Vurdering
   Varer pr. side   10 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lovisa Ringborg. 'If Your Secret Was an Animal What Animal Would It Be'III (cd)
Lovisa Ringborg (f. 1979). 'If Your Secret Was an Animal What Animal Would It Be III', farvetryk i glas. Sign. Lovisa Ringborg verso, udført i 2011. 15 x 16 (18,5 x 19,5) cm. Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over moderne og ældre kunst Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6105788
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-05-2022
19:40
Robert Jacobsen, cd. Indisk blæk og oliepastel, 50 x 65 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition, Indisk blæk og oliepastel på kraftig papir, usigneret, certifikat medfølger. Mål ca. 50 x 65 cm. Uden ramme. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens atelier/private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082046
DKK 8.000 DK, Kolding, Platinvej 18-05-2022
16:10
DKK 6.000
Dulong Kharisma halskæde - sølv (44 cm)
Dulong Fine Jewelry

 DKK 3.900,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Peder Mønsted. Strandparti ved aftentide
Peder Mønsted (1859-1941). Strandparti ved aftentide, hestekærre kørende langs strandvejen, olie på lærred, sign. P.M. 1877. 31,5 x 42 cm (43,5 x 53,5 cm). Fremstår med dubleret lærred, retoucheringer.

Varenr: 6083978
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-05-2022
21:03
DKK 14.000
A.E. Kieldrup. Landskab med middelalderby ved Rhinen eller Mosel
Anton Eduard Kieldrup (1827-1869). Landskab med middelalderby ved Rhinen eller Mosel, olie på lærred, sign. monogram samt dateret lidt utydeligt 65 (?). 40 x 53 cm (54 x 67,5 cm). Fremstår med få og fine, aldersrelaterede krakeleringer. Kieldrup rejser i 1863-64 i Tyskland bl.a. over Mosel og ...

Varenr: 6083980
DKK 38.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-05-2022
21:03
DKK 20.000
N.A. Lützen. Hundeportræt af en irsk setter på godset Egholm, 1878
Niels Aagaard Lützen (1826-1890). Hundeportræt af en irsk setter på godset Egholm, olie på lærred, sign. N.A. Lützen 1878. 92 x 71 cm (116 x 95 cm). Fremstår med mindre, stedvise krakeleringer.

Varenr: 6083406
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-05-2022
20:25
DKK 10.000
Jørgen Roed. Landskab med tårnruin og regnbue, antageligt fra Skåne
Jørgen Roed (1808-1888). Landskab med tårnruin og regnbue, antageligt fra Skåne, olie på papir monteret på plade, usign. Betegnet på bagsiden. 16 x 23 cm (25 x 32,5 cm). Fremstår med ganske små retoucheringer.

Varenr: 6084196
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-05-2022
20:29
DKK 11.000
Søren Kongstrand. Barnebuste af glaseret keramik

Varenr: 6065979
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-05-2022
20:32
DKK 6.000
Einar Wegener. Stueinteriør
Einar Wegener (senere Lili Elbe, 1883-1931). Stueinteriør, olie på lærred, sign. E. Wegener 1912. 50 x 66 cm (75 x 91 cm). Fremstår med reparation.

Varenr: 6084215
20:35
DKK 12.000
Dulong Aura ring - guld 18K (stor)
Dulong Fine Jewelry

 DKK 16.900,00
NYHED LAURITZshop

Gerhard Henning. Amor og Psyche, figurgruppe af terrakotta, 1918 (cd)
Gerhard Henning (1880-1967). Amor og Psyche, figurgruppe af terrakotta. Stemplet under bundet 'DK' og med indridset årstal 1918. H. 16 cm, B. 22 cm. Fremstår med aldersrelateret patina samt enkelte mikro-afslag på soklen.

Varenr: 6065967
20:38
DKK 12.000
Robert Jacobsen, cd. Gouache og oliepastel, 61 x 86 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition, Gouache, oliepastel mm på kraftigt papir/ karton, indrammet bag glas. Signeret Rob. Jacobsen, 61 x 86 cm, (82x105). Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens atelier/private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082072
DKK 20.000 DK, Kolding, Platinvej 23-05-2022
16:26
DKK 16.000