Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12345...6»   Varer pr. side   154 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Johan Rohde. Parti fra Sønderho, Fanø
Johan Rohde (1856-1935). Parti fra Sønderho, Fanø, olie på lærred opklæbet på plade, usign.32 x 41 (45 x 53) cm.

Varenr: 6141685
DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-01-2022
11:15
Søren Christiansen. Landskabsparti med heste
Søren Christiansen (1858-1937). Landskabsparti med heste. Olie på lærred. Sign. samt plakette. 54 x 82 (73 x 100) cm.

Varenr: 6145588
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
11:29
Knud Sinding, interiør, olie på lærred
Knud Sinding (1875-1946). Interiør, olie på lærred, signeret og dateret 1945. H.76 x 112 cm (94 x 129 cm)

Varenr: 6145489
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2022
11:49
DKK 650
A. Jacobsen ('Skovjacob'). Skovparti
A. Jacobsen ('Skovjacob', 1800-1900 tallet). Skovparti, olie på lærred, sign. A. Jacobsen. 32 x 45 (58 x 70) cm. Minimale afskalninger ved signatur.

Varenr: 6144557
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-01-2022
12:00
Svend Drews, marine i Øresund ud for Kronborg, olie på lærred (cd)
Svend Drews (1919-2003). Marine i Øresund ud for Kronborg, olie på lærred, signeret. H. 66 x 96 cm (85 x 115 cm).

Varenr: 6147465
12:49
Rudolf Bissen, Jæger holder hvil efter jagten, olie på lærred
Rudolf Bissen (1846-1911). Motiv med jæger der holder hvil efter jagten, olie på lærred, signeret og dateret 1893. H.55 x 65 cm (72 x 82 cm) Nyere blændramme montering.

Varenr: 6146766
DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2022
13:31
DKK 1.700
Peder Brøndum Sørensen. 'Huse ved havet' (cd)
Peder Brøndum Sørensen (1921-2003). 'Huse ved havet', olie på lærred. Sign. og dat. monogram PBS samt plakette, 1976. 51 x 61 (68 x 78) cm.

Varenr: 6142589
14:35
Heinrich Tervooren, opstilling med blomsterbuket, olie på lærred
Heinrich Tervooren 1900 tallet. Opstilling med blomsterbuket, olie på lærred, signeret. H.60 x 50 cm (77 x 67 cm) Lille hul nederst i lærred.

Varenr: 6146775
14:50
DKK 450
Rasmus Christiansen. Landskabsparti
Rasmus Christiansen (1863-1940). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign.: 'Rx Chr.' 23 x 50 (35 x 62) cm.

Varenr: 6146252
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
15:05
Ludvig Jacobsen. To Ludvig Holberg scener. cd (2)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). To Ludvig Holberg scener, 'Erasmus Montanus' og 'Jacob von Tyboe'. Olie på lærred. Sign.: 'Ludvig Jacobsen'. 43 x 34 (56 x 47) cm.

Varenr: 6146077
DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
16:20
Ludvig Jacobsen. 'Fantasia Goyescas' samt scene fra Molières 'Misantropen'. cd (2)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). 'Fantasia Goyescas' samt scene fra Molières 'Misantropen'. Olie på lærred. Sign.: 'Ludvig Jacobsen'. 43 x 32 (58 x 49) cm. (2)

Varenr: 6146081
16:26
DKK 900
Ludvig Jacobsen. To scener fra Fredmans epistel nr. 33. cd (2)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). To scener fra Fredmans epistel nr. 33. Olie på lærred. Sign.: 'Ludvig Jacobsen'. 43 x 34 (58 x 49) cm. (2)

Varenr: 6146079
16:32
Ludvig Jacobsen. To scener fra Fredmans epistel nr. 80. cd (2)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). To scener fra Fredmans epistel nr. 80. Olie på plade og olie på lærred. Sign.: 'Ludvig Jacobsen'. 27 x 19 (37 x 29) cm. og 44 x 34 (60 x 50) cm. (2)

Varenr: 6146083
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
16:38
Ludvig Jacobsen. Ludvig Holberg scene. cd
Ludvig Jacobsen (1890-1957). Ludvig Holberg scene, 'Jeppe på Bjerget'. Olie på lærred, monteret på plade. Sign.: 'Ludvig Jacobsen'. 38 x 40,5 (56 x 58,5) cm.

Varenr: 6146085
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
16:44
DKK 900
Troels Trier. Kystparti. cd
Troels Trier (1879-1962). Kystparti. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'T. Trier 1934'. 48 x 65 (57 x 74) cm.

Varenr: 6146817
16:54
Troels Trier. Landskabsparti med jæger. cd
Troels Trier (1879-1962). Landskabsparti med jæger. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'T. Trier 1933'. 48 x 74 (58 x 84) cm.

