Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georgine Rinnerer-Altmann oljemålning
GEORGINE RINNERER-ALTMANN (Österrike, Klosterneuburg, 1900-tal): Blomsterstilleben, signerad C. Rinnerer Altmann, olja på duk uppklistrad på pannå, ca 41x51 cm
Varenr: 4978969
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
12:42:00
Se mere
Martin Åberg oljemålning
MARTIN ÅBERG (1888-1946): Landskap med figurer, signerad och daterad Martin Åberg 27, olja på duk uppklistrad på pannå, ca 32x41 cm
Varenr: 4978971
12:46:00
Se mere
Motiver fra det gamle Helsingør (9)
Motiver fra det gamle Helsingør, 8 litografiske tryk og ét foto. Kronborg, Odinshøj, Marienslyst badehotel, Hamlets grav m.m. 1800 tallets anden halvdel. Motiv størrelse 8,5 x 13,5 cm (14 x 20 cm) - opsat i skifteramme h.58 x 65 cm.
Varenr: 4978211
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
13:05:00
Edith Gert. Interiør med kvinde. (cd)
Edith Gert (1906-1983). Interiør med kvinde, olie på lærred, sign. E. Gert. 60 x 70 cm. (70 x 80)
Varenr: 4979773
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2018
13:15:51
Anders Trulson blandteknik
ANDERS TRULSON (1874-1911): Läsande kvinna, sgnerad Anders Trulson, blandteknik, ca 90x62 cm
Varenr: 4978982
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
13:20:00
Se mere
Oljemålning Fasaner
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, Fasaner, otydlig signatur, olja på duk, ca 35x44 cm
Varenr: 4978985
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 25-04-2018
13:26:00
Se mere
Fanny Brate oljemålning
FANNY BRATE (1861-1940): "Motiv från Jena (Tyskland)" otydligt signerad Fanny Brate, olja på pannå, ca 28x38 cm, utförd enl påskrift à tergo 1896
Varenr: 4978988
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
13:32:00
Se mere
Albert Petersen. Opstilling med roser i vase. (cd)
Albert Petersen (1875-1957). Opstilling med roser i vase. Olie på lærred. Sign. Münchener Petersen. 33 x 43 cm. (39 x 49). Fremstår med små krakeleringer.
Varenr: 4979830
13:35:30
Erik Østerberg. Gadeparti fra Dragør. (cd)
Erik Østerberg, 1(924-1995). Gadeparti fra Dragør. Sign. E. Østerberg. Olie på lærred. 30 x 40 (44 x 54) cm.
Varenr: 4979848
13:40:38
Peter H. Wilhardt 1866-1929
Peter H. Wilhardt. Motiv med kirke. Sign: Peter H. Wilhardt. 1918 Olie på lærred. 52 x 45 (66 x 59) cm. Fremstår med 2 cm. lang revne i lærred.
Varenr: 4970645
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
13:48:00
Emil Krause, cd. Tårnet på Frederiksø.
Emil Krause 1871-1945 cd. Tårnet på Frederiksø, olie på lærred, sign i monogram EK. Mål: 65x74 cm. (82x92). Løs i blændramme.
Varenr: 4856075
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2018
14:18:46
Oidentifierad konstnär olja på duk
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, bär signatur, fri kopia efter självporträtt av Raphael (ca 1505), ca 38x28 cm
Varenr: 4979008
14:24:00
Se mere
Laurits Sørensen, marinemotiv (cd)
Laurits Sørensen 1882-1952. Marinemotiv, olie på lærred, signeret. H.32 x 48 cm (38 x 54 cm)
Varenr: 4978622
14:38:00
Carsten Henrichsen. Sølandskab, olie på plade.
Carsten Henrichsen(1824-1897). Sølandskab, olie på plade. Signeret i monogram CH . 54 x 33(67,5 x 47 cm)
Varenr: 4975308
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
15:02:00
DKK 950
August Fischer. Gadeparti fra Nürnberg, olie på lærred
August Fischer 1854-1921. Gadeparti fra Nürnberg. Olie på lærred, signeret Aug. Fischer 25 x 36 (40 x 51) cm.
