Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Luxor lygteur / bordur swiss made
Luxor lygteur / bordur swiss made, i urkasse af messing og lakeret metal, urskiven med sorte romertal og gennembrudt mønster af messing. Mekanisk urværk, ingen optræksnøgle. H. 22,5 x 20,5 x d.10,5 cm. Alm. brugsspor, håndtag mangler på urhus, små hak/afslag lakering.
Varenr: 5440670
DKK 3.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:41:00
Carl Ranch's Eftf: Messing rejseur
Carl Ranch's Eftf: Messing rejseur H 10,5/13,5 cm. Brugsspor, afslag på urskive og på glas. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5440893
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:51:00
DKK 500
Kaminuhr/ Stockuhr/ Tischuhr, Glas, Messing, Frankreich, um 1900, allseitig verglast mit Kompensationspendel
Kaminuhr/ Stockuhr/ Tischuhr, Glas, Messing, Frankreich, um 1900, rechteckiger Körper auf rechtechigem Sockel, allseitig verglast mit Kompensationspendel, Inschrift auf Ziffernblatt "G. Duchesne Tours", Schlüssel vorhanden, rückseitig unbezeichnet, H.26cm x B.15,5cm x T .12,5cm teils mit ...
Varenr: 5413776
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:34:00
DKK 1.676
Fransk nyrokoko kaminur i kasse af sortlakeret træ.
Fransk nyrokoko kaminur i kasse af sortlakeret træ.indlagt med messing og farvet ben, urhus flankeret af fire helsøjler med baser og kapitæler af forgyldt bronze, hvid emaljeret skive med romertal. 1800-tallets anden halvdel. H. 50 cm. B. 24,5 cm. med revnet glas kuppel H. 63 cm. B. 29,5 cm. ...
Varenr: 5438517
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
15:02:00
DKK 700
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr, Marmor, Kupfer, Frankreich, wohl 19. Jahrhundert
Uhr / Kaminuhr / Tischuhr, Marmor, Kupfer, Frankreich, wohl 19. Jahrhunder. Kastenförmiger Korpus auf einem rechteckigen Sockel, rundes Ziffernblatt mit zwei Zeigern, seitlich mit zwei Kupferbeschlägen mit Henkeln, Bekrönung aus Kupfer, H.40cm, B.21cm, T.12cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Varenr: 5273212
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:11:00
DKK 298
Tre div. bordure og rejseure af messing, bl.a. Schatz. (3)
Bordur af messing, gennembrudte sider, sølvfarvet urskive med forgyldt timekrans, snoet hank. Uret virker ikke på vurderingstidspunktet. H. 17 cm. Mauthe rejseur af messing, timekrans med romertal, i siderne snoede trekvartsøjler. Virker ikke på vurderingstidspunktet. H. 11,5 cm. inkl. ...
Varenr: 5438701
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 23-09-2019
13:40:00
Inclined plane clock
INCLINED PLANE CLOCK, 1800-tal, ställ i mahogny och svärtad metall, urhus i mässing, emaljerad urtavla med arabiska siffror, stället 57,5 x 12, höjd 19, urhusets diameter 10,5 cm
Varenr: 5443179
DKK 6.950 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
18:06:00
Se mere
Nyrokoko kaminur af forgyldt zinkmetal
Nyrokoko kaminur af forgyldt zinkmetal, urhus flankeret af stående mand og kvinde, rigt støbt med rocallier, blomster og bladværk, hvid emaljeret urskive med romertal. 1800-tallets anden halvdel. H. 31 cm. B. 34 cm. Fremstår i glasmontre H. 46 cm. B. 40 cm. Optræksnøgle og pendul medfølger.
Varenr: 5440182
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
19:07:00
DKK 900
Fransk empire kaminur
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus prydet med lyre, griffer og to musicerende figurer. Skive af forgyldt bronze prydet med hvidemaljeret timekrans med romertal. 1800-tallets første halvdel. H. 42 cm. Pendul, optræksnøgle og bagsiden af urkassen mangler. Fremstår med anløbninger og ...
Varenr: 5438408
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
19:25:00
DKK 1.900
Kaminur af guldbronceret zink ca.1870
Kaminur af guldbronceret zink ca.1880, udsmykket med stående musketer, blomster og bladværk, rocailler m.m. Hvidemaljeret urskive med sort romertal, der medfølger optræksnøgle og pendul. H.32 cm, B. 35 cm, D. 13 cm. Fremstår med almindelig aldersrelateret brugsspor, herunder afskalning og slid på...
