Vurdering
12»   Varer pr. side   51 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Edition Luxe Ring 14K
RING, 14K, rödguld, cocktail modell, rund fasettslipad syntetisk röd sten, krans med färglösa fasettslipade stenar, ornerat genombrutet gallerverk, stl ca 17 3/4 jmfr 55.5, vikt ca 10.8 g

Varenr: 5815641
DKK 2.854 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:00
Se mere
Edition Luxe Universal Armbandsur 1960-tal
UNIVERSAL, armbandsur, 1960-tal, stål/ doublé, manuellt urverk, plexiglas, datum, krona med monogram, halvstelt armband doublé ej original, serie nr. 557101/01 2342669, diam ca 34 mm, box med inredning i original medföljer

Varenr: 5815644
DKK 3.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:02
Se mere
Holmegaard Flow Glas - Olivengrøn
Holmegaard

 DKK 199,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Edition Luxe Georg Jensen Heritage Halsband 2003
GEORG JENSEN, Heritage, halsband, 2003, jugendstil, sterlingsilver, längd ca 45 cm, vikt ca 13.0 g, folder samt originaletui medföljer

Varenr: 5815647
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:04
Se mere
Edition Luxe Nina Ricci Hänge ca 0.09 ct 18K
NINA RICCI, hänge ca 0.09 ct, 18K, rodierat vitguld, i form av fjäril, delvis paverad vinge, modell utformad för att löpa på integrerad kedja, märkt Nina Ricci, höjd ca 20,5 mm, bredd ca 25 mm, vikt ca 7,0 g

Varenr: 5815653
DKK 2.141 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:08
Se mere
Edition Luxe Carmoseörhänge 18K
CARMOSEÖRHÄNGE, 18K, rödguld, klassisk modell med oval fasettslipad safir, briljantkrans ca 0.42 ct, genombrutet gallerverk, på stift, vikt ca 3.1 g, etui medföljer

Varenr: 5815657
DKK 3.211 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:10
Se mere
Edition Luxe Jaeger LeCoultre Tank Etrier 1960-tal
JAEGER LE COULTRE, Tank Etrier, armbandsur, 1960-tal, manuellt urverk, stål, mineralglas, krona med monogram, senare läderrem ej original, ref nr. 1671, serie nr. 1125022, verk nr. 1962829, kaliber K841, diam ca 15x23 mm, box med inredning samt tag i original medföljer

Denna ikoniska modell såldes även hos Hermès

Varenr: 5815660
DKK 4.282 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:12
Se mere
Edition Luxe Mühle Nautische Instrumente Glashütte
MÜHLE NAUTISCHE INSTRUMENTE GLASHÜTTE, Sports Automatic, armbandsur, 1990/2000-tal, automatiskt urverk, stål, safirglas, datum, senare präglad läderrem, ref nr. M1-26-10, kaliber 2824-2, diam ca 38 mm, box samt folder medföljer

Varenr: 5815663
19:14
Se mere
Edition Luxe W.A Bolin Armbandsur 18K
W.A BOLIN, armbandsur, 18K, tvåfärgad, svenska kontrollstämplar, smyckesur i form av skärp, halvstel mönstrad integrerad länk, spänne med briljantkrans ca 1 ct och baguetteslipade safirer, integrerat lås med säkerhetsögla, högkvalitativt manuellt urverk signerat Utica three adjustments, serie nr. 52342, kaliber 402, boett märkt W.A Bolin Import, längd ca 18 cm, vikt 36.8 g

Varenr: 5815666
DKK 12.845 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:16
Se mere
Dulong Aura vedhæng (lille) på Stream kæde
Dulong Fine Jewelry

 DKK 900,00
NYHED LAURITZshop

Edition Luxe Ole Lynggaard Lås 14K
OLE LYNGGAARD, lås, 14K, rödguld, litet räfflat kullås, diam ca 10.5 mm, vikt ca 2.2 g, collier med 58 st polerade kulor lapis laxuli ca 7.5-8 mm, trädd på vajer, avslut med dobbar, etui Lynggaard medföljer

Varenr: 5815670
DKK 1.784 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:18
Se mere
Edition Luxe Rolex Oyster Speedking Precision
ROLEX, Oyster Speedking Precision, armbandsur, 1950-tal, manuellt urverk, stål, plexiglas, krona med Rolex krona, senare präglad läderrem ej original, ref nr. 6056, serie nr. 862230, verk nr. 07285, kaliber 710, diam ca 30 mm

