Vurdering
12345...8»   Varer pr. side   239 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Axel M. Lassen. Parti fra Dyrnæs
Axel M. Lassen, (1869-1946.) Parti fra Dyrnæs. Olie på lærred. Sign. i monogram. 44 x 48 cm. ( 56 x 59 cm.)

Varenr: 5908799
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
09:59
Evald Kallstenius oljemålning
EVALD KALLSTENIUS (1898-1957) Skärgårdsmotiv, signerad, olja på duk, ca 32x40 cm

Varenr: 5912895
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
12:22
Se mere
SIGURD BERNHOLM
SIGURD BERNHOLM (1890-1969): kulla klädd i Orsadräkt, olja på duk, signerad, ca 65x55 cm

Varenr: 5912905
12:42
Se mere
Jens Sinding Christensen CD. Olie på lærred
Jens Sinding Christensen 1888-1980. Olie på lærred. Markparti. Mongram sign. 66 x 87 (81 x 102) cm.

Varenr: 5894759
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
15:41
A. Hofmann, Steilküste
A. Hofmann, Steilküste, Öl auf Leinwand, 1928, signiert, datiert und bezeichnet 'Lpzg' (Leipzig), mit Rahmen ca. 52 x 70 cm.

Varenr: 5905205
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
16:23
DKK 298
Oljemålning
ADOLF BOCK, segelbåt på öppet hav, signerad, olja på duk, ca 59x50 cm

Varenr: 5912997
16:30
Se mere
Erik Enevold, skovmotiv (cd)
Erik Enevold f. 1926, skovmotiv, olie på lærred, sign. Enevold, 95x120 cm. (100x125 cm).

Varenr: 5909108
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
16:38
Ludwig Müller-Cornelius, postvognen ankommer foran et bondehus i Alperne
Ludwig Müller-Cornelius (1864-1946), postvognen ankommer foran et bondehus i Alperne, olie på træ, signeret, ca. 14 x 21 cm, med ramme ca. 21 x 28 cm.

Varenr: 5868235
DKK 3.725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
17:06
DKK 298
Okänd konstnär oljemålning
OKÄND KONSTNÄR, vallning av kor, olja på duk, osignerad, ca 60x49 cm

Varenr: 5913012
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
17:10
Se mere
Franz Rudolf Ullmann, Berglandschaft
Franz Rudolf Ullmann (1889-1973), Berglandschaft, Öl auf Leinwand, 1932, monogrammiert und datiert 'R.F.U. - 1932', rückseitig auf dem Keilrahmen von fremder Hand bezeichnet, ca. 39 x 58 cm.

Varenr: 5903612
DKK 1.862 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
18:20
DKK 335
Hans Nikolai Hansen. Olie på lærred. Landskabsmotiv
Hans Nikolai Hansen (1853-1923). Olie på lærred. Landskabsmotiv. 119 x 120 cm (125,5 x 16,5) cm. Fremstår med brugsspor, herunder krakelering

Varenr: 5913947
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-01-2021
18:59
Hagborg oljemålning
AUGUST HAGBORG (1852-1921): Fiskarfamilj i skymning, signerad Hagborg, olja på duk, 81x101 cm

Varenr: 5913061
DKK 8.773 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-01-2021
19:04
Se mere
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, komposition med figurer, otydligt signerad, möjligen Garin, olja på duk, ca 47x56 cm

Varenr: 5913068
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
19:11
Se mere
Karl Cederberg oljemålning
KARL CEDERBERG (Sverige, 1861-1904): Skogslandskap, signerad, olja på duk, ca 67x77 cm

Varenr: 5913095
DKK 7.311 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
19:38
Se mere
Wilhelm Gdanietz, Friesische Bäuerin
Wilhelm Gdanietz (1893-1969), Friesische Bäuerin, Öl auf Leinwand, 1940er Jahre, links oben signiert, ca. 60 x 50 cm, mit Stuckrahmen ca. 79 x 68 cm.

Varenr: 5865202
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
19:46
DKK 298
Claus Anton Kølle. Landskab, olie på lærred
Claus Anton Kølle (1827-1872). Landskab. Sign. CAK. Olie på lærred. 36 x 48 cm. (50 x 65) cm.

Varenr: 5910264
DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
19:48
Rudolf Pichler, Waldrand am Fluß
Rudolf Pichler (1863-c.1931), Waldrand am Fluß, Öl auf Holz, 1904, signiert und datiert, ca. 30 x 44 cm.

