Vurdering
   Varer pr. side   23 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Eigil Jensen for A. Michelsen. Bladformet broche af 18 kt. guld
Eigil Jensen for A. Michelsen. Bladformet broche af 18 kt. guld, stemplet "EJ AM 750". L. 7,4 cm. Vægt: ca. 10,8 gr. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 6113148
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:13
DKK 3.600
House of Amber. Ring af sølv og granater, ca. 5,5 g
House of Amber. Ring af sølv prydet med granater. Ring str. 57. Vægt 5,5 g. Vejl. udsalgspris 1.475 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, ...

Varenr: 6106729

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
19:18
Hermann Siersbøl. Perlebroche i 14 kt guld
Hermann Siersbøl, perlebroche med kultur ferskvandsperle udført af 14 kt guld, stemplet HS/ 585, L. 5,8 cm, vægt ca. 5,7 gram.

Varenr: 6106141
DKK 1.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
19:59
Vintage diamantbroche af 18 kt. tofarvet guld med 27 diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 2.00 ct. Ca. 1960
Vintage diamantbroche af 18 kt. guld og hvidguld prydet med 27 diamanter med ældre slibninger i doseret let svungen forløb, i alt ca. 2.00 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I). Klarhed: VS-SI-P1. Ca. 1960. Vægt ca. 10,2 g. Front B. 0,8 cm. L. 7,4 cm. Fremstår ustemplet syretestet til 18 kt. ...

Varenr: 6101217
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:09
DKK 6.600
Art nouveaubroche af guld og sølv med perle og diamant, ca. 1900-1920
Art nouveaubroche af guld og sølv prydet med perle og rosenslebne diamanter på i alt 0.25 ct. samt i lille vedhæng en facetsleben safir på ca. 0.10 ct. Ca. 1900-1920. B. 4,6 cm, H. 4 cm. Vægt 6,4 g. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6108570
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:13
Vintage broche af 18 kt. guld prydet med diamanter, ca. 1920-30'erne
Bladformet vintage broche af 18 kt. guld prydet med prydet med 3 større diamanter med rosenslib samt 12 mindre enkeltslebne diamanter, i alt, ca. 0.60 ct. Farve: Cape (M). Klarhed SI-P1. Ca. 1920-30'erne. Vægt ca. 9,8. 4 x 2,1 cm.

Varenr: 6101206
DKK 5.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:23
DKK 4.200
Stor smaragd broche af 14 kt. hvidguld
Stor smaragd broche af 14 kt. hvidguld prydet med smaragdslebne smaragder. B. 6,5 cm. Vægt 15,8 g.

Varenr: 6092874
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
10:50
DKK 5.600
Toftegaard. Lille moderne brillantbroche af sterlingsølv og guld
Toftegaard. Lille moderne brillantbroche af sterlingsølv med detaljer af guld, prydet med brillantsleben diamant på 0.03 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VVS. Vægt ca. 3 g. L. 4,6 cm. Fremstår med håndteringsspor.

Varenr: 6123819

DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
18:20
House of Amber. To brocher af forgyldt messing, ca. 13 g (2)
House of Amber. To brocher af forgyldt messing prydet med cognacrav og en zirkonia sten. H. ca. 2,5-3,5 cm. Vægt ca. 13 g. (2) Vejl. udsalgspris 1.845 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Varenr: 6111696

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-12-2021
18:00
Vintage diamant- og kulturperlebroche af 14 kt. hvidguld
Vintage diamant- og kulturperlebroche af 14 kt. hvidguld i form af svungen mandelformet øje prydet med to lyse perlemorsfarvede saltvandskulturperler og 28 let doserede enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. 1900-tallets midte. Vægt ca. 7,6 g. L. 6 cm. ...

Varenr: 6101191
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-12-2021
18:52
DKK 5.000
Blomstervase-broche i 18 kt. guld med emalje og diamanter
Emalje og diamantbroche af 18 kt. guld i form af klassisk vase med ti blomsterstilke, rigt dekoreret i orangerød og gyldengul emalje, hver blomst sat med lille enkeltsleben hvid diamant, i alt ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. 1900-tallets midte. Vægt ca. 13,5 g. H. 4,75 cm. ...

Varenr: 6100446
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 01-12-2021
19:46
DKK 5.000
Fransk rubin- og diamantbroche af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 5.78 ct. 1900-tallets første halvdel
Fransk rubin- og diamantbroche af 14 kt. hvidguld monteret med dobbeltnål, front prydet med 14 større og mindre cabochonslebne rubiner, i alt ca. 2.80 ct. Samt to større Old European Cut diamanter, i alt ca. 0.90 ct. Farve: Top Cape-Cape (L-M). Klarhed: SI-P1. Samt 113 større og mindre diamanter ...

