Vurdering
12345»   Varer pr. side   124 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Böcker
HANDBÖCKER (19) konsthantverk, mattor, glas, porslin m m

Varenr: 5912875
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
11:30
Se mere
Baptista Homann, karta
BAPTISTA HOMANN, "Regni Daniae..." ca 1730, bladmått ca. 54x61 cm, oramad

Varenr: 5912917
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-01-2021
13:18
Se mere
Charles Robert Bree, litografier
CHARLES ROBERT BREE: "A History of the Birds of Europe not Observed in the British Isles", 1875, 48 litografier, föreställande 38 fåglar + 10 ägg, bladmått: ca 25x16,5 cm

Varenr: 5912962
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-01-2021
15:10
Se mere
Bog: Das Deutsche Corpsleben - 1902
Bog: Das Deutsche Corpsleben udgivet 1902 med 60 tryk efter originaltegninger af C. W. Allers. Brugsspor, lidt pletter.

Varenr: 5796549
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
18:54
DKK 500
Ann Münchow, drei Fotobände / Bücher, Deutschland (3)
Ann Münchow (1923-2020), drei Fotobände / Bücher, Deutschland. Drei Fotobände von Ann Münchow mit überwiegend monochomatischen Fotografiedrucken, darunter 'Gestein' (2013), 'Gewebt und Gesponnen' (2016) und 'Natur Traum Spur', 31x31cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, minimale ...

Varenr: 5899840
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
19:49
DKK 298
Beatrix Potter, Konvolut Bücher / Bilderbücher / 32 Bände, 'Peter Rabbit', Frederick Warne & Co, London, 1980er und -90er Jahre (32)
Beatrix Potter (1866-1943), Konvolut Bücher / Bilderbücher / 32 Bände, 'Peter Rabbit', Frederick Warne & Co, London, 1980er und -90er Jahre. Konvolut bestehend aus 32 Bänden der Geschichten von 'Peter Rabbit', jeweils mit farbigen Illustrationen und originalen Umschlägen, Auflagen vorwiegend aus ...

Varenr: 5882818
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:34
DKK 335
Drei Landkarten, Papier, Frankreich (3)
Drei Landkarten, Papier, Frankreich. Konvolut bestehend aus drei auf Papier gedruckte Landkarten mit den Abbildungen der großbritannischen Inseln, dem deutschen Reich, sowie des antiken Griechenlands mit dem Ägäischen Meer, jeweils mit franzöischen Bezeichnungen versehen und hinter Glas gerahmt, ...

Varenr: 5877954
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:38
DKK 298
Helsides annonce i Ekstra Bladet.
Helsides annonce i Ekstra Bladet. 6 spalter á 365mm. Skal indrykkes senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Varenr: 5101632

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-01-2021
20:38
Bøger og skrifter, papir, Tyskland, 1700- til 1900-tallet (9)
Tre bøger og seks skrifter, papir, Tyskland, 1700- til 1900-tallet. Samling bestående af ni bøger og skrifter fra 1700- til 1900-tallet, deriblandt en bog med de ti bud, 'Anleitung, Wetterleiter an allen Gattungen von Gebäuden' (1786) samt en kalender fra 1812. Fremstår med aldersrelaterede ...

Varenr: 5877946
DKK 5.960 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:39
DKK 298
Gebr. Höpfel, Lehrmittelanstalt Berlin, Globus / Erdglobus, Holz, Metall, Papier, Deutschland
Gebr. Höpfel, Lehrmittelanstalt Berlin, Globus / Erdglobus, Holz, Metall, Papier, Deutschland. Globus verkleidet mit polychrom bedrucktem Papier, mit einem runen Fuß aus Holz und einem Gestell aus Metall, am Fuß bezeichnet, H.62cm, D.35cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Papier ...

Varenr: 5854442
20:53
DKK 298
Militärbok
BOK: "Karl XII på slagfältet. Karolinsk slagledning sedd mot bakgrunden av taktikens utveckling från äldsta tider", P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1918- 1919, halvfranska band, fem volymer samt mapp med kartor och skisser, format: 35 x 25 cm, samtliga med exlibris.

