Vurdering
12345»   Varer pr. side   122 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Maskinvævet billedvæv med parksceneri
Maskinvævet billedvæv med parksceneri, 143x58 cm. (150x64 cm).

Varenr: 6121997
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
14:15
DKK 500
Ubekendte kunstnere, stueinteriører, (2)
Ubekendt kunstnere, stueinteriører, olie på lærred, ene sign. Mål med ramme 66x49 cm. 57x48 cm. (2)

Varenr: 6123394
DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
14:39
H. A. Brinck (pseudonym for S.C. Bjulf), skovserkoner på Gl Strand
H.A. Brinck, pseudonym for Søren Christian Bjulf (1890-1958), fiskerkoner på Gammel strand, olie på lærred, sign. H.A. Brinck, 65,5x50 cm. (74,5x59 cm).

Varenr: 6121966
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
15:04
Troels Trier, parti med vestjysk å
Troels Trier (1879-1962), parti med vestjysk å, olie på lærred, sign. T. Trier, 50x68 cm. (60x78 cm).

Varenr: 6121979
15:08
Svend Aage Tauscher, motive med huse (3)
Svend Aage Tauscher (1911-1984), motiver med huse, olie på lærred, sign. SAAT, Mål med ramme, 52,5x72,5 cm. 53x73 cm. 51x73 cm. To med enkelte små afskalninger. (3)

Varenr: 6121984
15:26
DKK 450
Ubekendt kunstner, parti med Koldinghus
Ubekendt kunstner, 1800-tallet, parti med Koldinghus, olie på lærred, uden sign. 38x55 cm. Flere små afskalninger. U.R.

Varenr: 6121990
15:43
DKK 1.300
Robert Leepin, portræt af ældre kvinde
Robert Leepin (1885-1967), portræt af ældre kvinde, olie på lærred, sign. Rob. Leepin-1921, 90,5x65,5 cm. (109x83 cm).

Varenr: 6122741
15:46
Ubekendt kunstner. Motiv efter Bache
Ubekendt kunstner. Motiv efter Otto Bache, olie på lærred, signeret. 65 x 88 (80 x 102) cm.

Varenr: 6122974
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
17:28
Jacob Meyer (cd). Bygninger, i baggrunden bjerge, olie på plade
Jacob Meyer (1895-1971). Bygninger, i baggrunden bjerge. Sign. Jacob Meyer 1914. Olie på plade. 67 x 50 cm. (77 x 60) cm.

Varenr: 6118488
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
18:49
Ubekendt kunstner, legende børn
Ubekendt kunstner, legende børn, olie på lærred, sign. 60x70 cm. (70x80 cm). Flere afskalninger.

Varenr: 6122739
18:50
Jacob Meyer (1895-1971). Bygninger, i baggrunden bjerge. Sign. Jacob Meyer 1914. Olie på plade. 63 x 51 cm. (75 x 62) cm.

Varenr: 6118499
18:55
Svend Saabye. Opstilling med genstande (cd)
Svend Saabye (1913-2004). Opstilling med genstande. Olie på lærred. Sign. Saaby. 52 x 42 (62 x 51) cm.

Varenr: 6119515
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
18:58
Raffaele Frigerio. Figurativ komposition, 28 x 38 cm
Raffaele Frigerio (1875-1948). Figurativ komposition med en drillepind/ interiør med mand og kvinde. Olie på lærred. Signeret R. Frigerio, 28 x 38 cm, (40,5x50,5).

Varenr: 6113354
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
19:02
Græsk ikon, 1800 tallet (2)
Græsk ikon fra 1800tallet. Bemalet træ med løs øvre dekoreret messinge oklad. 31,5 x 26,5 cm. Fremstår med aldersrelateret spor samt borebille huller. (2)

Varenr: 6122735
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
19:10
Johannes Meyer Andersen. Landskabsparti. cd
Johannes Meyer Andersen (1918-2005). Landskabsparti, olie på lærred. Sign. Meyer Andersen. 69 x 95 cm Uden ramme. Fremstår med krakeleringer.

