Vurdering
123»   Varer pr. side   75 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Harari Collection
THE HARARI COLLECTION of Japanese Paintings and Drawings, compiled by J Hillier, tre volymer, Lund Humphries, 1970-73

Varenr: 5633824
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
10:06
Se mere
Hemann géographie 1836
FRANSK GEOGRAFI. HEMANN, H. N. Nouveau manuel de ge´ographie... Paris (1836?). . Liten 8vo (135x80 mm). Graverad frontispis. 8 utvikbara litograferade kartor och planscher.. Samtida halvklotband.

Varenr: 5633848
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:54
Se mere
Rudbeck's Book of birds in facsimile
RUDBECK'S BOOK OF BIRDS IN FACSIMILE. RUDBECK, OLOF THE YOUNGER / LÖWENDAHL, BJÖRN (ed.). Olof Rudbeck's Book of Birds. A Facsimile of the Original Watercolours [c. 1693-1710] of Olof Rudbeck the Younger in the Leufsta Collection in Uppsala University Library. I-II. Stockholm, Björck & Börjesson, 1986.. Folio. 443 x 292 mm. 99, (1 blank, 8, 1 blank, 1); (4) pp. and 165 colour plate-leaves. Publisher's blue cloth with gilt titles on spines. 2 volumes in original gild decorated blue cloth slipcase.. I: Text.. II: Plates.. . Edition limited to 500 numbered copies. This is number 357.. . As new. Comes paper-wrapped in printer's delivery box.. . Olof Rudbeck the Younger (1660-1740), Swedish linguist and naturalist. He lectured on ornithology at Uppsala in 1727-31, with Linnaeus, amongst others, in the audience. The book of birds was begun already in 1693, but wasn't published until 1985.. . From the library of Swedish antiquarian bookdealer Björn Löwendahl (1941-2013).

Varenr: 5633926
13:30
Se mere
K.L. Rahbek 'Den danske Tilskuer' 28 bind. (28)
K.L. Rahbek (1760-1830). 'Den danske Tilskuer'. Bind 1 - 28. Trykt ved Johan Frederik Schults, København 1791-1804. Læderindbundne. Mål: 18 x 11 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (28)

Varenr: 5547328
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
14:28
DKK 500
Handkolorerade kopparstick, 1807
KOPPARSTICK, 32 st ur Carl Iser: "Natural Historia", andra bandet, Örebro 1807, handkolorerade kopparstick, papper med vattenmärken, ca 25x19,5 cm

Varenr: 5633963
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 07-04-2020
14:44
Se mere
Ludvig Holbergs Epistler (5)
Ludvig Holbergs Epistler. Udgivne med oplysende Anmærkninger af Chr. Bruun 1865-75. Bind 1-5. Forlag Thieles Bogtrykkeri. Ryg med læderindbinding. Brugsspor, herunder fugtpletter(5)

Varenr: 5634658
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 07-04-2020
15:03
Karta Bohemia ca 1760
KARTA, Tobias Conrad Lotter: "Mappa Geographica Regnum Bohemia cum Adjunctis Ducatu Silesiae et Marchionatib, Moraviae et Lusatiae", ca 1760, handkolorerad, ca 58x49 cm

Varenr: 5634149
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 07-04-2020
19:58
Se mere
Burmesisk skriftsamling/bedetavle, træ, 1500-/1600-tallet
Burmesisk skriftsamling/bedetavle, træ, 1500-/1600-tallet. 1900-tallet. Islamisk skriftsamling på papirstynde træblade, som er forbundet vha. en snor, med permer, H. 5 cm, B. 43 cm, D. 6 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, kraftig patinering, revner, lette stødmærker på ...

Varenr: 5585315
DKK 5.588 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:25
DKK 298
Likpredikan över Johan Bergenstjerna
LIKPREDIKAN ÖVER JOHAN BERGENSTJERNA. [Bergenstjerna] ALCINIUS, ABRAHAM. Christeligh lijk-predikan, som för närwarande höge och förnähme sampt folckrijke försambling bleff hållen uthi Stockholm och St. Jacobs kyrckia åhr 1678 den 12 Maij tå hans kongl. may:ts wår allernådigste konungz och herres troo mans ammirals och ammiralitetz rådz then edle och wälborne herres H. Johan Bärgenstiernas herres til Haddenäs, etc döde lekamen medh wederbörlig heder och prydnad dhersammastädes wartd begrafwen aff kongl. ammiralitetz predikanten Abraham Alcino. Stockholm, hos Niclas Wankijff, (1678).. 4:o. 178 x 138 mm. 44 s. Senare pappband. Några småfläckar. Nära skuren, partiella förluster av rubrik och paginering.. . Johan Bergenstjerna (1618-1676) var en svensk amiral. 1646-51 var han i holländsk örlogstjänst och gjorde i samband därmed en resa till Ostindien och Japan.. . Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Varenr: 5634191
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
20:40
Se mere
En samling Anders And & Co. solo-hæfter, 1953-55 (34)
En samling Anders And & Co. solo-hæfter bestående af nr. 1 - 34 udgivet 1953-55. Fremstår med små aldersrelaterede brugsspor. (34)

