Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   164 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet, ovalt fad af porcelæn, 1800-tallet
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet, stort ovalt fad af porcelæn, L. 54,5 cm. 1. sort. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5768493
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
11:00
Fritz Syberg. 'Svaner og ænder i andedammen i Zoologisk Have', 1916
Fritz Syberg (1862-1939). 'Svaner og ænder i andedammen i Zoologisk Have', akvarel og bly på papir, sign. monogram samt dateret 1916. 47 x 63 (58 x 74) cm. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her. ...

Varenr: 5761431
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
11:10
DKK 4.200
Georg Braun, Frans Hogenberg. Kobberstukket håndkoloreret kort over Helsingør og Helsingborg
Georg Braun, Frans Hogenberg. Kobberstukket håndkoloreret kort over Helsingør og Helsingborg "Freti Danici or Sundt Accuratiss Delineatio". Indrammet med glas på begge sider. 39 x 52 (44 x 56) cm. Foldemærke på midten, enkelte pletter. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og ...

Varenr: 5765973
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
11:20
Bjørn Wiinblad. Relief med lysholdere cd
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Væghængt relief med af lertøj dekoreret med kvindefigur og bladværk i blå på lys grund, modelleret med to lysarme, sign. og dat. Bjørn Wiinblad 72. H. 42,5, B. 39 cm. Minimalt glasurafslag. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik ...

Varenr: 5761331
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
11:20
DKK 1.700
Chesterfield-stil kontorstol, brunt læder og mahogni
Chesterfield-stil kontorstol af mahogni, sæde og ryg polstret med knapsyet brunt læder. Firepasfod med dyrepoter af messing under hvilke hjul. Justerbarhøjde / H. 82, SH 50. Brugsspor Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se ...

Varenr: 5764726
11:30
DKK 1.200
Royal Copenhagen. Fiskefad med blomster, 1894 - 1898
Royal Copenhagen. Hvid halvblonde prydet med blomster og guldkant, dekorationsnummer 93, ovalt serveringsfad med fiskerist 93 / 535 og 93 / 111. Fra stel udarbejdet i perioden 1894 - 1898. Slitage på guldkant. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling...

Varenr: 5767993
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
11:40
DKK 450
Jardinere af messing
Jardinere af messing med prydet med løve maskeroner og stående på poter. 15,5 cm, L. 34 cm. Med små huller i bund og aldersrelaterede brugsspor. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5766323
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
12:00
Stor kinesisk tromme, 1900-tallet
Stor kinesisk tromme af bemalet træ.1900-tallet. Glasplade medfølger H. 70, Ø 85 cm, glasplade Ø 70 cm Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5764729
12:13
Bøhmisk Karaffel af glas dekoreret med vinløv, ca. 1850
Lille tøndeformet bøhmisk karaffel med riflet bundparti, halsen med tre rigler og tilhørende presset prop, dekoreret med vinløb i rødt. Ca. 1850. H. 20 cm. Afslag på prop. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle ...

Varenr: 5766221
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
12:15
Samovar af messing
Samovar af messing med hanke og knopper af træ, opsat på kvadratisk fodstykke og løst underfad. H. 47, 5 cm. Underfad L. 37 cm. Med bule. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5764893
12:20
Royal Copenhagen. Flora Danica chokoladekop med underkop, 3512 0g 3513 (2)
Royal Copenhagen. Flora Danica chokoladekop og underkop af porcelæn, polykromt dekoreret og i guld, kop dekoreret med 'Cotula coronopifolia L' 20 / 3512 og underkop 20 / 3513. Kop H. 6.5 cm. Underkop Ø 14 cm. 1.sort. Kop med afslag rand og underkop med afslag på kant (2) Denne vare er del af ...

Varenr: 5764549
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
12:35
Kinesisk kommode
Kinesisk kommode delvist rødmalet træ, front med to skuffer og to døre. H. 89, B. 101, D. 47 cm. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5769354
12:40
DKK 500
Ubekendt kunstner. 'Come and see us at Clark’s Cirque'
Ubekendt kunstner. 'Come and see us at Clark’s Cirque', olie på lærred, usign. 70 x 50 (83 x 62) cm. Rensning må påregnes. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5764441
12:50
DKK 3.200
Christian X og Alexandrine, signeret portræt i skønvirke sølvramme
Royal familieportræt af Christian X, Dronning Alexandrine, kronprins Frederik og prins Knud, sign. Christian og Alexandrine samt dat. 1912 i Heimburger skønvirke ramme af sølv, københavnerstemplet 1913. 21,5x16 cm (31x25 cm) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en ...

