Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gunnar Asplund oljemålning
GUNNAR ASPLUND (1885-1940): Båtmotiv, signerad och daterad Gunnar Asplund 1964, olja på duk, ca 38x46 cm
Varenr: 5280184
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:46:00
Se mere
Louis Delius USA
LOUIS E. DELIUS (USA, 1838-1922): "Forrest ...Bronx...", signerad, olja på pannå, ca 18x29 cm
Varenr: 5280190
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:52:00
Se mere
Pauli Lindholm oljemålning
PAULI LINDHOLM (1950-) vinterbild, signerad samt daterad -83, olja på duk, 92x81 cm
Varenr: 5281779
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
10:32:00
Se mere
Rune Rockström akvarell och gouache
RUNE ROCKSTRÖM (1898-1983): Gallärvarvet från Strömmen, signerad och daterad, Rune Rockström 1955, akvarell och gouache, bildmått ca 20x28 cm
Varenr: 5281793
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:16:00
Se mere
Hosokibra
S: HOSOKIBRA, akvarell, signerad. ca 45x45 cm
Varenr: 5281803
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:36:00
Se mere
Ubeknedt kunstner. Vinterparti, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Vinterparti med hestetrukken slæde i skov. Olie på lærred, sign. RR, dat 84. 34x47 cm(48,5x61,5 cm). Fremstår med kraftige krakeleringer og afskalninger.
Varenr: 5282428
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
11:39:35
Charles Gregory akvarell
CHARLES GREGORY (1849-1920): "The old oil mill, San Remo", signerad C. Gregory, akvarell, 1890-tal, bildmått ca 45x30 cm
Varenr: 5281835
DKK 3.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:12:00
Se mere
Ubekendt kunstner. Udsigt fra Marmorbroen mod Prinsens Palæ, 1864
Ubekendt kunstner. Udsigt fra Marmorbroen mod Prinsens Palæ, vandfarve og hvidt på papir, sign. monogram 1864. 29 x 39 (39 x 50) cm.
Varenr: 5258262
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
14:50:00
Eero Snellman oljemålning
EERO SNELLMAN (1890-1951) Skiss till målningen "Schakspelare", signerad samt daterad -41, olja på duk 70x80 cm
Varenr: 5281886
DKK 2.980 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
15:26:00
Se mere
Harald Giersing, Stående ung pige i lyseblåt, olie på plade
Harald Giersing (1881-1927). Stående ung pige i lyseblåt, olie på plade, usigneret. Ca.1910-11. På bagsiden stemplet og attesteret Franz Giersing samt påskrevet 'Haralds Giersings mindeudstilling 1927 katalog nr.107'. H.122 x 89 cm (129 x 97 cm)
Varenr: 5259522
DKK 60.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
16:24:00
DKK 30.000
Werner von Hausen
WERNER VON HAUSEN (1870-1951) Stilleben med asiatica, signerad samt daterad 1945, olja på duk, 59x82 cm
Varenr: 5281910
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
16:28:00
Se mere
Poul Christensson, motiv med både
Poul Christensson (1909-2004), motiv med både, olie på plade, sign. Poul Christensson, 50x68 cm. (53x72 cm).
Varenr: 5262483
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
16:34:00
Werner Åström oljemålning
WERNER ÅSTRÖM (1885-1979) Huset vid klippan, signerad samt daterad -1916, olja på duk, 72x85 cm. . Utställningar; Werner Åström minnesutställning; Uleåborgs konstmuseum 1985; Österbottens konstmuseum 1985; Galerie Hörhammer 1986
Varenr: 5281919
17:00:00
Se mere
Rune Rockström akvarell
RUNE ROCKSTRÖM (1898-1983): Af Chapman, signerad och daterad 1982, akvarell, bildmått ca 16x25 cm
Varenr: 5281930
17:22:00
Se mere
Olof Krumlinde oljemålning
OLOF KRUMLINDE (1856-1945): Motiv från gamla Rusthållaregården i Arild, signerad Olof Krumlinde, olja på duk, ca 57 x 46 cm
Varenr: 5281956
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2019
18:28:00
Se mere
Georg Hendrik Breitner. Untitled. Oil painting, signed. C. 1910.
Georg Hendrik Breitner (1857 Rotterdam - 1923 Amsterdam). Untitled. C. 1910. Oil on canvas. Mounted on canvas. C. 1910. Signature at lower right. Framed. Provenance: Northern German private collection.
