Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   155 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Just Holm. Ung kvinde med frugtkurv.
Just Holm. (1815 - 1907). Ung kvinde med frugtkurv. Olie på lærred. Sign. J. Holm 1853. 86 x 74 vm. ( 108 x 96 cm.) Fremstår med enkelte krakeleringer.

Varenr: 6118468
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
10:35
DKK 5.000
A. E. Kieldrup. Landskabsparti
A. E. Kieldrup (1827-1869). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. og dateret: AK (18)59. 65 x 51 (81 x 67) cm.Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst i november. Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6107985
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
13:32
DKK 12.000
Emil Krause. Scene fra Tivoli
Emil Krause (1871-1945). Scene fra Tivoli med ungt par ved cafébord. Olie på lærred. Usign. 67,5 x 76 (78,5 x 87) cm.Emil Krause har malet en pendant til nærværende billede (i privateje), som er signeret Emil Krause.Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst i ...

Varenr: 6107980
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
13:43
DKK 10.000
Troels Trier, landskab
Troels Trier (1879-1962), landskab, olie på lærred, sign. T. Trier, 70x101 cm. (81,5x112,5 cm).

Varenr: 6125347
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-12-2021
14:39
Ole Ring, parti fra Kirkestræde i Køge (cd)
Ole Ring (1902-1972), parti fra Kirkestræde i Køge, olie på lærred, sign. Ole Ring-1930, 31,5x41,5 cm. (42x51 cm). Fremstår med reparation samt enkelte krakeleringer.

Varenr: 6121379
DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-12-2021
16:21
DKK 12.000
Paul Fischer. Olie på plade. Gadeparti med Aarhus domkirke
Paul Fischer (1860-1934), olie på plade. Gadeparti med Aarhus Domkirke i baggrunden. Sign. Paul Fischer. 39 x 32 cm (48 x 41 cm).

Varenr: 6118897
DKK 50.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2021
18:24
DKK 36.000
Carl Christian Bowedt. Landsbyparti (cd)
Carl Christian Bowedt (1889-1972). Landsbyparti. Olie på lærred. Signeret. 50 x 60 (65 x 73) cm. NB. beskrivelse rettet. Auktion forlænget.

Varenr: 6124446
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-12-2021
19:33
Johan Neumann. Kystparti fra Samsø med Vesborg fyr
Johan Neumann (1860-1940). Kystparti fra Samsø med Vesborg fyr, olie på lærred, sign. Johan Neumann. 64 x 95 cm (85 x 116 cm). Fremstår med stedvise krakeleringer.

Varenr: 6123274
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:59
A.E. Kieldrup. Landskab med middelalderby ved Rhinen eller Mosel
Anton Eduard Kieldrup (1827-1869). Landskab med middelalderby ved Rhinen eller Mosel, olie på lærred, sign. monogram samt dateret lidt utydeligt 65 (?). 40 x 53 cm (54 x 67,5 cm). Fremstår med få og fine, aldersrelaterede krakeleringer. Kieldrup rejser i 1863-64 i Tyskland bl.a. over Mosel og ...

Varenr: 6083980
DKK 38.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:07
DKK 26.000
Peder Mønsted. Strandparti ved aftentide
Peder Mønsted (1859-1941). Strandparti ved aftentide, hestekærre kørende langs strandvejen, olie på lærred, sign. P.M. 1877. 31,5 x 42 cm (43,5 x 53,5 cm). Fremstår med dubleret lærred, retoucheringer.

Varenr: 6083978
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:08
DKK 17.000
Frederik Visby. Sommerdag i Aarhusbugten med Mols Bjerge i baggrunden
Frederik Visby (1839-1926). Sommerdag i Aarhusbugten med Mols Bjerge i baggrunden, olie på lærred, sign. F. Visby 1880. 50 x 63 cm (64 cm x 77 cm).

Varenr: 6083981
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:08
DKK 8.000
N. A. Abildgaard, skole. Ca. 1800
Nicolai Abraham Abildgaard 1743-1809, skole. 'Homer synger og spiller på sin Lyre'. Olie på lærred. 40 x 35 (49 x 45) cm. Usign. Fremstår professionelt konserveret.Proveniens: Privat samling og herefter i arv. Auktionshuset Winkel & Magnussen samt Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 232, ...

Varenr: 6110012
DKK 12.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:15
DKK 7.000
Johan Neumann. Marine
Johan Neumann (1860-1940). Marine, olie på lærred, sign. 32 x 53 (48 x 69) cm.

Varenr: 6125723
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-12-2021
20:22
DKK 1.300
Vilhelm Arnesen. Marine med sejlskibe
Vilhelm Arnesen (1865-1948). Marine med sejlskibe, olie på lærred, sign. Vilh. Arnesen 1930. 72 x 99 cm (90 x 117 cm).

