Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   178 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bordlamper, model Madrid Kobber, med plisserede bomulds skærme (2)
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme, antik kobber m.m., H. 49 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. HD-78

Varenr: 5601251

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
10:53
Carl Fagerlund Orrefors
CARL FAGERLUND, bordslampa, 1884, Orreford, märkt på metallen, höjd 36 cm inkl sockel

Varenr: 5633891
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07-04-2020
12:20
Se mere
Bordsfotogenlampa, 1900-talets början
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets början, fot av mässing, oljehus av slipat klarglas, kupa av gultonad glasmassa, höjd 56 cm inklusive brännarrör

Varenr: 5633918
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
13:14
Se mere
Heiberg bordlamper, 1900-tallet (2)
Heiberg bordlamper, messing m.m, 20. Årh., skærme medfølger (pletter & falmet), H. inkl. skærme 68-69 cm. Brugsspor. (2)

Varenr: 5634547
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
13:20
To Bordlamper, model Fresno, m/ hvide skærme (2)
2 Bordlamper, model Fresno, m/ hvide skærme, lamper af forkromet metal m.m., H. 47 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. ...

Varenr: 5556008

13:45
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på fire bordlamper, model 'Tolomeo mini'. (4)
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på fire Bordlamper med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H 55 - 105 cm. Fod Ø. 20/23 cm. Fremstillet hos Artemide, model 'Tolomeo mini'. Lette brugsspor. Modelfotos. (4)

Varenr: 5583769
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
14:27
DKK 1.800
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme (2)
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme, antik kobber m.m., H. 49 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Varenr: 5634652

DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 07-04-2020
14:31

Varenr: 5556006

15:10
Sidse Werner, Holmegaard Royal Copenhagen, apoteker bordlampe samt Mythos pendel, opalglas (2)
Sidse Werner for Holmegaard / Royal Copenhagen, Mythos pendel, skærm af opalglas, Ø. 35 cm. samt apoteker bordlampe med skærm ligeledes af opalglas, H. med skærm 40 cm. Fremstår med brugsspor samt skærm med buler og smuds. (2)

Varenr: 5633347
15:15
Bordlamper, model Pali, ovale hvide skærme (2)
Bordlamper, model Pali, metal, hvide ovale skærme, H. 56 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom.

Varenr: 5635420

16:15
Jonas Bohlin bordslampa
JONAS BOHLIN, bordslampa, "Liv", Klong, svartlackerat stål samt tyll, höjd 61 cm

Varenr: 5634020
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
16:38
Se mere
Bordsfotogenlampa
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft, stomme i mässing och glas, mintgrön opak kupa, brännaren märkt Kosmos Brenner, höjd ca 41 cm

Varenr: 5634022
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
16:42
Se mere
2 bordlamper model Peppercorn (2)
2 bordlamper af bemalet metal, sort indvendigt med guld, model Peppercorn. H. 35 cm. Ø. 25 cm. Fremstår ubrugte & i org. emb. (2)

Varenr: 5635822

17:24
Michael Anastassiades Extra T bordaslampa
MICHAL ANASTASSIADES, "Extra t", bordslampa, för Flos, aluminium samt vitt opalglas, höjd ca 35, diamater 22, bredd 30 cm

Varenr: 5634092
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
19:01
Se mere
Paolo Rizzatto & Alberto Meda for Luceplan. Tre bordlamper, model Berenice (3)
Paolo Rizzatto & Alberto Meda for Luceplan. Tre bordlamper / skrivebordslamper, model Berenice D12EL, med bøjeligt stel af metal, grønne glasskærme. H. 50 - 110 cm. Omformere medfølger. Fremstår med brugsspor (3)

Varenr: 5612784
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
19:20
Bordslampa
BORDSLAMPA, patinerad brons, omkring 1930-tal, märkt: Sv M Handarbete 4008, höjd med skärm ca 57 cm

Varenr: 5634111
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
19:20
Se mere
Tischlampe/Tischleuchte
Tischlampe/Tischleuchte. Fuß aus Stahl, Schirm mit Stoffbezug, ausgestattet mit einer Brennstelle. Maße ca. H. 76 cm Dm. 35 cm. Gebrauchsspuren, partiell verrostet.

Varenr: 5627726
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-04-2020
19:33
DKK 335
Marianne Brandt, Tischleuchte Modell Tastlicht der 1940er Jahre für Gothaer Metallwarenfabrik
Tisch- /Wandleuchte Modell Tastlicht der 1940er Jahre für Gothaer Metallwarenfabrik - GMF vormals Ruppelwerke Gotha. Das Modell wurde in den 1940er Jahren hergestellt und ist eine spätere Variante eines Entwurfs von Marianne Brandt aus den dreissiger Jahren. Unterseitig mit Stempel bezeichnet. ...

