Vurdering
12345...10»   Varer pr. side   283 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st., Genremotiv, olja på pannå, ca 11x9 cm

Varenr: 5737515
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13-08-2020
10:27
Se mere
Gerhard Albe oljemålning
GERHARD ALBE (1892-1965) Fiskebåt i hög sjö, signerad samt daterad 1946, olja på duk uppsatt på pannå, ca 32x24 cm

Varenr: 5737517
DKK 1.438 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13-08-2020
10:33
Se mere
Kate E. Booth
KATE E. BOOTH (England, ca 1850-1898): "Scarbro shore", signerad och betitlad, akvarell, 34x52 cm

Varenr: 5737554
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 13-08-2020
13:09
Se mere
William Pitt
WILLIAM PITT (England, 1851-1890): "Axmouth Devon", signerad W. Pitt, a tergo "W. Pitt Axmouth Devon 1880", olja på duk, 28x51 cm

Varenr: 5737596
DKK 1.438 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 13-08-2020
16:00
Se mere
Tavlor
OIDENTIFIERADE KONSTNÄRER, (2), 1900-tal, fruktstilleben samt sommaridyll, olja respektive akvarell, ca 27x41 respektive 20,5x28,5 cm

Varenr: 5737602
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-08-2020
16:18
Se mere
Läsande kvinna, 1800-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Läsande kvinna och sovande barn, osignerad, olja på duk, 67x51 cm

Varenr: 5737623
DKK 1.798 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 13-08-2020
17:36
Se mere
Värdshusscen, 1800-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Värdshusscen, osignerad, olja på duk, 55x69 cm

Varenr: 5737645
DKK 2.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 13-08-2020
19:04
Se mere
Ubekendt kunstner 1800-tallet. Landskabssceneri, olie på lærred
Ubekendt kunstner 1800-tallet. Landskabssceneri med personer, huse og mølle. Usigneret. Olie på lærred. 128 x 100 cm. (151 x 128) cm. Fremstår med enkelte afskalninger.

Varenr: 5732360
DKK 8.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13-08-2020
19:19
DKK 5.200
Jens Aagesen. Robåd på stranden ved Blokhus (cd)
Jens Aagesen (f. 1922). Robåd på stranden ved Blokhus, olie på lærred, sign. Jens Aagesen Blokhus 1959. 31 x 42 cm (42 x 53 cm).

Varenr: 5733407
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
20:01
Carl L Lindqvist
CARL L LINDQVIST (1856-1941): Kvarnen Waldemarsudde, signerad och daterad Carl L. Lindqvist 99, akvarell, ca 37x28

Varenr: 5737676
DKK 1.079 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13-08-2020
20:06
Se mere
Paul Fischer. Parti fra København, olie på lærred
Paul Fischer (1860-1934). Parti fra København med Kommunehospitalet og Sankt Andreas kirke i baggrunden. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred.40 x 56 cm. (50 x 66) cm.

Varenr: 5731074
DKK 80.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13-08-2020
20:20
DKK 54.000
Sophus Paulsen. Portræt af siddende kvinde i blåstribet kjole
Sophus Paulsen (1883-1935). Portræt af siddende kvinde i blåstribet kjole, olie på lærred, sign. SP 1920. 86 x 71 cm (102 x 87 cm). Rammen monteret med lampe.

Varenr: 5733405
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
20:30
Ubekendt maler, omkr. 1900. Den korsfæstede Kristus
Ubekendt maler, omkr. 1900. Den korsfæstede Kristus, olie på lærred, usign. 74 x 50 cm (87 x 63 cm).

Varenr: 5720203
20:30
Vilhelm Pacht. Portræt af en afrikansk kvinde
Vilhelm Pacht (1843-1912). Portræt af en afrikansk kvinde, olie på lærred, sign. V Pacht. 48 x 32 cm (61 x 46 cm).

Varenr: 5733411
20:31
Miniaturemaleri, fiskerkone afventer sin mands hjemkomst fra havet, kopi efter Anton Dorph
Ubekendt maler, 1900-tallets begyndelse, kopi efter Anton Dorph (1831-1914). Miniaturemaleri, fiskerkone afventer sin mands hjemkomst fra havet. Olie på papir monteret på træ. På bagsiden betegnet 'Minde fra Anna Ankjær 1942'. 11,5 x 8,5 cm. Uden ramme. Fremstår med mindre krakeleringer og små ...

Varenr: 5733404
20:40
Alfred Olsen. Fiskere går i land på Skagen strand, det trækker op til uvejr
Alfred Olsen (1854-1932). Fiskere går i land på Skagen strand, det trækker op til uvejr, olie på lærred, sign. Alfred Olsen, Skagen 1901. 43 x 70 cm (65 x 92 cm). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer.

