Vurdering
   Varer pr. side   27 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par Flora Danica blomster brocher
Par Flora Danica brocher. Begge forsølvede i Sterling sølv og derefter dyppet i 24 carat guld. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6121161
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
15:05
Gertrude Engel Rougie for A. Michelsen. Bladformet broche af 18 kt. guld
Gertrude Engel Rougie for A. Michelsen. Bladformet broche af 18 kt. guld, stemplet "Rougie AM 750". L. ca. 6,5 cm. Vægt: ca. 7,6 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6126467
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:44
Diamantbroche af guld og sølv i vintagestil
Broche i vintagestil, udført i gennembrudt arbejde af sølv med rankeprydet ramme og nål af 18 kt. guld, prydet med 21 rosenslebne diamanter. B. 7,7 cm. Vægt 8,1 g. Brugsspor, front med lille bøjning.

Varenr: 6119500
DKK 4.800 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:08
DKK 3.800
Unoaerra. Italiensk safir- og rubinbroche af 18 kt. hvidguld, ca. 1950-60'erne
Unoaerra. Italiensk safir- og rubinbroche af 18 kt. hvidguld i form af blomsterstilk med delvis satinerede blade, blomster prydet med 36 små facetslebne rubiner og safirer, i alt ca. 0.50 ct. Ca. 1950-60'erne. Stemplet Unoaerra, 750 med italiensk gold Hallmark. Vægt ca. 13,3 g. L. 5,7 cm. ...

Varenr: 6100911
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:11
DKK 5.000
Retro skildpaddebroche af 18 kt. guld prydet med brillanter og emalje, ca. 1980'erne
Broche i form af skildpadde med krop, ben og hale af 18 kt. gulguld, skjoldmønstret udført med sort og hvid emalje, hovedet af hvidguld prydet med enkelslebne diamanter, nålen af 9 kt. hvidguld. Diamanter i alt ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS-SI. Ca. 1980'erne. L. 4,3 cm. Vægt 13,6...

Varenr: 6108814
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:28
DKK 6.200
Brillantbroche af 18 kt. guld og hvidguld i form af næsehorn
Brillantbroche af 18 kt. guld og hvidguld i form af næsehorn prydet med 27 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.27 ct. farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Vægt ca. 11,9 g. 2,05 x 4 cm. Brugsspor på hvidguld.

Varenr: 6113509
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
21:15
DKK 7.600
Diamantbroche, 18 kt rhod. guld, 2.00 ct
Diamantbroche udført af 18 kt, rhodineret guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på ca. 2.00 ct i blomsterform. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: SI, (to små brillanter P1). Stemplet Gia/ 750. Længde ca. 6,5 cm, bredde ca. 2,5 cm. Vægt 13,6 gram. Sikkerhedslås ved nål. Leveres i ...

Varenr: 6032276
DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2021
13:40
DKK 10.000
Samling vintage brocher i sølv (25)
Samling på 25 brocher i sølv, hvoraf enkelte er forgyldte. Fremstår med brugsspor og alm. slitage samt enkelte mangler.

Varenr: 6120636
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2021
18:16
DKK 1.800
Brillant-hjertebroche af 18 kt. guld med blomster, i alt ca. 0.67 ct
Brillant-hjertebroche af 18 kt. guld med tre rotérbare blomsterrosetter, brochen sat med 77 pavéfattede større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.67 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Stemplet delvis utydeligt CB, 750 på nålen. Vægt ca. 6,3 g. Roset Ø 0,9 cm. Hjerte 3 x 3,1 ...

Varenr: 6116607
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2021
19:05
DKK 5.600
Samling vintage brocher og vedhæng i sølv (10)
Samling vintage brocher og vedhæng i sølv prydet med emalje, turkiser mm. Overvejende danske og norske. Største Ø5.5 cm. Med alm. brugsspor (10)

Varenr: 6120639
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2021
19:31
Bernhard Hert zmfl. To brocher i sølv (2)
Bernhard Hertz: Broche i 830 sølv, blomsterform med sølvperler, L. 4,5 x 4 cm, samt rose-broche, Ø. 3 cm udført af C.A. Christensen (1937-1947), Ligeledes 830 Sølv, 1900-tallets første halvdel. (2)

Varenr: 6123468
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2021
14:26
Fransk vintage diamantbroche af 18 kt. guld prydet med safirer, ca. 1900-1910
Fransk vintage diamantbroche af 18 kt. guld prydet med to større ovale facetslebne kornblå safirer, i alt ca. 4.00 ct., omkranset 28 mindre gråsorte diamanter med ældre slibninger i alt ca. 0.84 ct. Samt senere udskiftet centerdiamant med brillantslib på ca. 0.24 ct. flankeret af to old-cut ...

Varenr: 6100943
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2021
19:22
DKK 6.600
Diamantnål af 14 kt. guld og hvidguld, i alt ca. 2.04 ct. Ca. 1920
Diamantnål af 14 kt. guld og hvidguld med 7 større og mindre Old Mine cut og Old European Cut diamanter, i alt ca. 2.04 ct., Farve: Wesselton -Top Cape ( H- K). Klarhed: SI-P1., flankeret af 50 mindre rosenslebne diamanter. Ca. 1920. Vægt ca. 8,3 g. B. 0,69 cm. L. 5,6 cm. Fremstår med ...

