Vurdering
12345»   Varer pr. side   138 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Par Oxford stole, sort læder. (2)
Arne Jacobsen (1902-1971). Par Oxford armstole med stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 91/46 cm. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark.

Varenr: 6059959
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-09-2021
10:16
Arne Jacobsen. Sæt på to stole, model 3171, sort læder. (2)
Arne Jacobsen. 1902- 1971. sæt på to stole, model 3171 Drejelig fempas fod af aluminium og forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007 med label herfra. Sæde og ryg betrukket med sort læder. H. 92/46 cm. Fremstår med let patina samt enkelte mærker læderet (2)

Varenr: 5924403
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-09-2021
10:27
Design By Us Sheik Arab gulvlampe
Design By Us

 DKK 6.590,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Hans J. Wegner. Seks armstole, model PP-208 (6)
Hans J. Wegner. Seks armstole, model PP-208, med stel af massiv teak og mahogni, sæde betrukket med rødt læder. Fremstillet hos PP-møbler. H. 73 cm. B. 58 cm. SH. 44 cm. Fremstår med afslag/skader på rygstykke, mærker, ridser og brugsspor. (6)

Varenr: 6037079
DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2021
10:42
DKK 5.200
Arne Jacobsen. Kontorstol på hjul, model 3107
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3107 (Syveren) med skal betrukket med sort basic læder. formbøjet skal med drejelig højdejusterbar fempasfod på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ny ombetrukket hos professionel møbelpolstre. Minimale brugsspor. Nummerbevis medfølger.

Varenr: 6062445
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2021
11:09
DKK 4.400
Charles Eames. Model EA119 armstol.

Varenr: 6060017
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2021
11:51
DKK 3.400
Hans J. Wegner. Par lufthavnsstole, model AP-40 (2)
Hans J. Wegner. Par lufthavnsstole, model AP-40, betrukket med sort anilin læder, monteret på stålstel, sider af poleret stål. SH. 38 cm. Fremstillet hos AP Stolen. Fremstår nypolsteret ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med sort anilin læder. (2)

Varenr: 5654887
DKK 17.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-09-2021
16:09
DKK 14.000
Mogens Lassen, frihænger, ML33
Mogens Lassen, armstol, frihænger, model ML33 i blankt metal og grøn Hallingdal uld.. H. 79, SH. 45 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med håndteringsspor.

Varenr: 5824952

DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2021
16:17
DKK 3.400
Gunilla Allard. Lænestol model 'Cinema'
Gunilla Allard for Lammhults. Lænestol model 'Cinema' med stel i formkromet stål. Betrukket med cognac læder. Formgivet 1993. Tildel prisen 'Utmærkt Svensk Form' 1995. H. 78 cm, B. 56 cm, SH ca. 41 cm. Fremstår med mærker, pletter og brugsspor.

Varenr: 6047721
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2021
16:28
DKK 450
Skriver Collection Herringbone Mix designmåtte, 60x85 cm
Skriver Collection

 DKK 699,00
NYHED LAURITZshop

Arne Jacobsen. Tre stole 7'eren model 3107 (3)
Arne Jacobsen. Tre stole 7'eren model 3107, af formspændt finér monteret med hhv. sort og cognac læder samt sort uldsof, stel af forkromet stål. H. 75 Sh. 44 B. 47 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med almindelige brugsspor, og begyndende blød ryg. (3)

Varenr: 6012865
DKK 6.400 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2021
16:33
Børge Mogensen. Lænestol, model 2421
Børge Mogensen. Lænestol betrukket med let patineret rødbrunt læder, ben af bejdset egetræ, model 2421. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår med brugsspor, huller på sædehynde.

Varenr: 5830768
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-09-2021
17:20
DKK 4.800
Arne Jacobsen. 'Myren' stol, brun anilinlæder, model 3101 (4)
Arne Jacobsen. Myren. Sæt på fire spisestole med formbøjede skaller betrukket med anilin læder, monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår nybetrukket med brun anilinlæder, hos professionel møbelpolster. Læder med naturlig ...

Varenr: 6049729
DKK 12.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-09-2021
18:48
DKK 500
Arne Jacobsen. Oxford høj kontorstol
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med højdejusterbar fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, senere betrukket med brunt læder monteret på hjul. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med mindre ujævnheder på læder.

Varenr: 6056767
DKK 6.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-09-2021
19:17
DKK 5.000
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4)
Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Læder med naturlig struktur og nogle naturlige ...

Varenr: 6046730
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-09-2021
19:24
DKK 450
Ole Wanscher. 'Colonial' lænestol af mahogni, cognacfarvet anilin læder, model PJ 149
Ole Wanscher. 'Colonial' lænestol model PJ 149 med stel af massiv mahogni, sæder monteret med sjeneflet. Løse ryg- og sædehynder betrukket cognacfarvet anilin læder. Formgivet i 1959. Fremstillet på P. Jeppesens Møbelfabrik. Fremstår nypolsteret hos professionel møbelpolster i Danmark med ...

Varenr: 5784958
DKK 16.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-09-2021
20:21
DKK 10.000
Arne Jacobsen. 'Myren' stol, cognacfarvet læder, model 3101 (7)
Arne Jacobsen. Myren. Sæt på syv spisestole med formbøjede skaller betrukket med cognacfarvet anilin læder, monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår nybetrukket med cogancfarvet anilinlæder, hos professionel møbelpolster. Læder ...