Varenr: 5426304
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
19:57
DKK 298
Bordlamper, model Roma, m/ kantede skærme (2)
Bordlamper, model Roma, m/ kantede skærme, lamper af forkromet metal m.m., str. L, H. 73 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom.

Varenr: 5601202

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
19:59
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, Bordlampe BL2
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi. Bordlampe med hvid glasskærm, stel i sort messing. Model BL 2. H. 50 cm. Fremstår ny i Original emballage.

Varenr: 5624964
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
20:04
DKK 1.700
Ready made Tischleuchte der 1960/70er Jahre mit Spiralfuß
Ready made Tischleuchte der 1960/70er Jahre. Mehrteilige Konstruktion mit mundgeblasener Opalglaskugel , Untergestell ausgebildet als spiralfederartiges, vernickeltes Metallrohr. Ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27 und Schnurzwischenschalter.Maße ca. H. 62 cm, Glaskörper: Ø 23 cm. ...

Varenr: 5564124
DKK 1.341 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
20:14
DKK 820
Fischer Lampe / Stehlampe / Lampe, Bronze, Marmor, Glas, Art Déco
Fischer Lampe / Stehlampe / Lampe, Bronze, Marmor, Glas, Art Déco. Stehlampe mit der Darstellung eines Fischers, an einen Pfahl gelehnt und mit seinem linken Arm eine Fackel in die Luft hebend, auf einem runden, schwarzen Marmorsockel montiert, mit einer Brennstelle, H.74cm, D.18cm, altersgemäße ...

Varenr: 5609820
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:19
DKK 298
Poul Henningsen. PH 2/1 bordlampe - klaverlampe
Poul Henningsen (1894-1967). PH 2/1 bordlampe / klaverlampe med 2/1 skærmsæt af hvid opalglas, fod og arm af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.

Varenr: 5630749
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:27
Aage Petersen for Le Klint. Bordlampe af messing
Aage Petersen for Le Klint. Bordlampe af messing med plisseret skærm. H. incl. skærm ca. 55 cm. Fremstår med brugsspor, bule på fod. Senere monteret med ekstra lang ledning. Se matchende bordlampe på varenummer 5630245

Varenr: 5630242
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:31
Lampe, Dulton, forkromet
DULTON CO LDT. Bordlampe. Fremstillet af forkrommet metal. Justerbar svingarm. H. 83 B. 28 cm. Leveres usamlet i original emballage

Varenr: 5391999

DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:32
Aage Petersen for Le Klint. Bordlampe af messing med plisseret skærm. H. incl. skærm ca. 55 cm. Fremstår med brugsspor. Se matchende bordlampe på varenummer 5630242

Varenr: 5630245
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:36
DKK 500
Art nouveau bordlampe med rigt forsiret skærm i metal og opalglas, 1920'erne
Bordlampe med ottekantet skærm af metal, støbt med art nouveauornamentik i gennembrudt arbejde bag hvilken paneler af opalglas; sekskantet fod og stamme af bronze ligeledes med art nouveau-ornamentik. H. 56 cm. Antagelig amerikansk, 1920'erne. Fremstår med aldersrelateret patina, ét glaspanel med...

Varenr: 5567409
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:40
2 Mathilde bordlamper med skærme, silver, 20 cm. (2)
2 Mathilde bordlamper, sølvlakeret metal med afbryder og monteret med skærme. H. 20 cm. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. HD-37

Varenr: 5637144

DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
20:42
Marianne Brandt, Ruppelwerke, zwei Windlichter, Metall, Messing, 1930er Jahre, Gotha / Deutschland (2)
Marianne Brandt für Ruppelwerke, zwei Windlichter, Metall, Messing, 1930er Jahre, Gotha / Deutschland. Reduzierte Konstruktionen aus rötlich lackiertem Metall und Messing mit runden Standflächen, ein Leuchter unterseitig mit Herstellerbezeichnung, H.17-24cm, D.7-12,5cm, altersgemäße Gebrauchs- ud...

Varenr: 5625039
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:45
DKK 298
Wila, Paar Tischleuchten der 1960/70er Jahre (2)
Paar Tischleuchten der 1960/70er Jahre von Wila, Germany. Beide Leuchten mit Etikett bezeichnet. Konstruktion aus farbig lackiertem Metall und Acryldiffusor, ausgestattet mit zwei Lampenfassungen E 27. Maße ca. H. 48 cm, Ø 36 cm. Leichte Gebrauchsspuren, Schirme teils mit kleinen Kratzern, ...

Varenr: 5579146
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
20:57
DKK 447
12345...6»