Varenr: 6146818
16:58
Arne A. Hansen. Interiør med pige
Arne A. Hansen (1921-2009). Interiør med pige, olie på lærred, sign. 76 x 61 (92 x 77) cm.

Varenr: 6144615
17:11
Niels Peter Christiansen. Parti fra Dyrehaven. cd
Niels Peter Christiansen (1873-1960). Parti fra Dyrehaven. Olie på lærred. Sign.: 'N. Chr.' 45 x 66 (57,5 x 78,5) cm.

Varenr: 6147020
17:34
Carlo Hornung Jensen. To kompositioner, høstscene og landskabsparti. cd (2)
Carlo Hornung Jensen (1862-1960). To kompositioner, høstscene og landskabsparti. Olie på plade. Sign.: 'Carlo Hornung-Jensen'. 27 x 37 (38 x 48) cm. og 24 x 33 (44 x 53) cm. (2)

Varenr: 6146251
18:51
Albert Rüdinger. En ko
Fritz Albert Christian Rüdinger (1838-1925). En ko. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'A. Rüdinger 1882'. 26,5 x 33 (36 x 42,5) cm. Fremstår med let gulnet fernis og enkelte små afskalninger.

Varenr: 6146250
18:52
Svend Aage Tauscher, kystmotiv m/ kutter (cd)
Svend Aage Tauscher (1911-1984), kystmotiv m/ kutter, olie på lærred, sign. SAAT 1967, m/ udstillingsmærkat, 48 X 62 cm. (57 X 71 cm).

Varenr: 6145128
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2022
18:53
Simon Simonsen. Gårdeksteriør med heste
Simon Simonsen (1841-1928). Gårdexteriør med heste ved et vandtrug. Olie på plade. Sign. Simon Simonsen 1894. 22 x 27 cm. (42 x 46 cm.). Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Varenr: 6107361
DKK 15.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
18:56
DKK 10.000
I.L. Jensen. Opstilling med melon og vindruer på en stenkarm. Olie på lærred
I. L. Jensen (1800-1856). Opstilling med melon og vindruer på en stenkarm. Olie på lærred. Sign. I.L. Jensen. 22 x 32 cm. (41 x 51 cm.). Lærredet er rentoileret, fremstår med enkelte retoucheringer. Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle...

Varenr: 6107353
DKK 25.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
19:05
DKK 20.000
Peder Brøndum Sørensen. Parti med huse (cd)
Peder Brøndum Sørensen (1931-2003). Parti med huse, olie på plade, sign. PBS. 38 x 55 (56 x 72) cm. Fremstår med lettere løs ramme.

Varenr: 6124452
19:14
Aage Strand cd. Landskab med huse (cd)
Aage Strand (1910-1975). Landskab med huse, olie på lærred, sign. ÅS. 65 x 94 (80 x 110) cm.

Varenr: 6133744
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-01-2022
19:40
Erik Ytting & Knud Bøstrup, motiv fra Helnæs & landbyparti (2)
Erik Ytting (1921-2009) & Knud Bøstrup (1927-2011), motiv fra Helnæs & landbyparti, olie på lærred, sign., 40 x 50 cm(59 x 69 cm) & 41 x 51 cm(59 x 70 cm). (2)

Varenr: 6147944
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2022
19:48
Holger H. Jerichau. Bjerglandskab med fårehyrde
Holger H. Jerichau (1861-1900). Bjerglandskab med fårehyrde, olie på lærred, sign. Holger H. Jerichau. 90 x 115 cm (110 x 134 cm). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer, retoucheringer, stedvist nedrenset.

Varenr: 6084257
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2022
DKK 10.000
Johan Neumann. Strandparti nord for Helsingør
Johan Neumann (1860-1940). Strandparti nord for Helsingør, i horisonten Helsingborg. Olie på lærred. Sign.: 'Joh. Neumann'. 78 x 120 (88 x 130) cm.

Varenr: 6147043
20:02
Jørgen Roed. Landskab med tårnruin og regnbue, antageligt fra Skåne
Jørgen Roed (1808-1888). Landskab med tårnruin og regnbue, antageligt fra Skåne, olie på papir monteret på plade, usign. Betegnet på bagsiden. 16 x 23 cm (25 x 32,5 cm). Fremstår med ganske små retoucheringer.

Varenr: 6084196
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2022
20:04
DKK 12.000
Holger Lübbers. Marine med sejlskibe og slæbebåd
Holger Lübbers (1850-1931). Marine med sejlskibe og slæbebåd, olie på lærred, sign. H. Lübbers. 82 x 108 cm (115 x 141 cm). Fremstår med nogle reparationer.

Varenr: 6129408
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2022
20:06
DKK 8.000
12345...6»