Varenr: 5619300
DKK 8.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 07-04-2020
20:41
S:t Barthélemy, 7 vol.
ST. BARTHELEMY.(7). Kongl. Maj:ts nådige kungörelse, til hämmande af obetänkte utflyttningar til ön St. Barthelemy... 1786. (4) s. Oskuren. + Kongl. Maj:ts nådiga kungörelse, som förklarar ön St. Barthelemy i Westindien för en fri hamn eller porto franco... 1785. (Kongl. tr.) u.å. (1785). (4) s. Oskuren, ovikt.+ Kongl. maj:ts nådiga reglemente, angående styrelsen å ön St. Barthelemy i West-Indien. Gifwit Upsala slott then 31 october 1786. (Kongl. tr.) u.å. (1786). (8) s. Ouppskuren. + Kongl. maj:ts nådiga förordning, angående tiden så wäl för borgenärer å öen St. Barthelemy at bewaka deras fordringar uti de inom Sweriges rike sig yppande consurs-twister.... Gifwen Drotttnigholms slott den 7 september 1791. (Kongl. tr.) u.å. (1791). (8) s. Oskuren, påskrift med bläck. +Kongl. Maj:ts nådiga kungörelse, rörande rätter domslut i mål. som angå Gouverneurens å öen St. Barthelemy förhållande i embetet. Gifwen Stockholms slott den 6 september 1797. (Kongl. Tryckeriet) u.å. (1797). (4) s. (2 e

Varenr: 5634197
20:46
Se mere
Anders And. Samling tegneserier, ca. 550 stk (2)
Anders And. Samling tegneserier, ca. 550 stk. 1960-1990'erne. Enkelte fra 1950'erne. Enkelte gavehæfter medfølger. Overvejende i pæn stand. De ældre eksemplarer 1950-1960-erne dog med slitage og defekter i ryg. 2 kasser. (2)

Varenr: 5626598
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
20:46
DKK 450
Äldre utrikeshbandel m. m., 10 vol.
ÄLDRE UTRIKESHANDEL M. M. (10). Parti bestående av offentliga tryck angåendse handelskompanier m. m. 1700-tal och 1800-tal.. Kongl. maj:ts nådiga resolution angående Sweriges siöfart och handel på Levanten, gifwen Stockholm i Råd-Cammaren, den 20. febr. anno 1738. Stockholm, uti det Kongl. Boktryckeriet, (1738). 4:o. (8) s. Oskuren. Vikt 2 gånger.. + Ihro königl. Majestät erneüertes offenes Privilegium , die Fortsetzung der Fahrt und des Handels nach Ost-Indien betreffend. Gegeben im Raht den 17 Junii Anno 1746. Stockholm, Pet. Momma, (1746). 4:o. (28) s. Oskuren, 3 vikta lösa ark och ett ovikt halvark.. + Kongl. maj:ts förnyade öpne privilegium, angående fartens och handelens fortsättiande på Ost-Indien. Gifwit Stockholm i Råd-Cammaren then 17 junii 1746. Stockholm, hos Pet. Momma (1746). 4:o. (24) s. Oskuren, vikt 2 gånger.. + Kongl. maj:ts nådiga privilegium för et compagnie eller slutit bolag til idkande af hwalfisk-fänge wid Grönland och Straet Davis, med mera. Gifwit i lägret wid

Varenr: 5634211
21:00
Se mere
Konstlitteratur
KONSTLITTERATUR, 26 band, bland annat "Kunst Preis Jahrbuch" och Robert von Hirsch, höjd ca 20-33 cm

Varenr: 5634248
21:37
Se mere
Freds- och vänskapstraktater m. m.,16 vol.
FREDS- OCH VÄNSKAPSTRAKTATER M. M. (16). Parti omfattande fredfördrag, allianstraktater och andra överenskommelser mellan svenska kronan och utländska stater, 1700- och 1800-tal.. Bland annat med Tunis (1736), Algere (1729), Tripolis (1741), de bägge Sicilierna (1742), Genua (1796), Preussen (1747).. . Inalles 16 tryck. Välbevarade och rena exemplar.. . Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013).

