Vurdering
1234»   Varer pr. side   115 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Mathilde lamper, parti på 12 bordlamper med skærme og 12 pendler i hammerslået metal
Mathilde lamper, parti på 12 bordlamper med skærme, h. 33 cm. (uden skærm) og 12 pendler i hammerslået metal, h. 20 cm. Selve lampefoden og pendler ligger enkeltindpakkede i org. emaballage, skærme er ikke indpakkede. Der er 2 forskellige modeller skærme.

Varenr: 6060940

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
08:03
Par bordlamper af bemalet glas(2)
Par bordlamper af bemalet glas H.60 cm. incl montering (2)

Varenr: 6119066
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
11:04
Hans J. Wegner Opala bordlampe - mini
Pandul

 DKK 7.529,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Christian Hvidt for Nordisk Solar. Bordlampe, model Trapez
Christian Hvidt for Nordisk Solar. Bordlampe med skærme og fod af hvidlakeret metal, stamme af forkromet metal. Fremstillet hos Nordisk Solar, model Trapez. H. 56 Ø. 45 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på fod samt skævhed samt lille bule på øverste skærm.

Varenr: 6120234
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
13:10
2 bordlamper af sortlakeret metal (2)
To bordlamper model Chili, sortlakeret metal, gennembrudt overflade, indvendigt guldfarvet. H. 22,5 cm. Ligger i org. emballage.

Varenr: 6089797

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
13:26
Bordlamper, model Sarasota m/ sorte skærme
To bordlamper, model Sarasota m/ sorte runde skærme, lampe af metal, H. 36 cm. Fremstår ubrugte (2)

Varenr: 6078343

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
13:56
DKK 450
Tonone Bolt bordlampe, orange
Tonone Bolt bordlampe, orange matlakeret stål, løs messingnøgle til justering af led. Stammehøjde 49 cm, skærmdiameter 22 cm. Fremstår med enkelte overfladiske mærker,

Varenr: 6120831
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
14:02
DKK 650
Parti på 41 bordlamper model Helena, sort (41)
Parti på 41 bordlamper med afbryder, model Helena, bemalet keramik, monteret med stof skærme, fordelt 4 forskellige modeller. Lamperne udleveres på palle. (41)

Varenr: 6065378

DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
14:12
DKK 1.800
Nordlux bordlampe + væglampe, 1900 / 2000-tallet (2)
Nordlux bordlampe + væglampe m/ svingarm, hvidlakeret metal, messing m.m., 20. / 21. Årh., justerbar i højden H. ca. 42-70 cm & væglampe L. 63 cm. Brugsspor. (2)

Varenr: 6115439
14:13
Jørgen Gammelgaard SWING VIP bordlampe
Pandul

 DKK 8.395,00
NYHED LAURITZshop

Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Opalglas.
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Opalglas. Mat hvid stel, skærm af opalgals. Glanslakeret aluminium. Højde: 51,7 cm. Fod Ø: 20 cm. Original emballage. Modelfoto.

Varenr: 6120749

DKK 1.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
14:49
DKK 650
Bordlamper, model Sarasota m/ hvide skærme
To bordlamper, model Sarasota m/ hvide runde skærme, lampe af metal, H. 36 cm. Fremstår ubrugte (2)

Varenr: 6082670

15:57
DKK 450
Bordlamper, model Indore (2)
Bordlamper, model Indore m/ sorte skærme, metal, H. 103 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Varenr: 6101822

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
16:00
Et par kandelabre af forgyldt bronze (2)
Et par kandelabre af forgyldt bronze, hver med fem lysarme, stamme i form af kvinde/engel i klassiske gevandter, rigt udsmykket. Fransk empire form h. 70 cm (2)

Varenr: 6104332

DKK 14.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
16:20
DKK 9.800
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio hvid
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio, skærm af hvidlakeret metal. Designet af Cecilie Manz. Diameter 18 cm., Højde 51,7 cm. Fremstår ny i original emballage. Modelfotos.

Varenr: 6126287

DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
17:09
Et par kandelabre af patineret og delvis forgyldt bronze, hver med to lysarme, stamme i form af kvinde i klassiske gevandter. Sokkel af marmor rigt udsmykket. Fransk empire form h. 54 cm (2)

Varenr: 5966930

DKK 9.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
17:42
DKK 7.600
Desirée. Bordlampe, glaseret stentøj
Desirée. Bordlampe af glaseret stentøj, signeret i bunden. H. inkl. montage: 49 cm. Fremstår med krakeleringer, manglende lampeskærm.

