Vurdering

Kupkassen: Varer uden mindstepriser

Lauritz-kupkassebanner

Ja, det er her, hvor du kan gøre et virkelig godt køb. Her finder du auktioner, hvor varer ikke har nogen mindstepris – måske falder du over dét du lige mangler, eller ikke vidste du havde brug for.

Dét kan vi nemlig også her hos Lauritz.

12345...61»   Varer pr. side   1820 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Lotte Linnet. Abstrakt komposition (cd)
Lotte Linnet (f. 1953). Abstrakt komposition, olie på lærred. Sign. og dat. Lotte Linnet 90. 100 x 80 (101 x 81) cm.

Varenr: 6264950
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-09-2022
08:14
Georges Huel & Pierre-Yves Pelletier. Fransk plakat for OL, 'Montréal 1976', 1976
Georges Huel & Pierre-Yves Pelletier. Original, fransk/canadisk plakat for OL, 'Montréal 1976', serigrafi, 1976. 84 x 60 cm. Uden ramme. Fremstår med få kantmærker og pletter.

Varenr: 6271673
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:55
En samling glasting, bl.a. bowle og osteklokke (7)
En samling glasting bestående af stor bowle med låg og hankeformede greb, osteklokke med fad, fade, skåle og vase. Ovalt tærtefad, skål med ternet mønster og krystaldele fremstår med små chips på kanten, krystalskålen med slibning på tak. (7) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. ...

Varenr: 6220329
08:59
Henrik Buster Bruun og Knud Bjørn-Knudsen. Landskab og komposition. (cd) (2)
Henrik Buster Bruun (f. 1929). Landskab. Litografi. Sign. og nummereret Henrik Buster Bruun 72, 97/104. Bladstørrelse 53 x 60 cm, monteret i passepartout. Knud Bjørn-Knudsen. Komposition Serigrafi. Sign. K. Bjørn-K. 80, E.T. Bladstørrelse 44 x 46 cm. (2)

Varenr: 6254935
08:59
Holmegaard m.fl. 'Skibsglas' m.m. glasservice (25)
En samling glas omfattende 10 hedvin 'Skibsglas' fra Holmegaard, H. 10,5 cm, samt en serie glas med tyk bund i hvidt og gråblåt glas: 9 soda/øl/vandglas, H. 12,3 cm, 4 vinglas i forsk. str., H. 12,5-14,5 cm, 2 portvinsglas, H. 10 cm. (25) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. ...

Varenr: 6219395
09:03
Lise Blaabjerg. Havneparti. (cd)
Lise Blaabjerg (f. 1939). Havneparti. Litografi. Sign. og nummereret Lise Blaabjerg, 70/140. Bladstørrelse 76 x 56 cm. Uindrammet.

Varenr: 6247786
09:04
Eyvind Olesen. Opstilling. (cd)
Eyvind Olesen (1907-1995). Opstilling. Olie på lærred. Sign. Eyv. Olesen 68. 40 x 50 cm. Uden ramme.

Varenr: 6177546
09:07
Lise Blaabjerg. Komposition med figur. (cd)
Lise Blaabjerg (f. 1939). Komposition med figur. Litografi. Sign. og nummereret Lise Blaabjerg, 41/130. Bladstørrelse 57 x 76 cm. Uindrammet.

Varenr: 6247840
09:09
Belgisk plakat, 'Wishbone Ash', 1980
Original, belgisk koncertplakat, 'Wishbone Ash', serigrafisk trykt hos Dictus, 1980. 102 x 72 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsmærker.

Varenr: 6266523
09:11
C.M. Cohr m.fl. Toiletsæt og billedramme i sølv (3)
Hårbørste og pynteskinne til kam af sølv fra C.M. Cohr samt oval billedramme af sølv. L. børste 14,5 cm, H. ramme 12,5 cm. Vægt kamskinne og ramme ca. 24 g. Børsten fremstår med gravering, billedrammen med buler. (3) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., ...

Varenr: 6227290
09:11
Ubekendt maler. 'Det fantastiske land'
Ubekendt maler. 'Det fantastiske land'. Akryl og gouache på papir. Sign. monogram KAL. Lysmål 39 x 56 cm (53 x 70 cm).

Varenr: 6150453
09:14
Lise Blaabjerg. Komposition. (cd)
Lise Blaabjerg (f. 1939). Komposition. Litografi. Sign. og nummereret Lise Blaabjerg, 35/90. Bladstørrelse 57 x 76 cm. Uindrammet.

Varenr: 6255072
09:19
Dansk møbelproducent. Spejl med ramme af palisander
Dansk møbelproducent. Spejl med ramme af palisander. H. 96, B. 42,5 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6269452
09:22
Samling på 6 ringe af sterling sølv mm. Str. 53
Samling ringe udført i sterling sølv mm. med forskellig udtryk og dekoration. Ringstr. 53. Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt smykkebutik som lægges på auktion i Odense den næste tid.

