Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling bøger: Martin A. Hansen, Gitz Johansen og Elmr Drastrup (11)
Gitz Johansen, 6 bøger bla. Nattergalenatten og Mennesker og fugle. Martin A. Hansen, 4 bøger bla. Orm og tyr, Fra krigens aar til døden samt Fra barndommen til krigens aar, aale tre med træsnit af Sven Havsteen-Mikkelsen samt Elmer Drastrup, Grønlandsfærd med træsnit af Gitz-Johansen. Alle fra ...
Varenr: 5262388
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
15:03:28
Johan III:s "Röda bok" i faksimil
JOHAN III:S RÖDA BOK. Liturgia Svecanae ecclesiae. Catholicae & orthodoxae conformis (Johan III:s Röda bok). Tryckt i Stockholm 1576. Faksimiledition med efterskrift av Sigurd Kroon. . Malmö (AB Malmö Ljustrycksanstalt) 1953.. 4:o. (290x205 mm.).. Förlagets röda kalvskinnsband, guldornerad dekoration på främre pärmen, ryggtitel i guld, färgade snitt. Bibliofilupplaga tryckt i 150 nr. ex. för namngiven ägare, detta nummer 4 tryckt för Uno Nordholm.
Varenr: 5279992
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
18:05:00
Se mere
Stort parti blandede bøger (7 ks)
Stort parti blandede bøger. 7 flyttekasser. Blandet stand. (7 ks.)
Varenr: 5240426
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
18:15:00
Olof Rudbeck Fogelboken
OLOF RUDBECK, Fogelboken I-II, 1985, faksimilutgåva av samtliga kolorerade fågelplanscher i Olof Rudbeck d.y:s Fogelbok, 1102/1499, blå linneband i kassett
Varenr: 5280007
18:20:00
Se mere
Anders And. 1959-1966 (444 stk.)
En samling Anders And blade mm. fra 1959-66. Se liste. Fremstår med brugsspor. I alt 444 blade. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. nogle revnede og flossede rygge. (444 stk./ 2 kasser )
Varenr: 5279272
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
19:05:00
Andy Warhol Catalogue 1968
THE ANDY WARHOL CATALOGUE. Andy Warhol. Ed. A. Warhol - K. König - P. Hultén - O. Granath. Exhibition catalogue. Moderna Museet. Stockholm 1968. . . 4:o. Richly illustrated with black and white photographs after Billy Name and Stephen Core.. Publisher's original pictorial flower wrappers. First edition.
Varenr: 5280077
19:59:00
Se mere
Jazzdiskografier
JAZZBÖCKER - DISKOGRAFIER. (58). Parti omfattande ca 58 volymer och häften. 1900-tal. Delvis nötta omslag o. band. . . Omfattar bl.a.: David A. Carey: The Directory of Recorded Jazz and Swing Music. I-VI (A-Longshaw, Fordingsbridge-London 1949-57, 2 ryggar skadade); Rust: Jazz Records 1897-1942. Vol. II Kar-Z (London 1969-70); Rust: Jazz Records A-Z 1932-1942 (no place or date, about 1965); Jepsen: Jazz Records 1942-1962. Vol. I: A-BL; vol. 5-8: M-Z (tryckta i Danmark 1963-65, delvis lösa i bindningen); S:e: Jazz Records 1942-1965 vol. 2-4a-b: Bl-Iwr (tryckta i Danmark 1966-69, lösa i bindningen); S:e: Jazz Records 1942-1969. Vol 4c-d:J-L (utan ort och år), Nicolausson: Svensk jazz diskografi (Stockholm 1953); Englund: Jazz på Cupol (Stockholm 1982); Osgood: So this is Jazz (Boston 1926); Langrige: Your Jazz Collection (London 1970); diverse diskografier över bl.a Jelly Roll Morton; Duke Ellington; Woody Herman; Fats Waller; Jimmy Rodgers; Stan Kenton
Varenr: 5280080
20:02:00
Se mere
Sven Møller Kristensen med illustrationer af Arne Ungermann. 'De syv porte', 1955
Sven Møller Kristensen med illustrationer af Arne Ungermann, melodier af Bernhard Christensen. 'De syv porte'. Gyldendals Boghandel Nordisk Forlag. København, 1955. Fremstår med brugsspor, slitage i ryggen, klisterpapir indvendig.
