Vurdering
   Varer pr. side   14 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jais Nielsen, bojan/krukke af stentøj nr. 2964
Jais Nielsen, krukke af stentøj, Kgl. P. Kgl. P. Jais Nielsen firesidet stentøjsvase/bojan dekoreret med sung glasur og med religiøse motiver nr. 2964, sign. Jais, højde 22 cm. 1 sortering.

Varenr: 6244236
DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
20:05
DKK 2.800
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde kaffeservice (22)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde kaffeservice af porcelæn bestående af seks underkopper nr. 756 (en med skår), seks kopper nr. 756, et fad nr. 548, en kaffekande nr. 519 (med stor revne på hank), en flødekande nr. 522, en sukkerskål nr. 605 samt seks kagetallerkner nr. 575. Alt af ...

Varenr: 6255356
DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2022
18:43
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn m.m. Fad & to vaser (3)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Jørgen Mogensen fad nr. 21388 2. sort. Ø 25,5 cm & Michael Andersen vaser m/ hjorte nr. 6423 H. 10 cm. Enkelte brugsspor. (3)

Varenr: 6233326
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-08-2022
15:02
Royal Copenhagen. Saxisk Blomst frugtskål, nr. 1576
Royal Copenhagen, Saxisk Blomst, frugtskål af poreclæn, gennembrudte sider dekoreret med blomster. Nr. 1576, 1. sort. H. 8 B. 23,5 cm. Fremstår med minimale afslag i blomster.

Varenr: 6245295
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-08-2022
19:58
Royal Copenhagen. 'Blue pheasant' kaffeservice dele. (39)
Royal Copenhagen. 'Blue Pheasant' kaffeservice dele best. af: 12 kopper nr. 072, 12 underkopper nr. 73, 12 kagetall. nr. 615 Ø 17 cm. 1 sukkerskål nr. 161, 1 flødekande nr. 394, 1 skål nr. 601. Lette brugsspor. (39)

Varenr: 6241975
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2022
20:18
DKK 450
Royal Copenhagen. Flora Danica tallerken, nr. 3553
Royal Copenhagen. Flora Danica tallerken af porcelæn med takket fane, dekoreret i farver og guld. Motiv 'Leontodon obliquus Horn', nr. 3553, 1. sort. Ø. 25 cm. Med inskription på bagside.

Varenr: 6245281
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21-08-2022
08:31
Royal Copenhagen. Flora Danica to tallerkener (2)
Royal Copenhagen. To Flora Danica tallerkener af porcelæn med takket fane, dekoreret i farver og guld. Motiv 'Viola epipsila Ledeb' og Pyiols uniflora L.' Ø. 14-19,5 cm. (2)

Varenr: 6245272
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21-08-2022
08:43
Royal Copenhagen. Flora Danica. Tallerken nr 3549
Royal Copenhagen Flora Danica tallerken nr. 599/3549 af porcelæn med takket fane, dekoreret i farver og guld. Motiv 'Cerasus avium L'. Ø 25,5 cm.1.sort.

Varenr: 6241531
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21-08-2022
19:29
Royal Copenhagen. Flora Danica. Tallerken nr 3554
Royal Copenhagen. Flora Danica tallerken nr. 20/3554 af porcelæn med gennembrudt takket fane, dekoreret i farver og guld. Motiv 'Bryonia alba L'. Ø 22 cm. 1. sort.

Varenr: 6241543
19:37
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. (8)
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. En samling med bjørne og gedekid af brun glasseret stentøj, alle i 1 sortering, også en er uden glasur (8)

Varenr: 6227854
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21-08-2022
19:50
Royal Copenhagen Flora Danica tallerken nr. 599/3549 af porcelæn med takket fane, dekoreret i farver og guld. Motiv 'Lamium incisum Willd '. Ø 25,5 cm.1.sort. Med to kantafslag på takker.

Varenr: 6241533
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21-08-2022
20:07
Royal Copenhagen, 'Blå Blomst, flettet', kaffeservice og fade (83)
Royal Copenhagen, 'Blå Blomst, flettet', kaffeservice og fade, bestående af: 1 sukkerskål med låg, nr. 8142 1 flødekande, nr. 8026 1 sættebakke, nr. 8181 25 kagetallerkner, nr. 8092, Ø 16 cm. 2 kaffekander, nr. 8189 21 kaffekopper, nr. 8261 med 25 tilhørende underkopper 1 asiet, nr....

Varenr: 6239679
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2022
20:27
DKK 1.200
Ivan Weiss. Keramisk skål af stentøj
Ivan Weiss f.1946 for Royal Copenhagen, unika skål af stentøj, signeret og mærket fra Royal Copenhagen. H.7 cm Ø 8,5 cm.

Varenr: 6240654
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-08-2022
19:02
Bing & Grøndahl. Royal Copenhagen. Samling porcelænsfigurer (7)
Samling porcelænsfigurer. B&G: Murer nr. 1786, H. 28 cm, 1. sort. Ungdommelig Dristighed nr. 2162, 1. sort. Læsende børn nr. 1567, 1. sort. Kgl. P.: Klodshans nr. 1228, 3. sort. Glathåret Terrier nr. 259, 2. sort. Hyrdedreng der snitter nr. 905, 3. sort. Kylling nr. 266, 1. sort. (7)

Varenr: 6231586
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-08-2022
19:04