Vurdering
12»   Varer pr. side   52 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Katharina Welper. Komposition, akryl på kanvas (cd)
Katharina Welper (f. 1978). Komposition. Akryl på kanvas. Sign. og dat. Katharina Welper, 2020. 102 x 153 cm. U.R Katharina Welper er en eksperimenterende brasiliansk moderne kunstner, som er særligt kendt for sine mosaikker. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ...

Varenr: 6107693
DKK 15.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
19:40
DKK 10.000
Svend Engelund. Landskabsparti (cd)
Svend Engelund (1908-2007). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. og dat. S.E, 49. 107 x 160 (122 x 173) cm. Svend Engelund skitsebog medfølger. Fremstår med små krakeleringer på lærred. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Varenr: 6108785
DKK 30.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
20:10
DKK 20.000
Marlene Juhl Jørgensen Mini hoop
Marlene Juhl Jørgensen

 DKK 3.700,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Katharina Welper (f. 1978). Komposition. Akryl på kanvas. Sign. og dat. Katharina Welper, 2020. 73 x 88 cm. U.R Katharina Welper er en eksperimenterende brasiliansk moderne kunstner, som er særligt kendt for sine mosaikker. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre...

Varenr: 6107688
DKK 13.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
20:19
DKK 8.000
Graham Dolphin. Skulptur. 'Jim Morrison 1986'. (cd)
Graham Dolphin (f. 1972). 'Jim Morrison 1986', skulptur forestillende Jim Morrison. Denne skulptur er nr. 4 i en serie med 6 unikke variationer. Tusch, maling og blæk på gips, marmormateriale og kunstmateriale. 2010. H. 60 B. 27 cm. Fremstår med enkelt lille afslag. Denne vare er en del af en ...

Varenr: 6108353
DKK 48.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
20:35
DKK 35.000
Bernhard Martin. 'Angeber Krachgarten' (cd)
Bernhard Martin (f. 1966). 'Angeber Krachgarten'. Airbrush og olie på plade, sign og dat. B. Martin, 2007. 96 x 80 cm. Fremstår med enkelte kantafslag. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Varenr: 6108338
DKK 70.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
20:50
DKK 56.000
Vilmantas Marcinkevicius. 'Dreaming' (cd)
Vilmantas Marcinkevicius (f. 1969, Litauen). 'Dreaming'. Akryl og olie på lærred. Sign. og dat, Vilmantas 2017. 112 x 85 (118 x 90) cm. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Varenr: 6103874
21:05
DKK 20.000
Katharina Welper (f. 1978). Komposition. Akryl på kanvas. Sign. og dat. Katharina Welper, 2020. 100 x 145 cm. U.R Katharina Welper er en eksperimenterende brasiliansk moderne kunstner, som er særligt kendt for sine mosaikker. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ...

Varenr: 6107686
21:05
DKK 10.000
Evan Gruzis. 'Co Co Crazy' (cd)
Evan Gruzis (f. 1979). 'Co Co Crazy'. Laveret tusch/ akvarel på papir. Nr. 5. Dat. 2009. 71,5 x 51,5 (82 x 62) cm. Indrammet bag glas. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst i november. Se og byd på alle værkerne her

Varenr: 6108345
DKK 27.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
21:10
DKK 21.000
Erik Magnussen skibslampe - lille
Stelton

 DKK 2.999,00
NYHED LAURITZshop

Katharina Welper. Plante i krukke, mosaik (cd)
Katharina Welper (f. 1978). Komposition med plante i krukke, mosaik på træplade. Sign. og dat. Katharina Welper, 2020 på bagsiden. H. 82 B. 52 cm. Beslag til væghængt på plade. Katharina Welper er en eksperimenterende brasiliansk moderne kunstner, som er særligt kendt for sine mosaikker. ...