Varenr: 5280729
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2019
20:07:00
DKK 700
Den store danske Encyklopædi (20)
Den Store Danske Encyklopædi, Gyldendal. Bestående af bind1-20. Mindre/ minimale brugsspor på sider, dog par omslag med mærker. (20)
Varenr: 5279473
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2019
20:10:00
Longitude tidskrift från de sju haven
TIDSKRIFTER, 34 st, "Longitude, tidskrift från de sju", nr 1-35 (nummer 13 ej utgiven)
Varenr: 5280121
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
20:43:00
Se mere
Karta Ångermanland Medelpad Jämtland Hermelin
KARTA ÅNGERMANLAND, MEDELPAD, JÄMTLAND, Hermelin, S. G., - Örnsköld, P. A., Charta öfver Ångermanland, Medelpad och Jämtland. 1797. . Delvis kolorerad graverad karta med kartusch i svart och vitt, ca 515x640 mm. Fint avdrag.
Varenr: 5280130
20:52:00
Se mere
Wallerius geologi 1776
WALLERIUS GEOLOGI 1776. WALLERIUS, JOHAN GOTTSCHALK. Tankar om verldenes, i synnerhet jordenes, danande och ändring; författade af Johan Gottsch. Wallerius, ridd. af Kongl. Wasa-Orden; f. d. chemiae, metallurg. och pharmac. prof. vid Kongl. Academ. i Upsala; ledamot af den Kongl. Svenska och Kejserl. Vet. Academierne, samt Societ. Lit. Ups. Stockholm, hos Henr. Fougt, 1776.. 8:o. 193 x 118 mm. (6), 183, (1 blank, 4) s. 1 utvikbar graverad plansch. Oskuren, i nött samtida pappband. Enstaka småfläckar, i övrigt ren inlaga. Raderad namnteckning på främre pärmerns insida.. . Johan Gottschalk Wallerius' (1709-1785) på ålderdomen författade verk är ett senkommet försvar för den gammaltestamentligt grundade synen, enligt Sten Lindroth, Svensk lärdomshistoria, "ett levande fossil redan när den utkom".
Varenr: 5280132
20:54:00
Se mere
Olof Rudbeck Fogelboken 2 band i kassett
OLOF RUDBECK, Fogelboken I-II, 1985, faksimilutgåva av samtliga kolorerade fågelplanscher i Olof Rudbeck d.y:s Fogelbok, nr 1079/1499, blå linneband i kassett. 2 vol.
Varenr: 5280134
20:56:00
Se mere
Dansk salmebog med bladguld 1800-tallet.
Dansk salmebog, trykt i København, 1887. Helvelourindbundet med forgyldte detaljer med korsfæstelsesmotiv Fremstår med fugtpletter, samt aldersrelateret brugsslitage.
Varenr: 5281037
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
20:57:00
Samling bøger om jazz (100 - 105 stk)
Samling bøger om jazz / jazzhistorie. Variable brugsspor (ca. 100-105 stk.)
Varenr: 5283111
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:14:00
Verve 1952:27-28
Verve. Revue artistique et littéraire. Vol. I, no 1 . Paris (Éditions de la revue Verve) 1937, 4 litografier efter Léger, Miró, Rattner, Borés, m.m., mått ca 36x27
Varenr: 5280187
21:49:00
Se mere
Birmanisches Buch handgeschrieben
Birmanisches Buch handgeschrieben auf Palmblättern. Die Blätter sind zwischen zwei schützenden Holzbrettern Länge ca. 58cm, Höhe ca. 3,5cm, Breit ca. 5,5cm Gebrauchspuren
Varenr: 5249824
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:46:10
DKK 298
Böcker varia
BÖCKER, 18 st, varia, pergamentband, 1658, svenska psalmboken 1844, teologi, uppbyggelselitteratur, flera med Tor Andraes exlibris, Laurentii Fornelii, Kyrko postilla, 1697, Svenska folkets Sago häfder, 3 vol, 1840-tal, Skaldestycken satta i musik, 1700/1800-tal, Lilla barntidningen, 1870-tal, Vitalis samlade dikter, 1837,
Varenr: 5281848
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:38:00
Se mere
Inbudnda tidsskrif
TIDSKRIFTER, inbundna, huvudsakligen 1950-tal, i huvudsak, "Form" & "Byggmästaren"
Varenr: 5281929
17:20:00
Se mere
Samling brev 1600-1700-tal
BREVSAMLING, ca 20 brev, lappar mm, daterade främst under 1700-talet, bland annat nämns Anders Jonson, Eric Cederhielm, Robert LIndber, Jonas Andersson
Varenr: 5281934
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2019
17:30:00
Se mere
Jean Dubuffet. Coucou Bazar, bal de l'hourloupe. 1973.
