Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ur/kaminur/bordur, marmor, 1800-tallet, Frankrig
Ur/bordur/kaminur, marmor, 1800-tallet, Frankrig. Kasseformet korpus, rektangulær sokkel på fire fødder, to fødder med ornamentale forsiringer, rund urskive med to visere bag glas, to metalbeslag med hanke i siderne, metaltop, H. 34 cm, B. 22 cm, D. 17 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varenr: 5220386
DKK 1.266 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:13:00
DKK 298
Christensen og Mathai Taffelur af forgyldt bronze og onyx
Christensen og Mathai København.Taffelur af forgyldt bronze og sort onyx. Udsmykket i Empire-stil. Ca. 1860. Sort urskive med nedfældede forgyldte romertal omgivet af forgyldt akantus frise. For- og bagkapsel dækket af facetslebet glas. Urværket mærket 'Medaille D'argent 1855' samt nr. 2439. ...
Varenr: 5284120
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
19:04:00
Napoleon III Taffelur Forgyldt bronze
Napoleon III Taffelur Forgyldt bronze i Empire stil prydet med fremstillinger af læsende børn, noderhæfter og musikinstrumenter. Forgyldt dekoreret urskive med romertal. Ca. 1850. Uret er gangbart, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. H 32 cm. B 25 cm. Fremstår med aldersvarende ...
Varenr: 5284111
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
19:05:00
Ur ganiture, patineret metal, ca. 1900 (3)
Kaminur & 2-armet kandelabre, urgarniture, urskive m/ arabertal, patineret metal, rigt støbt m/ ornamentik & masker, urværk mrk. Vincenti m.m., ca. 1900, 2 penduler medfølger - det ene m/ defekt, ur H. 44, B. 18, D. 18 cm. & kandelabre H. 38, B. 24, D. 12 cm. Brugsspor bl.a. lette skævheder. ...
Varenr: 5282976
DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:48:00
DKK 650
Kaminur af messing 1800 tallet (2)
Kaminur af messing rigt udsmykket med stående kvindefigur, blomster, Madonna m.m. Hvidemaljeret urskive med sorte romertal, optræksnøgle, pendul mangler. Ca.1870-80. H.38 cm. Aldersrelateret stand, hårrevne urskiven.
Varenr: 5284126
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
20:21:00
Kaminur i Louis Seize-form. 1800-tallets 2. halvdel
Kaminur i Louis Seize-form af bronze og hvid marmor, prydet med blomsterkurve og -ranke, stående på helsøjler og ottekantet base, fritsvingende pendul, urskive med arabertal.1800-tallets 2. halvdel. H. 44, B. 29 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor, ...
Varenr: 5283782
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:35:00
John Warmink lygteur, 1900-tallets 2. halvdel
John Warmink lygteur i kasse af bemalet træ, urværk mrk JAW / Wuba, nøgle medfølger, 20. århs 2. halvdel, H. 25, B. 17,5, D. 12 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5280392
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
20:39:00
DKK 450
Cartier. Bordur/rejseur af forgyld metal med lys skive, 1990'erne
Cartier. Bordur/rejseur af forgyld metal, lys skive, optrækskrone med cabochonsleben rød sten, quartz urværk. Mål: 50 x 63 mm. Medfølges af original pose og etui. Fremstår med brugsspor, ridser på bagkasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender...
Varenr: 5255628
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:55:00
Tre glaskupler med sokler (3)
Tre glaskupler med sokler, H. op til 56 cm. (3)
Varenr: 5282795
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
20:10:00
DKK 1.900
Tre glaskupler med sokler (3)
Varenr: 5282799
20:20:00
DKK 450
John Taylor, Bracket Clock, 1780
Bracket Clock by John Taylor, made in England in c.1780. Mahogany case, silver-plated brass dial. Side glass in blue. Silent / Strike mechanism. Dimensions: H approx. 55cm, W approx. 20cm, L approx. 35cm. The clock is in a condition commensurate with age with very minor wear. Damage to veneer, ...
Varenr: 5256912
DKK 37.250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
20:49:00
DKK 18.252
Fransk kaminur af forgyldt bronze, 1800-tallets slutning
Fransk kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor. Hvidemaljeret skive med romertal. H. 42 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5283926
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29-03-2019
16:32:00
P. Marti, Empire stil fransk kaminur af sort sten, ca. 1900
P. Marti, Fransk Kaminur i Empire stil urkasse af sort sten, bemalet urskive med arabertal med æggestav messingbort, flankeret af helsøjler af sort patineret bronze. Nøgle medfølger, enkelte små afslag ca. 1900, H. 28 B. 27 D. 14 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5284218
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-03-2019
19:33:00
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, 1800-tallets slutning
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, top med Napoleon Bonaparte til hest. H. 46 cm. Optrækkernøgle og pendul medfølger. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5284138
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29-03-2019
20:52:00
Jugend bordur ca. 1900
Jugend bordur af mahogni prydet med indlægninger af lyst træ ca. 1900. H. 32 cm, B. 20 cm, D. 16,5 cm, Urskive med arabertal, optræksnøgle medfølger.
Varenr: 5283860
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-03-2019
13:05:51
Thomas Mercer. Skibskronometer i kasse.
Engelsk Thomas Mercer kronometer ophængt kardanisk i kasse med glaslåg fra J. Sewill LTD, Liverpool, dateret februar 1940. Ført i Danmark fra Iver C. Weilbach & Co. København. H.17,5,cm x D.18,5cm x B.19,5cm Fremstår med nøgle og almindelige brugsspor.
