Vurdering
12»   Varer pr. side   53 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carl Einar Borgström Ystad Metall
CARL EINAR BORGSTRÖM (CEB), Ystad Metall, 1930-tal, bakelit och tenn, höjd 21 cm, diameter 10 cm

Varenr: 5911630
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-01-2021
10:34
Se mere
Ljusstakar tenn rokoko Stockholm
SAMUEL MARNEL, ljusstakar, 1 par, (verksam Stockholm 1748-75), rokoko, 1756, höjd 18,5 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Varenr: 5911711
DKK 4.387 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
14:04
Se mere
Solrelief af bronze samt væglampe(2)
Solrelief af patineret bronze. Ø. 29 cm samt væglampe forestillende havfrue af patineret metal H. 66 cm. Med ampel af plast. Fremstår med brugsspor.(2)

Varenr: 5902983
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
14:30
Bägare anno 1800
BÄGARE, tenn, 1800, höjd 18 cm, sannolikt Carl Bröske, Stockholm

Varenr: 5911772
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
16:30
Se mere
Gusum ljusstakar
GUSUM, ljusstakar, 1 par, barockstil, nysilver, stämplade Gusum GAB NS, höjd ca 20 cm

Varenr: 5911796
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
17:28
Se mere
Kanna och vas i koppar
KANNA, VAS, 1900-tal, koppar och mässing, persien, höjd 70-79 cm

Varenr: 5911841
19:09
Se mere
Ljusstake tenn Stockholm 1703
ERIK ÖDENBERG, (Stockholm 1695-1705/06) ljusstake, tenn, Stockholm, 1703, åttkantigt fotparti och skaftet indelat i långsmala triangulära fasetter, lös ljusmanschett, höjd ca 29, diam 22 cm

LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924, Erik Andrén, Gammalt Svenskt Tenn, 1972, jämför ljusstake plansch 48, samt text sid 42

Enligt Andrén var denna typ av ljusstake populär mellan 1685-1725, minst 35 par stakar av denna typ är bevarade och signerad av 16 olika Stockholmsmästare.

Varenr: 5911852
DKK 5.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
19:20
Se mere
Par lysestager af messing.(2)
Par lysestager af messing med fire svungne arme. H. 34 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Varenr: 5910690
19:34
Samling af tin (9)
Samling af tin bestående af: Fad, tre tallerkner, bæger, krus, lågkrus, to flaskebakker. Stemplet.

Varenr: 5909020
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2021
19:34
Grukedel af kobber
Grukedel af kobber. 1800/1900-tallet. H. 33, Ø. 47 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker.

Varenr: 5905965
19:50
Unbekannter Künstler, Figur / Skulptur, Umarmung, Bronze, Marmor
Unbekannter Künstler, Figur / Skulptur, Umarmung, Bronze, Marmor. Skulptur mit der Darstellung einer sitzenden Frau, ein Kind umarmend, auf einem Marmorsockel montiert, in der Bronze unleserlich signiert, H.44cm, L.24cm, B.15cm, altersgemäße Reibespuren, minimale Bestoßungen im Marmor.

Varenr: 5869219
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:05
DKK 298
Urli/Varpu krukke/skål, bronze, Indien, 1800-tallet
Urli/Varpu krukke/skål, bronze, Indien, 1800-tallet. Tempelskål i bronze med to greb og blomsterrelief, H. 19,5 cm, Ø 64 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, kraftige oxidationsspor, stedvist med ridser.

Varenr: 5867841
DKK 8.940 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:05
DKK 4.098
Figur / Skulptur, Weibliche Figur, Bronze
Figur / Skulptur, Weibliche Figur, Bronze. Skulptur aus galvanisierter Bronze mit der Darstellung einer auf einem getreppten Sockel sitzenden Frau, ein Kleid mit Schleifen tragend, sowie einem Vogel neben ihr sitzend, rückseitig mit Künstlersingatur versehen, H.47cm, B.27cm, T.14,5cm, ...

Varenr: 5789998
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:21
DKK 298
Unbekannter Künstler, Figurengruppe / Figurentriptychon, Bronze, Asien
Unbekannter Künstler, Figurengruppe / Figurentriptychon, Bronze, Asien. Triptychon mit Reliefornamenten und vier geschmückten Figuren, eine betend im Profil zur Linken, H.23,5cm, B.22cm, T.10,5cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Oxidationsspuren und Kratzer.

Varenr: 5830942
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:40
DKK 298
Frederic Sackrider Remington, figur/skulptur, bueskytte, bronze, marmor
Frederic Sackrider Remington (1861–1909), figur/skulptur, bueskytte, bronze, marmor. Bronzeskulptur, som forestiller en irokeserkriger med en bue i venstre hånd, monteret på rektangulær marmorsokkel, signeret i bronzen, H. 83 cm, L. 58 cm, B. 17 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor, ...

Varenr: 5908606
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:53
DKK 335
M. Nick, figur/skulptur, bueskytte, bronze, marmor
M. Nick, figur/skulptur, bueskytte, bronze, marmor. Figur af bronze med grøn patina, som forestiller en irokeser med en bue i venstre hånd, monteret på rektangulær marmorsokkel, signeret i bronzen, H. 83,5 cm, L. 57 cm, B. 16,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor, stedvist med afslag på...

