Vurdering
123»   Varer pr. side   66 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Morter m/ pistil samt engelsk koks-/kulspand. Messing (2)
Morter m/ pistil samt engelsk koks-/kulspand. Messing. Alder ubekendt. Koksspand med metalindsats. Morter antageligt nyere støbning efter ældre model. Låg knækket af hængslerne. Stedvise brugs- og alderspræg. H. 33 x 31 x 30 cm. Morter: H. 17-18 cm. Ø 19 cm. (2)

Varenr: 5671491
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-05-2020
09:20
Konvolut Schalen, Jugendstil, Zinn (5)
Konvolut Schalen, Jugendstil, Zinn, um 1900, Maße bis ca. 31 x 24 cm, Höhe bis ca. 5 cm. ZUSTAND: Gebrauchsspuren (5)

Varenr: 5654771
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2020
13:14
DKK 298
Messing Teekanne und zwei klassische Messing-Stövchen (3)
Messing Teekanne mit Hölzernem Griff und zwei klassische Messing-Stövchen mit durchbrochenem Rand, eines mit Löwenfüßchen, Durchmesser je ca. 13-14 cm, Höhe Teekanne ca. 20 cm. Gebrauchsspuren (3)

Varenr: 5643543
14:23
DKK 298
Mogens Ballin. Urtepotteskjuler af tin, skønvirke
Mogens Ballin (1871-1914). Urtepotteskjuler af tin, Skønvirke. Mrk. monogram MB. H. 12 cm. Enkelte skævheder.

Varenr: 5675911
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-05-2020
14:24
DKK 900
Zwei Tabletts und ein Brotkorb, Metall versilbert (3)
Zwei klassische Tabletts und ein Brotkorb, Metall versilbert, 1. Hälfte 20. Jahrhundert, Brotkorb unterseitig unleserlich bezeichnet, ein Tablett gemarkt WMF Geislingen. ZUSTAND: Gebrauchsspuren (3)

Varenr: 5654795
15:47
DKK 298
2 Jugendstil Fischlplatten und eine Sauciere, Zinn (3)
2 Jugendstil Fischlplatten und eine Sauciere, Zinn bzw. Messing, versilbert, Deutschland um 1900/1920, Maße bis ca. 22 x 58 cm. ZUSTAND: Gebrauchsspuren (3)

Varenr: 5654784
15:49
DKK 298
Konvolut zwei Zinnplatten mit Sauciere (3)
Konvolut zwei Zinnplatten mit Sauciere, Zinn mit Fisch-Darstellungen. 2 Platten: L. je ca. 52/42 cm, Sauciere: 22 x 15 x 8 cm. Gebrauchsspuren (3)

Varenr: 5651264
15:49
DKK 335
Jugendstil Ständer von WMF und Haarbürste (2)
Jugendstil Ständer von WMF, aus Zinn gefertigt, am Fuß gestempelt mit WMF Straußenmarke in Raute, H. ca. 26 cm; Haarbürste aus Zinn, mit floraler Jugendstildekor, B. ca. 22 cm. Gebrauchsspuren. (2)

Varenr: 5649305
15:49
DKK 298
Hans Bølling for Torben Ørskov. Fire stager af messing, Fanfare. (4)
Torben Ørskov & co. Et sæt på fire 'Fanfare' lysestager af messing. H. 22 cm. Designet af Hans Bølling. (4)

Varenr: 5675985
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-05-2020
16:36
Kehrschaufel mit Handfeger, Kamin Schaufel (3)
Kehrschaufel mit Handfeger, Kamin Schaufel. aus Messing, max. L. 32 cm. Gebrauchsspuren (3)

Varenr: 5665872
17:50
DKK 298
Konvolut Kupferschalen im Jugendstil (4)
Konvolut Kupferschalen im Jugendstil. Kupfer mit florales Jugendstildekor, max. 44 x 30 cm. Gebrauchsspuren, patiniert.(4)

Varenr: 5650170
19:47
DKK 298
Kungalampetten
VÄGGLAMPETTER, 1 par, "Kungalampetten", Malin Appelgren Paulsson, Torssell, hamrad mässing, höjd ca 21 cm

Varenr: 5676393
DKK 1.715 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 31-05-2020
10:51
Se mere
Morter med pistil samt vægt med div. lodder. (16)
Vægt af metal til 1 kg, skåle af messing. B. 32 cm. Medfølgende 13 diverse lodder. Samt morter og pistil af malm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (16)

Varenr: 5677154
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 31-05-2020
10:55
Par kandelabre af messing og bronze (2)
Par kandelabre af messing med fire lysarme og afslutning øverst af bronze, aftagelige lysmanchetter. H. 43 cm, B. 15 cm, D. 10,5 cm (2)

Varenr: 5674677
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2020
12:25
Kopparkärl
KOPPARKÄRL (13), 1900-tal, mest kastruller, några med lock, största diameter ca 29 cm

Varenr: 5676493
DKK 1.715 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 31-05-2020
12:37
Se mere
Drei Tabletts und eine Schale, Jugendstil (4)
Drei Tabletts und eine Schale, Jugendstil, Zinn bzw. Messing, versilbert, Deutschland um 1900/1920, Maße bis ca. 57 x 34 cm. ZUSTAND: Gebrauchsspuren (4)

Varenr: 5654766
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-05-2020
12:53
DKK 298
Konvolut Jugendstil-Schalen, Zinn (5)
Konvolut Jugendstil-Schalen, Zinn, Deutschland um 1900, Maße bis ca. 34 x 18 cm. (5)

Varenr: 5654760
12:59
DKK 298
Nils Castegren Boråsknallar
NILS CASTEGREN (1903-1985); skulpturer, 6 st, "knallar", brons, alla märkta Borås utom den minsta, tre med sockel i trä, signerade NC, höjd 6,5 - 17 cm.

