Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
J.L. Jensens skole, opstilling med blomster 1800 tallet
J.L. Jensens skole, opstilling med blomster i vase, olie på lærred, usigneret. H.50 x 43 cm (59 x 52 cm) Midten af 1800 tallet. Aldersrelateret stand med enkelte småskader, enkelte retoucheringer, bemærk ved lyserøde blomster øverst til højre mindre farvebortfald.
Varenr: 5438350
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
17:00:00
Oidentifierad konstnär akvarell
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, familjeporträtt, signerad BL, omkring sekelskiftet 1900, dagmått 35,5 x 26 cm.
Varenr: 5439492
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
17:09:00
Se mere
Eli Andersen Komposition med heste. Olie på lærred.
Eli Andersen Komposition med heste. Olie på lærred. Mål: 41x48 cm. (52x58)
Varenr: 5403398
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2019
17:21:00
Axel Birkhammer Jensen. Olie på lærred
Axel Birkhammer Jensen, 1874 - 1936. Sydlandsk motiv. Sign. A. Birkhammer. Olie på lærred. 28 x 36 (44 x 52) cm.
Varenr: 5430977
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
17:33:00
Christian Eckardt. Marine ved en sydlandsk borg, 1874
Christian Eckardt, 1832-1914. Marine ved en sydlandsk borg, olie på lærred, sign. og dateret. 29 x 49 (39 x 60) cm.
Varenr: 5425277
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:09:00
DKK 700
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, vy från London, otydligt monogramsignerad JSW, möjligen John S Williams, ca 38 x 57 cm
Varenr: 5439527
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21-09-2019
19:12:00
Se mere
Jenny Nyström
JENNY NYSTRÖM (1854-1946): Flicka och pojke i påsketid, signerad Jenny Nyström, akvarell, tusch och täckvitt, ca 16x22,5 cm
Varenr: 5439531
DKK 8.340 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
19:20:00
Se mere
Jens Birkholm 1869-1915 gårdekteriøre med personer
Jens Birkholm 1869-1915 Olie på lærred usigneret. 61 x 92 cm. (76 x 106 cm.) Aldersrelateret stand. 3-4 små huller i lærred. Proveniens: Maleriet er registreret i Kunstbibliotekets fotografisamling af jens birkholm afbillede værker som no.8 med teksten : Strikkende kone og legende børn i ...
Varenr: 5419987
DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
19:20:00
DKK 2.800
David Wallin oljemålning
DAVID WALLIN, olja på pannå, mor med barn, signerad, 31,5 x 23 cm, utställd på Östgöra Konstföreningens Utsällning 1929.
Varenr: 5439533
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
19:24:00
Se mere
Kirsten Brok, 'Kvinde med dyr', cd.
Kirsten Brok f. 1939. Kvinde med dyr, akryl på lærred, sign. og dat. KB19. 100 x 100 cm. Ur.
Varenr: 5435771
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:43:00
DKK 700
Edward Steel Harper oljemålning
EDWARD STEEL HARPER (1878-1951): Kustlandskap, signerad och daterad 1921, olja på duk, ca 60 x 75 cm
Varenr: 5439553
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21-09-2019
20:04:00
Se mere
Hans Berg. Landsbygade. Akvarel
Hans Berg (1938-). Landsbygade. Akvarel. Sign. Lysmål 78x51 cm. ( 82x57 cm.)
Varenr: 5407417
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
20:06:36
Hilmar Alexander Krogh Petersen:
Hilmar Alexander Krogh Petersen (1883-1962): "Prospekt fra den gamle bydel Brügge". Olie på lærred. Sign. 57 x 46 cm. (77 x 67 cm.).
Varenr: 5418392
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
20:07:03
Unbekannter Künstler, Landschaft mit Birken und blühendem Baum
Unbekannter Künstler, Landschaft mit Birken und blühendem Baum, Öl auf Leinwand, 1960, unleserlich signiert ('Kommar'?) und datiert, 50 x 40 cm (mit Rahmen 56 x 46 cm).
Varenr: 5428458
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-09-2019
20:11:00
DKK 298
Ubekendt kunstner, kvindeportræt 1800 tallet
Ubekendt kunstner, olie på lærred. Motiv med siddende kvinde under træ, i baggrunden gående par og bygninger, usigneret. Starten af 1800 tallet. H.68 x 55 cm (76 x 63 cm) Flere reparationer og retoucheringer, enkelte steder med farve bortfald.
Varenr: 5401021
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
20:19:00
DKK 450
Louis Bélanger, painting, 'Berglandschaft'
Louis Bélanger (1736/56-1816), painting, 'Berglandschaft', oil on metal. Depiction of an Alpine exterior with four figures and cows, signature at lower left, 22x31cm (42.5x51.5cm).
