Vurdering
   Varer pr. side   27 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
4 signerede plakatbøger af Jim Lyngvild (4) - til fordel for Danner
Til udstillingen ”Vølver Guld & Guder” har Jim Lyngvild skabt 10 kvindeportrætter af vølver, bl.a. er kultur- og kirkeminister Ane Halsboe-Jørgensen, skuespillerinde Ghita Nørby, sangerinder Julie Berthelsen og Sanne Salomonsen, TV-værtinder Puk Elgård og Jannie Pedersen portrætteret som vølver. ...

Varenr: 6123497

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
14:23
Danske lovbøger udgivet 1590 samlet i et bind.
Danske lovbøger udgivet 1590 samlet i et bind trykt hos mats Vingaard Kiøbenhaffn bestående af: Den rette Jydske Lowbog 1590 med stort antal notater i margin. Håndskrevet manuskript på 96 sider med hovedtitlen 'Rigens Rett' hvoraf et kapitel er dateret 1592. Christian IIIs Recess 1590, Frederik ...

Varenr: 6122065
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
19:06
Glansbilleder album. Start 1900 tallet (4)
Fire glansbilledalbum med fyldte sider fra start sidst 1800 til start 1900 tallet. Mange tidstypiske større og mindre glansbilleder. Fremstår i aldersrelateret stand. (4)

Varenr: 6122738
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
19:30
Frederik Schaldemose. Prikkeltorne bind 1-3 (2)
Frederik Schaldemose. Prikkeltorne bind 1-3 . 1851. Bind 1 og 2 i samme bind. Smædeskrifter mod grevinde Danner. Bind 1 og 3 blev i sin tid beslaglagt på grund af injurier. 190, 192 og 192 sider. Originalt halvlæderbind. (2)

Varenr: 6122092
20:20
H. Brun. Biskop N.F.S. Grundtvigs Levnetsløb og andre bøger om Grundtvig(4)
Samling bøger om Grudtvig bestående af: H. Brun. Biskop N.F.S. Grundtvigs Levnetsløb. Trykt hos Konrad Jørgensens Bogtrykkeri i Kolding. 260 s. og 834 s. 1882. H Martensen . Til Forsvar mod den saakaldte Grundtviganisme. Gyldendahl 1963. Svend Grundtvig. Grunbdtvigf og Ingemann. København 1882. ...

Varenr: 6122078
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
20:30
Samling tegneserier (232)
Saling tegneserier bestående af bl.a. ca. 60 stk. 'Agent X9'. 'Cactus,' 'Gøg og Gokke' 'Bobanza' 'Skatteøen' m.fl. (232)

Varenr: 6122993
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
11:53
Samlinger tegneserier, Asterix, Steen & Stoffer, m.fl. (ca. 60)
Samlinger tegneserier, Asterix, Steen & Stoffer, m.fl. Ca.antal: 25 Lucky Luke; 25 Asterix; 2 Fæhunden; 2 Steen & Stoffer; 4 Egoland; 1 Skipper Skræk; 1. Anders And hæfte. Variable brugsspor (ca. 60 stk)

Varenr: 6123091
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-11-2021
14:58
Udgivet af Kåre Olsen, Helga Vang Lauridsen og Kirsten Weber. H.C. Andersen Album I-V 1980. (8)
Udgivet af Kåre Olsen, Helga Vang Lauridsen og Kirsten Weber. 2 bd. + Album. 1-488; (4)+489-956 p., Atlas i folio med 287 s. i faksimile af H. C. Andersens album. Orig. hellærred i 2 grønne farver. Udgaven består af ét bind med facsimilegengivelser af album I-V i farver og i fuld størrelse samt ...

Varenr: 6108037
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-11-2021
18:41
Nyere skønlitteratur
Nyere skønlitteratur. Kasse med nyere bøger bl.a. Alt Det Lys vi ikke ser af Anthony Doerr, og Hvis vi ikke taler om dette af Leonora Chistina Skov m.f minimal brugsslitage

Varenr: 6120157
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-11-2021
18:48
Den Grundlovgivende Rigsdagsforsamling i 2 bind 1848-49 (2)-49 (2)
Den Grundlovgivende Rigsdagsforsamling. Beretning om Forhandlingerne paa Rigsdagen. 2 Bind, nr. 1-l88 og l89-492. Kjøbenhavn, Bianco Luno, 1848-49 + 1849. Format 33 x 4/6,5 x 26 cm. Aldersrelateret stand med en del brugsspor, indvendig med nogen misfarvning og pletter.

