Vurdering

Kupkassen: Varer uden mindstepriser

Lauritz-kupkassebanner

Ja, det er her, hvor du kan gøre et virkelig godt køb. Her finder du auktioner, hvor varer ikke har nogen mindstepris – måske falder du over dét du lige mangler, eller ikke vidste du havde brug for.

Dét kan vi nemlig også her hos Lauritz.

12345...52»   Varer pr. side   1553 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Børge Mogensen. Dele til biblioteksbord af mahogni, model 6310
Børge Mogensen 1914-1972. Dele til biblioteksbord af fineret mahogni, model 6310, bestående af et foldbart stel samt to halvmåneformede bordplader. Udført hos Fredericia Stolefabrik med mærkat herfra. H. 71 cm. L. 150 cm. B. 75 cm. Fremstår med brugsspor og mærker.

Varenr: 6277024
DKK 1.000 DK, Kolding, Platinvej 02-10-2022
21:16
Tysk plakat, 'Olympia 72', 1972
Original, tysk reklameplakat, 'Olympia 72', offsettryk, 1972. 84 x 60 cm. Uden ramme.

Varenr: 6273455
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-10-2022
21:16
Automobilia. Instruction Book Alfa Romeo Alfetta
Automobilia. Instruction Book Alfa Romeo AlfettaSjældent udbudt original publikation. Hidrører fra svensk Formel 1-mekanikers private samling.

Varenr: 6229482
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 02-10-2022
21:18
Charles Eames for Vitra. 4 DSW stole med Dowell stel. (4)
Charles Eames for Vitra. 4 DSW stole med skaller af sort plast, Dowell stel af sortlakeret metal og træ. Fremstillet hos Vitra med mærkater herfra. Medfølgende skridsikre læderhynder fra Bent Hansen. Fremstår med lette brugsspor. (4)

Varenr: 6277021
DKK 4.000 DK, Kolding, Platinvej 02-10-2022
21:25
Fransk Art nouveau stil bordlampe 1980'erne
Fransk Art nouveau stil bordlampe i form af champignon, glasskærm bemalet med vinranke samt sign. "Art de France", bronze patineret stamme af støbt kunststof i form af grene, H. 57 Ø 36 cm. 1980'erne.

Varenr: 6277841
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-10-2022
21:30
Sven Ivar Dysthe for Varier. Et sæt på tre Planet lænestole med sort læder. (3)
Sven Ivar Dysthe. Et sæt på tre lænestole, model Planet med vippefunktion, betrukket med sort læder, drejelig firpasfod af forkromet metal med detaljer af sortlakeret træ. Fremstillet hos Varier. H. 75 cm. B. 76 cm. Sh. ca. 42 cm. Fremstår med lette brugsspor. (3)

Varenr: 6277010
DKK 4.600 DK, Kolding, Platinvej 02-10-2022
21:30
Ib Eisner, opstilling med frugt og blomster, olie på lærred (cd)
Ib Eisner (1925-2003). Opstilling med frugt og blomster, olie på lærred, signeret. 85 x 82 cm (95 x 91 cm)

Varenr: 6277285
21:35
Sven Middelboe. Et par skærme til pendler 'Verona', Ø. 48 cm. (2)
Sven Middelboe. Et par skærme til pendler 'Verona' af hvidlakeret aluminium. Fremstillet hos Nordisk Solar. Ø. ca. 48 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, uden fatninger, afskalninger samt skævheder. (2)

Varenr: 6277965
21:36
Dansk møbelproducent. Hjørneskab, palisander
Dansk møbelproducent. Hjørneskab af fineret palisander, front med vitrinelåge bag hvilken hylder, runde tilspidsede ben. 1960'erne. Nøgle medfølger.

Varenr: 6277425
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-10-2022
21:43
Claus Bonderup & Torsten Thorup trompetpendel samt Christian Hvidt for nordisk Solar bordlampe (2)
Claus Bonderup & Torsten Thorup trompetpendel af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Fog og Mørup. Ø. 60 cm. Samt Christian Hvidt bordlampe med skærme og fod af hvidlakeret metal, stamme af forkromet metal. Fremstillet hos Nordisk Solar, model Trapez. H. 56 Ø. 45 cm. Fremstår med brugsspor, pendel...

Varenr: 6277538
21:43
DKK 450
Arne Jacobsen. To 'Syver' stole model 3107 (2)
Arne Jacobsen. To "Syver" stole model 3107, skal af sortlakeret træ, monteret på forkromede ben, sædehøjde ca. 43 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1976. Fremstår med små afslag på kant samt brugsspor, anløbninger på stel, 'bløde' rygge. (2)

Varenr: 6278022
21:43
DKK 450
Lajos Fuzesil, modelstudie, cd
Lajos Fuzesil (1931), modelstudie, olie på lærred, sign. Fuzesil, 90x60 cm. U.R.