Varenr: 5913194
21:17
Se mere
Dahlberg Suecia Antiqua 1856 3 vol
ERIK DAHLBERG, Suecia antiqua et hodierna, I-III, 1856, halvfranska band

Varenr: 5913221
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
21:44
Se mere
Albrecht von Haller "D. Alberti Haller..."
ALBRECHT VON HALLER, "D. Alberti Haller...Enumeratio methodica stirpium Helvetiae indigenarum..." Tomus II.: T. 2, Gottingae ex officina Academia Abrami Vandenhoek. MDCCXLII., 1742

Helfranskt band med 6 st upphöjningar på rygg, innehållande 15 kopparstick

Ingår i tema "Botaniska böcker"

Varenr: 5914426
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 26-01-2021
11:00
Se mere
Carl Von Linné "Systema vegetabilum"
CARL VON LINNÈ, "Systema vegetabilum secundum classes ordines genera species cum characteribus et differentiis. Editio decima qvarta...Curante Io. Andrea Murray", Gottingae (Göttingen, J. C. Dieterich) 1784, bok, marmorerade band, rygg med guldpräglad titel , 21 x 13,5 cm.

Varenr: 5914427
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 26-01-2021
11:02
Se mere
Konvolut Bücher / Kunstbücher, 1960er/70er Jahre (6)
Konvolut Bücher / Kunstbücher, 1960er/70er Jahre. Konvolut bestehend aus: Das Bauhaus Weimar, Berlin, 1976, Wim Wenders - Sam Shepard, Parirs, Texas, Berlin, 1984, 50 Jahre Bauhaus, Stuttgart, 1968, El Lissitzky, Dresden, 1967, Andy Warhol, Stockholm, 1969, Melnikov, Princeton, ...

Varenr: 5893226
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
11:05
DKK 335
Botaniska Böcker
BOTANISKA BÖCKER, 12 st, 1800-tal, svensk, dansk och tysk text, Ch. F. Hochstetter "Populäre Botanik", K.Fr. Thedenius "Flora öfver Uplands och Södermanlands..", P. Svensson "Flora öfver Sveriges Kulturväxter", C. Raunklaer " De Danske Blomsterplanters Naturhistorie", (som tidigare ägts av Carl Skottsbergs och bär dennes signatur).

Varenr: 5914473
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 26-01-2021
13:06
Se mere
Botaniska böcker
BOTANISKA BÖCKER, 19 st, 1800-tal, svensk, dansk och tysk text, bla Högberg, Johan Daniel, "Svensk flora, innefattande sveriges phanerogamvexter", Lange, Joh., "Haandbog i den danske flora", Nageli, Karl Wilhelm, "Untersuchungen u¨ber niedere pilze aus dem Pflanzenphysiologischen institut in Mu¨nchen"

Varenr: 5914481
13:22
Se mere
Botaniska böcker
BOTANISKA BÖCKER OCH , 11 st

"Acta floræ Sueciæ". Bd 1 (1921), Centraltr., Stockholm, 1921

Aldén, Björn, "Kulturväxtlexikon", Natur och kultur/LT, Stockholm, 1998

"Blumen-Fibel", vol I-II, Berlin-Grunewald,1960 (tysk text)

Eriksson, Gunnar, Elias Fries och den romantiska biologien, Appelberg, Diss. Uppsala : Univ.,Uppsala, 1962

Knight, A E & Step, Edward, "Hutchinson's Popular Botany", vol I-II, Hutchinsons & Co, London, ? (engelsk text)

Kränzlin, Dr. F., "Abbildungen der in Deutschland und den angrenzenden Gebieten vorkommenden Grundformen der Orchideen-Arten" R. Friedländer & Sohn, Berlin, 1904 (tysk text)

Nordenskiöld, Erik, "Biologins historia: en överblick. 1, Antiken, medeltiden och renässansen", 2. uppl., Björck & Börjesson, Stockholm, 1925

Postma, C., "Växternas mosaik", Natur och kultur, Stockholm, 1960

Tullberg, Tycho, Linnéporträtt: vid Uppsala universitets minnesfest på tvåhundraårsdagen af Carl von Linnés föde

Varenr: 5914494
14:04
Se mere
Top Serien komplet, Bonanza 1-29, Maverick komplet (72)
En samling tegneserier bestående af: Top Serien komplet 1-14, Maverick komplet 1-29, Bonanza 1-29 (72)

Varenr: 5911311
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
14:12
DKK 650
Joahnnes Palmberg
JOHANNES PALMBERG: "Serta florea svecana, eller: swenske örte-krantz. Sammanflätad. Men nu å nyo uplagd och förbättrad, samt wid slutet försedd med en wacker tilökning af många härliga och hälsosamma örter. Af J. B. Steinmejer", Stochholm, J. L. Horrn, 1738, bok, 17 x 10,5 cm.

