Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12»   Varer pr. side   36 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Peter Brandes. Skulptur af bronze 'Kristus' (cd)
'Kristus' af Peter Brandes (f. 1944), skulptur af bronze. Nr. 6/8. H. 35 B, 29cm, D. 19cm. (cd).

Varenr: 6093610
DKK 28.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2022
18:39
DKK 19.000
Lars Fischer. To unika vaser af stentøj. (2) (cd)
Lars Fischer (f. 1945). To vaser af stentøj modelleret med smal hals. Sign. monogram. Unika. H.16,5 cm - 28 cm. (2)

Varenr: 6139003
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2022
20:04
Arne Jacobsen champagnekøler
Stelton

 DKK 1.199,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Carsten Fock. Untitled (cd)
Carsten Fock (f. 1968). Untitled, kridt på papir. 41 x 30 (50 x 38) cm.

Varenr: 6133660
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2022
11:16
Henry Heerup. Portræt af mand. Cd
Henry Heerup (1907-1993) Portræt af mand. Bly på papir. Signeret Heerup. 22 x 15(35 x 25) cm. Fremstår med ridser i papir, løst monteret i ramme.

Varenr: 6144444
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2022
12:30
Robert Jacobsen, cd. Gouache og oliepastel, 61 x 86 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition, Gouache, oliepastel mm på kraftigt papir/ karton, indrammet bag glas. Signeret Rob. Jacobsen, 61 x 86 cm, (82x105). Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens atelier/private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082072
DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2022
17:19
DKK 16.000
Carl Frederik Sørensen En lodsbåd anduver en jagt, olie på lærred, sign.
Carl Frederik Sørensen (1818-1879). En lodsbåd anduver en jagt, olie på lærred, sign. C.F. Sørensen 1846. 40 x 61 cm (54 x 75 cm). Fremstår med fine, aldersrelaterede krakeleringer, bortretoucheret sejlskib i billedfeltets venstre side og misfarvet fernis.

Varenr: 6132625
DKK 14.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2022
17:24
DKK 7.000
Robert Jacobsen, cd. Abstrakt. Olie på lærred, 50 x 65 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Abstrakt komposition. Olie på lærred, usigneret, certifikat medfølger med foto af værket, 50 x 65 cm. UR. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens atelier/private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082063
DKK 28.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2022
17:26
DKK 20.000
Einar Wegener. Stueinteriør
Einar Wegener (senere Lili Elbe, 1883-1931). Stueinteriør, olie på lærred, sign. E. Wegener 1912. 50 x 66 cm (75 x 91 cm). Fremstår med reparation.

Varenr: 6084215
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
19:25
DKK 12.000
Reflections Copenhagen Diamond spejl - ekstra stor (burgundy)
Reflections Copenhagen

 DKK 8.800,00
NYHED LAURITZshop

Jørgen Roed. Landskab med tårnruin og regnbue, antageligt fra Skåne
Jørgen Roed (1808-1888). Landskab med tårnruin og regnbue, antageligt fra Skåne, olie på papir monteret på plade, usign. Betegnet på bagsiden. 16 x 23 cm (25 x 32,5 cm). Fremstår med ganske små retoucheringer.

Varenr: 6084196
19:27
DKK 12.000
Holger H. Jerichau. Bjerglandskab med fårehyrde
Holger H. Jerichau (1861-1900). Bjerglandskab med fårehyrde, olie på lærred, sign. Holger H. Jerichau. 90 x 115 cm (110 x 134 cm). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer, retoucheringer, stedvist nedrenset.

Varenr: 6084257
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
19:29
DKK 10.000
Vibeke Skov. Hoved, skulptur af keramik og glas

Varenr: 6142085
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:09
N.A. Lützen. Hundeportræt af en irsk setter på godset Egholm, 1878
Niels Aagaard Lützen (1826-1890). Hundeportræt af en irsk setter på godset Egholm, olie på lærred, sign. N.A. Lützen 1878. 92 x 71 cm (116 x 95 cm). Fremstår med mindre, stedvise krakeleringer.

Varenr: 6083406
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:13
DKK 10.000
C. A. Jensen. Portræt af en dame i sort fløjlskjole, 1838
C. A. Jensen (1792-1870). Portræt af en dame siddende i mahognistol iført sort fløjlskjole og handske på den ene hånd, med hvid tylskappe og lyserøde roser i håret, olie på lærred, sign. Jensen p. London 1838. 28 x 21,5 cm (38 x 31 cm). Fremstår med dubleret lærred, baggrunden med retoucheringer ...

Varenr: 6139327
20:15
DKK 16.000
J. L. Camradt. Opstilling med et glas med roser på marmorbord
Johannes Ludvig Camradt (1779-1849). Opstilling med et glas med roser på marmorbord, olie på lærred, svagt sign. J.L. Camradt samt betegnet på blændrammen. 42 x 35 cm (50 x 43 cm). Fremstår med fine, aldersrelaterede krakeleringer. Medfølges af kopi af side i Kjøbenhavns-Posten 1832, hvor et ...

Varenr: 6139332
20:17
DKK 16.000
Christian Horneman. Portræt af Cosmus Bornemann
Christian Horneman (1765-1844). Portræt af Cosmus Bornemann (1768-1819) til Bjergbygård, Vendsyssel, pastel på papir, sign. Horneman. Lysmål: 55 x 47 cm (68 x 60 cm). Proveniens: Winkel & Magnussen 1935, auktion 187, lot 128.

