Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12345»   Varer pr. side   125 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ubekendt kunstner, motiv fra Københavns havn, olie på lærred 1920
Ubekendt kunstner. Motiv fra Københavns havn, olie på lærred, signeret. H.26 x 33 cm (39 x 45 cm)

Varenr: 6146174
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2022
11:30
DKK 450
Chr, Benjamin Olsen. Marine med Steamship, 41,5 x 58 cm
Christian Benjamin Olsen (1873-1935). Kystparti med damper/ Steamship. Olie på lærred. Sign. Chr. Benjamin O, 1911, 41,5 x 58 cm, (56,5x73,5).

Varenr: 6113375
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2022
11:58
Knud J. Clemensen. Nature morte. cd
Knud J. Clemensen (1870-1953). Nature morte med vildt på bord. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'Knud J. Clemensen 1946'. 62 x 97 (75 x 110) cm. Fremstår med overfladesnavs og små trykmærker.

Varenr: 6142976
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
12:14
Ubekendt kunstner, motiv fra Christianshavns kanal med det gamle B&W, olie på lærred
Ubekendt kunstner 1900 tallet. Motiv fra Christianshavns kanal med det gamle B&W, olie på lærred, signeret PP 1921. Med revne over signaturen H. 29,5 x 41 cm (40 x 51 cm)

Varenr: 6146451
13:00
John Sigurdson, Hardangerfjord Norge, olie på lærred
John Sigurdson 1900 tallet. Motiv fra Hardangerfjord i Norge, olie på lærred, signeret. H.34 x 49 cm (50 x 63 cm) Områder fremstår med mindre afskalning på lærred.

Varenr: 6146845
14:26
Offer Lundsfryd, motiv fra Christianshavn, olie på lærred (cd)
Offer Lundsfryd (1889-1959). Motiv fra Christianshavn, olie på lærred, signeret. H.36 x 60 cm (48 x 72 cm).

Varenr: 6146375
14:30
Siegfried Wagner, kvindeportræt, olie på plade (cd)
Siegfried Wagner (1874-1952). Portræt af Emilie Boas f. Christensen 1869, olie på plade, signeret monogram. H.48 x 42 cm. (60 x 53 cm)

Varenr: 6146329
16:10
Eigil Wendelboe-Jensen, motiv med måger, akvarel
Eigil Wendelboe-Jensen (1899-1940) Motiv med måger ved klint, akvarel, signeret. H.46 x 63 cm (57 x 74 cm). Fremstår med enkelte lette buler i papir.

Varenr: 6146924
16:20
Åge Rasmussen, motiv fra Åbenrå i København, olie på lærred
Åge Rasmussen (1892-?). Motiv fra Åbenrå i København, olie på lærred, signeret ÅR. H.60 x 43 cm (62 x 45 cm) Maleriet fremstår med afskalninger og smuds samt mindre reparation i venstre nedre del.

Varenr: 6146425
17:05
Ubekendt kunstner, interiør med kvinde der knipler, olie på lærred 1800 tallet
Ubekendt kunstner, interiør med kvinde der knipler, usigneret. H. 38 x 31 cm (51 x 45 cm) Antagelig Holland 1800 tallet. Krakelering, en reparation efter hul.

Varenr: 6146335
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2022
17:07
Aage Roose. Staldmotiv med heste og høvogn (cd)
Aage Roose (1880-1970). Staldmotiv med heste og høvogn. Olie på lærred. Utydelig sign. A. Roose. 65 x 75 cm (83 x 93 cm).

Varenr: 6145397
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2022
17:49
Ubekendt kunstner, den hellige familie, olie på lærred
Ubekendt kunstner, 1900 tallets første halvdel. Den hellige familie, olie på lærred, usigneret. H. 98 x 120 cm (110 x 122 cm).

Varenr: 6146353
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2022
18:45
DKK 450
Poul Friis Nyboe, interiør med kvinde der syr, olie på lærred (cd)
Poul Friis Nyboe (1869-1929). Interiør med kvinde der syr, olie på lærred, signeret. H.48 x 35 cm (58 x 45 cm) Fremstår med krakeleringer.

Varenr: 6146306
19:00
Vilhelm Arnesen, damper på Atlanterhavet med springende delfiner
Vilhelm Arnesen (1865-1948), damper på Atlanterhavet med springende delfiner, olie på lærred, sign. Vilh. Arnesen-1933, 30x43 cm. (39x53 cm).

Varenr: 6118939
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2022
19:05
DKK 1.800
Ubekendt kunstner. Olie på lærred
Ubekendt kunstner. Opstilling med blomster. Olie på lærred. 44 x 55 (52 x 63) cm.

