Vurdering
12345»   Varer pr. side   139 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop'. Hjerte vedhæng, 18 kt m/ silkearmbånd og Mokuba silkesnor, 130 cm (3)
Ole Lynggaard. Hjerte charm/ vedhæng udført af 18 kt. delvis satineret hvidguld med oplukkelig øsken. Mål ca 11 x 12 mm. Art. nr. A1230-502 med Lynggaard petroleumsgrønt silkearmbånd, str. 3/ L Art. nr. A2537-003 og Mørkegrøn Mokuba silkesnor, L. 130 cm, Art. nr. A1908-309. Leveres i Ole ...

Varenr: 5716632
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2020
11:34
Bænk af eg og anilin læder samt strøgslebet rustfrit stål.
Bænk af ubehandlet egetræsfiner, med stel af strøgslebet rustfrit stål. På top sæde betrukket med sort anilin læder. Designet af Re:collection, Danmark. L.120 B. 44 H. ca. 25 cm. Lidt anløben på stel.

Varenr: 5775150

DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2020
11:40
Poul Henningsen PH Pavestol - valnød læder
PH Furniture

 DKK 21.900,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Poul Volther, spisebord, massiv bøg, model C 28.
Poul Volther spisebord i massiv hvid pigmenteret lakeret bøg, model C 28. Mulighed for tillægsplader (medfølger ikke) Fremstillet ved FDB. Lette brugsspor i form af enkelte overfladeridser. H. 74. L. 141. B. 92/97 cm.

Varenr: 5805433
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2020
12:02
DKK 500
Findahls Mosbøl spisebordsstol
Findahls Mosbøl spisebordsstol med stel i massiv sæbebehandlet eg, kopstykke i fineret valnød. Sæde betrukket med cognac farvet læder. Højde 78 cm. sædehøjde 47 cm. Udstillingsmodel

Varenr: 5764673

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2020
12:32
Erik Ole Jørgensen. Fritstående sofa, model EJ-315/2
Erik Ole Jørgensen 1925 - 2002. Fritstående to-pers. sofa med stel af massivt egetræ, løse hynder betrukket med originalt sort læder. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315/2. L. 154 cm.

Varenr: 5807432
DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2020
13:40
Barstole i lys eg og læder (2)
Par counter barstole i hvid olieret eg og sort læder på sæde, model Rio. SH 67 cm. Fremstår ubrugt. Bemærk! træet står en anelse lysere end illustreret på billeder. (2)

Varenr: 5741157

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2020
DKK 2.800
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen, Erik Jørgensen Møbelfabrik, sofa, model, model 'Pipeline', krom, stof, Danmark, 1980'erne
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen, sofa, model 'Pipeline', krom, stof, fremstillet hos Erik Jørgensen Møbelfabrik, Danmark, 1980'erne. Sofa med svunget stel i forkromet stålrør, polstret ryglæn og siddeflade, betrukket med blåmeleret uldstof, højdeindstillelige fødder, H. 75 cm, siddehøjde:...

Varenr: 5746652
DKK 5.960 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-12-2020
20:39
DKK 298
Kristensen&Kristensen. Lav skænk i massiv eg.
Kristensen&Kristensen. Lav skænk i massiv eg med "rustik" look. Front med to låger samt skuffer, stel i sortlakeret eg. H. 75. L. 180. D. 45 cm. Vejl. udsalgspris 11.999 kr.

Varenr: 5722982

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
10:05
DKK 6.600
Arne Jacobsen cocktail shaker 0,75 l
Stelton

 DKK 1.099,00
NYHED LAURITZshop

Kristensen&Kristensen. Sofabord med plade i massiv ask.
Kristensen&Kristensen. Sofabord med plade i massiv ask, stel i matteret stål. H. 44. L. 140. B. 65 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. Vejl. udsalgspris 4.999 kr.

