Kategori  Vurdering
12345...8» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Asger Andersen, komposition
Asger Andersen (1908-1980), komposition, olie på lærred, sign. Asger A. 56x73 cm. (65x83 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 5545645
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2020
12:35:00
Johannes Resen-Stenstrup. Ko
Johannes Resen-Stenstrup (1868-1921), Ko, olie på lærred, sign. monogram JRS. 60 x 91 cm. (75 x 105). Fremstår med krakeleringer, afskalninger.
Varenr: 5549615
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2020
12:43:00
Alfred Lomnitz. Antike Szene. 1928.
Alfred Lomnitz (Eschwege 1892 - 1953 London). Antike Szene. 1928. Öl auf Karton. Links unten monogrammiert. Maße ca. 41 x 28 cm. Gerahmt. Alfred Lomnitz studierte in Weimar nahm an den Novembergruppe Ausstellungen 1921, 1922 sowie 1929 bis 1931 teil. 1932 emigrierte er nach London. Dort hielt...
Varenr: 5557268
DKK 3.725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2020
13:00:34
DKK 298
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, porträtt av kvinna med apelsin, pastell, ca 61x50,5 cm
Varenr: 5558215
DKK 1.426 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-01-2020
13:26:00
Se mere
Ubekendt kunstner, Odense Rådhus
Ubekendt kunstner, Odense Rådhus, 1800-tallet, olie på plade, sign. 21,5x29,5 cm. (30x38 cm).
Varenr: 5545750
14:03:42
Severin Nilson oljemålning
SEVERIN NILSON (1846-1918): Interiör, olja på duk, signerad och daterad 1873, ca 50x40 cm
Varenr: 5558241
DKK 7.129 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 19-01-2020
14:22:00
Se mere
Bernhard Frederiksen, motiv med både
Bernhard Frederiksen (1883-1963), motiv med både, olie på lærred, sign. Bernhard F., 47x55 cm. (62,5x71,5 cm).
Varenr: 5544756
14:27:00
Mogens Gad. Eksteriør med hus og træer. Olie på lærred
Mogens Gad (1887-1931). Eksteriør med hus og træer. Olie på lærred. Sign. Mogens Gad, dateret 1925. 35x40 cm(44x49,5 cm)
Varenr: 5517779
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2020
14:45:01
August Fischer. Gadeparti fra Nürnberg, olie på lærred
August Fischer 1854-1921. Gadeparti fra Nürnberg. Olie på lærred, signeret Aug. Fischer 25 x 36 (40 x 51) cm.
Varenr: 5549638
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2020
14:55:00
DKK 900
Charlotte Wahlström oljemålning
CHARLOTTE WAHLSTRÖM (1849-1924): Kustvy i dalande sol, signerad Charlotte Wahlström, olja på duk, ca 49x65 cm
Varenr: 5558268
DKK 5.703 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
15:22:00
Se mere
Arvid Aae, Portræt
Arvid Aae (1877-1913). Portræt. Olie på lærred. sign. Arvid Aae 1903. 46 x 35 cm. ( 59 x 49 cm.)
Varenr: 5557103
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2020
15:37:00
Ikon
IKON, Kristus Pantokrator, Ryssland, tempera och olja på pannå, 1900-tal, ca 49 x 40 cm
Varenr: 5558277
DKK 1.426 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
15:40:00
Se mere
Alfred Zoff, Landscape with stooks
Alfred Zoff (1852-1927), Landscape with stooks, oil on canvas, on cardboard, signed, approx. 24 x 33 cm, with frame approx. 34 x 42 cm.
Varenr: 5504354
DKK 7.450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2020
15:52:57
DKK 410
Carl Joseph Schwenn. Eksteriør med hus og træer. Olie på lærred, cd
Carl Joseph Schwenn (1888-1973). Eksteriør med hus og træer. Olie på lærred, sign. Carl Schwenn, dat. 63. 52,5x67 cm(64x79 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 5445013
16:02:00
Samiskt motiv, olja c:a 1845
SAMISKT MOTIV, OLJA C:A 1845. (Oidentifierad konstnär). Motiv med samisk kvinna, sittande på skidor i fjällsluttning, hållande en stav med spadliknande verktyg i ena änden. Olja på duk. 370 x 296 mm. Gulnad och krakelerad fernissa. Litet hål i duken (c:a 10 x 7 mm). . Signerad à tergo: Löfgren, och årtalet 1845 eller -46 (sista siffran delvis förlorad p. g. a. dukhålet).
