Vurdering

12345...31»   Varer pr. side   902 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
DK3 Spisebord af massivt eg. model Corduroy
DK3 Spisebord af massivt eg. model Corduroy designet af Christian Troels. Bordplade af massivt sæbebehandlet eg, stående på stel af sort pulverlakeret stål. Ø. 150 H. 72 cm. Fremstår med lette brugsspor på bordplade. Vejledende udsalgspris: 31.637 kr.

Varenr: 5915191
DKK 19.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
19:55
De Sede. Vintage daybed i sort læder, model DS-80.
De Sede. Vintage daybed med stel af grålakeret træ. Løstliggende madras i originalt betræk af patineret, sort læder, samt to originale patchwork puder. L. 202 cm. D. 95 cm. Fremstillet hos De sede, Schweitz. Model DS-80. Fremstår med mindre patina/brugsspor

Varenr: 5912783
DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
19:55
Skriver Collection badeforhæng - mørkegrå
Skriver Collection

 DKK 899,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Poul Henningsen pianette
Poul Henningsen (1894-1967) for Andreas Christensen/Brd. Jørgensen. Pianette med 7 oktaver, ramme og front af bejdset elmetræ, buede rammekanter. H. 95, B. 135, D. 44 cm. Formgivet omkring 1935. Fremstår med aldersvarende brugsspor samt et enkelte mindre finerskader. Litt: Tina Jorstian og ...

Varenr: 5915187
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
19:55
DKK 9.600
Dansk Infanterigevær M 1794/1828 Nummerens.
Dansk infanterimusket M1794 perkussioneret. Kal. 17,7 mm (16-lødig) LL 105 cm OAL 144 cm. Dansk konstrueret (Kyhl) og fremstillet på Kronborg Geværfabrik. Senere perkussioneret. Fremstår fuldt funktionelt og i fin bevaringsstand for alder. Stemplet C 803 på løb, låseblik, hane og svansskrue. ...

Varenr: 5907732
DKK 10.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
19:58
DKK 3.800
Gubi Design. Daybed, model 'Diva', sort læder.
Gubi Design. Daybed, model Diva betrukket med sort læder, monteret på fire ben af massiv børstet aluminium. Topmadras, to store ryghynder samt to mindre dråbeformede sidehynder medfølger. Formgivet 1984. H. 60 cm. L. 196 cm. B. 150 cm. Siddehøjde ca. 40 cm. Fremstår med enkelte ridser under ...

Varenr: 5912771
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
Ole Lynggaard. 'Shooting star' vedhæng til ørestik af 18 kt guld
Ole Lynggaard. 'Shooting star' vedhæng til ørestik af18 karat guld med seks brillanter, i alt ca. 0,49 ct. Farve: Top Wesselton. Klarhed VS. Fremstår som ny. Original eteu og velour eteui medfølger.

Varenr: 5911222
DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
DKK 13.500
Brillant-solitaierering af 18 kt. rosafarvet guld med stor brillant på 3.03 ct
Brillant-solitaierering af 18 kt. rosafarvet guld med stor brillant på 3.03 ct. Caraten er stemplet i ringskinnen Farve: Lys Champagne. Klarhed: VS. Stemplet med engelske XM Birmingham import gold Hallmarks. Vægt ca. 5,5 g. Front Ø 9,25 mm. Ringstr. 54/17,25. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5877325
DKK 110.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
DKK 90.000
Louis Vuitton 'Tambour Chronograph'. Limiteret herreur i stål med kobberfarvet skive med dato, 2010'erne
Limiteret herrearmbåndsur fra Louis Vuitton, model Tambour Chronograph, ref.nr.: Q102A, i urkasse af stål, brun metallic skive med arabertal og stregindeks, datoangivelse ved 6" position, stopursfunktion, chronograffunktion, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original gummirem med ...

Varenr: 5909124
DKK 16.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:02
DKK 13.000
Poul Henningsen PH Slangestol - valnød læder
PH Furniture

 DKK 7.990,00
NYHED LAURITZshop

Petrus Kremer, painting, Rubens in the studio of Frans Snijders, 1861
Petrus Kremer (1801-1888), painting, Rubens in the studio of Frans Snijders, oil on canvas, 1861. Depiction of a studio with a couple and several dogs, signature at lower left, also marked at bottom centre on frame, 128x109cm (149.5x131cm), slight craquelure, signs of restoration.

