Vurdering
12»   Varer pr. side   46 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Broscher 2 st i 18 k guld
BROSCHER, 2 st, 18 k guld, Sverige, 1900-tal, otydliga stämplar, en med odlad saltvattenpärla, längd 5,3 resp 3,7 cm, totalvikt ca 10,6 g

Varenr: 5633835
DKK 3.093 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:28
Se mere
Georg Jensen brosch
HARALD NIELSEN, brosch, sterlingsilver, Georg Jensen, modellnr. 217B, i form av vindruvsklasse, längd 6,5 cm, vikt 24,3 g

Varenr: 5633840
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:38
Se mere
Georg Jensen brosch i 18 k guld
TORUN BÜLOW HÜBE, brosch, 18 k guld, Georg Jensen, Denmark, modellnr. 1426, längd 7 cm, vikt ca 6,9 g

Varenr: 5633936
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
13:50
Se mere
Vintage broche af 8 kt guld
Hermann Siersbøl. Vintage broche af 8 kt guld i form af blad prydet med kultur ferskvands perle, stemplet HS HS for 8 kt guld. Vægt 3,16 gram. Fremstår med almindelig brugsspor.

Varenr: 5631869
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
18:00
Vintage rubinbroche af 18 kt. guld, prydet med perle, ca. 1930-40'erne
Vintage broche af 18 kt. guld, prydet med talrige slebne rubiner samt ferskvandsperle, udført ca. 1930-40'erne. L. 7,5 cm. Vægt: ca. 5,5 gr. Fremstår med brugsspor, perle med slid/skade, ustemplet, men syreprøvet og x-rayed.

Varenr: 5601505
DKK 2.200 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:19
Karneol- og diamantbroche af guld og sølv. 1900-tallets begyndelse
Karneol- og diamantbroche af guld og sølv prydet med større oval cabochonsleben karneol omkranset af blade sta med små rosenslebne diamanter. Ustemplet. 1900-tallets begyndelse Vægt ca. 9,8 g. L. 5,9 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og brud i yderste bladkrans.

Varenr: 5606817
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:22
DKK 450
Mappin & Webb. Brillant- og tsavoritbroche af 18 kt. hvidguld i form af snegl, ca. 2000
Mappin & Webb. Brillant- og tsavoritbroche af 18 kt. hvidguld i form af snegl, prydet med 155 brillantslebne diamanter, i alt ca. 3.10 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS1-VS1. Sneglehus sat med talrige grønne runde facetslebne tsavoritter. Stemplet med M&W og London Hallmarks 2000. Vægt...

Varenr: 5578985
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:44
DKK 1.300
Eigil Jensen for A. Michelsen. Modernistisk broche af sterlingsølv, ca. 1960
Eigil Jensen for A. Michelsen. Modernistisk broche af sterlingsølv, bladformet med symmetriske linjer, stemplet "AM Sterling Denmark" samt "EJ". L. 6,3 cm. Vægt: 20,2 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5633706
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:50
DKK 450
Brosche besetzt mit Rhodolit, Smaragd, Rubin und Saphir
Schmetterlings Brosche gefertigt aus 925 Silber (punziert) und rhodiniert. Besetzt mit Rhodolit, Smaragd, Rubin und Saphir im facettierten Rund,- und Navetteschliff von ca.: 1 mm, 2 mm, 3 mm sowie 7 x 3,7 mm. Maße ca.: 52 x 45,6 mm, Gewicht ca.: 14,8 g.

Varenr: 5577381

DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08-04-2020
12:00
DKK 298
Maria Jauhiainen silverbrosch
BROSCH, Maria Jauhiainen, silver, längd 11 cm,

Varenr: 5635168
DKK 1.118 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 08-04-2020
16:44
Se mere
Brosche / Schmucknadel mit Brillant
Brosche / Schmucknadel gefertigt aus 14kt. Gelbgold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.05ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit SI. Sowie mit 2 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.04ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit SI. Maße ca.: 67,8 x 9,8 mm. Gewicht ca.: 4,4 g.

Varenr: 5511367
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08-04-2020
17:55
DKK 633
Maria Jauhiainen Ginkgo brosch
BROSCH, Maria Jauhiainen, Ginkgo, stål, 12 x 9 cm

Varenr: 5635231
19:00
Se mere
En samling brocher af sølv og sterlingsølv (18)
En samling på 18 forskellige brocher af sølv og sterlingsølv, bl.a. i form af egeløv, blomster, cowboy, fugle på gren, hestesko, karavane, kat, vikinge båndslyng. Samlet vægt ca. 72 g. Fremstår med brugsspor. (18)

Varenr: 5629511
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
19:35
DKK 450
Torben Hermann Meier m.fl. To brocher af sølv og sterlingsølv (2)
Torben Hermann Meier m.fl. To brocher af sølv og sterlingsølv, udført med uglehoved og som muslingeskal, Ø. ca. 38 og 45 mm. Samlet vægt: ca. 30 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5592704
20:09
Retro diamant- og kulturperlebroche af 18 kt. hvidguld - i alt ca. 1.30 ct.
Diamant- og perlebroche af 18 kt. hvidguld i form af humlebi, prydet med større oval hvid og let cerkleret saltvandskulturperle samt talrige større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Øjne i form af små cabochon slebne grønne tasavoritter. ...

