Kategori  Vurdering
12345...11» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Linneservietter
SERVETTER, 12 st, omkring 1900-talets mitt, linnedamast, Almedahls, i 2 räckor, varje servett ca 50x50 cm
Varenr: 5528240
DKK 1.052 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-12-2019
16:14:00
Se mere
Linneväv löpmeter
LINNEVÄV, 1900-talets första hälft, löpmeter, hellinne, fiskbensmönster, hanvävt, ca 50x750 cm
Varenr: 5528249
DKK 1.403 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-12-2019
16:32:00
Se mere
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt og Flora vase (25)
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt i rustfrit stål. 6 knive, 6 gafler, 6 skeer, 6 teskeer. Designet af Sigvard Bernadotte. Georg Jensen. Flora vaser, model medium, udført i rustfrit stål. H. 23 cm. I originale æsker. (25)
Varenr: 5522452

DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2019
16:53:00
Ljusstakar empire-stil
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800 och 1900-tal, empire-stil, förgylld brons, senare förgylld ljuspipa, (ljuspipor från 1800-talet), marmorstam i form av kolonn, samt marmorsockel flankerad av fabelfiskar, höjd 23 cm
Varenr: 5528259
17:10:00
Se mere
Vävd tapet
VÄVD TAPET, 1900-talets andra hälft, jaktmotiv av kvinna med hundar, ca 200x130 cm
Varenr: 5528269
DKK 2.105 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-12-2019
17:30:00
Se mere
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt og barometer (25)
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt i rustfrit stål. 6 knive, 6 gafler, 6 skeer, 6 teskeer. Designet af Sigvard Bernadotte. Koppel Barometer. Ø 10 cm. Fremstillet af rustfrit stålog ABS plastik. Designt af Henning Koppel. (25)
Varenr: 5413883

18:52:00
Elektrisk julemand 190 cm. Med bevægelse og musik.
Julemandsfigur med stofpåklædning til udstillingsbrug. Synger Jingle Bells, bukker og danser. Med bevægelsessensor, så den aktiveres ved aktivitet foran Julemanden. Volumeknap. Strømforsyning til 220 volt. Højde 190 cm. Bredde ca. 60 cm. Modelfoto. Fremstår i orginal emballage mål 64x42x55 cm
Varenr: 5501772

DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2019
19:20:00
Hay May, 4 puder med sort uld med kontrastsyninge
Hay May, 4 ens puder med sort uld med kontrastsyninge. Mål ca. Mål ca. 60x45 cm. Små brugsspor kan forekomme. Modelfotos. (4)
Varenr: 5504474
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2019
19:30:00
DKK 450
Mappin & Webb. Bestik
Mappin & Webb. Bestik af pletsølv bestående af 12 knive og 12 gafler med skæfter af ben, i originalt skrin. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5526906
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2019
19:31:00
Dreistufige Trittleiter von WIBE, Aluminium
Dreistufige Trittleiter von WIBE, Aluminium Maße: H. oberste Stufe 70, B. 57, L. 70. altersgemäßer Zustand.
Varenr: 5520754
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2019
19:38:00
DKK 335
Skrin
SKRIN, 1700-tal, fanerad flertalet träslag, daterad 1778, höjd 20, 32x28 cm
Varenr: 5528345
19:49:00
Se mere
Georg Jensen. Magnoliakrans 2016 (30)
Georg Jensen. Juleuro, Magnoliakrans 2016, messing belagt med 24 kt. guld. Design af Helena Rohner. Art. nr. 3410216. I originale æsker. (30)
Varenr: 5242203

DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2019
19:50:00
Felle/ Fellteppiche/ Rentier/ Lamm (2)
Felle/ Fellteppiche/ Rentier/ Lamm (2) Rentierfell und blau eingefärbtes Lammfell. Maße Rentierfell: L. 130, B. 90 cm. altersgemäßer Zustand.
Varenr: 5520755
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2019
19:50:00
DKK 298
Bordssurtout
BORDSSURTOUT, 1800-talets första hälft, med 4 flaskor, och senapsburk, ställ i plått och mahogny, flaskor med slipa dekor, flaskornas höjd 15-23 cm, längd 31 cm
Varenr: 5528352
19:56:00
Se mere
Georg Jensen. Juleuro, Magnoliakrans 2016, messing belagt med 24 kt. guld. Design af Helena Rohner. Art. nr. 3410216. I originale æsker.(30) Vejl. udsalgspris DKK 11970.
Varenr: 5478431