Varenr: 5676570
DKK 1.372 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 31-05-2020
13:54
Se mere
Samling messing, kobber m.m. bl.a. stager m.m., 1900-tallet
Samling messing, kobber m.m. bl.a. par stager i barokform H. 25 cm, morter m/ pistil H. 10 cm, kandelabre m/ seks arme til lys H. 42 cm, diverse flaskebakker samt salt / peberbøsser / saltkar m/ indsatse H. 4-5 cm Ø 8-11 cm, 3 dele kobber m.m. Ø 20-31 cm - hårrevner, 11 dele teak bl.a. ESA ...

Varenr: 5655732
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2020
15:04
David Marshall. Fad af messing og poleret aluminium.
David Marshall. Fad af messing og poleret aluminium. L. 27 cm. certifikat medfølger.

Varenr: 5675757
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2020
18:40
DKK 950
Ljusstakar grönpatinerad brons
LJUSSTAKAR, 1 par, Art deco stil, samtida, grönpatinerad brons, kvinnofigurer uppbärnade ljushållare, höjd ca. 40 cm

Varenr: 5676911
DKK 1.372 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31-05-2020
19:28
Se mere
Figur, Weibliche Büste, Bronze, Marmor
Figur, Weibliche Büste, Bronze, Marmor. Figur aus Bronze mit der Darstellung einer weiblichen Büste, lächelnd und einen Kranz im Haar tragend, auf einem Marmorsockel montiert, auf der Bronze signiert, H.40cm, B.19cm, T.10cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Klebstoffrückstände, Bronze leicht ...

Varenr: 5596055
DKK 2.421 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2020
20:10
DKK 298
Konvolut Korpuswaren (5)
In verschiedenen Ausführungen tlw. m. reliefierten Floral- u. Faunaldekoren aus Zinn u.a. Metallen, tlw. versilbert. 1 Jugendstil-Kanne m. Holzgriff , Stempelmarke "Orivit" (Boden umlaufend gelötet), 1 Henkelkorb m. Innenvergoldung. 1 Rahmgießer, vernickelt, 1 Cachepot, martelliert, 1 ...

Varenr: 5674594
20:31
DKK 298
Charles X stager af forgyldt bronze, Frankrig ca. 1825 (2)
Charles X stager af forgyldt bronze, støbt med blomster og bladværk, kannelerede stammer. H. 31 cm. Fremstår med brugsspor og patina. (2)

Varenr: 5675684
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 31-05-2020
20:34
Peter Stammen, sculpture / figure, female nude, bronze, c. 1900
Peter Stammen (1886-1958), a sculpture / figure, female nude bronze, c. 1900. Bronze figure mounted on square plinth of marble, depiction of a female nude in contrapose, the hands resting at side of belly and the head tilted to the side, signature at lower right, H 33cm, W 9cm, D 9cm, scuffing ...

Varenr: 5539654
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2020
20:44
DKK 372
Alfred Boucher, sculpture, boar, bronze
Alfred Boucher (1850-1934), sculpture, boar, bronze. Depiction of a lying boar resting on front legs and with open mouth, signature at bottom in the bronze, H 66cm, L 92cm, W 56cm, scuffing commensurate with age, partial signs of oxidation and soiling.

Varenr: 5608634
DKK 4.842 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2020
21:05
DKK 410
Paar Wandteller im Stile der Renaissance
Paar Wandteller im Stile der Renaissance, gefertigt aus Bronze, dunkel patiniert, der Korpus verziert mit der Porträtdarstellung und floralem Dekor, Maße ca.: D.: 21 cm, Gewicht ca.: 1,5 kg, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Varenr: 5670641
DKK 1.341 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31-05-2020
21:08
DKK 298
Zwei Bronzetafeln / Reliefs, Bronze (2)
Zwei Bronzetafeln / Reliefs, Bronze. Konvolut bestehend aus zwei Bronzetafeln, ein Relief mit der Darstellung einer Mutter mit zwei Kindern, unten links als 'CW' monogrammiert, 19x14cm, ein Relief mit der Darstellung dreier tanzender Mädchen im Exterieur, unten rechts auf 1982 datiert, 21,5x29cm,...

Varenr: 5662636
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2020
21:08
DKK 298
Konvolut Untersätze von Kaysersinn (13)
Konvolut Untersätze von Kaysersinn. Zinn, gemarkt "Kayserzinn 4366". Dm. je. ca. 11 cm. Gebrauchsspuren (13)

Varenr: 5644247
21:11
DKK 298
Euroart, bronze, figur, Østrig
Euroart, bronze, figur, Østrig. Figur i bronze, nøgen kvinde, som holder en fjerprydelse i den udstrakte højre hånd, placeret på sokkel, fjerprydelsen kan fjernes, betegnet på undersiden, H. 41 cm, L. 12 cm, B. 12 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor.

Varenr: 5639706
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2020
21:28
DKK 820
123»