Varenr: 6123905
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:30
F.W. Odelmark. Historisk byparti sat i renæssancen
Frans Wilhelm Odelmark (Sverige, 1849-1937). Historisk byparti sat i renæssancen, bly og akvarel på papir, sign. F.W. Odelmark 1897. Lysmål: 94 x 59 cm (121 x 96 cm).

Varenr: 6124003
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:32
DKK 6.000
Harald Pryn. Forårslandskab fra Hareskov (cd)
Harald Pryn (1891-1968). Forårslandskab fra Hareskov, olie på lærred, sign. Harald Pryn (delvist gemt bag rammen). 96 x 138 cm. Indrammet i Kleis-ramme (120 x 160 cm).

Varenr: 6123895
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:34
Nicolai Abraham Abildgaard 1743-1809, skole. 'Ossian. Den gamle blinde skotske barde synger til harpen sin svanesang'. Olie på lærred. 41 x 35 (49 x 44) cm. Ca. 1800. Usign. Fremstår professionelt konserveret.Proveniens: Privat samling og herefter i arv. Auktionshuset Winkel & Magnussen samt ...

Varenr: 6110009
20:59
DKK 7.000
Erik Holm. Abstrakt komposition med træer
Erik Holm. Abstrakt komposition med træer. Olie på lærred. Sign. bagpå. 65 x 40 (85 x 59) cm.

Varenr: 6117598
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-12-2021
13:22
Johan Ulrik Bredsdorf. Landskabsparti
Johan Ulrik Bredsdorff (1845-1928). Landskabsparti. Sign. og dateret: 'J.U.B. 1900'. 24,5 x 31,5 (37 x 44) cm.

Varenr: 6124099
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-12-2021
14:42
Knud H. Olsen. Landskabsparti. cd
Knud H. Olsen (1878-1951). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'Knud Olsen 1923'. 32 x 42 (48 x 58) cm.

Varenr: 6124097
14:52
DKK 450
Peder Brøndum Sørensen. Parti med huse (cd)
Peder Brøndum Sørensen (1931-2003). Parti med huse, olie på plade, sign. PBS. 38 x 55 (56 x 72) cm. Fremstår med lettere løs ramme.

Varenr: 6124452
17:59
Ubekendt kunstner. Kvindeportræt
Ubekendt kunstner. Portræt af kvinde, olie på lærred, usign. 45 x 35 (65 x 55). Fremstår med reparation

Varenr: 6109115
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-12-2021
18:22
Svend Engelund. Landskabsparti (cd)
Svend Engelund (1908-2007). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. og dat. S.E, 49. 107 x 160 (122 x 173) cm. Svend Engelund skitsebog medfølger. Fremstår med små krakeleringer på lærred. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Varenr: 6108785
DKK 30.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-12-2021
20:07
DKK 20.000
Heinrich Hansen, Bregentved slotskapel, olie på lærred
Heinrich Hansen (1821-1890). Interiør fra slotskapellet på Bregentved, olie på lærred, usigneret. H.54 x 61 cm (71 x 78 cm) (Antagelig et forstudie til et tilsvarende motiv fra 1875 hvor lensgreve A.G. Moltke og sønnen er afbilledet foran alteret, siddende og stående)

Varenr: 6085379
DKK 50.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2021
20:46
DKK 30.000
Christian Pedersen Bellinge, portrætter (2)
Christian Pedersen Bellinge (1897-1984), portrætter, kultregning / olie på lærred, ene indrammet med glas, begge sign. Mål med ramme 61,5x62,5 cm. 65x53 cm. (2)

Varenr: 6128031
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
10:22
Knud Aage Borchsenius & Hermann Madsen, landskaber (2)
Knud Aage Borchsenius (1921-2005) & Hermann Madsen (1898-1970), lanskber, olie på plade, begge sign. Mål med ramme 58x68,5 cm. 31,5x41,5 cm. (2)

Varenr: 6128029
10:37
Holger Eicke Thomsen, modelstudie
Holger Eicke Thomsen (1924-?), modelstudie, olie på plade, sign. Holger E Thomsen, 87x74 cm. (97x83 cm).

Varenr: 6125087
12:24
Birger TH. Hansen, bymotiv
Birger TH. Hansen f. 1940, bymotiv, olie på lærred, sign. Birger, 60x80 cm. (98x78 cm). Enkelte afskalninger.

Varenr: 6122685
14:10
Axel Jørgensen. Parti med lyngbakker
Parti med lyngbakker Olie på lærred. Sign. Jørgensen . 80 x 126 cm Mindre hul i lærred.

Varenr: 6111897
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 11-12-2021
14:15
Carl Arnesen, marinemotiv, olie på lærred
Carl Arnesen, 1900-tallet. Marinemotiv olie på lærred, signeret. H.32 x 47 cm (41 x 55,5 cm)

Varenr: 6129213
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2021
14:55
12345...6»