Varenr: 5733406
20:43
DKK 500
Nilaus Fristrup. Parti med græssende dådyr
Nilaus Fristrup (1837 - 1900). Parti med græssende dådyr, antagelig fra Dyrehaven Olie på lærred. Sign. og dateret N.Fristrup 1885. 43 x 58 cm (69 x 85 cm.) Fremstår med let farvefrafald, krakelering.

Varenr: 5732335
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Hammervej 1 13-08-2020
20:45
DKK 500
Carl Budtz-Møller. Regnbue, motiv fra Udbyhøj ved Randers
Carl Budtz-Møller (1882-1953). Regnbue, motiv fra Udbyhøj ved Randers, olie på lærred, sign. C. Budtz-M, samt dateret 1902. 39 x 57 cm (50 x 68 cm).

Varenr: 5733409
20:59
Agda Holst oljemålning
AGDA HOLST (1886-1976): Stilleben med sko och flaskor,
signerad Agda Holst, 1930-tal, olja på pannå, ca 61x50 cm;

UTSTÄLLD:
Höganäs museum och konsthall, "Kvinnor i avantgardets gränszoner", 9 juli-28 augusti 2011.
Millesgården, Stockholm, "Mod och modernitet - 1900-talets djärva konstnärinnor", 2014.
Katrinetorp Landeri, "Mod och modernitet - 1900-talets djärva konstnärinnor", 2016.
Rackstadmuseet, Arvika, "Mod och modernitet - 1900-talets djärva konstnärinnor", 23 september 2017-10 januari 2018.

PROVENIENS:
Claes Mosers samling därefter JF Collection

Varenr: 5737703
DKK 3.596 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13-08-2020
21:00
Se mere
Carl Wilhelm Jaensson oljemålning
CARL WILHELM JAENSSON (1853-1931): Insjö med kreatur, signerad o daterad CW Jaensson 88, olja på duk, 52x75 cm

Varenr: 5737733
DKK 2.876 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14-08-2020
10:00
Se mere
John Hedberg snölandskap
JOHN HEDBERG (1895-1957): Snölandskap, signerad och daterad John Hedberg -37, olja på duk, ca. 41x47 cm

Varenr: 5737774
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 14-08-2020
12:44
Se mere
Kai Nielsen (tilskrevet), motiv med soldater
Kai Nielsen (1882-1924), tilskrevet, motiv med soldater, olie på pap, uden sign. 17x14 cm. Fremstår med enkelte afslag i hjørner.

Varenr: 5686416
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 14-08-2020
16:00
Kai Løth-Jensen, kystparti / markparti (2)
Kai Løth-Jensen, kystparti / markparti, indrammede pasteller, sign. Kai Løth-Jensen, 37x49 cm. (42x54 cm). (2)

Varenr: 5712148
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 14-08-2020
17:00
V. Tschumakov Seerosenteich
V. Tschumakov " Seerosenteich ", Öl auf Leinwand, pastöser Auftrag. Unten links signiert "V. Tschumakov". Rahmenmaß 59 x 69 cm, Bildmaß 49 x 59 cm.

Varenr: 5713323
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 14-08-2020
18:01
DKK 298
Harald BOSCH , zwei Ölgemälde
Harald BOSCH (1945) zwei Ölgemälde "Winter" und "Auf dem Eis". Rahmenmaß jeweils 33 cm x 58,5 cm, Unten links signiert. Bildmaß jeweils 24,5 cm x 49 cm. (2)

Varenr: 5713452
18:02
DKK 298
Peter Kurbatov oljemålning
PETER KURBATOV (Ryssland, 1900-tal) Kustmotiv, signerad samt daterad 1949, olja på duk, ca 81x90 cm

Varenr: 5737891
DKK 1.798 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14-08-2020
20:09
Se mere
Toralf Jergill oljemålning
TORALF JERGILL (1900-1995): "Kopparslagare", signerad Jergill, olja på duk, ca 49x62 cm

Varenr: 5737896
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 14-08-2020
20:24
Se mere
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, möjligen Gustav Sjöberg, motiv med hus i landskap, olja på duk, signerad samt daterad G Sjöberg 1916, mått ca 70x48 cm

Varenr: 5737922
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14-08-2020
21:42
Se mere
Edvard Rosenberg oljemålning
EDVARD ROSENBERG (1858-1934): Motiv med solnedgång, signerad, olja på duk, ca 44x61

Varenr: 5737940
DKK 2.157 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-08-2020
10:48
Se mere
Aage Backhausen. Parti fra bondegård (cd)
Aage Backhausen (1908-1966). Parti fra bondegård, gouache på papir. Sign. Aage Backhausen. 39 x 29 (52 x 42) cm.

Varenr: 5736111
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-08-2020
12:45
12345...10»