Vurdering
12»   Varer pr. side   54 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kandelaber Firma Svenskt Tenn
KANDELABER, mässing, 6 ljusarmar, Firma Svenskt Tenn, höjd ca 22 cm

Varenr: 5737745
DKK 1.438 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 14-08-2020
10:48
Se mere
Samling diverse tin (8)
Samling diverse tin bestående af fire krus heraf to lågkrus, rundt fad, terrin med låg samt et par væghængte stager, 1900-tallet. Fad Ø 32 cm. Fremstår med brugsspor. (8)

Varenr: 5730276
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 14-08-2020
11:15
Kopparkittel, kanna 2 dlr
KOPPARKITTEL SAMT KANNA, 2 dlr, Kittel, koppar, 1800-tal, höjd ca 24 cm, diameter ca 36 cm
Kanna, koppar, järnbeslag, skifte 18/1900-tal, märkt P.H Skara, brickmärkt "20 liter", höjd ca 45 cm, diameter, ca 35 cm

Varenr: 5737951
DKK 1.438 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-08-2020
11:36
Se mere
Stager, messing m.m., Jugend, 1900-tallet (2)
Tre-armet stager af messing messing m.m., Jugend, 20. Årh., H. 39-41 cm. Brugsspor bl.a. tryk m.m. (2)

Varenr: 5732535
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 15-08-2020
12:03
Just Andersen. 2 figurer af tin (2)
Just Andersen. Lille figur i form af grønlænder med barn på ryggen, nr. 2035, H. 6,5 cm. samt skib nr. 1109, 5x12 cm. af patineret tin, sign. Just A, Denmark, (2)

Varenr: 5729639
12:30
Kobbersspand- gruekedel af kobber
Kobbersspand- gruekedel af kobber H. 32 cm, Ø 47 cm. Brugsspor og patina.

Varenr: 5707174
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 15-08-2020
16:45
Teekanne. Marque Déposée
Teekanne. Marque Déposée. Korpus aus Weißmetall, Deckel auf Scharnier, Deko aus Messing, unterseitig bezeichnet mit Herstellungsprägung. H. ca. 13 cm, B. ca. 18 cm. Gebrauchsspuren.

Varenr: 5727931
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15-08-2020
18:38
DKK 298
Paar Blaker im Barock-Stil, Messing, 1.Hälfte 20.Jhg. (2)
Paar Blaker im Barock-Stil, Messing 1. Hälfte 20.Jh. Geschreifter, volutierter Wandschild mit konvexem Spiegel. Je 2 gesteckte S-förmige Leuchterarmen. HxB: 40 x 24 cm (gesamt). Altersspuren, kleine Dellen und Kratzspuren. Verso gepunzter Stern im Kreis. (2)

Varenr: 5738341
18:49
DKK 298
Paar Wandteller im Stile der Renaissance
Paar Wandteller im Stile der Renaissance, gefertigt aus Bronze, dunkel patiniert, der Korpus verziert mit der Porträtdarstellung und floralem Dekor, Maße ca.: D.: 21 cm, Gewicht ca.: 1,5 kg, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Varenr: 5670641
DKK 1.341 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15-08-2020
21:07
DKK 298
Paar Vasen mit floraler Montur (2)
Paar Vasen mit floraler Montur, gefertigt aus Messing, der Korpus verziert mit feinem Dekor, braun patiniert, Maße ca.: H. 43 cm, B. 16 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen, reinigungsbedürftig. (2)

Varenr: 5702071
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15-08-2020
21:34
DKK 335
Ljusstakar 1 par i tenn
LJUSSTAKAR, 1 par, samtida, tenn, i gustaviansk stil, märkta MP 95, höjd ca 25 cm

Varenr: 5738998
DKK 1.079 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-08-2020
12:38
Se mere
Casoletter empire
CASOLETTER, 1 par, empirestil, 1800-tal, mässing, höjd ca 23 cm

Varenr: 5739127
DKK 1.438 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-08-2020
17:26
Se mere
Et par barokstager af messing, ca. 1735 (2)
Et par barokstager af messing, balusterformet stamme på bredt, sekskantet fodstykke graveret med navnetræk INS KAD og årstal 1735. H. 28 cm. Samlet vægt ca. 5,5 kg. (2)

Varenr: 5694121
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2020
20:16
Haraldskær Kobbermølle barselspotte, kobberkedel og buddingform (3)
Frederik VII barselspotte af kobber, med lågknop af messing, fremstillet på Haraldskær Kobbermølle ved Vejle, 1800-tallet. Stemplet på hanken. H. incl. hank 37 cm. Samt kobberkedel med to hanke, ustemplet. H. incl. hanke 38 cm. 1800-tallet. Desuden lille buddingform med graveret monogran, en ...

Varenr: 5735134
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2020
20:24
Just Andersen skål af bronze, model B174 samt bronze lågkrukke (2)
Just Andersen skål af bronze, model B174 Just Andersen. Skål af bronze, model B174. Ø. 21,5 cm. Samt lågkrukke af patineret bronze, ustemplet. H. 19 cm. Fremstår med brugsmærker. (2)

Varenr: 5733431
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2020
20:29
Joseph-Maria Olbrich, Runde Platte, Zinn, Lüdenscheid, um 1901
Joseph-Maria Olbrich,Runde Platte, Zinn, Metallwarenfabrik Eduard Hueck, Lüdenscheid, um 1901. Glatter Spiegel mit breitem Rand. Darauf im Flachrelief Blumenknospen an geschwungenen Stengeln. Dm: 30 cm. Restaurierter Zustand, leichte Kratzspuren. Liegiertes Künstlermonogramm im Relief und ...

