Vurdering

12345...15»   Varer pr. side   421 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tennisarmbånd med brillanter - ca. 3.00 ct.
Tennisarmbånd af 18 kt. guld prydet med 58 brillantslebne diamanter på i alt ca. 3.00 ct. Farve: Top Wesselton- Wesselton (G-H). Klarhed: SI. Monteret med kasselås enkelt sikkerhedshaspe samt -kæde. Længde: 19,4 cm. Bredde: 3 mm. Vægt: 15,2 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5974309
DKK 20.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
11:50
DKK 8.200
Kinesisk skab af hardwood, 1800/1900-tallet
Kinesisk skab af hardwood, indlagt med elfenbens scenerier, 1800/1900-tallet. H. 130, B. 113,5, D. 46 cm. Afslag.

Varenr: 5932900
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-05-2021
12:34
Norman Foster vandkande, 2 l - stål/golden
Stelton

 DKK 699,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Aquamaring og brillantring
Ring udført i 18 kt rhodineret guld, prydet med oval facetsleben aquamarin på ca. 2.37 ct flankeret af to brillanter på i alt ca. 0.26 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø 16,50 mm. Vægt ca. 3,9 gram.

Varenr: 5911601
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-05-2021
12:45
DKK 1.800
Diamant og brillantring
Ring udført i 18 kt. guld, prydet med 5 Princes-cut diamanter, samlet ca. 0.78 ct. Flankeret af 4 brillanter, Samlet ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø 17,10 mm. Vægt ca. 5,6 gram.

Varenr: 5993785
12:47
Omega. Vintage dameur i 14 kt. guld med gylden skive, ca. 1966
Vintage damearmbåndsur fra Omega, cal. 620, i urkasse og med integreret lænke af 14 kt. guld, satineret, gylden skive med stregindeks, mineralglas, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. mm. Vægt inkl. urværk m.v.: ca. 57,2 gr. Max L. ca. 17,5 cm. Fremstår med brugsspor, lettere patineret skive....

Varenr: 5984525
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
14:45
DKK 10.000
Tennisarmbånd, 14 kt hvidguld, 4.85 ct.
Diamant tennisarmbånd udført i 14 kt hvidguld, prydet med talrige brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 4.85 ct. Farve: River- Weselton (D-H). Klarhed: VVS1-VVS2, (3 stk SI kvalitet). Monteret med integreret lås og sikkerhedshaspe. Stemplet 585/ Gia, Længde ca. 18 cm. Nyt og ubrugt. Leveres i...

Varenr: 6019862
DKK 60.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-05-2021
15:35
DKK 30.000
Aquamarin og brillantvedhæng
Aquamarin og brillantvedhæng, udført i 14 kt. rhodineret guld, prydet med en større dråbeformet lyseblå aquamarin, samt 3 brillanter. Samlet ct. For brillanter ca. 0.20 ct. Farve: Crystal/J. Klarhed: SI samt en enkelt P. Mål incl. Øsken er ca. 2,8x1,5 mm. Vægt ca. 5,3 gram.

Varenr: 5911599
16:22
DKK 950
Brillant solitairering, 14 kt hvidguld, 2.01 ct.
Brillant solitairering udført i 14 kt. hvidguld prydet med stor brillantsleben diamant på ca. 2.01 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI. Stemplet 585/Gia. Ringstr. ca. 17,75/55. Leveres i smykkeetui. Smykkerapport medfølger. Fremstår ny/ ubrugt.

Varenr: 6019866
16:36
DKK 31.000
Rosendahl x Zarah Voigt Julestjerne - forsølvet (H9,5 cm)
Rosendahl

 DKK 149,95
NYHED LAURITZshop

Robert Jacobsen, cd. 'Les Chaveliers Prehistoriques, 65 x 100 cm.
Robert Jacobsen (1913-1993). Komposition: 'Les Chavaliers Prehistoriques', nr 2. Olie på karton. Signeret Rob. Jacobsen, 65 x 100 cm. UR. Fremstår med mærker fra Bienale Internationale D'Arte, Venezia, 1966. Mindre håndteringsmærker. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private ...

Varenr: 5962570
DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-05-2021
16:39
DKK 1.800
Alliancering med 7 brillanter, ca. 0.87 ct. 14 kt. hvidguld
Alliancering med 7 brillanter, udført i 14 kt. hvidguld. Samlet ca. 0.87 ct. Farve: Klarhed: Ringstr. Ø 16,75 mm. = str. 53. Vægt ca. 2,9 gram. Er stemplet 585, samt JR.

