Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   166 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, hvid polypropylen. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med originale skaller af hvid polypropylen. Fremstillet hos Vitra med mærke herfra, eftermonteret på stabelstel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 82/46 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (6)

Varenr: 6210084
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
15:08
Charles Eames. Et sæt på fire armstole, model EA-108, grøn hopsak. (4)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på fire armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af grønt hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/47 cm. Fremstår med lettere brugsspor, heraf nuanceforskel / ...

Varenr: 6220991
DKK 18.000 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
18:07
DKK 14.000
Arne Jacobsen. 'Myren' stol, cognacfarvet læder, model 3101 (6)
Arne Jacobsen. Myren. Sæt på seks spisestole med formbøjede skaller betrukket med cognacfarvet anilin læder, monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår nybetrukket med cogancfarvet anilinlæder, hos professionel møbelpolster. Læder...

Varenr: 6242717
DKK 19.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:01
DKK 13.500
Arne Vodder. Armstol af teak, model 62S
Arne Vodder, Armstol, model 62S, stel af massiv palisander, sæder og rygstykker betrukket med sort læder. Formgivet i 1961. Fremstillede hos Sibast Furniture, H. 80 cm. Sædehøjde 46 cm. Fremstår med brugsspor / patina.

Varenr: 6232696
DKK 3.800 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
19:10
Charles Eames. Kontorstol / armstol model EA-117, sort hopsak
Charles Eames. Kontorstol / armstol med sæde og ryglæn betrukket med sort hopsak, stel af forkromet aluminium med drejelig stamme med højdeindstilling samt fempasfod afsluttet på hjul. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-117. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6221068
DKK 10.500 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
19:14
DKK 8.400
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort læder, fuldpolstret. Fempas stjernefod af aluminium, drejefunktion senere monteret hjul siddehøjde 49 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen.

Varenr: 6150404
DKK 5.000 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
19:21
Hans Olsen, To-pers. sofa.
Hans Olsen, to-pers. sofa betrukket med grønligt silkebetræk, ben af massiv palisander. Formgivet i 1962. Fremstillet hos C.S. Møbler, Glostrup. Litt. Mobilia nr. 114-115. L. 130 cm. Fremstår med brugsspor samt porøst skum i armlænene.

Varenr: 6147458
19:50
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316
Arne Jacobsen (1902 - 1971). Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning. Betrukket med uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. Betræk med slitage/falmet.

Varenr: 6204403
DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
DKK 19.500
Ole Wanscher for snedkermester A. J. Iversen. Tre-pers. sofa, 1940'erne
Ole Wanscher (1903-1985). Fritstående tre-pers sofa, polstret med keder-/ samt knapsyet mønstret uldstof, ben af massivt mahogni. L. 202 cm. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. Alm. / Let brugspræg.

Varenr: 6221982
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
20:03
Hans J. Wegner. To-pers. sofa, model 285, cognacfarvet anilin læder
Hans.J. Wegner. To-pers. sofa, model GE-285. Stel af masiv bejdset bøgetræ, løse hynder betrukket med cognacfarvet anilin læder. L 125 cm. Formgivet 1985. Fremstillet hos Getama. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster i Danmark. Anilin læder med naturlige mærker og struktur.

Varenr: 6207078
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
20:10
DKK 8.000
Charles Eames. Kontorstol. Vitra model EA-117, hopsak
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-117 med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod på hjul. Sæde og ryg med betræk af sort hopsak med vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor samt afskalning på armlæn.

Varenr: 6222216
DKK 9.000 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
20:15
DKK 7.000
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', 'anilin læder, model 3117
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, sæde H. 47 - 57 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster med cognacfarvet ...

Varenr: 6218607
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:17
DKK 6.000
Charles Eames. Sæt på otte skalstole, model DSS, sort polypropylen. (8)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på otte stabelstole med originale skaller af sort polypropylen. Fremstillet hos Vitra med mærke herfra, eftermonteret på stabelstel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 81/45 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, anløbet ...

Varenr: 6225640
DKK 3.600 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:18
Charles Eames. Sæt på seks skalstole i multicolour, model DSX. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med originale skaller af flerfarvet polypropylen, monteret på originale H- base stel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 79/44 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)

Varenr: 6225652
20:19
DKK 6.800
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSX, farve 'Ocean'. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med original skal af polypropylen, farve 'Ocean'. Monteret på originale H- base stel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra 2018 med label herfra. H. 80/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varenr: 6225651
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:22
DKK 7.000
Charles Eames. Bord 'Segmented Table' Ø 110 cm
Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Cirkulært bord med søjle og firpasfod af sortlakeret og poleret aluminium, plade af hvid laminat med hvid gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra. H. 72 cm. Ø 110 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor.