Varenr: 5723062
DKK 2.608 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-08-2020
20:31
DKK 298
Tableau / shelf, Tableau with mythologies, metal cast, France, 19th/20th century
Tableau / shelf, Tableau with mythologies, metal cast, France, 19th/20th century Structure of screwed and soldered metal elements, tray top with a depiction of goddess Flora as well as all-round with four gargoyles, mounted on an all-round carved substrucre that shows the four Horae with their ...

Varenr: 5723752
DKK 19.370 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-08-2020
20:43
DKK 335
Leif Sylvester cd. Vinprop, forsølvet tin
Leif Sylvester født 1940. Forsølvet tin. "Årets Vinprop 2006 HJERTEMAND" Udgivet i ialt 1000 eksemplarer. Sign. Sylvester 2006. Højde på prop: 7,5 cm.

Varenr: 5733548
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 16-08-2020
20:57
Bern Emmerichs, Glasierte Keramiken (4)
Bern Emmerichs (1961), Glasierte Keramiken, handstaffiert, unten rechts und links signiert und datiert: '2001', Maße ca.: 8 x 8 cm, 12 x 13 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4)

Varenr: 5736198
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-08-2020
20:58
DKK 298
Parti koppar 9 dlr
KOPPAR, 9 dlr, bestående av:
5 kittlar/hinkar med handtag, diameter ca 26-60 cm, 4 formar, diameter ca 26-34 cm

Varenr: 5740216
DKK 1.079 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17-08-2020
13:16
Se mere
Skål og lille fad af bronze ca.1930-40 (2)
Skål og lille fad med centralt relief af pige til hest. Skål mærket 'Ildfast' og bronce h.10,5 cm Ø 26 cm fad Ø 19 cm. Ca.1930-40. Brugsspor.

Varenr: 5725386
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2020
14:03
1 Öllampe, 1 Handleuchter und 1 Fußschale, 19.Jh. (3)
1 Öllampe, 1 Handleuchter und 1 Fußschale, 19.Jh. 19.Jh. Bronze, Frankreich und andere. Im Stil der Antike und des Louis Seize. Die Fußschale auf Delphinfüßen, von Bocksköpfen bekrönt, mit umlaufendem hochreliefiertem Blumenfestons. H: 8 bis 10 cm. 1 Deckel fehlt. Gebrauchsspuren, Bestoßungen, ...

Varenr: 5697847
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-08-2020
17:03
DKK 298
Just Andersen fad af bronze og skrivebordsgarniture (3)
Just Andersen fad af bronze nr 1791 Ø 22,5 cm og skrivebordsgarniture med ornamentik af messing (3)

Varenr: 5712773
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 17-08-2020
17:11
Kayserzinn. versilberte Anbieteschale.
Kayserzinn. versilberte Anbieteschale. Unterseitig gemarkt 'Kayserzinn 8053', ca. 33 x 30 cm. Kratzer, Patina.

Varenr: 5673333
18:04
DKK 298
En samling kobbertøj
En samling kobbertøj her iblandt potter og pande, spand m.m.

Varenr: 5739675
19:15
2 Öllampen, Messing, 19./20.Jh. (2)
2 Öllampen, Messing, 19./20.Jh. Der gedrückt kugelige Korpus an balusterförmigem Schaft, 4 Leuchteraremen. mit geschweiftem Henkel, auf Rundfüssen, 1 mit Löschhaube und Stocher an Kettenaufhgängung. H. ca. 48/51 cm. Gebrauchsspuren, Korrosionen, Delle. (2)

Varenr: 5719313
19:27
DKK 298
Et par væglampetter, Louis XVI form, ca. 1900 (2)
Et par væglampetter af forgyldt bronze i Louis XVI form, støbt med bl.a. guillander og bladværk, hver med to lysarme. ca. 1900. H. 51 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5733416
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2020
20:25
Et par kandelabre, rococoform (2)
Et par kandelabre af forgyldt bronze i rococoform, støbt med rocailler og bladværk, hver med fem lysarme. 1900-tallet. H. 40 cm. Fremstår med brugsspor, mindre skævheder. En manchet mangler. (2)

Varenr: 5733417
20:27
Dåbsfad, senrenæssance, omkr. 1700
Dåbsfad af messing, senrenæssance, omkring 1700 - reliefdekoration i skålen forestillende den bibelske historie om spejderne, der bringer en stor drueklase med tilbage fra Kana'ans land (4. Mos. kap. 13), kanten dekoreret med geometrisk mønster. Ø 39 cm. Fremstår med patina, senere monteret til ...

Varenr: 5729847
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2020
20:44
Par store messing lysestager (2)
Et par store stager af messing. H. 29 cm. Fremstår med aldersrelateret patinering. (2)

Varenr: 5741074
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-08-2020
13:53
12»