Jean Dubuffet. Coucou Bazar. , bal de l'hourloupe. 1973. Gedichtsband mit Fotoabbildungen und Collagen. Nummerierte Edition. Exemplar 453/500. Verlegt von Pace Editions für den S.R. Guggenheim Museum, 1973. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 5274956

DKK 1.862 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
19:41:00
DKK 559
Walt Disney, Anders And & Co., 1949-1958, stor samling komplette årgange.
Walt Disney, Anders And & Co., 1949-1958, stor samling komplette årgange. Bestående af: komplette årgange: 1949 - Marts - December. I alt 10 Stk. 1950 - 1-12 samt 11B. I alt 13 stk. 1951- 1-12 samt 11B I alt 13 stk. 1952 - 1-12 samt 2B, 9B og 11B. I alt 15 stk. 1953 - 1-12. I alt 12 ...
Varenr: 5261803
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:43:00
DKK 6.000
Bibel, Edition Ars Dona
Bibel, Edition Ars Dona, goldgeprägte Bibel mit farblichen Illustrationen, Einband aus Leder mit goldfarbenen Kreuz und Kanten. L. 22cm, B. 16,5, T. 7,5cm. Altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 5263220
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:43:00
DKK 298
Rubrik annonce i Ekstra Bladet
Rubrik annonce i Ekstra Bladet - 2 spalter á 345mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Varenr: 5101702

DKK 3.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-03-2019
12:00:00
DKK 1.900
Varenr: 5101712

12:13:00
DKK 1.900
Wrights Svenska fåglar 3 vol
WRIGHTS FÅGLAR (3). WRIGHT, MAGNUS, - WILHELM, - FERDINAND VON. Svenska fåglar. Efter naturen och på sten ritade af M., W. och F. von Wright. Text Einar Lönnberg. I-III. Andra upplagan. Stockholm, Förlaget Svenska Fåglar, del 1 1924, del 2 och 3 1929. Kolorerade litograferade planscher o. a. illustrationer. Bruna klotband. 3 vol.
Varenr: 5283483
DKK 3.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
15:26:00
Se mere
Hjemmets bibel. Læderindbunden, med guldsnit, fra 1936
Hjemmets bibel. Læderindbunden med guldsnit. Fra 1936. Martins forlag København. 33 x 23 cm. med brugsspor og familienoteringer.
Varenr: 5284386
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-03-2019
15:31:00
Columella: Om Landøkonomi v/Jens Frechland 1806. Bind 1.
L. F. Moderatus Columella om Landoekonomi oversat og oplyst med theoretsike og praktiske Anmærkninger af Jens Frechland, Præst ved Hans Kongl. Majestæts Søetet. I-II. Kbh., 1806-07. Originalt halvlæderbind med rygforgyldning marmoreret forsatspapir. Kobberstukne vignetter på titelbladene. ...
Varenr: 5269016
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2019
19:32:00
Ennes om Karl XII:s krigare 2 vol.
KARL XII. ENNES, B. A. (2). Biografiska minnen af konung Carl XII:s krigare, samt andre embetsmän och personer under denna konungs tid, fångne i Ryssland, flygtige i Turkiet, eller dödskjutne i fält. Med bilagor. I-II. Stockholm (P. Sohm) 1818-19. . . 8:o. (24), (1)-702, (6); (16), (1)-462, (saknar sista 14 opaginerade sidorna, register d. II, rättelser m.m.) s. . Något nötta bruna nära samtida hfrbd, lätt blekta guldornerade ryggar. Enstaka brunfläckar. Exlibris Ernst och Hilda Hagelin. 2 vol.
Varenr: 5284822
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-03-2019
10:00:00
Se mere
Ihres Swenskt dialect lexicon 1766
(IHRE, JOHAN). Swenskt dialect lexicon. Hvarutinnan uppteknade finnas the ord och talesätt, som uti åtskilliga Svea rikes landsorter äro brukelige, men ifrån allmänna talesättet afvika. Till upplysning af vart språk, och bevis om thes ömnighet igenom trycket utgifvet. Upsala 1766.. . Liten 4:o (ca 210x160 mm. (12), (1)-200 s. . Senare (sent 1800-tal) nöltt brunt hfrbd, nött guldornerad rygg, marmorerade snitt. (L. W. Levin bokbindare, Upsala).
Varenr: 5284823
DKK 1.282 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-03-2019
10:02:00
Se mere
 1 2 3 4 5  >>