Vurdering
12»   Varer pr. side   60 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bokverk på franska
LE THEATRE DE FOIRE, AMSTERDAM 1722-1734, 1-10, med ett flertal kopparstick, noter m m, samtda skinnband

Varenr: 5862633
DKK 1.092 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03-12-2020
10:02
Se mere
Bokverk på franska
RECUEIL DES MEILLEURES PIECES DRAMATIQUES (12), I-VIII, 1780-81, skinnband 1749, Bibliotheque choisie...3 volymer, 1749, Letourdie ou histoire, 1754, samtida skinnband samt halvfranska

Varenr: 5861498
DKK 1.457 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03-12-2020
10:36
Se mere
Karta Regni Daniae av Homann
KARTA DANMARK, HOMANN, J. B. Regni Daniae, Nürnberg, kolorerad graverad karta med stor figurativ kartusch med riksvapnet, ca 48x57 cm.

Varenr: 5861529
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 03-12-2020
12:02
Se mere
2 kartor Bellin
KARTOR (2), föreställer norra Europa samt Nordsjön, Bellin samt Bonne, handkolorerade och graverade, daterade 1700-tal ca 35x47-22,5x33 cm.

Varenr: 5861561
DKK 1.457 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03-12-2020
13:18
Se mere
Karta Danmark av Jaillot
KARTA DANMARK. (SANSON) JAILLOT, HUBERT. "Le Royaume de Danemark, ou sont les isles de Seelande et de Fyonie, le duche de Sleswick et les dioeceses de Rypen, Aarhus, Aalborg, Wiborg dans la presquisle de Iutlande, le duché de Holstein ou Holsace... les provinces de Schonen, Blekinge et Hallande dans la Gotlande... Paris ca 1685." Graverad karta, 2 blad ihopsatta. Totalt ca 600x890 mm.

Varenr: 5861629
DKK 1.092 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 03-12-2020
16:10
Se mere
Basilius Besler Nürnberg
BASILIUS BESLER (1561-1629): "Squammata feudentaria maior", Tyskland, Nürnberg, 1700-tal, handkolorerad etsning från the "Hortus Eystettensis, bladmått ca 49x41 cm

Varenr: 5861655
DKK 2.913 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03-12-2020
17:14
Se mere
Von wright litografier
VON WRIGHT, fågelplanscher, 103 st, ur "Svenska fåglar", Stockholm, 1920-29, 2:a upplaga, litograferade, ca 37,5x27 cm, CARL AXEL MAGNUS LINDMAN, 175 st, färglitograferade planscher ur "Lindman, Nordens Flora" II och III, 1920-26, ca 20x15 cm

Varenr: 5861656
DKK 2.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03-12-2020
17:16
Se mere
Äldre böcker
ÄLDRE BÖCKER (92) 1700/1800-tal, företrädesvis på franska, teater, poesi m m, samtida hel och halvfranska band

Varenr: 5861764
DKK 2.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03-12-2020
20:07
Se mere
C.A.M Lindman "Bilder ur Nordens Flora"
C.A.M LINDMAN: "Bilder ur Nordens Flora" - Vol. 1, 1922, 221 litografier, lösa blad, bladmått: ca 23x14 cm

Varenr: 5861777
DKK 1.457 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 03-12-2020
20:20
Se mere
Helsides annonce i Ekstra Bladet
Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - skal indrykkes senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Varenr: 5438112

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-12-2020
21:01
Oken kolorerade litografier
PROF L OKEN, 3 st, handkolorerade litografier, Naturgeschichte, Zoologie, Stuttgart 1843, bladmått ca 30x25 cm

Varenr: 5861823
21:06
Se mere
Gustaf Fröding samlade skrifter
GUSTAF FRÖDING (10) samlade skrifter, I-XVI, 6 volymer, samtida skinnband, Kjellgren samlade skrifter delar 1-3, 2 vol, 1860, samtida halvfranska band, Thomas Thorild, Smalade skrifter, del III och IV, 1824 0ch 1835, senare halvfranska band

