Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
En samling på otte blankvåben, bestående af (8).
En samling på otte blankvåben, bestående af en marine sabel med skede, L.96 cm. en sabel uden skede L. 87 cm. en hirsch fænger med skede og greb med hjortegevir, L. 49,5 cm. en dansk bajonet med skede, stemplet Hærens Tøjhus L. 58,5 cm. to krisser i skeder, den ene rigt udskåret L. 52 cm. L. 48 ...
Varenr: 5285169
DKK 7.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:26:00
DKK 3.600
Artillerisabel for Beredne M 1869
Artillerisabel for beredne M 1869 "mindre 1" med skede. KL. ca 83 cm OAL 96 cm. Fremstår med skarpsleben og med aldersspor; skæftets læderbevikling revnet og med mangler. Stemplet på parerbøjlen G.T.P.1. 48 samt 165. Skeden Stemplet R.A.M 4.2.; Gennemstreget/overrulleteret G.T.L.4.5.2. og ...
Varenr: 5282639
DKK 2.600 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
19:47:00
DKK 700
Africana. Kongolesisk spyd, 1900-tallet
Africana. Spyd af metal og træ, Kongo, 1900-tallet. L. blad ca. 77 cm. Total L. 192 cm. Aldersrelaterede spor. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varenr: 3923122
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:16:00
Kringle. Håndlavet kniv.
Kringle. håndlavet kniv med klinge af Sandvik 12C27 stål. Skæfte af Bøffelhorn samt håndlavet skede af Sort kærnelæder. L 18 cm. Bladlængde 8,7 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5244980
DKK 1.900 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
20:19:00
DKK 700
Fransk ryttersabel, 1800-tallet
Fransk ryttersabel, 1800-tallet. Totallængde: 111 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og skade på grebet. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varenr: 5285159
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:24:00
DKK 700
Bowie chopper fremstillet af Salem Straub
Bowie chopper kniv af Salem Staub KL 36 cm OAL 50 cm. Salem Staub kniv i "explosion mulitbar" Damascus-mønster som er fuld integral; dvs. klinge, parerstang og skafttunge er håndsmedet i ét stykke - en yderst krævende smedeproces der fordrer ekstrem akuratesse. Kniven har aftagelige grebsskaller ...
Varenr: 5283904
DKK 25.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-03-2019
19:54:00
DKK 12.500
Katana mumei
KATANA, mumei, nagasa 56 cm, iron tsuba, black laquered saya
Varenr: 5284879
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-03-2019
12:26:00
Se mere
Värja för ämbetsman
VÄRJA, för ämbetsman, delivs förgylld med dekor av krona, längd 88 cm.
Varenr: 5285884
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
12:01:00
Se mere
Sabel
SABEL, svensk, m/1893 för kavallerimanskap, märkt E . Svalling Eskilstuna, svart stålbalja, längd 110 cm
Varenr: 5285959
14:18:00
Se mere
To sabler (2)
Dansk Ingeniørsabel M1866 TL 64 cm samt udenlandsk officerssabel TL 98 cm. Fremstår med brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)
Varenr: 5282392
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-03-2019
15:22:00
DKK 650
Sabel
SABEL, svensk, m/1899 för infanteriofficer, med portepé, klingan märkt med WKC-stämpel, svart stålbalja, längd 100 cm
Varenr: 5286019
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
16:14:00
Se mere
To danske døllebajonetter (2)
To danske døllebajonetter med Kyhls fjeder. TL 57 cm. Fremstår med brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)
Varenr: 5273217
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-03-2019
19:36:00
DKK 950
Dansk marinedolk
Dansk marinedolk med sort skæfte, forsølvede beslag. TL 31,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varenr: 5287795
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2019
18:06:00
DKK 1.200
Russisk sabel M 1808
Russisk M 1808 sabel med skede og portepee af læder. KL 81 OAL94 cm. klingebryst stemplet i kyrilliske bogstaver og 1915. fremstår med aldersspor, og hæftets bakelitgreb har et afslag.
Varenr: 5285127
DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 31-03-2019
20:09:00
DKK 1.300
Sammelmesser / Künstlermesser von Puma Solingen (2)
Sammelmesser / Künstlermesser aus der Manufaktur Puma Solingen. Klappmesser / Taschenmesser mit einem Heft (Griffstück) aus Bein, das Griffstück ist jeweils verziert mit einer handgefertigten Einlegearbeit aus Silber. Länge jeweils ca.: 10,4 cm, Klinge 7,2 cm. Die Messer befinden sich in ...
Varenr: 5238118
DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31-03-2019
20:30:00
DKK 1.490
Haglgevær. Miroku S/S Model 500
Haglgevær. Miroku S/S Model 500. Fremstillet i Japan. Stram mekanik, ingen slør og rene løb. Løb: 71 Total: 113 cm. Våbennummer 182867. Jagttegn påkræves.
Varenr: 5287461
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-04-2019
20:38:00
DKK 1.800