Vurdering
12»   Varer pr. side   42 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gunilla Allard. Lænestol model 'Cinema'
Gunilla Allard for Lammhults. Lænestol model 'Cinema' med stel i formkromet stål, betrukket med cognac patineret læder. Formgivet 1993. Tildel prisen 'Utmærkt Svensk Form' 1995. H. 78 cm, B. 56 cm, SH ca. 41 cm. Fremstår med brugsspor / patina samt små pletter.

Varenr: 6100040
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2022
17:48
DKK 8.000
Arne Jacobsen. Seks 'Syveren' stole med cognac læder, model 3107, nybetrukkede (6)
Arne Jacobsen. Seks "Syveren" stole, model 3107 med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognac classic læder, dette ej udført hos professionel møbelpolstrer. (6)

Varenr: 6109816
DKK 19.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2022
18:42
DKK 14.500
Stephen Ellis - koldnålsradering, syrelavering
BORCH Editions

 DKK 3.700,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Fransk møbelproducent. Abstrakt sofabord fra 60'erne
Fransk møbelproducent. Abstrakt sofabord fra 60'erne i forgyldt metal. Ø 80 cm, H. 40 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. NB. Uden glasplade.

Varenr: 6197813
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-05-2022
20:08
DKK 8.000
Aero II. Tre personers pers. sofa med puf (2)
Aero II. Tre personers pers. sofa med puf. Ben af sort lakeret stål. Betrukket med blå velourstof. B. 210 cm. SH. ca. 40 cm. Puf, 68 x 67 cm. H. ca. 43 cm. Udstillingsmodel. Mindre brugsspor. (2)

Varenr: 6143426

DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
14:06
DKK 11.000
Piet Hein og Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk og plader (3)
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, hvidlakeret bordplade monteret med spændben af forkromet stål. H. 70,5 cm. L. 180 + 2 x 60 cm., B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med enkelte mærker små 'hakker og ridser samt brugsspor. (3)

Varenr: 6069960
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
14:27
DKK 12.000
Hans J. Wegner. Armstol model JH 513
Hans J. Wegner 1914-2007. Armstol med stel af lakeret eg, betrukket med sort læder. H. 90 cm. B. 64 cm. SH. 42 cm. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Johannes Hansen, model JH-513. Fremstår med brugsspor, mærker på armlæn.

Varenr: 6032484
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
14:47
DKK 8.000
Gunilla Allard for Lammhults. Lænestol model 'Cinema' med stel i formkromet stål. Betrukket med cognac læder. Formgivet 1993. Tildel prisen 'Utmærkt Svensk Form' 1995. H. 78 cm, B. 56 cm, SH ca. 41 cm. Fremstår med mærker, pletter og brugsspor.

Varenr: 6047721
15:10
DKK 8.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstole / konferencestole (6)
Arne Jacobsen. Oxford kontorstole / konferencestole betrukket med sort læder, fempas fod samt stamme af aluminium og forkromet metal med drejefunktion. Sh. 44 cm Fremstillet hos Fritz Hansen i 1987, mærkat herfra. Fremstår med lette brugsspor, små mærker og enkelte ridser på sæder. (6) Denne ...

Varenr: 6099951
DKK 27.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
15:29
DKK 21.000
Skriver Collection City Velvet pude - rosa (40x60 cm)
Skriver Collection

 DKK 699,00
NYHED LAURITZshop

Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse bord m. to tillægsplader (3)
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120 cm. Fremstår med ...

Varenr: 5993741
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
16:07
DKK 11.000
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af rødt læder, fempasfod og armlæn i forkromet aluminium, afsluttet på hjul med alu-stålkappe. Højdejustering. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6035769
DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
17:04
DKK 14.000
Arne Jacobsen. 'Oxford' stol. Sort anilin læder
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Oxford' stol, stel af aluminium, fempas stjernefod af aluminium monteret på hjul, justerbar sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort anilin læder. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos professionel ...

Varenr: 6134322
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-05-2022
17:24
DKK 6.000
Arne Vodder og Ivan Schlechter. Lænestol betrukket med læder
Arne Vodder. Lænestol betrukket med læder, svungen ryg, løs sædehynde, tilspidsede ben af massiv eg. H. 80 B. 69 sædehøjde ca. 40 cm. Formgivet 1953. Fremstillet hos Tapeserermester Ivan Schlechter, plakette under bund. Let patina og brugsspor.

Varenr: 6123910
DKK 20.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-05-2022
18:02
DKK 12.000
Hans J. Wegner. Modulsofa af eg, model GE375 (2)
Hans J. Wegner 1914-2007. To-pers. modulsofa med stel af massiv røget eg, løse hynder betrukket med lyst uld. Formgivet 1969. Fremstillet hos Getama, model GE-375. H. 96/36-40, L 216, B. pr. modul 64 cm. En samlebeslag medfølger. Fremstår med få brugsspor, taget alder i betragtning. (2)

Varenr: 6075865
DKK 16.000 DK, Kolding, Platinvej 22-05-2022
19:21
DKK 9.000
Kurt Østervig. 'Lady Easy Chair' hvilestol
Kurt Østervig 1912-1986. 'Easy Chair' hvilestol, model Lady 12, betrukket med Mørkeblå uld, skråtstillede ben af teak. B. 86 cm. D. 80 cm. H. 80 cm. SH. 45 cm. Designet af Kurt Østervig i 1961, som bl.a. er repræsenteret på Museum of Modern Art. Stolen er nu re-lanceret nummeret af Modern Danish...

