Vurdering
   Varer pr. side   9 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Dansk indødsretskårde model 1776
Dansk indødsretskårde model 1776. TL 101 cm. KL 83 cm. Forgyldt messingfæste med rigt dekoreret parerplade og knap. Tekst: TIL EVIG ERINDRING AF INDFØDSRETTEN DEN XXIX IANUARI ANNO MDC- CLXXV. Brugsspor, bevikling defekt. Blankvåbentilladelse påkrævet.

Varenr: 6260616
DKK 20.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
15:30
DKK 14.000
Samling tyske og tjekkiske bajonetter (7)
Samling tyske og tjekkiske bajonetter fra 2. verdenskrig eller lige før og efter. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varenr: 6265146
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-10-2022
09:17
DKK 3.400
To filmsværd (2)
To filmsværd, det ene kendt fra '300'. L: 87-92 cm. Fremstår med brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varenr: 6251968
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 08-10-2022
09:30
DKK 500
Kårde, 1600-tallet
Kårde, 1600-tallet. Med hjerteformet pommel. Greb beviklet med metaltråd. L: 96 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varenr: 6280695
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-10-2022
20:10
202201176 - Kadetdolk.
Kadetdolk af C.L. Seifert 'Kgl. Hof-Guldtræker, Kbh' med tilhørende skede og sele. Mål: 31cm. Klinge - 21cm. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her

Varenr: 6282012
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-10-2022
20:58
Japansk Katana 1673-1681.
Japansk katana. Grebet er signeret af sværdsmeden Mutsu No Kami Fujiwara nobusada, Echizen Jú (Shimosaka), Mino skolen, aktiv i perioden 1673-1681, Edo-perioden. Svag hamon linje. Tzukaito bestående af rokkeskind, beviklet med hvid silkesnor. Fuchi-kashira er i forgyldt shaduko med motiv af ...

Varenr: 6275055
DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-10-2022
19:50
DKK 13.500
Remington 1867 med bajonet
Remington 1867 kal. 11,35. Våbennummer: 2466. Totallængde: 128 cm. Løbslængde: 90 cm. Med bajonet uden skede. Fremstår med stram og funktionel mekanik, ren og skarp riffelgang samt aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben og blankvåben påkrævet.

Varenr: 6274661
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-10-2022
20:35
Steyr hanebøsse kal. 16/65
Steyr hanebøsse kal. 16/65. Våbennummer: 86821. Totallængde: 116 cm. Løbslængde: 74 cm. Kolbe: 35,5 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, rene løb med brugsspor og lette ar, let slør samt brugsspor. Jagttegn påkrævet.

Varenr: 6274662
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 10-10-2022
20:35
Dansk 1889 riffel kal. 8 mm.
Dansk 1889 riffel kal. 8 mm. Våbennummer: 85724. Totallængde: 133,5 cm. Pibelængde: 84 cm. Stemplet Hærens tøjhus 1915. Med bajonet uden skede samt læderrem. Fremstår med stram og funktionel mekanik, slid i riffelgang samt aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Varenr: 6274665
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 10-10-2022
20:35
DKK 1.800