Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ole Lynggaard, stor solbroche i 18kt gul børstet guld
Ole Lynggaard, stor solbroche i 18 k gul børstet guld sæt med 7 brillantslebne diamanter 0.28ct Farve: (FG) Top Wesselton Klarhed: VS Designet af Ole Lynggaard 2001 Vægt: 22g Foranstaltninger: 5.3x4.8cm
Varenr: 5282420

DKK 14.900 BE, Antwerpen 27-03-2019
11:30:00
DKK 7.450
Safir- og diamantbroche af guld og sølv i form af kors, i alt 1.80 ct
Safir- og diamantbroche af 9 kt. guld og sølv i form af kors monteret med 3 større carréslebne safirer, i alt ca. 1.05 ct. Flankeret af 26 større og mindre diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 0.75 ct. Farve: Crystal -Top Cape (J-K). Klarhed: SI-P2. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med ...
Varenr: 5262476
DKK 4.200 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
11:58:00
Brosch med pärlor 18K
BROSCH, 18 k guld, rosatonade odlade saltvattenpärlor ca 4 mm, Alton, Falköping 1972, blomform, diameter ca 33 mm, vikt ca 4,7 g
Varenr: 5281832
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2019
13:06:00
Se mere
Brosch med hänge guld
FÖRTJÄNSTBROSCH med hänge, 18 k guld, figurmotiv, stämplad Sporrong, Norrtälje 1987, vikt ca 16,4 g
Varenr: 5281854
DKK 3.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:06:00
Se mere
Brocher og vedhæng i sølv (4)
THUNE. Broche i sølv mål 4.1x4.1 cm. E&M. Broche i sølv iform af fugl mål 2.6x4.4 cm. Chr.V. Broche i sølv i form af drueklaser mål 1.6x4.4 cm. Vedhæng i sølv i form af blomster mål 4.5x3.5 cm. Med alm. brugsspor (4)
Varenr: 5284000
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
14:15:00
Skønvirke sølvsmykker (5)
Broche i sølv prydet med to cabochonslebne koraller mål 2.0x3.2 cm. E.L.W. broche i sølv med grøn sten mål 2.5 x 4.5 cm (nål mangler) Broche i sølv monteret med et poleret ravstykke mål 4.5x5.5 cm. Del til bæltespænde i sølv med cabochonslebet ravstykke mål 5.0x5.3 cm. H.F. Vedhæng i sølv med ...
Varenr: 5284002
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
15:16:00
Brosch guld
BROSCH, 18 k guld, fantasislipad rökkvarts, Studio Birger Haglund, Stockholm 1945, längd 4, 5 cm, total vikt ca 8,6 g
Varenr: 5281961
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
18:38:00
Se mere
Retro rubinbroche af 18 kt. guld i form af fugl på kvist, ca. 1960'erne
Rubinbroche af 18 kt. guld, i form af fugl på kvist, 'øje' prydet med rund facetsleben rubin. Vægt: ca. 13 gr. H. 4,6 cm. Fremstår med brugsspor og under lup ses kanthak i rubin.
Varenr: 5237149
DKK 5.200 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
19:15:00
Vintage smykker. Samling camé smykker (10)
Samling camé smykker med kvinder i relief i delvis forgyldt metal/sølv i form af otte brocher/vedhæng h. 2.8-5.5 cm. En ring str. Ø16/51. Integreret halskæde med granater, perler og camé l. 42 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor/tørrevne mm. (10)
Varenr: 5283854
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
19:20:00
DKK 1.200
Brosch guld med hårarbete
BROSCH, 18 k guld, 1800-tal, otydliga år-, stads- och mästarstämplar, föreställande lyra, hårarbete, dekor med förgätmigej, blå och gul emalj samt diamat med rosenslipning i silvermontering, höjd 3 cm, total vikt 1,5 g, i originaletui
Varenr: 5281990
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:25:00
Se mere
Lund of Copenhagen, Broche med margueritter af forgyldt sterling sølv
Lund of Copenhagen, broche udført i forgyldt sterling sølv. Diam. ø 30 mm. Vejl. pris er 1.375,-. br> Ligger i én gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Varenr: 5285686

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:25:00
Aagaard broche af 8 kt guld med cubic zirkonia
Aagaard broche udført i 8 kt guld, prydet med cubic zirkonia. Mål ca. 2,5x3 cm. Vægt ca. 5,2 gram. Vejl. pris er 2.150,-. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Varenr: 5261887