Varenr: 5558293
DKK 1.069 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
16:16:00
Se mere
Otto Pladers, 'Kornhocken'
Otto Pladers (1897-1970), 'Kornhocken', olie på lærred. Signeret nederst til højre. Mål: ca. 60 x 70 cm. Indrammet.
Varenr: 5529798
DKK 5.960 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2020
16:20:11
DKK 298
Pierre Franc Lamy, sydlandsk landskab
Pierre Franc Lamy (1855-1919), sydlandsk landskab, olie på lærred, sign. P. Franc Lamy, 66x81 cm. (76x91,5 cm). Fremstår snavset samt enkelte små krakeleringer.
Varenr: 5552370
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2020
16:45:00
C. F. Schulze. Harzlandschaft.
C. F. Schulze. Harzlandschaft. Um 1920. Öl auf Leinwand. Links untn signiert und nummeriert. Maße ca. 40 x 30 cm. Gerahmt.
Varenr: 5557266
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2020
16:51:00
DKK 298
Sophie Adlersparre
SOPHIE ADLERSPARRE (1823-1895), Porträtt av Adele och Stina von Hofsten, ca 1855, 65x54 cm
Varenr: 5558324
DKK 2.139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
17:22:00
Se mere
Alfred Mouillon
ALFRED MOUILLON, (1832-1886); Ängslandskap, olja på duk 39x70 cm, signerad och daterad -73, ej ramad
Varenr: 5558340
DKK 1.069 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-01-2020
17:54:00
Se mere
Otto Schröder. Märkischer See.
Otto Schröder (1913 - 1975). Märkischer See. 1918. Oil on canvas. Signature at lower right. Approx. dimensions 90 x 140 cm. Framed.
Varenr: 5557254
DKK 11.175 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2020
18:59:00
DKK 335
Leo C. Møller. Kystparti med klipper, olie på lærred, cd
Leo C. Møller (1899-1989). Kystparti med klipper, olie på lærred, sign. LCM. 68x96,5 cm(78x107 cm). Lette folder i hjørner. Enkele krakeleringer. Trænger til rens.
Varenr: 5390148
19:02:00
To ældre papirklip. Napoleon (2)
To ældre papirklip. Motiver med Napoleon. Rammemål 50 x 49 cm. / 45,5 x 31 cm. (2)
Varenr: 5554004
19:14:00
Slottsvy
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, vy över slott och vik, otydligt signerad, olja på duk, omkring sekelskiftet 1800/1900, 50x62 cm.
Varenr: 5558383
19:15:00
Se mere
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets första hälft, efter Gustave Courbet, "Stenhuggarna", olja på duk, c 78x128 cm. . Originalet denna målning är gjord efter utfördes ursprungligen av Gustave Courbet 1849 och förstördes under bombningarna av Dresden 1945
Varenr: 5558387
19:19:00
Se mere
Axel Helsted. Mor og datter vinker farvel til dame ved et stakit. Olie på plade
Axel Helsted (1847-1907). Mor og datter vinker farvel til dame ved et stakit. Olie på plade. Sign. Axel helsted 1902. 40 x 53 cm. (51 x 64 cm.). Fremstår med ridser ved signatur.
Varenr: 5547076
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2020
19:20:00
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR(1900-tal): Liggande kvinna, signerad P. Riemer, olja på duk, kopia efter äldre mästare, ca 56x65 cm
Varenr: 5558394
19:26:00
Se mere
G. Saller, Bauernhäuser am See
G. Saller, Bauernhäuser am See, Öl auf Leinwand, Mitte 20. Jahrhundert, signiert und bezeichnet 'MCHN' (München), 30 x 40 cm, mit Stuckrahmen ca. 49 x 59 cm.
Varenr: 5546764
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2020
19:33:00
DKK 298
Ubekendt kunstner. Skibsportræt, Skonnert Hygæa, 1853
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Skibsportræt, "Skonnert Hygæa under indsejling til Messina ført af L.W. Bidstrup 1853". Olie på lærred. Utydelig sign. 50 x 63 cm (61,5 x 74 cm). Fremstår restaureret.
Varenr: 5531233
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2020
19:36:00
A. Tulkens, Pferde am Trog
Unbekannter Künstler, Pferde am Trog, Öl auf Holz, signiert und datiert 'A. Tulkens 1940', ca. 27 x 21 cm, hinter Glas gerahmt, mit Rahmen 47 x 41 cm.
Varenr: 5546770
19:38:00
DKK 298
12345...8»