Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   175 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Askfat brons
ASKFAT, brons, fördjupning i form av älgklöv, stämpelmärkt Jägarnas Riksförbund, höjd ca 3, diameter ca 14 cm

Varenr: 5812990
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24-10-2020
10:34
Se mere
Vrilskål Masurbjörk
VRILSKÅL, signerad HS-95, ca 40x23 cm

Ingår i temaauktionen Swedish Pine

Varenr: 5812997
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2020
11:04
Se mere
Skulptur
SKULPTUR Oidentifierad konstnär, fisk i patinerad brons, monterad på sten, osignerad, höjd ca 115 cm

Varenr: 5813023
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-10-2020
11:30
Se mere
Massivt mosaik parket af ubehandlet egetræ. Engelsk mønster. ca. 20 kvm (6)
Massivt mosaik parket af ubehandlet egetræ, 8 mm tyk, plader 640 x 320 mm. 6 pakker á 3,575kvm = i alt 21,45kvm. (6)

Varenr: 5797498

DKK 3.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-10-2020
12:08
© Dj Illustration
© DJ ILLUSTRATION, 3 st förvaringslådor för bagin box viner, samtida, målat trä, bredd 25 cm, djup 18 cm, höjd 37 cm.

Varenr: 5813052
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-10-2020
12:21
Se mere
Herrbetjänt
HERRBETJÄNT, svartlackerad metall, trä, 1900-talets andra hälft, höjd 100 cm, STOLAR, 1 par, svartmålad, träspjälor, sitthöjd 47 cm

Varenr: 5813071
DKK 1.070 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2020
13:02
Se mere
Kandelaber Vallien
BERTIL VALLIEN, kandelaber, för 7 ljus, smide, 1900-talets andra hälft, höjd ca 94, bredd 94 cm

Varenr: 5813101
DKK 1.427 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2020
13:32
Se mere
Sigill tenn
SIGILL, tenn, möjligen Nils Foustedt, höjd ca 8 cm

Varenr: 5813115
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2020
14:08
Se mere
SEIN. Et par stager model VNKL 1 & 2, kobber. (2)
SEIN. Et par stager model VNKL 1 & 2 af sort stål med kobber holdere. Original emballage. Nye og ubrugte (2) Første billede er modelfoto.

Varenr: 5786565
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2020
14:12
Hatthylla
HATTHYLLA, 1900-talets andra hälft, konsoller i aluminium, tre rundstavar med totalt 8 st ankarkrokar, 70x26 cm

Varenr: 5813121
14:14
Se mere
Kandelabrar ett par Regency stil Nysilver England
KANDELABRAR, 1 par, Regency stil, nysilver, S Ltd Kingsway Plate Epns A1, England, 1900-tal, praktmodell sk center piece modell, hexagonalt skaft, löstagbar del med fem vridna ljusarmar, oval fotplatta, fylld fot och skaft, höjd ca 47 cm

Varenr: 5813138
DKK 2.854 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-10-2020
14:31
Se mere
Georg Jensen & Schatz Quartz. AJ stage samt skibsur (2)
Georg Jensen & Schatz Quartz. Arne Jacobsen stage af rustfrit stål i org. æske, H. 7, Ø 18 cm. Samt skibsur m/ romertal i messing - nyt batteri må påregnes uret går ikke - Ø 18 cm. Brugsspor. Uret gik ikke på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten samt kender ...

Varenr: 5799676
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-10-2020
15:08
Sandberg Art Center Bergmanstake Nora Stad
SANDBERG ARTCENTER, Bergmanstake, Nora Stad, blå målat trä, förgyllda detaljer, modell för 5 levande ljus, mässingsskodda ljuspipor, undersidigt stämpelmärkt i godset, höjd ca 33 cm

Varenr: 5813180
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-10-2020
15:35
Se mere
Replica reklamespejle (9)
Replica reklamespejle, Coca Cola, Whisky, Camel, Carlsberg m.fl. samt et stort med verdenskort. Størrelse fra 34 x 19 cm op til 66 x 90 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Varenr: 5808286
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2020
16:11
Bestik af pletsølv 'Riberhus' (80)
Bestik af pletsølv 'Riberhus' bestående af 12 middagsgafler, 12 middagsknive, 5 middagsskeér, 12 dessertskeér, 12 kagegafler, 13 teskeér, 11 ta' ting inkl. oplukker og lagkagekniv samt 3 saltskeér. L. fra 6 til 27 cm. Brugsspor.

