Vurdering
   Varer pr. side   26 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
House of Amber. Poleret ravkugle, ca. 13,5 g
House of Amber. Poleret kugle af cognacfarvet rav. Ø ca. 3 cm. Vægt ca. 10,4 g. Vejl. udsalgspris 18.995 DKK / 2.532 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House ...

Varenr: 5777001

DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-12-2020
15:08
Hans J. Wegner. 'Den kinesiske stol' / 'Kinastolen', sortlakeret
Hans J. Wegner 1914-2007. Armstol 'Den kinesiske stol' / 'Kinastolen', med senere sortlakeret stel, sædet med original løs vendbar hynde i cognac knapsyet læder. Formgivet 1943. Fremstillet hos Fritz Hansen, model FH4283. Litt.: Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs', s. 22-23. Fremstår ...

Varenr: 5839117
DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
19:14
DKK 2.800
Rosendahl x Zarah Voigt Lysestage - forsølvet (H16 cm)
Rosendahl

 DKK 299,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320, betrukket med sort elegance anilin læder, drejelig profileret firpasfod af aluminium. H. 80 cm. B. 75 cm. sædehøjde 42 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ...

Varenr: 5794167
DKK 27.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
19:24
DKK 14.000
Skulptur i patineret bronze
Skulptur i patineret bronze iform af en maske monteret på sokkel af sort marmor h. 37 cm.

Varenr: 5809626

DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-12-2020
19:46
Harry Bertoia, Knoll, chair and ottoman, model 'Bird Chair 423 and 424', Steel, fabric, USA, 1950s (2)
Harry Bertoia for Knoll, chair and ottoman, model 'Bird Chair 423 and 424', steel, fabric, USA, 1950s. Armchair with a cambered frame of rilsan-coated stainless steel rods varnished in white, with orange fabric cover, H 100cm, seat height: 40cm, W 100cm, D 80cm, as well as an ottoman, H 40cm, W ...

Varenr: 5778490
DKK 11.175 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-12-2020
20:30
DKK 372
John Michael Bachem, Gemälde, Abstrakte Komposition, 1989
John Michael Bachem (geb. 1953), Gemälde, Abstrakte Komposition, Mischtechnik auf Leinwand, 1989. Abstrakte figürliche Komposition in Blau, Braun, Weiß und Schwarz, rückseitig signiert und datiert, 130x100cm.John Michael Bachem studierte an der FH Köln bei Prof. Hans Karl Burgeff und Prof. Daniel...

Varenr: 5698228
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-12-2020
20:30
DKK 298
Arne Vodder. Sæt på fire spisestole af massivt teaktræ. (4)
Arne Vodder. Sæt på fire spisestole af massivt teaktræ, sæder betrukket med cognacfarvet vintage anilin læder. Fremstillet hos Vamo. Stemplet. Sh. 43 cm H. 77 B. 47,5 cm. Fremstår ny slebet samt nybetrukket med cognacfarvet vintage anilin læder hos anden dansk professionel møbelpolster i Danmark...

Varenr: 5620449
DKK 10.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2020
20:45
Konsole / Wandkonsole, Holz, Glas, Deutschland, 1950er Jahre
Konsole / Wandkonsole, Holz, Metall, Glas, Vinyl, 1950er Jahre. Konsole mit einer roten Klapptür und einer Ablage aus Glas, H.32,5cm, B.49cm, T.25,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell minimale Kratzer im Vinyl.

Varenr: 5797776
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-12-2020
20:46
DKK 335
Reflections Copenhagen Grand Lauderdale flakon
Reflections Copenhagen

 DKK 7.500,00
NYHED LAURITZshop

André Masson, Radierung, 'Tourment', 1952
André Masson (1896-1987), Radierung, 'Tourment', 1952. Abstrakte Komposition in Schwarz und Orange auf Weiß, unten rechts in Blei signiert, links als Edition 15/30 bezeichnet, rückseitig bezeichnet und datiert, 17x20cm (36x46cm).

Varenr: 5797900
DKK 2.049 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-12-2020
20:58
DKK 298
House of Amber. Kugle/perle af mælkerav, ca. 27 g
House of Amber. Kugle/perle af mælkerav. Ø ca. 3,5 cm. Vægt 27 g. Fremstår med afslag og lidt rester af tape. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber ...

Varenr: 5744520

DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-12-2020
13:00
Newborn, Mattel, Lego. Større samling dukker og dukkeudstyr. (ca 60)
Større samling dukker, heriblandt små ældre bakkelit-dukker, nyere plastdukker fra Toptoy, Lego-dukker mm. Hertil diverse løsdele i form af tøj, og accessories. Desuden flere mindre bøger om Barbie-dukker og andre samle-objekter. (ca 60)

Varenr: 5851395
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-12-2020
16:41
Arne Jacobsen, Munkegaardsstole, Gruppo Dani læder (4)
Arne Jacobsen. Munkegaards stole, model 3105 'Myggen' af formspændt finér originalt betrukket med en "støvet" orange (Col. 5360) Panama læder fra Italienske Gruppo Dani, monteret på ben af forkromet stål. Fremstillet hos Howe, Fremstår uden brugsspor, dog uden original emballage. (4)

Varenr: 5608082

DKK 16.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-12-2020
20:10
Orange antikbemalet dobbeltlåget skab i kinesisk stil,
Orange antikbemalet dobbeltlåget skab i kinesisk stil, Front med to låger samt to skuffer, greb og detaljer omkring i metal. H. 180. B. 100. D. 50 cm.