Varenr: 6101917
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-12-2021
20:18
DKK 11.500
Dansk guldsmed. Broche af 14 kt. guld prydet med citrin, 1800-tallet
Dansk guldsmed. Broche af 14 kt. guld, prydet med facetslebet citrin, udført 1800-tallet. Stemplet "FM 14 K". L. 4,6 cm. Vægt: ca. 10,4 gr. Fremstår med brugsspor, nål af metal, skade på venstre side, ældre reparation.

Varenr: 6088177
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 01-12-2021
20:54
DKK 1.800
House of Amber. Broche af sølv og granater, ca. 6,9 g
House of Amber. Broche af sølv prydet med granater. Ø ca. 3 cm. Vægt 6,9 g. Vejl. udsalgspris 2.975 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, ...

Varenr: 6106722

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-12-2021
13:26
Par Flora Danica blomster brocher
Par Flora Danica brocher. Begge forsølvede i Sterling sølv og derefter dyppet i 24 carat guld. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6121161
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-12-2021
19:09
Retro diamant-, smaragd-, koral- og perlebroche af 18 kt. guld, ca. 1950'erne
Retrobroche af 18 kt. guld udført med blade af guld besat med brillant- og enkelslebne diamanter på tilsammen ca. 0.40 ct., 2 facetslebne smaragder og prydet med klaser af små perler og koralperler, ca. 1950'erne. Diamanter farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: VS-SI. Mål 4,8 x 6 cm. Vægt 24,3 g. ...

Varenr: 6083449
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-12-2021
19:14
DKK 9.600
Brillant-hjertebroche af 18 kt. guld med blomster, i alt ca. 0.67 ct
Brillant-hjertebroche af 18 kt. guld med tre rotérbare blomsterrosetter, brochen sat med 77 pavéfattede større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.67 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Stemplet delvis utydeligt CB, 750 på nålen. Vægt ca. 6,3 g. Roset Ø 0,9 cm. Hjerte 3 x 3,1 ...

Varenr: 6116607
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-12-2021
19:27
DKK 5.600
Brillantbroche af 18 kt. guld og hvidguld i form af næsehorn
Brillantbroche af 18 kt. guld og hvidguld i form af næsehorn prydet med 27 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.27 ct. farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Vægt ca. 11,9 g. 2,05 x 4 cm. Brugsspor på hvidguld.

Varenr: 6113509
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-12-2021
20:23
DKK 7.600
Diamantbroche af guld og sølv i vintagestil
Broche i vintagestil, udført i gennembrudt arbejde af sølv med rankeprydet ramme og nål af 18 kt. guld, prydet med 21 rosenslebne diamanter. B. 7,7 cm. Vægt 8,1 g. Brugsspor, front med lille bøjning.

Varenr: 6119500
DKK 4.800 DK, Vejle, Dandyvej 03-12-2021
08:28
DKK 3.800
Dansk guldsmed. Broche i 14 kt. guld med perle
Blomsterformet broche i 14 kt. guld prydet med en saltvandskulturperle omgivet af 'støvdragere' med små facetslebne røde sten. Ø 3,8 cm. Vægt 14,3 g. Alm. brugsspor.

Varenr: 6106203
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 03-12-2021
19:34
DKK 3.600
Fransk vintage diamantbroche af 18 kt. guld prydet med safirer, ca. 1900-1910
Fransk vintage diamantbroche af 18 kt. guld prydet med to større ovale facetslebne kornblå safirer, i alt ca. 4.00 ct., omkranset 28 mindre gråsorte diamanter med ældre slibninger i alt ca. 0.84 ct. Samt senere udskiftet centerdiamant med brillantslib på ca. 0.24 ct. flankeret af to old-cut ...

Varenr: 6100943
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-12-2021
20:33
DKK 6.600
Unoaerra. Italiensk safir- og rubinbroche af 18 kt. hvidguld, ca. 1950-60'erne
Unoaerra. Italiensk safir- og rubinbroche af 18 kt. hvidguld i form af blomsterstilk med delvis satinerede blade, blomster prydet med 36 små facetslebne rubiner og safirer, i alt ca. 0.50 ct. Ca. 1950-60'erne. Stemplet Unoaerra, 750 med italiensk gold Hallmark. Vægt ca. 13,3 g. L. 5,7 cm. ...

Varenr: 6100911
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-12-2021
20:55
DKK 5.000
Diamantbroche, 18 kt rhod. guld, 2.00 ct
Diamantbroche udført af 18 kt, rhodineret guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på ca. 2.00 ct i blomsterform. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: SI, (to små brillanter P1). Stemplet Gia/ 750. Længde ca. 6,5 cm, bredde ca. 2,5 cm. Vægt 13,6 gram. Sikkerhedslås ved nål. Leveres i ...

Varenr: 6032276
DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
14:43
DKK 10.000