Varenr: 6125535
19:00

Varenr: 6126289

19:10
DKK 650
Jørgen Gammelgaard VIP Bordlampe
Pandul

 DKK 4.730,00
NYHED LAURITZshop

Aage Petersen for Le Klint. Et par bordlamper model 352 (2)
Aage Petersen. Et par bordlamper med stel af sortlakeret stål og messing, højdejusterbar, plisseret skærm. Fremstillet hos Le Klint, model 352. Fremstår med mærker og buler på skærme samt brugsspor.(2)

Varenr: 6094407
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
19:38
Louis Poulsen. Bordlampe, model 'NJP' 'Black'
Louis Poulsen. Bordlampe, model 'NJP'. Designet af Oki Sato fra det japanske designstudie Nendo. Fod og base af stål, arme og lampehoved af aluminium, LED 2700k lyskilde. Længde på led 48 cm + 48 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Mindre ridser forekommer. NB. modelfoto

Varenr: 6109753
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-12-2021
19:42
Paolo Rizzatto for Luceplan. Bordlampe model 'Costanza'
Paolo Rizzatto for Luceplan. Bordlampe model 'Costanza'. Stel af aluminium og skærm af plast, H. 75cm. Designet af Paolo Rizzatto i 1986. Udført hos Luceplan, Italien, model Costanza D13. Fremstår ny og ubrugt i original emballage.NB. Første billede er modelfoto.

Varenr: 6119888
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-12-2021
19:45
Michael Anastassiades for Flos. Bordlampe, model IC T2 (2)
Michael Anastassiades for Flos. Bordlampe model IC T2 med stamme af sortlakeret metal, skærm af opalglas. Udstillingsmodel. Ø. 30 cm, H. 35 cm. Fremstår ubrugt, i original emballage. (2)

Varenr: 6126274
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
19:59
Palwa. Bordlampe fra 60'erne i glas og messing
Palwa. Bordlampe fra 60'erne i glas og messing. H. 30 cm, ø 21 cm. Fremstillet af Palwa, Tyskland. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6123555
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
DKK 6.200
Italiensk bladformet bordlampe fra 70'erne i messing
Italiensk bladformet bordlampe fra 70'erne i messing. H. 62 cm, B. 23 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6061857
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:01
Klaver/bordlampe i art noveau stil
Klaver/bordlampe i art noveau stil. Bronzeret metal. H. 36 cm. Kan kippes i to led. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6097935
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:01
DKK 1.200
Louis Poulsen, Petronella af Henning Koppel
Henning Koppel. Petroleumslampe af messing med skærm af opalglas, brænderglas af klart glas. H. 32 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, model Petronella. Ekstra brænderglas medfølger.

Varenr: 6125474
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
20:02
Hans J. Wegner Opala bordlampe - midi
Pandul

 DKK 8.449,00
NYHED LAURITZshop

Italiensk bordlampe fra 70/80'erne i krystalglas
Italiensk bordlampe fra 70/80'erne i krystalglas og messing. H. 57 cm, B. 15,5 cm. Fremstår med få brugsspor. NB. Uden skærm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6005565
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:05
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på tre bordlamper, model 'Tolomeo mini'. (3)
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på tre Bordlamper med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H 55 - 105 cm. Fod Ø. 20/23 cm. Fremstillet hos Artemide, model 'Tolomeo mini'. Lette brugsspor. (3)

Varenr: 6112388
20:08
DKK 2.800
Bauhaus. Skrivebordslampe fra 30'erne
Bauhaus. Skrivebordslampe fra 30'erne i lakeret metal med kippefunktion. Max. højde 38 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, afbryderknap knækket. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6122412
20:13
Italiensk bordlampe fra 60'erne i messing og marmor
Italiensk bordlampe fra 60'erne i messing, sortlakeret metal, på fod af marmor. H. 47 cm, B. ca. 38 cm. 5 lyskilder. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, patineret messing. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6100555
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:14
DKK 14.000
Just Andersen. Bordlampe, model 2256
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal, profileret balusterformet stamme med kantet fodstykke, stemplet monogram, Just 2256, H. 55 cm. Fremstår med mindre ridser og mærker.

Varenr: 6121716
20:19
3 bordlamper af metal, 19/20 årh (3)
3 bordlamper af bronzeret metal, zink, jern, messing, m.m. Ene med skærm af rosafarvet glas. Stammer med siddende pige, barn med flangrende klæde og strengeinstrument, samt sædemand med kornsæk og plov. 2 ikke-tilhørende stofskærme. Siddende pige af nyere dato, ant. slut 20 årh. Stedvise brugs- ...

Varenr: 6123399
DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
20:35