Varenr: 5911587
17:02
DKK 4.200
Solitairering med brillant på ca. 0.54 ct. W/VS
Solitaire ring udført i 18 kt. rhodineret guld, prydet med brillant på 0. 54 ct Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø 16,75 mm. Vægt ca. 4 gram.

Varenr: 5911593
DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-05-2021
17:10
1 kasse med 12 flasker Chateau Pouget Margaux 2002, France (12)
1 kasse med 12 flasker Chateau Pouget Margaux 2002, France. Vinen har været opbevaret korrekt. Lauritz.com. indestår ikke for vinens drikkelighed. (12)

Varenr: 5954119
DKK 9.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-05-2021
17:28
DKK 3.200
Kai Lindemann. Landskabskomposition med træer.
Landskabskomposition med træer, af Kai Lindemann (1931-2007), CD. Olie på lærred. Sign. Lindemann. verso betegnet og dateret 2005. 97 x 130 cm. (102 x 135 cm.).

Varenr: 6016719
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 12-05-2021
18:09
DKK 7.200
Tanzanit- og diamantring af 18 kt. hvidguld med justérbar ringskinne
Tanzanit- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med større violblå facetsleben tanzanit på ca. 2,50 ct., flankeret af to baguetteslebne diamanter, i alt ca.0.44 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS. Åben ringskinne med let justérbar med inderskinne. Vægt ca. 4,7 g. Front B. 1 cm. Ringstr. ...

Varenr: 5981650
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
19:16
Stort fransk kaminur
Stort fransk kaminur, med nike/engel af bronzeret zinkmetal, base af sort sten, monteret oven på lave svungne ben, urhus omgivet af cocailler, urskive med arabertal. 1800/1900-tallet. H. 85 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder overfladiske mærker, manglende monteringer, knækket ...

Varenr: 5947253
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-05-2021
19:18
DKK 3.400
Christian IV, 2 krone 1618 - H. 105A, Sieg 87.1
Christian IV, 2 krone 1618 - H. 105A, Sieg 87.1.Hidrører fra privatsamling af danske og norske mønter.

Varenr: 6008346
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
19:24
DKK 5.200
Zarah Voigt Nuages Baroque Collier Grandioso Pearl
Zarah Voigt

 DKK 10.200,00
NYHED LAURITZshop

Samuel Joensen-Mikines. Parti fra Færøerne. cd
Samuel Joensen-Mikines. (1906-1979). Parti fra Færøerne. Oliekridt på papir. Sign. S.J.Mikines 79. 29,5 x 41,7 cm. ( 41 x 51 cm.)

Varenr: 6018202
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-05-2021
19:31
DKK 18.500
Cartier 'Chronoscaph 21'. Unisexur i stål med mørk logo-skive, 2000'erne
Herrearmbåndsur fra Cartier, model 21 Chronoscaph, ref.nr.: 2424, i urkasse af stål, mørk skive med stregindeks, indvendig krans med arabertal, lynette med romertal, datoangivelse ved 4" position, chronograffunktion, monteret med original lænke af stål med foldespænde, safirglas, quartz urværk. ...

Varenr: 6003475
DKK 11.500 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
19:36
DKK 9.200
Diamant cocktailring af 18 kt. guld og hvidguld, i alt ca. 2.72 ct. H/VS-SI. 1930 - 1940erme
Diamant cocktailring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med større diamant med ældre slibning på ca. 0.80 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS., flankeret af 64 mindre enkeltslebne diamanter, i alt ca. 1.92 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI., i alt ca. 2.72 ct. Utydeligt stemplet. 1930 - ...

Varenr: 5964650
DKK 38.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
19:46
DKK 19.000
Christian IV, speciedaler 1627, Wolfenbüttel - H. 3A, Sieg 187
Christian IV, speciedaler 1627, Wolfenbüttel - H. 3A, Sieg 187.Hidrører fra privatsamling af danske og norske mønter.

Varenr: 6008367
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
19:54
Patrick Nordström. Stor vase, unika (cd)
Patrick Nordström (1870-1929). Stor unika vase af grønglaseret stentøj. Sign. og dateret monogram PN Islev, 1928. Fremstillet på Patrick Nordström's eget værksted i Islev. H. 39 cm. Enkelte mindre krakeleringer i glasur.

