Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Brosch i vitguld och diamanter
BROSCH, platina samt briljantslipade diamanter, sammanlagt 1,45 ct, ca VS. 20 st. 8/8 slipade diamanter, tillsammans 02 ct. VS/I 1900-talets första hälft. Längd 7 cm.. Certifikat från Suomen Jalokivilaboratorio.
Varenr: 5000660
DKK 26.052 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
18:28:00
Se mere
Broche med rosenslebne diamanter, biedermeier
Broche i forgyldt kobber, galalitplade med blomstermønster bestående af 11 rosenslebne diamanter, ca. 0.60 ct. Nålen er formentlig ny. Mål: Ø ca. 40 mm.
Varenr: 4962684
DKK 8.188 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:02:00
DKK 298
Antik Brosche mit Gemme, 585er Gold
Antik Brosche mit Gemme, 585er Gold: 1,2 g, Holland.
Varenr: 4969734
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:04:00
DKK 298
Anstecknadel, M.A.Lucien Coudray 1865-1932
Anstecknadel Silber mit Zinn Medaillon punziert Lucien Coudray , Durchmesser: 14 mm, Nadel Länge:ca.6 cm.
Varenr: 4969735
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:04:00
DKK 298
Evald Nielsen. Skønvirkebroche af sølv prydet med månesten, ca. 1915-20
Evald Nielsen. Skønvirkebroche af sølv, udført med stiliseret blomst- og bladværk, prydet med cabochonsleben månesten, ca. 1915-20. L. 4,2 cm. Vægt: ca. 7 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5002290
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:08:00
Svensk guldsmed, Stockholm. Vintage broche af 18 kt. guld med opaler og perler, ca. 1910-20'erne
Svensk guldsmed, Stockholm. Vintage broche af 18 kt. guld, prydet med cabochonslebne opaler og naturlige perler, udført ca. 1910-20'erne (utydelig mesterstempel og årtalskode). L. 3,7 cm. Vægt: ca. 3,2 gr. Fremstår med brugsspor, to små perler mangler.
Varenr: 4999800
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:14:00
DKK 450
Fransk art déco diamantbroche i 18 kt guld og platin, 1920'-1930'erne
Art déco-broche i 18 kt guld, front i platin, prydet med en centerdiamant i ældre slibning på ca. 0.10 ct. omgivet af 10 mindre, rosenslebne diamanter på tilsammen ca. 0.15 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: VS. Herimellem 4 trekantede safirer. Fransk stempel. B. 6,8 cm. Vægt 5,3 g.
Varenr: 4995133
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:15:00
DKK 650
Italiensk skildpaddebroche i 18 kt. guld med emalje og diamanter
Italiensk broche udformet som en skildpadde i 18 kt. guld prydet med lyseblå emalje, 14 enkelt- og brillantslebne diamanter (én diamant i ældre slibning) på skjold og i øjne samt halsbånd af spineller eller granater. Diamanter i alt ca. 0.32 kt. Farve: Top Wesselton-Wesselton (F-H), klarhed: VS. ...
Varenr: 4995576
DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:17:00
DKK 1.200
Diamantbroche i 18 kt. guld, ca. 0.72 ct., med safir, smaragd og rubiner1900-tallets midte
Diamantbroche i 18 kt. guld prydet med 24 brilllantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.72 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (F-H) , klarhed: VS-SI. Endvidere prydet med en cabochonsleben safir, 3 cabochonslebne rubiner og en dråbeformet facetsleben smaragd. L. 9,7 cm. Vægt 14,1 g.
Varenr: 4995737
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:47:00
DKK 1.200
J. Tostrup broschnål 18 k vitguld diamant
J. TOSTRUP, broschnål, 18 k vitguld, gammalslipad diamant, ca 0,20 ct, Oslo, längd ca 56,5 mm, vikt ca 3,2 g; originaletui medföljer
Varenr: 5003375
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
13:48:00
Se mere
J.Tostrup brosch 18 k guld odlade pärlor diamanter
J. TOSTRUP, brosch, 18 k guld, dekor av odlade pärlor samt åttkantslipade diamanter, totalt ca 0,075 ct, längd ca 24,5 mm, vikt ca 5,6 g
Varenr: 5003381
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
14:09:00
Se mere
Stavnål i 585/- guld og hvidguld med 1 brillant, ca. 0.08 ct.
Stavnål i 585/- guld og hvidguld, stempel = 585 uka. Prydet med 1 brillant. Ca. 0.08 ct. Klarhed ca. SI , farve ca. Wesselton (H) Vægt ca. 7 gram, længde ca. 73 mm x bredde ca. 7,5 mm Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 4991255
DKK 4.838 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
19:17:00
DKK 298
Gerog Jensen brosch
VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, brosch, sterlingsilver, desig no 392, för Georg Jensen, längd ca 8 cm, vikt ca 18 g
Varenr: 5003499
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
19:50:00
Se mere
Brosch 18 k guld topas diamanter 9,3 g
BROSCH, 18 k guld, kuddslipad topas ca 15 ct, dekor av diamanter med rosen-, åttkant- samt briljantslipning, totalt ca 0,46 ct, ostämplad, genombruten fattning, längd ca 44,5 mm, vikt ca 9,2 g
Varenr: 5003563
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
21:58:00
Se mere
Brooch in 18k gold
Brooch in 18k yellow gold decorated with Emaille & small pink tourmalines Diameter: 4,8 x 3,5cm Weight: 15,8g
Varenr: 4909562
DKK 7.443 BE, Antwerpen 22-05-2018
22:00:00
DKK 298
Broche med små akoyaperler
Broche af 14 kt. guld. Prydet med to små akoya saltvandskulturperler Ø 2,7 mm. L. 4 cm. Vægt ca. 2,4 gram.
