Vurdering
   Varer pr. side   16 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Servisglas 5 st, Kosta Boda
KJELL ENGMAN, "Fenix", öl-, vin- och starkvinsglas 6 st, Kosta Boda, kupor av klarglas, polykroma ben, stämpelmärkta och etikettmärkta, höjd 15-19 cm

Varenr: 5765151
DKK 1.445 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-09-2020
11:37
Se mere
Soffbord Italien
SOFFBORD, Italien 1970-tal, grå marmor, fasetterad skiva och ben, höjd 55, 135 x 74 cm

Varenr: 5765197
DKK 3.613 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-09-2020
12:23
Se mere
Lyngby Porcelæn Thermodan kande
Lyngby Porcelæn

 DKK 1.199,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Uppläggningsfat Kina 1700-tal
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor i underglasyrblått med trana och hjort i landskapsscen, 28 x 38,5 cm

Varenr: 5765198
12:24
Se mere
Albert Krüger, Sommardag på Österlen
ALBERT KRÜGER (1885-1965): Sommardag på Österlen, signerad Alb Krüger, olja på duk, 40x49 cm

Albert Krüger föddes i Östraby i Skåne. Han studerade vid Tekniska aftonskolan i Malmö 1903-1904 för att sedan fortsätta sina studier vid Tekniska skolan och Althins målarskola i Stockholm. Krüger var medlem i konstnärsgruppen Aura i Lund.

Krüger började sin konstnärsbana som naivist, men övergick till att bli en landskapsmålare i en stram formkänsla med ett starkt koloristiskt drag.

Hans verk finns representerade bland annat på Moderna museet i Stockholm, Norrköpings konstmuseum, Malmö museum

Varenr: 5765334
DKK 2.890 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-09-2020
14:40
Se mere
BENGT LINDSTRÖM: Svartvitt ansikte
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): Svartvitt ansikte, signerad a tergo Bengt Lindström, gouache på papper, ca 77x74 cm

Varenr: 5765378
DKK 5.058 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-09-2020
15:24
Se mere
ROMERO BRITTO (född 1963): Dancers
ROMERO BRITTO (född 1963): Dancers, signerad Romero Britto, numrerad 49/300, silkscreen, 92x92 cm

Varenr: 5765379
15:25
Se mere
Oidentifierad konstnär 1700-tal Johannes Döparen
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1700-tal, sannolikt föreställande Johannes Döparen, olja på duk fäst på pannå, 28x21,5 cm

Varenr: 5765380
DKK 4.336 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-09-2020
15:26
Se mere
SVEN X:ET ERIXSON: Figurer med kvinna
SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): Figurer med kvinna och man, 1 par, signerade Sven Erixson, blandteknik, ca 24x15 cm styck

Varenr: 5765426
16:12
Se mere
Reflections Copenhagen Chicago fyrfadsstage
Reflections Copenhagen

 DKK 1.450,00
NYHED LAURITZshop

Bordslampfot 1800-talets första hälft
BORDSLAMPAFOT, Nikolaus I, sannolikt Ryssland, delvis brännförgyld brons, fyrkantig bas på tassfötter, akantusbård, postament med reliefdekorer av Ceres och Flora samt oljelampor, kannelerad kolonn, höjd 53 cm

Varenr: 5765427
16:13
Se mere
Byst, jaktgudinnan Diana
BYST, omkring 1900, jaktgudinnan Diana, skulpterad carraramarmor, höjd 32 cm

Varenr: 5765471
16:57
Se mere
Skulptur, tillskriven Burchardt Precht
BURCHARDT PRECHT (1651-1738, hovbildhuggare 1681) tillskriven, mytologisk skulpturgrupp - Tiden, Sanningen & Avunden, stockholmsarbete i karolinsk barock, skulpterat och bronserat lövträ, undersidan med bläckpåskrift Tiden, Sanningen & Afunden af Burchardt Precht eller hans skola, höjd 32 cm

Jämför skulpturer tillskrivna Burchardt Precht i Nationalmuseums samlingar, Stockholm; Kristus med korset, NMSk 1519; kvinnlig genie, NMSk 2241; jämför pennteckning utförd 1685 av Nikodemus Tessin för prins Ulriks Castrum doloris, NMH THC 4826