Varenr: 6123463
DKK 25.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
20:20
DKK 15.000
Tidsskriftet 'Hvedekorn', 1952-1961, indbundet i 10 bind (10)
Tidsskriftet 'Hvedekorn', 1952-1961. Tidsskrift for Litteratur og Grafik redigeret af Halfdan Rasmussen, Ernst Clausen, Torben Brostrøm, Ivan Malinovski og Uffe Harder. Nyt Nordisk forlag Arnold Busck Kjøbenhavn. Indbundet i 10 bind med læderryg. Fremstår med minimale brugsspor. (10)

Varenr: 6121606
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2021
17:06
Anders And. Billedhæfter (5)
Anders And. Billedhæfter fra Dansk Familie Blad, bestående af:'Nr. 28 julen 1955''Nr. 31 1956''Nr. 34 1957''Nr. 37 1958''Nr. 40 1959'.Fremstår med enkelte aldersrelaterede brugsspor.(5)

Varenr: 6123250
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2021
19:06
Knold og Tot tegneseriehæfter (6)
Knold og Tot for Hjemmets Forlag. Samling bestående af:'Knold og Tots billedbog 1922''Knold og Tot 1947''Knold og Tot 1948''Knold og Tot 1952''Knold og Tot 1953''Knold og Tot 1956'.Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (6)

Varenr: 6123248
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2021
19:07
DKK 450
Vinkatalog fra Nicolas, liste des grands vins 1969 med 10 værker af Bernard Lorjou, offsettryk
Bernard Lorjou (1908-86). Vinkatalog for Nicolas 'Liste des grand vins' fra 1969 med10 kunstværker af Bernard Lorjou 'Le Paradis terrestre', 36 sider, offsettryk, 2 værker kan foldes ud. Med dedikation fra kunstneren.Format 28 x 22 cm. Alm. brugsspor

Varenr: 6107170
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-12-2021
20:28
Samling illustrerede bøger om opdagelsesrejer i 17-1800-tallet (6)
Samling illustrerede bøger om opdagelsesrejer i 17-1800-tallet bestående af: Mungo Park. Reisen im Innern von Afrika Haude und Spencer Berlin 1799. 328 s. Illustreret Engraved portræt-frontispiece. VIII,325,(2) pp. og 5 raderede plates m Originalt halvlæderbind. M.C. Wøldike: Livinstones Reise i ...

Varenr: 6116319
DKK 4.600 DK, Aalborg, Nibevej 02-12-2021
18:20
Margrethe heftet, Julhälsning & De värnlösas jul, 1940-1950'erne (5)
3 Margrethe heftet fra 1951-1952-1953. Julhälsning fra 1946 samt De värnlösas jul fra 1946. Aldersrelateret stand. (5)

Varenr: 6116652
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-12-2021
14:06
Samling ældre bøger (6)
Samling ældre bøger, een 1700-tallet 1800-tallet og start 1900-tallet. Stedvise brugs- og alderspræg (6)

Varenr: 6116839
14:24
NFS Grundtvig Psalmer og aandelige Sange (8)
NFS Grundtvig Psalmer og aandelige Sange forskellige udgaver udgivet 1868 til 1883. Alle med protræt af Grundtvig . Udgaven fra 1875 er indklæbet forrest det berømte og ikoniske originale fotografi af Grundtvig 27/8 1872. Alle bind fremstår med brugsspor. (8)

Varenr: 6112758
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-12-2021
17:06
Samling Grundtvig førsteudgaver (4)
Samling Grundtvig førsteudgaver bestående af: Fædrelandet ved den bølgende strand og Med sine Symils-Støvler paa 1864 Stand Mint, indbinding 1970'erne. Om Religionsfrihed 1827/1866, Teksten trykt i 1827 med nyt titelblad 1866 da censuren var blevet ophævet. Indbinding m skindryg 1970'erne. ...

