Vurdering
12345...7»   Varer pr. side   208 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Albert Edelfelt
ALBERT EDELFELT, (1854-1905), Två kvinnor, signerad Edelfelt. Blyerts på papper, 24,5 x 28 cm. . . Signed. Pencil on paper.

Varenr: 5633834
DKK 8.247 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:26
Se mere
K-G Nilsson oljemålning
K-G NILSSON (född 1942): Komposition, signerad och daterad 1959, olja på pannå, ca 31x23 cm

Varenr: 5633856
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
11:10
Se mere
Sigfrid August Keinänen oljemålning
SIGFRID AUGUST KEINÄNEN (1841-1914) Sommarlandskap med flicka, signerad samt daterad 1904, olja på duk, 100x60 cm

Varenr: 5633907
DKK 7.450 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
12:52
Se mere
Russisk ikon forestillende Gudsmoder Alle Lidendes Trøster, 1800-tallet
Russisk ikon forestillende Gudsmoder Alle Lidendes Trøster, tempera på træpanel, nedfældet billedflade (kovcheg), bagside med to sponkhi. 1800-tallet. 35,5 x 31 cm. Aldersrelaterede spor, afskalninger.

Varenr: 5566106
DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
13:02
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, marint motiv, osignerad, olja på duk, ca 74x90 cm

Varenr: 5633913
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
13:04
Se mere
O. Hartmeyer. Opstillinger (2)
O. Hartmeyer, 1900-tallet, opstillinger, olie på lærred, begge sign. 52x43 cm. (62x53 cm). (2)

Varenr: 5630526
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
13:04
James Matthews oljemålning
JAMES MATTHEWS (England 18/1900-tal): Landskapsmotiv med figurer, signerad James Matthews, olja på duk, ca 30x46 cm

Varenr: 5633927
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
13:32
Se mere
Herman Österlund oljemålning
HERMAN ÖSTERLUND (1873-1964): Motiv från Kungsparken i Malmö 1917, signerad, olja på duk, ca 61x69 cm

Varenr: 5633954
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
14:26
Se mere
O. Hartmeyer. Skov & sydlandsk motiv (2)
O. Hartmeyer, 1900-tallet, skov & sydlandsk motiv, olie på lærred, begge sign. 42x52 cm. (52x62 cm). 52x43 cm. (63x53 cm). (2)

Varenr: 5630527
14:29
Herman Lindqvist
HERMAN LINDQVIST (1868-1923): Fartyg på Strömmen, signerad och daterad H Lindqvist maj -17, olja på duk, 43x68 cm

Varenr: 5633956
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
14:30
Se mere
Okänd konstnär England
OKÄND KONSTNÄR, 1800-talets andra hälft, England, naturscen, signerad A. J. Boel, olja på duk, ca 35x46 cm

Varenr: 5633960
14:38
Se mere
Hugo Carlberg ojemålning
HUGO CARLBERG (1880-1943): "Dunge med ungbjörk", signerad, olja på pannå, ca 92x55 cm

Varenr: 5634002
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
16:02
Se mere
Elias Muukka akvarell
ELIAS MUUKKA (1853-1938) Strandvy, signerad samt daterad 28.7 -04, akvarell, 17x24 cm

Varenr: 5634090
DKK < 1.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
18:58
Se mere
Carl Bøgh. 'Møde på bænk'
Carl Henrik Bøgh (1827-1893). 'Møde på bænk' Olie på lærred monteret på plade Sign. Carl Bøgh. 24 x 34 cm (39 x 49 cm).

Varenr: 5616444
DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:40
Eduard Boehm, maleri, flodlandskab
Eduard Boehm (1830-1890), maleri, flodlandskab, olie på lærred. Eksteriør med flodløb og fire køer, hyrde til højre og bjergkæde i baggrunden, signeret nederst til højre, 47 x 90 cm (63 x 108 cm), fremstår stedvist med restaurationsspor.

Varenr: 5585290
DKK 5.215 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:47
DKK 1.192
Oljemålning Albert Larsen
ALBERT LARSEN (1885-1957): Landskapsmotiv, signerad Alb. Larsen, daterad 1928, olja på duk, ca 61x70 cm

Varenr: 5634142
19:51
Se mere
Richard Geiger
RICHARD GEIGER (1870/82-1945), barscen, olja på duk, signerad, 60x80 cm.

