Vurdering

12345...34»   Varer pr. side   996 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Illum Wikkelsø. Fritstående skrivebord af palisander
Illum Wikkelsø 1919-1999. Fritstående skrivebord med plade af palisanderfinér på stel af mat stål. Front med to skuffer. Udført hos P. Schultz & Co. H. 72, L. 200, D. 100 cm. Nøgle medfølger. Lakskader og farveforskel på plade samt afslag på skuffe.

Varenr: 5835656
DKK 28.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
15:42
DKK 14.500
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen' model 3320, mørkebrunt læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Lænestol model 3320 'Svanen', betrukket med mørkebrunt læder, drejelig firpasfod af aluminium med returdrej. Fremstillet hos Fritz Hansen 2006. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 5568907
DKK 22.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
16:01
DKK 10.500
Norman Foster fad - stål/golden
Stelton

 DKK 999,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Varenr: 5568916
16:02
DKK 15.000
House of Amber. Halskæde med drage vedhæng af mælkerav, 100 g.
House of Amber. Halskæde af runde polerede sherry farvede, mælkerav og ametyst perler Ø ca. 0,5 til 0,8 cm, med stor vedhæng af mælkerav udskåret med drage, 7 x 5 x 4,5 cm. Længde ca. 66 cm. Vægt i alt ca. 100 g. Vejl. udsalgspris 98.950 DKK / 13.193 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ...

Varenr: 5755909

DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
16:07
DKK 13.000
House of Amber. Halskæde af cognacfarvet rav, ca. 461 g
House of Amber. Halskæde af 30 stk. lyse cognacfarvede ravperler i ligeløbende forløb, ca. 30 mm i diameter. Længde ca. 90 cm. Vægt ca. 461 g. Vejl. udsalgspris 1.288.000 DKK/171.733 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del ...

Varenr: 5737180

DKK 330.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
16:22
DKK 165.000
House of Amber. Vedhæng af ravperle Blue Dom, 18 kt guld og diamanter, 10,5 g
House of Amber. Vedhæng af ravperle Blue Dom. Ø 24 mm. Øsken af 18 kt guld, prydet med brillantslebne diamanter i alt ca. 0,02 ct. Klarhed: SI. Wesselton (H). Vægt ca. 10,5 g. Vejl. udsalgspris 198.000DKK / 26.400 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i ...

Varenr: 5750834

DKK 50.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
16:26
DKK 25.000
House of Amber. Stort vedhæng af mælkerav og 14 kt guld, ca. 61,6 g
House of Amber. Vedhæng af 14 kt guld prydet med stort rundt ravstykke af mælkerav, Ø 6 cm. Vægt ca. 61,6 g. Vejl. udsalgspris 128.000 DKK / 17.066 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen ...

Varenr: 5746574

DKK 34.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
16:27
DKK 17.000
House of Amber. Halskæde med Jin Chan vedhæng af mælkerav, 90 g.
House of Amber. Halskæde af ovale polerede cognac farvede og runde mælkerav perler Ø ca. 0,5 og 0,8 cm, med stor vedhæng af mælkerav udskåret med Jin Chan, 6 x 6 x 4 cm. Længde ca. 62 cm. Vægt i alt ca. 90 g. Vejl. udsalgspris 68.600 DKK / 9.147 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet ...

Varenr: 5755893

DKK 18.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
16:29
Bernadotte & Kylberg Stockholm Lignum skål
Stelton

 DKK 1.799,00
NYHED LAURITZshop

House of Amber. Armbånd med ravperler, ca. 95 g
House of Amber. Armbånd med runde perler af mælkerav på elastik. Ø på perler ca. 2,5 cm. Ø på armbånd ca. 6 cm. Vægt ca. 95 g. Vejl. udsalgspris 146.000 DKK / 19.466 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs ...