Varenr: 5861849
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03-12-2020
21:32
Se mere
Erik Joonsson Dahlberg
ERIK JOONSSON DAHLBERG (1600/1700-tal): Karta, handkolorerat kopparstick ur Samuel von Puferdorf kronik, 1697,
"Urbs Brieltzie in Cuiavia.anno 1657. Oppidum et Castrum Pinschou. anno 1657", ca 27,5x33 cm

Varenr: 5861855
21:38
Se mere
Konvolut Filme / Unterrichtsfilme, 1970er Jahre (17)
Konvolut Filme / Unterrichtsfilme, 1970er Jahre. Kovolut bestehend aus 17 Lehrfilmen in Filmdosen, darunter elf Filme des Instituts FWU, H.12,5-28cm, B.12,5-28cm, T.2-3,5cm, fünf Filme von Klettfilm H.15,5cm, B.12,5cm, T.3,5cm und ein Film der Geyer Werke, H.3cm, D.27,5cm, altersbedingte ...

Varenr: 5813718
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-12-2020
21:25
DKK 298
Karta kopparstick Matthäus Seutter 1732
MATTHÄUS SEUTTER, "Algercum munita metropolis Regni Algeriani...", karta, handkolorerad kopparstick, 1732, ca 49x56 cm.

Varenr: 5862088
DKK 2.913 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 04-12-2020
21:26
Se mere
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365 mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Varenr: 5101657

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-12-2020
21:32
The Making of Stanley Kubrick's
THE MAKING OF STANLEY KUBRICK "2001: A Space Odyssey", Piers Bizony, Taschen, 2015, limiterad utgåva om 1005, varav denna numrerad 0565, fodral i svartlackerad plåt, i originalkartong

Varenr: 5862125
DKK 1.457 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 05-12-2020
11:06
Se mere
Karta kolorerat kopparstick
AUGUST VIND, "Geometrischer Grundris Der Des Heiligen Römischen Reichs Freyen Stadt Nürnberg", karta, kolorerat kopparstick, 1700-tal, 54x60 cm.

Varenr: 5862313
DKK 2.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 05-12-2020
20:24
Se mere
Konvolut Ausstellungskataloge / Kunstbücher, Deutschland (86)
Konvolut Ausstellungskataloge / Kunstbücher, Deutschland. Konvolut bestehend aus 46 verschiedenen Kunst- und Kunstgeschichtlichen Büchern, Katalogen, und Kalendern, sowie 40 Bänden die 'Große Deutsche Kunstausstellung im Haus der Deutschen Kunst zu München' aus den Jahren 1942- 1992, H.9-0.5cm, ...

Varenr: 5643133
DKK 1.341 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-12-2020
20:34
DKK 298
"Miró Lithographs I",
BOK, "Miró Lithographs I", Michel Leiris, Fernand Mourlot, Tudor Publishing Company, New York 1972, innehåller 12 osignerade originallitografier inklusive omslaget, 33 x 26 cm.

Varenr: 5864177
DKK 1.457 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 06-12-2020
10:46
Se mere
Bede the Venerable, Cologne 1534
BEDE THE VENERABLE, COLOGNE 1534. Homiliae Bedae presbyteri Anglosaxonis theologi suo aeuo celeberrimi, aestiuales de tempore & sanctis. Cum indice. Coloniae ex officina Ioannis Gymnici, 1534.
8vo. 155 x 100 mm. 403, ((8, 1 blank, 1) pp. Title with woodcut frame, woodcut device on last leaf. Blind-tooled brown contemporary calf, spine with raised bands, lower clasp with newer leather flap. Recurring small dampstain in lower inner margin and in lower corner the last c. 100 pp.
Exlibris of W. H. Corfield on front board inside, of Victor von Stedingk on front front fly leaf and his note regarding Corfield. On fly leaf verso owner's signature of Hj. Pettersson. Older note in lower margin of title and inscription from the monastery library in Buxheim, its stamp on p. 1.

Varenr: 5864293
DKK 2.913 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 06-12-2020
13:04
Se mere
BOK, "Miro Litographe IV"
BOK, "Miró Lithographs IV ", Nicola and Elena Calas, Maeght éditeur, 1981, folio i förlagets linneband med illustrerat skyddsomslag, verkförteckning över Miro's litografier mellan 1969 och 1972, innehåller sex osignerade originallitografier inklusive omslaget, 33 x 26 cm.