Varenr: 6113922
DKK 22.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2021
20:05
DKK 17.000
Vintage broche med diamanter af 14 kt. guld
Vintage broche med diamanter af 14 kt. guld prydet med rosenslebne diamanter, ialt ca. 0.50 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed SI. B. 2,9 cm. Vægt 2,4

Varenr: 6112979
DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
20:58
Broche fra Bernhard Hertz af 14 kt. guld samt to par øreskruer i 14 kt. guld med perler og brillanter (5)
Brochenål fra Bernhard Hertz af 14 kt. guld prydet med en oval facetsleben safir, L. 5,2 cm. Vægt 2,2 g. Endvidere to par øreskruer i 14 kt. gul og hvidguld med perler, hvidguld-øreskruerne tillige med hver en brillantsleben diamant på tilsammen 0.06 ct, klarhed: P. Ø perler på gulguld-øreskruer ...

Varenr: 6125737
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2021
14:17
Bræmer Jensen, vintagebroche af 14 kt. guld
Bræmer Jensen, vintagebroche udført i 14 kt. guld. Længde ca. 6 cm. Vægt ca. 6,2 gram. Er stemplet 585 samt BR.J.

Varenr: 6126155
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2021
14:57
DKK 1.200
Vintage diamantbroche af 18 kt. tofarvet guld med 27 diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 2.00 ct. Ca. 1960
Vintage diamantbroche af 18 kt. guld og hvidguld prydet med 27 diamanter med ældre slibninger i doseret let svungen forløb, i alt ca. 2.00 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I). Klarhed: VS-SI-P1. Ca. 1960. Vægt ca. 10,2 g. Front B. 0,8 cm. L. 7,4 cm. Fremstår ustemplet syretestet til 18 kt. ...

Varenr: 6101217
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2021
19:41
DKK 6.600
Diamant- og safirbroche i art deco stil af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 3.70 ct
Diamant- og safirbroche i 18 kt. hvidguld art deco stil prydet med 4 smaragdslebne safirer, i alt ca. 1.60 ct., flankeret af 7 større og mindre Old European-Cut diamanter, største diamant ca. 0.50 ct, I alt ca. 2.10 ct. Farve: Cape (N) - Light Champagne. Klarhed: VS-SI-P1. Vægt ca. 8,2 g. 4,73 x ...

Varenr: 6100480
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2021
20:13
DKK 9.600
Stor smaragd broche af 14 kt. hvidguld
Stor smaragd broche af 14 kt. hvidguld prydet med smaragdslebne smaragder. B. 6,5 cm. Vægt 15,8 g.

Varenr: 6092874
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2021
20:49
DKK 5.600
Art deco broche af 18 kt. hvidguld med safirer og diamanter
Cirkulær art deco broche udført i 18 kt. hvidguld prydet med gennembrudt mønster og fattet med otte runde facetslebne safirer og talrige diamanter med ældre slibning, varierende størrelser. Farve: Wesselton-Top wesselton (H-G). Klarhed: Si. Ø: ca. 4.5 cm. Vægt: 12.8 gram.

Varenr: 6118346
DKK 8.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-12-2021
20:54
DKK 6.000
Toftegaard. Lille moderne brillantbroche af sterlingsølv og guld
Toftegaard. Lille moderne brillantbroche af sterlingsølv med detaljer af guld, prydet med brillantsleben diamant på 0.03 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VVS. Vægt ca. 3 g. L. 4,6 cm. Fremstår med håndteringsspor.

Varenr: 6123819

DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2021
18:36
Dansk guldsmed. Broche i 14 kt. guld med perle
Blomsterformet broche i 14 kt. guld prydet med en saltvandskulturperle omgivet af 'støvdragere' med små facetslebne røde sten. Ø 3,8 cm. Vægt 14,3 g. Alm. brugsspor.

Varenr: 6106203
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2021
19:51
DKK 3.600
Eigil Jensen for A. Michelsen. Bladformet broche af 18 kt. guld
Eigil Jensen for A. Michelsen. Bladformet broche af 18 kt. guld, stemplet "EJ AM 750". L. 7,4 cm. Vægt: ca. 10,8 gr. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 6113148
20:39
DKK 3.600
Retro broche af 18 kt. guld i form af kat med turkiser og rubiner
Retro broche af 18 kt. guld i form af kat øjne i form af små turkisperler og halsbånd prydet med fem runde facetslebne rubiner. Utydeligt stemplet på nålen. Vægt ca. 10,9 g. 2,5 x 3,7 cm. 1900-tallets anden halvdel. Aldersrelateret brugsspor.

Varenr: 6117153
DKK 7.600 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2021
20:51
DKK 6.000
Broche i 14 kt. hvidguld med akvamarin og diamanter ca.1.20 ct.
Broche i 14 kt. hvidguld prydet med facetslebet akvamarin flankeret af 24 diamanter på samlet ca. 1.20 ct. Farve: Wesselton/H-Top Cape/K. Klarhed: VS1-P1. L. 6.4 cm, vægt 10.2 gr. Fremstår med alm. brugsspor iform af småskrammer. Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over eksklusive ure, ...

Varenr: 6114518
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-12-2021
19:25
DKK 8.000
Art Deco broche med perler, safirer og diamanter i platin
Art Deco brocheprydet akoya kulturperler, safirer og old cut diamanter, brillanter og rosenslebne diamanter, udført i platin. Diamanter ialt ca. 2.06 ct. Farve: Top Crystal- Crystal (I-J). Klarhed SI-P2. B. 6,1 cm. Vægt 21,4 g. Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over eksklusive ...

Varenr: 6124197
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2021
19:45
DKK 12.000
Belle Epoque diamantbroche af sølv og guld
Belle Epoque diamantbroche af sølv og guld af sølv med guldbelagt bagside og prydet med talrige rosenslebne diamanter. Mål: 4,5 x 5,7 cm. Vægt: 20,9 g. Ca. 1900. Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over eksklusive ure, stilfulde smykker og elegant vintage fashion i december. Se og ...

Varenr: 6124377
20:09
DKK 12.000