Varenr: 5815673
DKK 10.704 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:20
Se mere
Edition Luxe Magnus G:Son Liedholm Collier 18L
MAGNUS G:SON LIEDHOLM, collier, 18K, Skanör, 1987, halvstel ledad praktmodell, arbetad yta, band med briljanter ca 0.50 ct TW VVS, avtagbart hänge med grå south sea pärla, integrerat kistlås med säkerhetsögla, längd ca 44 cm, vikt ca 86.2 g inkl hänge

Kopia av intyg fårn Magnus G:Son Liedholm daterat -88 medföljer

Varenr: 5815677
DKK 32.112 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:22
Se mere
Edition Luxe Björn Weckström Golden Geranium Ring
BJÖRN WECKSTRÖM, Golden Geranium, ring, 18K, Lapponia, Finland, svensk kontrollstämpel, organisk form, satinerad yta, stl ca 17 1/2 jmfr 55, vikt ca 11.1 g

Varenr: 5815680
19:24
Se mere
Edition Luxe Bvlgari B Zero 1 Örhänge 18K
BVLGARI, B Zero 1, örhänge, 18K, roséguld, klassisk Bvlgari modell med svart keramisk dekor, på stift, modell AN 855563, diam ca 13.5 mm, vikt ca 7.9 g, ficka med folder med certifikat från NK juvelsalong daterad 2013, Bvlgarifolder, box med inredning samt ytterkartong medföljer

Varenr: 5815683
DKK 7.136 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:26
Se mere
Edition Luxe Ole Lynggaard Snigel Örhänge 18K
OLE LYNGGAARD, Snigel, örhänge, 18K, vitguld, i form av snäcka, små briljantslipade diamanter ca 0.03 ct W VS, satinerad yta, på stift, modell A 1562-5001, diam ca 9 mm, vikt ca 3.2 g, etui samt box Lynggaard medföljer

Varenr: 5815686
19:28
Se mere
Edition Luxe Rolex Day Date Bark Finish 18K
ROLEX DAY DATE BARK FINISH, armbandsur, 18K, rödguld, från 1988, automatiskt urverk, dag, datum, safirglas, krona med Rolex krona, Presidentlänkt med crown clasp i original ref nr. 8723, ref nr. 18078, serie nr. 9582330, verknummer 1533700, kaliber 3055, vikt ca 143.7 g, diam ca 36 mm, certifikat, diverse kvitton, 2 st lösa stift samt box med inredning i original medföljer

Maschettknappar, ett par, 18K, rödguld, Bark Finish, tillverkade med led från kunds Presidentlänk, bredd ca 16 mm, vikt ca 11.4 g, kvittohandling från Watches of Switzerland daterad 1991 medföljer

Varenr: 5815694
DKK 92.768 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:32
Se mere
Edition Luxe Pärlcollier South Sea
PÄRLCOLLIER, South Sea pärlor, lätt doserad modell, 37 st svart gröngrå, vita och gula pärlor ca 10-12 mm, trädd på tråd med knut, litet kullås, 18K, rodierat vitguld, små diamanter i nedsänkt fattning, längd ca 49 cm

Varenr: 5815697
19:34
Se mere
Preben Hornung - stregætsning, sukker akvatinte, koldnålsradering, syrelavering
BORCH Editions

 DKK 5.000,00
NYHED LAURITZshop

Edition Luxe Jaeger le Coultre Memovox Armbandsur
JAEGER LE COULTRE, Memovox, armbandsur, 1960-tal, automatiskt urverk, stål, plexiglas, datum, alarm, halvstelt senare armband ej original, serie nr. 1016660, verk nr. 1741608, kaliber K825, diam ca 37 mm

Varenr: 5815700
19:36
Se mere
Edition Luxe Elon Arenhill Pärlcollier 18K
ELON ARENHILL, pärlcollier, 18K, Malmö, 2005, rödguld, collier med 30 st odlade grönsvarta Tahitipärlor ca 11-12 mm, trädd på tråd med knut, hänge med fast integrerad pärla, längd ca 42 cm

Varenr: 5815704
19:38
Se mere
Edition Luxe Björn Weckström Elmo Ring Lapponia
BJÖRN WECKSTRÖM, Elmo, ring, Lapponia, Finland, troligen 2003, sterlingsilver, dekor med reducerat ansike/ idol, satinerad yta, stl ca 18 1/2+ jmfr 58+, vikt ca 16.2 g

Varenr: 5815707
DKK 1.070 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:40
Se mere
Edition Luxe Brosch 14K antik troligen Danmark
BROSCH, 14K, antik, troligen Danmark, rödguld, i form av stiliserat rosettband, rikt mönstrad yta, höjd ca 48 mm, vikt ca 15.0 g, etui i original medföljer