Varenr: 5761393
13:10
DKK 1.300
Aluminia. Jardiniere af fajance
Aluminia. Ottesidet frugtskål af fajance polykromt dekoreret med blomster og frugt 732 / 299. H. 15 cm, Ø 29 cm. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5764685
13:20
DKK 700
Blomsterkumme af kobber
Blomsterkumme af kobber med gyldne detaljer og prydet med hanke i form af løber, stående på kvadratiske fodstykker. H. 71 cm, Ø 51 cm. Brugsspor og små buler. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her....

Varenr: 5767619
13:25
Majolica jardiniere med forgyldt ornamentik
Majolica jardiniere med delvist forgyldt ornamentik af metal iform af bånd og guirlander H. 20,5 cm, L. 52 cm. Aldersrelaterde brugsspor. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5766138
13:30
Bismarcks halskæde af 14 kt. guld, ca. 20,2 g
Bismarcks halskæde af 14 kt. guld, monteret med sikkerhedshaspe. Længde 46,5 cm. Bredde 0,8-0,5 cm. Vægt 20,2 g. Fremstår uden synlige brugsspor Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5769100
13:40
DKK 2.800
Ampel af gult glas
Ampel af glut glas med ophæng af delivst bemalet jern, indvendigt monteret til elektricitet. H. ca. 40 cm. Med rust. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5761530
13:45
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet en samling porcelæn (5)
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet en samling porcelæn bestående af: Skål 388 L. 31 cm (2.sort), skål 2014 L. 29,5 cm (1. sort), fad med hanke 2152 (2.sort), underfad 217 L. 41 cm, soveskål med fast underfad L. 24 cm (2.sort) (5) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter ...

Varenr: 5769044
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-09-2020
13:50
DKK 3.600
Persisk Isfahan tæppe 161x110 cm
Persisk Isfahan tæppe, uld på silke, 161x110 cm. Brugsspor og mølskader. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5761690
13:55
DKK 650
Christian Hansen. ’Cubaner’, cd
Christian Hansen født 1951. ’Cubaner’, olie på lærred, sign. 90 x 70 (92 x 72) cm. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5761457
14:10
Våbenskjold af kobber drevet med kampscener
Våbenskjold af kobber drevet med kampscener, masker og frugter. Bagside med to krydsede attrap sværd. Første halvdel af 1900-tallet. H. 74 cm. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5762579
14:15
DKK 500
Stor samling auktionskataloger
Stor samling auktionskataloger fra 1980erne og frem heriblandt kataloger fra Ellekilde, Sotheby's, Bruun Rasmussen m.fl. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5761407
14:21
Royal Copenhagen. Musselmalet Helblonde, to ovale fade (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet Helblonde, to ovale fade af porcelæn, 374 (3. sort) og 375 (1. sort), L. 30 cm og 36,5 cm. Stort fad med modelleringsfejl på kant (2) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne ...

Varenr: 5768489
14:30
Kinesisk stol. 1900-tallet
Kinesisk stol af bemalet træ. 1900-tallet. H. 99 cm, SH. 54 cm. Slitage på tværpind. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5764714
14:40
Rosemonde Kribec. Figurkomposition, cd
Rosemonde Kribec 1920-2000. Figurkomposition, oliekridt på papir, sign. 39 x 29 (41 x 31) cm. Revne i glas. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5761394
14:40
Aluminia. Vase af fajance
Aluminia. Vase af fajance med hanke, polykromt dekoreret med fugl og frugt, 1354 / 1065. H. 24, Ø 20 cm. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5761458
15:00
DKK 700
To østafrikanske skæringer (2)
To østafrikanske skæringer i form af relief og maske. Sidste halvdel af 1900-tallet. H. 52 og 40 cm. (2) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5762633
15:10
N. H. Christiansen. Vinterlandskab med åløb gennem skoven, 1874
Niels Hans Christiansen 1850-1922. Vinterlandskab med åløb gennem skoven, olie på lærred, sign. samt dateret 1874. 68 x 95 (86 x 113) cm. Krakeleringer. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Varenr: 5762816
15:10
DKK 3.200
12345...6»