Varenr: 5705802

DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2022
DKK 8.000
Arne Vodder. Spisestole, model 62S, palisander (6)
Arne Vodder. Sæt på seks spisestole med stel af palisander, vipbar ryg samt sæde betrukket med orig. sort patineret læder. Formgivet omkring 1960. Fremstillet hos Sibast, model 62S. Fremstår med brugsspor, krakeleringer på læder og let tørt skum. (6)

Varenr: 6141758
DKK 14.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-05-2022
20:25
DKK 8.000
Arne Jacobsen. Oxford armstol, cognacfarvet anilin læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Oxford armstol, stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, Fremstillet hos Fritz Hansen 2010 med label herfra. H. 93/47 cm. Stel med brugsspor. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilin læder, ...

Varenr: 6077006
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2022
20:26
DKK 6.000
Zarah Voigt Nuages Baroque Miroir Décoré Earrings Purple Swarovski
Zarah Voigt

 DKK 1.800,00
NYHED LAURITZshop

Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af fineret palisander
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af fineret palisander, stel af aluminium, trepas fod med profileret stamme. Model 3513. Tidlig model. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47,5 Ø 110 cm. Fremstår med mindre brugsspor alderen taget i betragtning, renoveret plade.

Varenr: 6108611
DKK 22.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2022
20:43
DKK 17.000
Hans J. Wegner for Getama. Tre pers. sofa af eg
Hans J. Wegner (1914-2007) for Getama. Tre pers. sofa af eg, hynder betrukket med grøn velour stof. Fremstillet hos Getama, mærket herfra. H. 64, B. 178, D. 65, Sh. 34 cm. Fremstår med brugsspor, mærker nederst på ben, tørrevne og mindre reparation på armlæn. Denne vare er en del af en ...

Varenr: 6141782
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2022
08:21
DKK 8.000
Jan Plecháč og Henry Wielgus. Pendel af glas.
Jan Plecháč og Henry Wielgus for Lasvit. Stor pendel af klart glas. Ø. 46 cm. Fremstår med få brugsspor. første billede er modelfoto. Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over eksklusive møbler og lamper Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6188226
09:12
Arne Jacobsen. Oxford armstol, Red Label fra 2008
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med mellemhøj ryg, armlæn samt fempas stjernefod med drej af forkromet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Red Label. H. 105/48 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6096506
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
14:18
DKK 6.000
Mazzega. Stor pendel i muranoglas fra 70'erne
Mazzega. Stor pendel i muranoglas fra 70'erne. H. 35 cm, Ø 55 cm. Fremstillet af Mazzega, Venedig, Italien. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6110902
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:40
DKK 5.000
Venini. Pendel i Muranoglas fra 60'erne
Venini. Pendel i Muranoglas fra 60'erne. H. 18 cm Ø 48 cm. Fremstillet af Venini, Venedig, Italien. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6132137
19:40
DKK 3.600
Knud Færch. Et sæt på fire stole i palisander, model 215 (4)
Knud Færch. Et sæt på fire 'Kohornsstole' med stel af massiv palisander, svungne kopstykker, synlige sinker, sæder betrukket med vegetal, natur anilin. Formgivet omkring 1969/70. Fremstillet af Slagelse Møbelværk. Fremstår med få brugsspor (4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige ...

Varenr: 6019091
DKK 80.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:41
DKK 54.000
Florian Schulz. Vintage pendel af forkromet metal
Florian Schulz. Vintage pendel af forkromet metal. Ø ca. 58 cm, H. ca. 57 cm. Fremstillet af Florian Schulz, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6123562
DKK 19.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:43
DKK 10.000
Dulong Piccolo Daybreak armbånd med rå ædelsten - sølv
Dulong Fine Jewelry

 DKK 3.500,00
NYHED LAURITZshop

Albano Poli for Poliarte. 6 væglamper i glas fra 60'erne (6)
Albano Poli for Poliarte. 6 individuelle væglamper i glas fra 60'erne. L. 19 cm, B. 19 cm, H. 6 cm. Monteret på træ af transporthensyn. Fremstillet af Poliarte, Italien. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (6)

Varenr: 6143267
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:44
DKK 12.000
Venini. Italliensk murano pendel fra 60'erne
Venini. Italiensk pendel i muranoglas med spiralmønster fra 60'erne. Ø 36 cm, H. ca. 25 cm. Fremstår med få brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6143255
19:44
Seguso. Blomsterformet loftslampe i lyseblå muranoglas
Seguso.Blomsterformet loftslampe i lyseblå muranoglas og hvidlakeret metal. Ø 38 cm, H. 17 cm. Fremstillet af Seguso, Venedig, Italien. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6143159
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:46
DKK 4.400
Alessandro Mendini. 6-armet loftslampe i forkromet metal og glas
Alessandro Mendini (1931-2019). Seks-armet loftslampe i forkromet metal og glas. Ø 45 cm, H. 104 cm. Fremstillet af Fidenza Vetraria. Fremstår med brugsspor, let overfladerust. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6101502
19:46
DKK 6.000
Tommaso Barbi. Bordlampe i form af cobraslange fra 60'erne
Tommaso Barbi. Bordlampe i form af cobraslange af hvid porcelæn, fra 60'erne. H. 64 cm, B. 34 cm. Fremstillet af Tommaso Barbi med signatur i bund. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6144131
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:49
DKK 13.000
Lobmeyr. Krystallysekrone fra 60'erne
Lobmeyr. Krystallysekrone fra 60'erne i messing og cut krystalglas. Ø 50 cm, H. ca. 30 cm. Med 8 lyskilder. Fremstillet af J. L. Lobmeyr, Wien, Østrig. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og overfladerust. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6132132
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:50
DKK 8.000
12»