Vurdering
12»   Varer pr. side   48 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Josef Frank karmstol
JOSEF FRANK, karmstol, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 695, valnöt, klädsel i svart skinn, pärlspikning, sitthöjd 45 cm

Varenr: 5633909
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
12:56
Se mere
Vinkanna mässing
VINKANNA, mässing, Mughal, indo-persisk, 1700-tal, höjd ca 17 cm

Varenr: 5633941
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
14:00
Se mere
Opsat i ArtDeco-stil
Opsat i ArtDeco-stil. Base af bronze prydet med guldsmede afsluttende med skål af porcelæn h. 24.5 cm Ø12 cm

Varenr: 5404051

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
18:56
DKK 450
Skulptur i brons
SKULPTUR, kvinnlig torso, samtida, brons, höjd ca 16,5 cm

Varenr: 5634121
19:30
Se mere
Stor prydkande i tin.
Stor prydkande i tin. Stemplet i bunden. 1900-tallet. Fremstår med buler. H. 57 cm.

Varenr: 5628667
DKK 1.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
20:06
Asiatisk bronzeskulptur
Asiatisk skulptur af bronze. H. 45 cm. Fremstår med brugsspor, patina.

Varenr: 5539795
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
20:12
Teller / Zierteller, Frau mit Harfe, Zinn
Teller / Zierteller, Frau mit Harfe, Zinn. Jugendstil-Teller in rundlicher Formgebung, rechtsseitig mit der Darstellung einer Nymphe mit ihrem rechten Arm eine Harfe umfassend, Tellerrand und Harfe von Ästen und Blättern umrahmt, unterseitig mit '252A' bezeichnet, 23x22,5cm, altersgemäße ...

Varenr: 5593759
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:34
DKK 298
Stor kobberkedel med Frederik d. 7 monogram.
Stor kobberkedel med Frederik d. 7 monogram. H. 35. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5605128
DKK 1.100 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
20:39
DKK 900
Tennfat 7 st 1800/1900-tal
TENNFAT, 7 st, 1800/1900-tal, Sverige, varav 2 st stämplade Bror Fredrik Santesson (mästare i Stockholm 188-1912) diameter mellan 23-5 - 23,5 cm

Varenr: 5634213
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
21:02
Se mere
Alfred Boucher, sculpture, boar, bronze
Alfred Boucher (1850-1934), sculpture, boar, bronze. Depiction of a lying boar resting on front legs and with open mouth, signature at bottom in the bronze, H 66cm, L 92cm, W 56cm, scuffing commensurate with age, partial signs of oxidation and soiling.

Varenr: 5608634
DKK 9.685 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:04
DKK 372
Svenskt Tenn kandelaber
SVENSKT TENN, kandelaber för 3 ljus, tenn, 1927, höjd ca 34 cm

Varenr: 5634217
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
21:06
Se mere
Harald Buchrucker, drei Kannen, Zinn, Deutschland (3)
Harald Buchrucker (1931-1985), drei Kannen, Zinn, Deutschland. Konvolut bestehend aus drei Kannen aus Zinn, jeweils mit rundem Korpus, kurzem Hals und Henkel, zwei Kannen unterseitig mit Herstellerprägung versehen, H.14-17cm, D.14-18cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Dellen im...

Varenr: 5625029
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:11
DKK 298
Morter m/ pistil samt engelsk koks-/kulspand. Messing (2)
Morter m/ pistil samt engelsk koks-/kulspand. Messing. Alder ubekendt. Koksspand med metalindsats. Morter antageligt nyere støbning efter ældre model. Låg knækket af hængslerne. Stedvise brugs- og alderspræg. H. 33 x 31 x 30 cm. Morter: H. 17-18 cm. Ø 19 cm. (2)

Varenr: 5579104
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-04-2020
18:26
Acht Skulpturen, Bronze, Messing (8)
Acht Skulpturen, Bronze, Messing. Konvolut bestehend aus drei kleinen und zwei großen Fröschen aus Bronze, H.1-3cm, B.2,5-3,5cm, T.3,5-5cm, zwei Bronzefiguren eines antiken Hundes mit je nach oben aufgerichteten Schwanz und seitlich ausgerichtetem Kopf, H.7,5cm, B.3cm, T.8cm, sowie einer ...