19:59:00
Ytterfoder
YTTERFODER, 1900-tal, mässing, dekor av palmer, höjd ca 29, diameter 40 cm
Varenr: 5528361
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-12-2019
20:05:00
Se mere
Urmager værktøj Drejestol mrk. Lorch
Diverse urmagerværktøj bestående af: 8 mm. drejestol af mrk. Lorch samt 26 stk spændetænger m.m. i original trækasse. H. 14,5 cm. B. 38 cm. D. 24 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5527804
DKK 5.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 12-12-2019
20:14:00
Arne Jacobsen. Bestik og lysestager (34)
Arne Jacobsen for Georg Jensen, bestik af mat rustfrit stål bestående af 8 skeer, 8 gafler, 8 knive, 8 teskeer. To stk. lysestager med hver 3 'arme'. Udført i aluminium. H. ca. 6,5 cm. B. ca. 19 cm. I originale æsker. (34)
Varenr: 5412448

DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2019
20:18:00
Georg Jensen. Boligartikler (3)
Georg Jensen. Boligartikler. Lille skål af messing. Designet af Ilse Crawford. H. 6,2 cm. Ø. 12,5 cm. Bonbonniere af egetræ. Designet af Henning Koppel. H. 15,2 cm, Ø. 15,7 cm. Alfredo vase af mundblæst glas H. 20 cm. Ø. 20,4 cm. I originale æsker. (3)
Varenr: 5507256

20:19:00
DKK 450
Georg Jensen. Lysestage, model 'Viking'
Georg Jensen. Lysestage, top af højpoleret stål, base af sort kunststof. Design: Jørgen Møller. H. 18,5 B 20 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5526318
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 12-12-2019
20:27:00
Ole Palsby, Henning Koppel m.fl. for Georg Jensen. En samling lysestager, vaser og serveringsdele (10)
Ole Palsby, Henning Koppel m.fl. for Georg Jensen. En samling lysestager, vaser og serveringsdele af stål m.m., bestående af: Vinkaraffel med manchet af sterlingsølv designet af Ole Palsby, proptrækker designet af Henning Koppel, folieskærer, lysestage til bloklys (H. 28 cm), 'Legacy' sukkerskål ...
Varenr: 5524922
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2019
20:47:00
Käck & Hedby
KÄCK & HEDBY, kandelaber, för 7 ljus, smide, Leksand, längd 68 cm, höjd ca 49 cm
Varenr: 5528407
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 12-12-2019
20:51:00
Se mere
Varenr: 5478434

20:53:00
Stelton. Skål og lysestage/fad (2)
Stelton. Skål og lysestage/fad. lysestage med fire arme og centreret glasfad, Ø 37 cm. Serverings/frugtskål H. 13,5 Ø 24,5 cm. Fremstår med brugsspor og ridser. (2)
Varenr: 5526450
21:08:00
Bordslyster
BORDSLYSTER, omkring 1800, sengustaviansk, för 3 ljus, porfyimiterat skaft, förgylld stomme, behängd med prismor, höjd ca 78 cm
Varenr: 5528463
DKK 5.612 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-12-2019
21:47:00
Se mere
Urna
URNA, omkring 1900, alabaster, 4 dlr, höjd ca 50 cm
Varenr: 5528466
21:50:00
Se mere
Linneservietter
SERVETTER, 17 st, 1800-talets andra hälft, linnedamst, dekor av ymniga blomsteruppsättningar, ca 70x70 cm. . Ingår i temaauktionen Silver och det dukade bordet
Varenr: 5528479
DKK 1.403 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-12-2019
10:03:00
Se mere
Kandelabrar nysilver
KANDELABRAR, 1 par, nysilver, 4-armade, godronnerade kolonnskaft, kvadratisk fotplatta på 4 kulfötter, dekor av fascesstav, C.G. Hallberg, Stockholm 1900-talets första hälft, höjd 49 cm . . Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet
Varenr: 5528487
DKK 1.754 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13-12-2019
10:11:00
Se mere
Linneservietter
SERVETTER, 15 st, omkring år 1900, linnedamast, centralmotiv med dadelpalm, bård med mönster av palmkvistar och exotisk växtlighet, ca 75x75 cm. . Ingår i temaauktionen Silver och det dukade bordet
Varenr: 5528495
10:19:00
Se mere
Georg Jensen tabletter
GEORG JENSEN, 2 askar med tabletter (10+10 tabletter), design H.M. Drottning Silvia av Sverige och Diana Holstein, dekor av H.M Carl XVI Gustaf av Sveriges monogram, franska liljan och eklöv, oval form, mått 36x48 cm
Varenr: 5528504
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 13-12-2019
10:28:00
Se mere
12345...11»