Varenr: 5825951

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-12-2020
11:49
Samling dukker. Lee Middleton, Master Piece og The Ashton-Drake m. fl.. (7)
Samling dukker bestående af Lee Middleton, Master Piece og The Ashton-Drake m. fl.. L. 37 -75 cm. Fremstår med let brugspræg. (7)

Varenr: 5808230
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-12-2020
12:52
DKK 450
House of Amber. Armbånd af blåt Burma rav. 67,3 g.
House of Amber. Armbånd med kugler af poleret blåt Burma rav á 20-26 mm. Vægt 67,3 g. Ø. ca. 7,0 cm. Vejl. udsalgspris 152.600 DKK/20.346 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Varenr: 5822593

DKK 39.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-12-2020
14:22
DKK 19.500
Armbånd med facetslebne sorte onyx perler, samt guldkugler og lås af 8 kt. guld
Armbånd med facetslebne sorte onyx perler, samt endekugle, gennembrudt pyntekugle samt lås af 8 kt. guld. Omkreds ca. 15½ cm.

Varenr: 5717797

DKK 3.200 DK, Odense, Kratholmvej 08-12-2020
14:52
Turi Heisselberg Balustre Bordlampe (H. 56)
Kähler

 DKK 1.299,95
NYHED LAURITZshop

Fancy colour diamantring, 18 kt hvidguld. Brillanter samt Marquiseslebne diamanter.
Sjælden Fancy Colour diamantring i 18 kt hvidguld prydet med 1.47 ct. marquise slebne og brillantslebne naturlige pink, grønne, gule, champagne, orange og hvide diamanter. Klarhed VS1,VS2, SI1, SI2 og I1. Ringstr. ca. 17 mm/ 53. Leveres i smykkeæske. Natural fancy color diamonds are rare. ...

Varenr: 5815846

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-12-2020
15:52
DKK 500
Neri & Hu for Moooi. To pendler af bambus, model Emperor (2)
Neri & Hu for Mooi. to pendler med bur af bordeauxfarvetbambus, ramme af aluminium, indsats af glas, H. 40 Ø 60 cm. Model Emporor, small. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5810333
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-12-2020
18:02
Kunstglas. Figur i flerfarvet glas i form af en ugle
Kunstglas. Figur i flerfarvet glas i form af en ugle h. 29 cm.

Varenr: 5744886

DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-12-2020
18:11
Persisk Kashan, 390 x 275 cm
Persisk Kashan. Håndknyttet tæppe udført i uld på bomuldstrend med mørk blå bundfarve. Detaljerig ornamentering med gylden medaljon og bort rigt prydet med blomster og bladranker i orange-røde og lyseblå samt beige garner. Skiftende farvenuance alt efter lysindfald, 390 x 275 cm.

Varenr: 5549322

19:30
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSR glasfiber - Orange (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole med originale gennemfarvede orange skaller af glasfiber med struktur. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra/Herman Miller. Model DSR. Eftermonteret med originale 'Eiffel' wirestel i forkromet stål. H. 82/45 cm. Fremstår med brugsspor, lette mærker. ...

Varenr: 5819778
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2020
20:24
Håndlavede ørestikkere m/ opaler, H. 4,7 cm. Et par (2)
Et par håndlavede unika ørestikker af guldbelagt og sort rhodineret sterlingsølv prydet med talrige orange opaler med farveflash samt mindre periodoter. Måler 47 x 16 x 16 mm. Lidt forskel på øvre del af lås. (2)

Varenr: 5675538

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2020
12:01
Stor bronzefigur forestillende Balletpige
Stor Balletpige udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 73 cm incl. sokkel. Bredde 31 cm. Nyere kopi efter Edgar Degas. Modelfoto

Varenr: 5852497

DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-12-2020
19:53
Jacob Kjær, 'Pariser stolen' spisebordsstol af mahogni
Jacob Kjær. 'Pariserstolen', spisebordsstol med stel af Cuba mahogni, sæder betrukket med cognacfarvet vintage anilin læder. Fra 1951. H.89 B.50 cm, sh.46 cm. Fremstår nybetrukket med cognac farvet vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.

Varenr: 5764117
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2020
20:22
Marlene Juhl Jørgensen Flow bracelet large
Marlene Juhl Jørgensen

 DKK 3.100,00
NYHED LAURITZshop

Skulptur i patineret bronze
Skulptur i patineret bronze iform af masker monteret på sokkel af sort marmor h. 45 cm

Varenr: 5822553

DKK 4.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2020
16:22
Ship's binnacle complete, from an English naval vessel
Ship's binnacle complete with compensating balls ('Kelvin's balls') and pedestal. H. 132 cm. Base 53 x 53 cm. Weight 104.2 kg. Appears complete and in working order. Compass lacks refills of alcohol. The pedestal has all cables/connector sockets, etc. Lauritz.com does not guarantee functionality....

Varenr: 5595477
DKK 6.937 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 11-12-2020
21:10
DKK 208