Varenr: 5864320
13:31
Se mere
Österberg ? teckning Norrmalmstorg 1909
TECKNING NORRMALMSTORG. Tuschteckning på styvt papper, monogramsignerad AÖ, ca 390x330 mm. Teckning av julgransförsäljning på Norrmalmstorg, text i övre marginal: "Julbild för ...23/12 1909 (troligen omslag för en tidning).

Troligen Karl Axel Fredrik Österberg, (1866-1952), svensk målare, tecknare och etsare. Han arbetade bl.a. för Söndags-Nisse.

Varenr: 5864326
DKK 1.457 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 06-12-2020
13:37
Se mere
Anders And & Co mm. En samling tegneseriehæfter (ca. 250 stk.)
Anders And & Co. En samling tegneseriehæfter best. af bl.a; ca. 170 blade fra 1950'erne og 1960'erne, heraf ca. 50 stk. indbundne; ca. 60 stk. fra 1970'erne - 1980'erne; ca. 20 Solohæfter, disse med kraftige brugsspor og defekter. Fremstår med varierende brugsspor, herunder en del med defekter. ...

Varenr: 5865522
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-12-2020
15:15
Lapponica
LAPPONICA. SKUM, NILS NILSSON. Same sita - lappbyn. Bilder och lapsk text av Nils Nilsson Skum. Svensk översättning av Israel Ruong. Redaktion Ernst Manker. Stockholm, 1938.
4:o. 303 x 240 mm. 157, (1) s. Rikt illustrerad.
Litet nött rött halvfranskt band med marmorerade pärmpapper och medbundet omslag. Artur Zetterstens namnteckning, daterad 1939, på främre pärmens insida.

(Nordiska museet: Acta Lapponica. II). Artur Zettersten (1871-1946), militär och skidågningsentusiast, skapare av Svenska Skidmuseet. Hans intresse för samiskt liv borde inte vara svårbegripligt.

Varenr: 5864555
DKK 1.092 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 06-12-2020
17:52
Se mere
"Miró Lithographs II"
BOK, "Miró Lithographs II", Raymond Queneau, Maeght éditeur, 1975, folio i förlagets linneband med illustrerat skyddsomslag, innehåller 12 osignerade originallitografier inklusive omslaget, 33 x 26 cm.

Varenr: 5864621
19:10
Se mere
Tintin
TINTIN, 18 st, Carlsen Comics, Illustrationsförlaget och Tintins Äventyrsklubb, 1968-1995

Ingår i tema "Under granen"

Varenr: 5864655
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 06-12-2020
19:44
Se mere
Michael Cooper for Genesis Publications. Kunstfotobog, 'Blinds and Shutters', Limited Edition
Genesis Publications. Fotograf Michael Cooper. Kunstfotobog, 'Blinds and Shutters', Limited Edition. Begrænset til 5000 eks. dette nummer 4014. Signeret af flere kunstnere, heriblandt Bill Wyman, David Hockney, Adam Cooper m.fl. Opbevaret i Gaveboks og flamingo, fremtræder med lette spor efter ...

Varenr: 5838679
DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-12-2020
R. Nielsen. 'Om Tropiske Orchideer og Deres Dyrkning' 1895
R. Nielsen. 'Om Tropiske Orchideer og Deres Dyrkning', Gyldendalske Boghandels Forlag København 1895, 119 s. med l6 farvelitograferede plancher. Fremstår med brugsspor, gulnet, løsnet i ryggen, to løse forsatsblade for og bag, små tilføjede notater i blyant.

Varenr: 5861012
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2020
20:04
Langenscheidt Bibliothek collection of the collected Greek and Roman classic works, Berlin and Stuttgart, 1855-1891 (99)
Langenscheidt Bibliothek collection of the collected Greek and Roman classics, Berlin and Stuttgart, 1855-1891. Collection comprising 99 of 110 volumes from the series of Greek and Roman literature, each: H 17cm, W 12.5cm, D approx. 3.5cm, wear and scuffing commensurate with age, paper strongly ...

Varenr: 5822522
DKK 27.192 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-12-2020
20:07
DKK 13.410
12»