Varenr: 5723151

DKK 3.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
11:52
KristensenKristensen. Tre barstole, model Ram Steel. (3)
KristensenKristensen. Tre barstole, model Ram Steel med kopstykke i fineret hvidolieret eg, sæder betrukket med læder "Sigma Brandy", stel i sortlakeret stål. H. 84. B. 48. Sædehøjde: 67 cm. Vejl. udsalgspris 8.999 kr samlet. (3)

Varenr: 5705606

DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
12:40
Marte Frøystad for BruunMunch - Ensom chair
Marte Frøystad for BruunMunch - Ensom chair betrukket med gråt hallingdal fra kvadrat , stel af sort pulverlakeret stål. B. 90 Sh. ca. 40 cm. Formgivet af Marte Frøystad. Marte Frøystad er en ung norsk designer, med en kandidatgrad i Design fra Oslo National Academy of the Arts. Studiet ...

Varenr: 5679568
12:46
Bensen Design Team. Stor puf fra 'Ile Pouf'' serien 88 x 88 cm
Bensen Design Team. Stor puf fra 'Ile Pouf'' serien H. 40 x 88 x 88 cm. Udstillingsmodel med patina fra tidligere label.

Varenr: 5774132
DKK 7.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2020
12:49
Henrik Pedersen for Houe.com, Spisebord Model Float. Grey 207
Henrik Pedersen. Spisebord, model Float med bordplade af grå linoleum med sortlakeret kanter, skråtstillede tilspidsede ben af pulverlakeret metal. H. 74 L. 207, B. 95 cm. Udstillingsmodel, fremstår med minimale brugsspor,enkelte ridser og tusch streg på bordplade.

Varenr: 5759237

DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2020
14:10
DKK 450
Stouby sofa, model Malta. L. 250 cm
Stouby sofa udført i uld, ben i børstet stål. Udført hos Stouby møbler. Model Malta. H. 78 cm. L. 250 cm. D. 88 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med lette brugsspor. Vejl. Udsalgspris 31.079,-

Varenr: 5774097
DKK 24.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2020
14:50
Iskos-Berlin for Muuto. Fiber armchair swivel.
Iskos-Berlin for Muuto. Fiber armchair swivel. Sæde af rødt komposit materiale på rødt stel med fir-pas drejefod. H. 77 cm, B. 54,5 cm, Sh. 46 cm. Udstillingsmodel.

Varenr: 5778487

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2020
15:12
Ole Lynggaard. Opal collier m/ brillant, 14 kt hvidguld.
Ole Lynggaard. Opal collier udført i 14 kt hvidguld med brillantsleben diamant på ca. 0.10 ct. Farve: Weselton (H). Klarhed: VV samt cabochonsleben opal. Leddelt Lynggaard halskæde, L. 40 cm. Dess. 498-1. Leveres i Ole Lynggaard smykkepose i brun fløjl samt org. gaveæske og smykkecertifikat. Ny/ ...

Varenr: 5793740
DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
15:50
DKK 1.200
Reflections Copenhagen Harlem Vase
Reflections Copenhagen

 DKK 3.300,00
NYHED LAURITZshop

Poul Henningsen, bordlampe model PH 3/2, fremstillet hos Louis Poulsen
Bordlampe model PH 3/2, dansk design af Poul Henningsen, fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet i 1929. Konstruktion med fod og stamme i messing, udstyret med diffusorer af hvidt opalglas. Mål ca.: Ø 29 cm, H. 47,2 cm. Ny vare i original emballage.

Varenr: 5847733

DKK 7.078 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-12-2020
15:56
DKK 2.608
Ole Lynggaard. 'Taurus'/ 'Tyren'. Stjernetegn i sterlingsølv m/ to Mokuba snore, L. 130 cm (3)
Ole Lynggaard. Sølv vedhæng af sterling sølv: 'Taurus' eller 'Tyren', Art. nr. A8915-301 samt rød silkesnor med sølv endestykker, L. 130 cm, Art. nr. A1502-301 med grå og rød Mokuba snor, L. hver: 130 cm, Art. nr. A1908-304 og A1908-310. Leveres med lille silkepose og Lynggaard smykkekuvert. Ny/ ...

Varenr: 5716611
DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
15:57
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel, Grey.
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel. Højde: 29 cm. Ø: 39 cm. Fremstår i original emballage. Vejl. udsalgspris 2.495 DKK. Modelfotos.

Varenr: 5757576

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2020
15:58
Simon Legald for Normann Copenhagen. Lænestol model Era, udstillingsmodel
Simon Legald for Normann Copenhagen. Lænestol model Era Lounge Chair betrukket med mørkeblå møbelstof, ben formbøjet fineret egetræ SH: 40 cm. Udstillingsmodel med lette brugsspor.

