Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
   Varer pr. side   7 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Moser, Paris. Fransk bordur / rejseur i messing med alarm og repetition, 1800-tallets sidste halvdel
Moser, Paris. Fransk bordur / rejseur i messing med front, sider, bagkasse og top med glas, hvid emaljeskive med romertal, ugedag- og datoangivelse, alarm-funktion, repetition, signeret og nummereret urværk "MOSER A PARIS 5190". H. inkl. håndtag: ca. 17,5 cm. B. 9 cm. D. 8 cm. Medfølges af to ...

Varenr: 6128634
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2022
20:02
DKK 18.000
Henri Krauel. Kaminur, fransk romantisme med figur fra Rosseaus 'Julie', ca. 1850
Kaminur af forgyldt og patineret bronze, fransk romantisme, topfigur forestillende den forelskede Saint-Preux fra Jean-Jacques Rousseaus roman 'Julie, ou la nouvelle Héloïse)' siddende i romantisk landskab, på urets base et profil-portræt i relief af Rousseau, hvidemaljeret urskive med romertal ...

Varenr: 6139162
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
20:31
Art Deco kaminur og vaser af fajance ca.1930 (3)
Art Deco kaminur af fajance med tilhørende vaser ca.1930. Ur h.26 x 22 x 6,5 cm, vaser h.24 cm. Lauritz.com indestår ikke for urets funktionalitet.

Varenr: 6148687
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2022
17:26
Urgarniture ca.1880 (3)
Urgarniture bestående af kaminur af fajance og messing, urskive med arabisk talangivelse, gennembrudt fodstykke og vædderhoveder med hanke samt to kandelabre af messing hver med 5 lysholdere. Ca.1880. Ur h.57 cm og kandelabre h.46 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor, ur mangler pendul, samt ...

Varenr: 6148684
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2022
18:27
Fransk Directoire søjleur af mamor, ca. 1800
Fransk Directoire søjleur af sort og hvid marmor, monteret med ornamentik i form af sfinxer, rosetter og palmetter, hvidemailleret skive med romertal. H. 46 cm. Fremstår med afslag på den ene søjle samt skive med revner, bagklap mangler.

Varenr: 6149596
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-01-2022
19:41
Kaminur i rokoko stil, ca. 1900
Kaminur i rokoko stil af forgyldt messing. Emaljeskive med arabertal. Mrk. IR A. Ca. 1900. H. 53 cm. B. 31 cm. D. 17 cm. Fremstår med brugsspor og afbrækkede ranker. Nøgle og pendul medfølger. Virker ved test.

Varenr: 6149930
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
20:06
Jaeger-LeCoultre. Bordur
Jaeger-LeCoultre. Bordur, urkasse i klar og blå akryl med fod af forgyldt metal, indvendig motiv af måne, ugle, hane, visere, indeks i form af stjerner, mekanisk urværk med manuelt optræk. H. 20, B. 19, D. 6 cm. Fremstår brugsspor, ridser og mærker. Uret gik ikke på vurderingstidspunktet. ...

Varenr: 6144163
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
20:53
DKK 1.200