Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carl Høyrup. Landskab med fuglevildt, olie på lærred, cd
Carl Høyrup (1893-1961). CD. Landskab med fuglevidt, sign. C. Høyrup,. 69x74 cm(80x86 cm).
Varenr: 5001512
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
11:58:00
Carl August Fahlgren oljemålning
CARL AUGUST FAHLGREN (1819-1905): Gårdsmotiv, signerad och daterad C A Fahlgren, 1876, olja på duk, ca 82x120 cm
Varenr: 5004437
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
12:44:00
Se mere
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (omkring 1900): Landskap, signerad R.Walker, olja på duk lagd på pannå, ca 50x76 cm
Varenr: 5004441
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
13:08:00
Se mere
Christian Møllgaard (pseudonym for Svend Drews), marine
Christian Møllgaard (1919-2003) (pseudonym for Svend Drews), marine, olie på lærred, sign. Chr, Møllgaard, 48x67 cm. (59,5x79,5 cm).
Varenr: 5003198
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
13:21:52
Josefina Holmlund oljemålning
JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905): Kustbild med fiskeläge, signerad och daterad J Holmlund -91, olja på duk, ca 45x75 cm
Varenr: 5004445
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
13:24:00
Se mere
Sten Bille, marine
Sten Bille (1890-1953), marine, olie på lærred, sign. St. B., 66x96 cm. (75x106 cm). Lærred med små pletter.
Varenr: 5003197
13:48:00
William Ellis, oljemålning
WILLIAM E. ELLIS (England, 1829-1891): Motiv från Wales, signerad W. E. Ellis, olja på pannå av papp, 22 x 31 cm.
Varenr: 5004452
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
14:00:00
Se mere
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, motiv av fjordlandskap, signerad H Stavendal, olja på duk, ca 96x122 cm
Varenr: 5004454
14:08:00
Se mere
A.Basel und H.Glindermann 2 Ölgemälde 'Landschaftsszenerie' (2)
A.Basel und H.Glindermann 2 Ölgemälde 'Landschaftsszenerie' , Öl auf Platte und Öl auf Leinwand. Unten mittig signiert 'H.Glindermann 1972', oben rechts signiert '1902 A. Basel'. Rahmenmaß 50 x 61,5 cm und 31,5 cm x 26,8 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 4988734
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
14:28:59
DKK 298
Fruktmarknad
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): Fruktmarknad, olja på duk, ca 85x96 cm
Varenr: 5004460
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
14:32:00
Se mere
Maria Magdalena. Vanitas. Ölbilder (2). Um 1850/1900.
Maria Magdalena. Um 1850. Unbekannter Künstler. Öl auf Nessel. Maße ca. 74 x 60 cm. Leichte bereibung im oberen Darstellungsbereich. F. Petersen. Vanitas. Um 1900. Öl auf Leinwand. Rechts unten signiert. Maße ca. 87 x 65 cm.
Varenr: 5002854
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-05-2018
14:53:16
DKK 409
Julius Köhrer, Bergszene, Öl auf Leinwand
Julius Köhrer, Bergszene, Öl auf Leinwand. Unten rechts signiert, vermutlich 1950er Jahre. Rückseitig beschrieben: 'Ramsau bei Berchtesgaden'. Altersgemäßer Zustand, im Rahmen, Maße: 52 x 62 cm
Varenr: 4999189
14:58:17
DKK 298
Kell Kristensen, landskab & skovmotiv (2)
Kell Kristensen (1923-?), landskab & skovmotiv, olie på lærred, sign. Kell-K, 66x80 cm. (69x84 cm). 53x67 cm. (56x70 cm). (2)
Varenr: 4996781
15:00:00
August Dencker. Hus i skovparti
August Dencker (1882-1942).Hus i skovparti olie på lærred. Sign. EFT ?.O.J Lündl. Aug. Dencker. 49 x 70 (62 x 84) cm Fremstår med enkelte afskalninger
Varenr: 5001517
15:10:00
Søren Christian Bjulf, cd. Maleri, skovserkoner på Gl.
Strand Søren Christian Bjulf 1890-1958. Maleri, olie på lærred, skovserkoner / fiskekoner på Gl. Strand, sign. Bjulf. 38 x 32 (45 x 39) cm.