Varenr: 5772480
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2020
16:25
Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl. Sidebord model Fin Table.
Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl for Norr11. Sidebord model Fin Table af sortlaseret massivt eg. Udstillingsmodel, fremstår med slag på kant. Vejl. udsalgspris 2.999 DKK.

Varenr: 5644288

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2020
18:38
Anton Kildeberg´s Møbelfabrik. Serveringsvogn, palisander
Anton Kildeberg´s Møbelfabrik: serveringsvogn / drinksbord med stel af palisander, to plader med grå laminat. Monteret med hjul. H 63 cm, D 51 cm, L 73 cm.

Varenr: 5830786
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
19:15
Johannes Andersen. Sybord af teak
Johannes Andersen. Sybord af teak, front med enkelt skuffe, forneden med ottekantet skuffe med udtræk. Klap i ene side. Fremstillet hos CFC Silkeborg. H. 53, B. 46, L. 60(92) cm. Fremstår med finer afslag

Varenr: 5791122
DKK 3.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
19:19
Ole Wanscher. Lænestol, Colonial Chair, model PJ 149
Ole Wanscher. Colonial Chair, model PJ 149. Hvilestol med stel af ahorn, sæde med løs ryg- og sædehynde betrukket med let patineret læder. Stolen er formgivet i 1959. Fremstillet på P. Jeppesens Møbelfabrik. Litt: Noritsugu Oda: 'Danish Chairs'. Omtalt og gengivet s. 67. SH. 42 cm. Fremstår med ...

Varenr: 5428922
DKK 11.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2020
19:20
Rosendahl x Zarah Voigt Julehjerte - forsølvet (H12,8 cm)
Rosendahl

 DKK 149,95
NYHED LAURITZshop

Peter Hvidt og Orla Mølgaard-Nielsen. Lænestol, model FD142
Peter Hvidt og Orla Mølgaard-Nielsen. Lænestol med stel af bejdset bøgetræ med tremme ryg, løse springhynder nybetrukket med grå uld 1950’erne. Fremstillet af France & Daverkosen, model FD142. Fremstår nybetrukket New Zealandsk uld, ved professionel møbelpolster.

Varenr: 5808068
DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
19:21
DKK 1.700
Georg Jensen, Infinity halskæde / collier af sterling sølv
Regitze Overgaard for Georg Jensen. Infinity leddelt halskæde / collier udført i sterling sølv. Dessin nr. 452. L. 42 cm Vægt 93 gram Er stemplet GJ 925s, samt dessin nr. 452. samt str. M.

Varenr: 5797535
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-12-2020
19:22
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320, betrukket med sort elegance anilin læder, drejelig profileret firpasfod af aluminium. H. 80 cm. B. 75 cm. sædehøjde 42 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ...

Varenr: 5794167
DKK 27.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
19:24
DKK 13.500
Brd. Andersen. Spisebord i eg, model 320 med seks stole (7)
Brd. Andersen. Spisebord med udtræk, udført i eg, model 320. Seks medfølgende stole med kopstykke i massiv eg, betrukket med uld. H. 72 L. 210 B. 95 cm. Udstillingsmodeller med lette brugsspor, tillægsplader medfølger ikke. (7)

Varenr: 5773835
DKK 18.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2020
19:42
Hans J. Wegner. Rektangulært spisebord, model AT-318
Hans J. Wegner 1914-2007. Rektangulært spisebord med bordplade af finèret palisander, ben og sarg af forkromet stål. Fremstillet hos Andreas Tuck, model AT-318. H. 71 L. 172 B. 80 cm. Fremstår med kanthakker, samt uoriginal bordplade.

Varenr: 5493971
DKK 5.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
19:56
Niels Bendtsen. 'My Turn' lænestol i læder med tilhørende puff (2)
Niels Bendtsen. 'My Turn' lænestol udført i anilin læder med tilhørende puff i læder og uld. Lænestol H. 108 cm. B. 70 cm. Puf Ø 70 cm. (2) Udstillingmodel med alm. brugsspor, mærke efter label på puf. Vejl. Udsalgspris 31.500,-

Varenr: 5774118
DKK 22.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2020
19:58