Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Pejsesæt af messing samt gruekedel af kobber, 20 årh.
Pejsesæt af messing samt gruekedel af kobber. 20 årh. Stedvise brugs- og aldersspor, herunder buler. H. 37, Ø 65 cm. Pejsesæt L. 70-72 cm.
Varenr: 5278437
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
12:02:20
Næstvedstage af messing med initialer og årstal 1777
Næstvedstage af messing, balusterformet stamme på rundt profileret fodstykke. Under bunden graveret med initialer og årstal A.P.D. 1777. H. 11 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5283816
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
19:31:00
DKK 650
Samling væglampetter m.m., messing, 1900-tallets 2. halvdel (4)
Samling væglampetter m/ spejl i ramme & væglampetter, messing, 20 årh. 2. halvdel, H. 16-25 cm & L. 34 cm. Brugsspor. (4)
Varenr: 5279554
19:33:00
Christoph Lenz (1829-1915), bronze figure, 'Stehende Nonne'
Christoph Lenz (1829-1915), bronze figure, 'Stehende Nonne', three-dimensionally shaped, made of bronze, brown patina, signature on plinth: 'CH. LENZ'. Approx. dimensions: H 39 cm, W 10 cm. Condition commensurate with age with wear.
Varenr: 5285202
DKK 11.175 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
19:55:00
DKK 5.588
Boris Frödman-Cluzel bronsskulptur
BORIS FRÖDMAN-CLUZEL (1878-1969), kvinnlig krigare, patinerad brons, gjutarstämpel Herman Bergman, monogramsignerad BFC, höjd 31 cm
Varenr: 5282029
DKK 8.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
20:04:00
Se mere
Skulptur Grand Tour souvenir
SKULPTUR, 1800-talets första hälft, Grand Tour souvenir, föreställande den grekiske dramatikern Sofokles, patinerad brons, höjd 64 cm. . Efter monumentalskulptur i Vatikanen, Museo Lateranense
Varenr: 5283403
DKK 10.684 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
12:22:00
Se mere
Messingobjekte: Jardiniere und Kanne (2)
Messingobjekte: Jardiniere und Kanne mit Deckel. Maße: ca. H. 43 cm / Dm. 46 cm. Alters- und Gebrauchsspuren (2)
Varenr: 5261203
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
12:47:42
DKK 298
Krögarhuset kopparpannor
KASTRULLER, STEKPANNOR, 6 dlr, huvudsakligen Krögarhuset och Nobell, koppar med mässingshandtag, bestående av fiskgryta, 3 stekpannor, samt. 2 kastrulle
Varenr: 5283443
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
13:50:00
Se mere
Brick i mässing
BRICKA, 18/1900-tal mässing, barockstil, ca 47x39 cm
Varenr: 5283518
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
16:44:00
Se mere
To figurer af bronze. Stående kvinde samt panter (2)
To bronzefigurer, af nyere dato. Stående kvinde, patineret og guldbemalet bronze. Usign. H. 34,5 cm. Figur i form af panter udført i bronzeret metal. Usign. L. 25,5 cm. Fremstår med småridser. (2)
Varenr: 5282370
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
19:11:00
DKK 500
Paar Jugenstil / Art déco Zinkdosen mit applizierten Perlen (2)
Schönes Pärchen Zinkdosen im Jugendstil / Art déco mit Floralen- und Tiermotiven. Eine der Dosen mit großem geflügelten Tierwesen auf dem Deckel. Augen, Blütenstände und Beeren mit applizierten künstlichen Perlen und künstlichen Korallen imitiert.Dose eins: H. 5,5 cm, 24,5 cm, 16 cm.Dose zwei: H....
Varenr: 5263891
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
19:45:00
DKK 298
Konvolut Öllampen (8)
Konvolut Öllampen, gefertigt aus Messing und Glas. Maße ca.: H: 6-60 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (8)
Varenr: 5268627
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
20:07:00
DKK 298
Et par barok stager af messing, 1600-tallet
Et par barok stager af messing, 1600-tallet. H. 38 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, skævheder. (2)
Varenr: 5285206
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:07:00
DKK 4.200
Bordring / glødering af messing, 1600-tallet
Bordring / glødering af messing, med gennembrudt kant samt fødder prydet med personer og fabeldyr, 1600-tallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, revner.