Varenr: 6278642
DKK < 1.000 DK, Kolding, Platinvej 02-10-2022
21:45
DKK 450
Lænestol, Model Nolan
Lænestol med stel Acacia træ samt sæde og ryg af læder, Model Nolan. Mål. 76x68x72 cm. Modelfoto. Udstillingsmodel. Nedpakket i originalt emballage.

Varenr: 6277849

21:47
Lænestol, Model Nolan

Varenr: 6277852

21:47
DKK 700
Christian Mortensen. Fiskekoner på Gl. Strand (cd2)
Christian Mortensen(1908-?). Fiskekoner på Gl. Strand, olie på plade, sign. Chr. Mortensen. 40 x 30 cm. U.R. (2)

Varenr: 6276955
21:50
Sigma zoomobjektiv til Nikon AFD

Varenr: 6131488
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-10-2022
08:16
Ring med karneol, sterling sølv, str. 56
Ting udført i sterling sølv, prydet med en cabochonsleben karneol. Ringstr. 56. Denne vare hidrører fra en ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6272997

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-10-2022
08:18
Seeddesign. Pendel, model damo
Seeddesign. Pendel, model damo, med skærm af sortlakeret metal. Ø 39 cm. 60w E27-fatning (stor). Fremstår ubrugt i original emballage.

Varenr: 6254868

DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
09:05
Vedhæng i form af bogstavet W, af 8 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Vedhæng i form af bogstavet W, af 8 kt. guld, dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde 45 cm. Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6274694

09:21
Par ørestikker med cubic zirkonia af 8 kt. guld
Par ørestikker med cubic zirkonia udført i 8 kt. guld, Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6274681

09:54
Dansk møbelproducent. Kommode, teaktræ.
Dansk møbelproducent. Kommode af fineret teaktræ, front med seks skuffer, runde tilspidsede ben af massiv teaktræ. 1960'erne. H. 100 cm. B. 75 cm D. 46 cm. Fremstår med brugsspor, mærker/ridser i træ. Nøgle medfølger.

Varenr: 6278500
DKK 1.200 DK, Kolding, Platinvej 03-10-2022
10:17
DKK 900
Thomas Bentzen for Hay, 2 'DLM' borde af metal (2)
Thomas Bentzen for Hay, 2 'DLM' borde af pulverlakeret metal. H. 43/56 cm. Ø. 38 cm. Fremstår med brugsspor samt ridser. (2)

Varenr: 6278121
10:37
Hyldeblomstring af forgyldt sterling sølv med cubic zirkonia, str. 54
Hyldeblomstring af forgyldt sterling sølv med cubic zirkonia. Ringstr. 54. Vægt ca. 3 gram. Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6246671

10:48
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 2/1 væglampe
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 2/1 væglampe med skærme af hvidt opal glas, fatningshus og arm af forkromet metal, Ø 20 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. 1.foto er modelfoto.

Varenr: 6270781
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-10-2022
10:50
Samling kraveknapper, manchetknapper og slipseclips
Samling vintage herresmyker, bestående af div. kraveknapper, 2 par manchetknapper ( ej sølv) og slipseclips af sterling sølv og 830 sølv.

Varenr: 6271567
11:11
Flagermusstol
Flagermusstol af sort læder, stel af sortlakeret metal. SH. 36 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6278774
11:19
Bang & Olufsen. Beogram 1902 pladespiller
Bang & Olufsen. Beogram pladespiller model 1902 med MMC 4000 Pickup. Mål: 33 x 44cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6256868
DKK < 1.000 DK, Kolding, Platinvej 03-10-2022
11:20
Gregory Fallows. Motiv med kvinde og westernklædt mand
Gregory Fallows (1953-2020, USA/DK). Motiv med kvinde og westernklædt mand, olie på lærred, sign. og dat. Fallows 90. 60 x 80 (61 x 81) cm.

Varenr: 6278809
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-10-2022
11:25
Gregory Fallows. Interiør med kvinde
Gregory Fallows (1953-2020, USA/DK). Interiør med kvinde, olie på lærred, sign. og dat. Fallows 2019. 80 x 60 cm. U.R

Varenr: 6278812
11:26
DKK 500
Laboremus. Saunabænk i Oregon Pine.
Laboremus. Saunabænk udført i massiv lakeret i Oregon Pine med tappede samlinger. Fremstillet ved Laboremus, Viborg. H. 35. L. 150. B. 46 cm. Lette brugsspor.

Varenr: 6256824
11:32
12345...52»