Varenr: 6109620
21:19
DKK 8.000
Robert Jacobsen, cd. Indisk blæk og oliepastel, 50 x 65 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition, Indisk blæk og oliepastel på kraftig papir, usigneret, certifikat medfølger. Mål ca. 50 x 65 cm. Uden ramme. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens atelier/private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082046
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:39
DKK 6.000
Walton Ford cd. Litografi, 'The Rolling Stones 50 th'
Walton Ford cd. Litografi, 'The Rolling Stones 50 th'. Skabt i forbindelse med Rolling Stones 50 års jubilæum. Litografiet er signeret af Walton Ford og nr. 721/1000 stk.Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Varenr: 6126568
DKK 16.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
19:55
DKK 8.000
Esben Hanefelt Kristensen,'Dryadefaldene' (cd)
Esben Hanefelt Kristensen f. 1952, 'Dryadefaldene', olie på plade, sign. EHK 85, 79x100 cm. (82x102 cm).

Varenr: 6109417
DKK 40.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
19:57
DKK 18.500
Ole Ring, landsbyparti fra Thorkildstrup (cd)
Ole Ring (1902-1972), landsbyparti fra Thorkildstrup, olie på lærred, sign. Ole Ring, 30,5x40,5 cm. (43x53 cm). Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6103448
DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
DKK 14.000
Martin Paaskesen. 'How to Catch Heat in a Boilerrom' (cd)
Martin Paaskesen (f. 1987). 'How to Catch Heat in a Boilerroom', olie på lærrred. Signeret og betitlet MP 18. 200 x 148 cm. Uindrammet. Lærredet trænger nogle steder til at fastmonteres til blændrammen. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på...

Varenr: 6125676
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:04
DKK 5.200
Ole Ring, efterårsdag i Herstedvester (cd)
Ole Ring (1902-1972), efterårsdag i Herstedvester, olie på lærred, sign. Ole Ring, 35x46 cm. (48x59 cm). Fremstår med krakeleringer. Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6103442
DKK 14.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
20:05
DKK 10.000
Ole Ring, efterårslandskab med opkørt landevej (cd)
Ole Ring (1902-1972), efterårslandskab med opkørt landevej, olie på lærred, sign. Ole Ring-1931, 31,5x39,5 cm. (38,5x47,5 cm). Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6103444
20:10
DKK 10.000
Holmegaard Charlotte Amalie kronelysestage
Holmegaard

 DKK 499,95
NYHED LAURITZshop

Henry Moore. 'Three Sculpture Ideas', 1981 (cd)
Henry Moore (1898-1986, England). 'Three Sculpture Ideas', 1981, litografi, nr. 38/50, sign. Moore. Lysmål: 39 x 30 cm (62 x 49 cm).

Varenr: 6079005
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:10
DKK 6.400
Ole Ring, stynede træer ved en grusvej (cd)
Ole Ring (1902-1972), stynede træer ved en grusvej, olie på lærred, sign. Ole Ring, 25,5x34,5 cm. (37,5x46 cm). Enkelte krakeleringer. Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6103451
20:15
DKK 10.000
Ole Ring, parti fra en landevej med et stråtækt hus (cd)
Ole Ring (1902-1972), parti fra en landevej med et stråtækt hus, olie på lærred, sign. Ole Ring, 32x41 cm. (42x50,5 cm). Enkelte krakeleringer. Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6122365
DKK 16.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
20:20
DKK 10.000
Ole Aakjær. 'Mighty woman talk to me' (cd)
Ole Aakjær (f. 1962). 'Mighty woman talk to me'. Modifikation, mixed media på litografisk tryk. Sign. O. Aakjær. Lysmål: 51 x 116 (55 x 120) cm. Fremstår med lille kantrevne. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst i november. Se og byd på alle værkerne ...

Varenr: 6107703
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:21
DKK 8.000
Bent Karl Jacobsen. 'Den fortryllede have', stor tegning (cd)
Bent Karl Jacobsen (1934-2004). 'Den fortryllede have', tegning, pen og laveret tusch på fire store ark papir, sign. Bent Karl Jacobsen 83. 140 x 200 cm (150 x 210 cm). Proveniens: Galerie Asbæk.