Varenr: 5443548
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2019
19:35:00
Constantin Louis Detouche à Paris, Napoleon III Fransk kaminur af forgyldt Bronze
Constantin Louis Detouche (1810-1889) urmager à Paris: Napoleon III Fransk kaminur af forgyldt Bronze, rigt støbt med bondefigur i toppen, høst redskaber og rigt rokoko ornamenteret base med rocaille, blomster og guirlander. Hvidemaljeret urskive med romertal signeret 'C. Detouche, Fseur ...
Varenr: 5424928
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
20:00:00
DKK 1.300
Urgarniture, messing, 1900-tallet (3)
Kaminur samt to-armede kandelabre, urskive m/ romertal - intakt glas, uden bagkasse, messing, rigt støbt m/ ornamentik, nøgle & pendul medfølger, ur H. 30 cm. & kandelabre H. 28. Brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3)
Varenr: 5443417
DKK 1.200 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23-09-2019
20:30:00
Konvolut: Tischuhren, 1970er Jahre (4)
Konvolut: Tischuhren, 1970er Jahre, enthalten sind verschiedene Marken: Vedette, Toshiba, Five Rams, Gebrauchsspuren. Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität. (4)
Varenr: 5429633
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-09-2019
20:35:00
DKK 298
Kaminur 'Eluxa' i rokokostil (3)
Kaminur 'Eluxa' i rokokostil, bemalet træ og messing, urskive med sorte romertal, pendul og optræksnøgle. H.44 x 23 x d.9 cm. 1900 tallets anden halvdel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5438317
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-09-2019
17:05:00
Junghans. Lygteur
Junghans Lygteur i kasse af mahogni, urskive af delvist bemalet messing, inddelinger i romer- samt arabertal, hjørner med ornamentering. Urets slagværk efterligner slagene af Big Ben. H. 26 B. 21 D. 14 cm. ca. 1900-tallets midte. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com ...
Varenr: 5438259
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
18:05:00
Arne Jacobsen for Rosendahl. To bordure (2)
Arne Jacobsen for Rosendahl. To bordure, City Hall og Bankers. Ø 11 cm. Original emballage, åbnet. Vejledende udsalgspris samlet 1.390 DKK. (2) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra Casanova ApS under konkurs. Læs mere om auktionen ...
Varenr: 5442382

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2019
19:25:00
DKK 850
Fransk kaminur af guldbronceret zink ca.1880 (2)
Fransk kaminur af guldbronceret zink, øverst med stejlende hest og hund, rigt ornamenteret gennembrudt sokkel, hvidemaljeret urskive med sorte romertal, pendul og nøgle medfølger. Løs sokkel af sortlakeret træ uden glaskuppel. Ur h.43 x 38 x d.14 cm. Aldersrelateret stand, skader på urskivens ...
Varenr: 5445550
19:55:00
Engelsk lanterneur af messing, 1600-tallets slutning
Engelsk lanterneur af messing, timekrans af tin med arbertal, gennembrudt galleri prydet med delfiner, blomster og bladværk. Pendul medfølger. H. 40 cm.
Varenr: 5443959
DKK 4.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
19:38:00
Engelsk lanterneur af messing, timekrans af tin med romertal, gennembrudt galleri prydet med delfiner, blomster og bladdværk. Medfølgende pendul. H. 35 cm. Fremstår med løs timekrans og galleri.
Varenr: 5443985
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
19:56:00
DKK 450
Joshua Gibbs. Konsolur, 1700-tallet
Joshua Gibbs. Konsolur med dekoreret med bygninger i landskaber, sign. Jos. Gibbs, Deddington. H. 45 cm. Ét lod medfølger.
Varenr: 5444032
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
20:08:00
Viktoriansk lygteur, England omkr. 1900
Viktoriansk lygteur i kasse af mahogni med ornamenter af forgyldt bronze, forsølvet urskive med romertal og ciseleringer, England omkr. 1900. H. 34 cm. Nøgle til baglåge medfølger. Optræksnøgle mangler. Fremstår med brugsmærker.
Varenr: 5429950
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2019
20:30:00
Bordspendyl Louis XV-stil
BORDSPENDYL, Louis XV-stil, Frankrike 1800-talets andra hälft, urtavlan märkt LENOIR A PARIS, förgylld brons, ymnig dekor av akantus, rocailler och voluter, emblem av musikattribut, krönt av putto med lyra, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 43,5 cm
Varenr: 5440450
DKK 13.899 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-09-2019
14:26:00
Se mere