Varenr: 6049712
DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-09-2021
20:23
Fire hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 Syveren(4)
Fire hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af cognac farvet Walnut Elegance anilin læder. Bagside med skridsikret materiale. (4)

Varenr: 5116245
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18-09-2021
13:08
Dulong Kharisma Stream halskæde - Sølv (45 cm)
Dulong Fine Jewelry

 DKK 1.600,00
NYHED LAURITZshop

Knud Færch. Fire stole i teak, model 215 (4)
Knud Færch. Et sæt på fire 'Kohornsstole' med stel af massiv teak, svungne kopstykker, synlige sinker, sæder betrukket med nistret uld. Formgivet omkring 1969/70. Fremstillet af Slagelse Møbelværk. Fremstår med reparationer på kopstykker og bagstykke samt afslag på hjørne (4)

Varenr: 6059703
DKK 30.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-09-2021
16:34
Encoded. Loungestol af teak
Encoded. Loungestol med stel af teak, sæde og ryg af flettet koskind. Mål: H. 73cm, B. 65cm. D. 75cm. Fremstår ny og ubrugt. Vejledende udsalgspris: 9000kr

Varenr: 5934566

DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-09-2021
19:31
Finn Østergaard, lænestol model F33
Finn Østergaard, lænestol model F33, stel i sort lakeret massiv bøgetræ samt med hynder polstret med antracit alcantara mod sorte kontrast læderknapper. Demomodel, fremstår med minimale/ingen brugsspor. Vejl. udsalgspris 7995,-

Varenr: 5865601

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-09-2021
19:50
Arne Hovmand-Olsen. Armstole med stel af massiv teaktræ (2)
Arne Hovmand-Olsen. Armstole med stel af massiv teaktræ, svungne armlæn, afstandsstykker af messing, bagside fineret med teaktræ, sæde og ryg betrukket med sort læder. Fremstillet hos Onsild Møbelfabrik for Jutex, Århus. H. 84/43, B. 72 cm. Brugsspor, patina og en stole med mindre hul på et ...

Varenr: 6044396
DKK 12.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 18-09-2021
19:53
DKK 8.000
H. Kjærnulff. Et par stole i teak (2)
H. Kjærnulf. Et par stole af massivt teaktræ, sæder nybetrukket med sort læder fra Arne Sørensen. Fremstillet hos Korup Møbelfabrik. H. 80. B. 46. Sædehøjde: 45 cm. Fremstår med få/minimale brugsspor. (2)

Varenr: 6019103
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-09-2021
20:03
DKK 5.600
Arne Jacobsen. Oxford kontorstole / konferencestole (4)
Arne Jacobsen. Fire Oxford kontorstole betrukket med originalt sort læder, fempas fod samt stamme af aluminium og forkromet metal med drejefunktion. Sh. 44 cm Fremstillet hos Fritz Hansen i 1987, mærkat herfra. Fremstår med lette brugsspor, små mærker og enkelte ridser på sæder. (4)

Varenr: 6010530
DKK 18.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18-09-2021
20:04
DKK 14.000
Hans J. Wegner. Et sæt loungsestole, model AP-38 (2)
Hans J. Wegner (1914-2007). Lufthavnsstole, model AP-38 nybetrukket med sort læder, monteret på stålstel, sider af poleret stål. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen. H. 77 cm, B. 50 cm, sædehøjde ca. 41cm. Fremstår med få brugsspor (2)

Varenr: 6051602
20:20
DKK 5.000
Ole Wanscher. Par armstole, model PJ 412 samt sofabord (3)
Ole Wanscher. Par armstole med stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med læder. Fremstillet hos P. Jeppesen, model PJ412. H. 86 cm. Sh. ca. 44 cm. samt sofabord af mahogni, H. 53, 65 x 65 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser og mærker. Sofabord med enkelte finérafslag samt stole med ...

Varenr: 6056839
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-09-2021
20:29
Holmegaard Charlotte Amalie kronelysestage
Holmegaard

 DKK 499,95
NYHED LAURITZshop

Burkhard Vogtherr. Armstol/kontorstol i stål og sort læder
Burkhard Vogtherr født 1942. Armstol/kontorstol med stel af stål, armlæn beklædt med sort plast, sæde og ryg nybetrukket med sort læder. H. 85 cm, sædehøjde ca. 47 cm. Fremstillet af Fritz Hansen med mærkat herfra. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6059050
DKK 3.600 DK, Vejle, Dandyvej 18-09-2021
20:53
Ole Wanscher lænestol af mahogni Model PJ 112
Ole Wanscher (1903-1985). Lænestol af mahogni, løse hynder i ryg og sæde betrukket med uldstof, H. 76 B. 66 sædehøjde ca. 42cm. Udført hos P. Jeppesens Møbelfabrik, model PJ 112. Fremstår med alm. brugsspor, 2 mærker under sædehynde på stellet bagerst

Varenr: 6000987
DKK 6.400 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2021
08:34
DKK 5.000
Charles Eames, Armstol, model EA-108
Charles Eames (1907-1978). Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108. Stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af grøn hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83, Sh. 47 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 5913481
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2021
09:29
DKK 4.400
Arne Jacobsen. Tre T-stole, model 3103 (3)
Arne Jacobsen. Tre T-stole model 3103 af formspændte skaller med rødt uldstof, monteret på ben af stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sh. ca. 44 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, skrammer, skidt og mærker, samt blødhed i ryggen. (3)

Varenr: 6050895
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2021
09:48

Varenr: 6047723
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2021
14:53
DKK 8.000
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair, sort læder.
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med sort læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra. H. 89/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker.

Varenr: 5991093
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
15:00
DKK 7.000