Varenr: 5908607
20:53
DKK 298
M. Nick, Figur / Skulptur, Bogenschütze, Bronze, Marmor
M. Nick, Figur / Skulptur, Bogenschütze, Bronze, Marmor. Bronzefigur mit der Darstellung eines indianischen Kriegers mit Irokesenschnitt, einen Bogen in seiner linken Hand haltend, auf einem oktogonalen Sockel aus Marmor montiert, in der Bronze signiert, H.43cm, L.32cm, B.9cm, altersgemäße ...

Varenr: 5908618
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:54
DKK 298
Skrin/beholder, bronze, Frankrig, 1800-tallet
Skrin/beholder, bronze, Frankrig, 1800-tallet. Skrin med ovalt korpus og låg i bronze, overflade med omløbende scener med figurer, forsiret med blomsterdekoration og guldfarvet kant, betrukket med rød fløjl indvendig, med producentmærke på undersiden, kan aflæses med nøgle, H. 12 cm, B. 15 cm, D....

Varenr: 5819613
DKK 2.794 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
21:30
DKK 708
Barockljusstakar 1700-tal
LJUSSTAKAR, 1 par, barock, 1700-tal, brons, balusterformad stam på rund fot, fot med otydlig stämpelsignatur, höjd ca 21,5 cm

Varenr: 5911997
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
21:45
Se mere
Frederic Sackrider Remington, figur/skulptur, kriger, bronze, marmor
Frederic Sackrider Remington (1861-1909), figur/skulptur, kriger, bronze, marmor. Bronzeskulptur, som forestiller en indianer med løst isat spyd i venstre hånd, monteret på rund marmorsokkel, signeret i bronzen, H. 63 cm, B. 23 cm, D. 20 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor.

Varenr: 5908624
DKK 5.588 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
21:47
DKK 298
Empire-stil skrivbordsställ
SKRIVBORDSSTÄLL, förgylld mässing, Empire-stilt, ställ på lejonfötter med sandströare, pennställ och bläckhorn. Glas med slipad dekor, 12,5 x12,5 cm, höjd 18,5 cm

Varenr: 5913029
DKK 1.862 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 25-01-2021
17:44
Se mere
Jugendstil-Konvolut, Zinn, um 1900 (5)
Jugendstil-Konvolut, Zinn, u.a. Imperial - Bitter & Gobbers, Krefeld, Juventa u.a., um 1900. In verschiedenen Ausführungen, u.a. mit Frauenköpfen, Knaben und weiblichen Figuren in vegetabiler Rahmungen im Relief. 5-tlg., bestehend aus einer Rundplatte, 1 Schale, 1 kl. Flötenvase und 2 kl. Ablagen...

Varenr: 5905227
DKK 1.192 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
17:55
DKK 633
Schreibset, Bronze, Marmor (2)
Schreibset, Bronze, Marmor. Set bestehend aus zwei Behältern aus Bronze mit Blattrelief geschmückt, auf einer rechteckigen Marmorplatte stehend und einem Brieföffner mit einem Griff aus Marmor mit stumpfer Klinge, H.17,5cm, B.46cm, T.28cm, Klinge: L.20cm, B.2cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Varenr: 5760238
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:07
DKK 298
Eine Kanne und zwei Becher, Kupfer, Zinn, Jugendstil (3)
Eine Kanne und zwei Becher, Kupfer, Zinn, Jugendstil. Konvolut bestehend aus einer Kanne mit einem Deckel und einem Henkel, H.30cm, L.16cm, B.12cm und zwei Bechern, H.12cm, D.7,5cm, jeweils mit reliefierten Verzierungen auf dem Korpus, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Dellen und...

Varenr: 5858597
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:23
DKK 298
Bägare
BÄGARE, tidigt 1800-tal, mässing samt zink eller bly, stansad dekor samt dekor av kopparmynt, konformad, diam 11,5, höjd ca 14 cm

Varenr: 5913232
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-01-2021
21:55
Se mere
Syv dele sølv i rokoko stil (7)
Samling sølvtøj i rokoko stil bestående af flødekande H. 10,5 cm, sukkerskål, B. 19 cm, salt- og pebberbøsser med dobbelt knæk og 3 saltkar med glasindsats. (690 g)

Varenr: 5906018
DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
11:54
Gruekedel i kobber 1800-tallet
Gruekedel i kobber med to hanke h. 58 cm Ø60 cm. Med ældre. rep. på kant 1800-tallet

Varenr: 5914167
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
13:11
Varmebækken - 1800-tallet
Varmebækken af kobber med messing låg, med stang af jern. L 87 cm.

Varenr: 5908838
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
17:39
Vægt samt div. lodder (16)
Vægt samt diverse lodder, æsker med messing lodder, flere løse. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (16)

Varenr: 5911310
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
18:30
H.S. Pewter Norway. Samling bestik af tin (37)
H.S. Pewter Norway. Samling bestik af tin, bestående af : 11 dele serveringsbestik L. 8,5-22 cm 8 spisegafler L. 19 cm 8 spiseskeer L. 19 cm 10 teskeer L. 12,5 cm Brugspræg bl.a. tryk m.m. (37)

Varenr: 5896740
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2021
18:34
12»