Vurdering
   Varer pr. side   16 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
A. Fajardo, Mexico. Et sæt portvinsbægre af sterlingsølv (6)
A. Fajardo, Mexico 1900-tallet. Et sæt på seks portvinsbægre af sterlingsølv. H. 9 cm. Samlet vægt ca. 512 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varenr: 6114098
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:07
Skulptur i form af hest af bronze patineret metal
Skulptur i form af hest af bronze patineret metal H. 41,5cm L 45 cm .

Varenr: 6127511
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:24
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 1 dråbe (2)

Varenr: 6112914

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 10-12-2021
19:00
Par franske messing stager 1800-tallet (2)
Par franske messing stager med udfyldt bund. H. 23 cm. (utydeligt stemplet på fod) Med alm. aldersrelaterede brugsspor, trykmærker (2)

Varenr: 6117319
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2021
19:10
Design Asmussen, sæt på 3 dråbestager, 1, 2 og 3 dråber (3)

Varenr: 6112915

DKK 3.600 DK, Odense, Kratholmvej 10-12-2021
DKK 1.800
Gruekedel af kobber, 20 årh
Gruekedel af hammerslået kobber, 20 årh. Sider med bærehanke/ringhanke af sortmalet jern. Brugsspor og patina. H. 37, Ø 55 cm.

Varenr: 6125346
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
13:00
Samling kobbertøj, bækken & messingmorter, m.m. (16)
Samling kobbertøj, varmebækken, kander, kedler, messingmorter, hulske, æbleskivepande, m.m. Stedvise brugs- og alderspræg. L. bækken 100 cm. Morter: H. 10, Ø 10 cm. (16)

Varenr: 6122084
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2021
13:20
Dele kobber (5)
Kobberkedel, h. 28 cm. Tekande, H. 19 cm. (vedlagt brev fra Nationalmuseet). Samt tre skåle af kobber. Alle dele med brugsspor. (5)

Varenr: 6126849
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-12-2021
15:30
To par lysestager i barok form, 1900-tallet (4)
To par barok form lysestager af messing, H. 21-26 cm, 1900-tallet. (4)

Varenr: 6126931
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-12-2021
15:37
Samling effekter at tin , stager, vase og fad (5)
Samling effekter at tin: tre stager H. 17-23 cm , Michael Andersen & søn keramisk vase med montering af tin H 32 cm og rundt fad Ø 36 cm (5)

Varenr: 6119354
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-12-2021
15:39
DKK 500
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 2 dråber (2)

Varenr: 6112912

DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2021
19:30
DKK 1.200
Asta Lilbæk for Just Andersen. Pigen med guldhornet.
Just Andersen (1884-1943). Asta Lilbæk (1895-1972). Skulptur, 'Pigen med guldhornet', diskometal, signeret i sokkel bl.a. nr. 2164, H. 24 cm. Brugsspor.

Varenr: 6127510
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-12-2021
18:53
David Marshall. Skål, fad og lysestage (3)
David Marshall. Diverse dele af messing og poleret aluminium. Lysestage H. 17,5 cm. Fad L. 36,5 cm. Skål L. 18,5 H. 7 cm. Stemplet. (3)

Varenr: 6130168
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2021
19:15
Just Andersen, figur af diskometal i form af havdreng og fisk
Just Andersen. Figur af diskometal i form af havdreng og fisk. Patineret diskometal. H. 16,5 cm.

Varenr: 6129535
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 15-12-2021
20:03
Par franske Louis XVI prydvaser af marmor med bronzemontering, 1700-1800-tallet. (2)
Par franske prydvaser af marmor med monteringer af forgyldt bronze. Frankrig 1700-1800-tallet. H. 38 cm. Fremstår med aldersrelateret patina/brugsspor, et midterstykke med reparation, microchip på fodrand. (2)

Varenr: 6040367
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 15-12-2021
20:12
DKK 5.000
Et par rokoko-chenets med løver af forgyldt og patineret bronze, Frankrig ca. 1760 (2)
Et par chenets udført med konsoller med svungne akantusblade i forgyldt bronze og herunder skulpturer af han- og hunløve med nedlagt bytte i patineret bronze. Frankrig ca. 1760. H. hhv. 59 og 55 cm, B. 50-52 cm. Fremstår med afknækket top på det ene akantusblad, reparationer på forgyldning samt ...

Varenr: 6123565
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 15-12-2021
20:30
DKK 10.000