Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
   Varer pr. side   11 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Aakjær, Svend; m.fl.: 'København Før og Nu', bind 1-6 + Lebech, Mogens: 'Gamle Københavnske Billeder' (7)
Aakjær, Svend; m.fl.: 'København Før og Nu', bind 1-6 + Lebech, Mogens: 'Gamle Københavnske Billeder'. Alfred G. Hassings Forlag, 1949-1950. Indbundet i halvlæder. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (7)

Varenr: 6144730
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2022
15:16
Den Grundlovgivende Rigsdagsforsamling i 2 bind 1848-49 (2)-49 (2)
Den Grundlovgivende Rigsdagsforsamling. Beretning om Forhandlingerne paa Rigsdagen. 2 Bind, nr. 1-l88 og l89-492. Kjøbenhavn, Bianco Luno, 1848-49 + 1849. Format 33 x 4/6,5 x 26 cm. Aldersrelateret stand med en del brugsspor, indvendig med nogen misfarvning og pletter.

Varenr: 6123463
DKK 25.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2022
18:47
DKK 10.000
Danmarks Vilde Planter. Bind 1-2. (2)
Danmarks Vilde Planter. Bind 1-2. Med et udvalg af Vore Nordiske Landes Flora. Tegninger af Henning Anton. I redaktionen Professorerne Knut Fægri og Erik Hultén samt professor Tyge W. Böchner. Branner og Korch, København 1958. Halvlæderindb. med guldskrift. Fremstår med håndteringsspor. (2)

Varenr: 6134346
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:48
Illustreret Familiejournal 1899/1900 (2)
Illustreret Familiejournal 1899/1900. To komplette indbundne samlinger af Illustreret Familiejournal fra 1899 og 1900. Fremstår med brugsspor, enkelte løse sider. (2)

Varenr: 6141019
20:59
Abraham Ortelius. Dobbeltkort over Hessen og Holsten, 1579
Abraham Ortelius. 'Hassiae descriptio...' / 'Holsatiae descrip.' Randkoloreret kobberstik, 1579. Gengivet i Abraham Ortelius' 'Theatrum Orbis Terranum'. 34 x 49 (50 x 64) cm. Rammeglas fremstår med rester efter labels.Abraham Ortelius regnes som en af 1500-tallets vigtigste nederlandske ...

Varenr: 6087593
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:09
Johan Krohn. 'Peters Juul. Vers for Børn', 1870
Johan Krohn. 'Peters Juul. Vers for Børn' med 24 tegninger af Pietro Krohn. Fr. Wøldikes Forlag, København 1870. Slidt eksemplar. Side 8 mangler. Defekt ryg. Fremstår med syrepletter og påtegning på forsiden.

Varenr: 6138120
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:27
Samling kunstlitteratur og udstillingsbrochurer, overvejende Cobra
Samling kunstlitteratur og udstillingsbrochurer, overvejende Cobra. I alt ca. 55 stk.

Varenr: 6137368
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-01-2022
19:28
H. C. Andersen. 'Eventyr og Historier. Med Illustrationer efter Originaltegninger af V. Pedersen', bind I-II, 1873 (2)
H. C. Andersen. 'Eventyr og Historier. Med Illustrationer efter Originaltegninger af V. Pedersen'. C. A. Reitzels Forlag, 1873. Bind I-II. Indbundet i halvlæder. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder syrepletter på papir samt små rifter i ryg. (2)

Varenr: 6144825
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
19:57
Johannes Ewalds Samtlige Skrifter, 1780-91, i 4 bind (4)
Johannes Ewald (1743–1781). 'Johannes Ewalds Samtlige Skrifter', eksemplar på skrivepapir, forlagt ved Christian Gottlob Prost, København 1780-1791. I 4 bind. Illustreret med kobberstik, som i bind 1 er tegnet af Nicolai Abildgaard bortset fra forfatterportrættet. Abildgaards ugenerte afbildinger...

Varenr: 6139320
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2022
20:02
Walt Disney. Samling 'Den Store Hvide'-bøger (15)
Walt Disney. Samling 'Den Store Hvide'-bøger. Bestående af: 365 dage med Anders And (i folie samt originalt kartonomslag). 365 Dage Med Anders And (i folie) 365 Dage Med Anders And (i delvist brudt folie) 365 Dage Med Mickey Mouse (i folie samt originalt kartonomslag) Den Store Bog Om Os To ...

Varenr: 6137858
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
20:11
Stor samling kogebøger, bl.a. Marcus Looft, 18.-21. årh. (ca. 1300 stk.)
Stor samling dansksprogede kogebøger, ca. 1300 stk. Ældste bog er Marcus Looft: 'Den Kongelige Danske og i Henseende til alle Slags Maader fuldstændige Koge-, Bage- og Syltebog eller syv hundrede og ti Anviisnings-Regler indrettet for Herskaber og fornemme Familier saavelsom for alle og enhver ...

Varenr: 6144571
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
20:39
DKK 10.000