Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Orientmatta
ORIENTMATTA, old, Sarouk, ca 407x298 cm
Varenr: 5439559
DKK 4.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
20:18:00
Se mere
Orientmatta antik
ORIENTMATTA, antik, Sarouk Faraghan, ca 412x290 cm
Varenr: 5441743
DKK 6.950 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
14:42:00
Se mere
Kinesisk løber, 367 x 78 cm, 20 årh
Kinesisk løber, 367 x 78 cm. 20 årh. Uld på bomuld. Ornamentik med blomster, medaljoner og bladranker på mørk blå bund. Alm. stedvis brugspatina / brugspræg.
Varenr: 5441093
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
15:51:00
Orientmattor
ORIENTMATTOR, 2 st, Turkmenistan, 1900-talets början, 137x103 resp 121x82 cm
Varenr: 5445720
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 25-09-2019
12:16:00
Se mere
Kizil Ayak
VÄSKSIDA, Kizil Ayak, antik, ca 86x163 cm
Varenr: 5445764
14:18:00
Se mere
Väsksida
VÄSKSIDA, Turkmen, antik, ca 48x124 cm
Varenr: 5445775
14:42:00
Se mere
Persisk Shahreza tæppe, 250x180 cm.
Persisk Shahreza tæppe med Havemønster. Uld på bomuld. 250x180 cm.
Varenr: 5444651

DKK 5.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-09-2019
19:56:00
Et antikt kaukasisk tæppe samt to persiske tæpper (3)
Tre nomadetæpper bestående af et antikt kaukasisk tæppe af uld på uld, 190 x 96 cm, samt to persiske tæpper fra ca. 1970'erne af uld på bomuld, 177 x 117 og 218 x 133 cm. Fremstår med brugsslitage, nogle skader/reparationer, det antikke falmet. (3)
Varenr: 5443430
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-09-2019
20:09:00
Orientmatta Selendi bird Ushak antik
ORIENTMATTA, Selendi "bird ushak", antik omkring 1900, kopia efter gammal förlaga framtagen av Theodor Tuduc, 124x169 cm. . PROVENIENS:. Inköpt i Bukarest mellan åren 1937-47, vidare i arv till nuvarande ägare.. . I slutet av 1800-talet ökade intresset för orientaliska mattor hos både privata samlare och museer i Västeuropa och Nordamerika. Matthandlare och samlare av mattor anlände till Transylvanien för att leta antika mattor och i samband med detta inrättades inventeringar av befinliga mattor i trakten, men kyrkoförsamlingar vilka var i behov av pengar kunde sälja av gamla antika mattor som funnits i dess samlingar under lång tid.. Matthandlaren Theodor Tuduc handlade med äkta mattor och producerade kopior av äldre mattor, vilka var så välgjorda att museikuratorer världen över trott de var äkta.. I dag har dessa kopior framtagna av Tuduc runt förra sekelskiftet blivit antika samlarobjekt av historiskt intresse i sig själva.
Varenr: 5440371
DKK 6.950 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
11:12:00
Se mere
antik Malayer gallerimatta
ORIENTMATTA, Malayer, antik, galleri, ca 497x104 cm
Varenr: 5440380
DKK 4.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
11:30:00
Se mere
Orientmatta, Meimei, semiantik
ORIENTMATTA, Meimei, semiantik, 340x233 cm
Varenr: 5440420
DKK 8.340 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
13:14:00
Se mere
Orientmatta Kaukasien antik
ORIENTMATTA, Kaukasien, antik, ca 176x117 cm
Varenr: 5440454
DKK 3.475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
14:34:00
Se mere
Orientmatta Senneh antik
ORIENTMATTA, Senneh, antik, ca 200x134 cm. . PROVENIENS:. Inköpt i Bukarest mellan åren 1937-47, vidare i arv till nuvarande ägare.
Varenr: 5440455
14:36:00
Se mere
Orientmatta Isfahan silkesvarp
ORIENTMATTA, Isfahan, old, ull på silkesvarp, ca 800.000 knutar/kvm, ca 303x215 cm
Varenr: 5440456
DKK 17.374 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
14:38:00
Se mere
Orientmatta semiantik Veramin
ORIENTMATTA, Veramin, semiantik, ca 187x145 cm
Varenr: 5440490
16:06:00
Se mere
Orientmatta semiantik Sarab
ORIENTMATTA, Sarab, semiantik 1930-tal, galleri, ca 440x95 cm
Varenr: 5440498
16:22:00
Se mere
Orientmatta semiantik Senneh
ORIENTMATTA, Senneh, semiantik, ca 204x137 cm
Varenr: 5440508
DKK 5.560 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
16:42:00
Se mere
Orientmatta Veramin 1920-30-tal
ORIENTMATTA, Veramin, semiantik 1920-30-tal, ca 313x209 cm
Varenr: 5440585
DKK 13.899 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
19:46:00
Se mere
Orientmatta antik pelarmatta Suiyuan Kina
ORIENTMATTA, Suiyuan, Kina, antik pelarmatta med de åtta buddhistiska symbolerna, ca 253x102 cm
Varenr: 5440594
20:04:00
Se mere
Orientmatta antik Perepedil
ORIENTMATTA, Perepedil, antik, ca 188x120 cm
Varenr: 5440600
20:16:00
Se mere
Fransk Gobelin, kroscene efter Rudolf Eichstaedt 19 årh.
Fransk Gobelin, kroscene efter Rudolf Eichstaedt 125 x 192, 19 årh. Fremstår falmet med vand/fugtspor i bunden.
Varenr: 5435765
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-09-2019
20:45:00