Vurdering
12345»   Varer pr. side   123 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Johannes Ring. Landskab med vaskekoner ved Mont Blanc. Olie på lærred
Johannes Ring, 1900-tallet. Landskab med vaskekoner, i baggrunden Mont Blanc. Olie på lærred. Sign. J. Ring samt betegnet på bagsiden. 31,5 x 43,5 cm. (48 x 59 cm.)

Varenr: 6181218
DKK 1.000 DK, Kolding, Platinvej 29-05-2022
08:12
Ruth Weber, person siddende ved bord
Ruth Weber (1894-1977), person siddende ved bord, olie på lærred, sign. Ruth Weber, 80x92 cm. (88,5x100 cm).

Varenr: 6212833
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-05-2022
11:12
Poul Friis Nybo, kvinde ved klaver
Poul Friis Nybo (1869-1929), kvinde ved klaver, olie på lærred, sign. Friis Nybo, 59x51 cm. (70x63 cm). Fremstår med krakeleringer og afskalninger.

Varenr: 6212808
11:54
Carl Milton Jensen. Skovparti, efterår
Carl Milton Jensen (1855-1928). Skovparti, efterår. Olie på lærred. Sign. C. Milton Jensen 1921(?). 73 x 109 cm (92 x 120 cm).

Varenr: 6200867
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
12:29
DKK 850
Sigvard Hansen. Landskabsparti
Sigvard Hansen (1859-1938). Landskabsparti, olie på lærred, sign. monogram SH 30. 34 x 48 cm (47 x 62 cm). Fremstår med mindre fugtpletter.

Varenr: 6202121
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
12:29
Albert Emiel, udsigt til vandet
Albert Emiel (1919-2003), udsigt til vandet, olie på plade, sign. Albert Emiel, 59x48,5 cm. (67x56 cm).

Varenr: 6213717
13:31
Hermann Madsen, parti med gård
Hermann Madsen (1898-1970), parti med gård, olie på lærred, sign. HM, 43,5x45 cm. (59x61,5 cm).

Varenr: 6212805
13:58
Clemmen Clemmensen, landskab, olie på lærred (cd)
Clemmen Clemmensen (1885-1964). Landskab, olie på lærred. Sign og dateret 1922. H.36 x 49 cm (47 x 60 cm)

Varenr: 6210676
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2022
15:12
Anshelm Dahl. Motiv med svensk ødegård (cd)
Anshelm Dahl (1897-1964). Motiv med svensk ødegård, olie på lærred, sign. Anshelm Dahl. 45 x 74 (70 x 98) cm.

Varenr: 6213372
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-05-2022
17:20
Albert Larsen cd. Landskab, olie på lærred
Albert Larsen (1885-1957) . Landskab, olie på lærred, sign. Alb. Larsen. 37x64 (51x78 cm.) . Fremstår med krakeleringer.

Varenr: 6198259
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2022
17:37
Lasse Winsløw cd. Olie på lærred, skovparti
Lasse Winsløw (1911-2006). Skovparti vinter. Olie på lærred. Sign. Lasse Winsløw. 70 x 77 cm (75 x 81 cm).

Varenr: 6208795
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-05-2022
17:47
Ubekendt kunstner. Kystparti fra Norge
Ubekendt kunstner (19. årh). Kystparti fra Norge, olie på plade, usign. A.E. Kieldrup plakette. 27 x 35 (37 x 45) cm.

Varenr: 6213369
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-05-2022
18:46
DKK 700
Lauritz Sørensen. Marinemotiv (cd)
Lauritz Sørensen (1882-1952). Marineparti. Olie på lærred. Sign. Lauritz Sørensen. 31,5 x 46 cm (39 x 54 cm).

Varenr: 6206647
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2022
19:23
Offer Lundsfryd. To malerier (cd)(2)
Offer Lundsfryd (1889-1959). To malerier. Byparti. Olie på lærred. Sign. O. Lundsfryd. 33 x 33 cm (44,5 x 44,5 cm). Vintersk landsbymotiv. Olie på lærred. Sign. O. Lundsfryd. 30 x 40,5 cm (43 x 53 cm).(2)

Varenr: 6206636
19:26
Carl Wennemoes. Skovparti, efterår (cd)
Carl Wennemoes (1890-1965). Skovparti, efterår, olie på lærred, sign. C. Wennemoes okt. 1957. 67 x 97 cm (81 x 111 cm). Trænger til overfladerens.

Varenr: 6212899
19:49
Ubekendt maler. Køkkenparti med kortspillere
Ubekendt maler, 1800-tallet. Køkkenparti med kortspillere, olie på lærred, utydeligt signeret. 47 x 37 cm (63 x 54 cm). Fremstår med dubleret lærred.

Varenr: 6191509
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
19:52
Ole Ring. Landskab med åløb, en diset efterårsdag. (cd)
Ole Ring (1902-1972). Landskab med åløb, en diset efterårsdag. Olie på lærred. Sign. Ole Ring. 35 x 47 cm. (46 x 59).. Fremstår med krakeleringer. I Kleis ramme med mærkat.