Varenr: 4977057
DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
15:07:00
DKK 1.800
Mosse Stoopendaal gäss
MOSSE STOOPENDAAL (1901-1948): Sträckande gäss, signerad Mosse Stoopendaal, olja på duk, ca 39x74 cm
Varenr: 4979032
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
15:24:00
Se mere
Wilhelm Marstrand, forstudie / skitse til Oktoberfest udenfor Roms mure
Wilhelm Marstrand 1810-1873. Forstudie / skitse til Oktoberfesten uden for Roms mure fra 1839, bly og blæk på papir, usigneret, på bagsiden påskrevet 'Marstrand Oktoberfesten'. H.15,5 x 22,5 cm, opklæbet på pap 24 x 31 cm. Originalen på Thorvaldsens Museum. Falmet. UR.
Varenr: 4978601
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
15:33:00
F W Odelmark oljemålning
FRANS WILHELM ODELMARK (1849-1937): "Förberedelse till Klostermiddagen", signerad F W Odelmark, olja på duk, motivmått ca 70x80 cm
Varenr: 4979042
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 25-04-2018
15:44:00
Se mere
Aksel Jensen, olie på lærred, landskab (cd)
Aksel Jensen (1914-2005), landskab, olie på lærred, sign. Aksel Jensen-1967, 21,5x36,5 cm. (22,5x37,5 cm).
Varenr: 4976955
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2018
15:47:00
DKK 1.200
Oljemålning
HOLLÄNDSK SKOLA efter 1800-tal, Columbus undervisar, olja på duk, dubblerad, ca 58x74 cm
Varenr: 4979059
16:28:00
Se mere
Emilie Mundt, modelstudie af ung pige 1883
Emilie Mundt 1842-1922, modelstudie af ung pige, olie på lærred, signeret og dateret Paris 1883. H.38 x 23,3 cm (47 x 31,5 cm) Aldersrelateret stand.
Varenr: 4972468
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
17:17:00
DKK 3.400
Fritz Syberg. 'Landskab'. Olie på lærred
'Landskab', af Fritz Syberg 1862 - 1939, olie på lærred, sign monogram og dat. 1937, 71x95 cm (68,5x107,5 cm) Fremstår med aldersvarende patina.
Varenr: 4979398
DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2018
18:00:00
DKK 5.400
Bauerfamilie am Tisch. 20. Jahrhundert. Ölbild signiert.
Bauerfamilie am Tisch. Öl auf Leinwand. Rechts unten unleserlich signiert. Maße ca. 71 x 80 cm. Gerahmt.
Varenr: 4974598
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2018
18:16:07
DKK 372
Hästporträtt oljemålning
HEINRICH SPERLING (1844-1924): Häst och hund porträtt, otyligt singerad H Sperling, olja på pannå, ca ca 20x28 cm
Varenr: 4979105
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
18:20:00
Se mere
Svend Nielsen cd, olie på lærred , gademotiv fra Bornholm
Svend Nielsen cd, olie på lærred , gademotiv fra Bornholm. 48x68(54x74 cm.)
Varenr: 4979510
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
18:25:00
William Henry Earp oljemålning
WILLIAM HENRY EARP (England, 1831-1914), "Shopham Bridge", signerad H Earp Sen, olja på dukpannå, 21x30 cm
Varenr: 4979112
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-04-2018
18:34:00
Se mere
Weiss. Oprørt hav. Olie på lærred. Indrammet
S. Weiss. Oprørt hav. Omkring 1900. Olie på lærred. Signeret med ’S. Weiss, Hbg.’ nederst til højre. Mål ca. 70 x 100 cm. Indrammet.
Varenr: 4980272
DKK 3.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2018
18:34:31
DKK 484
Ole Ring. Parti fra Kronborg
Ole Ring (1902-1972). Parti fra Kronborg, olie på lærred, sign. Ole Ring 1931. 42,5 x 32 (57 x 47).
Varenr: 4979907
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2018
19:04:00
Heinrich Petersen oljemålning
HEINRICH PETERSEN (1881-1955): Segelbåtar, signerad H Petersen - Flbg, olja på duk, ca 36x50 cm
Varenr: 4979125
19:05:00
Se mere
Fritz Kraul. Spadserende dame på Kgs. Nytorv.
Fritz Kraul 1862-1935. Spadserende dame på Kgs. Nytorv. Olie på plade. Sign. F.Kraul . 24 x 16 cm ( 32 x 24 cm). Fremstår med aldersvarende brugsspor.
Varenr: 4978225
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
19:10:00
DKK 3.400
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>