Varenr: 6195216

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-09-2022
09:23
Lise Blaabjerg (f. 1939). Komposition. Litografi. Sign. og nummereret Lise Blaabjerg, 59/90. Bladstørrelse 57 x 76 cm. Uindrammet.

Varenr: 6255090
09:24
Carlo Jensen for Hundevad. Reol af palisander
Carlo Jensen for Hundevad. Reol af fineret palisander, flytbare hylder med skrå front. Fremstillet hos Hundevad & Co. H. 129, B. 138, D. 30,5 cm. Fremstår med brugsspor, mærker/pletter, lidt farvenuancer på toppen.

Varenr: 6263225
09:25
Eyvind Olesen (1907-1995). Opstilling. Olie på lærred. Sign. Eyv. Olesen 62. 44 x 67 cm. Uden ramme. Mindre krakeleringer.

Varenr: 6177245
09:27
Lise Blaabjerg (f. 1939). Komposition. Litografi. Sign. og nummereret Lise Blaabjerg, 45/90. Bladstørrelse 57 x 76 cm. Uindrammet.

Varenr: 6255088
09:34
Empire sennepskrukke af sølv
Empire sennepskrukke af sølv med gennembrudt korpus, graverede border, cartouche på front med punslet navnetræk og datering 1829. Indsats af blåt glas. H. 8,5 cm. Vægt ekskl. indsats: ca. 54 g. Utydeligt stemplet, dog bl.a. med stenbukkens månedsmærke. Fremstår med brugsspor, reparationer på ...

Varenr: 6258822
09:35
Valdemar Foersom Hegndal. Kvindeportræt. (cd)
Valdemar Foersom Hegndal (1916-2002). Kvindeportræt. Litografi. Sign. og nummereret V. Foersom Hegndal- 73, 36/46. Bladstørrelse .77 x 64 cm. Uindrammet. Fremstår med mærker efter indramning langs kant.

Varenr: 6163922
09:39
Orla Valdemar Borch. Plantage, efterår. (cd)
Orla Valdemar Borch (1891-1969). Plantage, efterår. Olie på lærred. Sign. OVB. 50 x 60 cm. (68 x 78).

Varenr: 6227049
09:51
Kinesisk tæppe, 184 x 90 cm
Kinesisk tæppe, 184 x 90 cm. Fremstår med brugsspor, slid på frynser, pletter. Trænger til rens.

Varenr: 6266684
09:55
Gerhard Blom. Landskab med huse og personer
Gerhard Blom (1866-1930). Landskab med huse og personer. Olie på malerplade. Sign. Gerh. B. 18 x 26 cm. (28 x 36).

Varenr: 6221181
09:56
Lise Blaabjerg (f. 1939). Komposition. Litografi. Sign. og nummereret Lise Blaabjerg, 61/90. Bladstørrelse 57 x 76 cm. Uindrammet.

Varenr: 6247782
09:59
Lise Blaabjerg. 'Sommeren er endelig kommet' (cd)
Lise Blaabjerg (f. 1939). 'Sommeren er endelig kommet'. Litografi. Sign.Lise Blaabjerg, E/A. Bladstørrelse 76 x 57 cm. Uindrammet.

Varenr: 6247832
10:04
Persisk tæppe, 113 x 102 cm
Persisk tæppe, 113 x 102 cm. Fremstår med brugsspor, farveforskelle, reparation i siden.

Varenr: 6266464
10:10
Mogens Gad. Eksteriør med hus og træer
Mogens Gad (1887-1931). Eksteriør med hus og træer. Olie på lærred. Sign. Mogens Gad, dateret 1925. 35x40 cm. (44x49,5 cm)

Varenr: 6224227
10:11
Par ørestikker o creolform af 8 kt. guld
Par ørestikker i creolform, udført i 8 kt. guld, l.32 m. Vægt ca. 3,1 gram. Denne vare hidrører fra en ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6260573

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-09-2022
10:13
Jens Kromann. Klippelandskab. To litografier. (cd) (2)
Jens Kromann (1936-2016). Klippelandskab. To litografier. Begge sign. og nummererede Jens Kromann 78, 22/70. 46 x 40 cm. Uindrammede. (2)

Varenr: 6247870
10:14
Ole Due. Mandsportræt, pastel
Ole Due (1875-1925). Mandsportræt, pastel på papir, sign. OD samt på bagsiden Ole Due. Lysmål: 19 x 16 cm (30 x 28 cm). Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Varenr: 6214171
10:15
12345...61»