Varenr: 5634251
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
21:40
Se mere
Svensk skönlitteratur
SVENSK SKÖNLITTERATUR. (10). CHORAEUS, MICHAËL. Samlade skaldestycken. Örebro (N. M. Lindh) 1815. . . 8:o (ca 193x125 mm.). (3), IV-XXXIV, (3), 4-241, 240, 243, 144-145, 246, 147-150, 251- 311, (1 blank) s. . Något nött brunt samtida hfrbd, guldornerad rygg. Gammal namnteckning pä titeöbladet Anders Garberg. Med flera i olika samtida hfrbd. 10 vol. . . Med flera omfattar: Stjernstolpe: Vitterhets-stycken. I-II (Stockholm 1827-29); Malmström: Dilter. I-II (Upsala 1845-47); Wadman: samlade skrifter. Andra tillökade upplagan.. I + Bihang (II utkom, Stockholm 1855); Stragnelius: Samlade skrifter. I-III (Stockholm 1824-26); Dahlström: Teckningar ur hvsardagslivet. Med text af Norna Gäst (Stockholm 1858).

Varenr: 5634265
21:54
Se mere
Helmut Newton, book / picture book, 'Sumo', Taschen Verlag, 1999
Helmut Newton, book / picture book, 'SUMO', Taschen Verlag, 1999. Original hand-signed edition, book inside cover on matching stand, numbered consecutively, no. 04761, 464 pages, book H 71.5cm, W 50.5cm, stand H 75cm, W 53cm, D 52cm, scuffing commensurate with age, cracks, scratches and faults in...

Varenr: 5264217
DKK 30.545 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:55
DKK 16.018
H. C. Andersen skrifter
H. C. ANDERSEN (14). skrifter ur Laurids Fabech, Århus, samling, med dennes exlibris,. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Lykke-Peer, C.A. Reitzels Forlag, Kjøbenhavn 1870, första upplagan, samtida band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Mulatten. Originalt romantisk Drama i fem Akter, C.A Reitzel, Kjøbenhavn, 1840, första upplagan, senare band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Nye Eventyr og Historier. Første Række och Anden Række, i ett band, Kjøbenhavn, C.A. Reitzel, 1860 / 1866, senare band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Historier, C.A. Reizels Forlag, Kiøbenhavn 1852, första upplagan, senare band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Eventyr og Historier. Ny Samling 1872, Kjøbenhavn, C. A. Reitzels Forlag, 1872, samtida band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Digte, gamle og nye, Kjøbenhavn, C. A. Reitzels Forlag, 1847, första upplagan, samtida band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Historier, Kjøbenhavn, C. A. Reitzels Forlag, 1852, samtida band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Ahasverus, Kjøbenhavn, C. A. Reitzels Forlag, 1848, först

Varenr: 5635006
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 08-04-2020
10:34
Se mere
H. C. Andersen förstautgåva 1829
H. C. ANDERSEN. skrift ur Laurids Fabech, Århus, samling, med dennes exlibris,. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Kjærlighed paa Nicolai Taarn eller Hvad siger Parterret. Heroisk Vaudeville. i 1 Act, 55 sider, C.A. Reitzel, København 1829, första upplagan, senare band

Varenr: 5635064
12:42
Se mere
H. C. Andersen samling
H. C. ANDERSEN (21). skrifter ur Laurids Fabech, Århus, samling, med dennes exlibris,. 1900-tals utgåvor på danska, flertalet med illustrationer, någon i numrerad upplaga

Varenr: 5635067
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 08-04-2020
12:48
Se mere
H. C. Andersen förstautgåva
H. C. ANDERSEN. skrift ur Laurids Fabech, Århus, samling, med dennes exlibris,. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Nye Eventyr 1.-3.Samling, C.A. Reitzels Forlag, Kjøbenhavn 1845, första upplagan, senare band

Varenr: 5635085
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 08-04-2020
13:34
Se mere
H. C. Andersen förstautgåvor
H. C. ANDERSEN (5). skrifter ur Laurids Fabech, Århus, samling, med dennes exlibris,. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Mit livs Eventyr, 589 sid, C.A. Reitzel, København, 1855,. första upplagan, samtida band, även exlibris 'Tage la Cour'. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. H. C. Andersen's historier, Kjøbenhavn, C.A. Reitzel, 1855, första illustrerade upplagan med 55 illustrationer efter originalteckningar av Vilhelm Pedersen, samtida band, även exlibris 'Tage la Cour', skadad rygg. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Kun en Spillemand. Original Roman i tre Dele. 1.-3. Deel, Kjøbenhavn, C.A. Reitzel, 1837, första upplagan, samtida band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Vignetter til danske Digtere, Kjøbenhavn, C.A. Reitzel, 1832, första upplagan, senare band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. At være eller ikke være. Roman i tre Dele, Kjøbenhavn, 1857, första upplagan, samtida band