Ingår i temat "Botaniska böcker".

Varenr: 5914501
14:18
Se mere
Ander Jahan Retzius "Fora virgiliana.."
ANDERS JAHAN RETZIUS, "Flora virgiliana...", Lund, 1809, bok, halvfransk skinnband med marmorerad pärm, rygg med guldpräglad titel, 17,5 x 11 cm.

Ingår i temat "Botaniska böcker"

Varenr: 5914514
15:00
Se mere
Frederick Du Cane Goodman
FREDERICK DU CANE GOODMAN, "Natural History of the Azores or Western Islands", London, 1870, bok, 22,5 x 15 cm, har tidigare tillhört Carl Skottsberg och boken bär dennes namnteckning.

Ingår i tema "Botaniska böcker".

Varenr: 5914523
15:18
Se mere
John Lightfoot Flora Scotia vol I-II
JOHN LIGHTFOOT, "Flora scotica: or, A systematic arrangement, in the Linnaean method, of the native plants of Scotland and the Hebrides", vol I-II London, 1792-1777

Varenr: 5914535
15:42
Se mere
Samling historiebøger, Verdenshistorie, m.fl. (42 bind)
Samling historiebøger. Carl Grimberg, Verdenshistorien, Politikens Forlag, 1965; Danmarks Historie, Pol. forlag, 1963; Europas Kulturhistorie, Pol. Forlag, 1964, bind af Erling Bjøl, m.fl. Variable/alm. brugsspor (42 bind)

Varenr: 5909145
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2021
15:43
Carl Christensen "Den danske botaniks historie"
CARL CHRISTENSEN, 2 delar, "Den danske botaniske historie med tilhørende Bibliografi", København, H.Hagerups Forlag 1924-26, böcker, halvfranska skinnband med marmoreradepärmar, ryggar med guldpräglade titlar, 24,5 x 17 cm.

Varenr: 5914544
16:16
Se mere
KROK + PRITZEL, 2 böcker, Biblioteca botanica
THORGNY KROK, "Biblioteca botanica suecana", Uppsala, 1925, samt G. A. PRITZEL, "Thesaurus Literaturae Botancae", Lipsiae, 1872, böcker, 25 x 18 cm samt 27 x 23 cm.

Varenr: 5914548
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 26-01-2021
16:24
Se mere
Walt Disney. Anders And blade. 1950erne - 1980erne (ca. 75)
Walt Disney. En samling Anders And blade heriblandt : ca. 10 styk fra 1950 erne, og diverse fra 1960erne, 1980erne. Flere med huller, rifler (ca. 75)

Varenr: 5911272
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
16:45
En samling magasiner. Detektivserien, filmklassikere m.fl. (ca.75)
En samling magasiner bestående af: Verden i tekst og billeder 1,3-17, 19-26, 33. CIA 1-13, 15-21 og Detektivserien 1-14 samt Film Klassikere 2-18 samt Fanfarehæfte no 1 fra 1956, Helgenen 2,5,7 og samt otte diverse. Brugsspor (ca. 75)

Varenr: 5911328
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
16:52
Anders And. Guldbøger, udvalgte serier af Carl Barks (14)
Anders And. Guldbøger, udvalgte serier af Carl Barks, best. af årg. 1987-2000. Fremstår med brugsspor. (14)

Varenr: 5913907
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
18:46
Samling af ældre danske tegneserier. Fyrtaarnet og Bivognen, Ferd'nand, Blondie m.m.(17)
Samling af ældre danske tegneserier. 3 hæfter af Fyrtaarnet og Bivognen, 9 hæfter med Ferd'nand fra 40'erne, et hæfte med Blondie fra 1941, en Storm P. malebog(bemalet) m.m. Fremstår med kraftige brugsspor, enkelte hæfter med løse sider og kraftigt beskadiget.(17)

Varenr: 5915040
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:06
DKK 450