Varenr: 5739777

DKK 40.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
16:34
DKK 20.000
Charles Eames. Stol, model EA 108
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af sort forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med sort læder. Formgivet 1958. SH. 46 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5371645
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
16:38
DKK 7.800
House of Amber. Kugle/perle af mælkerav, ca. 50 g
House of Amber. Kugle/perle af mælkerav. Ø ca. 4,5 cm. Vægt 50 g. Fremstår med lille afslag og lidt rester af tape. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of ...

Varenr: 5831283

DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
16:38
House of Amber. Armbånd med ravperler, ca. 128 g
House of Amber. Armbånd med runde polerede mælkefarvede ravperler i forløb, Ø ca. 6,5 cm, perler Ø ca. 3 cm. Vægt ca. 128 g. Vejl. udsalgspris 178.000 DKK / 23.733 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion ...

Varenr: 5780250

DKK 44.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
16:44
DKK 22.000
Børge Mogensen. Højrygget 'slædestol' model 2254
Børge Mogensen (1914-1972). Højrygget 'slædestol' model 2254 af massivt egetræ, justerbar sæde og ryg, løse hynder betrukket med lys uldstof, stropper af kernelæder. Formgivet 1956. H. 95. B. 66. Sædehøjde 36 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Varenr: 5713827
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
16:49
DKK 1.200
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord af palisander, model FK-196
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord af palisander med stel af matforkromet fjederstål, front med en skuffe. Fremstillet hos Kill International, model FK-196. H. 69 cm. B. 180 cm. D. 90 cm. cm. Nøgle medfølger. Fremstår med et mindre trykmærke i plade samt små brugsspor.

Varenr: 5680293
DKK 50.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
16:50
DKK 25.000
House of Amber. Armbånd med kugler af cognac rav. 53,2 g.
House of Amber. Armbånd med kugler á 20 mm. af poleret cognac rav. Vægt 53,2 g. Indvendig dia. ca. 7 cm. Vejl. udsalgspris 43.800 DKK/5.840 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Varenr: 5755884

DKK 11.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
16:54
DKK 1.200
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Stol 'Tulip' chair
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Stol 'Tulip' chair, originalt betrukket med sort læder. Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll. H. 87, SH. 41 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5754289
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
16:55
DKK 4.200
Marlene Juhl Jørgensen Bird necklace
Marlene Juhl Jørgensen

 DKK 12.500,00
NYHED LAURITZshop

Arne Jacobsen. Sofabord, palisander, Ø 90 cm.
Arne Jacobsen. Sofabord med original cirkulær plade af fineret palisander, stel af aluminium afsluttet på trepas fod med profileret stamme. 1960'erne. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47 Ø 90 cm. Fremstår med lettere brugsspor, dog enkelte brandmærker og minimal kanthak på plade.

Varenr: 5670489
DKK 19.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-11-2020
17:05
House of Amber. Halskæde af cherry rav. 96 g.
House of Amber. Halskæde af cherry rav. Vægt 96 g. L. 55 cm. Vejl. udsalgspris 66.800 DKK/8.906 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der ...

Varenr: 5756362

DKK 17.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
17:07
Erik Ole Jørgensen. Tre-personers sofa model EJ-315/3
Erik Ole Jørgensen. Tre- pers. sofa med stel af massivt bøgetræ. Løse hynder betrukket med lyst stribet uldstof. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315/3. L. 210 cm. H. 76 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på stel.

Varenr: 5719784
DKK 24.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
17:14
DKK 4.400
Omega Speedmaster Michael Schumacher, herrearmbåndsur.
Omega Speedmaster Michael Schumacher 'The Legend Collection', herrearmbåndsur. ref nr .3507. Urkasse af stål, med two tone skive med logo, stregindex, subdials, stopursfunktion samt datoangivelse. Monteret med Omega stållænke. Automatisk værk. Ø. 40 mm. Yder- og inderboks samt ekstra led og ...

