Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ingrid Ruin oljemålning
INGRID RUIN (1881-1956): Pojkporträtt, signerad I Ruin, daterad 1946, olja på duk, ca 72x52 cm
Varenr: 5369599
DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-06-2019
10:12:00
Se mere
Einar Forseth temperamålning
EINAR FORSETH (1892-1982): Motiven från Romsdalen Norge, tempera på duk, signerad, ca 54x60 cm
Varenr: 5369607
DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-06-2019
11:06:00
Se mere
Gudmund Hentze. Portræt af kvinde (cd)
Gudmund Hentze (1875-1948). Portræt af kvinde, olie på plade, sign. Gudmund Hentze. 17 x 12 (25 x 21) cm.
Varenr: 5362216
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-06-2019
12:20:00
DKK 450
Josefina Holmlund
JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905), tillskriven, "Vy från Dalälven", a tergo signerad och daterad 1904 på spännramen samt intygad, som en personlig gåva från konstnären, olja på duk, 42x63 cm
Varenr: 5369624
DKK 1.597 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-06-2019
13:00:00
Se mere
Carl Trier Aagaard. Landskabsparti (cd)
Carl Trier Aagard (1890-1961). Landskabsparti, olie på lærred, sign. CTA. 68 x 101 (75 x 108) cm. Fremstår løst opspændt.
Varenr: 5370346
14:02:31
Otto Tigerhjelm
OTTO TIGERHJELM, (18/1900-tal): Fiskande par, signerad, olja på duk, ca 36x58 cm
Varenr: 5369643
15:06:00
Se mere
Sigvald Tingkær, Fåborg Havn / parti med mølle (2)
Sigvald Tingkær (1927-2017), Fåborg Havn / parti med mølle, olie på lærred, sign. Sigvald, 30x40 cm. (48x58 cm). 35x50 cm. (50x65 cm). (2)
Varenr: 5348537
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-06-2019
16:07:00
John Kindborg
JOHN KINDBORG (1861-1907): Sjölandskap i skymningsljus, signerad och daterad Johan Kindborg 1906, olja på duk, ca 49x65 cm
Varenr: 5369667
17:42:00
Se mere
JohnI Ivar Berg oljemålning
JOHN IVAR BERG (1916-2003): Stilleben, signerad samt daterad 32, akryl på duk, ca 63x55 cm
Varenr: 5369673
18:18:00
Se mere
Luplau Janssen, bondegårdsmotiv
Luplau Janssen (1869-1927), bondegårdsmotiv, olie på plade, sign. Luplau Janssen, 76x122 cm. (93x138 cm).
Varenr: 5348525
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-06-2019
20:13:00
Carl Olsen. Livlig trafik på Sundet. Olie på lærred
Carl Julius Emil Olsen (1818-1878) Livlig trafik på Sundet. Olie på lærred. Sign. C. Olsen 1854. 58 x 87 cm. (80 x 108 cm.)
Varenr: 5367986
DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
20:26:00
DKK 15.000
Okänd konstnär oljemålning
OKÄND KONSTNÄR, Maria, Josef och Jesusbarnet, olja på duk, 1900-talets första hälft, bildmått 67x53 cm
Varenr: 5369713
20:39:00
Se mere
Wilhelm Oppitz. Landskabsparti med vandrer, München.
Wilhelm Oppitz (1874-?). Landskabsparti fra München med vandrer. Olie på lærred. Fremstår med krakkeleringer samt mindre reperation. Mål: 55 x 76 cm. (65x86).
Varenr: 5358018
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
20:40:00
Carl Milton Jensen. Landskabsparti
Carl Milton Jensen (1855-1928). Landskabsparti, olie på lærred, sign. C. Milton Jensen 1909. I forgyldt pragtramme. 97 x 151 cm (132 x 184 cm). Fremstår med en ganske lille afskalning.
Varenr: 5349782
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-06-2019
20:49:00
DKK 3.200
Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Christus mit Heiliger Schrift'
Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Christus mit Heiliger Schrift', Mischtechnik auf Holz, links unten unleserlich signiert, H.30,5cm, B.24cm, T.2,5cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Farbabrieb.
Varenr: 5340428
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-06-2019
21:03:00
DKK 298
Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Andächtiger Mönch mit Totenkopf'
Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Andächtiger Mönch mit Totenkopf', Öl auf Leinwand. Vanitasmotiv, Halbfigurenbild eines nach oben blickenden Mönches, 45x35cm, altersbedingte Reibespuren, an den Kanten starker Farbabrieb, mehrere weiße Flecken, ein Loch in der Leinwand, starkes Krakelee.