Varenr: 6001999
DKK 16.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-05-2021
20:01
DKK 11.500
Mulbery skulder taske model Delray
Mulberry, skulder taske model Delray, udført i sort soft Spongy læder. Dobbelte hanke og gyldent hardware. Interiør med stort rum, samt lynlåsrum og mindre lomme. Mål: H. 25 cm. B. 34 cm. D. 15 cm. Fremstår ubrugt og uden brugspor. Der medfølger dustbag. ( Dog dustbag med anelse smuds )

Varenr: 6022586
20:04
DKK 4.200
Brillant -tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld med 71 brillanter, i alt ca. 2.00 ct
Brillant -tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld, prydet med 71 brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.00 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Lås monteret med dobbelt sikkerhedshasp. Stemplet 750 samt logo. Ca. 2018. B. 0,2 cm. Vægt ca. 8,4 g. L. 18,5 cm. Minimale brugsspor.

Varenr: 6019575
20:05
DKK 4.600
Tahiti kulturperlehalskæde med kuglelås af 18 kt. hvidguld
Tahiti kulturperlehalskæde med 43 runde og semirunde hvide og grå saltvandskulturperler i forløb, knude imellem hver perle og delvis små perler af hvidguld, afsluttet med kuglelås af 18 kt. hvidguld. Perle Ø ca. 8,70 - 10,38 mm. Vægt ca. 64 g. Lås Ø 10 mm. L. 50 cm. Satinpose medfølger.

Varenr: 5987169
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
20:08
Reflections Copenhagen Carnival lamp no. 2
Reflections Copenhagen

 DKK 5.586,00
NYHED LAURITZshop

Finn Juhl. Model 45 lænestol, valnød, Onecollection
Finn Juhl. Model 45 lænestol med stel af massiv valnød, sæde, ryg samt løs hynde betrukket med original vegetabilsk garvet anilin læder. Fremstillet hos Onecollection. Fremstår med let patina.

Varenr: 5995518
DKK 44.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-05-2021
20:09
DKK 22.000
Ole Lynggaard. Lille guldarmlænke med brillantlås
Ole Lynggaard. Ottetals armlænke af 14 kt. guld, lille model, med kuglelås af 18 kt. satineret guld prydet med i alt 14 brillanter på tilsammen ca. 0.14 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Diam. Ø9 mm. Længde inkl. lås: 19,5 cm. Samlet vægt: 15,3 g. Original velourpose og æske medfølger.

Varenr: 6010742
DKK 16.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
20:10
DKK 13.500
Persisk Tabriz Mahi tæppe. Uld på bomuld med silke stafferinger, 294 x 392 cm
Persisk Tabriz Mahi tæppe. Uld på bomuld med silke stafferinger, ca. 500.000 - 600.000 knd. pr. kvm. 294 x 392 cm. Fremstår med mindre/minimale brugsspor.

Varenr: 5940139
DKK 17.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
20:10
Et par brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.02 ct. (2)
Et par brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, med bevægeligt vedhæng prydet med 22 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.02 ct. Farve: Top Crystal-Crystal- (I-J) . Klarhed: SI-P1. Samlet vægt ca. 10,1 g. Nederste del B. 0,8 cm. L. 3,3 cm. (2)

Varenr: 5987244
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
20:12
Phillip Stein 'Teslar'. Stort dameur i stål med diamanter, 2010'erne
Stort damearmbåndsur fra Phillip Stein, model Teslar, i urkasse af stål, pryde med talrige diamanter, lys skive med romer- og arabertal, dual time, safirglas, monteret med original fibensrem med stålspænde, quartz urværk. Ø. 38 mm. Fremstår med brugsspor, ét af de to batterier skal skiftes. Uret ...

Varenr: 5966299
20:16
DKK 6.000
Kasper Eistrup. cd. Grisebyen and all that mother jazz. Olie på plade.
Kasper Eistrup. f. 1973. 'Grisebyen and all that mother jazz'. Olie på plade. usign. H. 123 x184 (131 x 192) cm. Erhvervet på Art Copenhagen i 2007... fra hans 'første udstilling' på Gallery Falkener.

Varenr: 5959211
DKK 96.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
20:19
DKK 50.000
12345...15»