Varenr: 6146520
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 18-01-2022
19:08
Ole Ring, parti fra Kirkestræde i Køge (cd)
Ole Ring (1902-1972), parti fra Kirkestræde i Køge, olie på lærred, sign. Ole Ring-1930, 31,5x41,5 cm. (42x51 cm). Fremstår med reparation samt enkelte krakeleringer.

Varenr: 6121379
DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2022
19:10
DKK 11.000
Vilhelm Ahrendt, 'Norddeutsche Gralherbstlandschaft'
Vilhelm Ahrendt, 'Norddeutsche Gralherbstlandschaft', olie på lærred, W. Ahtrendt, 53x80 cm. (66x91 cm). Mindre reparation på bagsiden.

Varenr: 6114568
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2022
19:30
Vilhelm Groth. Søparti
Vilhelm Groth (1842-1899). Søparti. Olie på lærred. Sign. og dat. Groth 1880. 63 x 94 cm (85 x 114 cm). Fremstår dubleret, med krakeleringer.

Varenr: 6145399
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2022
19:32
Harald Pryn. Vinterparti med snedækket landsby (cd)
Harald Pryn (1891-1968). Vinterparti med snedækket landsby, olie på lærred, sign. Harald Pryn 1921. 72 x 97 cm (93 x 118 cm).

Varenr: 6141818
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2022
19:41
Theodor Skovgaard (cd). Kuttere på vej hjem, olie på lærred
Theodor Wilhelm Skovgaard (1913-1993). Kutteret på vej hjem fra Thyborøn, sign. Th. Skovgaard. Olie på lærred. 58 x 71 cm. (80 x 90) cm.

Varenr: 6145090
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 18-01-2022
19:46
DKK 450
Hjalmar Matthiesen. Landskabsstudie. cd
Hjalmar Matthiesen (1880-1955). Landskabsstudie. Olie på lærred, monteret på plade. Sign. og dateret: 'HjM 15-04-07'. 21,5 x 34,5 (30 x 43) cm. Fremstår med gulnet fernis.

Varenr: 6132195
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
20:14
Ubekendt kunstner. Kirkeinteriør
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Kirkeinteriør. Olie på lærred. Usign. 38,5 x 33 cm (52 x 46 cm).

Varenr: 6143550
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2022
20:31
Just Holm. Ung kvinde med frugtkurv.
Just Holm. (1815 - 1907). Ung kvinde med frugtkurv. Olie på lærred. Sign. J. Holm 1853. 86 x 74 vm. ( 108 x 96 cm.) Fremstår med enkelte krakeleringer.

Varenr: 6118468
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
20:38
Ole Ring, landsbyparti fra Thorkildstrup (cd)
Ole Ring (1902-1972), landsbyparti fra Thorkildstrup, olie på lærred, sign. Ole Ring, 30,5x40,5 cm. (43x53 cm). Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6103448
DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2022
20:45
DKK 13.000
Ole Ring, efterårsdag i Herstedvester (cd)
Ole Ring (1902-1972), efterårsdag i Herstedvester, olie på lærred, sign. Ole Ring, 35x46 cm. (48x59 cm). Fremstår med krakeleringer. Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6103442
DKK 14.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2022
20:50
DKK 9.000
Ole Ring, efterårslandskab med opkørt landevej (cd)
Ole Ring (1902-1972), efterårslandskab med opkørt landevej, olie på lærred, sign. Ole Ring-1931, 31,5x39,5 cm. (38,5x47,5 cm). Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6103444
20:55
DKK 9.000
Edmund Petersen. Landskabsparti
Edmund Petersen (1884-?). Landskabsparti, i forgrunden ældre herre ved grantræ. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'EDM-P 1922'. 58 x 72 (77 x 91) cm. Fremstår med gulnet fernis samt minimalt stødmærke ved den øvre rammekant.

Varenr: 6139609
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2022
11:50
Hans Ellertsen. Landskabsparti med åløb
Hans Ellertsen (1855-1935). Landskabsparti med åløb. Olie på lærred. Sign.: 'HE'. 15 x 25 (28 x 38) cm. Fremstår med overfladesnavs og gulnet fernis.

Varenr: 6135256
12:04
Ubekendt kunstner, blomsterbillede 1800 tallet
Ubekendt kunstner, olie på plade. Blomsterbillede med blandet buket i glasvase, olie på plade, usigneret. H. 37 x 33 cm (51 x 47 cm) Samtidig forgyldt ramme med flere skader/afslag.

Varenr: 6146310
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2022
13:08
DKK 500
Axel Tankmar, landskab
Axel Tankmar (1880-1960), landskab, olie på plade, sign. A. Tankmar, 28x39 cm. (40x51 cm). Enkelte afskalninger.

Varenr: 6125460
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2022
13:26