Varenr: 5340426
21:40:00
DKK 298
Oidentifierad konstnär oljemålning Visby ringmur
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal), Visby ringmur, otydlig signatur, olja på duk, ca 28x45,5 cm
Varenr: 5369736
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-06-2019
21:48:00
Se mere
Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Mutter mit Kind'
Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Mutter mit Kind', Öl auf Kupfer. Darstellung einer weiblichen Figur, die einen Säugling mit Rassel in den Armen hält, 22x16cm (38,5x32cm), partieller Farbabrieb.
Varenr: 5340406
21:55:00
DKK 298
Ikone, Christus Pantokrator
Ikone, Christus Pantokrator, Tempera auf Holz. Darstellung von Jesus mit der Heiligen Schrift, rückseitig bezeichnet, H.32cm, B.26,5cm, T. 2,5cm, altersgemäße Gebrauchs-und Reibespuren, Kratzer und Farbabrieb.
Varenr: 5340429
21:58:00
DKK 335
Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Boot in Winterlandschaft', 1939
Unbekannter Künstler, Gemälde, 'Boot in Winterlandschaft', Öl auf Pappe, 1939. Darstellung eines winterlichen Exterieurs mit Boot, rückseitig betitelt, 36x30,5cm.
Varenr: 5340410
21:59:00
DKK 298
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (17/1800-tal): Stilleben, olja på duk, ca 60x80 cm
Varenr: 5369747
DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-06-2019
10:42:00
Se mere
Frans Wilhelm Odelmark oljemålning
FRANS WILHELM ODELMARK (1849-1937): "I klosterkällaren", olja på duk, bildmått 69x49 cm
Varenr: 5369770
DKK 2.395 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-06-2019
13:12:00
Se mere
Pehr Hilleström, Stilleben
PEHR HILLESTRÖM (1732-1816), tillskriven. Stilleben med skål, skinka på tennfat, mortel och äpplen, olja på duk, 52,5 x 62 cm. . Jämför med målning i Nationalmusei samlingar (NM 6878), Stilleben med skinka på tennfat, fajansservis samt skål med krusbär och vinbär, 52x67 cm. . PROVENIENS. VD Berndt August Hjorth (1862-1937), Enköping. därefter i arv till hans son VD Arnold Hjorth (1894-1981), Enköping
Varenr: 5369773
DKK 47.910 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-06-2019
13:30:00
Se mere
Chinesische Seidenstickerei
Chinesische Seidenstickerei Motiv einer Zierpflanze, unter Glas gerahmt. Maße: ca. H. 34 cm x B 23 cm. altersgemäßer Zustand, Flecken im Stoff.
Varenr: 5359003
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-06-2019
17:02:00
DKK 298
Søren Christian Bjulf. Parti fra Gl. Strand. Olie på lærred
Søren Christian Bjulf (1890-1958). Parti med fiskerkoner og politibetjent ved Gl. Strand, olie på lærred, signeret. H.71 x 94 cm. (84 x 106) cm.
Varenr: 5370320
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 28-06-2019
19:43:00
Svend Nielsen. Parti fra Sandvig (cd)
Svend Nielsen (1908-1993). Parti fra Sandvig, olie på lærred, sign. Svend Nielsen. 50 x 70 cm (69 x 89 cm). (cd)
Varenr: 5346929
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-06-2019
19:44:00
Wilhelm Thelen, Landschaft am Niederrhein
Wilhelm Thelen, Landschaft am Niederrhein Öl auf Leinwand, unten rechts signiert, gerahmt. Maße: ca. H. 39 (53) cm x B. 49 (63) cm. geringe Gebrauchsspuren am Rahmen.
Varenr: 5358995
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-06-2019
20:00:00
DKK 298
Marknadsplats oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Marknadsplats, bär signatur K Maron, olja på duk, ca 56x69 cm
Varenr: 5369849
20:06:00
Se mere
Kopia efter Albert Edelfelt
ALBERT EDELFELT (1854-1905), kopia efter: "I Yttersta skären", märkt A Edelfelt cop, olja på duk, ca 88x146 cm
Varenr: 5369882
DKK 3.992 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-06-2019
21:45:00
Se mere
Peder Brøndum Sørensen, huse ved havet
Peder Brøndum Sørensen (1931-2003), huse ved havet, olie på lærred, sign. PBS, 50x135 cm. (67x152 cm). Fremstår med enkel mindre afskalning samt lille begyndende hul.
Varenr: 5357677
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-06-2019
08:24:05
 1 2 3 4 5 6 7  >>