Vurdering
12345...8»   Varer pr. side   212 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
C.A. Schleisner. Landskab med personer, der krydser en bro
Christian Andreas Schleisner (1810-1882). Landskab med personer, der krydser en bro, olie på lærred, sign. C. Schleisner. 28 x 35,5 cm (40 x 48 cm). Fremstår med flere ældre reparationer, krakeleringer, mindre afskalninger.

Varenr: 6204902
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
09:04
Ubekendt kunstner, miniaturemaleri af Marie Stuart ca.1900
Ubekendt kunstner, ovalt miniaturemaleri af Marie Stuart i ramme af bronze, signeret. Ca.1900. H.9,5 x 7,5 cm.

Varenr: 6248077
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
14:04
Carl Brandt cd . Svensk sølandskab, pastel på plade
Carl Brandt 1852-1930. Svensk sølandskab, pastel på plade .Signeret Brandt 17. 35x53 cm. (39x57 cm.)

Varenr: 6229186
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
16:33
Luplau Janssen. To kystpartier (2)
Luplau Janssen (1869-1927). To kystpartier. Olie på lærred. Begge sign.: 'Luplau Janssen'. 26 x 40 (36 x 50) cm. og 27 x 40 (38 x 51) cm.Begge værker fremstår med gulnet fernis; ét med krakeleringer samt stødmærke / hul. (2)

Varenr: 6247145
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
17:54
Benjamin Olsen. 'Øvelseseskadre ved Vedbæk'
Christian Benjamin Olsen (1873-1935). 'Øvelseseskadre ved Vedbæk'. Olie på lærred, monteret på plade. Sign. og dat. C. Benjamin Olsen 1907. 33,5 x 26 cm (39,5 x 32 cm). Betegnet på bagsiden 'Proveniens: Adm. Konow'.

Varenr: 6254451
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:04
Peter Klitz. Gårdeksteriør med høns (cd)
Peter Klitz (1874-1955). Gårdeksteriør med høns. Olie på lærred. Sign. og dat. P. Klitz 1945. 34,5 x 50,5 cm (45,5 x 61,5 cm).

Varenr: 6254388
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:05
DKK 500
Fridolin Johansen. Ved Tibirkebakken i Tisvildeleje
Fridolin Johansen (1868-1908). Ved Tibirkebakken i Tisvildeleje. Olie på lærred. Usign. 39 x 43 cm (54 x 58 cm).

Varenr: 6254262
19:07
Fridolin Johansen. Landskab med teglværk
Fridolin Johansen (1868-1908). Landskab med teglværk. Olie på lærred. Usign. 39 x 43 cm (54 x 58 cm). Fremstår med krakelering. Proveniens ABR 395/666.

Varenr: 6254060
19:07
Ubekendt kunstner. Religiøs motiv med engle og blomster
Ubekendt kunstner, beg. 1900-tallet. Religiøs motiv med engle og blomster, tekst fra salme 674 (Sov sødt, barnlille). Olie på fyrretræ. 66,5 x 76 cm.

Varenr: 6251365
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:11
DKK 1.800
Samling miniaturemalerier (3)
Samling miniaturemalerier på elfenben bestående af: Napoleon med hustyru i dobbeltramme samt portrætter af to unge kvinder i sen 1700-tals mode. 1800-tallets begyndelse. (3)

Varenr: 6254075
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
19:15
Ubekendt kunstner. Portræt af en ung kvinde i rosa balletkjole
Ubekendt kunstner. Portræt af en ung kvinde i rosa balletkjole. Olie på lærred. Utydeligt sign., dateret '37'. 45 x 38 (55 x 48) cm. Fremstår med overfladesnavs.

Varenr: 6252099
19:28
DKK 650
Knud Edsberg. Landskab med heste og køer (cd)
Knud Edsberg (1911-2003). Landskab med heste og køer. Olie på lærred. Sign. Edsberg. 70 x 100,5 cm (91 x 121 cm).

Varenr: 6254786
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:33
DKK 500
Ole Ring, parti fra Kirkestræde i Køge (cd)
Ole Ring (1902-1972), parti fra Kirkestræde i Køge, olie på lærred, sign. Ole Ring-1930, 31,5x41,5 cm. (42x51 cm). Fremstår med reparation samt enkelte krakeleringer.

Varenr: 6121379
DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
19:45
DKK 9.000
Ole Ring, landsbyparti fra Thorkildstrup (cd)
Ole Ring (1902-1972), landsbyparti fra Thorkildstrup, olie på lærred, sign. Ole Ring, 30,5x40,5 cm. (43x53 cm). Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6103448
DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
DKK 11.000
David Monies. Genrestykke med hus i skoven
David Monies (1812-1894). Genrestykke med hus i skoven. Olie på lærred. Sign. D. Monies. 30 x 40 cm (40 x 50 cm).