Varenr: 5594525
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
19:47
DKK 298
Zehn Skulpturen / Figuren / Krüge / Vasen, Bronze (10)
Zehn Skulpturen / Figuren / Krüge / Vasen, Bronze. Konvolut bestehend aus einer Frau mit Krug auf einer quadratischen Plinthe stehend, H.22cm, B.7cm, T.6cm, vier Krügen und Vasen, 7-10x16-17cm, zwei runden relieffierten Platten, D.13-16cm, sowie einer Pinguin- und einer Eulenfigur, 12x7-9cm, ...

Varenr: 5594524
20:46
DKK 298
Ljusstakar
LJUSSTAKAR (2) 1 par, tidigt 1800-tal, sannolikt Adolf Zethelius, koppar, höjd ca 18,5 cm

Varenr: 5635382
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
21:15
Se mere
Figur, Weibliche Büste, Bronze, Marmor
Figur, Weibliche Büste, Bronze, Marmor. Figur aus Bronze mit der Darstellung einer weiblichen Büste, lächelnd und einen Kranz im Haar tragend, auf einem Marmorsockel montiert, auf der Bronze signiert, H.40cm, B.19cm, T.10cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Klebstoffrückstände, Bronze leicht ...

Varenr: 5596055
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
21:54
DKK 335
Par kandelabre af forgyldt bronze (2)
Par kandelabre af forgyldt bronze med blad ornamentik og løvehoveder H. 44,5 cm. Fremstår med skævheder (2)

Varenr: 5636996
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-04-2020
12:00
Gusum appliquer 1 par
LARS BERGSTEN, väggljusstakar, 1 par, mässing, Gusum, höjd 18x7 cm

Varenr: 5636138
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 09-04-2020
12:48
Se mere
Ljusstake 16/1700-tal
LJUSSTAKE, mässing, 16/1700-tal, höjd 18,5 cm, diameter 15,5 cm

Varenr: 5636266
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 09-04-2020
17:14
Se mere
Ljusstake 1600-tal
LJUSSTAKE, mässing, sent 1600-tal, höjd 23 cm

Varenr: 5636285
17:52
Se mere
Dosa tenn Widerholm & Dahlberg
MANSCHETTKNAPPSASK, tenn, Widerholm & Dahlberg, stämpelmärkt, höjd ca 4,5, diameter ca 6,5 cm

Varenr: 5636549
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-04-2020
12:48
Se mere
Vägglampetter Skultuna
PIERRE FORSELL, vägglampetter, 1 par, "Pendeln", mässing, Skultuna, märkta på baksida, höjd ca 48 cm

Varenr: 5636554
13:12
Se mere
Par stager af messing, barokform (2)
Par stager af messing, dekoreret med ornamentik, barokform, H. 50, Ø 23 cm. Brugsspor bl.a. tryk på drypbakker m.m. (2)

Varenr: 5607159
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 10-04-2020
15:06
Samling kobbertøj bl.a. Ginge brandsprøjte m.m., 1900-tallet
Samling kobbertøj bl.a. Ginge brandsprøjte, buddingform m.m., 20. årh., H. 7-76 cm & Ø 5-23 cm. Brugsspor bl.a. tryk m.m.

Varenr: 5630848
17:06
Anders Pehrson. Par stager, 1970'erne (2)
Anders Pehrson. Par stager af messing med skærme af glas. Fremstillet hos Ateljé Lyktan. H. 33 cm. 1970'erne. (2)

Varenr: 5608763
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-04-2020
19:21
Kirkestage af messing
Kirkestage af messing dekoreret med farvet stene 18/19 tallet. H. 55 cm. Fremstår med lette brugsspor. Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært tilbyde gratis opmagasinering af dine køb indtil Corona-virussen er passeret. Alternativt kan du som ...

Varenr: 5608534
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-04-2020
19:29
Stort svensk lågkrus i tin.
Stort svensk lågkrus i tin. H. 22. Ø. 20 cm. Stempler i bunden. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5605111
DKK 1.100 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-04-2020
20:35
Kandelabrar
KANDELABRAR, 2 dlr, 1900-talets första hälft, snarlika, 5-armade, stomme i mässing, mittdel av kalcit, höjder 33-32 cm

Varenr: 5636745
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 11-04-2020
10:00
Se mere
Tennljusstakar omaka par
TENNLJUSSTAKAR, 2 dlr, art déco, Sverige, en trearmad, andra tvåarmad, höjder 18-14 cm

Varenr: 5636770
11:44
Se mere
12»