Varenr: 6139192
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:23
Simon Simonsen. En gedehyrde med sin flok, pennetegning
Simon Simonsen (1841-1928). En gedehyrde med sin flok, tegning med pen på papir, sign. Simon Simonsen 1877. Lysmål: 29 x 38 cm (39 x 48 cm). Fremstår gulnet, farveforskelle i et hjørne.

Varenr: 6139215
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:27
Arne Jacobsen salatskål
Stelton

 DKK 1.599,00
NYHED LAURITZshop

Kurt Trampedach. Komposition med ansigt, monotypi,
Kurt Trampedach. (1943-2013). Komposition med ansigt, monotypi, usign., 58 x 80 cm. (79 x 100 cm.) Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren.

Varenr: 6126455
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2022
20:29
DKK 8.000
Vilhelm Rosenstand. Scene fra 'Den Stundesløse', tegning
Vilhelm Rosenstand (1838-1915). Scene fra 'Den Stundesløse' af Ludvig Holberg, 3. akt, scene 5, tegning med blyant, blæk og lavering på papir, monteret på papir. Sign. W. Rosenst. Bladmål: 13 x 20 (21 x 28) cm.

Varenr: 6139211
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:33
Vibeke Skov. 'Skønheden og Udyret'
Vibeke Skov (f. 1954). 'Skønheden og Udyret', akryl på lærred, på bagsiden sign. V. Skov 2019. 150 x 120 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6142070
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2022
12:34
DKK 7.000
Jan S. Hansen. 'Chasing Tales' (cd)
Jan S. Hansen. 'Chasing Tales', olie på på træ. Sign. og dat. verso Jan S. Hansen 25. sept. 2010. 120 x 80 cm.

Varenr: 6129126
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2022
15:23
DKK 10.000
Robert Jacobsen, cd. Carborundum ætsning fra 'Petroleumshandleren og hans familie'.
Robert Jacobsen (1913-1993). Figurkomposition fra serien 'Petroleumshandleren og hans familie'. Caborundum ætsning. Sign. Rob. Jacobsen, nr. 10/50. Mål: 44 x 59 cm, (64x76) Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6144126
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-01-2022
11:05
Robert Jacobsen, cd. Indisk blæk og oliepastel, 50 x 65 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition, Indisk blæk og oliepastel på kraftig papir, usigneret, certifikat medfølger. Mål ca. 50 x 65 cm. Uden ramme. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens atelier/private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082046
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-01-2022
12:13
DKK 6.000
Robert Jacobsen, cd. Gouache og oliepastel, 17,5 x 23,5
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition. Gouache og oliepastel på karton, 17,5 x 23,5 cm, (30x42). Usigneret, certifikat medfølger med foto og beskrivelse. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private atelier/ samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082017
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-01-2022
12:17
Robert Jacobsen, cd. Gouache på papir, 70 x 100 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition. Gouache på papir. Signeret Rob. Jacobsen, 70 x 100 cm. UR. Fremstår med mindre revne i papiret. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5962569
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-01-2022
12:21
DKK 8.000
Daniel Debiasi & Federico Sandri Ora skål - lille
Stelton

 DKK 349,95
NYHED LAURITZshop

Robert Jacobsen, cd. Figur komposition. Radering nr. 28/40.
Robert Jacobsen (1912-1993). Figur komposition. Radering nr. 28/40. Signeret Robert Jacobsen. Bladmål: 65 x 49,5 cm. Uden ramme. Trykt på papir med vandværke fra Ivan Edeling Copenhagen. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private atelier/ samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5962532
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-01-2022
12:25
Regnar Lange, motiv med jolle (cd)
Regnar Lange (1887-1963), motiv med jolle, tryk, sign. Regnar Lange 1960 i tryk, 47 x 65 cm.( 51 x 71 cm). Fremstår falmet.

Varenr: 6141511
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-01-2022
15:11
Peter Skovgaard. To kompositioner cd. (2)
Peter Skovgaard (f. 1960).To kompositioner. Litografi, begge nr. XVII/XX. Sign. Skovgaard. 55 x 35 cm. ( 75 x 54 cm. ) ( 2)

Varenr: 6152315
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2022
15:52
Peer Strande Hansen. 'En slags bispebowle'. cd
Peer Strande Hansen (1939-2014). 'En slags bispebowle'. Olie på plade. Betegnet bagpå: 'P. Strande Hansen'. 119 x 97,5 (124, 100,5) cm.

Varenr: 6125349
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2022
16:30
DKK 1.200
Ole Ring, parti fra Kirkestræde i Køge (cd)
Ole Ring (1902-1972), parti fra Kirkestræde i Køge, olie på lærred, sign. Ole Ring-1930, 31,5x41,5 cm. (42x51 cm). Fremstår med reparation samt enkelte krakeleringer.

Varenr: 6121379
DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-01-2022
DKK 11.000
Vibeke Skov. 'Fugleflugt'
Vibeke Skov (f. 1954). 'Fugleflugt', akryl på lærred, sign. V. Skov -93. 185 x 180 cm (187 x 182 cm). Fremstår med små pletter. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6142045
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-01-2022
20:13
DKK 7.000
12»