Varenr: 5285226
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:13:00
DKK 3.200
En samling skålpund af malm, 1500-1700-tallet (5)
En samling skålpund af malm. Antagelig udført af Zacharias Abend, Nürnberg, Hans Deindart, Stephan Jäckel og Konrad Bub, 1500-1700-tallet. H. 3-9 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, den store med knækket lås. (5)
Varenr: 5284199
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:48:00
DKK 5.000
Et par barok klokkestager af malm, 1600-tallet (2)
Et par barok klokkestager af malm, 1600-tallet. H. 27 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)
Varenr: 5285204
20:58:00
DKK 5.000
Görgen Rokus tennfat
GÖRGEN ROKUS (verksam i Stockholm, 1726-1759), fat i tenn, trestämplat, otydligt årstämpel, diameter ca 33 cm
Varenr: 5284881
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
12:30:00
Se mere
Krukor mässing
KRUKOR, 1800-tal, mässing på tre ben med hantag, märkta ''1807'' och ''P M'', höjd ca 14 cm
Varenr: 5284885
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
12:38:00
Se mere
Par Barokform Kirkestager, tin (2)
Par Barokform Kirkestager af tin. H. 33 cm. 1900'tallet. (2)
Varenr: 5285155
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-03-2019
14:03:00
Astrid Wessel. Stenalder hulemotiv, emalje på bronzeplade,
Astrid Wessel (1904-61). Hule motiv i form af mænd i emalje på kobber plade. Stemplet Astrid Wessel/DENMARK. Sign. AW 20 x 28 cm.
Varenr: 5260948
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-03-2019
14:11:00
Ljusstakar
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, e stämplad no 41, mässing, höjd 21 cm
Varenr: 5284935
15:00:00
Se mere
Konvolut diverse Zinnobjekte (16)
Konvolut diverse Zinnobjekte, variierende Ausführungen und Maße. Maße ca.: H.5-45 cm, Gewicht ca.:6 Kg, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (16)
Varenr: 5268661
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
20:08:00
DKK 298
Just Andersen. En samling, stager, vaser m.m. af tin og diskometal (19)
Just Andersen. En samling stager, vaser m.m. af tin og diskometal, bestående af bl.a. kande nr. 2197, vase nr. 1802 samt nr. 1556, fem stager, bl.a. nr. 2138, H. 17 cm., 6 bægre på stilk, nr. 2792, H. 15,5 cm. Fremstår med brugsspor, stødmærker, ridser, lille olielampe mangler låg. (19)
Varenr: 5285738
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-03-2019
20:32:00
Ljusstake mässing
LJUSSTAKE, sengustaviansk, omkring år 1800, förgylld mässing samt trä, höjd ca 16 cm
Varenr: 5285912
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
13:02:00
Se mere
Broncefad og stager (3)
Broncefad og stager. Stort fad med fasan i midten samt 2 store stager H. 9 cm. (3)
Varenr: 5261033
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
14:40:13
Delfin bestik af sølv 1930 erne (42)
Bestik af sølv, 'Delfin', 1930 erne bestående af : 11 middagsgafler 19 cm. 9 middagsskeer 19,5 cm,11 dessertskeer 17 cm, 6 kagegafler 13,5 cm, Vægt i alt ca. 2082 gr. Brugsspor og monogram på bagside (42)
Varenr: 5259663
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
17:36:00
Samling sølv samt sterlingsølv (7)
Samling sølv, bestående af Cohr te si med holder af sølv, Svend Toxværd skål af sterlingsølv H. 4,5 L. 18 cm, "Towle" sterling skål H. 7 cm, Ø 16 cm, Cohr smørnæb af sølv med sort hank, skål af sølv stemplet FSP Ø 18,5 cm, smørkande af sølv samt tre-armet stage (udfyldt) H. 19,5 cm, Samlet vægt ...
Varenr: 5284118
DKK 3.200 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2019
18:55:00
En samling diverse dele af messing bestående af ca. 60 dele.
En samling diverse dele af messing bestående af blandt andet vægur og vejrstation, blæselampe, dørhammere, smykkeskrin, øseske, brevvægt, sko, skrivetøj og gryde på tre ben. 1900-tallet. varierende størrelser. ialt ca. 60 dele.
Varenr: 5276992
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2019
19:13:00
En samling diverse vaser og skåle af messing ialt 20 dele.
En samling diverse vaser og skåle af messing, 1900-tallet. varierende størrelser. Ø. 10 - 35 cm. (20).
Varenr: 5284077
19:19:00
En samling diverse messing bestående af 21 dele.
En samling diverse messing bestående af 9 strygestål, 3 mortere med pistil, 1 øse, 1 opsats, 6 kander, 1 nøddeknækker, 21 dele.
Varenr: 5283973
19:42:00
 1 2  >>