Varenr: 5285304
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2019
19:20:00
DKK 3.200
Walt, clock / table clock / mantle clock, wood, brass, late nineteenth century
Walt, clock / table clock / mantle clock, wood, veneer. Brass, late nineteenth century. Structure of a wooden body on four lion’s feet, floral and ornamental brass fittings, gold colour inlays and a crest of seated boy, movement by Franz Hermle, with quarter hour chime, dial with floral ...
Varenr: 5253943
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-03-2019
21:00:00
DKK 3.352
Junghans lanterneur 1870'erne
Junghans. Bordur med udskæringer. 1870'erne. Urkasse i træ med halvsøjler og profileret top facetslebet glas, mekanisk værk. llagværk. Nøgle medfølger. uret bgår, men lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5284045
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2019
18:49:00
Tysk bordur i kasse af messing.
Tysk bordur i kasse af messing, skive med romertal sign. Schatss. mærket 1000 Day. 1900 - tallet. H. 24,5 cm. B. 20 cm. D. 15 cm. Fremstår med brugsslitage, optræksnøgle medfølger.
Varenr: 5286990
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2019
19:13:00
Fransk kaminur af forgyldt bronze. 1800-tallets slutning.
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende herre i lette gevanter, hvid emaljeret skive med romer og arabertal, underdel støbt med blomster og bladværk. 1800-tallets slutning. H. 37 cm. B. 46 cm. D. 14 cm. Fremstår med afslag på skive, optræksnøgle mangler.
Varenr: 5285789
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2019
19:29:00
Marcireau poitiers. Fransk kaminur, 1900-tallet
Fransk kaminur af bronze. Urskive med emaljeplaketter med romertal samt navn 'Marcireau Poitiers . Pendul samt optrækkernøgler medfølger. H. 34 cm. Fra begynd. 1900-tallet. Lauritz.com indestår ikke for urværkets funktionalitet.
Varenr: 5287828
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
19:46:00
Junghans vækkeur
Junghans. Lygteur / bordur udstyret med vækkeaggregat i form af to klokker. Junghans urværk, 1900-tallet. Højde 19,5 cm. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med mærker samt brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5284044
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2019
19:50:00
Art Deco kaminur af marmor med bueskytte
Art Deco kaminur af marmor monteret med person i form af patineret bueskytte h. 51 cm L. 61 cm. Urværk skiftet (org. medfølger) usign. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5275657
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2019
19:51:00
Fransk taffelur ca.1920
Fransk taffelur Louis XVI form ca.1920. Messing og hvidbroget marmor. Rundt urhus flankeret af søjler, ornamentik i form af bladværk, øverst urne med ører. Sokkel ligeledes af marmor, pendul med medusaansigt. Emaljeret urskive med blomsterdekoration. Nøgle. H. 39 cm, B. 22 cm, D. 12 cm. Fremstår ...
Varenr: 5283196
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 31-03-2019
20:50:00
Jaeger LeCoultre, Atmos 'Moderne'.
Luigi Colan. Jaeger LeCoultre, Atmos 'Moderne'. Meget sjælden, rektangulær bordur af rhodineret og børstet rustfrit stål. Går ved barometrisk trykændringer. Mål 25 x 19,5 x 13 cm. Nr. 39927 Fremstår med minimale brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Luigi Colani ...
Varenr: 5253490
DKK 48.000 DK, Herning, Engdahlsvej 31-03-2019
21:30:00
DKK 25.000
Bordsur empire
BORDSPENDYL, empire, urtavlan signerad Dahlström Stockholm (Israel D. verksam 1792-1829), förgyllt och svartpatinerat trä, senare sockel, höjd ca 30 cm, nyckel finns, höjd ca 27, samt 31x9,5 cm
Varenr: 5286723
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-04-2019
11:04:00
Se mere
Bordspendyl
BORDSUR, 1800-tal, sannolikt Frankrike, Louis XV-stil, fodral i förgylld brons, slagfunktion, urverk med firmastämpel, emaljerad urtavla med romerska siffror, höjd ca 28,5 cm
Varenr: 5286784
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
15:36:00
Se mere
Carl Ranch Eftf. Kaminur
Kaminur. Urkasse af sort marmor med profileringer i form af griffer. Sort urskive med romertal betegnet Carl Ranchs eftf. Urværk mærket Japy Frères. Optræksnøgle medfølger. 1800-tallet. H. 36 B. 29,5 D. 16,5 cm. Fremstår med brugsspor, manglende dekoration på toppen.
Varenr: 5284668
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-04-2019
19:17:00
Fransk kaminur 'Gondolier' ca. år 1900
Fransk kaminur af forgyldt bronze, top prydet med gondolier, reb og anker, hvid emaljeret urskive med romertal. base støbt med rocaille, H. 41 B. 28 D. 9 cm. Nogle, pendul, sokkel og tilhørende glaskuppel medfølger. ca. år 1900 Fremstår med senere urværk.
Varenr: 5284706
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-04-2019
19:26:00
Bordspendyl Nyrokoko bronserad
BORDSPENDYL, bronserad zink, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, dekor i form av kvinna på picknick samt attribut, höjd ca 40, längd 42 cm
Varenr: 5286845
20:00:00
Se mere
 1 2  >>