Varenr: 5147973
DKK 14.155 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
19:17:00
DKK 7.078
F. Grebe, oil on canvas, motif: Landscape with stream
Fritz Grebe (1850 -1925), oil on canvas, motif: Landscape with stream. Signed F. Grebe at bottom right. Approx. image dimensions: H 38 cm, W 55 cm. Approx. frame dimensions: H 53 cm, W 70.5 cm. The painting is in a condition commensurate with a ge with some intensive wear. Paint partially...
Varenr: 5147817
DKK 9.685 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:10:00
DKK 4.842
Søren Lund, Valdemar Irminger, m.fl. Otte tegninger med dyremotiver (8)
Søren Lund, Valdemar Irminger, m.fl. Otte tegninger/akvareller med dyremotiver, delvis sign. 16 x 20-31 x 39 cm. (8)
Varenr: 5276979
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:14:00
Hanne Thorup, 'Fællesskab', cd
Hanne Thorup født 1952. 'Fællesskab'. Akryl på lærred. Sign. Hanne Thorup 2002. 60x60 cm.
Varenr: 5257101
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
20:15:00
Werner Åström oljemålning
WERNER ÅSTRÖM (1885-1979) "Namnsdag", signerad samt daterad -52, olja på duk, 175x130 cm. . Utställningar: Uleåborgs konstmuseum; Werner Åström minnesutställning 1985; Tavastehus konstmuseum 17.1-2.3 1997; Prag, Frankrike 1949-50
Varenr: 5282040
DKK 7.450 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
20:15:00
Se mere
Carl Johansson oljemålning
CARL JOHANSSON (1863-1944): Älv, signerad och daterad Carl Johansson 1930, olja på duk, ca 60x81 cm
Varenr: 5282044
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
20:19:00
Se mere
Harald Pryn cd. Olie på lærred, Skovparti
Harald Pryn, (1891-1968). Skovparti med åløb. Sign. Harald Pryn samt dateret '50. Olie på lærred. 70 x 100 cm (84x114)
Varenr: 5281368
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
20:21:00
DKK 900
H. A. Brendekilde tilskrevet. Portræt af ældre mand, olie på lærred
H.A. Brendekilde 1857-1942 tilskrevet. Portræt af ældre mand. Usigneret. Betegnet på blindramme: H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 42 x 33 cm. (50 x 40) cm.
Varenr: 5266838
DKK 5.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
20:24:00
Hermann Pohle. Landskabsmotiv. Olie på plade
Hermann Pohle (1831-1901), Landskabsmotiv. Olie på plade. Signeret. 40 cm x 80 cm (58 cm x 98 cm)
Varenr: 5247987
DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
20:39:00
Wilehlm Hörmann. Schiffsporträt. Ölgemälde signiert.
Willy Hörmann. Schiffsporträt. Öl auf Leinwand. Rechts unten signiert. Maße ca. 70 x 100 cm. Gerahmt.
Varenr: 5279687
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
20:46:00
DKK 298
Unbekannter Künstler, Gemälde 'Junge mit einem Schiff', Öl auf Platte
Unbekannter Künstler, Gemälde, Öl auf Platte, 'Junge mit einem Schiff'. Porträt eines Jungen in holländischen Holzschuhen und einem Spielzeugschiff, unten links im Bild monogrammiert 'N.T.', gerahmt, Abbildungsmaß 43,5x33cm, Gesamtmaß 57x47cm.
Varenr: 5245902
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
20:58:00
DKK 820
Werner Åström oljemålning
WERNER ÅSTRÖM (1885-1979) Från gamla Borgå, signerad samt daterad -03, olja på duk, uppfodrad på pannå, 45x53 cm. . Utställningar: Werner Åström minnesutställning; Uleåborg konstmuseum 1985; Österbotten konstmuseum 1985; Galerie Hörhammer 1986
Varenr: 5282103
DKK 5.960 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
21:18:00
Se mere
John Blake MacDonald England
JOHN BLAKE MACDONALD (England, 1829-1901): Kustbild, signerad, akvarell, ca 18x29 cm
Varenr: 5282119
21:34:00
Se mere
Åke Laurén oljemålningar 2 st
ÅKE LAURÉN (1879-1951) 2 st sommarlandskap, signerade samt daterade -46 & -49, olja på pannåer, 27x34 & 34x41 cm
Varenr: 5282126
21:41:00
Se mere
Hendrick Hulk
HENDRICK HULK (1842-1937), "Scheveningen", olja på duk, signerad, 31x46 cm
Varenr: 5283355
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
10:30:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>