Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Broche af 14 kt guld og hvidguld med rutilkvarts og brillanter
Broche af 14 kt guld og hvidguld udformet som en trekant prydet med rutilkvarts og brillanter, ialt ca. 0.16 ct. FArve: Wesselton (H) Klarhed: SI. Mål på broche: 5,5 x 5,5 x 5,5cm. Vægt: 25 gr.
Varenr: 5395462
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:39:00
Toftegaard. Et par ballon-brocher af sterlingsølv med guldvedhæng (2)
To ballonformede brocher af hhv. blankt og oxideret sterlingsølv, begge med kæde af oxideret sterlingsølv afsluttet med et lille vedhæng af 14 kt. guld stemplet med '2000'. L. i alt 9,5 cm. Vægt 8,6 g. Fremstår med håndteringsspor. (2) Hidrører fra virksomhedsophør.
Varenr: 5435184
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 21-09-2019
20:19:00
Samling granatsmykker og en flora danica broche af forgyldt sølv. (7)
Samling granatsmykker og en flora danica broche af forgyldt sølv bestående af en armring. Indvendig mål: 6 x 5,3 cm. En Halskæde med vedhæng L. 44 cm. L. på vedhæng: 3,0 cm. Ring. Ringstr. 57,5 ø 18,3 mm. En Flora Danica broche L. 5,5 cm. (7)
Varenr: 5424405
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
15:27:00
DKK 450
Bent Knudsen: Broche af sterling sølv med ametyst,
Bent Knudsen: Broche af sterling sølv med ametyst, Længde ca. 7,3 cm, dessin nr. 7. Vægt ca. 24,5 gram
Varenr: 5436051
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
19:34:00
DKK 450
Georg Jensen. Broche af sølv, 1904-1908
Georg Jensen, skønvirke broche udført i 826 sølv, organisk form med blomster og bladværk, prydet med cabochonslebet rav. Dessin nr. 12. Stempler fra perioden 1904-1908. Mål: Ø 4,1 cm Litt: Janet Drucker: 'A tradition of splendid silver', omtalt og afbildet s. 82. NB. Dessin nr. og ...
Varenr: 5436055
DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
20:04:00
DKK 900
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Stor moderne broche af sterlingsølv, dessin 337
Nanna Ditzel (1923-2005) for Georg Jensen. Moderne broche af sterlingsølv, dessin 337. Ø 60 mm. Vægt: 11.6 gr. Fremstår med brugsmærker, nål let skæv.
Varenr: 5437067
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:07:00
Brooch, dragofly, 750 gold with brilliant cut diamonds, sapphires and amethyst
Brooch, dragonfly, 750 gold, 27g, with enamel and 79 brilliant cut diamonds, in total approx. 0.80ct Wesselton(H)-VS, four sapphires and one light amethyst, L 7cm, W 8cm.
Varenr: 5427360
DKK 30.545 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:13:00
DKK 14.900
Rubin- og diamantbroche i 14 kt. guld, 1950'erne
Vintagebroche i 14 kt. guld prydet med facetslebne rubiner og enkelslebne diamanter, buketter med rubiner og diamanter i det centrale 'rør' er let bevægelige. Diamanter i alt ca. 0.20 ct., farve: Wesselton-Top Crystal (H-I), klarhed: P. B. 6,5 cm. Vægt 16,4 g. Brugsspor, flere rubiner med afslag.
Varenr: 5433711
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:17:00
Ole Lynggaard, Unika broche af 14 kt. guld, ca. 1980erne
Ole Lynggaard. Vintage Unika broche ant. fra 1980'erne, udført i 14 kt. guld. Mål ca. 60x38 mm. Vægt ca. 18 gram. Er stemplet OleL 585. Fremstår med småridser.
Varenr: 5434044
DKK 6.400 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
20:29:00
Diamantbroche af 18 kt. tofarvet guld med filigranarbejde
Broche af 18 kt. tofarvet guld med filigranarbejde prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0.10 ct., farve: Top Crystal (I), klarhed: SI. Mål 3,5 x 2,4 cm. Vægt 6,8 gr. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 5403445
DKK 2.800 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:58:00
Gemme, Antik
Antike Gemme mit vergoldeter Metallfassung, Maße: 35mm x 30mm.
Varenr: 5394808
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
21:41:00
DKK 298
Georg Jensen broche af sterling sølv
Vivianna Torun Bulöw-Hube for Georg Jensen, en broche udført i sterling sølv. Længde ca 10 cm. Er stemplet Georg Jensen i perlestaf. 925S, Denmark. Torun. Vægt ca. 27,7 gram.
Varenr: 5443802
DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
19:30:00
DKK 500
Toftegaard. Broche af sterlingsølv, 'Bolden'
Toftegaard. Broche af sterlingsølv, 'Bolden', Ø 3,3 cm. Vægt ca. 12 g. Fremstår med håndteringsspor. Hidrører fra virksomhedsophør.
Varenr: 5423950
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:00:00
Unika broche af sterlingsølv samt ibenholt, Arbuckle Design
'Image'. Håndlavet broche udført af dansk guldsmed i sterling sølv og ibenholt, B. 6,5 cm, vægt ca 16 gram. Stemplet 925/ Jam for Arbuckle Design, guldsmedie 2002-2015. Ny i original æske.