Varenr: 6253202
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
20:02
Vilhelm Ahrendt, 'Norddeutsche Gralherbstlandschaft'
Vilhelm Ahrendt, 'Norddeutsche Gralherbstlandschaft', olie på lærred, sign. W. Ahtrendt, 53x80 cm. (66x91 cm). Mindre reparation på bagsiden.

Varenr: 6238179
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
20:05
DKK 500
Johannes Neumann. 'Bygevejr i Sundet ud for København'
Johan Neumann (1860-1940). 'Bygevejr i Sundet ud for København'. Olie på lærred. Sign. Johan Neumann. 31 x 52,5 cm (48 x 69 cm).

Varenr: 6254452
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
20:09
Arthur Köpcke. Olie på karton. 'Stilleben'. (cd)
Arthur Köpcke (1928 - 1977). Olie på karton. 'Stilleben'. 22 x 20cm (25 x 23cm). Sign. Köpcke, Juni '48. (cd)

Varenr: 6246863
DKK 3.200 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
20:10
DKK 1.900
Jan Rawicz. Østeuropæisk byparti med hestetrukne trojkaer
Jan Rawicz (1900-tallet). Østeuropæisk byparti med hestetrukne trojkaer. Olie på lærred. Sign.: 'Jan Rawicz'. 35 x 50 (49 x 64) cm.

Varenr: 6250894
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
20:20
Robert Watson. Hvilende fåreflok i højlands landskab
Robert Watson (1865-1916) Hvilende fåreflok i højlands landskab. Olie på lærred. Sign., og dateret R. Watson 1903. 51 x 77 cm. (82 x 106).

Varenr: 6253482
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:38
Svend Kandelsdorff, kystmotiv
Svend Kandelsdorff, kystmotiv, olie på lærred, sign. Sv. Kandelsdorff, 75,5x98,5 cm. (87x111 cm).

Varenr: 6236958
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
20:39
Arthur Köpcke. Olie på karton. Marinemotiv. (cd)
Arthur Köpcke (1928-1977). Olie på karton. Komposition med sejlskib. 28 x 20 (30 x 22). Sign. og dat. på bagside Købcke ´48. Fremstår med lille rep. i venstre side. (cd)

Varenr: 6246802
20:45
DKK 1.900
Carlo Hornung-Jensen. Parti fra Søllerød (cd)
Carlo Hornung-Jensen (1862-1960). Parti fra Søllerød. Olie på plade. Sign. og dat. C. Hornung-Jensen 1945. 28,5 x 39 cm (38 x 48,5 cm).

Varenr: 6254387
21:06
Fridolin Johansen. Landskabsparti med elmaster og vandrende figurer
Fridolin Johansen (1868-1908). Landskabsparti med elmaster og vandrende figurer. Olie på lærred. Usign. I Ramme fra Damborg, mærkat herfra. 30 x 39 cm (41 x 48 cm). Fremstår dubleret. Proveniens ABR 278/435. Stempel fra Statens Museum for Kunst på rammen.

Varenr: 6254281
21:08
Ubekendt kunstner. Kystparti
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Kystparti. Olie på lærred. Sign. C.P. 16 x 21,5 cm (20 x 25,5 cm).

Varenr: 6254012
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
21:08
G. A. Clemens. 'Lej Drengens Smedie paa Heden'
Gustav Adolf Clemens (1870-1918). 'Lej Drengens Smedie paa Heden'. Olie på lærred. Sign. og dat. G.A. Clemens 1901. Delvis mærkat Charl. Forår. på bagsiden. 42 x 63 cm (58 x 79 cm). Fremstår med krakelering.

Varenr: 6254681
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
21:33
DKK 500
Fridolin Johansen. Landskab med bonde og får
Fridolin Johansen (1868-1908). Landskab med bonde og får. Olie på lærred. Sign. og dat. F Johansen 1902. 26 x 37,5 cm (36,5 x 48 cm). Proveniens ABR 951/644.

Varenr: 6254252
22:06
Axel Schovelin. Skovparti
Axel Schovelin (1827-1893). Skovparti, olie på lærred. Sign. Axel Schovelin. 38 x 62 (52 x 75) cm.

Varenr: 6242002
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18-08-2022
14:16
DKK 3.600
Clemmen Clemmensen, landskab, olie på lærred (cd)
Clemmen Clemmensen (1885-1964). Landskab, olie på lærred. Sign og dateret 1922. H.36 x 49 cm (47 x 60 cm)

Varenr: 6210676
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
14:42
J. P. Teestrup Frederiksen, opstilling, olie på lærred (cd)
J. P. Teestrup Frederiksen (1909-88). Opstilling med genstande, olie på lærred, signeret. H.42 x 54 cm (50 x 61 cm)

Varenr: 6233719
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
16:25
12345...8»