Varenr: 5634172
20:21
Se mere
Domestic altar, wood
Domestic altar, tempera on wood. Domestic altar of wood with two folding doors, outside view with each one depiction in mandorla shape showing Imperator Mundis and the Mother of God at Prayer, framed in figurative design in colour glaze, inside with a depiction of Jesus Christ in long garment and...

Varenr: 5585291
DKK 9.685 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:23
DKK 6.332
Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Blumenstilleben'
Unbekannter Künstler, Gemälde,'Blumenstilleben', Öl auf Karton, rechts unten im Bild unleserlich signiert, 83x67cm (89x74cm).

Varenr: 5370142
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:25
DKK 298
Unbekannter Künstler, Gemälde, Flussaue
Unbekannter Künstler, Gemälde, Flussaue, Öl auf Leinwand. Darstellung eines sommerlichen Exterieurs mit Gewässern im Vorder- und Hintergrund, 24x35cm (35x46cm).

Varenr: 5615268
DKK 1.043 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:25
DKK 298
Russisk ikon forestillende Sankt Nicolaus, 1800-tallet.
Russisk ikon forestillende Sankt Nicolaus, tempera på træ, bagside med en sponkhi bevaret. 1800-tallet. 31 x 26,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, afskalninger

Varenr: 5566022
DKK 3.600 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:27
DKK 850
Unknown artist, two paintings, Vitra Petri, circle of Leonardo Bassano, Italy, 16th / 17th century (2)
Unknown artist, two paintings, Vitra Petri, oil on canvas, circle of Leonardo Bassano, Italy, 16th / 17th century (2) Two depictions from the Acts of the Apostles, Peter, one showing Saint Peter healing the sick, as well as simultaneous cycle depicting imprisonment of Peter by the Hight Priest ...

Varenr: 5561134
DKK 21.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:30
DKK 298
Oljemålning 1800-tal
OKÄND KONSTNÄR (1800-tal): Berg vid sjö och slott, olja på duk uppklistrad på pannå, ca 56 x 78 cm

Varenr: 5634188
20:37
Se mere
Ubekendt kunstner, to malerier, 'Die gute Nanny' og 'Der angeschwärzte Schulmeister', 1867 og 1876 (2)
Ubekendt kunstner, to malerier, 'Die gute Nanny' og 'Der angeschwärzte Schulmeister', 1867 og 1876, olie på træ. Interiør med to små børn, som belæres af en barnepige, barnepigen holder et ark i hænderne, betegnet på bagsiden, dateret: 1867. Det andet maleri forestiller en lærer med fjerpen i ...

Varenr: 5609835
DKK 6.332 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:37
DKK 372
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st. akvareller med motiv från Bali, ca 1950-tal, monogramsignerade F.P. ca 38 x 20 cm

Varenr: 5634193
20:42
Se mere
Lorenz Frølich. Pan og Psyke, 1902
Lorenz Frølich (1820-1908). Pan og Psyke, olie på lærred, sign. monogram LF 1902. 89 x 74 cm (110 x 96 cm). Fremstår med fine, aldersrelaterede krakeleringer, retoucheringer. Udstillet Charlottenborg 1902, på bagsiden rester af udstillingsmærkat.

Varenr: 5614828
DKK 80.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:42
DKK 9.600
Olof August Andreas Jernberg, maleri, marinebillede med sejlbåde, 1879
Olof August Andreas Jernberg (1855-1935), maleri, marinebillede med sejlbåde, olie på træ, 1879. Signeret og dateret nederst til højre, 31 x 39 cm (49 x 57 cm).

Varenr: 5609837
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:44
DKK 894
Unbekannter Künstler, Gemälde, Stillleben mit Samowar, 1936
Unbekannter Künstler, Gemälde, Stillleben mit Samowar, Öl auf Leinwand, 1936. Orientalistische Darstellung eines Samowars auf einem Tisch mit Teeglas, unten rechts unleserlich signiert und datiert, pastoser Farbauftrag, 51x43cm (66x59cm).

Varenr: 5585288
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:45
DKK 298
Alf Pedersen. Abstrakt komposition, 90 x 70 cm
Alf Pedersen f. 1973. Abstrakt komposition. Akryl på lærred, lakeret og signeret Alf P, 90 x 70 cm, UR.

Varenr: 5634555
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
20:48
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, marint motiv, monogramsignerad A.J a tergo, olja på duk, ca 61x93 cm

Varenr: 5634200
20:49
Se mere
12345...7»