Varenr: 5794973
DKK 89.400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:03
DKK 46.190
Royal Copenhagen. To 'Blå Blomst' vinkølere i porcelæn (2)
To 'Blå Blomst' vinkølere i svejfet flettet porcelæn, modelnr. 1703. Udført hos Royal Copenhagen. H. 16,5 cm. Ø 18,5 cm. 1. sort. (2)

Varenr: 5911556
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:03
DKK 2.800
House of Amber. Halscollier med ravperler, ca. 44 g
House of Amber. Halscollier/ halskæde med runde cognac og sherryfarvede ravperler i forløb, lås af 14 kt guld, L. ca. 44,5 cm, perler Ø ca. 1,3 cm, vægt ca. 44 g. Vejl. udsalgspris 32.600 DKK / 4347 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne ...

Varenr: 5746799

DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
20:03
DKK 450
Vintagering af 14 kt. rødguld prydet med udskåret ametyst, ca. 1950'erne
Vintagering af 14 kt. rødguld prydet med en rektangulær facetsleben ametyst udskåret med relief af kvinde i romersk stil, ca. 1950'erne. Ringstr. 53/16,9. Mål front 2,2 x 1,6 cm. Vægt 9,6 g. Alm. brugsspor.

Varenr: 5808548
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:03
Brillant creoler, 14 kt guld, 0.42 ct. (2)
Et par diamantøreringe/ creoler udført af 14 kt guld prydet med brillanter på i alt 0.42 ct. Farve: Top Wesselton -Wesselton (G-H). Klarhed: SI. Ø. ca. 18 mm. Stemplet 585/ FHP for Diamonds by Frisenholm. Smykkecertifikat medfølger. Ny /ubrugt. Modelfotos.

Varenr: 5907591
DKK 5.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
20:05
DKK 4.200
Jaeger-LeCoultre, Reverso Sun Moon, gentlemen's watch, rose gold, sapphire glass, leather, Switzerland
Jaeger-LeCoultre, Reverso Sun Moon, gentlemen's watch, rose gold, sapphire glass, leather, Switzerland, gentlemen's watch with a mechanical movement with hand winding mechanism, 21600 alternations / hour, precision regulation and rate adjustment in five layers, with a case of 750 rose gold and ...

Varenr: 5850501
DKK 74.500 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:06
DKK 59.600
Safir- og brillantcollier af 18 kt. hvidguld
Safir- og brillantcollier af 18 kt. hvidguld front prydet med smaragdsleben større safir på ca. 1.00 ct., flankeret af 35 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.04 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 15,7 g. Integreret frontvedhæng 2,3 x 1 cm. L. 42,8 cm.

Varenr: 5893726
DKK 11.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:06
DKK 3.600
Kurt Østervig. Seks spisestole, model 'Butterfly' (6)
Kurt Østervig. Seks spisestole med stel af massivt nøddetræ, kopstykker af formbøjet fineret nøddetræ, sæder betrukket med originalt rødt møbelstof. Designet før 1956. Fremstillet af Brande Møbelindustri, model Butterfly. H. 80 cm. B. 48 cm. D. 46 cm. Sædeh. 44 cm. Fremstår med få brugsspor, dog ...

Varenr: 5912629
DKK 50.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
20:07
DKK 29.000
Collect Furniture VinkL hylde - Naturolieret eg (højre)
Collect Furniture

 DKK 1.295,00
NYHED LAURITZshop

House of Amber. Armbånd med ravperler, ca. 35 g
House of Amber. Armbånd med runde polerede cognac, sherry og mælkefarvede ravperler i forløb, Ø ca. 5 cm, perler Ø ca.1,7 cm. Vægt ca. 35 g. Vejl. udsalgspris 36.600DKK / 4.880 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af ...

Varenr: 5748332

20:07
Brillant -tennisarmbånd af 14 kt. hvidguld, 44 brillanter - 9.38 ct
Brillant -tennisarmbånd af 14 kt. hvidguld, prydet med 44 brillantslebne diamanter i champagnefarvede lyse nuancer, i alt 9.38 ct. Klarhed: VS-SI. Stemplet DA 585 B. 0,4 cm. Vægt ca. 13,7 g. L. 18 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Etui medfølger.

Varenr: 5889996
DKK 60.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:08
DKK 30.000
Carl Bøgh. Svinesti med so omgivet af sine unger, olie på lærred
Carl Bøgh (1827-1893) Svinesti med so omgivet af sine unger. Olie på lærred, sign. Carl Bøgh 1875. 32 x 42 cm. (45 x 55) cm.

Varenr: 5912348
DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-01-2021
20:08
Poul Kjærholm, Indskudsborde, PK-71 (3)
Poul Kjærholm. PK-71 Indskudsborde, stel af børstet stål, plader af sort akryl. Antagelig fremstillet hos E. Kold Christensen, mærket Danmark. Mål: 29 x 28 x 28 cm. og 27,5 x 27 x 27 og 26 x 25 x 25 cm. Stel med anløb. Afslag på hjørner på plader samt ridser på plader. Brugsspor. (3)

Varenr: 5908032
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
20:09
DKK 4.200
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' frugtkumme på ben i porcelæn
'Musselmalet' frugtkumme på ben i porcelæn, modelnr. 1049. Gennembrudt korpus dekoreret med musselmotiver, blomster og sommerfugle, svungne hanke og ben. L. 31 cm, H. 12,5 cm. 1. sort. Udført hos Royal Copenhagen i perioden 1898-1923.