Varenr: 5585706
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:12
Georg Jensen. Tidlig broche af sølv prydet med lapis lazuli, udført 1904-1908
Georg Jensen. Tidlig broche af sølv, prydet med cabochonsleben lapis lazuli og stiliseret bladværk, dessin nr. 29, udført hos Georg Jensen i perioden 1904-1908. L. 5,5 cm. Vægt: ca. 17,3 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5628658
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:18
Retro safir- og diamantbroche af platin i form af krans, i alt ca. 14,35 ct
Safir- og diamantbroche af platin i form af krans prydet med 12 større dråbeformede facetslebne safirer, i alt ca. 9.40 ct. flankeret af talrige større og mindre smaragdslebne, brillantslebne, baguetteslebne og navetteslebne diamanter samt dråbesleben brillant, i alt ca. 4.95 ct. Farve: ...

Varenr: 5585644
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:24
DKK 5.200
Smaragd- og diamantbroche af guld- og hvidguld, i alt ca. 2.85 ct. 1940'erne
Smaragd- og diamantbroche af guld- og hvidguld, prydet med større carrésleben smarag på ca. 0.60 ct., flankeret af 12 større og mindre diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 2.25 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: P1-P2. Vægt ca. 7,3 g. Front B. 0,62 cm. L. 7 cm.

Varenr: 5585473
DKK 19.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:49
Hugo Grün, København. Broche af 14 kt. guld prydet med perler
Hugo Grün, København. Broche af 14 kt. guld, prydet med fire saltvandskulturperler, stemplet "HGr 585". L. 5,5 cm. Vægt: ca. 4,7 gr. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5631690
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:58
DKK 450
Victoriansk 'en tremblant' diamantbroche udført i guld og sølv. 6.00 ct. Ca. 1880
Stor victoriansk 'en tremblant' diamantbroche udført i guld og sølv i form af blomstergren med bevægeligt blomsterhoved, prydet med ca. 247 hvide rosenslebne diamanter samt større Light Yellow centerdiamant med ældre slibning på ca. 0.50 ct. Klarhed: SI. I alt ca. 6.00 ct. Fremstår ustemplet. Ca....

Varenr: 5629660
DKK 54.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
21:02
DKK 27.000
Brosch 18 k guld
BROSCH, 18 k guld, 3 droppformade kläppar, dekor blomma och vinbad samt 2 gammalslipade diamanter, Juvelfabriken AB, Stockholm 1951, höjd 6,5 cm, vikt ca 9,4 g

Varenr: 5635385
DKK 2.405 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
21:18
Se mere
BROSCH, 18K guld, 1800-talets andra hälft,
BROSCH, 18 k guld, 1800-talets andra hälft, 8 gammalslipade diamanter totalt ca 0,14 ct, infattade i treklöverformation, dekor med 9 troligen orientaliska pärlor, längd 7 cm, vikt 8,8 g; tidstypiskt etui medföljer

Varenr: 5636133
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 09-04-2020
12:38
Se mere
Jugendstilbrosche
Jugendstilbrosche gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit einer kleinen Süßwasserzuchtperle mit einem Durchmesser von ca.: 3,2 mm. Sowie mit 3 Saphiren im facettierten Rundschliff ( ca.: 1,2 mm, 2 mm) und Tropfenschliff ( 4,5 x 3 mm). Die Broschiereung besteht aus Silber. Maße ca.:...

Varenr: 5615467
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 09-04-2020
19:35
DKK 298
Granatbrosche
Brosche gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit 16 Granaten im Sternschliff mit einem Durchmesser von je 4 mm. Durchmesser: 29 mm. Gewicht: 3,8 g.

Varenr: 5603748
DKK 1.341 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 09-04-2020
19:35
DKK 298
Collier örhängen brosch
BROSCH, 1800-talets slut, COLLIER, ÖRHÄNGEN, 1 par, skruvsystem, oädel metall, 1900-talets första hälft, fasettslipade granater, collier längd 50 cm

Varenr: 5636357
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 09-04-2020
19:40
Se mere
Antik broche af guld med skarabæer i mikromosaik, 1800-tallets anden halvdel
Broche af guld dekoreret i farver i form af to skarabæer i micromosaik. Vægt ca. 7,3 g. L. 5,3 cm. Front Ø 1,75 cm. 1800-tallets anden halvdel. Fremstår ustemplet, aldersrelateret brugsspor med manglende mosaikstykker og midterstykke på den ene skarabæ.

Varenr: 5589750
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
19:58
Viggo Wollny, København. Brillantbroche af 14 kt. hvidguld
Viggo Wollny, København. Broche af 14 kt. delvist satineret hvidguld, prydet med tre enkelslebne diamanter på tilsammen ca. 0.06 ct. Farve: Top Crystal (I), klarhed: SI. Stemplet "VW 585". L. 4,1 cm. B. 2,1 cm. Vægt: ca. 6,6 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5635938
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
20:08
Broscher 1800-tal
BROSCHER, 2 st., förgyllda, 1800-talets andra hälft, hängande kläppar, tofs- resp. blom- och bladdekor, höjd 5 resp. 6 cm

Varenr: 5636394
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 09-04-2020
20:17
Se mere
Lille victoriansk fasannål af guld, sølv og metal med emalje og rosenslebne diamanter.1800-tallets slutning
Lille victoriansk fasannål af guld, sølv og metal dekoreret med emalje i farver og 23 rosenslebne diamanter.1800-tallets slutning. Vægt i alt ca. 3,6 g. 1,6 x 2,75 cm. H. inkl. nål 4,7 cm. Fremstår ustemplet med aldersrelateret brugsspor.

Varenr: 5616001
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
20:20
DKK 500
Kaija Aarikka broscher 2 st silver
KAIJA AARIKKA (Finland, 1929-2014), broscher, 2 st, silver, stämplade JMJ rep. IP, i form av bock samt kuvert, längd ca 31 resp. 35 mm, vikt ca 14 g

Varenr: 5636574
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10-04-2020
14:21
Se mere
12»