Varenr: 5851967
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
19:51
DKK 298
Johan Jacob Bennetter. Marinemotiv i måneskin
Johan Jacob Bennetter (Norge, 1822-1904). Marinemotiv i måneskin. Olie på lærred. Sign. og dat. J. Bennetter 68. 17,5 x 25 cm (38 x 46 cm). Fremstår doubleret, med krakelering og afskalninger.

Varenr: 5908965
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2021
19:53
DKK 650
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Portræt af Peder Schumacher Griffenfeld
Ubekendt kunstner. Portræt af Peder Schumacher Griffenfeld (1635-1699). Sign. monogram K.v.M. Olie på læred monteret på plade. 140 x 100 cm. (169 x 130) cm.

Varenr: 5881630
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
19:54
DKK 3.400
L. Augier 1800-tallet. 'Anna selvtredje', olie på lærred
L. Augier 1800-tallet. 'Anna selvtredje', sign. L. Augier. Olie på lærred. 144 x 95 cm. (165 x 115) cm. Fremstår med revner og små afskalninger samt reparationer og rentoileret.

Varenr: 5881479
DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
19:55
DKK 2.800
L. Augier 1800-tallet. Judith med Holofernes' hoved. Olie på lærred
L. Augier 1800-tallet. Judith med Holofernes’ hoved. Sign. L. Augier. 144 x 95 cm. (164 x 115) cm. Fremstår med reparationer samt rentoileret.

Varenr: 5881531
19:56
DKK 2.800
Karl Ewald Olszewski, maleri, svaner i aftenlys
Karl Ewald Olszewski (1884-1965), maleri, svaner i aftenlys, olie på lærred. Eksteriør om aftnen med flere svaner, som flyver over vand, signeret nederst til højre, 67 x 99 cm (90 x 119 cm).

Varenr: 5875348
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:01
DKK 2.794
Oidentifierad konstnär olja på plåt
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, figurscen med soldater, otydligt signerad, olja på plåt, ca 52x63 cm

Varenr: 5913120
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25-01-2021
20:03
Se mere
Carl Bille. Marine, sejlskibe på havet
Carl Bille (1815-1898). Marine, sejlskibe på havet. Olie på lærred. Sign. Carl Bille 1885. 37 x 58 cm (53 x 72 cm).

Varenr: 5914045
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:03
DKK 650
Hans Becker, Gemälde, Frühlingswiese
Hans Becker, Gemälde, Frühlingswiese, Öl auf Holz. Dastellung eines frühlingshaften Exterieurs mit weiten Wiesen und einem Gebäude, unten rechts signiert, 16x26cm (28x37cm).

Varenr: 5775968
DKK 2.049 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:05
DKK 298
Willy Lorenz, Gemälde, Rehe, Köln
Willy Lorenz (1901-1981), Gemälde, Rehe, Öl auf Holz, Köln. Darstellung eines winterlichen Exterieurs mit Nadelbäumen und zwei Rehen, unten rechts signiert und topografiert, 48x57cm (62x71cm).

Varenr: 5691640
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:05
DKK 298
Ubekendt kunstner, maleri, forårslandskab, 1919
Ubekendt kunstner, maleri, olie på træ, forårslandskab, 1919. Forårseksteriør med to personer i en båd og en sti til venstre for vandet, dateret og med ulæselig signatur nederst til højre, 32 x 43 cm (45,5 x 57 cm).

Varenr: 5760213
DKK 2.421 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:06
DKK 298
Unbekannter Künstler, Gemälde, Stillleben mit Hummer und Spargel
Unbekannter Künstler, Gemälde, Stillleben mit Hummer und Spargel, Öl auf Leinwand. Darstellung eines Stilllebens mit Hummer, Spargel, Trauben und Hase auf einem grünen Tischtuch vor braunem Hintergrund, 34x60cm (41x68cm).

Varenr: 5760216
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:07
DKK 298
Unknown artist, painting, portrait of a woman
Unknown artist, painting, portrait of a woman, oil on canvas. Depiction of the portrait of a woman wearing a black hat and black garments in three-quarter profile before an abstract background, illegible signature and date at lower right, 69x54cm (90x77cm).

Varenr: 5760247
DKK 27.192 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:07
DKK 13.410
David Ahlquist, Gemälde, Zwei Männer an einem Hafen
David Ahlquist (1900-1988), Gemälde, Zwei Männer an einem Hafen, Öl auf Malplatte. Darstellung eines sommerlichen Exterieurs mit zwei männlichen Figuren an einem Hafen mit mehreren Booten, unten rechts monogrammiert, 26x33cm (38x46cm).

Varenr: 5904720
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:14
DKK 298
12345...8»