Vurdering
1234»   Varer pr. side   104 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Anna Alexia Constantia De Lode & Svend Aage Rendboe, fynske motiver. Odense (2)
Anna Alexia Constantia De Lode (1737-1765) & Svend Aage Rendboe (1929-1987), fynske motiver, Odense, indrammet kobberstik & akvarel, begge sign. Mål med ramme 33x40 cm. 37x47 cm. Kobberstik med folder. (2)

Varenr: 6012079
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-05-2021
12:12
Jørgen Sonne. Høstmesse i den romerske Campagne, akvarel, ca. 1843
Jørgen Sonne (1801-1890). Høstmesse i den romerske Campagne, bly og akvarel på papir, sign. J. Sonne. Lysmål 35,5 x 52 cm (54 x 69 cm). Fremstår med enkelte, små brune pletter. Akvarellen er et forstudie til et større maleri dateret 1843. Maleriet tilhører Statens Museum for Kunst.

Varenr: 6005120
DKK 15.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
14:46
Ubekendt maler. Komposition med træer
Ubekendt maler, 1900-tallets første halvdel. Komposition med træer, olie på plade, usign. 39 x 24 cm (49 x 35 cm).

Varenr: 6012363
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
14:46
Alter Meister, mappe med div. tryk efter mesterværker
Alter Meister, mappe med div. tryk efter mesterværker, 38,5x28 cm. 28x39 cm.

Varenr: 6010393
15:41
Otto Nielsen, bymotiv, olie på lærred (cd)
Otto Nielsen (1877-1959). Bymotiv antagelig fra København, olie på lærred, signeret. H.28,5 x 39,5 cm (39 x 49 cm)

Varenr: 5949388
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-05-2021
16:13
Ubekendt kunstner. Huse i Glostrup
Ubekendt kunstner. Huse i Glostrup, olie på lærred. Usigneret. 37 x 48 cm. Fremstår med krakeleringer.

Varenr: 6005233
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-05-2021
18:09
Christian Valentinusen. Fiskere på stranden (cd)
Christian Valentinusen (1901-1993). Fiskere på stranden, olie på lærred, sign. 67 x 98 (79 x 109) cm.

Varenr: 6012231
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-05-2021
18:58
Carl Rosekamp. Parti fra Gl. Estrup, 1929 (cd)
Carl Rosekamp (1893-1975). Parti fra Gl. Estrup, olie på lærred, sign. Carl Rosekamp, 1929. 25,5 x 32,5 cm (33 x 41 cm).

Varenr: 6022984
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
19:03
Svend Aage Melchior Hansen. Parti med bondehus (cd)
Svend Aage Melchior Hansen (1908-1977). Parti med bondehus, olie på plade. Sign. og dat S. Melchior Hansen 1972. 60 x 72 (75 x 87) cm.

Varenr: 6021619
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-05-2021
19:17
N. S. Kromann. Sønderho, Fanø med udsigt til Møllen.
N. S. Kromann. Sønderho, Fanø med udsigt til Møllen. Olie på lærred klæbet på plade. Sign. N.S. Kromann, 1946. Mål: 37 x 53 cm, (44x60).

Varenr: 6019647
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-05-2021
19:36
DKK 650
Gunnar Nikolajsen. Parti med huse (cd)
Gunnar Nikolajsen (1898-1983). Parti med huse. Olie på lærred. Sign. Nicolajsen 24. 35 x 36 cm (55 x 55 cm). På bagsiden maleri.

Varenr: 6021214
20:01
Ubekendt kunstner. Villa Estrella på Søbjerg, Fredericia
Ubekendt kunstner. Villa Estrella på Søbjerg, Fredericia. Olie på lærred. Sign. Nissen, november 1919. 35 x 42 cm. (49 x 58). Fremstår med mindre afskalninger.

Varenr: 5996713
20:05
Ubekendt kunstner. Tysk bjerglandskab. 19 årh.
Ubekendt kunstner. Tysk bjerglandskab. 19 årh. Olie på lærred. sign. V W. 28 x 34 cm. ( 36,5 x 42,5 cm.) Fremstår med krakeleringer og enkelte afskalninger.

Varenr: 6012585
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 12-05-2021
20:14
Valdemar Magaard. 'Landsbysadelmageren'
Valdemar Magaard (1864-1937). 'Landsbysadelmageren', olie på lærred. Sign. og dat. V. Magaard. 1905-06, betitlet på plakette. 105 x 81 (124 x 100) cm. Fremstår med mindre afskalninger. Udstillet på Forårs Udstillingen 1906, nr. 298

Varenr: 6019838
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-05-2021
20:16
Peter Busch. Kystparti med klipper
Peter Busch (1861-1942). Kystmotiv med klipper. Olie på lærred, monteret på plade. Sign. P. Busch. I ramme fra Kleis. 26 x 33 cm (38 x 45 cm).

