse/krukke med låg med portræt af en adelig dreng, sølv, 1700-/1800-tallet
Dåse/krukke med låg med portræt af en adelig dreng, sølv, 1700-/ 1800-tallet. Rund dåse i 900 sølv med låg, låget er prydet med et portræt af en adelig dreng under glas, randen er forsiret med blomstermotiv, stemplet med halvmåne og krone, vægt: 237 g, H. 3,5 cm, Ø 9 cm, fremstår med ...

Varenr: 5634478
19:33
DKK 2.049
Livio Seguso, sculpture, Untitled, Murano (2)
Livio Seguso (b. 1930), sculpture, Untitled, Murano. Structure of two glass elements wound together with one rotation each, glass partially blown black, one finial signed and marked as edition '83/300', each: H 20.5cm, W 21cm, L 44cm, scuffing commensurate with age, partially minor scratches in ...

Varenr: 5633366
DKK 14.900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
19:35
DKK 447
Jan Eisenlöffel, clock / table clock / mantlepiece clock, brass, 1903
Jan Eisenlöffel (1876-1957), clock / table clock / mantlepiece clock, brass, 1903. Mantlepiece clock of brass with a rectangular base, with a round dial, flat cornice at top, reverse side with door, door lockable, separate pendulum and key, H 29.5cm, W 24cm, D 18cm, wear and scuffing commensurate...

Varenr: 5633310
19:38
DKK 298
Rolex Oyster Perpetual Date, damearmbåndsur af rustfrit stål i Rolex æske
Oyster Perpetual Date af Rolex, dameur / dresswatch af rustfrit stål. Rolex urskive m/ streg timemarkeringer, datoangivelse ved 3" position, sekundviser m.m. Urværk automatisk, selvoptrækkende, urkasse diameter 28 mm inkl. krone, Rolex Jubilee lænke(kraftig brugspræg) af rustfrit stål m/ ...

Varenr: 5670275
DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-06-2020
19:41
DKK 4.400
Canopy with two putti, wood, Baroque
Canopy with two putti, wood, Baroque. Canopy varnished in gold colour, supported by two putti, each putto painted in colour, indicating upwards with alternating hand gestures and each looking forward, reverse side of canopy with suspension, H 18cm, L 125cm, W 26cm, scuffing commensurate with age,...

Varenr: 5592896
DKK 13.410 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
19:43
DKK 298
Aleksandr Alkhovsky, Three angels, birds and a child
Aleksandr Alkhovsky (b. 1947), Three angels, birds and a child, oil on canvas, signature, approx. 120 x 80 cm.

Varenr: 5566082
DKK 10.430 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-06-2020
19:44
DKK 820
Figurer/skulpturer, rådyr, bronze (2)
To figurer/skulpturer, rådyr, bronze. Liggende og stående rådyr i bronze, H. 24-67 cm, B. 40-60 cm, D. 19-26 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, stedvist med oxidationsspor, minimale ridser. (2)

Varenr: 5661499
DKK 8.940 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
19:50
DKK 2.235
Stor russisk ikon forestillende Jesus Pantokrator (Verdensherskeren), 1700/1800-tallet
Stor russisk ikon forestillende Jesus Pantokrator (Verdensherskeren) siddende i skyerne omgivet af engle og ærkeenglene Gabriel og Michael, tempera på træpanel, bagside med to sponkhi. Rusland 1700/1800-tallet. H. 61,5 B. 37 cm. Aldersrelaterede spor, restaureret, afskalninger.

Varenr: 5620186
DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-06-2020
19:50
DKK 650
Karel Appel, lithograph, untitled, 1958
Karel Appel (1921-2006), lithograph, untitled, 1958. Abstract composition in blue, yellow, red and black, signature and date at lower right in pencil, edition number 25/95 at lower left, marked on reverse side, 75x56cm (90x70cm).

Varenr: 5659411
19:51
DKK 3.166
Unknown artist, sculpture, Dionysos, bronze
Unknown artist, sculpture, Dionysos, bronze. Depiction of a nude young Dionysos, with a vine wreath on his head, tied sandals and animal skin on his left shoulder mounted on a round plinth, H 62cm, D 25cm, scuffing commensurate with age, partially stronger patina as well as stronger holes in the ...

Varenr: 5659418
DKK 18.252 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
19:51
DKK 335
Illum Wikkelsø. Par lænestole af massiv palisander, model Genius (2)
Illum Wikkelsø. Par lænestole af massiv palisander, sider og ryg med tremmer, hynder betrukket med patineret cognacfarvet læder. Fremstillet hos CFC Silkeborg med mærkat herfra, model Genius. H. 77/39. B. 76. D. 76 cm. Fremstår patina, senere monteret uoriginal bund. (2)

Varenr: 5679416
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-06-2020
19:58
DKK 5.200
12345...23»