Varenr: 5001515
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
15:14:00
Patrick William Adam oljemålning
PATRICK WILLIAM ADAM (1854-1929): Motiv från Paris, signerad och daterad PW Adam 1895, olja på pannå, ca 22x28 cm
Varenr: 5004470
15:16:00
Se mere
Motiver fra det gamle Helsingør (9)
Motiver fra det gamle Helsingør, 8 litografiske tryk og ét foto. Kronborg, Odinshøj, Marienslyst badehotel, Hamlets grav m.m. 1800 tallets anden halvdel. Motiv størrelse 8,5 x 13,5 cm (14 x 20 cm) - opsat i skifteramme h.58 x 65 cm.
Varenr: 4978211
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
15:25:00
Leo Houlberg, cd. To malerier, olie på lærred (2)
Leo Houlberg 1896-?. Olie på lærred, Marmorbroen i København, sign. Leo Houlberg.40 x 49 (58 x 67) cm. Olie på lærred, Byparti fra København, sign. Leo Houlberg. Begge med krakeleringer. (2)
Varenr: 5005060
15:28:00
Chr.Tilemann-Petersen. Interiør
Christian Tilemann-Petersen, 1874-1926. Interiør, olie på lærred. Signeret Christian Tilemann-Petersen samt dateret 1919. 43 x 50 cm. (58 x 65 cm.)
Varenr: 4988626
15:31:00
Jalmari Ruokokoski
JALMARI RUOKOKOSKI (1886-1936) Stilleben. Sign. 1933. Olja på duk 85x108 cm.
Varenr: 5004483
DKK 22.330 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 23-05-2018
16:12:00
Se mere
Axel Birkhammer, 'sommerlandskab' , cd
Axel Birkhammer (1874-1936) cd . Olie på lærred. Sommerlandskab med stråtækt gård. Sign. A. Birkhammer. Mål 33x53 cm. (45x64 cm inkl. ram)
Varenr: 5001513
16:15:00
Svend Nielsen cd, olie på lærred , gademotiv fra Bornholm
Svend Nielsen cd, olie på lærred , gademotiv fra Bornholm. 48x68(54x74 cm.)
Varenr: 4979510
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
16:31:00
Maleri Bang Sørensen cd. Olie på lærred. Sydlandsk motiv
Michael Bang-Sørensen 1884-1961 cd. Olie på lærred. Sydlandsk motiv, sign. Bang-Sørensen. 31.5 x 37cm (40x46)
Varenr: 4966088
16:34:00
Iva Zagoruiko oljemålning
IVAN ZAGORUIKO (1896-1964): Motiv från Rom, signerad I Zagoruiko Roma, olja på papp, ca 27x29 cm
Varenr: 5004493
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
16:52:00
Se mere
Jens Sinding Christensen. Küstenlandschaft.1923. Ölbild monogrammiert.
Küstenlandschaft.1923. Öl auf Leinwand. Rechts unten monogrammiert. Maße ca. 36 x 42 cm.
Varenr: 5004863
17:12:00
DKK 298
Guillaume van der Hecht oljemålning
GUILLAUME VAN DER HECHT (1817-1891): Nederländskt landskap med kor, signerad Guil VD Hecht, olja på duk, ca 84x110 cm
Varenr: 5004500
17:24:00
Se mere
Ubekendt kunstner. Pige med sytøj - 1900-tallet
Ubekendt kunstner, olie på lærred. Pige med sytøj - 1900-tallet h. 74x58 cm (83x68) usign. 1900-tallet
Varenr: 4988586
17:33:00
Carl Grabow
CARL GRABOW (1847-1922): Stallmästargården från hagaudde, signerade och daterad 1884, akvarell, ca 17x48 cm
Varenr: 5004503
17:36:00
Se mere
Holger Lübbers. Marine, olie på lærred
Holger Lübbers 1850-1931. Marine. Sign. monogram HL. Olie på lærred. 40 x 26 cm. (48 x 35) cm.
Varenr: 5005139
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23-05-2018
17:53:00
Dalmålning Mats Olof Andersson
MATS OLOF ANDERSSON (Boda 1798-1876): Visar Jonas bättringspredikan, daterad 1845, målad på papper, ca 94x106 cm, ramad
Varenr: 5004513
DKK 11.583 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
18:20:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>