Varenr: 5800238
16:33
DKK 450
Popcornmaskine. Bordmodel.
Popcorn maskine - Bordmodel af rustfrit stål samt rødlakeret metal. Integreret lys og varmelegme. H. 68 L. 50 B. 36 cm. Brugsanvisning medfølger. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 56x41x71 cm. Vægt: ca.25,5 kg. Modelfoto.

Varenr: 5511274

DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2020
16:57
Urna med lock
URNA, 1900-talets början, jugend, med lock och hänklar, koppar och mässing, höjd ca 35, längd ca 45 cm

Varenr: 5813244
17:23
Se mere
Udhængsskilt - bager (2)
Udhængsskilt af støbejern L 108 cm, Monteret med kongekrone af bemalet jern og bagerkringle af bemalet træ. Brugsspor og afskalinger. (2)

Varenr: 5804782
DKK 4.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2020
17:43
DKK 3.400
Fire kurve af træ (4)
Fire kurve af træ h.26 x 50 x 29 cm ex. hank.Dette lot er en del af en meget stor privatsamling vintage automater, spillemaskiner, emaljeskilte, reklamegenstande, benzinstandere, figurer, musikinstrumenter og meget andet nostalgi på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varenr: 5809621
18:35
Samling hollandske kakler. Midt 1800tallet. (51)
Hollandske fliser. Kakler med forskellige motiver b.la. by og religiøse motiver i glasur på hvid baggrund. Nogle motiver i cirkel med edderkoppehjørner. ca. 13 x 13 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.

Varenr: 5810617
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2020
19:00
DKK 1.700
Samling julepynt, nyt og gammelt.
Samling julepynt bestående af nyt og gammelt, glaskugler, stjerner mm. Noget ag russisk herkomst. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5811308
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2020
19:00
DKK 900
Stålspand med låg
Stålspand med låg. Løstsidende i stativ. Låg betjent med fodpedal H. 60, Ø. 40 cm. Fremstår med brugsspor og mærker, herunder rust på låg.

Varenr: 5812018
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2020
19:00
Skolekort - Israel
Skolekort over Israel. 205x80 cm. Brugsspor.

Varenr: 5799817
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2020
19:03
Speldosa
SPELDOSA, i form av Sputnik 1, 1957, metall och plast, höjd ca 15 cm

Varenr: 5813302
DKK 1.427 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-10-2020
19:05
Se mere
Skulptur trä
SKULPTUR, bemålat, försilvrat och bronserat trä, sannolikt 1900-tal, skuren dekor, i form av man på kolonn, höjd ca 155 cm

Varenr: 5813312
DKK 1.784 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24-10-2020
19:15
Se mere
Kandelabrar jugendstil
KANDELABRAR, 1 par, jugend, omkring år 1900-tal, vitmetall, mått 26x13x40 cm vardera

Varenr: 5813313
19:16
Se mere
SEIN tre lysestager, to vnkl1 stager samt en vinkl2 stage. Udført i sort og krom(3)
SEIN tre lysestager,to vnkl1 samt vinkl 2. Udført i sort og krom. Fremstår ubrugt i original emballage (3)

Varenr: 5811592
19:26
Håndlavede skåle af hardwood (5)
Håndlavede skåle af hardwood, Ø 27-34 cm. Brugsspor.Dette lot er en del af en meget stor privatsamling vintage automater, spillemaskiner, emaljeskilte, reklamegenstande, benzinstandere, figurer, musikinstrumenter og meget andet nostalgi på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varenr: 5809622
19:36
Termotex. Runde spejle m/ orange & gul kanter (3)
Termotex. Retro runde spejle m/ orange & gul kanter (2 stk. m/ afstød ved kanter) i plast m/ org. ophæng m/ revner (1 stk. itu), Ø 29-39 cm. Brugsspor. (3)

Varenr: 5813837
19:36
Koffert
KOFFERT, 1900-talet första hälft, etikettmärkt Mädler, beslag i mässing, träband, höjd ca 110, 33x55 cm

Varenr: 5813335
DKK 1.427 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2020
19:38
Se mere
12345...6»