Varenr: 6021006
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 12-05-2021
20:17
Ubekendt kunstner. Olie på lærred
Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Kristus på korset. Fremstilling med Jesus i centrum med Maria og Maria Magdalena og Johannes Døberen. 84 x 60 cm. (98,5 x 77,5cm). Stedvise krakeleringer

Varenr: 6001921
DKK 10.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
20:31
Svend Aage Melchior Hansen. Opstilling med støvler (cd)
Svend Aage Melchior Hansen (1908-1977). Opstilling med støvler, efter ældre forlæg, olie på plade. Sign. S. Melchior Hansen. 47 x 38 (57 x 47) cm.

Varenr: 5997190
20:34
Helge Helme, cd. Kvindeportræt, olie på lærred
Helge Helme 1894-1987 cd. Kvindeportræt, olie på lærred. Sign. H. Helme. 25 x 20 cm (40 x 34).

Varenr: 6023188
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
20:37
Peter Ilsted. Olie på lærred, interiør, 'Besøg hos Præsten'
Peter Ilsted 1863-1933. Olie på lærred, interiør med præst og besøgende herre. Monogramsigneret PI. 55 x 41 cm. ( 72 x 69 cm.)

Varenr: 6005003
DKK 18.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-05-2021
21:16
Knud Horup. Komposition. cd
Knud Horup (1926-1973). Komposition. Olie på lærred. Utydelig signatur. 90 cm. x 99 cm. (103 cm. x 113 cm.). Fremstår løst i ramme og med slidtage og afskalninger på lærred.

Varenr: 6008048
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-05-2021
09:06
Valdemar Nielsen. Komposition af Rosenborg slot.
Valdemar Nielsen (1891 - ?). Komposition af Rosenborg slot. Olie på lærred. Sign. V. Nielsen. 49,5 cm. x 62 cm. (62 cm. x 75 cm.). Fremstår med revner og afskalninger.

Varenr: 6003236
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 13-05-2021
11:59
Simon Simonsen. Staldparti med køer
Simon Ludvig Ditlev Simonsen (1841-1928). Staldparti med køer, olie på træ. Sign. og dat. S. Simonsen 1873. 26 x 17 (38,5 x 29,5) cm

Varenr: 6004711
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-05-2021
12:41
DKK 1.300
Ubekendt kunstner. Kystparti
Ubekendt kunstner. Kystparti, olie på lærred. Sign. med monogram og dat. 29. 31 x 43 (41 x 53) cm.

Varenr: 5992559
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-05-2021
15:25
Emil Poulsen. Landskabsparti (cd)
Emil Poulsen (1873-1963). Landskabsparti, olie på lærred. Sign. Emil Poulsen. 49 x 73 (60 x 85) cm.

Varenr: 5987171
16:11
Portræt af adelsmand og handelsagent Niels Peter Anton Bornholdt samt fru. Irish Mary Emily Bornholdt, 1894. (2)
Ubekendt kunstner. Portræt af adelsmand og handelsagent Niels Peter Anton Bornholdt (1842-1924), født i Hjørring, død i Riga samt fru. Irish Mary Emily Bornholdt (1840-1910), født i Irland. Olie på lærred, herreportræt med adskillige ordner, signeret/ betegnet i nedre venstre hjørne; C. M. ...

Varenr: 6012598
DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-05-2021
16:37
Aage Wang. Kvinder spadserer ved stranden (cd)
Aage Wang (1879-1959). Kvinder spadserer ved stranden, olie på lærred. Sign. og dat. Aage Wang 23. 23 x 33 (33 x 43) cm.

Varenr: 6021518
19:42
DKK 900
Edvard Lehmann. 'Et uheld', 1846
Edvard Lehmann (1815-1892). 'Et uheld', genremotiv, olie på lærred monteret på plade, sign. monogram EL 1846. 31 x 24 cm (47 x 38 cm).

Varenr: 6022118
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-05-2021
20:24
DKK 3.400
I.L. Jensens skole. Opstilling, fad med vindruer og ferskner på marmorbord
I.L. Jensens skole, 1800-tallet. Opstilling, fad med vindruer og ferskner på marmorbord, olie på mahogniplade, usign. 27 x 36,5 cm (36,5 x 46 cm). Fremstår med mindre retoucheringer.

Varenr: 6022120
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-05-2021
20:28
DKK 650
Emanuel Petersen. Midnatssol i Diskobugten.
Emanuel A. Petersen (1894-1948). Midnatssol i Diskobugten, olie på lærred, sign. Emanuel A. Petersen. Fremstår med enkelte krakeleringer. 90 x 130 cm. (110 x 150) cm.

Varenr: 6016769
DKK 20.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-05-2021
20:30
DKK 5.200
Viggo Johansen. Parti med Troldænder
Viggo Johansen (1851-1935). Parti med troldænder, vandfarve på papir, sign. V. Joh. og dateret -27. 44 x 61 cm.

Varenr: 6005027
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-05-2021
20:48
DKK 450