Varenr: 6108452
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:25
Tine Hind, 'Oprevet' samt bog (cd) (2)
Tine Hind f. 1953, 'Oprevet'', olie på lærred i bearbejdet lindetræsramme, sign., betitlet og dateret på bagsiden, 'Oprevet', Tine Hind, Anholt-2000, 125x90 cm. (157x1223 cm). Der medfølger bog, 'Med aftenbakke på hovedet' fra 1985. (2)

Varenr: 6066269
DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
20:42
DKK 8.000
Eske Kath. 'Arena (Warm)' (cd)
Eske Kath (f. 1975). 'Arena (Warm)'. Akryl på lærred på plade. Sign. samt dat. bagpå Eske Kath, 2005. 50 x 50 cm (54 x 52 cm) Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Varenr: 6100977
DKK 25.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
21:07
DKK 20.000
Robert Jacobsen, cd. Olie på lærred, 60 x 80 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition. Olie på lærred. Mål: 60 x 80 cm. Uden ramme. Fremstår usigneret, certificat medfølger. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens atelier/private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082080
DKK 28.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2021
19:09
DKK 20.000
Reflections Copenhagen Texas fyrfadsstage
Reflections Copenhagen

 DKK 900,00
NYHED LAURITZshop

Carl-Henning Pedersen. cd 'Vivre Oiseau' mappe (9)
Carl-Henning Pedersen (1913-2007) "Vivre oiseau" (1995) Ni farveraderinger, trykt hos Robert et Lydie Dutrou i Paris, Frankrig.Oplag: 85 ekspl.Format: 50 x 38 cm.Produktnr. Ed. 25/85 50 x 38 cm Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle ...

Varenr: 6111543
DKK 15.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-12-2021
19:53
DKK 10.500
Anders Moseholm. Figurkomposition med westerntema (cd)
Anders Moseholm (f. 1959). Figurkomposition med westerntema, olie på lærred, usign. 81 x 111 cm. Uden ramme.

Varenr: 6050083
DKK 8.400 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
19:58
DKK 6.400
Børge L. Knudsen. Selvportræt med palet og pibe (cd)
Børge L. Knudsen (1911-1994). Selvportræt med palet og pibe, olie på lærred, sign. Børge L. Knudsen. 97 x 67 cm (110 x 81 cm). Fremstår med dubleret lærred, flere afskalninger. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6108367
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
19:59
DKK 5.000
Johann Jacob Witte. Kystparti med fiskere på stranden, 1854
Johann Jacob Witte (1816-1894, Tyskland). Kystparti med fiskere på stranden, olie på lærred, sign. J. J. Witte, på bagsiden dateret 1854. 30 x 38 cm (41 x 48 cm). Fremstår med fine, aldersrelaterede krakeleringer, ganske små / minimale afskalninger.

Varenr: 6073680
20:04
DKK 6.000
J. Th. Lundbye. Landskabsparti ved Arno udenfor Cascine, til venstre en pige med en kurv på hovedet, 1846
Johan Thomas Lundbye (1818-1848). Italiensk landskabsparti ved Arno udenfor Cascine, til venstre en pige med en kurv på hovedet, olie på papir monteret på lærred, usign., 1846. 24 x 33 cm (38 x 48 cm). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer, enkelte retoucheringer i himmelpartiet. J. Th. ...

Varenr: 6103120
DKK 100.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:05
DKK 70.000
Kvindefigur af bronze på senere sokkel af rød granit, 1800-tallet
Lille figur af patineret bronze af knælende kvinde med amfora, antageligt bibelsk, på senere sokkel af poleret rød granit. Antageligt 1800-tallet eller tidligere. H. figur 8,2 cm, H. i alt 11,5 cm.

Varenr: 6040345
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:22
12»