Varenr: 5001486
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
15:11:18
J. Tostrup broschnål 18 k guld pärlor
J. TOSTRUP, broschnål, 18 k guld, dekor av 5 odlade saltvattenspärlor, Oslo, längd ca 71,5 mm, vikt ca 6,1 g
Varenr: 5004471
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
15:20:00
Se mere
Per Harild Broche med rubin og diamant
Per Harild Guldsmed Odense 1966-2007. broche af 18 kt guld. I form af en blomst. Prydet med 5 rubiner samt 5 brillantslebne diamanter. ca 0.15 ct. Frave Wesselton (H) Klarhed VS. L. 45 cm.
Varenr: 5001485
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
20:34:00
DKK 850
Armlænke af guld 18K
Armlænke af 18 kt guld og hvidguld, vintage. Bredde: 15 mm. Længde: 19 cm. Vægt: 32,4 gr. Brugsspor.
Varenr: 5003015
DKK 7.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
20:45:00
DKK 4.800
Georg Jensen, Moonlight Blossom broche med månestene
Georg Jensen. 'Moonlight Blossom' broche udført i sterling sølv, i form af bladværk prydet med cabochonslebne blå månestene. Dessin nr. 159. Diam. 48 mm. Er stemplet Georg Jensen i perlestaff, 925s samt dessinnr. 159. Vejl. pris 9.500,- . Ligger i gaveæske fra Georg Jensen
Varenr: 5007704

DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
20:46:00
DKK 4.800
Ole Lynggaard. Large sun brooch with diamonds in 18k
Ole Lynggaard, large sun brooch in 18k yellow brushed gold set with 7 brilliant cut diamonds 0.28ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS Designed by Ole Lynggaard 2001 Weight: 22g Measures: 5.3x4.8cm
Varenr: 4947553

DKK 17.120 BE, Antwerpen 23-05-2018
21:40:00
DKK 595
Italian brooch in Tri-coloured gold
Italian brooch in 18 k white, yellow and rose gold Diameter: 4,5 x 3,8cm Weight: 18g
Varenr: 4909554
DKK 6.699 BE, Antwerpen 23-05-2018
22:00:00
DKK 335
Guldvirke. Broche af 14 kt guld
Guldvirke. Broche af 14 kt guld. ca 55x20 mm. Vægt 7,4 gr.
Varenr: 5005046
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2018
13:00:00
Brosch Bernhard Hertz AB jugend
BROSCH, silver, jugend, 2 cabochonslipade gröna agater, stämplad Bernhard Hertz AB, 1917, svenska importstämplar, verksam i Köpenhamn och Stockholm, höjd 6 cm, längd 5,5 cm, vikt ca 10,5 g.
Varenr: 5005494
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
14:27:00
Se mere
En samling smykker af 14 kt guld (3)
En samling smykker af guld bestående af: Guldvirke halskæde i Genéve-mønster med integreret kasselås og ottetalshaspe L. ca. 40 cm, andet fabrikat ring af 14 kt guld ringstr. 56, samt Herman Siersbøl broche af 14 kt guld prydet med akoya saltvands kulturperle mål 40x28 mm. Vægt 33,5 g. Ring med ...
Varenr: 5005052
DKK 5.600 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2018
15:10:00
DKK 950
Arne Johansen. Smykkesæt udført i sterlingsølv (3)
Arne Johansen. Smykkesæt udført i sterling sølv og grøn emalje, bestående af broche samt øreclips fra midten af 1900 tallet. Stemplet "AJ samt 925/Sterling Denmark". Fremstår med almindelig brugsspor.(3)
Varenr: 5005777
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
18:30:00
Otto Strange Friis. Broche af sølv med rav og grønne agater (3)
Otto Strange Friis (1880-1929). Broche i "art deco stil" udført i sølv og prydet med cabochonsleben ravstykke samt fire cabochonslebne, grønne agater, Designet af og udført hos Otto Strange Friis 65,9 x 47 mm.Stemplet "O.Friis samt 826S". Endvidere vedhæng udført i sølv med cabochonsleben ...
Varenr: 5005774
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
19:30:00
DKK 3.200
Georg Jensen. Skønvirke broche af sterlingsølv med grøn agat, dessin 224B
Georg Jensen. Skønvirkebroche udført i sterlingsølv prydet med en centreret rund cabochonslebet grøn agat. Dessin nr. 224B. Fremstillet 1915-1930. Længe: 63 mm. Bredde: 13 mm. Alm. aldersrelateret brugspræg.
Varenr: 5004787
DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2018
20:04:00
DKK 450
Broche af hvidguld med brillanter
Broche af 14 kt rhodineret hvidguld, prydet med ni brillanter, samlet ca 0.54 ct., Farve: Top Wesselton (G), klarhed: VS. Mål ca 4,3 x 4,3 cm. Vægt: ca 8,8 gr
Varenr: 4979783
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2018
20:11:00
DKK 1.200
David Andersen Norway, Brosche / Anhänger
Emaillierte Glücksbrosche in der Form eines Kleeblattes mit Marienkäfer, gefertigt aus Silber (geprüft). Auf der Rückseite bezeichnet: David Andersen Norway. Maße ca.: 33 x 31,5 x 7,4 mm. Gewicht ca.: 8,2 g.
Varenr: 5005213
DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-05-2018
20:20:00
DKK 372
 1 2  >>