Vurdering
   Varer pr. side   23 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Svärd Skottland 1800-tal
SVÄRD, Skottland 1800-tal, korgfäste i stål, rak klinga, längd 102,5 cm.

Varenr: 5911642
DKK 2.980 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-01-2021
11:10
Se mere
Japansk katana af Inshu Kanesaki, Inaba provinsen, 1624-1644
Katana sværd af Inshu Kanesaki - Edo koshirae - Japan - 17. århundrede. Katanaen / samurai sværdets klinge er udført i mynteskarpt, traditionel japansk Tamahagane stål uden smedefejl, ridser, rust, kun mindre kantbrud enkelte steder. Kashira er antagelig lavet af sølv eller sølvlegering. ...

Varenr: 5911082
DKK 25.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
22:00
DKK 15.500
Dekorationssvärd
DEKORATIONSSVÄRD samt DOLK, 3 dlr, 1900-talets andra hälft, svärdens längd ca 93 cm

Varenr: 5913105
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
19:48
Se mere
Knivar
KNIVAR, 6 st, bl.a. en med plakett vid skaft "Lillehammer 94, Birkebeiner", mestadels skaft av masurbjörk, två knivar med inlägg av horn, delvis signerade vid blad, varierande längder

Varenr: 5914463
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2021
12:30
Se mere
Knivar
KNIVAR, 20 st, mestadels fiskeknivar från Finland, skaft mestadels av björk, varierande längder

Varenr: 5914482
13:24
Se mere
Replika värja m/1717
VÄRJA, svensk, m/1717, replika tillverkad under 1900-talets första hälft, omärkt, klingans längd ca 100, total längd 116 cm, med svärtad läderbalja

Varenr: 5914653
DKK 3.656 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
20:38
Se mere
Samling bajonetter
BAJONETTER, 7 st, 1800 och 1900-tal, längd ca 52-67 cm

Varenr: 5914684
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26-01-2021
21:40
Se mere
Samling overlevelsesknive (4)
Samling overlevelsesknive. Fire overlevelses knive i skede, to af dem med strygestål og div, samt kompas i skæfte. Fremstår med brugsspor, samt rust. blankvåben tilladelse kræves

Varenr: 5916338
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 27-01-2021
18:17
Samling sabler (5)
Samling danske sabler herunder: Sabel M 1950 KL 81 cm OAL95 cm. Fremstår med buler på skeden, patina, nedpudset rust midt på klinge. Officerssabel / kornetsabel KL 78 OAL 90 cm, patina, lidt rust. Skibssabel M 1882 uden skede, Klinge noget nedsleben, KL 63,5 OAL 77 cm, Tysk svær sabel OAL79 cm ...

Varenr: 5916638
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
20:22
DKK 700
Dansk marine daggert for kadetter m/1848
Dansk marine daggert for kadetter m/1848, ca. 1930'erne. L: 35,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt anløben klinge. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varenr: 5916233
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2021
20:33
DKK 900
Sabel m/1842
SABEL, svensk, m/1842 för kavallerimanskap, stålbalja märkt 2 A3 No 14, pareplåt i mässing otydligt märkt, längd ca

Varenr: 5917070
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 28-01-2021
10:36
Se mere
Faskinkniv
FASKINKNIV samt BAJONETT, m/1848 samt m/1941, faskinkniv med klinga i stål märkt A&E.H samt paré i mässing märkt R1, I.14 No 25 GVA, balja av läder med beslag av mässing, bajonett märkt vid klinga EJ AB, balja av stål, skaft i trä, längd på faskinkniv ca 59 cm, bajonett ca 46 cm

Varenr: 5917153
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 28-01-2021
13:40
Se mere
Skålrapir bilbo
VÄRJA, 1900-tal, efter 1600-talsförlaga, en spansk skålrapir, sk. bilbo, total längd ca 103 cm

Varenr: 5917156
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-01-2021
13:46
Se mere
Bajonett
BAJONETT, med marint vapen, märkt GB TLN, samt I 468, längd ca 63 cm

Varenr: 5917157
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 28-01-2021
13:48
Se mere
Sabel m/1893
SABEL, svensk, m/1893, balja av stål, klinga märkt G.E Svalling Rosenfors, längd 114 cm

Varenr: 5917207
15:36
Se mere
SABEL, svensk, m/1842

Varenr: 5917263
17:36
Se mere
Sabel
SABEL, m/1867-93, balja av stål med koppelringar, genombruten paréplåt i mässing, längd ca 109 cm

Varenr: 5917316
19:30
Se mere
Sabel Weyersberg Solingen
SABEL, Weyersberg, Solingen, balja i blankpolerat stål, pare med genombruten dekor, klinga märkt Weyersberg Solinegn, längd ca 104 cm

Varenr: 5917354
20:46
Se mere
Sabel

Varenr: 5917361
21:00
Se mere
Sabel m/1893

Varenr: 5917376
21:30
Se mere
Sabel
SABEL, omkring 18/1900, längd ca 90 cm

Varenr: 5917495
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 29-01-2021
15:45
Se mere
Bajonett Frankrike 1872
BAJONETT, Frankrike, märkt St Etienne Julliet 1872, P9485 samt otydliga stämplar, längd ca 71 cm

Varenr: 5917609
20:54
Se mere
Bajonetsamling.
Bajonetsamling. Bl.a. Tysk Butcher Knife bajonet model 98/05 med skede og sværdtaske. Tilladelse til samling af blankvåben kræves.

Varenr: 5910148
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-01-2021
16:25