Varenr: 5708715
DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
17:17
DKK 21.000
House of Amber. Halskæde af mælke og cognac rav. 74 g.
House of Amber. Halskæde med kugler af poleret mælke og cognac rav á 13-19 mm. Vægt 74 g. Skruelås. L. 24 cm. Vejl. udsalgspris 68.600 DKK/9.146 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Varenr: 5757562

DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
17:37
DKK 1.200
House of Amber. Kugle/perle af mælkerav, ca. 144 g
House of Amber. Kugle/perle af mælkerav. Ø ca. 6 cm. Vægt 144 g. Fremstår med afslag og lidt rester af tape. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber ...

Varenr: 5772024

DKK 38.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
17:37
DKK 19.000
Børge Mogensen. To-personers 'Kupé' sofa model 2192
Børge Mogensen 1914-1972. To-personers 'Kupè' sofa betrukket med sort læder, ben af kirsebær træ. Hynder med dunfyld. samt tilhørende pude. Model 2192. H. 107 cm. B. 153 cm. D. 90 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 5715754
DKK 44.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
18:00
DKK 31.000
House of Amber. Halskæde af mælkerav og cognacrav. 273g.
House of Amber. Halskæde af mælkerav og cognacrav. 273g. med lås af sterling sølv. Vejl. udsalgspris 130.000 DKK / 17.333 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. ...

Varenr: 5741312

DKK 36.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
18:04
DKK 18.000
Reflections Copenhagen Carnival lamp no. 3
Reflections Copenhagen

 DKK 5.586,00
NYHED LAURITZshop

Omega Speedmaster Triple Date Calendar herrearmbåndsur af stål
Omega Speedmaster Triple Date Calendar Automatic, herrearmbåndsur af rustfrit stål, urskive med stregindeks, tre sub dials og Tachymetre krans. Mekanisk urværk med automatisk optræk. Safirglas. Urskiven mærket Omega Speedmaster Automatic, optrækskrone med logo, original leddelt lænke af stål med ...

Varenr: 5806548
DKK 15.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
18:54
DKK 11.500
Chateau Mouton Rothschild 2004 Pauillac 0,75-1,5-3 liter (3)
Chateau Mouton Rothschild 2004 Pauillac 0,75-1,5-3 liter. 3 liters flaske i original uåbnet kasse. Opbevaret korrekt, stand A. 0,75 og 1,5 l. flasker med film omkring etiketter. (3)

Varenr: 5814678
DKK 32.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-11-2020
18:54
DKK 16.000
House of Amber. Halskæde med kugler og perler af cognac rav. 75 g.
House of Amber. Halskæde med kugler og perler af cognac rav. L. ca. 75 cm. Mål kugler: 23-30 mm. Vægt 75 g. vejl. udsalgspris 59.800 DKK/7.973 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Varenr: 5785251

DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2020
19:19
Breitling 'Cockpit Lady'. Dameur af stål med sort skive
Damearmbåndsur fra Breitling, model Cockpit Lady, ref. A71356, serienummer 1298165.Urkasse af stål, sort skive med stregindeks, dato ved 3" position, optrækskrone med logo, justerbar lynette, safirglas, monteret med lænke af stål, quartz urværk. Ø. 31,5 mm. Der medfølger inder- og yderboks, ...

Varenr: 5788166
DKK 14.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-11-2020
19:29
DKK 10.500
Børge Mogensen. To-pers. kupé sofa, model 2192
Børge Mogensen 1914-1972. To-pers. kupé sofa, overpolstret med mørkt, brunt patineret læder, hynder med dunfyld, ben af mørkt træ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik med etiket herfra. Model 2192. H. 107 cm. B. 154 cm. D. 90 cm. Fremstår med alm. brugsspor, mærker, ridser, 2 knapper defekte.

Varenr: 5839987
DKK 25.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-11-2020
19:34
DKK 13.000
Jasper Morrison for Fredericia Furniture. Spisebord, model Taro
Jasper Morrison. Langbord / spisebord af massivt sæbebehandlet egetræ, runde lettere skråtstillede ben. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model Taro. H. 71,5 L. 280 B. 93,5 cm. Fremstår med minimale / få brugsspor.

Varenr: 5844462
DKK 18.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-11-2020
19:47
12345...34»