Varenr: 5409908

DKK 1.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-09-2019
20:27:00
Kaija Aarikka broscher 2 st silver
KAIJA AARIKKA (Finland, 1929-2014), broscher, 2 st, silver, stämplade JMJ rep. IP, i form av bock samt kuvert, längd ca 31 resp. 35 mm, vikt ca 14 g
Varenr: 5443273
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
21:36:00
Se mere
Broche i 18k med Old cut diamanter ca 2.00ct
Broche i 18k hvidguld sæt med Gamle snitdiamanter ca 2.00ct Farve: (F-G) Top weseltopn Klarhed: VS-SI Diameter: 58x25mm Vægt: 14.5g
Varenr: 5196947
DKK 21.605 BE, Antwerpen 24-09-2019
20:09:00
DKK 10.430
Broche med stor lemon kvarts mm, 16 gram
Håndfremstillet unika broche af rosaguld-belagt og sort rhodineret sterlingsølv fattet med facetsleben lemon kvarts på ca. 30.00 ct samt blomsterranke med mindre ametyster. Mål ca. 35 x 20 x 19 mm
Varenr: 5418624

DKK 1.300 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-09-2019
20:12:00
I. Ernst. Skønvirke broche af sølv, omkr. 1900
I. Ernst, Assens (1893-1937). Skønvirke broche af sølv med organisk ornamentik, omkr. 1900. Ø 5 cm. Vægt ca. 12 g. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5433927
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
20:15:00
Bernhard Hertz, København. Stjernebroche af 14 kt. guld prydet med perle og klare stene, ca. 1960'erne
Bernhard Hertz, København. Stjernebroche af 14 kt. guld prydet med en saltvandskulturperle og klare kvartssten, ca. 1960'erne. B. 3,8 cm. Vægt 9,6 g. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 5365216
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
20:24:00
DKK 450
Black Hills Gold Co. Amerikansk broche af trefarvet 10 kt. guld
Black Hills Gold Co. Amerikansk broche af trefarvet 10 kt. guld, udført med stiliserede vinranker, L. 4,5 cm. Vægt: ca. 3,7 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5444157
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
20:28:00
Brooch, rose of 750 white gold and gold
Brooch in the shape of a rose, 750 white gold and gold, 25g, surface partly polished and matted, L 8.5cm, W 2cm.
Varenr: 5440287
DKK 14.900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-09-2019
20:29:00
DKK 2.980
Safir- og brillant broche af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 3.30 ct
Safir- og brillant broche af 18 kt. hvidguld prydet med større oval facetsleben safir på ca. 1.40 ct.., flankeret af 24 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca.1.90 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 6,5 g. L. 6 cm.
Varenr: 5395412
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
20:46:00
Broche i 14 kt. guld med diamanter, lapis lazuli og perler
Broche i 14 kt. guld med front i hvidguld prydet med små rosenslebne diamanter, en perle af lapis lazuli og perler. L. 6 cm. Vægt 3,8 g. Brugsspor.
Varenr: 5444194
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2019
19:48:00
Art Deco broche i platin med safirer, diamanter og perler
Art Deco broche i platin prydet med facetslebne safirer, små rosenslebne diamanter og perler. L. 5,7 cm. Vægt 4 g. Brugsspor.
Varenr: 5444190
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2019
19:51:00
Vintage Broche med turkis & rubiner
Vintage Broche med turkis & rubiner & 9 små enkeltskårne diamanter 0.10ct Diameter: 46x35mm Vægt: 28.3g
Varenr: 5196949
DKK 10.430 BE, Antwerpen 25-09-2019
20:08:00
DKK 5.215
Hermann Siersbøl. Broche af 14 kt. guld med akvamarin
Broche af 14 kt. guld med facetslebet akvamarin. Ø 4 cm. Vægt 8,2 g. Udført hos Hermann Siersbøl, København.
Varenr: 5434738
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2019
20:11:00
Bernhard Hertz m.fl. To brocher af 14 kt. guld (2)
To brocher af 14 kt. guld. Den ene fra Bernhard Hertz prydet med lyseblå facetsleben glassten, L. 5,3 cm, den anden prydet med en facetsleben safir, L. 6,1 cm. Samlet vægt 4,1 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5444198
20:19:00
Georg Jensen. Heritage broche med agat, 2008
Georg Jensen. Heritage broche 2008 i skønvirkestil af sterlingsølv med blomst og bladværk prydet med cabochonslebet gul og grøn agat. Mål: 5,0 x 4,0 cm. Original æske medfølger. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5444213
20:28:00
Antik broche af 18 kt. guld prydet med emaljearbejde, 1800-tallet
Antik broche af 18 kt. guld, udført med stiliserede bladværk, prydet med emaljearbejde, 1800-tallet sidste halvdel. L. 5,8 cm. Vægt: ca. 12,4 gr. Fremstår med brugsspor, emaljeskader, manglende nål, syreprøvet.
Varenr: 5444173
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2019
20:38:00
Brosch platina diamanter
BROSCHNÅL/BARRETTE, platina, omkring 1900, 15 gammalslipade diamanter totalt ca 2,40 ct, kvalité W-TCr(H-I)/VS-SI, sidor med bladdekor, ostämplad, längd 7,5 cm, vikt 12,6 g
Varenr: 5446004
DKK 13.899 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-09-2019
21:21:00
Se mere
 1 2  >>