Varenr: 5635104
14:22
Se mere
H. C. Andersen specialutgåvor
H. C. ANDERSEN (22). skrifter ur Laurids Fabech, Århus, samling, med dennes exlibris,. 1900-tals utgåvor i limiterade och / eller numrerade upplagor, facsimil med originalillustrationer, nya illustrationer mm

Varenr: 5635116
14:46
Se mere
H. C, Andersen samling
H. C. ANDERSEN (40). skrifter ur Laurids Fabech, Århus, samling, med dennes exlibris,. 1900-tals utgåvor, flertalet på danska, några praktband

Varenr: 5635128
15:18
Se mere
H. C. Andersen 3 skrifter
ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. ur Laurids Fabech, Århus, samling, med dennes exlibris, 3 skrifter i 1 band; "Mulatten", Originalt romantisk Drama i fem akter Kjøbenhavn, 1840, första upplagan; "Maurerpigen" Original Tragedie i fem Akter, Kjøbenhavn, 1840, första upplagan; "Billedbog uden Billeder", Kjøbenhavn, C. A. Reitzel, 1840, första upplagan, samtida band

Varenr: 5635132
15:22
Se mere
Robert Sayer A New Map of the Northern States
A NEW MAP OF THE NORTHERN STATES, Robert Sayer, Laurie & Whittle, London 1794, containing The Kingdoms of Sweden, Denmark and Norway, kolorerad, ca 46x64 cm

Varenr: 5635152
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
16:12
Se mere
Samling vintage tegneserier fra 1970'erne og 1980'erne (61)
Samling vintage tegneserier fra 1970'erne og 1980'erne bestående af: Tintin: nr. 1 (6. opl Carlsen), 2 (6.opl. Carlsen) 3 (3. opl. Illustrationsforlaget) 4 (3. opl. Illustrationsforlaget) 5 (7. opl. Carlsen) 6 (7. opl. Carlsen) 7 ( 5 opl. Carlsen) 8 (6. opl. Carlsen ) 9 (1. opl. ...

Varenr: 5632302
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-04-2020
18:14
DKK 700
H. C. Andersen, 3 förstautgåvor
H. C. ANDERSEN (3). skrifter ur Laurids Fabech, Århus, samling, med dennes exlibris,. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Aarets tolv maaneder, tegnede med blæk ogg pen. Köpenhamn, 1833. första upplagan, senare band, bokbindare Knud Vejlø, Århus, etikettmärkt. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Skyggebilleder af en Reise til Harzen, det sachsiske Schweitz ec.ec., i Sommeren 1831, Kjøbenhavn, C.A. Reitzel, 1831, första upplagan, senare band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. De to Baronesser. Roman i tre Dele. 1.-3. deel, Kjøbenhavn, C.A. Reitzel, 1849, första upplagan, senare band

Varenr: 5635272
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 08-04-2020
19:36
Se mere
H. C Andersen skrifter
H. C. ANDERSEN (5). skrifter ur Laurids Fabech, Århus, samling, med dennes exlibris,. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. I Sverrig, C.A. Reitzel. Kjøbenhavn. 1851, första upplagan, samtida band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. H.C. Andersen's Eventyr, Med 125 Illustrationer efter Originaltegninger af V. Pedersen, skaarne i Træ af Ed. Kretzschmer, C.A. Reitzel, København 1850, första upplagan, samtida band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. Samlede Digte, Kjøbenhavn, C.A. Reitzel, 1833, första upplagan, samtida band. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. En digters bazar, C.A. Reizels Forlag, Kiøbenhavn 1842, första upplagan, samtida band, skadad rygg. ANDERSEN, HANS CHRISTIAN. O. T. original Roman i to Dele, Kjøbenhavn, C. A. Reitzels Forlag, 1836, första upplagan, samtida band

Varenr: 5635278
19:41
Se mere
Colani, Werksverzeichnis / Ausstellungskatalog, 'Katalogbuch zur Ausstellung', 2004
Colani, Werksverzeichnis / Ausstellungskatalog, 'Katalogbuch zur Ausstellung', 2004. Werksverzeichnis zur Ausstellung von Colani 2004, H.4cm, B.24cm, L.31cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Varenr: 5588484
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
19:48
DKK 298
123»