Vurdering
   Varer pr. side   14 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Nielsen, Villads (Willads). Troens Bestandighed og Tommel-Finger
Nielsen, Villads (Willads). Troens Bestandighed og Tommel-Finger, efter det Apostoliske Sammenskud udi trende Artickler befattet, som fremstiller os, Troens Fuldefærd Troens Glæde Troens Ende. Udgivet i Kjøbenhavn 1678 af Daniel Paulli og trygt hos Johann Adolph Barmann. 212 s. Fremstår med ...

Varenr: 6095469
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-10-2021
17:17
Næblerød og Aguila. 'New Neighbours'. Bemalet katalog
Frederik Næblerød og Casper Aguila. Katalog, 'New Neighbours' med tekst og illustrationer, bemalet udgave heraf 60.

Varenr: 6105633
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-10-2021
16:28
DKK 450
H. C. Andersen. Samling bøger (21)
Samling bøger af og om H. C. Andersen, bl.a. 'Samlede værker' i 18 bind udg. 2003-2007. Fremstår med minimale brugsspor. (21)

Varenr: 6103625
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-10-2021
20:07
Michael Kvium. To bøger, 'Retrospektiv' samt 'Saligia' (2)
Michael Kvium. To bøger bestående af 'Retrospektiv' af Scheidegger & Spiess, 2020. Håndsigneret på første side. Samt 'Saligia', Dunkers Kulturhus, 2015. (2)

Varenr: 6105632
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-10-2021
21:08
DKK 650
Knold & Tot, Fy & Bi m.fl. Samling tegneserier 1930-40'erne
Knold & Tot, Fy & Bi m.fl. Samling tegneserier 1930-40'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6102457
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-10-2021
08:07
M. Galschiöt. 'Danmark i Skildringer og Billeder af Danske Forfattere og Kunstnere'. (2)
'Danmark i Skildringer og Billeder af Danske Forfattere og Kunstnere'. Udgivet af M. Galschiøt på P. G. Philipsens Forlag, 1887. Bind 1 og 2. (2)

Varenr: 6097519
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-10-2021
14:10
Louis Urban Jürgensen. Horology
Louis Urban Jürgensen 1806-1867. 'Horology'. A very rare collection of engraved plates about watches, watch parts and watch dials taken from 'The Cyclopædia or Universal dictionary of Arts, Sciences and Literature by Abraham Rees, 1820". Later paper binding with loose front cover, pages overall ...

Varenr: 6094603
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 31-10-2021
20:29
DKK 2.800
Hergé. Tintins oplevelser. 16 stk. 1. oplag
Hergé. Tintins oplevelser. 16 stk. 1. oplag hvoraf 4 er hardback og 3 er dobbelttegneserier. Samling Anders And medfølger. Fremstår i overvejende god stand.

Varenr: 6107315
DKK 7.600 DK, Vejle, Dandyvej 31-10-2021
20:30
DKK 6.000
Frederik II bibel, 1589
Frederik II bibel, 1589. Fremstår i aldersrelateret stand, Proveniens: Strickers Hotel, Christiansfeld. Katalog fra auktionen medfølger.

Varenr: 6076475
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31-10-2021
20:45
Vinkatalog fra Nicolas, liste des grands vins 1969 med 10 værker af Bernard Lorjou, offsettryk
Bernard Lorjou (1908-86). Vinkatalog for Nicolas 'Liste des grand vins' fra 1969 med10 kunstværker af Bernard Lorjou 'Le Paradis terrestre', 36 sider, offsettryk, 2 værker kan foldes ud. Med dedikation fra kunstneren.Format 28 x 22 cm. Alm. brugsspor

Varenr: 6107170
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-11-2021
13:10
Den Store Danske Encyklopædi, i tilh. bogskab af kirsebærtræ
Den Store Danske Encyklopædi, i tilhørende bogskab af fineret kirsebærtræ. Skab designet af Tom Stepp. 1. bind udgivet i 1994. Tilh. verdensatlas. 22 bind i alt. Stedvise alm. / mindre brugsspor. H. 123. B. 48. D. 32 cm.

Varenr: 6106334
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-11-2021
14:54
Samling fotobøger. Helmut Newton, Robert Mapplethorpe, Annie Leibovitz mfl. (13)
Samling fotobøger best. af: Helmut Newton 'World Without Men', Annie Leibovitz portrætter 2005-2016, Richard Avedon 'In the American West', Twelvetrees Press 'Robert Mapplethorpe', Helmut Newton 'Big Nudes', Annie Leibovitz 'A photographer's life', Imogen Cunningham 'The Poetry of form', Annie ...

Varenr: 6107231
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 01-11-2021
17:37
Achton Friis. De Danskes Øer samt Danmarks Store Øer (5)
Achton Friis. De Danskes Øer samt Danmarks Store Øer. Bestående af: De danske øer bind I - III. Samt Danmarks store øer bind I - II. Med illustrationer af Johannes Larsen og forfatteren. Grafisk Forlag København. Minimale brugsspor (5)

Varenr: 6106143
18:43
Ældre bøger. M. Ludovici Bail: Summa Conciliorum Omnium m.fl (3)
Ældre bøger, best. af:. M. Ludovici Bail: Summa Conciliorum Omnium (Tomus Secondus) 1723, Divi Ambrosii Mediolanensis episcopi, Opera, Paris 1586, John Fox: The Book of Martyrs or the Arts and Monuments of the Christian Church, London 1811. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage. (3)

Varenr: 6096793
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 01-11-2021
19:25