Varenr: 6164375
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:23
DKK 5.000
Charles Eames. Et sæt på seks armstole, model DAW, flerfarvet polypropylen. (6)
Charles Eames 1907-1978. Et sæt på seks armstole, model DAW, med skal af flerfarvet polypropylen, monteret på stel af natur ahorn- og sortlakeret wirestel med filtsko. Fremstillet hos Vitra med mærke herfra. H. 82/45 cm. Fremstår med mindre/minimale brugsspor. (6)

Varenr: 6172682
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:25
DKK 12.000
Arne Jacobsen. Et sæt på otte stole 'Syveren', model 3107, sort anilinlæder, Ny siddehøjde 46,5 cm. (8)
Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på otte stole 'Syveren', model 3107, produceret af Fritz Hansen, nybetrukket med sort analin læder, stel af satin forkromet stålrør. Siddehøjde 46,5 cm. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster. Anilinlæder er lavet på råhuder. Læderet har som ...

Varenr: 6187528
DKK 28.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:25
DKK 21.000
Harry Østergaard, 3 stole, teak / sort skai (3)
Boltinge stolefabrik & Harry Østergaard for Randers Møbelfabrik, 3 stole af teak, betrukket med sort skai, H. 76 cm. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med brugsspor, 1 stol med defekt rygstykke, flere med limede samlinger, ben med mærker m.m. samt skai med slid og mærker. (3)

Varenr: 6235053
DKK 4.600 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
20:37
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, hvidlakeret
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord med senere hvidlakeret bordplade samt bordkant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 D. 120 cm. Fremstår med ridser og mærker på bordplade samt kanthak på aluminium.

Varenr: 6219279
DKK 4.400 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
20:40
DKK 3.400
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group'
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af forkromet aluminium, drejbart stel, sæde og ryg udspændt med sort net-væv. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Vitra model EA-107. SH. 46 cm. Fremstår med lettere / få brugsspor.

Varenr: 6236823
DKK 3.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-08-2022
20:53
Verner Panton, Cone Chair / Kræmmerhusstolen
Verner Panton (1926-1998) Lænestol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen, drejesokkel på firepasfod, nyligt ompolstret med koskind samt vintage anilin læder på sædet, H. 84, sædeh. ca. 48 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6073265
DKK 10.000 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
20:54
DKK 7.600
Hans J. Wegner. Par lænestole model GE375, eg og læder (2)
Par lænestole af Hans J. Wegner med stel af massivt teak, løse hynder originalt betrukket med brunt læder. Formgivet 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-375. Fremstår med patina. (2)

Varenr: 6103396
DKK 21.000 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
21:05
DKK 16.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol
Arne Jacobsen. Kontorstol betrukket med cognacfarvet anilin læder, fempas fod samt stamme af aluminium og forkromet metal med drejefunktion. Sh. ca. 49 cm Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6204171
DKK 6.400 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2022
12:44
DKK 5.000
Arne Jacobsen Cafe/spisebord, hvid, Ø 75 cm
Arne Jacobsen Spisebord / cafebord med plade af hvid laminat, monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72 Ø. 75 cm. Fremstår med alm. brugsslitage i form af ridser i plade. Monteret med kabelgennemføring i bordplade.

Varenr: 6035781
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2022
13:32
Børge Mogensen to pers. sofa læder model 2212
Børge Mogensen (1914-1972): To-pers. sofa med ben af egetræ, betrukket med mørkebrunt læder. Model 2212. Formgivet 1963. L. 158 cm. SH. ca. 41 cm. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor.

Varenr: 6184754
DKK 24.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2022
15:48
DKK 18.000
Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen. Flamingo stol
Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen. Flamingo stol, svungen formskål, betrukket med rødt stof, monteret på tynd trådfod af stål. Model EJ 205. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår med plet på stof samt brugsspor.

Varenr: 6151697
16:00
Hans J. Wegner. Par lufthavnstole (2)
Hans J. Wegner 1914-2007. Par Lufthavnsstole betrukket med sort kunstlæder, ben og sider af stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Carl Hansen, model CH401 SH. 45 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (2)

Varenr: 6236739
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
18:24
DKK 5.000
Hee Welling, 4 armstole, About a Chair
Hee Welling for Hay, 4 armstole, About a Chair AAC 20, sæde i hvid gennemfarvet polypropylen, front polstret med Steelcut uld, stel hvide pulverlakeret af støbt aluminium. Mål: H. 80 cm, D. 52 cm, B. 59 cm, siddehøjde: 46 cm. Fremstår med lette brugsspor. (4)

Varenr: 6240306
DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
18:26
DKK 3.600
Poul M. Volther. 'Corona' Lounge lænestol i anilin
Poul M. Volther. Corona. Lounge lænestol betrukket med sort Max anilin læder, drejeligt stel af stål. Formgivet i 1958. Fremstillet og stemplet hos Erik Jørgensen, model EJ5. Fremstår ny og ubrugt med minimale/ingen brugsspor, delvis dog uden original emballage. kr. 55.323,- Vejledende ...

Varenr: 6239130
DKK 38.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
18:27
DKK 25.000
12345...6»