Varenr: 5815710
DKK 5.709 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:42
Se mere
Edition Luxe Armband 18K
ARMBAND, troligen Italien, 18K, tvåfärgad, halvstel flätad modell, polerad och mönstrad yta, integrerat istickslås med säkerhetsögla, bredd ca 28 mm, längd ca 19 cm, vikt ca 98.1 g

Varenr: 5815714
19:44
Se mere
Edition Luxe Enstenring ca 8.10-8.20 ct 18K
ENSTENSRING CA 8.10-8.20 CT, 18K, vitguld, klassisk enstensmodell, briljantlipad diamant i fattning med 8 st klor, genombrutet gallerverk, färg P-S very light till light yellow, något ojämn färgfördelning, VS1, god slipning, stl ca 17 jmfr 53, vikt ca 7.1 g, originaletui medföljer

Ringen har tillhört en svensk kvinna som var gift med en släkting till Haile Selassie. Paret levde ett internationellt liv då maken var diplomat.

Varenr: 5815717
DKK 342.529 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:46
Se mere
Edition Luxe Christopher Burger Halsband Lapponia
CHRISTOPHER BURGER, halsband, Lapponia, Finland, 2003, sterlingsilver, x-format hänge, på integrad gummirem original, lås i form av ögla/ kula, längd ca 56 cm, smyckespåse original medföljer

Varenr: 5815720
DKK 1.427 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:48
Se mere
Edition Luxe Christophe Burger Time Peace
CHRISTOPHE BURGER, Time Peace, armbandsur, Lapponia, Finland, 2004, quartzverk, sterlingsilver, safirglas, halvstel integrerad länk med justerbart viklås, mönstrad och satinerad yta, ref nr. 668017, diam ca 25 mm, vikt ca 45.0 g, smyckespåse Lapponia medföljer

Varenr: 5815724
19:50
Se mere
Rosendahl x Zarah Voigt Julestjerne - forgyldt (Ø13 cm)
Rosendahl

 DKK 179,95
NYHED LAURITZshop

Edition Luxe Cartier Santos 100 XL Armbandsur
CARTIER, Santos 100 XL, armbandsur, 2000-tal, automatiskt urverk, stål, safirglas, datum, kronograf med minut och timräknare, krona med fasettslipad safir, präglad läderrem med fjärilsformat viklås i original, ref nr. 2740, serie nr. 311416CE, kaliber 8630, diam ca 41x40 mm (55), box med inredning i original, kopior av servicekvitto samt byte av krona daterat 2016 medföljer

Varenr: 5815728
DKK 28.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
19:52
Se mere
Edition Luxe Zoccai Armband 18K
ZOCCAI, armband, 18K, roséguld, band med fasettslipade gröna stenar, troligen peridot, flerradiga nylonband, justerbar längd, lås i form av karbin, längd ca 17-19 cm

Varenr: 5815731
19:54
Se mere
Edition Luxe Misst Jewellery Mega Örhänge
MISST JEWELLERY, Mega, örhänge, förgyllt sterlingsilver,
modell med fasettslipad rökkvarts, på stift, längd ca 45 mm, vikt ca 13.7 g, etui original medföljer

Nypris 1999,-

Misst Jewellerys kollektioner är formgivna av systrarna Madeleine och Wiveka Trolle

Varenr: 5815734
19:56
Se mere
Edition Luxe Ole Lynggard Globe Örhänge 18K
OLE LYNGGAARD, Globe, örhänge, 18K, rödguld, fasettslipad onyxkula ca 14 mm, briljantslipade diamanter ca 0.10 ct TW VS, på krok, modell A 1682-401, höjd ca 25 mm, vikt ca 10.6 g, box med inredning samt kartong Lynggaard medföljer

Varenr: 5815738
19:58
Se mere
Edition Luxe Nina Ricci Hänge 18K
NINA RICCI, hänge, 18K, vitguld, genombrutet hänge med svartgröna Akoyapärlor ca 5,5 mm, rosatonad Akoyapärla, ca 8 mm, kläppar med fasettslipade rosa safirer, integrerad stel ögla, längd ca 45 mm, vikt ca 4,7 g

Varenr: 5815744
DKK 1.713 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-10-2020
20:02
Se mere
Edition Luxe Ole Lynggaard Love Ring 18K
OLE LYNGGAARD, Love Ring, 18K, rödguld, stjärna med briljanter ca 0.06 ct W VS, satinerad yta, modell A 1465-401, stl ca 16 1/2+ jmfr 52.5, vikt ca 6.2 g, etui Lynggaard medföljer

Varenr: 5815747
20:04
Se mere
12»