Varenr: 6116446
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
19:25
Ubekendt kunstner. Opstilling med frugtkurv og glas
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Opstilling med frugtkurv og glas. Olie på lærred. Usign. 47 x 59 cm (62 x 74 cm). Fremstår med krakelering og restaureringer; beskåret og med nyere blændramme.

Varenr: 6113522
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
19:34
Viggo Langer. Skovparti
Viggo Langer (1860-1942). Skovparti / Geel skov, olie på lærred, sign. Viggo Langer. 52 x 63 cm. (69 x 79 cm). Fremstår med reparation.

Varenr: 6123507
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
19:39
DKK 650
Axel Bentzen cd. Olie på lærred
Axel Bentzen (1893-1952). Søparti. Olie på lærred. Signeret med monogram AB og Arvid. 40 x 46 (48 x 53) cm. Foræret af kunstneren til nuværende ejer.

Varenr: 6119522
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
19:54
DKK 1.200
Christian Møllgaard cd. Marine ved Kronborg
Christian Møllgaard (pseudonym for Svend Drews) 1919-2003. Marine med sejlskib ud for Kronborg, olie på lærred. Sign. Chr. Møllgaard. 70 x 100 cm.

Varenr: 6123506
19:55
Johan Neumann. Marinemotiv
Johan Neumann (1860-1940). Marinemotiv. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 41 x 64 (50 x 74) cm.

Varenr: 6119514
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
Frank Hammershøj, komposition. (cd)
Frank Hammershøj (1940-2013). Komposition, olie på lærred, sign. FH, 70 cm. x 80 cm. (73 x 83 cm)(cd).

Varenr: 6122540
DKK 3.200 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
20:06
DKK 1.800
Niels Holbak. Gadeparti med personer. (cd)
Niels Holbak (1884-1954). Gadeparti med personer. Olie på lærred. Sign. N. Holbak. 53 x 68 cm. (69 x 84).

Varenr: 6120934
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:13
Svend Sinding Christensen cd. Olie på lærred, kanalparti fra København
Svend Sinding Christensen (1898-1980). Kanalparti, fiskerbåde ved Gammel Strand, København, olie på lærred, sign. SSC. 39 x 32 cm. (51,5 x 44 cm.)

Varenr: 6121339
20:16
Axel Jørgensen. Parti med lyngbakker
Parti med lyngbakker Olie på lærred. Sign. Jørgensen . 80 x 126 cm Mindre hul i lærred.

Varenr: 6111897
20:20
Niels Holbak. Landskab med gård. (cd)
Niels Holbak (1884-1954). Landskab med gård. Olie på lærred. Sign. N. Holbak. 62 x 84 cm. (77 x 100).

Varenr: 6120935
20:25
I.L. Jensen. Opstilling med melon og vindruer på en stenkarm. Olie på lærred
I. L. Jensen (1800-1856). Opstilling med melon og vindruer på en stenkarm. Olie på lærred. Sign. I.L. Jensen. 22 x 32 cm. (41 x 51 cm.). Lærredet er rentoileret, fremstår med enkelte retoucheringer. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle...

Varenr: 6107353
DKK 25.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
20:38
DKK 20.000
Ubekendt kunstner. Motiv fra Egypten
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Motiv fra Egypten. Olie på lærred, monteret på pap. Usign. 23 x 17 cm (31 x 25 cm).

Varenr: 6110714
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
20:41
Svend Saabye. Landskabskomposition (cd)
Svend Saabye (1913-2004). Landskabskomposition. Olie på lærred, sign. Saabye. 65 x 96 (75 x 107) cm.

Varenr: 6119510
21:00
Simon Simonsen. Gårdeksteriør med heste
Simon Simonsen (1841-1928). Gårdexteriør med heste ved et vandtrug. Olie på plade. Sign. Simon Simonsen 1894. 22 x 27 cm. (42 x 46 cm.). Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Varenr: 6107361
DKK 15.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
21:05
DKK 10.000
Simon Simonsen. Portræt af Collie. Olie på lærred
Simon Simonsen (1841-1928). Portræt af Collie. Olie på lærred. Sign. Simon Simonsen 1880. 39 x 49 cm. (53 x 63 cm.). Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Varenr: 6107358
DKK 20.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
21:10
DKK 15.000