Vurdering
   Varer pr. side   8 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Cartier 'Diabolo'. Rejse-/bordur med lys skive - box + cert. 1999
Cartier 'Diabolo'. Rejse-/bordur i forgyldt metal med lys skive med romertal, alarm-funktion, quartz urværk. Ø. ca. 61 mm. Medfølges af boks, manual, servicepapir fra 2010 samt certifikat fra Boutique Cartier i Milano fra 1999. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. ...

Varenr: 6108675
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2021
19:41
DKK 4.400
Fransk kaminur af af bemalet metal, ca. 1900
Fransk kaminur af bemalet metal, skive med arabertal, base af marmor. Plakette: Retour de Moisson. Par Aug. Moreau. H. 44 cm.

Varenr: 6122643
DKK 2.400 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-12-2021
19:59
L'Epée - 1839. Sainte-Luxanne, Paris. Fransk rejseur
L'Epée - 1839. Fransk rejseur af forgyldt metal. Front, sider og bagklap med facetslebet glas, top med oval facetslebet rude med kig til værk. Hvid urskive med romer- og arabertal samt separat timevisning, betegnet L'Epée, Fondée en 1839, Sainte-Luxanne, Paris'. Optræksnøgle medfølger.

Varenr: 6127607
DKK 3.200 DK, Aalborg, Nibevej 13-12-2021
19:48
DKK 1.700
Messing og Alabast kaminure, 20 årh. (4)
Messing kaminur med garniture; 2 lysestager. H. 35 cm. Alabast kaminur, H. 41 cm. 20 årh. Mangler og defekter, 1 pendul, 1 optræksnøgle samt 1 løs del medfølger. (4) Proveniens: Kongsdal Gods.

Varenr: 6128269
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2021
19:50
DKK 850
Fransk kaminur af forgyldt og mørkpatineret bronze, ca. 1840
Fransk kaminur af forgyldt og mørkpatineret bronze, urhus dekoreret med ung vandringsmand. Emaljeret urskive med romertal, mærket 'Hri Krauel a Troyes'. Ca. 1840. H. 47, B. 34,5, D. 12 cm. Optræksnøgle medfølger.

Varenr: 6129677
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2021
20:37
Japy Frères. Konsolur
Japy Frères. Kaminur af bronzeret metal, emaljeret urskive med romertal. 19. Årh. 2. halvdel. Pendul & nøgle medfølger. H. 32 cm, B. 30 cm, D. 12 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6127977
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-12-2021
21:15
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, 1800-tallets begyndelse
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze prydet med Apollo med sin lyre, overflødighedshorn, blomster guirlander. Hvidemaljeret skive med romertal. H. 39 cm.

Varenr: 6130286
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 14-12-2021
20:13
DKK 3.400
Fransk kaminur af forgyldt bronze, 1800-tallets slutning
Fransk kaminur af forgyldt bronze prydet med figurer, blomster og bladværk. Hvidemaljeret skive med romertal. H. 37 cm.

Varenr: 6130299
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 14-12-2021
20:20