Varenr: 5912197
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:10
DKK 3.800
1 kasse med 12 flasker Chateau Mouton Rothschild årgang 1978 (12)
1 kasse med 12 flasker Chateau Mouton Rothschild årgang 1978. Stand B/C-C. Vinen har været opbevaret korrekt. Lauritz.com indestår ikke for vinens drikkelighed. (12)

Varenr: 5901077
DKK 36.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
20:10
DKK 18.500
Børge Mogensen. Shakerbord, model 6286
Børge Mogensen. Shakerbord af massivt sæbebehandlet egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 6286. Plakette og papirlabel herfra. H. 70, B. 97,5, L 195 cm. Fremstår med få/lette brugsspor.

Varenr: 5914704
DKK 12.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
20:11
DKK 11.000
Sideboard / table, on wheels, iron, glass
Sideboard / table, on wheels, iron, glass. Sideboard with subframe on wheels of iron, with a loose rectangular tabletop of glass with rounded corners, H 79.5cm, L 155cm, W 64.5cm, wear and scuffing commensurate with age, signs of oxidation, scuffing and scratches in the glass.

Varenr: 5901297
DKK 11.920 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:13
DKK 335
Poul Henningsen PH Skabet - lys eg
PH Furniture

 DKK 34.900,00
NYHED LAURITZshop

Trine Boesen. 'Temptation - Mother Me', 2006 (cd)
Trine Boesen (f. 1972). 'Temptation - Mother Me', akryl på lærred, på bagsiden sign. og dateret 2006. 190 x 190 cm. Uden ramme. Proveniens: erhvervet direkte fra kunstneren.

Varenr: 5767363
DKK 35.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:15
DKK 17.500
Brillantring i 18 kt. hvidguld, 1.43 ct.
Ring i 18 kt. hvidguld med ophøjet spids front asymmetrisk prydet med brillantpavé med diamanter på tilsammen ca. 1.43 ct. Farve: Top Wesselton -Top Crystal (F-I), klarhed: VS, SI og enkelte P. Én sten udskiftet med ikke-diamant (ridset). Ringstr. 54/17,15. B. 1,8 cm. Vægt 12,1 g. Alm. brugsspor.

Varenr: 5893968
DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:16
Et par safir- og diamantørestikker af platin i art deco stil, i alt ca. 3.26 ct..1940erne
Et par safir- og diamantørestikker af platin i art deco stil, prydet med to større dråbeformede safirer, 4 mindre baguetteslebne safirer. i alt ca. 2.60 ct., 2 brilantslebne diamanter, i alt ca. 0.26 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI-P1. Samt talrige små rosenslebne, enkeltslebne og ...

Varenr: 5893704
DKK 17.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:16
DKK 4.800
Royal Copenhagen. 'Blå Blomst' bouquetière i porcelæn med kvindefigurer
'Blå Blomst' bouquetière i porcelæn, modelnr. 1572. Dekoreret med blå blomster og skælborter, ved enderne kvindefigurer bærende på blomsterranker. B. 23 cm, H. 17,5 cm. 2. sort. (en 'bro' i overdelen med medfødt revne). Udført hos Royal Copenhagen i perioden 1898-1923, modellen fra før 1884. ...

Varenr: 5912069
20:17
DKK 4.200
Sculpture / carving / relief, fishing boats, ivory, Asia, c. 1850
Sculpture / carving / relief, fishing boats, ivory, Asia, c. 1850. Partly three-dimensionally carved depiction of a multi-figure scene of fishing boats on a body of water, tree at left, reverse side features depiction of a bamboo shrub with signature, L 7cm, W 15.2cm, D 2.8cm, scuffing ...

Varenr: 5852597
DKK 14.900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:18
DKK 298
Pistol SIG Model 210-7 kal. 22 LR samt 9 og 7,65 mm vekselsæt (5)
Pistol. SIG Model 210-7 kal. 22 LR samt 9 og 7,65 mm vekselsæt nr. P 42418. Desuden M-50 canvas-hylster samt hylster i læder. To magasiner i kal. 22 LR og to magasiner i 9 mm. Våbennummer 42418. Ud fra nummer produceret i 1968. Løb: 12,5 cm. Total 22 cm. Våbentilladelse til pistol og vekselsæt ...

Varenr: 5858987
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
20:18
DKK 16.000
12345...31»