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:52:00
Brosch örhängen 1 par 18 k guld
BROSCH, Juvelerare AB J Petterssons Eftr, Stockholm 1947, graverad dekor, 3 hängande kläppar, höjd 5,5 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, droppformade kläppar, skruvsystem, höjd 2,3 cm, total vikt ca 10,6 g
Varenr: 5282022
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:57:00
Se mere
Art deco diamantbroche af 18 kt. hvidguld og platin, i alt ca. 1.22 ct. 1920erne
Art Deco broche af 18 kt hvidguld og platin, prydet med to større diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.28 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS, omkranset af 40 mindre enkeltslebne diamanter og 2 diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.94 ct. Top Wesselton-Wesselton (G-H), Klarhed: ...
Varenr: 5237150
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:15:00
A. Michelsen. Margueritbroche med pink emalje
A. Michelsen. Margueritbroche af forgyldt sterlingsølv med pink emalje. Diam. 42 mm. Fremstår med intakt emalje og mindre aldersrelaterede brugsspor. Original æske medfølger.
Varenr: 5279005
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
20:35:00
Større rubin og diamantbroche
Større rubin og diamantbroche i form af rose, af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med talrige runde og carréslebne rubiner samt talrige baguette- og brillantslebne diamanter. I alt ca. 2.00 ct. diamanter, Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Mål: 8,4 x 2,6 cm. Vægt: 21,8 g. Fremstår med minimale ...
Varenr: 5264153
DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:40:00
DKK 5.800
Brosche, 750er Gold
Brosche in 750er Gold: 14g, mit Emailleverzierung, Maße: ca. 40 x 40mm.
Varenr: 5218474
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:20:00
DKK 1.676
Ole Lynggaard. 'Morgendug' broche, 18 kt. med brillianter i alt 0,15 ct
Ole Lynggaard. 'Morgendug' broche, 18 kt. børstet hvidguld med ti brillantslebne diamanter, i alt 0,15 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Broche dimensioner 4,2 x 5,8 cm. Vægt 20g boks inkluderet. Vejledende udsalgspris: DKK 51.500.
Varenr: 5111217
DKK 16.018 BE, Antwerpen 28-03-2019
11:30:00
DKK 7.450
Guldbroche med perler
Broche af 14 kt. guld med blomster og bladværk, prydet med seks hvide saltvandskulturperler. Diameter: 3,0 cm. Vægt: 6,7 g. Broche fremstår med let skævhed.
Varenr: 5279004
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Hammervej 1 28-03-2019
15:30:00
Brosch 18 k guld
BROSCH, 18 k guld, i form av stiliserat löv, polerad och satinerad yta, längd ca 50 mm, vikt ca 3,7 g
Varenr: 5283578
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 28-03-2019
19:06:00
Se mere
Georg Jensen. Broche af 18 kt. guld prydet med grøn agat
Georg Jensen. Broche af 18 kt. guld, prydet med cabochonsleben grøn agat, designet i et sindrigt mønster med stiliserede bladværk, udført for Georg Jensen i perioden 1933-45. H. 19 mm. L. 40 mm. Vægt: ca. 9,2 gr. Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 5254162
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:06:00
DKK 7.400
Fransk smaragd- og diamantbroche af 18 kt. guld, ca. 1940-50'erne
Smaragd- og diamantbroche af 18 kt. guld, i form af blomsterbuket, sat med henholdsvis 8 diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI1-SI2. og 21 større og mindre Akoya Saltvandskulturperler, 2 facetslebne smaragder og fire små enkeltslebne diamanter. Bindebånd...
Varenr: 5247245
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:06:00
David Rosas. Moderne italiensk broche i form af græshoppe af 18 kt. hvidguld
Moderne italiensk broche i form af græshoppe af 18 kt. hvidguld prydet med større sleben røgkvarts og 34 mindre brillantslebne brillanter, øje sat med cognacfarvet brillant, i alt ca. 0.25 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Klarhed: VS-SI. øje Stemplet. David Rosas samt logo DR og ...
Varenr: 5260109
DKK 8.400 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:16:00
DKK 4.200
Fransk diamantbrochenål af guld, i alt ca. 3.20 ct. Ca. 1890-1900
Diamantbrochenål af guld prydet med 19 større og mindre diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 3.20 ct. Farve: Crystal- Top Cape (J-K). Klarhed: SI-P1. Frankrig 1890-1900. Vægt ca. 8,8 g. Roset Ø 1,2 cm. L. 5,5 cm. Fremstår ustemplet syretestet til 18 kt. guld.
Varenr: 5261871
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:45:00
DKK 5.000
Diamantbroche af 18 kt. hvidguld i form af blomsterstilk, i alt ca. 2.50 ct. 1940erne
Diamantbroche af 18 kt. hvidguld i form af blomsterstilk prydet med talrige enkeltslebne og brillantslebne diamanter., i alt ca. 2.50 ct. Farve: Top Crystal-Top Cape (I-K). Klarhed: VS-SI. 1940erne. Vægt ca. 10,3 g. L. 5,6 cm.
Varenr: 5271398
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
21:00:00
DKK 6.000
Broche, emalje, 750 guld
Broche i 750 guld: 14 g, med emalje-forsiringer, diamantroser, smaragd og perle. Mål: 50 x 25 mm.
Varenr: 5210243
DKK 9.685 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2019
21:04:00
DKK 4.842
Brosch kransformad
BROSCH, 23 k guld, kransformad, Södermalms guldsmedsaffär, Stockholm, 1909, diameter ca 3.6 cm, totalvikt ca 8 g
Varenr: 5284878
DKK 2.350 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
12:24:00
Se mere
Broscher 18k guld
BROSCHER, 2 st, 18 k guld; brosch, spänneformad, Gustaf Dahlgren, Malmö, 1872; brosch, bandformad, G Dahlgren & Co, Malmö, 1925, höjd ca 5.5 cm och längd ca 5 cm, totalvikt ca 7.7 g
Varenr: 5284882
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
12:32:00
Se mere
Schmetterlings Brosche
Schmetterlings Brosche gefertigt aus 925 Silber (punziert) und rhodiniert. Besetzt mit Rhodolit, Smaragd, Rubin und Saphir im facettierten Rund,- und Navetteschliff von ca.: 1 mm, 2 mm, 3 mm sowie 7 x 3,7 mm. Maße ca.: 52 x 45,6 mm, Gewicht ca.: 14,8 g.
Varenr: 5278610

DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
17:40:00
DKK 1.490
Broche med safirer
Broche udført i 18 kt. guld (stemplet), prydet med 18 rundslebne, facetterede safirer med en diameter på hver især ca. 2 mm. Mål ca.: Ø 33 mm, H. 11 mm. Vægt ca. 16,9 g.
Varenr: 5282239
DKK 4.098 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
20:20:00
DKK 2.049
 1 2  >>