Varenr: 5427316
DKK 16.018 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:24:00
DKK 1.676
Unbekannter Künstler, Berglandschaft
Unbekannter Künstler, Berglandschaft, Öl auf Leinwand, 1940er/50er Jahre, schlecht leserlich signiert ('Brik'?), 50 x 70 cm (mit Stuckrahmen ca. 62 x 82 cm).
Varenr: 5428455
20:24:00
DKK 298
Paul Heckel, Malerei, 'Boot auf einem Fluss', Öl auf Karton, 1949
Paul Heckel, Malerei, 'Boot auf einem Fluss', Öl auf Karton, 1949. Darstellung einer Flusslandschaft mit Bauernhof im Mittelgrund, unten rechts signiert und datiert, gerahmt, 58x67cm (67x76cm), altersgemäße Reibespuren, partieller Farbabrieb.
Varenr: 5346156
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:25:00
DKK 298
Simon Mozzini, Malerei, 'Straße in Venedig'
Simon Mozzini, Malerei, 'Straße in Venedig', Öl auf Leinwand, Anfang des 20. Jahrhunderts. Darstellung des Ausblicks auf eine Straße in Venedig, unten links im Bild signiert, gerahmt, 38x28cm (50x40cm), Rahmen teilweise gelöst.
Varenr: 5358262
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:26:00
DKK 298
Anna Palm
ANNA PALM DE ROSA (1859-1924): Utsikt mot slottet, Stockholm, signerad Anna Palm Stockholm, akvarell på papper, ca 5,5x17,5 cm
Varenr: 5439586
DKK 3.475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:12:00
Se mere
Christian Peter Hansen, opstilling i vindueskarm
Christian Peter Hansen (1889-1939), opstilling i vindueskarm, olie på lærred, sign. CPH, 49,5x61,5 cm. (55,5x68,5 cm). Fremstår med krakeleringer og afskalninger.
Varenr: 5439929
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
10:39:00
Ib Eisner, parti fra Dyrehaven (cd)
Ib Eisner (1925-2003), parti fra Dyrehaven, olie på lærred, sign. Ib Eisner, 35x41 cm. (52x58 cm). Fremstår med lille begyndende afskalning.
Varenr: 5439926
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
10:48:00
DKK 700
Thomas Graae, landskab
Thomas Graae (1897-?), landskab, olie på plade, sign. Th. Graae, 36,5x46,5 cm. (49x59 cm)
Varenr: 5439930
10:53:00
Carl Jensen Virklund, olie på lærred, exteriør.
Carl Jensen Virklund, olie på lærred, exteriør. olie på signeret Chr. Jensen Virklund. Mål: 40x52 cm. (50x62)
Varenr: 5398047
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
11:56:00
Tysk skola
TYSK SKOLA (1600-tal): Nattvarden, olja på duk, a tergo med påskrift "Berlin W", ca 122 x 84 cm. . GERMAN SCHOOL, 17th, century, oil on painting, last supper, ca 122 x 84 cm.
Varenr: 5441681
DKK 13.899 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
12:22:00
Se mere
Åke Gertz oljemålning
ÅKE GERTZ, "Motiv från Bollebygd", olja på pannå, signerad åg 22 x 16 cm.
Varenr: 5441719
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-09-2019
13:46:00
Se mere
Godfred Christensen. Skovparti.
Godfred Christensen. (1845-1928). Skovparti. olie på lærred. Sign. G.C. 1879. 53 x 64 cm. (80 x 91 cm.)
Varenr: 5440186
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
14:25:14
Ubekendt maler, 1800-tallet, olie på lærred, parti med mølle
Ubekendt maler, 1800-tallet: Parti med vindmølle. Olie på lærred. Signeret monogram, samt dateret 1885. 30 x 35 cm. (39 x 45 cm. ) Aldersrelateret stand, stedvise krakeleringer.
Varenr: 5442717
14:26:41
Åke Göransson blandteknik
ÅKE GÖRANSSON, porträtt, blandteknik, signerad, á tergo deidkation "Till Torsten Mell Till minne av hans kamrat åke Göransson", 26 x 19 cm. . . Köpt av Torsten Mells familj.
Varenr: 5441736
DKK 8.340 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-09-2019
14:28:00
Se mere
Efter Gabriel Metsu 1800-tal oljemålning
GABRIEL METSU, efter, 1800-tal, kvinna med stop och glas, olja på pannå, på baksidan flera lacksigill med adelsvapen och ett sigill daterat 1879, ca 20 x16 cm. . Originalet finns på Louvren.
Varenr: 5441744
DKK 2.780 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
14:44:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>