Varenr: 6129200
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
20:04
DKK 8.000
To miniatureportrætter, 1800-tallet (2)
To miniatureportrætter, den ene forestillende generalinde Elisabeth Lucia Christina von Gähler, født von Oertzen (1758-1843), malet på ben, den anden malet på anden plade, 1800-tallet. Ø 7 cm (9 x 9 cm). Begge fremstår med revner. (2)

Varenr: 6177711
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
20:04
Carl Søderberg (pseudonym for Niels Walseth). Fiskere i robåd på oprørt hav (cd)
Carl Søderberg (pseudonym for Niels Walseth 1914 - 2001). Fiskere i robåd på oprørt hav. Olie på lærred. Sign. Carl Søderberg. 70 x 101 cm (87 x 117 cm). Fremstår lidt skæv i rammen.

Varenr: 6191491
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
20:06
Ikon, triptykon med Gudsmoder og helgener, antagelig 1600-1700-tallet
Ikon, triptykon, det centrale motiv Gudsmoder, sidetavler med helgener, tempera på træ med ritza og glorier af sølv (ustemplet men syretestet), russisk eller græsk, antagelig 1600-1700-tallet. Mål åbnet: 32,5 x 46 cm. Ritzaen er løs. Fremstår med aldersrelateret slitage, krakeleringer, mindre ...

Varenr: 6211948
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
20:10
F. F. Kierrumgaard. To akvareller, 1823 (2)
F. F. Kierrumgaard. To akvareller, det ene et natligt kystparti, det andet motiv fra bondehus, dette sidste er sign. 'Tegnet af F. F. Kierrumgaard' samt dateret Kbhvn d. 17de Mai 1823. Lysmål: 14 x 18 cm (20 x 24 cm). Fremstår med pletter. (2)

Varenr: 6177708
20:12
Harald Pryn. Vinterlandskab. (cd)
Harald Pryn (1891-1968). Vinterlandskab. Olie på lærred. Sign. Harald Pryn. 60 x 65 cm. (74 x 80).

Varenr: 6191468
20:12
Vilhelm Rosenstand. Scene fra 'Den Stundesløse', tegning
Vilhelm Rosenstand (1838-1915). Scene fra 'Den Stundesløse' af Ludvig Holberg, 3. akt, scene 5, tegning med blyant, blæk og lavering på papir, monteret på papir. Sign. W. Rosenst. Bladmål: 13 x 20 (21 x 28) cm.

Varenr: 6139211
20:16
Ensel Salvi. Morgenstemning ved sydlandsk klippekyst
Ensel Salvi, italiensk 1900-tallet. Morgenstemning ved sydlandsk klippekyst, olie på lærred, sign. E. Salvi. 61 x 123 cm (80 x 141 cm).

Varenr: 6193714
20:18
Viggo Simesen. Parti fra Ebeltoft Havn, 1902
Viggo Simesen (1864-1932). Parti fra Ebeltoft Havn, olie på lærred, sign. Viggo Simesen 1902. 34 x 51 cm (45 x 63 cm). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer.

Varenr: 6153437
20:19
Carl Viertel. Barneportræt
Johan Carl Frederik Viertel (1772-1834). Barneportræt, olie på lærred, usign. 50 x 42 cm (64 x 54 cm). Fremstår med krakeleringer, retoucheringer.

Varenr: 6196463
20:22
Adolf Mackeprang. Sommerlandskab med kig til hav, mølle og landsbykirke
Adolf Mackeprang (1833-1911). Sommerlandskab med kig til hav, mølle og landsbykirke, olie på lærred, sign. monogram. 53 x 89 cm (72 x 109 cm).

Varenr: 6193772
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
20:22
Oscar Herschend. Efterårsaften, motiv fra Hvinningdal, Silkeborg
Oscar Herschend (1853-1891). Efterårsaften, motiv fra Hvinningdal, Silkeborg, olie på lærred, sign. Oscar Herschend 1888 Hvinningdal. 87 x 133 cm (109 x 155 cm). Fremstår med stedvise krakeleringer og afskalninger. Udstillet på Charlottenborg 1888, nr. 133.

Varenr: 6196461
20:26
DKK 5.200
Johannes Nørretranders. Landskab med høje træer, i baggrunden by (cd)
Johannes Nørretranders (1871-1957). Landskab med høje træer, i baggrunden by, olie på lærred, sign. JNørretranders 1921. 51 x 84 cm (64 x 97 cm). Fremstår med afskalning.

Varenr: 6193754
20:26
Ludvig Jacobsen. Sceneri fra Fredmans epistel nr. 80. (cd)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). Sceneri fra Fredmans epistel nr. 80. Olie på lærred. Sign. Ludvig Jacobsen. 68 x 56 cm. (84 x 72). Fremstår med lille krakelering.

Varenr: 6191474
20:28