Varenr: 6112739
17:40
Pieter Schenk og Gerard Valk. Kort over Sydjylland. 1705/1719
Pieter Schenk og Gerard Valk. 'Jutia Australis'. Håndkoloreret kobberstik, 1705/1719. 44,5 x 57,5 (57,5 x 70) cm. Fremstår med midterfold.Nærværende kort stammer fra 'Atlas Minor', som blev udgivet i Amsterdam 1705/1719

Varenr: 6087591
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-12-2021
18:00
Pieter Schenk og Gerard Valk. Kort over Lolland-Falster. Ca. 1700.
Pieter Schenk og Gerard Valk. 'Lalandiæ et Falstriæ. Accurata Descriptio'. Håndkoloreret kobberstik, ca. 1700. Fremtræder uindrammet. 51 x 58,5 cm. Fremstår med midterfold samt enkelte stænk, mærker og pletter, forstærket på bagsiden.Nærværende kort er en i alle enkeltheder nøjagtig kopi efter ...

Varenr: 6087600
18:10
Frederik de Wit. Kort over Fyn og Sjælland. Ca. 1700.
Frederik de Wit. 'Insularum Danicarum ut Zee-landiæ, Fionæ, Langelandiæ, Lalandiæ, Falstriæ, Fembriæ, Monæ aliarumque in Mari Balthico sitarum, Amstelodami; descriptio per F. de Wit", Håndkoloreret kobberstik, ca. 1700. 50 x 59,5 (70,5 x 79) cm.Litt.: Bo Bramsen, Gamle Danmarkskort, Politikens ...

Varenr: 6087580
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-12-2021
18:20
Justus Dankerts. Kort over Fyn og Sjæland. ca 1700.
Justus Dankerts. 'Insularum Danicarum qua sunt Zeelandiæ, Fioniæ, Lalandiæ, Flastriæ, Langelandiæ, et Monæ, cum adjacentibus Insulis Amst.'. Randkoloreret kobberstik, ca. 1700. 50 x 60 (66 x 76) cm. Kort fremstår med midterfold.Nærværende kort er en kopi efter Frederiks de Witts samtidige ...

Varenr: 6087573
18:30
Pieter van der Aa. Kort over Danmark. ca. 1714
Pieter van der Aa. 'Le Danmarc'. Randkoloreret kobberstik, 1714. 24 x 30 (38 x 45,5) cm.Nærværende kort stammer fra Pieter van der Aas 'Atlas Nouvel' fra 1714.Litt.: Bo Bramsen, Gamle Danmarkskort, Politikens Forlag, Kbh. 1997, ill. 111 - tekst, side 148.

Varenr: 6087589
18:40
Giles Robert de Vaugondy. Kort over Danmark. Ca. 1759
Giles Robert de Vaugondy. 'Royaume de Danemarck'. Håndkoloreret kobberstik med titel i rokoko-kartouche, 1759. 51,5 x 59,5 (66 x 72) cm. Kort fremstår med midterfold samt blækpåtegning '19' i begge øvre hjørner.Nærværende kort stammer fra Vaugondys udgivelse 'Atlas Universel' fra 1759.Giles ...

Varenr: 6087583
19:00
Kort over Danmark, Franz Johan Joseph von Reilly, 1796 og generalkort over Danmark, Johan Diewald, 1817 (2)
Franz Johan Joseph von Reilly (1766-1820). 'Karte von dem Königreiche Daenemark.' Randkoloreret kobberstik, 1796. Uindrammet. 63,5 x 77 cm. Fremstår med midterfold og skjold. Litt.: Bo Bramsen, Gamle Danmarkskort, Politikens Forlag, Kbh. 1997, side 178.Johann Diewald, udgivet af Cristoph Fembo. ...

Varenr: 6087574
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-12-2021
19:10
Fire legetøjsbrochurer, Lineol, Elastolin m.fl. (4)
Fire legetøjsbrochurer, Lineol, Elastolin, Neo-Form og Star Wars, Collectibles From a Galaxy Far, Far Away. Brugt stand. (4)

Varenr: 6125515
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-12-2021
15:51