Burchardt Precht föddes i Bremen 1651 och fick sin utbildning hos brodern Christian, som liksom fadern var bildhuggare. 1674 kallades Precht till Stockholm för att biträda Nicolaes Millich vid inredning av Drottningholm för riksänkedrottning Hedvig Eleonora d.ä. Efter sju år i landet utnämndes Precht till hovbildhuggare och hade då ett nära samarbete med Nicodemus Tessin d.y. Tillsammans reste dessa 1687 till Frankrike och Italien för att studer

Varenr: 5765555
DKK 14.452 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-09-2020
18:21
Se mere
Konsolbord 1700-talets andra hälft
KONSOLBORD, stockhomsarbete i rokoko, dekor av pastellage, bronserat, dekor av akantus, flätverk, rocailler och voluter, skiva av kalksten, höjd 76, 73,5 x 45,5 cm

Varenr: 5765557
DKK 8.671 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-09-2020
18:23
Se mere
Hans Ekegårdh, Quai de la Rapée
HANS EKEGÅRDH (1881-1962): Quai de la Rapée vid Seine, Paris, med i fonden Notre-Dame, signerad Ekegårdh, olja på pannå av papp, 12,5x 21,5 cm

Hans Ekegårdh visar sig vara i sina landksaps- oxh stadsmålningar en efterföljare till impressionisterna, framför allt till Camille Pissarro. Med blonda soldränkta bilder fångar han med nervöst livlig penselföring luftens dallrande ljus.

Varenr: 5765644
DKK 2.168 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-09-2020
19:50
Se mere
efter Dandré-Bardon La Naissance oljemålning
MICHEL-FRANCOIS DANDRÉ-BARTON (1700-1783) kopia efter: La Naissance, olja på duk, 61 x 50 cm

Originalmålningen utförd 1743 av Michel-François Dandré-Bardon finns i Musee Granet, Aix-en-Provence i Frankrike. Jean-Joseph Baléchou graverade ett kopparstick efter målningen ca 1744. Målningen ovan är spegelvänd i jämförelse med originalmålningen och sannolikt utförd med kopparsticket som förlaga. Målningen har blivit renoverad och dubblerad av konservator Sidorov år 1821 i staden Kharkov.

Michel-François Dandré-Bardon målade "Les quatre ages de la vie - La Naissance/L'Enfance/La Jeunesse/La Vieillesse" (Livets fyra åldrar - födelsen/ barndomen/ ungdomen/ ålderdomen)

Varenr: 5765685
DKK 10.839 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-09-2020
20:32
Se mere
Ivan Lönnberg
IVAN LÖNNBERG (1891-1918): Höst, betitlad "HÖST" och på baksidan inskriberad 'Ivan Lönnberg 1909', kol, krita och akvarell på papper; svarta ramlinjer, 27 x 49 cm.

PROVENIENS
Gunvor Redlund

Utförd 1909 då Ivan Lönnberg tog lektioner i Althins målarskola på Grevgatan 26 på Östermalm. Den privata konstskolan spelade under flera årtionden en viktig roll då det gällde att förbereda unga konstnärer för inträde vid Konstakademien i Stockholm.

Ivan Lönnberg ansågs vara en av de mest lovande svenska konstnärerna i sin generation, men hans liv blev alltför kort och hans bevarade konstnärliga verk alltför få - knappt 50 målningar är kända, många ateljéstudier men också påfallande många självporträtt. Den 26 april 1918, föll han för en tysk kula i strider i departementet Somme cirka 15 mil norr om Paris. Lönnberg var en av de mest kända svenskarna som deltog som frivillig i 1:a världskriget på de allierades sida. När han stupade hade han varit ute i kriget i tre år och åt

Varenr: 5765686
20:33
Se mere
Jules Steiner flickdocka
JULES STEINER FLICKDOCKA, 1890-tal, huvud i bisqui märkt " J. Steiner S te S.G.D.G Paris Fire A 13", med insatta blå fasta ögon, sluten mun, hål för örhängen, blond mohairperuk, ledad kropp i trä och massa, klädd i rosa klänning, vita underkläder med spets, längd ca 52 cm

Varenr: 5765730
21:17
Se mere
Design By Us Tiny B**** ottoman
Design By Us

 DKK 12.090,00
NYHED LAURITZshop